ne vem kako naj naslovim!

_Dakota_ · 27211

_Dakota_

  • *
    • Prispevkov: 536
    • Točke: -1
  • - Če ne tvegaš,ni vredno živeti! -
: 13 November 2008, 20:08:59
dragi forumaši!

pred kratkim sem spisala en krajši sestavek o preprodaji,in ga objavila na bolhi. oglas si lahko ogledate tukaj: http://www.bolha.com/oglas3434013
nastaj je kot jezni izliv na premnoge preprodajalce,ki iz dneva v dan nategujejo neodgovorne in nevedne bodoče lastnike psov,ki psa kupujejo kot kos kruha,nazadnje pa jih še prodajo.

danes pa dobim na svoj mail tole pismo,ki ga bom kopirala spodaj.

"    Pozdravljeni!

Najlažje je biti pameten, če poznaš samo eno plat!
Za tak spis ki ste ga napisali vi bi vas marsikdo poslal v p...... Očitno niste imeli sreče pri prodaji rodovniškega psa pa ste kar posplošili zadevo!

Jaz sem kupila zlato prinašalko, ki ima rodovnik in oba starša sta oh in sploh, pa sem v dveh letih odkar jo imam pustila pri veterinarju že ogromno denarja (prb.4000€)!
Psička je že takoj prvi mesec imela vnetje mehurja in potem ledvic, potem smo odkrili da ima tipično genetsko napako zlatih prinašalcev, in sicer displazijo komolca! Ne samo to, med operacijo komolca so ugotovili da ima eno od kosti v podlahti predolgo in je bilo še to potrebno skrajšati. Imela je tudi črevesne težave, čeprav jo hranim izključno z royal caninom ali hilllsom.
Torej ne mi 'lapat' da so rodovniški psi zdravi in popolni, ker niso! Sedaj sm si poleg prinašalke kupila še nemško dogo, ki pa nima rodovnika in to ne zaradi tega ker je mešanec, ampak ker je drugačne barve kot zahtevajo standardi (veste tudi v takem primeru lahko pes ne dobi rodovnika - če že naštevamo, povejmo vse!). Ta psička je zaenkrat popolnoma zdrava in nimam z njo nobenih težav. Torej, če se že greste poznavalca, se tudi obnašajte kot nekdo, ki se na te stvari spozna!!!

Glede na moje izkušnje je pes brez rodovnika bolj zdrav kot tisti z rodovnikom. Zakaj? Ker nam je vsem jasno zakaj pes rabi rodovnik. Zato da ga lahko vozimo po rastavah in da lahko zaslužimo na mladičih! Je res ane? Potem ko se izbere najlepšega samca in najlepšo samico (in se po možnosti pozna še pravega človeka) je možno da se odobri parjenje pri tudi ne tako zdravi kombinaciji, ker najvažnejše je konec koncev da bo pes čim lepši, ker ga je seveda tako lažje prodati. In potem mi nevedneži, ki se s temi stvarmi ne ukvarjamo, kupimo rodovniškega psa, da bo 'zagarantirano' najboljši, torej najbolj zdrav, in dobimo potem psa, ki je mesečno pri veterinarju in je večji strošek kot ostala družina!!!

Ne me razumet narobe, jaz imam svojo prinašalko najraje na svetu, hotela sem samo povedati,da morate biti do konca arogantna oseba da napišete kej takega brez raziskave in podkrepljenih dokazov!!!

Lep pozdrav   "


WTF?! so ljudje res tako neumni? nategnejo jih,potem pa so še prepričani,da so prav ravnali? sej ne rečem nekaj let nazaj .. ampak sedaj,v času interneta,ko je na spletu toliko informacij,da ni več izgovorov v stilu,nisem vedel!


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #1 : 13 November 2008, 20:47:38
To je tipičen odziv nekoga, ki milo rečeno - nima pojma in se ne zaveda, da sta strani vedno (najmanj) dve.
rodovnik NI garancija, da bo pes forever zdrav in nakup pri preprodajalcu ne pomeni, da boš za male pare dobil oh in sploh zdravega psa.
Res, kar se dogaja v vzreji, je velikokrat svinjarija. Sploh pri pasmah, ki so popularne. Ampak to, kar se dogaja pri preprodajalcih, je pa tudi svinjarija. Na kupcu je, da se odloči katero svinjarijo bo prenašal in plačal. Predvsem pa je na kupcu, da se pozanima o nakupu in kupi psa tam, kjer te svinjarije ni. In zato se psa ne kupi iz danes na jutri, ampak si moramo vzeti čas, da spoznamo pasmo, predstavnike, vzreditelje, lastnike...
Če ima njena psica prebavne težave, naj poskusi še kako drugo hrano,ane?  ::)
Ne pa da trmasto vztraja na teh dveh, ker ni garancije, da bo vsaka draga hrana kar ustrezala vsakemu psu  ::)
Joj, joj , joj...da bi človek obupal, no  ::)

