Beagle

ursa · 1474439

Dony

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #5160 : 31 Avgust 2013, 13:10:10
Lep pozdrav vsem,

Jaz sem nov na forumu. Veliko sem že bral o temi beagel in sem se odločil zanj. S punco ga imava ze kar dober mesec doma in sva zelo zadovoljna. Ker vidim da debatirate o marsičem sem se odločil da se prijavim na forum, kajti sigurno bom potreboval kašen nasvet glede begelčkov. Zelo se vesel zanj in moram povedati da mi je polepšal življenje. Zanima me kaj menite glede šolanja psa oz. pasme beagel. Hvala za odovore. LP Robi in Neža



Dony

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #5161 : 31 Avgust 2013, 13:12:16
Še slikica Dony-a



Zarja

  • Gost
Odgovori #5162 : 31 Avgust 2013, 13:52:24
Definitivno šolat in to čimprej :)



maja.bio

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #5163 : 31 Avgust 2013, 18:54:07
Šolanje je zanimivo poglavje pri beaglih, vsaj pri mojem je tako, se kar trudiva glede tega. :) V štartu priporočam dobro socializacijo (različna okolja, predmeti, psi, ostale živali, ljudje...), čimveč zabavnih trenutkov med psom in vodnikom (recimo v obliki igre, učenjem različnih ''trikcev'', tekanjem, iskanjem skrite hrane ect.), učenje odpoklica, hojo na popuščenem povodcu... Z obiskom pasje šole boste takšne osnove gotovo osvojili, priporočam!

Mislim, da je beagle za šolanje zelo dojemljiv v kolikor je nagrada dobra oz. zabavna. Ampak ko je beagle na svojem ''delu'' (vohljanje) pa nastane problem. Tu pa vodnik lahko začne izgubljat živce. Ljudje težko dojamemo, da so tla zanimivejša kot pa mi. :P Tako da največje težave so ponavadi s ''pobegi za divjadjo'' in nezanesljivim odpoklicem. Ostale stvari mislim da se vse da relativno preprosto doseči z doslednostjo. :)

Sicer pa je pri mojem beaglu problem predvsem pozornost na vodnika v okoljih, kjer je veliko vonjav oz. kjer se dogaja veliko stvari okrog njega. Ne vem, mogoče je to samo stvar mojega psa, njegove starosti (dobro leto) in se bo še izboljšalo z vajo? Seveda nama posledično dela velik problem tudi odpoklic. Precej delava na vajah kot je npr. ''pozornost'' v različnih okoljih (nagrajujem ko me pogleda), na sprehodih se mu skrivam, delava trikce (jih ima zelo rad) in vaje poslušnosti, veliko se igrava... Ima kdo še kakšno idejo kako izboljšati navezavo na vodnika? Je to klasičen problem pri tej pasmi in se samo jaz preveč sekiram glede tega?




Dony

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #5164 : 31 Avgust 2013, 19:33:56
Hvala za odgovore. S solo zacnemo cez dva dni ker mislim da cene drugega bo spoznal ostale pse in veliko igre in vsega. Kar se tice odpoklica imam iste tezave kot ti maja oz. Mislim da ko gre za zanimive vonjave da imamo vsi iste tezave. Drugace pa ko greva na sprehod v naravo ga spustim is povodca in je stalno okoli mene v radiju 15m in ce grem naprej od njega medtem ko on vohlja pritece za mano. In moram povedat da je za 4mesece kar dosti obogljiv. Se enkrat hvala za odgovore. Lp



AnjaDona

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 0
Odgovori #5165 : 31 Avgust 2013, 20:30:41

No danes pa sma bli z Dono na Bledu na tekmi:)
Šlo nama je super, če odštejem jumping :'D

Pri vhodu v slalom se dona nebi zmotla, pa bi mele pogoj, ampak se je odločla da še nerabima tak hitro drugega pogoja:P

Toreeej, potem smo pa šli še do jezera na kremšnite  8)

THE GANG  ;D



Video od agilityja pride... kmalu :D

Je pa bilo zelo dosti biglčkov na tekmi, možno pa da še več, ki jih nisem opazila  :P
Mogli bi naredit skupinsko sliko  :D


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #5166 : 01 September 2013, 09:28:20
Citiraj
Je to klasičen problem pri tej pasmi in se samo jaz preveč sekiram glede tega?

