Trženje samca

kaskae · 4179

kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
: 11 December 2008, 20:10:16
Večkrat pregledujem oglase na netu in velikokrat zasledim ponudbe o parjenju, kjer se takšni ali drugačni samci ponujajo za parjenje. Govorim predvsem za samce Aljaški Malamut z rodovnikom, čeprav ne dvomim da se tudi druge pasme tržijo na podoben način.
Pri vsem tem me zanima :
- kaj bi s tem lastnik takega samca pravzaprav rad s tem dosegel ?
- ali kdo sploh pari tako, da v oglasu poišče samca ( razen nerodovniških )
- koliko to določeni pasmi sploh koristi, glede na to, da je tukaj verjetno edini cilj "štepanje rodovniških" in verjetno tudi nerodovniških, samo cena je najbrž malo nižja  :D

Sem že večkrat rekel sam pri sebi, da bom tudi jaz dal en tak oglas, za našega psa, pa da vidimo kakšne ponudbe bodo padale, če sploh bodo kakšne  :D

Kaj mislite o temu vsemu  ???

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1 : 11 December 2008, 20:39:38
Tudi jaz  se ob takšnih oglasih podobno sprašujem. Dostikrat lastniki samcev zelo direktno in nedvoumno ponujajo njihove "storitve" in te debelo gledajo, ko jih zavrneš in pojasniš, da imaš drugačne vzrejne načrte. Večinoma ti ljudje nimajo nobene vzrejne vizije, samo fajn se jim zdi, da bi njihov ljubljenček mladiče delal. Ne razmišljajo o pravih in ustreznih kombinacijah, niti niso selektivni pri tem, komu svojega samca ponujajo. V bistvu jim dol visi, saj se ne bodo ubadali z mladiči, ne bodo zanje iskali ustreznih skrbnikov in ne bodo odgovorni za njihovo zdravje in videz.

Nihče, ki je resen, ne išče samca brez oglasov. Takšno oglaševanje je naravnost smešno. Vzreditelje zanima rodovnik, linije, zdravje, videz, karakter, uspehi. Propaganda v smislu "sem lep samček pasme ta in ta, z izkušnjami, iščem prikupno gospodično iste pasme" je pravi škandal.

Seveda pravi vzreditelji svojih samcev ne ponujajo na tak način. Pravzaprav jih sploh je ponujajo. Po navadi imajo svojo spletno stran, kjer so njihovi samci in psice, rodovniki, rezultat zdravstvenih pregledov, uspehi z razstav, izpitov, fotografije, kar je za prvo informacijo. Ko jih kontaktirajo lastniki psice, jih mirno zavrnejo, če jim psica ni všeč (rodovnik, zdravstveno stanje, videz), saj si pravi vzreditelj, ki je lastnik samca, ne želi delat sramote s slabim potomstvom.



Seerland

  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: 0
  • Noora je najbolj nora :-)
Odgovori #2 : 11 December 2008, 22:04:49
Se strinjam, če se nekdo načrtno ukvarja z vzrejo dobrih psov, potem samce,samice sigurno išče na drug način, pozna ljudi ki imajo isto pasmo, ki se ukvarjajo z vzrejo, imajo izkušnje,...Pravega vzreditelja sigurno zanimajo krvne linije, ozadje psa ipd. Na raznih oglasnikih so pa za parjenje na voljo vedno isti psi, samček išče samičko, nekaj jih je, ki so skoraj vedno na razpolago. V kolikor ima nekdo zdravega, rodovniškega samca z dobrim in predvsem pristnim rodovnikom, bo zlahka dobil samico istega, oziroma enako dobrega porekla. Brez, da bo nabijal oglase...


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #3 : 11 December 2008, 22:32:58
Nihče, ki je resen, ne išče samca brez oglasov. Takšno oglaševanje je naravnost smešno.

Ojoj.... Torej, želela sem povedat: Nihče, ki je resen, ne išče samca preko oglasov.



snow storm

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 4
  • Blue Wolf
Odgovori #4 : 12 December 2008, 00:50:43
Helou!

Evo Kaskae, ti bom jaz odgovorila na tvoja vprasanja  ;D ;D ;D !
Citiraj
- kaj bi s tem lastnik takega samca pravzaprav rad s tem dosegel ?
- ali kdo sploh pari tako, da v oglasu poišče samca ( razen nerodovniških )
- koliko to določeni pasmi sploh koristi, glede na to, da je tukaj verjetno edini cilj "štepanje rodovniških" in verjetno tudi nerodovniških, samo cena je najbrž malo nižja  Cheesy