Jaz bi tej osebi odpisala v stilu: ...naj vam razložim par stvari... in bi potem kar hitro zaključila. Če pa jo zanimajo ''podrepljeni dokazi'' pa naj se še kar enkrat oglasi, pa jih dobi servirane - saj samo po netu malo pobrskaš ;)
Takih se skoraj ne da prepričat, žal pa so oni sposobni druge prepričat, da je nakup pri preprodajalcu best way.



_Dakota_

  • *
    • Prispevkov: 536
    • Točke: -1
  • - Če ne tvegaš,ni vredno živeti! -
Odgovori #2 : 13 November 2008, 21:03:23
ma katastrofa,res. sem ji tudi jst odgovorila v tem stilu nekaj. nikoli nisem trdila,da je pes z rodovnikom garancija za zdravega psa - ampak da je manj možnosti,da bo bolan. pa šemarsikaj. no,naj živi v iluzijah,jst sem za svojega psa poskrbela,da je čimmanj možnosti,da bo zbolel. se pa zavedam,da možnost je vseeno. pa sej to tukaj večinoma vsi vemo,ne?


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #3 : 14 November 2008, 07:38:26
Stavim, da je kupila prinasalko pri znanem slovenskem kinoloskem managerju ::) pa upam, da si ji priporocila, glede na to, da ima rada preverjena dejstva, naj na Kinoloski preveri glederodovnika pri mladicih napacne barve...

Mislim ma ne vem, kako razmisljajo... mladici z rodovnikom so vsi bolani, mladici brez rodovnika - pa ceprav so rodovniskih starsev! - pa so po difoltu zdravi ???

battito animale


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #4 : 14 November 2008, 09:40:26
Joj eni so pa res trdi. Pa sem mislila, da gre osel samo enkrat na led  :D. Jaz imam rodovniško psčko, pa je popolnoma zdrava. Vse kar plačam pri vet-u je letno cepljenje in ampule.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 14 November 2008, 10:03:50
Joj eni so pa res trdi. Pa sem mislila, da gre osel samo enkrat na led  :D.

Jap, tukaj bi bolj pasal kitajski pregovor "Fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me" :) (ne vem kako je po slovensko). In ja, ljudje so (smo) res tako neumni  >:D. Tudi mene vedno preseneti.



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #6 : 14 November 2008, 11:29:59
    Ojla!

  Meni je pa v oci padlo tole:
 
 "Sedaj sm si poleg prinašalke kupila še nemško dogo, ki pa nima rodovnika in to ne zaradi tega ker je mešanec, ampak ker je drugačne barve kot zahtevajo standardi (veste tudi v takem primeru lahko pes ne dobi rodovnika - če že naštevamo, povejmo vse!). Ta psička je zaenkrat popolnoma zdrava in nimam z njo nobenih težav. Torej, če se že greste poznavalca, se tudi obnašajte kot nekdo, ki se na te stvari spozna!!!"

 1. Pri nemskih dogah ( kakor tudi pri drugih pasmah) vsi mladici dobijo rodovnik- pa tudi ce bi bili zeleni....torej njena doga JE MESANEC !!!
 2. Pise- SEDAJ sem kupila se dogo......... in ZAENKRAT se nima tezav.  Ja, zaenkrat...
3.  Ta gospa je pa res poznavalec- se bomo mogli verjetno malo od nje ucit  ;D ;D ;) ;)

  ZALOSTNO... ampak eni so ocitno res tolk butasti, da se sami sebe prepricajo v take bedarije.

 Cao-Slavi



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #7 : 14 November 2008, 11:34:41
   Ojla!

