Nizozemski ovčar (Dutch Shepherd, Holland Shepherd, Hollandse Herdershond)

EnNa · 52333

tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Ne, niso črno-beli, nikakor.


V knjigi VSE O PSIH (Gino Pugnetti) je slika Holandskega ovčarja, kjer je le ta svetlo rjav skoraj bel z črnimi ožigi.  ;) Sem ga pred leti občudovala v svoji knjig in mi je ostal v spominu kot tako obarvan. 
Bi skenirala sliko pa me neki heca.  ;) :)



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Zaradi mene če je pink z vijoličastimi rožicami.  ::) Ni treba skenirati, ker me niti ne zanima, ker so enciklopedije psov praviloma skupek najbolj nemogočih predstavnikov pasem z diskvalifikacijskimi napakami.

Standard je pa jasen:
COLOUR :
•   Short coat : More or less pronounced brindle on a brown ground (gold brindle) or on a grey ground (silver brindle). Brindle all over the body, also in ruff, trousers and tail.  Much black in the upper coat is undesirable.  A black mask preferred.

FAULTS :
•   Too much white on chest or on feet; white stripes or spots in any other part of the body.
•   Wrong colour, mismarking.  Too much black in the topcoat.


Silver, mene zanimajo predvsem sposobnosti, tipične za psamo, agija zagotovo ne bom delala.


MajaO

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 1
super tudi mene veseli, da dobimo še eno nizozemko v slovenijo. tudi pri meni je bila to pasma v "ožjem" izboru leta nazaj in celo že rezerviranega sem imela na nizozemskem. videz imajo pa itak svetoven, meni je njihova nenavadna barva res ful všeč...
bom pa probala najdem eno slikco iz working doga, kjer sem našla res najlepšega nizozemca na svetu.

lp

maja



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
No, me pa res zanima, kateri je zate idealen. Ker glede češke psice smo z mnogo vzreditelji bili kar nekako soglasni, da je res že kar kičasto lepa. Sicer je pa z lepoto pri nizozemcih tako, kot pri malinoisih. Delovni psi so včasih malo, včasih pa precej mimo.

Tipičen primer je npr. rep, ki je pri delavcih v bazi pogosto premalo močan in prekratek. Ljudje so navdušeni, ko vidijo malinoisa med delom z visoko dvignjenim in mahajočim repom. Ne zavedajo pa se, da po standardu rep ne bi smel biti dvignjen nad horizontalo in da se preferirajo daljši repi, ki so precej bolj ovčarski, kar pomeni, da jih je med delom tudi težje videti dvignjene. Malo malinoisev ima res lep rep.

Zoe, nate sem malo pozabila. Ne vem čigav bi bil pes v Zonzaniju, slika je pa tudi taka, da se slabo vidi. Deluje mi precej velik pes.

Baghera kar dobro sonči zobke  ;D, imamo pa v klubu enega prav takega, tako, da sem tega izraza že nekako navajena.


MajaO

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 1
hello,

sem ga celo takoj našla http://www.hundeausbildung-mit-system.de/ pes pod imenom spike... je pa tudi na working dog.

sicer pa je lepota relativna, ko na pasmo gledaš iz delovnega vidika, gledaš bolj na funkcionalno uporabnost telesa.
in ja visoko noseč rep je veliko lepši kot tak ležeč ovčarski... v delu na poligonu vsaj :)

lp

maja



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Sem pričakovala kakšnega drugega lepotca. Spike ni rojen nizozemec, je registriran, njegov videz pa daje slutiti, da ima verjetno že v 2. kolenu kakšnega malinoisa v rodovniku. Meni se ne dopade najbolj, sploh ne v glavo.

Dokaj korekten samec je npr. Excellent http://www.working-dog.eu/dogs-details/71888/Holland-Excellent-v.-Le-Dobry, glavo ima precej tipično.


Glede repa je pa meni v bistvu lepota relativna, dober sodnik za delo bi moral pa vsaj do te mere poznati držo repa pri posameznih pasmah, da ne odbija točk zato, ker se mu razpoloženje ne zdi OK, v resnici pa ima pred sabo psa, ki je ne le deloven, ampak za spremembo še v standardu. Čeprav, zakaj se mi zdi, da pričakujem preveč  ::) ? Vem, da sem na svetovnem v Kočevju videla samo par psov, ki so mi bili všečni tudi na pogled. Po eni strani prav žalostno.