No, po vrsti:
- Lastnik takega samca, bi rad skocnino (placilo za skok), ne izkljucujem moznosti, da si zeli tudi to, da bi njegov kuza koncno sexal, al pa ima celo kaksne bolj razumljive razloge - v smislu, da je krasen pes in bi bilo skoda, da ne bi imel potomstva.
- Verjetno kdo pari tako, ce ne nebi imeli veselja v prazno oglasevat toliko casa.
- Koliko to pasmi koristi ne bi vedla ;D, koliko skodi  ;D...
Itak je jasno, da gre pri takih stvareh za denarno korist in ne za nek drug razlog.
Kdo pa lahko ukrepa in jim prepove parit rodovniske samce z vzrejnim dovoljenjem z nerodovniskimi psicami -in ce, kaksen je rezultat?
Ja rezultat je seveda tak, da tudi ce se samcu prepove vzreja na tak ali drugacen nacin, v bistvu niso naredili nic, ker bo se vedno paril nerodovniske psice( kot jih je do sedaj), s tem da ne bo mogel parit vec rodovniskih psic.
Baje naj bi take stvari o parjenju rodovniskih psov z nerodovniskimi uredil ze vzreditelj v pogodbi, ob prodaji rodovniskega mladica in bi se potem dalo s tozbo malo zagrenit zivljenje lastniku, ki krsi pogodbo.

Da bi "stepal" rodovniske mladice...hmmm...ko so legla rodovniska, je itak jasno kdo s kom, kako itd... Ce se pa ne strinjas s smernicami vzreje kaksnega vzreditelja, je pa to tako, da vsak vzreja po svojem okusu in svoji vesti (v mejah dovoljenega) - rodovniski mladici pa na sreco niso tako poceni, da clovek ne bi pomislil, kaj kupuje in slej ko prej taki vzreditelji, kot si jih omenil,
ne bodo imeli kupcev in posledicno, se bodo tudi njihove smernice v vzreji morale premaknit v drugo smer ;).

Ce bos dal oglas za svojega samca, to naredi tako kot je treba - da bo res en "masten" oglas z vsemi cvetkami, ki zraven pasejo. Potem pa porocaj.

Lp,
Tina


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 12 December 2008, 07:36:18
Mene pa glede tega zanima, koliko stane skok? V Kinologu sem slučajno zasledila oglasa za samca GR; cena skoka 100 EUR. Nekoč sem samca GR imela, cena skoka je vedno bila cena enega mladiča ali pa prva izbira mladiča. Ali so cene tako padle samo pri GR  ????



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #6 : 12 December 2008, 08:16:12
Ne,mislim da je "point" cene skoka tega samca v tem,da bi jih imel čim več.
Sicer za GR-je ne vem,vem pa da so cene za skok samca pri Basset Houndih od 800-1500 eur.
LP Tjaša



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #7 : 12 December 2008, 08:35:08
KARMEN tisto ceno je postavil znani "kinolog" Hocevar (zakaj taka cena, si pa lahko mislimo). Drugace pa, verjemi mi, da cene skoka niso tako nizke..  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #8 : 12 December 2008, 08:51:50
ja, sem videla, kdo je dal oglas, ampak nisem želela tega komentirati. Kinologe sem brala pri veterinarju, reklama je bila v več zaporednih številkah.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #9 : 12 December 2008, 11:08:38
Cena za skok se razlikuje glede na kvaliteto plemenjaka in njegove uspehe. Skok zdravega, tipičnega plemenjaka z zanimivim rodovnikom, ki se je dokazal na razstavah ali tekmovanjih in ki je že uspešno zaplodil kakšno leglo in so bili njegovi mladiči kvalitetni je nedvomno dražji od skoka plemenjaka, ki še ni imel mladičev, ki se še ni dokazal in ki nima tako zanimivega rodovnika. Ceno postavlja lastnik plemenjaka. Ta je lahko večja ali manjša od cene mladiča

Lahko se dogovorita tudi za mladiča, vendar pri pasmah, kjer so legla manj številčna, se vzreditelji raje odločajo za plačilo. Lahko se tudi lastnik psice odloči, kako bo skok plačal, recimo, da ima na izbiro plačat skočnino ali dat enega mladiča. Vsaj pri moji pasmi je tako, da se veliko bolj pogosto plača skočnina, ki po navadi ne dosega cene enega mladiča (maloštevilčna legla). Veliko enostavneje je plačat skočnino, če greš na primer parit v tujino v priznano psarno (v teh primerih po navadi lastnika samca niti ne zanima vzeti mladiča za skočnino).



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #10 : 12 December 2008, 12:49:36
Kalsang, se podpišem pod tvoj post.V Sloveniji je samo pri lovcih to malenkost drugače.Oni so še zmeraj prepričani(vsaj večina njih),da se skok plača z mladičem.Ko mu pa poveš,da mladiča za skočnino ne vzameš te pa debelo gledajo.Poleg tega jaz osebno ne bi z mladičem plačala skočnine.Običajno gredo za skočnino najlepši in najbolj perspektivni mladiči,te pa bi rajši sama zase obdržala.
Pred leti se je nekaj podobnega zgodilo našemu samcu.Lastnik psice je hotel skočnino na vsak način plačati z mladičem.Ko sva mu z možem komaj dopovedala,da v tem primeru pa našemu samcu ni potrebno skakat in da pač v tem primeru s skokom ne bo nič,se je hitro premislil.
Jaz se na srečo pri teh stvareh obnašam kot prosti....a,ki jo je treba plačat vnaprej.Kolegico so pa na žalost dobro okoli prinesli.Po skoku njenega samca je na koncu ostala brez plačila skočnine in brez mladiča.(Hotela je mladiča,pa so jih prodali še preden si ga je lahko izbrala,na kraju ji pa še denarja za skok niso dali).
LP Tjaša