  Sem mal pobrskala in nasla se druge oglase istega (pre) prodajalca- ki ponuja se legla iz drugih drzav .....  In potem se najde ena bu.... in ga zagovarja ??? ??? ??? ??? ??? >:( >:( >:(

 Cao-Slavi

 



essy

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 14 November 2008, 13:07:39
Moja prejšnja psička je imela rodovnik ( videli smo tudi njeno mamo in očeta , ter bili seznanjeni z njunim zdravstvenim stanjem, ki je bilo brezhibno) ter do njene pozne starosti nismo imeli nikakršnih problemov. Psička je umrla pri 15 letih.
Tudi sedanja psička ima rodovnik in podpiram da pes mora imeti rodovnik ne pa da se štepa pse samo zaradi zaslužka.

Razumem pa če vzameš psa v zavetišču ti to ni prioriteta ampak ti je prioriteta da pes dobi lepše življenje.
Če pa psa kupuješ pa RES ne razumem kako lahko ljudje še vedno trdijo da rodovnik ni pomemben, rodovnik je pomemben.

lp



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #9 : 14 November 2008, 13:35:12
Ob pregledovanju bolhe so očitno spet ˝nabavili novo robo˝ mulci, ki so se izpopolnili v tem, da so vsak oglas oddali pod drugim uporabniškim imenom. So pa tolko neumni, da je pri vsaki pasmi napisano isto besedilo in na koncu ista telefonska številka. Slike so pa itak že od pamtiveka iste...

Mislim a so ljudje res tako nepoučeni in neodgovorni da še vedno nasedajo tem debilom????  >:( 400€ za mešanca iz pitajbogakje, ki ti ga prodajo iz prtljažnika...

Joj me prav glava boli ko ti tako pametujejo.  :-X


babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 14 November 2008, 15:17:14
Stavim, da je kupila prinasalko pri znanem slovenskem kinoloskem managerju ::) 

To je meni najprej padlo na pamet, ko sem prebrala... drugo pa itak ni za komentirat! Sem ravno par dni nazaj zvedla, da pri zlatih prinašalcih dobijo samo prvi štirje v leglu rodovnik...  ::) :'(



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #11 : 14 November 2008, 15:31:54
A mislite, da če bi napisali na prvo stran slo. novic "Rodovnike dobijo pri vseh pasmah, vsi psi, ki se živi skotijo" , da bi si ljudje zapomnili, glede na to kako resno vzamejo vse kar tam piše. Ali pa če bi dali na 24 ur mogoče ::) Res ne vem koliko let bo še potrebnih, da bo to vsem jasno. Ma ne vsem... vsaj tistim ki kupujejo psa.

Lp, nina



era

  • *
    • Prispevkov: 94
    • Točke: 0
  • Dogs never lie about love.
Odgovori #12 : 14 November 2008, 16:18:26
Ne vem, po moje bi bilo lahko v vseh časopisih objavljeno in na plakatih za cesto in bi se še vedno našel kak naivnež, ki bi trdil, da njegov pes nima rodovnika, ker je bil sedmi v leglu ali ni prave barve. Drugače je pa čistokrven. (bolje rečeno samo pes podoben nekemu pasemskemu psu)
Še bolj zanimivi se mi pa zdijo oglasi v smislu," oba starša čistokrvna z rodovnikom, mladički brez." ali pa "mladički nimajo rodovnika, po želji pa ga lahko dobijo".
Nemoreš verjet, da se najdejo naivneži, ki to odnesejo, pravzaprav celo plačejo :( >:(

Ampak, če imata oba starša vse papirje zakaj jih nimajo tudi mladički? Mogoče, ker s starši ni nekaj vredu in nedobita vzrejnih papirjev !!! >:( >:(



Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #13 : 14 November 2008, 18:45:48
Ampak, če imata oba starša vse papirje zakaj jih nimajo tudi mladički? Mogoče, ker s starši ni nekaj vredu in nedobita vzrejnih papirjev !!! >:( >:(

Ali pa ker ''vzreditelji'' še niso slišali za vzrejnega ::) ::)

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #14 : 15 November 2008, 09:04:24
Ali pa ker ''vzreditelji'' še niso slišali za vzrejnega ::) ::)


Smrček prej zato, ker ga eden ali celo oba psa nista naredila.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #15 : 15 November 2008, 11:56:07
Ja to itak :D !! Ampak res obstajajo ljudje ki še niso slišali za vzrejnega :o :o :o :D zadnjič srečam eno žensko ki je bila zihr da njena psička pa MORA met mlade in sem jo vprašala če ima vzrejnega! Odgovor si lahko kar zamislite :( :( ko ji pa ''razložim'' problem je pa trdila da je to za psico zdravo :( ::)