MajaO

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 1
hello,

no zdaj veš, zakaj imam malije :))) ne hec...sej pravim lepota mora biti zame funkcionalna.
drugače pa, meni je bolj žalostno, da pasme niso funkcionalne, na društvu sploh ne dobimo več psa za klasiko, ki ni kupljen namensko za ta šport. sicer pa to je druga debata. v glavnem tudi meni so nizozemci všeč in naj se razvijajo tudi v sloveniji...

lp

maja



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Pred dnevi mi je pisal vzreditelj in je potrdil, da je psička breja.  :)


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Včeraj sem na CACIT Pula videla kar 3 predstavnike nizozemskih ovčarjev  :), predstavili pa so KNPV šport. Prvi je bil t.i. X-Herder, se pravi mešanec med nizozemcem in belgijcem, druga dva pa sta bila prava nizozemca KNPV linij (sicer brez FCI rodovnika, ampak vseeno). Videla sem en krasen prikaz brezkompromisnosti in neverjetno sposobnost vklopa in izklopa psa.


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Urška, je bila kakšna razlika med nizozemcema in mešancem med nizozemcem in belgijcem?



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
V bistvu večja, kot sem mislila. Samo ne vem, če je fer do neke pasme, da se o njej sodi na podlagi enega ali dveh predstavnikov. Meni sta bila oba nizozemca nekajkrat bolj všeč. Je pa res, da ima vsaj mlajši samec fantastičen rodovnik, je namreč nečak Tommy-ja (Luyken) in ima med sorodniki recimo tak odklop http://www.youtube.com/watch?v=46psdMxb0vA

Meni se ta ON/OFF sposobnost neverjetno dopade, zato upam, da pride serijsko vgrajena, ker s takim psom je sobivanje mnogo lažje. Brezkompromisnost pri frontalnem soočenju z markerjem v obleki (in brez amortiziranja) pa mi je dala misliti o splošnih psihofizičnih sposobnostih, zato mislim, da je kar prav, da sem se odločila za psičko.


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Prejšnje leto v Belgiji sem videl v klubih, kjer trenirajo tako IPO kot Mondio veliko ON/OFF psov na treningu, a vse z črno-rjavimi malce težjimi ovratnicami okoli vratu  ;)
Vse skupaj je bilo videti zelo "simpl" v primerjavi z IPO programom, verjetno so tudi škatlice okoli vratu naredile svoje :P
Katere pasme pa so bili pa ne vem, a sigurno niso bili NO  ;D ;D


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Ma ne, ne govorim o tem, govorim o preklopu med "delamo" in "ne delamo", v enem primeru je šlo namreč za 10 mesecev starega mrcinca, ki pravega dela pravzaprav še ni videl. Meni je zelo pomembno, da je mrcina zmožna bivanja z mano, da se zna izklopiti in spremeniti v hišnega ljubljenca, ki gre lahko povsod z mano.



IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Ups, se nisva razumela.
Če boš imela tako marcino, ki je zmožna za brekompromisen ON/OFF preklop pol ti pa svaka čast.
Moje mrcine so vedno bolj na ON kot na OFF  ;D ;D 


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Na žalost usoda temu leglu ni bila naklonjena, tako, da bo na mrcino treba še malo počakati.


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Škoda :(
Boš čakala na isto kombinacijo? al kej novega našla?



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Mene pa zanima, če je smisel nabave takega psa - mrcine  ( mislim s takimi lastnostmi) za tekmovanja ali kaj?

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Cacy, po vsej verjetnosti bo kombinacija druga, leglo bo jeseni. Kdo bo oče legla se pa dokončno še ne ve, vzreditelj tehta med več možnostmi. Če ne bo jeseni se bom pa še malo načakala in vmes še kaj več naučila o pasmi, spoznala več navdušencev,... Nič slabega, kar se tiče dobrih psov se mi ponavadi nič ne mudi. Raje počakam in dobim željeno.

Martina, gre za delovno pasmo, v kinologiji pa me zanima šolanje, zato je moji bodoči mrcini vsekakor namenjeno, da bo delala. Kaj, kako in koliko intenzivno pa bo pokazal čas. Kot sem že napisala, se želim preizkusiti v šolanju pasme, ki je popolnoma drugačna. Mladiča kot psa za tekme ne moreš kupiti, ker ne veš kako se bo razvijal.



Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Kaj jaz to vidim Urška, prihaja novi import? :)

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Ja, samo na žalost še ne vem kdaj točno. Se bom konec maja najprej eksportirala med ljubitelje delovnih nizozemcev na SZ konec Evrope, vdela po vsej verjetnosti nekaj najboljših delovnih nzozemcev v tem momentu, potem pa se bom lažje odločila glede tega, kakšen temperament naj iščem.

Če primerjam z malinoisi je namreč lepo gledati hiperaktivce, je pa z nnjimi malce težje živeti, pa praviloma je tak tip hiperaktivnosti povezan z malce slabšimi živčki. Po drugi strani so se mi vedno dopadli stabilni psi, ki se "vklopijo" samo ob doloćenih sprožilcih, pri poslušnosti so malce manj navito za videti, je pa življenje z njimi bolj prijetno. Bom videla...  ::)


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Končno prihaja vikend, ko bodo na vrsti delovni nizozemci. Čeprav sem neskončno huda na nesposobni ameriški amazon, ker zaradi njih še nimam novega objektiva upam, da se bom vrnila vsaj s kakšno izjemno fotko. Čaka me dolga vožnja, ampak glede na lanskoletne izkušnje mislim, da se bova z mrcino imela prav fino. Poročilo seveda sledi.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Mi pa komaj čakamo!  :D
Uživaj!!!  ;D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Zadnjič je bil en mali nizozemček tudi na Lokvah, na državnem reševalnih psov.  ;)


Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Zadnjič je bil en mali nizozemček tudi na Lokvah, na državnem reševalnih psov.  ;)


Lp Z.


Popravek, dva sta bila.  ;)

En odrasel je tekmoval in še en mladiček je bil.


Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Na povabilo Jean-a, lastnika psarne Van Het Iterdal, sem se udeležila 8. srečanja delovnih nizozemskih ovčarjev (t.i. trening dnevi), ki se je zgodilo v Belgiji, v organizaciji psarn Van het Itterdal, Van Oranjemoed in Hessenherder. Včeraj sem se po prevoženih 2220 km vrnila domov polna vtisov.

Na pot sva se odpravila v petek zvečer, ker so bile popoldanske razmere na slovenskih cestah take, da je bilo bolje nekaj ur ostati doma namesto stati v koloni na gorenjski avtocesti. Vmes sva si privoščila kar nekaj postankov in en daljši spanec, ker me je vožnja čez Nemčijo zaradi vseh cestnih del, ki potekajo v tem času, kar precej utrudila. V Belgijo sva prispela v soboto zjutraj in doživela res lep sprejem vseh prisotnih. Z veseljem sem ugotovila, da je med ljubitelji nizozemskih ovčarjev kar nekaj ljubiteljev rottweilerjev, ki imajo obe pasmi. Lepo je bilo v družbi ljudi, ki so tako zelo predani delu s pasmo. Zbrali smo se od vsepovsod, iz Belgije, Francije, Nemčije, Madžarske... V soboto je potekalo klubsko prvenstvo v mondioringu in lepo je bilo videti pse v elementu. Vse skupaj pa je lepo povezovala dobra hrana in zanimive debate o različnih vzrejah in linijah.

Zelo sem bila vesela, ker je na srečanje prišel tudi lastnik psarne Des Fonds de Gueule, od koder se mi bo (upam, da v doglednem času) pridružila mala mrcinica. S seboj je pripeljal kar nekaj odraslih psov in 7 mladičev iz kombinacije s KNPV psom, štirje od teh so ostali v Belgiji in bodo delali v KNPV športu. En samček in ena samička bosta ostala doma in služila kot baza za ustvarjanje nove linije in bosta pri starosti leta dni vpisana v register, če bosta seveda opravila vse teste.

