"nevarni" psi

ABBY LABRADOR · 45239

kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #60 : 26 December 2008, 22:01:01
No, potem pa še,prosim, izračunaj pogostost pasme in ko boš izračunal to, še razdeli lastnike pasem na ''tadobre'' in na ''taslabe'' pa ne pozabi izračunat, kakšen procent napadov je bil izzvan in kakšen je bil ''brez vzroka''.  ::)
Statistika je fajn reč - lahko jo obrneš, kot želiš  ;)

- Pogostost pasme je všteta v računici, ker če nebi bila potem nebi mogli izrazit procentov a-ne  ???
- Razdelit lastnike na dobre in slabe pa tudi nebi bilo težko, ker vsi ki ste tukaj na forumu ste kao dobri, vsi ostali so slabi, kolikor se da sklepat iz preteklih postov
- tukaj nismo ugotavljali vzrokov napadov, ampak ugrize na splošno. Pes lahko ugrizne na tudi ko se brani ni nujno, da napada  ;)

Hotel sem samo prikazat, da je malo hecno, da bi bil zlatko in NO na vrhu te lestvice, ker je ta pasma zelo razširjena v SLO, v primerjavi z tem je pa odstotek ugrizov skoraj zanemarljiv  8)

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #61 : 26 December 2008, 22:17:07
- Razdelit lastnike na dobre in slabe pa tudi nebi bilo težko, ker vsi ki ste tukaj na forumu ste kao dobri, vsi ostali so slabi, kolikor se da sklepat iz preteklih postov

::) Ja, točno tako je, res. Še dobro, da imamo nekaj pametnih ljudi, ki vidijo skozi našo hinavščino in občutek pomembnosti in opozorijo na očitno  ::)
Naslednjič, ko boš meni očital take stvari, raje dobro premisli ali pa premišljuj ob branju mojih postov-bo še bolje.
To je prvo.
Drugo pa je to, da če pes ugrizne, je potrebno poznati vzrok tega napada. Lahko se brani. Lahko je bil namenoma izzvan. Lahko je nestabilen. Lahko je naučen. Lahko je plašen. Lahko je...lahko je... lahko je...
In zdaj trdit, da so napadi povezani s pasmo, je nesmiselno. Sploh pa obtoževat pasmo, ki je bila načrtno vzrejena za to, da človeka NE napada. Kjer so izločali iz vzreje ta dejavnik.
Žal je pasma postala popularna. j$%#ga, nimaš kaj. Žal je pes dostopen vsakomur. j$%#ga, tudi tukaj nimaš kaj. Ker ljudje vedno znova najdejo načine, kako prit do tega, kar želijo. Pač. Koliko pa je zlatkotov v Sloveniji, ki so pravi zlatkoti? Ki niso ''zlatkoti''?
Ko sva pri lastnikih...prosim te, poglej si malo Slovenijo. Mi boš rekel, da so dobri lastniki tisti, ki imajo ''nemce'' doma pred hišo na ketni, nesocializirane, neoskrbljene? Ki jih spuščajo vsak teden enkrat in jaz lahko samo upam, da mi ne bo treba spet bežat po gozdu pred psom, ki več kot očitno štarta name? A je kriv pes? Je kriva pasma? Govorim okoli, da so nemški ovčarji nevarni?
Mi boš očital, da svet ločujem po tem, kdo je na forumu in kdo ne? Nam boš očital to, da branimo pasmo, ki jo poznamo? Ko bi sam, strašni kinolog, kakršen si, moral poznat situacijo bull pasem v naši državi in po svetu.
Seriously,dude  ::) Chill.





Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 27 December 2008, 09:38:35
Nysaa se popolnoma strinjam s tabo.  Nekateri naj delajo s to statistiko, kar jim paše. O nemških ovčarjih pa bi imela velik za povedat, zelo slabe izkušnje, pa se ne bom spuščala na tvoj nivo kaskae.



tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #63 : 27 December 2008, 11:46:09
Tjas - kdo je koga začopatil če je bil spuščen?
Samojed je vedno če se je strgal iz verige, ali pa če so ga namerno spustili, vsakega ki mu je prišel na pot ugriznil.