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #16 : 15 November 2008, 12:02:50
Če bi ljudje kupovali pri pravih vzrediteljih, bi tudi vedeli, da mora imet psica vzrejnega in ostale zadeve, preden ima mlade. In vzreditelj bi se pobrigal, da se psov iz njegove psarne ne pari naprej, brez njegove vednosti.



sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 15 November 2008, 14:27:43
Mm, zakaj? Ce ima recimo vzreditelj kvalitetno in perspektivno leglo, pac kaksnega mladica proda v take roke kjer se ze v startu ve da se ga bo razstavljalo in parilo, recimo v kaksno vecjo psarno.. In hvalabogu da pari, ce je pes dober in vse stima. Mi gre bolj na zivce to, da se pari slabe pse, kot pa to da se dobre, hvalabogu gre vsaj kvaliteta naprej in ne kvantiteta. Valjda se vzreditelju psa pove da bos paril, ce si v kontaktih seveda. Ce pa pac nekdo kupi psa in kasneje ni vec v kontaktu pa pac vzreditelj ne ve za leglo.



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #18 : 15 November 2008, 15:44:09
Ja, meni kot vzreditelju bi vsekakor bilo v interesu, da spremljam ''svoje'' pse skozi celo življenje. Pa magari s ''poročili'' na pol leta. Seveda ne moreš gledat v prihodnost in vedet kdo bo zaj**** s psom, samo lahko se pa potrudiš in to tveganje poskušaš zmanjšat - magari s pogoji, da psa sploh daš v roke človeku in s pogodbo, ki je overjena, ne samo una-doma natipkana in potem podpisana.
Seveda izobraziš kupca in ga seznaniš z vzrejnim, razstavami, šolanjem, ipd... Ne vem, meni se to zdi dolžnost vzreditelja.
Ker kaj se potem zgodi? Taki čistokrvnibrezrodovnika. Pri dogah, ko jih ta punca omenja, je kar tega...pa še pri mnogo drugih pasmah, ki so popularne. Pudlji, čivave, staffordi,... Ne, da psi ne naredijo vzrejnega - sploh jih ne peljejo!



sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 15 November 2008, 17:12:37
Ja, meni kot vzreditelju bi vsekakor bilo v interesu, da spremljam ''svoje'' pse skozi celo življenje. Pa magari s ''poročili'' na pol leta. Seveda ne moreš gledat v prihodnost in vedet kdo bo zaj**** s psom, samo lahko se pa potrudiš in to tveganje poskušaš zmanjšat - magari s pogoji, da psa sploh daš v roke človeku in s pogodbo, ki je overjena, ne samo una-doma natipkana in potem podpisana.
Seveda izobraziš kupca in ga seznaniš z vzrejnim, razstavami, šolanjem, ipd... Ne vem, meni se to zdi dolžnost vzreditelja.
Ker kaj se potem zgodi? Taki čistokrvnibrezrodovnika. Pri dogah, ko jih ta punca omenja, je kar tega...pa še pri mnogo drugih pasmah, ki so popularne. Pudlji, čivave, staffordi,... Ne, da psi ne naredijo vzrejnega - sploh jih ne peljejo!
No ja, hvalabogu. Jaz sem pac govorila o res kvalitetnih psih, ki se pac res orto razstavljajo in ne o ''hisnih ljubljenckih'' ki grejo kdaj na razstavo pofirbcat, ker se mi pac zdi skoda dat super psa nekam kjer se ga ne bi pokazalo. Seveda si v stiku z lastniki, tudi jaz sem vsem svojim bodocim kupcem povedala da se bojo psi prodajali izkljucno s pogodbo (in ja v mislih imam tapravo, overjeno, ne na roke napisano), kjer bo tudi pisalo da nerodovniska legla ne pridejo v postev nikakor. Ce bo pa katerega kaj zanimalo glede vzreje (pa itak ze vsi razumejo, in vejo kako se stvari streze), pa lahko vprasajo mene, jim z veseljem pomagam.