Da, so pač goniči in v trenutko ko zavoha sled se možgani izklopijo

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Larra

  • *
    • Prispevkov: 737
    • Točke: 0
Odgovori #5167 : 03 September 2013, 16:02:53
Maja.bio,
Kot so ti že drugi napisali, je to zelo pogost in velik problem pri beaglih. So pač taki psi - goniči, ki so bili narejeni za samostojno delo z divjadjo (iskanje in gonja), zato se bolj neradi odzovejo na naše klice, ko enkrat pridejo na sled. Če z mladičem začnemo delati zelo zgodaj in seveda pravilno, se ga da kar lepo navadit. Jaz se zaenkrat ŠE lahko pohvalim (trkam tudi na les :P) da je moja Lotty lahko spuščena na travnikih in v gozdu (stara je 13 mesecev). Ker imam tudi starejšo beaglico (5 let) in vem kdaj dobi v nos sled (prej kot mlajša, saj ima že več izkušenj z lovom), mlajšo pač pripnem in se izognem pobegu za divjadjo :) Če hodim na sprehode zelo zgodaj zjutraj ali pozno zvečer - ko je zunaj več divjadi - jo pripnem na sledni povodec (10 m), da sem jaz bolj mirna, če slučajno srečamo divjad in jo hitro lahko primem..
Zelo priporočam obisk male šole ČIMPREJ! Seveda je tudi zelo odvisno, na kakšen način šolamo beagla. Če je šolanje njemu zanimivo (veliko potrditev oz. nagrad in igre) sodelujejo zelo radi in so zelo učljivi, če pa je šolanje po t.i. "starih metodah" pa se ponavadi zgodi, da se nam pes upre in noče sodelovati, zato so jih tudi ponavadi proglasili za zelo trmaste in neučljive pse.
Dony, zaenkrat ti še zelo sledi, saj so mladički pri tej starosti še nesamozavestni in še nimajo zelo razvnitega voha (pri mojih psih in mladičih sem opazila, da so jih vonjave na poljih iz. gozdu začele zanimati nekje od 4-7 meseca). starejši bo, več samozavesti bo imel in vedno bolj mu bo nos deloval in takrat bo začel amlo bolj "lutat" in ne več slediti lastniku :) Je pa fino da preden pride do te faze, že obiskujete šolo in delno že osvojite vajo pozornosti in odpoklica :)

AnjaDona, vidve sta pa itak carice ;) Dona res super dela, rabita pa še nekaj izkušenj, potem bosta pa hitro nabrali vse potrebne pogoje  ;)
Da še pohvalim našo "staro" damo Boni :) Tudi ona je bila v Lescah na tekmi in je na koncu pristala na 3.mestu :)


LP

Psarna LARBONES
(Beagle in Madžarska vižla)


AnjaDona

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 0
Odgovori #5168 : 04 September 2013, 13:11:34
Glede odpoklica in sprehodov...
Dona je lahko spuščena, če grema na sprehod v družbi vsaj še enega psa in če hodimo. Tako da bi se pa dobili na travniku da bi se psi igrali pa ne, kar gre za nosom in jo je zelo teško priklicat  >:D
Drugače pa Donica je vedno bolj pridna  :)
Začela sem oz. že od prej pač ful z briketki in priboljški, da je vidla da je to boljše kot vohanje (predvsem na agilityju)  :)

Drugače pa super pridna Boni, čestitke!  :-*

In evo video  :P
http://www.youtube.com/watch?v=xYHhBbmNH4w


bajna

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 0
Odgovori #5169 : 06 September 2013, 11:03:49
mene pa zanima kako zletate psa na sprehodu, moje beaglice namreč igrače ne zanimajo več kot prej (stara je 6 mesecev), prej je nosila žogico, palce, vse, zdaj pa prinese in gre vohat. res se trudim, da bi bila igra zanimiva, v hiši in na vrtu je super, zunaj pa... ima pa energije res na pretek, zato iščem ideje, kako jo zjutraj utrudit, da bo vsaj malo utrujena.

drugače pa najin sprehod zgleda tako: tek cca 5 min do travnika, počakam da opravi svoje, potem pa poslušnost, igrače (cufa se rada, ampak hitro izgubi zanimanje), pustim da teče po travniku, da trenirava odpoklic, potem pa spet na krajši povodec in tek do doma. jutranji sprehod traja cca 45 min, ampak očitno ji ni dovolj...



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #5170 : 06 September 2013, 12:15:08
najdita si enga pasjega sprehajalca, se med pasjo igro hitro zmatrajo

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #5171 : 06 September 2013, 12:41:19
Učita se pravilno sled delat. Tko po šolsko. Pravilne izvedbe kljuk, nakazovanje...pa še skoz bo za varnost na slednem  ;) Psa pa med tem učiš tudi kontrole v okviru njegove dedne zasnove. Da bosta vse izpilila v funkcionalno obliko bosta imela zaposlitve za čez glavo.  :)
Potrebo po teku na šus pa postopno učita kot pravilno izveden canicross ali bikejoring. Jaz pri pol letniku nebi šla na maraton bi pa začela podlago učit.  ;)
Bolj kot divjanje v prazno, psa utrudi kontrolirano početje njemu ljubega ''hobija''. Ne samo, da je zdivjan ampak je tudi miselno (''duševno'') zadovoljen.

In pa še eno. Pes (neglede na pasmo, starost...) ni nujno, da ima jutranji sprehod na polno utrujajoč. Stvar osebnih želja, kako bo lastnik psu predstavil svoj urnik. Če imaš popolne neprimerno več časa za kvalitetno divjanje s psom bo pes mirno zadovoljen z ''jutranjo krajšo telovdbo'', če bo le potem ustaljeno divjanje kasneje.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


bajna

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 0
Odgovori #5172 : 06 September 2013, 13:43:04
@Davor, glede na to, da greva pred službo in da se še uči, to žal odpade zaenkrat.

@Lunette, hvala si bom pogledala, pa bova to trenirali. Glede športov me pa skrbi, da ni prezgodaj, s tem mislim rolanje in kolo, a je to že okej za beagla?

Sicer je pa glavni problem to, da je ona ko grem v službo pri moji mami in mi ves čas jamra, da pes ni zletan, da samo bedarije počne itd., vem da je mladič, samo žal moram poskrbeti, da bo do cca 15h bolj mirna, vem da ne bo spala 8 ur :). Če sem doma potem ni nobenega problema.

hvala obema za ideje :D



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #5173 : 06 September 2013, 14:29:49
Sicer je pa glavni problem to, da je ona ko grem v službo pri moji mami in mi ves čas jamra, da pes ni zletan, da samo bedarije počne itd., vem da je mladič, samo žal moram poskrbeti, da bo do cca 15h bolj mirna, vem da ne bo spala 8 ur :).

Maš glih mladiča v polnem zagonu in zdaj je ravno tisti cajt ko kuža ne prespi več tričetrt dneva. Tipičen 6 mesečen mladič, čestitke  :P Za čas ko je pri mami bo veretno najbolje, da obedve hkrati zaposliš v željeno smer, da torej mama uči psičko delat bedarije in ne da psička sama pogrunta kako je zabavno rože žvečit. Mami kliker v roke in naj tist en ali dva obroka kolikor jih dobi pri njej poklika na račun psičkine pameti. Lahko jo uči čisto brezvezne trikce in bo dovolj da bodo pasji možgani ravno dovolj zaposleni, da ne bodo študirali na druge neumnosti. Lahko ji skriva razne priboljše/igrače v druge sobe in mora psička iskat. Psihična aktivnost pse dosti bolj utrudi kot fizična in zdaj je samo vprašanje če bo mama za to  ;) Drugače pa kako žvako, ki zdrži malo dlje časa.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #5174 : 06 September 2013, 15:16:11
Lahko pa mamo pošlješ na sprehod ;) . Taki umirjeni, na povodcu da ji ne zbeži in uniči tistega, kaj si psico že naučila. To po novem delata moja mama in psica, pa sta obe zadovoljni  ;) . Popoldne pa jo imam lepo jaz in je veliko bolj umirjena kot pa prej, ko tega nista delale pa še dolg čas ji ni in lažje preživi del dneva ko me ni  :)



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #5175 : 06 September 2013, 15:27:19
mama si ni omislila psa in za njega ne odgovarja ali pa imate ve navado podturiti drugim ljudem svoje pse ? bajna je za njega odgovorna in tega se očitno tudi zaveda, zato pa išče načine

 kong z hrano recimo je dobra ideja,

in da 45 min sprehod je vsekakor premalo, beagli potrebujejo dosti gibanja, kolo pa odsvetujem . psa lahko vodiš na sprehod tud zvečer; se pa bodo zadeve potem ustalile, mami sam reči da pač ima  pubertetnico v hiši :P

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5176 : 06 September 2013, 16:22:20
Mogoce pa bi bilo mami vsec peljat psa na sprehod ::)

battito animale


bajna

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 0
Odgovori #5177 : 06 September 2013, 19:09:56
Davor, pes gre zjutraj za 45 min, popoldan pa za dosti več, cca 1,5 ure, tako da mislim, da ji ni hudega sicer...

problem je, da mami dela od doma in nima veliko časa, zato pa to sprašujem.. saj, predvidevam, da se bo sčasoma umirila :D



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #5178 : 07 September 2013, 10:03:47
Torej mamo moti med tem, ko dela? Hm...kaj pa, če bi se obe z mami naučili, kako psico ''parkirat'' ob sebi  ;) Samoiniciativno tok mlad in normalno živahen pes kljub zadosti gibanja pač ne zna ležat  :)
Če ima domače delo bolj ''sedeče pisarniško'' ji naj uredi kotiček (dekica) ob sebi. Čisto nič narobe, če jo priveže, da jo nauči se umiriti. Če pa je bolj mobilna po hiši pa si jo naj naveže na pas in naj psica pač hodi z njo. Bo zmatrana, zaposlena in pod nadzorom  8) Ali pa jo pušča na domačem ''privezu''. Opcijsko se za to lahko BP uporablja boks. A zna bit navajanje nanj za mami morda en mal predolgo. Ali pa se to uvaja kar skupaj. Ko je ''stacionarna'' je v boksu. Ko je mobilna pa navezana nanjo. Domnevam, da gre mami najbolj na živčke pasje prešetavanje naokoli po hiši, ker se takooooo hitro kaj najde za uničit  >:D
http://www.kliker.si/?q=node/297 (za bigla bo treba izrbat trdnejši objekt priveza :D)

In pa ja športne aktivnosti nikakor ne na polno. Priprave za naprej vedno potekajo samo kot ''osnutki''. Torej canicross npr. ali tek ob kolesu se začne tako, da psa ''na suho'' seznaniš z opremo (oprsnik in elastična vrv) in njeno uporabo. Torej na tem in onem pes lahko vleče pred tabo in mora upoštevat ukaze ''levo/desno/stoj/gas'', ignorirat mimoidoče...skratka dela kar precej preden gresta zares na polno tečt ali kolesarit. Predvsem za varnost obeh in kasneje na veselje obeh. Med tem časom ti pa pes zraste  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #5179 : 07 September 2013, 10:18:34
Sicer ne spada v to temo, ampak če je o tem govora bom kar tukaj vprašala.  :) Kako točno pa začneš učiti to vajo (tisto s kliker.si, link od Lunette)?  :) Mislim da bi meni prišla zelo prav ker ima Dino (jazbečar, ne beagle) probleme da se pogosto sploh ne zna umiriti in bi vedno nekaj počel (razen mogoče če je res zelo utrujen), zelo redko ga boš videl da bi se v družbi ljudi ulegel in počival, vedno mora nekaj početi. In to bi bilo super za naučiti, ampak nimam pojma kako se lotiti.  :-[ Lahko tudi na ZS da ne smetimo teme o beaglih ali pa v kaki primernejši temi.  :)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #5180 : 07 September 2013, 10:21:09

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #5181 : 07 September 2013, 10:36:38
Hvala  :) Se bom lotila, čeprav bo kar dolgo trajalo verjetno...



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #5182 : 07 September 2013, 11:24:47
Ja pa ni za v temo o biglih, pa bom vseeno.
Mirnost - mirnost psa se uči z mirnostjo lastnika. Bolj kot je skrbnik paničen, živčkan, ne vem kam bi sam s sabo...bolj je strešen pes. En tak buble se more ustvarit med psom in vodnikom (lastnik/skrbnik nima veze). Če pes živčka že velikokrat pomaga ignoranca v tej smeri, da mirno pokažeš kaj želiš, dosledno izvajaš in nikar z preveč energije posredovat. Problem živahnih psov je v tem, da se jih euforično nagrajuje, pa euforično pozdravlja, pa tečkano ''krca''...preveč energije one tanaspidirane :D Ignoriraš pa potem aktivno vse poskuse žnaranja.
Za bajno in njeno mamo - zadiha naj mami in psici pač neželjeno početje onemogoči fizično. Tako bo mirna in lažje dosledna z nagrajevanjem. :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #5183 : 07 September 2013, 11:32:03
mama si ni omislila psa in za njega ne odgovarja ali pa imate ve navado podturiti drugim ljudem svoje pse ? bajna je za njega odgovorna in tega se očitno tudi zaveda, zato pa išče načine

To je bla samo ena od možnih variant  ::) . Več jih zve, bolje je, ker bo prej našla nekaj pravega. Če ji odgovarja prav, če ne tudi prav  ::)
In, ne, ne podturjamo drugim ljudem svojih psov. Moja mama se je npr. čist sama javla, da jo bo dopoldne, ko me ni doma, imela ona in bo z njo tudi šla na sprehod. Super je, da gre, če pa ne bi šla, pa tudi prav  ::)



bajna

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 0
Odgovori #5184 : 07 September 2013, 13:17:39
najlepša hvala vsem za pomoč :D psica je sicer navajena na boks in jaz jo tudi zaprem, če me ni, mami jo pa ima odprto, zakaj, ne vem točno, verjetno se ji smili  :-\ saj, počasi bo tudi ona odrasla in ne bo toliko zabavno krasti vseh možnih stvari.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #5185 : 07 September 2013, 14:21:39
...saj, počasi bo tudi ona odrasla ...
:D tole sem pa tako na hitro prebrala, da sem si predstavljala odraščanje druge osebe, ne psa :D
No pa če je že na boks navajena, pa mati seznaniš z ''doraslostjo'', da pes je bolj bogi, če se nekdo jezi na njega, ker je brez kontrole, kot pa da ga malo fiksira in se potem bolj sproščeno in veselo z njo poigra. ;)
In ja mame so po večini kar navdušene, da jih imajo v ''varstvu''. Jaz niti ne živim na isti lokaciji pa prav povpraša, če ji lah za kak dan psico posodim. Mal za dušo.  8)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


bajna

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 0
Odgovori #5186 : 07 September 2013, 16:14:28
saj, jezi se name, ne na psa :D sem ji poslala una2 linka, naj to trenira z njo, jaz bom pa v jutranji sprehod uvedla več iskanja igrač, priboljškov ipd. pa kakšno drugo igro :)



AnjaDona

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 0
Odgovori #5187 : 23 September 2013, 18:28:07
Moja lepotička se pripravlja na 4fun tekmo KD Maribor v soboto  :P


Pride kdo na tekmo?  :)


Larra

  • *
    • Prispevkov: 737
    • Točke: 0
Odgovori #5188 : 24 September 2013, 13:32:32
Lepotička Dona :)
Mi smo imeli namen priti, ampak bom po vsej verjetnosti morala delat ker ne dobim zamenjave...
LP

Psarna LARBONES
(Beagle in Madžarska vižla)


Melly

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Pia & Kirra
Odgovori #5189 : 25 September 2013, 21:42:44
Mi pridemo. :D