MajaO

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 1
Odgovori #64 : 27 December 2008, 12:13:10
Ok jaz se ne bom spuščala v nevarne pasme da ali ne, ker imam o tem svoje mnenje. Dejstvo je, da genetika ni zanemarljiva in vsi psi pač ne marajo vsakega, ki jim stopi na pot. Glede vzreje APBT pa tako ali tako ni nobenega pregleda in selekcije (v Evropi).

Največji problem, ki ga vidim sama, je neodgovorno lastništvo. Sama imam pasmo, ki vsekakor ni "nedolžna" (malinois) pa vendarle poznam bolj redke primere, da je prišlo do ugrizov. Poznam pa kar nekaj psov te pasme, ki bi lahko naredili precejšnjo škodo ob danih situacijah. Ampak do tega zaradi odgovornih lastnikov nikoli ne pride. In hvala bogu malinois ni popularna pasma in jih imajo v večini ljudje, ki se z njimi ukvarjajo in jih šolajo, zato so večinoma dobro vzgojeni in predvsem normalno reagirajo na okolico.



mika-nelly

  • Gost
Odgovori #65 : 27 December 2008, 13:22:36
OMG me kar zvilo ko sem vidla video...

  jaz sem tudi mnenja da psi niso krivi, ampak lastniki, v vsakem primeru...



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #66 : 27 December 2008, 13:23:21
Ja statistika ugrizov je prav fina reč. Še zlasti, če je recimo vseh samojedov, ki so bili kdaj koli registrirani pri nas približno 850 (od katerih jih je v približno 30 letih tudi nekaj poginilo, tako da bi od oka rekla, da trenutno živečih ne more biti dosti več kot 400), v tisti statistiki so jih pa uspeli našteti 1859. Hm, hm. Kot "samojedi" niso registrirani samo "čistokrvni brez rodovnika", ampak kar veliko psov, ki od samojeda nimajo niti s -so samo beli, kosmati in večji od španjela. Za nekaj takih primerkov sama vem.
Pri prinašalcih situacija ni prav nič boljša - vse kar je zlato, dolgodlako in z ušesi na dol je golden, če je  kratkodlako je pa labradorec. Nemci so še na slabšem, pitbule pa lahko tiste, ki imajo verodostojen rodovnik preštejemo na prste.

Tako kot se tudi v solidnih rodovniških leglih lahko pojavi mladič netipične zunanjosti, se lahko pojavi tudi tak, z netipičnim karakterjem. Ki se izločijo iz vzreje, zato jih ni veliko. Pri divji vzreji brez vsake kontrole, se najprej izgubi značilni karakter, šele potem zunajost.

Citiraj
Samojed je vedno če se je strgal iz verige, ali pa če so ga namerno spustili, vsakega ki mu je prišel na pot ugriznil.

K temu mislim da ni treba komentarja.
Mimogrede, a je že kdo približno izračunal, koliko "nemških ovčarjev" ki grizejo, ko se strgajo s ketne je vsaj na daleč podobno nemcu?

In če se ljubitelji pitbulov sklicujejo na to, da so bili ti psi vzrejeni in selekcionirani tako, da naj bi ne grizli  ljudi (kar je res), potem naj ne pozabijo še drugega dela selekcije. Zakaj že naj pitbuli ne bi grizli ljudi? In zaradi česa (pri nas, kjer niso postali statusni simbol kriminalcev) ponavadi ( po moje vsaj 90%) pride do ugriza?


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #67 : 27 December 2008, 13:29:08
Tukaj je govora o napadih na ljudi, vsaj tako sem jaz razumela.
Nikakor pa ne gre zanikat oz. skrivat preteklosti bull pasem, za katere vsi vemo, da so bile vzrejene za boje (vsaj večina novejših).
Tega se nikoli nisem sramovala priznat in mislim, da se tudi nikoli ne bom.
Dominanca in netolerantnost do živali sta lastnosti pasme. To je čisto res. Tukaj pa nastopi odgovorno lastništvo - pse na povodce in tudi ''pitbulli'' ne bodo killerji  ::)
Moj je usekan na mačke in sem prepričana, da bi z lahkoto spucal celotno Obalo prostoživečih mačk v roku dveh tednov. Prav tako podgan, ampak tiste crkujejo že same od sebe.
A mu dovolim to početje? Ne, mu ne. Ker je moj pes na povodcu.
Če bi bili še ostali...  >:D



Chiba

  • *
    • Prispevkov: 854
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 27 December 2008, 13:40:21
Zakaj že naj pitbuli ne bi grizli ljudi?