Seveda je pse iz svoje vzreje fajn spremljat na njihovi poti skozi zivljenje, kar pa ne pomeni da je treba vzreditelja vprasat oz. prosit ce lahko psa paris. Pes je kupljen in je na papirju moj, ce bom hotela bom parila, mar bom zato prosila vzreditelja za dovoljenje? Ne nebom ga, bi pa ga ce bi bil vmes kak dogovor. Vzreditelj je zato da ti po eni strani pomaga z nasveti, ko ti kaj ni jasno, ne pa zato da ga sprasujes za dovoljenje. V kinologiji pac ni vse z rozicami posuto, tako pac je. Se pa tudi jaz ne strinjam z neodgovornim delom nekaterih breederjev, takih ki jih bas briga kam prodajo psa.



_Dakota_

  • *
    • Prispevkov: 536
    • Točke: -1
  • - Če ne tvegaš,ni vredno živeti! -
Odgovori #20 : 15 November 2008, 21:51:36
ma sej je v bistvu brez veze. nam je že jasno,in se ponavljamo že tako,da glava peče. tisti ki si zatiskajo oči pa si jih itak vedno bodo ::)


Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #21 : 07 Januar 2009, 21:28:06
Z eno besedo: katastrofa.

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 02 Maj 2009, 21:37:16
Dakota, super reč si spisala in res briljantna ideja! Bom morda ob priliki še jaz kaj podobnega naredila. Pa kake nazorne slikice iz puppy mill-ov prilepila.

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #23 : 03 Maj 2009, 12:57:50
Problem je, ker ljudje bolj verjamejo šteparjem in preprodajalcem, kot pa vzrediteljem.
Spomnim se, ko me je klical nekdo, ki je nameraval kupiti nerodovniško labradorko in je mene spraševal za nasvet. Kljub temu, da sem ga poskušala prepričat, da je to napaka, in da je povsem štekal problematiko in vse zadeve, je vseeno vztrajal pri nakupu, ker ga je prodajalka uspela tako prepričat in to samo preko telefonskega pogovora. Ko sem ga opozorila na morebitne zdravstvene težave, probleme s kolki ... in ga vprašala, če je psica slikana ...  mi je odgovoril, da seveda jo je dala pregledat in to veterinarju ki mu zaupa in so sigurno realni rezultati, ker vzreditelji itak vsi "kupimo" ocene in zgleda vse lepo. In folk bolj verjame takšnim besedam kot pa dejanskim izvidom ...
Mah sej škoda besed.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


delfinčika

  • Gost
Odgovori #24 : 06 Marec 2010, 17:45:02
No, če vam pa ponujajo psička, ki 'Je zaradi prevelikega števila mladičev v leglu brez rodovnika' pa zahtevajte mladička z rodovnikom ali pa naj pokažejo rodovnik staršev.



winni

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 06 Marec 2010, 19:06:18
No, če vam pa ponujajo psička, ki 'Je zaradi prevelikega števila mladičev v leglu brez rodovnika' pa zahtevajte mladička z rodovnikom ali pa naj pokažejo rodovnik staršev.

Sem nekje prebral da to ne velja več, da dobijo vsi rodovnik. Se motim?



_nnn_

  • *
    • Prispevkov: 151
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 06 Marec 2010, 19:32:07
Itak, da dobiji vsi rodovnik. Mislim, da je to mišljeno bolj kot dokaz, za vse nejeverne tomaže, ki vedo vse o kinologiji razen tistega, kar celo drži. Ker če ne bo rodovnika za nobenega psa, bo jim pa ja verjetno kapnilo ???. Pri nekaterih, me nič več ne preseneti... na žalost.



delfinčika

  • Gost
Odgovori #27 : 06 Marec 2010, 22:10:46
Nekateri še zmeraj to govorijo :(

Ampak seveda tistim, ki nevejo nič o kinologiji in jim ne kapne, da to ne obstaja več :(



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 10 April 2010, 11:27:28
Nekateri pa tudi pravijo da je vzreditelj naročil rodovnike le za nekaj mladičev v leglu ker so za plačat in njemu to ni pomembno, saj jih po vseeno prodal. :'( :'( :'(



kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 10 April 2010, 23:22:33
Žal se to res dogaja tudi v realnosti. Znižati stroške in ker je lažje prodati za nižjo ceno je to v času recesije pač še ena rešitev. Ne prijavijo vseh mladičev v leglu, prodajo pa vse.

Žal se dogaja še nekaj. Tisti, ki so v boljših časih vzrejali, poskrbeli za rodovnike in ostalo, sedaj vzrejajo brez papirjev. Manjši stroški, lažja prodaja. Isti samci in samice. Žalostno, toda, resnično.