Bula pri starejši prinašalki

zorz · 14879

zorz

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
: 09 November 2008, 19:00:41
Pozdravljeni,

Imam zlato prinašalko, ki je v 12-em letu starosti. Na vimenu se ji dela bula, ki mislim, da kar raste. Bil sem pri veterinarju, kjer sem dobil informacijo, da bulo odstranijo (in obenem naredijo preiskave) za cca. 500€. Za poseg se nisem odločil, ker se mi zdi relativno visok strošek glede na to, da se tako ali tako približuje svoji življenjski dobi. Vseeno pa sem slišal, da za starejše pse ponekod naredijo le poseg in ne preiskav, tako da vse skupaj pride ceneje. Zanima me, če je že kdo imel podobno izkušnjo oz. če ve, da bi se kje dalo tak poseg opraviti tudi ceneje? Glede na to, da psičko bula izgleda (še) ne boli in da je sicer razmeroma zdrava, bi se odločil za operacijo, če bi bila sicer v okviru mojih zmožnosti.

Že vnaprej se zahvaljujejm za vsakršen namig in odgovor.



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #1 : 09 November 2008, 19:07:04
Ojla
Moja psička je imela isto bulo na hrbtu (ampak v velikosti grahovega zrna), veterinar jo je odstranil, dali smo testirat ali je rakotvorno (hvala bogu ni bilo), psičke ni oviralo. A smo se odločili za operacijo ker bi prav kmalu ratalo zelo nadležno. In res ne vem če je kaj za razmišljat ali operirat ali ne. Če vidite, da je to nekaj, kar tja ne spada LOGIČNO ukrepajte, pa naj bo psička še tako stara..saj je vaša!

Lp
Sara

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 09 November 2008, 20:50:41
Operirajo jo lahko, ali dajo testirat ali ne pa je vaša izbira. Dvomim pa da vse skupaj pride 500€ polovico toliko pa sigurno.

Lp, nina



irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #3 : 09 November 2008, 20:54:31
bule na vimenu pri nesteriliziranih starejših psicah so v 99% rakasti tumorji. na pregled se jih pošlje prav zato, da se ugotovi, če je res, vendar pa bi to bilo smiselno le pri mladi psici.
mislim da v Mestnem Logu delo opravijo natančno, odlično predvsem pa za veliko manj kot 500evrov. (sploh ne vem od kod ti ta znesek?)

tumor je treba dati ven čim prej, saj manjši kot je, manjši je poseg. lahko zraste do takšne velikosti kot je recimo otroška glava, pa še vedno ne boli, to je tudi ena od značilnosti teh zadev. ne bolijo.
je pa problem potem, ko se odprejo, takrat boljo, smrdijo, se gnojijo, ves čas teče iz njih, zacelijo se pa ne več.

če je psička sicer zdrava in v dobrem stanju, jo je smotrno operirat in natančno pretipat še za morebitne druge bulice po seskih, da se odstranijo še te, saj je lahko z vami še nekaj let, če se te stvari odstranijo.

mogoče še eno opozorilo.  ta rak zelo rad metastazira v pljuča, od koder pa se ga ne da odstranit, tako da res, bulice čimprej ven, pa mogoče še kontrolna rentgenska slika pljuč, da vidite, pri čem ste.

srečno!

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 10 November 2008, 11:44:39
Bulo je treba dati ven. Pika. Koliko bo to stalo, je odvisno od velikosti bule (bule sicer lahko hitro rastejo, ampak ravno čez noč pa tudi ne zrastejo. Malomarnost se pa plača in prav je tako) in od tega, kje poseg naredijo. Biopsija ni nujna, pride pa tam nekje okrog 30€ nič več. Prav tako ni nujno slikanje pljuč. Cena za odstranjen tumor pa je lahko tudi manj kot 100€, če je tumor še zelo majhen. Ni res, da je 99% rakavih, okrog 40 -50% jih je pa res. Vendar je pri majhnih tumorjih vseeno kakšni so, če se še niso razširili.
12 let pa za goldne ni kakšna posebej visoka starost, 14 let doživijo komot, ne tako redke izjeme tudi 16 let.
Jaz sem letos za odstranjena dva majhna tumorja dala 70€, vendar se je dalo narediti pod lokalno anestezijo.


irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #5 : 10 November 2008, 12:43:49
a pod lokalno anestezijo so psici odstranili mlečno žlezo?
potem pa  svizec zavije čokolado v folijo.....

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #6 : 10 November 2008, 12:46:17
Ni res, da je 99% rakavih, okrog 40 -50% jih je pa res.


99% tumorjev na mlečni žlezi, ki se pojavijo pri starejših psicah je malignih.

slikanje pljuč nikakor ni obvezno, je pa priporočljivo, da vidiš pri čem si. tako sem tudi napisala.