Po standardu se je izločalo pse, ki so kazali agresijo do ljudi saj je bilo treba psa v ringu lastnoročno ločiti (bodisi lastnik ali nasprotnik) in pes zaradi tega ni smel biti agresiven. Seveda obstajajo tudi izstopanja od standarda, kar je zgoraj že bilo razloženo.

CANIS CARNIUM - vzreja staffordshire bull terrierjev
http://www.carniumsbt.com/


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #69 : 27 December 2008, 13:54:42
Ja, in če ljubki nikomur nič hoteči pitek začopati pudlja, pa pudljev lastnik brani svojega cucka? Ja seveda, sam si je kriv, kaj pa vtika roke vmes.

Da ne bo pomote, pitbule imam rada, njihov karakter, če je tipičen, mi je zelo všeč. tudi me ni prav nič strah, da bi kateri začopatil kakšno od mojih psic, saj imajo moje do vseh psov, ki so podobni tipu bull prav posebno žilco in se razumejo celo s tistimi (obeh spolov), ki veljajo za psom hudo nevarne. Tudi ne vidim neke hude potrebe, da bi bili vsi, tudi tisti, ki so ubogljivi, vedno in povsod na povodcu. Me pa ZELO moti, če nekdo trdi, da so vsi psi ne glede na pasmo enaki, da je prav vse odvisno od vzgoje in grejo primerjat katerega koli bula z goldnom ali celo čivavo. Je že tako, da so nekatere pasme potencialno bolj nevarne od drugih. Celo situacije, v katerih so psi določenih pasem lahko nevarni so dokaj predvidljive. In so seveda različne. Zahtevne pasme pač rabijo bolj odgovorne in sposobne vodnike. Ki morajo vedeti tudi to, da se včasih prirojenih lastnosti ne da prekanalizirati in da včasih vzgoja zahtevnega psa ne uspe tako, kot smo si zamislili, znanju in trudu navkljub. In da včasih ne ostane drugega, kot povodec, nagobčnik in dovolj varna ograja.


bullpit

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #70 : 27 December 2008, 14:24:42
Imate popolnoma prav vsi tisti, ki zagovarjate Pitke, ja to so take nežne mucke in pametni kužki, poglejte samo tega
spodaj, ga je ena baraba hotela pobožati, pa ji je Pitel mal pokazal, no vseeno je pa toliko human, da ga ni raztrgal do konca  ???

Neodgovorni lastniki Pitkov pa Bullčkov malo se zamislite  >:( 

Slike niso za vse z slabim želodcem, še manj za otroke !!!


 :( :( :(

http://www.shrani.si/f/1v/uF/4967ny9j/rapel-pitbu-023-1.jpg
http://www.shrani.si/f/3L/y0/4FPSodhD/rapel-pitbu-024-1.jpg
http://www.shrani.si/f/B/Sb/1K4Bz5ZZ/rapel-pitbu-025-1.jpg
http://www.shrani.si/f/u/Mq/ly19b1v/rapel-pitbu-027-1.jpg
http://www.shrani.si/f/1D/29/3Q7aTHfG/rapel-pitbu-026-1.jpg



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #71 : 27 December 2008, 14:32:19
Fino bi bilo, če bi zgornje slike spremenil v linke.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #72 : 27 December 2008, 14:53:19
Če se še prav spomnim je zgornji tip bil tat in na silo vdru v hišo...

Se čisto strinjam, da so psi, ki komot lahko naredijo več škode, ampak če bi bil namesto tega psa kakd drug čuvaj ali dva, bi lahko bilo isto.

Vsekakor pa tukaj neodgovorni lastniki nimajo veze. Če je vstopil brez dovoljenja si je sam kriv.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #73 : 27 December 2008, 15:00:16
Če je vstopil brez dovoljenja si je sam kriv.