Imela sem srečo, ker sem lahko prenočila kar pri organizatorjih srečanja, kjer sem se seznanila z njuno pasjo bando. Jean dela v vojski kot vodnik službenega psa, z njim pa tudi tekmuje v KNPV-ju. Spoznala sem lahko psa, ki je v športnem pogledu nizozemske ovčarje postavil na zemljevid. Ringo van de Vastenow je dosegal zelo dobre rezultate v IPO športu, dvakrat pa sta bila tudi na misiji v Afganistanu. Sedaj uživa življenje pasjega upokojenca s privilegiji hišnega psa, še vedno pa v igri s poskočnim dvanajsteltnikom pride do izraza njegov značaj, moč in dominanca. Neverjetna mrcina je, konstitucijsko pa ustvarjen za delo. Jean sedaj dela z Antraxom, ki je precej večji brezkompromisen in dominanten samec, ki se je z mano na vsak način želel rangirati, pa ob kakšnem napačnem gibu bi na meni tudi brez zadržkov preizkusil svoje zobe.



V nedeljo pa je bil uradni dan našega srečanja, kjer so se v vseh mogočih športih predstavili delovni nizozemci. Videli smo IPO, mondioring, KNPV in francoski ring. Priznati moram, da sem v delovnem smislu doživela kar hudo streznitev, ker sem od psov v povprečju pričakovala več, videla pa sem samo nekaj psov, ki so se mi zdeli tisto, kar sama iščem. iskanje nizozemca z FCI rodovnikom in s kvalitetami za delo v IPO športu je precej podobno iskanju igle v kopici sena.

Pri KNPV-ju mora biti pes sposoben pravilno držati zelo majhne predmete. Candor pri učenju (poglejte velikost predmetka, ki ga drži v gobcu):


Kvaliteta nizozemskih ovčarjev se kaže tudi v njihovi elastičnosti. Leteči holandec:


Magic, ki dela IPO, je registriran pes, lepo grajen, parili ga bodo že zaradi sveže krvi, vendar v delovnem smislu pri meni ni pustil nekega vtisa:
http://www.urska.net/images/hollandertref_magic.jpg

Štiri mrcine pa so pri meni pustile nepozaben vtis.

Prva je bila Nala, ki je strupek v majhni steklenički, pa kljub vsemu kompaktna psička s tipično močnejšo glavo pravega nizozemskega ovčarja.


Pri treningu mondioringa (V obleki je Kathleen  8) ):


Mlada perspektivna mrcinica, Nalina potomka, z zelo lepo bučko.


Deeper je potomec FCI psičke in Rudija (Pegge) in bo naknadno registriran. Gre za eno leto starega psa super delovnih sposobnosti, ki je pri meni pustil velik vtis zaradi svojega prenašanja pritiskov. Marker je Jimmy Cazalas, lastnik psarne Des Fonds De Gueule.








Najboljše pa sem seveda prihranila za konec. Tole je Carry, prva mrcina, za katero sem kdajkoli vprašala "how much". "Not for sale" je bil seveda odgovor. Psica premore toliko osebnosti, da je prav neverjetno. Po daljšem pogovoru pa sem ugotovila, da gre za psico, ki je v bistvu Jimmyjeva, kar me je še posebej razveselilo.




Zadovoljna sem, da sem imela dva dni čas za pogovor z ljubitelji pasme, da sem lahko spoznala kvalitete in slabosti pasme. Opravila sem tudi dva dobra treninga s Paxom, skupaj smo s psi delali poslušnost, pomagali drug drugemu, vzdušje je bilo fenomenalno. Hitro ugotoviš, da določene stvari iz IPO brez težav preneseš v Ring in super je bilo videti vse to sodelovanje. Najpomembnejše zame pa je bilo spoznanje, da sem si vsekakor izbrala pravega vzreditelja. Njegovi psi so bili v delu namreč za razred do dva boljši od ostalih. Imela sva priložnost, da se podrobno pogovoriva kaj od psice pričakujem in upam, da bo v enem od prihodnjih legel čim prej med mladički malo bitje, ki bo lahko izpolnilo moja pričakovanja.  :)




 


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Super poročilce!   :o

Verjamem, da ste se imeli fajn.  ;)


Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
UUUU... TO pa je bilo nekaj!  :o

Super poročilo!  :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


MajaO

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 1
Slovenija je bogatejša za eno malo nizozemsko ovčarko in po vsej verjetnosti bo lastnik z njo treniral na našem klubu, kar me še posebaj veseli :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Oho! Čestitke lastniku in vodniku ;)

Če se prav spomnim je to KD Ljubljana?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Super. Od kod pa prihaja mrcinica?