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 10 November 2008, 13:35:08
Irzi, koliko starih psic, ki so imele tumorje pa imaš? Pri nas se jih je nabralo že kar nekaj. Da pomislim, hm vseh skupaj bo menda  6. Pod lokalno se je dalo narediti trem od njih. So pa te res imele tumorje dosti manjše od fižola. Dvema, ki sta že davno pokojni so se tumorji ponavljali, ena od njiju je bila drugič operirana pri 14+ letih. Zaenkrat nobena od teh psic ni poginila zaradi tumorjev oz. njihovih posledic.
Slikanje pljuč in biopsija je sicer res priporočljiva, ampak kar se mene tiče brezpredmetna, saj bi dala tumorje odstraniti v vsakem primeru.


irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 10 November 2008, 16:13:23
ne vem, meni se ne bi zdelo škoda dat dodatnih 20 ali 30 evrov, da vidim če so metastaze v plučih ali ne. seveda jih največkrat ni, dokler je tumor v velikosti fižola. ampak pri zgoraj omenjeni psici tumor raste.

nimam nobene stare psice, sem pa spremljala vsaj 50 psic skozi različne stadije te bolezni, bila prisotna pri operacijah in še vedno ti ne verjamem da ste to naredili v lokalni, razen če pač to niso bili tumorji mlečne žleze.

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 11 November 2008, 12:30:44
Hja glede na to, da je bilo narejeno (in to dobro narejeno) je očitno možno. Je pa res zanimivo, kako različni so bili ti tumorji. okrogli, ploščati, podolgovati, mehki, trdi, gladki, hrapavi, s "koreninami" in brez njih. Sicer bi bilo zanimivo imeti histološki izvid za vsakega od njih posebej, ampak kaj ko se mi zdi škoda denarja za potešit moj firbec.
No, za konkretni primer to niti ni važno. To da tumor raste je povsem normalno.  Vsi tumorji rastejo. Eni hitro, drugi počasi, nekateri vmes tudi nekaj časa varljivo mirujejo. Ampak Zorz pravi, da tumor pri njegovi psički KAR raste. Kar verjetno pomeni, da raste že kar nekaj časa in da je že krepko velik. Kar pomeni, da poseg ne bo majhen. In Irzi, imaš prav, zelo fino bi bilo pogledati pljuča, pa mogoče še kakšen ultrazvok za jetra, pa komplet pregled krvi, pa...Vprašanje je bilo, kako spraviti operacijo v okvir njegovih finančnih zmožnosti. Še vedno je bolje, da se odpove vsem tem "fino bi bilo" in da psico operirat, pa kar bo bo, kot pa da pusti zadevo pri miru. Ker potem se pa zelo natančno ve kaj bo.

Ne strinjam pa se s tem, da bi bili praktično vsi tumorji pri starih psicah rakasti. Mogoče bi bilo dobro če bi bili. Ker potem ne bi videvali toliko psic, ki vlačijo za seboj ogromne tumorje in dobesedno gnijejo pri živem telesu. Bi jih prej milostno pokončale metastaze.
Nikoli ne bom pozabila psičke od znancev, ki bi bila v čisto dobri kondiciji za svojo starost, če ne bi imela ogromnih tumorjev iz katerih se je vse cedilo. Kako je sedela pod kopalniško omarico in fehtačila za tramale. Vleklo se je v neskončnost, nikakor je ni hotelo pobrati. (lastniki niso bili nič krivi, pravočasno so jo peljali k veterinarju, pa jim je rekel, da se jo ne splača operirati)


irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #10 : 12 November 2008, 00:38:27
tudi taki, slinavi in gnojni tumorji so rakasti, pa razširijo metastaze po pljučih. otežujejo dihanje in dajejo še večji riziko operaciji, saj so pljuča poškodovana.
ponavadi poginejo prej od milostne injekcije zaradi ogabnih odprtih tumorjev in infekcije le teh, kot pa zaradi oslabljenih pljuč.

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


3smrčki

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 12 Avgust 2015, 15:41:10
Pozdravljeni,
tudi jaz imam vprašanje na to temo. Imam 16 let staro psičko, ki ima na zadnji nogi bulo. Bula se je pojavila pri 12 letih, vendar je takrat veterinar rekel, da so to starostne bule pri psih in da nima smisla odstranjevat. Bula je v naslednjih dveh letih zrasla še za enkrat toliko in bila v velikosti manjšega jabolka. Ker je bila psička takrat stara že 14 let, je veterinar rekel, da ni kaj naredit - operirat se ne da, ker je bula premočno zaraščena v kost in tudi težko bi od nekje drugje vzeli toliko kože, da bi rano prekrili z njo, predvsem pa, da so pri taki starosti operacije tvegane. Povedal je tudi, da se bo bula v naslednjih mesecih zagotovo odprla in to bo to. Bula se v naslednjih nekaj mesecih ni odprla, a vztrajno raste. Zdaj je res že ogromna (večja od njene glave) in seveda težka. Psička je sicer glede na leta dobro. Je pa betežna in težko hodi zaradi ostarelih kolkov, je slepa in skoraj gluha. Ima pa apetit (čeprav je suhica :-) in voljo do življenja (predvsem crkljanja :-).
Moje vprašanje je: Kaj naj s to bulo?
Hvala.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #13 : 12 Avgust 2015, 16:33:47
Glede na leta, naj ostane tako, kot je.