.. če bi se le oblast strinjala z tem  :-\


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #74 : 27 December 2008, 15:03:24
e ja....  :-\

Sicer se ogradiš z znaki in napisi "vstop na lastno odgovornost" in mogoče bo pomagalo ;)


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #75 : 27 December 2008, 16:13:50
No, če bi v stanovanju namesto pita čepel tipičen samojed, bi jo tip odnesel s majhno podpludbo, v najslabšem primeru, če bi bil notri golden, bi mu verjetno prinesel še copate. Če bi bil slučajno bolj hude sorte, bi jo tip odnesel z luknjico ali dvema. če bi bil notri taprav nemec, bi moral na urgenco, mogoče bi bilo treba šivat, pa kakšna drenaža bi padla....Če bi bila notri čivava, bi se pogumno borila do konca, ampak kože bi mu pa ne uspela predreti....


Chiba

  • *
    • Prispevkov: 854
    • Točke: 0
Odgovori #76 : 27 December 2008, 16:42:50
No, če bi v stanovanju namesto pita čepel tipičen samojed, bi jo tip odnesel s majhno podpludbo, v najslabšem primeru, če bi bil notri golden, bi mu verjetno prinesel še copate. Če bi bil slučajno bolj hude sorte, bi jo tip odnesel z luknjico ali dvema. če bi bil notri taprav nemec, bi moral na urgenco, mogoče bi bilo treba šivat, pa kakšna drenaža bi padla....Če bi bila notri čivava, bi se pogumno borila do konca, ampak kože bi mu pa ne uspela predreti....

Če bi v stanovanju čepel tipičen pit, bi lahko psa še sabo vzel. ;)

CANIS CARNIUM - vzreja staffordshire bull terrierjev
http://www.carniumsbt.com/


Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 27 December 2008, 17:05:12
Moj bi mu dal lubčka, je dobrovoljček tudi do tujcev :P



gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #78 : 27 December 2008, 17:13:25
uf...tele slike so res grozne...sej tud po netu mejlu krožijo...to me pa kar mrzlica oblije... :-\ :-\
seveda ni samo pes kriu..je tut lastnik,...samo priznat pa treba da tudi sama pasja zasnova da nekaj krvoločnosti zravn...je pa na nas ljudeh da to odpravimo,...saj zato pa ga šolamo :P

tisti link o ugrizih za prejšnje leto mi je pa tud ena fajn zadeva,....sm kar vesel da ni bilo niti enega zabeleženega ugriza gordon setra, ;D...glede na to da je jih je bilo od drugih setrov kar nekaj  :'(

lp grega

A dog is for life, not just for Christmas!


Chiba

  • *
    • Prispevkov: 854
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 27 December 2008, 17:18:24
Še nekaj sem hotela napisat:

Kar se tiče napadov psov na ljudi, se gre v večini primerov za netipične in nepravilno vzgojene predstavnike pasem (sploh pri APBT, ki so po svetu najbolj karakterno izrojena pasma, ker jih ima pač vsak gumpec in počne z njimi karkoli. V Ameriki pa vzrejnih pregledov, ni.). Nepazljivost in preveliko zaupanje lastnikov v svoje pse je tudi močan faktor. Vsak pes ima kosmata ušesa! Nesmiselno se mi zdi, da nekdo piše da je neka oseba hotela psa samo pobožati in potem je pes naredil to, kar se kaže na zgornjih slikah. Sprožilcev bližajočega se nezaželenega vedenja je veliko (rep med nogami - strah, ušesa nazaj, grba itd.) in razlogi za napade so spregledani s strani človeka, ker ne pozna pasje govorice oz. smo ljudje preveč na(raz)vajeni na zvočne signale. Lep primer so pijani ljudje ali pa ljudje kateri se že vidno bojijo psa (in to jasno izražajo s svojo držo) ampak še vedno rinejo vanj (oboje iz mojih osebnih izkušenj). Tam se zaplete in ne rečem, da se nič ne bi zgodilo, če ne bi bilo posredovano z moje strani. Večina ljudi se ne poglablja v pasje vedenje in karakter in pač vidi recimo pri samojedih "OOooo ker medo" in sili vanj, psu pa recimo to ne paše in to tudi pokaže z vidnimi signali, katerih se človek ne zaveda.

Katerikoli napad bo obravnavan oz. se bo javno obelodanil, še posebej tisti, kateri se vlečejo po novicah - mi ne vemo ozadja, mi nismo videli psa, mi ne vemo točno kaj je ta oseba počela (ja mogoče reče da se je samo sprehajala, v resnici je pa prej psa dražil s palco ali ga celo udaril - ker more vsak sebe zagovarjat) in tudi ne vemo kaj vse je bilo zraven. Ima mogoče mladiče, je bil pes streniran, da je čuvaj? Mogoče slaba preteklost in je oseba nehote naredila take geste, glasove itd. Govoriti zna samo človek, pes pa svoje nestrinjanje pokaže na edini način, ki ga zna - s telesno govorico, kremplji in zobmi.    

CANIS CARNIUM - vzreja staffordshire bull terrierjev
http://www.carniumsbt.com/


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #80 : 27 December 2008, 17:38:45
Chiba - nisem povsem prepričana, da bi pit mirno gledal vlomilca v "svojem" stanovanju. Da so tipični in dobro socializirani piti na nevtralnem ozemlju vsaj do ljudi povsem v redu je dejstvo. Da bi bil po defoju povsem indiferenten ali celo prijazen do tujca pit na privezu bi pa bolj težko rekla. Tisti, ki sem jih imela priložnost videti že niso bili. Na svojem ozemlju pa verjetno še toliko manj. Sploh če se tujec sumljivo vede. in če misli, da je lastnik ogrožen. Za pite bi sicer težko rekla, ker jih na njihovem domu nisem imela časti  srečati brez prisotnosti lastnika, amstafi pa so bili kar lepo teritorialni.

In ja, pri samojedih je res zoprno, ko se ljudje brez vsakega takta spuščajo vanje. Načeloma cucki sicer potrpijo, pogosto jim je celo všeč. Če pa imajo zares dosti, pa to tako jasno in glasno pokažejo, da jih razume tudi slep ali gluh ( zelo jasno kažejo zobe, bolščijo in naravnost grozljivo renčijo. nemogoče je spregledati. Kdor zna dovolj jasno zagroziti, mu ni treba gristi)


Chiba

  • *
    • Prispevkov: 854
    • Točke: 0
Odgovori #81 : 27 December 2008, 17:52:22
Chiba - nisem povsem prepričana, da bi pit mirno gledal vlomilca v "svojem" stanovanju. Da so tipični in dobro socializirani piti na nevtralnem ozemlju vsaj do ljudi povsem v redu je dejstvo. Da bi bil po defoju povsem indiferenten ali celo prijazen do tujca pit na privezu bi pa bolj težko rekla. Tisti, ki sem jih imela priložnost videti že niso bili. Na svojem ozemlju pa verjetno še toliko manj. Sploh če se tujec sumljivo vede. in če misli, da je lastnik ogrožen. Za pite bi sicer težko rekla, ker jih na njihovem domu nisem imela časti  srečati brez prisotnosti lastnika, amstafi pa so bili kar lepo teritorialni.

V primeru, da bi se oseba do psa normalno vedla, bi mimogrede šel z njimi. Res pa je, da se vlomilec ponavadi tako ne vede.
Za pse na privezu so delali raziskave, da tak način bivanja psa pripomore k njegovi agresivnosti (tu si lahko kaj prebereš, če te zanima http://www.unchainyourdog.org ).

CANIS CARNIUM - vzreja staffordshire bull terrierjev
http://www.carniumsbt.com/


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #82 : 27 December 2008, 18:03:55
Nisem mislila na ketnarje, ampak na začasne priveze - recimo ko čakajo na vrsto za delo ali recimo pred štacuno - na bolj ali manj nevtralnem terenu, si pa lasti tisti m2 prostora.

Se pa spomnim enega primera, ko je dejansko šolarka odpeljala pita iz njegovega dvorišča (pa še celo s ketne ga je snela), šla s čisto tujim psom na avtobus in si ga pripelajla domov brez vsakega problema- potem je pa njen lastni cucek skočil vanj, pit ga je sesul, punca je spotoma staknila nekaj lukenj, ko mu je vlekla cucka iz gobca...tako da mogoče celo res niso teritorialni, vsaj ne vsi.


vojc

  • *
    • Prispevkov: 37
    • Točke: 0
Odgovori #83 : 27 December 2008, 20:38:57
Zanimivo uprašanje ali so piti terutorialni ali ne?

Jaz imam posvojenca iz Gmajnic in moram povedat da je zelo teritorialen,ugriznil še na srečo ni nobenega ,toda svojo teritorialnost in pa zaščito lastnika je že nekaj krat pokazal ,čeprav ga mi tega nismo nikoli učili pa ga imamo sedaj slabo leto.
1.primer
Na morju ko je sosed ki ga je pes videl vsaki dan pri nas na kavi,dobil je od njega tudi že kosti  hotel stopiti v predprostor prikolice pri tem pa mojo ženo na rahel in prijazen način odrinil je pes skočil pred njega in začel na njega renčati .Seveda sem takoj reagiral in sem psa pomiril ,ko je pes videlmene da sem miren ter da jaz nevidim v sosedu gronje do moje žene se je enostavno vsedel k meni kot da nič ni bilo.

2.primer

Moj svak ima službo povsem blizu mojega domo tako da pride pojest svojo malico skoraj vsak dan k nam,pa tudi z psom se zelo dobro razumeta.
se je pa zgodilo da sem jaz bil v spalnici in nisem slišal trkanja na vrata,ker so bila vrata odprta je svak vstopil.ko je svak stopil v kuhinjo se je pes zapodil pred njega ter začel naj rečati,tako da se ni smel premakniti ne naprej in ne nazaj.ko sem stopil v kuhinjo jaz sem seveda na začetku bil prav presenečen  sem psa poklical k sebi z besedami "dobro je , sem,in ko je takoj prišel k meni sem ga nato tudi pohvali priden,ter pobožal,kajti vseeno je bil dejansko priden svaka je zaustavil ni pa napadel z ugrizi

No kaj bi se zgodilo ,če bi v stanovanje prišel vlomilec ali povsem neznana oseba takrat ko je pes sam si ne predstavljam.


 


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #84 : 28 December 2008, 12:09:25
Moje samojedke so teritorialne, vendar samo do drugih psov, do ljudi pa ne. No vsaj do takih, ki se kolikor toliko spodobno vedejo ne. Pijancem in razgrajačem znajo kar spodobno zagroziti, ena zna tudi uščipniti, kaj dlje pa ne gredo v nobeni situaciji. tudi ni potrebno, ker je preobrazba iz prijazno smejočega belega medvedka v renčečega kosmatega polarnega volka dovolj prepričljiva.

Pri pitu na zgornjih linkih ni problem to, da je vsiljivca (če je to res bil) napadel. Problem je v tem, da ni pravočasno odnehal. Kot da bi se potem, ko se je enkrat en program v njem sprožil ne mogel več ustaviti.
Tole zdajle je samo moja špekulacija: agresija med psi je močno ritualizirana, še prav posebej med samci. Kar pomeni, da se dva normalna psa pred in med spopadom držita točno določenih pravil. Ki so jih psi prinesli s seboj iz davnine. Zaradi tega se spopad med dvema normalnima psoma le redko konča s težjimi poškodbami. Nekakšne prirojene zavore ali varovalke. Podobne varovalke tudi preprečujejo psom, da bi kar tako na polno napadli ljudi, ki jim iz takega ali drugačnega vzroka niso všeč.
Pri pasmah, ki so jih uporabljali za pasje boje, so se močno trudili s selekcijo odstraniti vsaj nekatere izmed teh varovalk. Pri nekaterih službenih pasmah tudi.




TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #85 : 30 December 2008, 14:17:08
Samojed je pa malo poseben primer, ker ima izselekcionirano zelo močno zavoro in si prav težko predstavljam, da bi resno ugriznil človeka.
Z vsem ostalim se strinjam, edino tole me je malo zmotilo. Tudi pitbuli ipd. naj bi namreč imeli izselekcionirano zelo močno zavoro, če si prav predstavljam kaj si hotela povedat. Po drugi strani me zanima če je selekcija tudi pri samojedih danes res še vedno tako ostra.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #86 : 30 December 2008, 15:16:20
Če slučajno na vzrejnem pokaže kakršno koli agresijo je izločen. Ni pa nekih špecialnih testov, tako da se da tudi kaj skriti. So pa do ljudi hudi samojedi še veliko redkejši kot recino žleht goldni z nizkim vzdražnim pragom. Dolga stoletja selekcije se vseeno morajo nekje poznati.

Kaj so počeli pri selekciji pitbulov ne vem, to bi znal bolje pojasniti kakšen poznavalec pasme. Vendar pa: selekcija za pasje boje je nekaj skrajno nenaravnega. Kljub temu, da je tudi bojnega psa treba nekaj učiti, je bilo vseeno treba odstraniti  kup naravnih zavor, zaradi katerih so "normalni" psi v pasjih bojih uporabni kvečjemu kot vabe za vadbo mladih psov.
Že kadar se greš selekcijo proti naravi pri telesnih značilnostih dobiš v paketu vedno kakšno neprijetno presenečenje. vedenjske značilnosti znajo biti pa še toliko bolj spolzek teren. Agresija do psov je nekaj drugega kot agresija do ljudi. Ampak ne moreš kar preprosto  izbrati in reči fino, eno zavoro bom odstranil, drugo bom pustil, tretjo bom pa mogoče okrepil.
Lahko selekcioniraš pse, ki so do ljudi tolerantni  in zaupljivi, ki imajo zelo visok vzdražni prag, ki imajo silno močne živce in jih zlepa kaj ne spravi iz tira. In tak pes lahko povsem fino funkcionira. Nikoli pa ne veš povsem zagotovo, kako bo odreagiral, če bo kdaj vendarle potisnjen čez rob. Se bo znal ustaviti ali ne?
Upoštevaj še dejstvo, da je velika večina vzreje nekontrolirana in da so zelo pogosta kar napamet narejena vkrižanja vsega mogočega in nemogočega (od stafordov do raznih mastifov in dog). Pri nas vsaj do namerne selekcije psov, ki so nevarni tudi ljudem ni prišlo. Tam, kjer so postali statusni simbol kriminalcev, se dogaja tudi to.
Sem pa že napisala, da so to bolj moje špekulacije, prav posebej hudo se na to področje ne spoznam.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #87 : 30 December 2008, 16:30:33
Ja, saj sem vprašanje postavila predno sem prebrala še to o odstranjevanju zavor,.. tako da se kar strinjam, da je možno tudi to kar praviš, hkrati sedaj razmišljam, če nimam doma ene tempirane bombe (govorim sicer o moji prijazni Jazz, ki ima rada vse kar leze in gre, ampak tudi VŠ so verjetno kot delovni pasmi posegali v neke "zavore")..  ???



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #88 : 30 December 2008, 17:26:05
Ne verjamem. meni se sploh ne zdijo psi tiste sorte, da se jim naredi rdeče in se jim odrola .
Je pa hudič, ker tega, kako bo pes odreagiral ne moreš kar tako sprobati - tudi če bi zrežirala recimo en odigran napad nate - pes zelo dobro loči, kdaj gre zares in kdaj je vaja. sama sem si včasih celo upala spustiti svoje psice na kakšnega kurjega tatu, pa na kakšnega packa ki je scal v solato in enkrat je bilo tudi nekaj, kar je zgledalo kot čisto zaresen napad name (pa se je seveda izkazalo, da dejansko ni bil). Sem ter tja kdaj so tudi same izbezale kakšnega pijanca, ki se je zapletel v živo mejo ali obležal kje v drvarnici.  Pri tem je po psicah včasih tudi kaj padlo. Tako da vsaj okvirno vem, kako katera od njih odreagira v dokaj čudnih situacijah. Če bi imela samo malo bolj žleht kuzle, si tega ne bi upala.
Odkar so se pa zgodili slavni mastifi, si pa niti teh mevž ne bi več upala spustiti na kakšnega tatu ali vlomilca.  Bi si iztožil večjo odškodnino za prestani strah, kot pa bi sploh lahko ukradel.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #89 : 31 December 2008, 08:41:48
Ne verjamem. meni se sploh ne zdijo psi tiste sorte, da se jim naredi rdeče in se jim odrola .
Ja, saj naj načeloma ne bi bili in še celo ko jih pripraviš, da začnejo "stekleno" gledat, se jih da zelo hitro oz. v trenutku pomiriti, vsaj po mojih izkušnjah.