"nevarni" psi

ABBY LABRADOR · 45242

ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
: 31 Oktober 2008, 21:49:52
Upam, da tema še ni odprta.

No gre za to da so men neznatno všeč SBT-ji. Upam, da ga bom v prihodnosti imela do takrat pa si želim nabrati čim več izkušenj.
Zadnič sem pa neki brskala po netu. In sem našla podatek da so SBT-ji med nevarnimi psmi. Zdej pa me zanima če je to mišljena naploh pasma ali samo primerki, ki so kdaj škodovali okolici(napdli žival, človeka..). Sem bila pa res razočarna nad tem da so skoraj use pasme, ki so mi všeč med nevarnimi psmi. Sej so kakšni primerki govorim nasploh med psmi, ki so kdaj napadli človeka ampak pomoje iz čiste obrambe ali pa zaradi neprimerne uzgoje. Jah kaj čmo tak je zakon :-\

No upam da mi bo kdo znou tole obrazložit...



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #1 : 31 Oktober 2008, 22:40:02
Poglej, o karakterju in značilnostih SBT-jev, AST-ov, APBT-jev, bullmastifov in nasploh o bull pasmah je veliko napisanega. Tudi na temo o ''nevarnih pasmah''. Opisi teh karakteristik ti povedo, da so te pasme psov zelo navezane na ljudi, da pa se zna zgodit, da se pokaže dominanca, ki se lahko razvije v agresijo ali netoleriranje drugih psov oz. živali. Dominanca sama po sebi ni problem, če ima pes lastnika, ki zna delat z dominantnim psom. Zaklaj si razočarana? Te je strah stigme, ki jo prinese lastništvo psa, ki je na kakem ''seznamu''? Dokler veš kaj želiš in veš kako za to poskrbet, so vsi kvazi seznami brezpredmetni.

Mislim, da se razumemo, ko rečem, da nevarnih pasem ni, da pa so posamezni primerki psov, ki so lahko katerekoli pasme ali produkt kateregakoli križanja, ki pa so lahko nevarni. Konec koncev imajo vsi psi zobe in vsi so sposobni ubit človeka (od dojenčka naprej).
Zakaj pes poškoduje človeka ali žival, je spet ena druga tema, ki pa nima veze z ''nevarnimi pasmami''. Razlogi so lahko različni - od ščuvanja, do tega, da se je pes branil ali da je branil lastnino....veliko jih je.

Kar se tiče seznamov teh ''nevarnih pasem'', vedi, da ponavadi v njih vržejo vse, kar ima močno telo in je nad 15 kg  ::) SBT-ji še to niso, imajo pa zato močno glavo in so pristali tam  ::) Tudi kak malo močnejši labradorec se lahko znajde tam, sploh če je črn  ::) Največkrat pa so na teh seznamih pasme, ki so bolj zahtevne za vzgojo, začuda pa na njih ne najdemo pastirskih psov, čuvajev čred pred volkovi in ostalih pasem, ki tudi niso mala malca za vzgojit v psa, primernega za urbano okolje. Verjetno zato, ker so puhasti in lepih barv  :D Čudno, da se še sama nisem znašla na kakem seznamčku  ::)

Torej, za lažjo odločitev ob izbiri nove pasme raje prebiraj standarde po FCI, izkušnje lastnikov, obiskuj vzreditelje in razstave, ne pa teh ''seznamov''.



wolfdang

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: -10
Odgovori #2 : 01 November 2008, 08:25:59
zelo dobro napisano, nevaren je lahko vsak pes, vse je pač odvisno od vzgoje.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 02 November 2008, 12:48:11
Poglej, o karakterju in značilnostih SBT-jev, AST-ov, APBT-jev, bullmastifov in nasploh o bull pasmah je veliko napisanega. Tudi na temo o ''nevarnih pasmah''. Opisi teh karakteristik ti povedo, da so te pasme psov zelo navezane na ljudi, da pa se zna zgodit, da se pokaže dominanca, ki se lahko razvije v agresijo ali netoleriranje drugih psov oz. živali. Dominanca sama po sebi ni problem, če ima pes lastnika, ki zna delat z dominantnim psom. Zaklaj si razočarana? Te je strah stigme, ki jo prinese lastništvo psa, ki je na kakem ''seznamu''? Dokler veš kaj želiš in veš kako za to poskrbet, so vsi kvazi seznami brezpredmetni.

Mislim, da se razumemo, ko rečem, da nevarnih pasem ni, da pa so posamezni primerki psov, ki so lahko katerekoli pasme ali produkt kateregakoli križanja, ki pa so lahko nevarni. Konec koncev imajo vsi psi zobe in vsi so sposobni ubit človeka (od dojenčka naprej).
Zakaj pes poškoduje človeka ali žival, je spet ena druga tema, ki pa nima veze z ''nevarnimi pasmami''. Razlogi so lahko različni - od ščuvanja, do tega, da se je pes branil ali da je branil lastnino....veliko jih je.

Kar se tiče seznamov teh ''nevarnih pasem'', vedi, da ponavadi v njih vržejo vse, kar ima močno telo in je nad 15 kg  ::) SBT-ji še to niso, imajo pa zato močno glavo in so pristali tam  ::) Tudi kak malo močnejši labradorec se lahko znajde tam, sploh če je črn  ::) Največkrat pa so na teh seznamih pasme, ki so bolj zahtevne za vzgojo, začuda pa na njih ne najdemo pastirskih psov, čuvajev čred pred volkovi in ostalih pasem, ki tudi niso mala malca za vzgojit v psa, primernega za urbano okolje. Verjetno zato, ker so puhasti in lepih barv  :D Čudno, da se še sama nisem znašla na kakem seznamčku  ::)

Torej, za lažjo odločitev ob izbiri nove pasme raje prebiraj standarde po FCI, izkušnje lastnikov, obiskuj vzreditelje in razstave, ne pa teh ''seznamov''.


Razočarana sem, ker so nekateri psi na seznamu, ki so lahko prav tako prijazni kot kakšen pudel ali pa labradorec. Nevem. Aha no pač zanima me še da kar citeram:

Z denarno kaznijo od 100.000 do 150.000 tolarjev pa se za prekršek kaznuje posameznik:
• ki ne zagotovi ustrezne vzgoje in šolanja oziroma drugih ukrepov in je zato žival nevarna okolici (drugi odstavek 11. člena tega zakona);
• ki ne zagotovi vzreje, vzgoje, šolanja in vodenja nevarnih psov v skladu s predpisanimi pogoji (tretji odstavek 12. člena tega zakona);
• če nevarnega psa zaupa v vodenje osebam, ki nimajo ustreznega kinološkega znanja, ali osebam, ki so mlajše od 16 let (četrti odstavek 12. člena tega zakona).

A to potem pomeni, da če bi se jaz odločila za SBT-ja da bi šlo potem to za prekršek? No psa -naslednjega si žeim drugo leto-takrat bom stara 12. Upam, da bo to lahko stafi. Ampak res mogoče drugo leto če ne pa šele, ko bom stara 13.



Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #5 : 02 November 2008, 13:31:03
ABBY, pusti zakone... začni racionalno pri sebi. Stara si (boš) 12 let. Koliko psov si do sedaj vzgojila? Ne pomagala pri Nivzgoji ter bila stranski opazovalec ampak vzgojila? Koliko imaš kinoloških izkušenj, koliko si sposobna problem videti že v štartu, ko je vse skupaj še nedolžna igra, recimo, in ga že takrat začet odpravljat?

Ni nevarnih pasem... so pa karakterno zahtevnejše, ki lahko pod nepravo vzgojo in pod roko človeka, ki ne ve kaj dela postanejo še kako nevarne. Jasno isto se lahko zgodi z eno čivavo, ampak čivavo si tudi pri 12 letih spodobna zadržati, enga SBT-ja and company pa verjetno ne. Pa zadržati ne pomeni samo zadržati z fizično močjo, ampak predvsem psihično.

Lastna izkušnja... 12 let stari punčki se je uresničila želja imeti njufka. Uresničile so se mi sanje. Pes je bil moj, moja skrb, moja vzgoja, moji sprehodi.. vse lepo in prav. Ampak psica me je hitro psihično (ali priznam ali ne) prerastla, če sem se še tako trudila, pa tudi po kg jasno. Delala sem napake, priznam, k sreči nikoli niso imele katastrofalnih posledic ampak, če bi bila kakšna druga pasma, kak drug karakter pa verjetno bi. Bile so osnove... luknja.. pa spet malo osnov. Polna glava teorije pa bolj malo prakse. Čez čas, ko sem tudi jaz malo odrastla sem te napake odpravljala, bolj ali manj uspešno. Vpliv moje norosti, nedoraslosti ter temu, da sem bila psu bolj igrača ter ona meni v prvih mesecih se je pa poznal do konca. Bila je "poskusni zajček" na katerem se učila, pa če se še tok grdo sliši. Nekako mi je pustila, dopuščala tudi kakšen moj kiks in ga ni izkoriščala sebi v prid, marsikdo bi ga. Pa ni bil to moj prvi pes, sem od malega rastla ob psih in vejetno prej znala lajati kot reči mama. Bila je pa prvi moj pes, čisto moj. Če bi bila situacija malo drugačna in bi bila na prvi strani novic. Zakaj? Zato ker so starši otroku kupili "igračo", ki ji ni dorasel.

 Res je, otrok je bil takrat srečen, še danes sem celotni familiji iz srca hvaležna da so mi to željo uresničili in mi dalo nekaj kar me bo verjetno spremlajlo do konca življenja. Pa je bilo to pametno? Realno povedano ne... psica je imela kmalu več kg kot jaz, mešalo od pubertete se nama je pa obema. Katastrofalna kombinacija. Ni bilo posledic, lahko bi bile. Bilo je lepo, pametno pa definitivno ne.

Pusti zakone, predalčkanje, žigosanje in stereotipe. Najprej pri sebi razmisli ali si temu res kos? V vsaki situaciji?


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #6 : 02 November 2008, 14:32:15
Že vsak terier je psihično zahteven material za vzgojo- mene je moja psička v odraščanju oz. zrelosti že iz štarta močno prerasla, kar je pomenilo, da prva 3 leta z njo nisem imela nikakvega odnosa. Šele zadnja 4 leta sva se uskladili in uspeli druga drugotoliko prevzgojiti, da se nekako ujameva.

Se pa strinjam s tabo Nelly(&Naia seveda).



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 02 November 2008, 15:32:39
Kateri koli terier tipa bull bi bil primeren samo, če bi zanj skrbeli in ga vzgajali starši. Tak pes je lahko dober prijatelj kakšnemu 12 letniku, nikakor pa to ni pes, za katerega bi lahko skrbel otrok sam. Res pa je, da je od vseh SBT še najbolj primeren.
Res je, da so vsi terierji tipa bull lahko zelo prijazni in lepo vzgojeni. Res je pa tudi, da je za to, da vzgojiš takega psa potrebno veliko več znanja in doslednosti, kot za kakšnega pudla. In tudi je res, da včasih kljub znanju in trudu rezultat ni ravno tak, kot smo si ga predstavljali - zlasti kakšen samec je lahko našemu trudu navkljub do drugih samcev skrajno zoprn. In mora biti vedno na povodcu, včasih tudi z nagobčnikom. Do ljudi so ti psi tako načeloma, če ga pri vzgoji pošteno ne polomimo, zelo tolerantni, včasih celo preveč prijazni. Do nesreč z njimi ponavadi pride takrat, ko se stepejo z drugimi psi, lastniki pa nerodno posežejo vmes.

Za 12 letnika je lahko tudi labradorec, zlasti samec kakšne delovne linije, prevelik zalogaj.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #8 : 02 November 2008, 16:44:06
Se popolnoma strinjam z Lanabelo.


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #9 : 02 November 2008, 17:58:14
Se popolnoma strinjam z Asko, ker se popolnoma strinja z Lanabelo  ::)

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10 : 02 November 2008, 18:42:38
Kj pa če bi vzela npr tistega mešanca bul-ovčar iz Horjula,ki je je baje zelo prijazen in kaže da bo vodljiv? Oskrbnica tega zavetišča se redko zmoti psi presoji značaja.
Ali pa kakšnega drugega  že formiranega (po značaju) zapuščenega psa s podobnim videzom, a enostavnim karakterjem?

SBT pa naj bi sicer bili sicer odlični in dokaj nezapleteni kot družinski psi-tako vsaj kaže dejstvo,da jih celo v Angliji mrgoli in da jih nimajo na "črnem spisku".

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Višauska_terierka

  • *
    • Prispevkov: 749
    • Točke: 0
  • Miki
Odgovori #11 : 02 November 2008, 19:51:39
Jast mislim da je pes takšen kot ga narediš..poznam več primerov :( :P

My best friend is a westie


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #12 : 03 November 2008, 03:45:51
Abby, to, da je pes nevaren, zakonsko ni povezano s pasmo. Če boš podrobneje prebrala boš našla tudi opredelitev, kaj je nevaren pes.

Na tvojem mestu bi šla v pasjo šolo, kjer imajo več terrierjev tipa bull, da malo vidiš kakšni živi hudički znajo biti predstavniki teh pasem kot mladički. Vseeno menim, da bi bil tak pes zaenkrat zate še prevelik zalogaj (pa ti povem iz lastnih izkušenj, doma imam amstaffko). počakaj še kakšni dve leti, ko boš v srednji šoli, pa takrat še enkrat razmisli.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13 : 03 November 2008, 07:46:57
Jast mislim da je pes takšen kot ga narediš..poznam več primerov :( :P

jap , samo ene je čist enostaven narest in ti zato zadošča takorekoč odmor med malico, za druge rabiš pa doktorat in obilo časa  :P.

Kar vendarle je ena "majčkena razlikica", a ne  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Višauska_terierka

  • *
    • Prispevkov: 749
    • Točke: 0
  • Miki
Odgovori #14 : 03 November 2008, 15:41:50
ja to je pa tut res ;D

My best friend is a westie


Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 07 December 2008, 14:05:23
Abby, moje mnenje je, da malo počakaš s kužkom, če ga misliš sama vzgajat in vozit na sprehod, itd.. Psi pasme sbt pa nikakor ni nevarna pasma. Sama imam samca te pasme. Pa ti ne bom razlagala kako naj naj je, ker ga ne poznaš. Poznam pa veliko psov te pasme, pitbullov, rotvajlerjev in ostalih pasem, za katere ljudje mislijo, da so nevarni, da grizejo,.... Vendar ti povem, da so zelo prijazni. Odvisno od lastnika, od vzgoje. Moje mnenje je: kar seješ, to žanješ. Ne glede na pamo, tako da pozabi na seznam nevarnih pasem. Nevarni so lastniki!!



tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 23 December 2008, 09:39:37
No tudi jaz imam predstavnico SBT-jko, in nimam z njo nobenih problemov.
Vendar sem tudi jaz zato, da z nabavo SBT-ja počakaš.
Že zdaj jimaš psičko in kot otrok, res ni potrebe oz. mislim, da ne bi bila zmožna hendlati oba. Brez zamere. Vendar z vsakim psom se je potrebno ukvarjati, toliko ko vložiš truda v psa toliko dobiš ven.  :) Svetujem ti da se Abby posvetiš maksimalno in čez kakšnih par let, ko bodo za teboj srednejšolske obvzenosti, žuranje,...omisliš novega psa. Do takrat pa se lahko sprehajaš z nama s Taro in obiskuješ srečanja SBT-jev, ki jih organiziramo lastniki SBT-jčkev, tako boš lahko spoznala to pasmo še bolje.  :) ;)
SBT je zame prva in edina pasma, toliko nežknosti, ljubezni, naklonjenosti, veselje do dela z lastnikom,.... skratka veliko pozitinih lastnosti. Vendar se moramo zavedati, da lahko ob nepravi vzgoji, pomankanju časa, dobimo vse prej kot zgoraj našteto.
In res je v Angliji je to najbolj zastopana pasma. Zakaj? Preberi si njihovo zgodovino - "the nanny"!  ;)



tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 23 December 2008, 09:41:47
Ja pa je de.

Na kaj pa je tole letelo?  ???
Na Nyssin post?  ???



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #18 : 23 December 2008, 13:13:42
Jast mislim da je pes takšen kot ga narediš..poznam več primerov :( :P
če ga pa slučajno slabo vzgojiš  ::), pa lahko dočakaš tudi kaj takega  :-\, in potem je fino, da imaš psa,ki ga v skrajnem primeru vsaj fizično obvladaš in ki ne more narest večje škode  ;):
http://www.youtube.com/watch?v=T5Ws9Rw5ics&feature=related

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 23 December 2008, 13:42:27
Vendar se to lahko zgodi kateri koli pasmi, in čisto vsak pes naredi lahko veliko škode, če zagrabi na občutljivih točkah. ;-)



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 23 December 2008, 14:26:42
Kako lepo se poda ta posnetek k tej temi, a ne? Za nekatere je to dokaz več, da so ti psi res napadalni.   >:( Mislim, da bi morali naslov zamenjati z "nevarni" lastniki.
Za primer: višavski terier je mojga kr dost ugriznil v smrček. Pa ne bomo zdej rekli, da so višavski terierji napadalni in nevarni in da grizejo, kot jst to poslušam vsak dan na sprehodu, ko me sprašujejo. In še veliko ostalih lastnikov takih in podobnih pasem. Zakaj nam je tega treba sploh poslušat?  >:( Hallo??? Mogočen kakšen odgovor nato?



Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #21 : 23 December 2008, 14:30:54
Po mojih iskušnjah so čivave veliko bolj napadalne ;)

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #22 : 23 December 2008, 14:33:27
Sej vam ni treba. Poveš da se ti takih nebuloz ne da poslušat in spustiš psa  >:D Me zanima, če bodo še kej bevskal  :D

Pač greš hladnokrvno mimo in se ne oziraš na ljudi, ki pojma nimajo o vseh teh zadevah. Forumovci in del ostalih ljudi je na tem področju izobraženih, drugi pa le berejo o napadalnih psih in to verjamejo. povsod se najde kak, ki tvojega psa ne mara - pitbula, ker je nevaren, maltežana, ker so mejčkani psi nadležni, nemške doge, ker je velika, šnavcerja, ker je črn. Niste na udaru le lastniki pitbulov, ampak lastniki vseh psov. Sprejmeš dejstvo, da je tisti ki ti teži preprosto butast in ne vidi dlje od slovenskih novic. Zarad takih se boš sekiral?

evo, medtem ko sem pisala post, je smrček čist lepo dokazala moje trditve  8)



tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 23 December 2008, 14:34:12
Zakaj nam je tega treba sploh poslušat?  >:( Hallo??? Mogočen kakšen odgovor nato?

Preprosto naši psi delujejo zelo nevarno veš. Tudi naju s Taro je zadnjič skoraj napadla dalmatinka, ampak to je pa le pes z lepim obrazom, s pikami,....ne pa naši z kompaktini telesom, okroglo glavo,.. halo a res ne vidite dalmatinc  je ja družinski pes, vsi psi tipa bull pa kilerji..  :-X :-X
Ljudlje nehite že moriti s temi nevarnimi, kilerji,...psi, taki psi se ne rodijo naredi oz. nauči jih človek!!



Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #24 : 23 December 2008, 14:36:02
Ja pa o dalmatincih so napisali zgodbico/ce ::) ::) 

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 23 December 2008, 14:37:06
Sej vam ni treba. Poveš da se ti takih nebuloz ne da poslušat in spustiš psa  >:D Me zanima, če bodo še kej bevskal  :D

Pač greš hladnokrvno mimo in se ne oziraš na ljudi, ki pojma nimajo o vseh teh zadevah. Forumovci in del ostalih ljudi je na tem področju izobraženih, drugi pa le berejo o napadalnih psih in to verjamejo. povsod se najde kak, ki tvojega psa ne mara - pitbula, ker je nevaren, maltežana, ker so mejčkani psi nadležni, nemške doge, ker je velika, šnavcerja, ker je črn. Niste na udaru le lastniki pitbulov, ampak lastniki vseh psov. Sprejmeš dejstvo, da je tisti ki ti teži preprosto butast in ne vidi dlje od slovenskih novic. Zarad takih se boš sekiral?

evo, medtem ko sem pisala post, je smrček čist lepo dokazala moje trditve  8)

Se strinjam z napisanim, samo veš, te zelo prizadane to govorjenje sploh če se zavedaš kakšen je tvoj pes. S tem mislim, da se niti malo ne približa krvoločnežem, kilerjem,...  :(



tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 23 December 2008, 14:37:30
Ja pa o dalmatincih so napisali zgodbico/ce ::) ::) 
Pa risanka, film,... :-X



Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #27 : 23 December 2008, 14:39:41
Se strinjam z napisanim, samo veš, te zelo prizadane to govorjenje sploh če se zavedaš kakšen je tvoj pes. S tem mislim, da se niti malo ne približa krvoločnežem, kilerjem,...  :(


Ah veš kaj neoziraj se na to ::) ker oni so ševedno prepričani da psi jejo kosti-to nekj pove o njih! Amapk je pa res da se ljudje bojijo vseh psov ::) :( (tudi mojega...)

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 23 December 2008, 14:40:55
Mene en klinc briga kaj si nekdo misle o men, mojmu psu.  :P Ampak naj svoje mnenje zase obdrži, ne pa prov naglas nekaj ropota. Sam folk kulture sploh ne pozna. To se morjo vtikat. To me jezi.



tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 23 December 2008, 14:43:02
Mene en klinc briga kaj si nekdo misle o men, mojmu psu.  :P Ampak naj svoje mnenje zase obdrži, ne pa prov naglas nekaj ropota. Sam folk kulture sploh ne pozna. To se morjo vtikat. To me jezi.

Hehehehhe, točno tko klinc jih gleda.  :o  ;)