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #11 : 12 December 2008, 13:25:37
Meni se zdi oglas pač neka oblika oglaševanja samca. Zadevo gledam malo s človeške in malo s poslovne strani (sem pač v marketingu). In se mi oglas na spletu ne zdi nič drugačen oglasu v reviji ali pa oglasu v katalogu razstave ali pa oglasu psarne na spletni strani (četudi pasji). Zameje tudi udeležba na razstavi oglaševanje. Oglaševanje v različnih kinoloških medijih targetira različne ciljne skupine. Medij za oglaševanje pač izbereš glede na opredelitev svoje ciljne skupine (tistega pač, ki pokrije čim večji del tvoje ciljne skupine). In mi je popolnoma logično zakaj se to dela. Zato, ker so pri določenih pasmah kinološki krogi (ljudje odgovorni za vzrejo in ljudje v klubih) tako zaprti, da ljudi, ki pokličejo za paritev, napotijo vedno na ene in iste pse in na ene in iste psarne (včasih se je celo vedelo, koliko % skočnine poberejo za svoje posredovanje). Ravno včeraj sem imela zanimiv pogovor v obratni smeri, ko nekomu nagajanje s strani vzreditelja psice povzroča težave pri iskanju dobrega plemenjaka v tujini.

Zato, živel marketing v vseh možnih oblikah. Izbira je na koncu koncev tako odvisna od obeh lastnikov in nikogar nihče ne more prisiliti v paritev z določenim psom.


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #12 : 12 December 2008, 15:39:34
Kar se tiče marketinga je moje mnenje še vedno po kmečki pameti, da kar je dobro se samo hvali, vse ostalo je treba naveliko oglaševat.
Nisem še zasledil, da bi se oglaševali kakšni res perspektivni in uspešni plemenjaki, ker takšni so vzrediteljem zelo dobro znani. V sloveniji imamo kar nekaj zelo lepih primerkov, ki pa se nikoli ne oglašujejo na tak način, ampak jih lahko najdemo na kakšnih klubskih straneh ali KZS-ju
Oglašujejo se vedno nekakšni "wannabe plemenjaki", ki niti ne razumejo pravega pomena besede plemenjak, ali pa kakšni "izredno perspektivni" iz še bolj perspektivnih držav, z rodovniki, ki nikomur niso jasni, oz. kje so se skrivale vse te cele generacije psov, da še nihče ni slišal za njih  :-\

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


Seerland

  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: 0
  • Noora je najbolj nora :-)
Odgovori #13 : 12 December 2008, 15:43:39
Jaz sem vseeno mnenja, da dober vzreditelj pozna situacijo plemenjakov iste pasme in ve kje jih najt, oziroma kje se o njih pozanimat.
Drugače mi vse zveni isto kot en kao pitbull al AST ali karkoli že tisti pes je, ki je ogromno na oglasih, išče ljubico :)
Kaj izvemo o njemu iz oglasa: da je perspektiven, dober, lep in prijazen, ter da je zadnja legla dal odločne lepe prekrasne mladiče :) šteparske


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #14 : 12 December 2008, 16:23:44
Moji komentarji:
- cena je stvar dogovora med lastnikom plemenjaka in lastnikom psice.
- višina skočnine in način plačila izbere lastnik plemenjaka - lastnik psice se strinja ali ne. Po mojih izkušnjah so višine skočnin slabih samcev vedno višje skočine dobrih samcev, ki so že dali dobro potomstvo (govorim za 3 različne pasme).
- če je dogovorjen mladič, mora biti ob tem dogovorjeno veliko drugih stvari.
- drugače vse o tem najdete na http://www.fci.be/uploaded_files/Breeding_EN.doc
- oglaševanja v klubskih časopisih ali klubskih spletnih straneh ali konec koncev lastnik spletnih straneh je še vedno oglaševanje.
- nekateri plemenjaki, ki niso več toliko "in" - ker se jih ne vidi na razstavah/tekmah - se morajo sem ter tja oglaševati, da novi vzreditelji, ki ne poznajo čisto zadnjega psa - lahko eventuelno pomislijo tudi nanj.
- nekateri lastniki samca pač ne vedo, kako se zadeve lotiti. Gredo na vzrejnega, ga naredijo, potem bi pa radi "akcijo". Nič narobe.
- če kdo želi uporabiti psa za nerodovniško vzrejo, ga bodo "pravi vzreditelji" našli z ali brez oglasa.




Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience