Chow Chow

Gost · 41993

~Lunca~

  • Gost
: 14 December 2005, 10:06:58
Čovčov je zelo nenavaden pes z značilnim vijoličasto ali modro črno obarvanim jezikom in usti ter posebno,skoraj poskakujočo hojo,ki je posledica skoraj togih zadnjih okončin.Nekoč je veljal za sovražnika zlih duhov,zato so ga uporabljali za varovanje templjev.V Mongoliji in Mandžuriji so ga gojili tudi zaradi mesa in krzna.
tip:vulpoidni(dokaj dolga dlaka in prek hrbta zavit rep;glava s precej široko lobanjo in koničastim gobcem;majhni,pokončni uhlji;kratko in kompaktno telo)
poreklo:Mongolija
vzrejna država:Velika Britanija
velikost:srednja do majhna
plečna višina:-pes(48-56 cm)
                 -psica(46-51 cm)
Idealna teža:približno 21 kg
uporaba:hišni pes,družabnik
SPLOŠNI VIDEZ:Je mišičast in skladno grajen pes s kratkim in ravnim hrbtom.Ima široko in ploščato glavo z majhnim stopom,kvadratast gobec in majhne mandljaste,po navadi temne oči.Majhni uhlji so pokončni in široko razmaknjeni.Razmeroma dolga,gosta in bujna dlaka,je štrleča.Kožuh mora biti vedno enobarven.Lahko je črne,modre smetanove,bele ali rumeno rdečkaste barve,ponavadi nekolikko svetlejši na zadnjem delu stegen in pod repom.Čovčov je lahko dolgodlak ali kratkodlak.Pogostejši dolgodlaki,ki imajo okoli vratu bujno grivo.Rep je visoko nastavljen in zavihan čez hrbet.
ZGODOVINA:Izvira domnevno iz Mongolije,iz katere so ga pripeljali na Kitajsko.Tam je bil čuvaj in lovski pes(na cesrjevem dvoru).V drugi polovici 19.stoletja pripeljali v Anglijo.
ZNAČAJ:Podoben je levu,zato se nekaterim na prvi pogled zdi napadalen,vendar se zelo redko spopade z drugim psom,edino če je izzvan v boj.Je značajen,umirjen in dostojanstven,po naravi zadržan in svojeglav.Navezan na gospodarja in družino.
NEGA:Kožuh potrebuje posebno-primerno nego.
ŽIVLJENSKO OKOLJE:Miren,tih in izredni čist čovčov je primeren za mestno življenje v stanovanju.
VZREDITELJI V SLO:ga.Gordana Zupanc

http://gladstone.uoregon.edu/~sfogg/a8/bigchow.JPG
slika bila vzeta s strani:gladstone.uoregon.edu/ ~sfogg/a8/bigchow.JPG

dodatek moderatorja: vir: Falappy Rino; PSI: Spoznavanje in vzreja najbolj znanih pasem; Mladinska knjiga, Ljubljana 2002
-3 točke, zaradi nespoštovanja pravil, ni navedenega vira


slika spremenjena v povezavo; zoe



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 14 December 2005, 10:15:43
Vzrediteljica Gordana Zupanc ima tudi svojo stran http://www.netchows.com/TinPanAlley , poleg ne pa vzreja Chowe v slo. še g. Jože Danko (http://www.kingsjoy.net ).

Lp nina



~Lunca~

  • Gost
Odgovori #2 : 14 December 2005, 10:17:48
Sej če bi mal brskala po internetu bi našla spletno stran(od ga.Zupanc),za gospoda,ki vzreja poleg nje pa nisme vedela ???



Lanyca

  • Gost
Odgovori #3 : 14 December 2005, 13:28:51
No v eni ulici poleg naše ma en gospod že od nekdaj Chow chowe no zdajšnjemu je imen capi. :-* Je luškan pes in gospodar zelo lepo skebi zanj. Vsak dan ju vidim kako gresta na sprehod vedno brez povodca. Enkrat se jim je pes izgubil no pa sva jim ga s sestro pomagali poiskati.
Ko gresta po naši ulici se psi tako derejo na psa. Ne vem zakaj ampak tega psa vsi ostali sovražijo. On se ne zmeni zanje pa samo gre lepo po ulici. Božati pa se ne da drugim ljudem samo gospodarju.
Drugače je pa lep pes. ;D :-* :)


Lp



~Lunca~

  • Gost
Odgovori #4 : 14 December 2005, 15:20:03
Ja Lanyca to je res....Tudi po mojem mišljenju psi ne marajo Chow Chowov.Ne wem..mogoče se jim zdi priliznjen ali kaj takega ???



chow-chowka

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 29 Avgust 2006, 12:46:43
Zelo rada bi si kupila chow chowa, in nevem kako se naj orientiram. prvo kot prvo kje ga naj kupim?  ;)
Sicer je veliko oglasov samo ne wem katerega bi izbrala.. sicer ne vem veliko o chow chow.. samo vem da bi ga rada imela.. ;D
mislim, kako ste vi kupili pse... ste se prej pozanimali ali kaj??


upam da mi bost epomagali

hvala



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #6 : 29 Avgust 2006, 13:05:41
Ufff... upam da je na forumu kdo ki ima kužka te pasme.

Lahko pa ti posredujem par splošnih informacij o nakupu psa. Napisal ti bom predvsem povezave do tem in člankov, upam da si jih boš prebrala in razmislila o tem kar piše v njih.
Članek "Je Pes Res Za Vas" : http://www.pesjanar.si/index.php/2005/54
Članek "Nov Član Družine" : http://www.pesjanar.si/index.php/2005/39
Članek "Obdarovanje" : http://www.pesjanar.si/index.php/2005/41
Članek "Pasja Garderoba" : http://www.pesjanar.si/index.php/2005/40

Tema "Preprodajalci in njihove marketinške poteze" : http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=1052.0
Tema "Trgovine z živalmi" : http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=2197.0
Tema o Članku ki je bil v Večeru o nakupu psa : http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=1322.0
Tema "Rodovniška / nerodovniška vzreja" : http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=191.0

Tema o slabih vzrediteljih : http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=890.0
Tema o tem kaj vprašati vzreditelja: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=1360.0

Tole je samo nekaj stvari ki si jih lahko prebereš na pesjanarju, na drugi forumih kot je recimo mojpes.com boš našla podobnih tem še na ducate.

Seveda pa smo ti še vedno na voljo za kakršnokoli vprašanje ...  ;D

Lp, Črt

P.s.: tema bo preimenovana oz. prestavljena v ustrezni del foruma





martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #7 : 20 September 2006, 14:10:20
Chow-chowka trenutno sicer nisem lastnica tega psa sem pa imela v preteklosti tri pse te pasme tako, da ti lahko dam informacije iz prve roke.

Če si se odločila za tega psa ti vsekakor priporočam, da prvo skušaš spoznati nekaj predstavnikov te pasme, ker to vsekakor ni pes, ki bi bil primeren za vsakogar. Je izredno samosvoj (vendar se ga da z veliko potrpljenje naučiti osnovne poslušnosti), tako da ni primeren za nekogar, ki bi se rad ukvarjal z kakršnokoli vrsto kinološke aktivnosti, razen seveda z razstavljanjem. Ponavadi se naveže samo na eno osebo, ne mara drugih živali, pravtako ni poseben ljubitelj otrok, razen mogoče domačih. V večini so zelo dobri čuvaji, ki lajajo samo takrat, ko je res potrebno. Ob rednem krtačenju vzdrževanje dlake ni posebno zahtevno, razen kadar menjajo dlako je krtačenja malo več.
Če premišljaš o nakupu vsekakor dobro preveri kje bo psa kupila, ker so ti psi nagnjeni k kar nekaj dednim boleznim, najpogostejša je kolčna displazija in pa razne kožne alergije. Žal ti moram povedati, da večina nerodovniških, ki jih poznam ima grozne probleme z kožo, pa tudi nekaj rodovniških psov je takšnih. Stroški takšnega zdravljenja krepko presegajo nabavno ceno psa in terapija ponavadi traja potem celo življenje.

To je nekaj informacij na kratko, če pa imaš še kakšna vprašanjka pa ti z veseljem odgovorim.

+1


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #8 : 20 September 2006, 14:41:53
Citiraj
Zelo rada bi si kupila chow chowa, in nevem kako se naj orientiram. prvo kot prvo kje ga naj kupim? 
Sicer je veliko oglasov samo ne wem katerega bi izbrala.. sicer ne vem veliko o chow chow.. samo vem da bi ga rada imela..
mislim, kako ste vi kupili pse... ste se prej pozanimali ali kaj??

Sicer sama nisem bila lastnica te prečudovite pasme ki je tudi meni zelo ljuba, je bil pa moj Ax mešanček z Chow-chowom, glede na to da se šele odločaš za psa si prvo pridobi čimveč informacij o pasmi ki ti je všeč, ker kot je že zgoraj Martinca napisala ta pasma ni primerna za vsakega. Ne glej samo na to da ti je kuža samo zunanje všeč, pridobi si vse informacije o njih ki jih lahko dobiš tako pozitivne kot negativne, mogoče boš na koncu celo ugotovila da kljub temu da ti je pasma všeč le ni primerna zate. Pri kužku moraš gledati na to da ti tudi karakterno pasma ustreza, zavedati se moraš da kuža je z nami 10 let ali več in je to v celoti družinski član, za katerega je potrebno celo življenje skrbeti, ga voziti k veterinarju... Pridobi si čimveč informacij in potem dobro premisli če je to to, kajti preveč kužkov se potem znajde na cesti, ker so njihovi lastniki ugotovili da je kuža sicer zelo lep ampak ni to tisto kar so si oni želeli!
Ča pa boš tudi po vseh informacijah še vedno čutila da je to pasma ki ustreza vsem tvojim kriterijam ti želim veliko sreče s tem ljubkim medvedkom!


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 24 Februar 2007, 11:10:08
Hay,
ko smo se mi odločali katerega psa bomo imeli sem si želela imeti chowo-chowa. Seveda, ker sem bila mala nism imela pojma o psih. Pa tudi mi smo imeli 1. psa airedalca Machota, ki je kaj hitro umrl, ker nismo vedeli da je bolan in ga zato nismo zdravili. Je pa imel tudi neke težave s kožo in smo res za zdravila dali več kot za samega psa, imeli smo ga pa okoli 1 leta. No potem pa smo kupovali novega psa pa sem si spet želela imet chow-chowa in ga spet nisem dobila. Dobila sem Zora. No pa ne vem zakaj zdaj to govorim.
Še vedno si želim imeti enega chow-chowa. Samo ga ne morem imeti zaradi Zora. Saj če bi imela samičko bi se ta mu verjetno kot mladič še podrejala, samo ne vem kako bi bilo ko bi odrasla. Se bojim, da bi želela biti ona glavna, ker je Zoro kastriran. Pa ko bi se gonla je Zoro z gonečimi psičkami grob, ker je soseda imela psičko in sta se zelo dobro razumela, ko pa se je gonla sta se pa skregala in je psička samo bežala pred njim.
Pa še vedno sem trmasta in si ne dam dopovedat, da ne morem imeti psa in si chow-chowa še vedno želim in prebiram veliko literatur o njih. No enkrat bom že prišla do svojega cilja in si ga bom kupila do takrat se om pa še več o psih naučila.
Aja a ti psi so med srednje in majhnimi psi? Meni se pa zdijo da sodijo med srednje do velike. Zoro je večji za okoli 10 cm in je že tako velik.
lp,
Anja


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #10 : 24 Februar 2007, 19:20:28
Zorek, chow-chow je individualist! Se sicer prilagodi življenju v krdelu več psov, ampak samo iz enega razloga, da bi ugajal lastniku. Dejansko je najbolj srečen kadar ima lastnika zase; dovolj mu je že, da lahko samo leži v njegovi bližini.

glede na to, da psa že imaš bi ti jaz priporočala, da na chowa še malo počakaš, razmiliš o tem kako bi naj zgledalo vaše skupno življenje in se nato odločiš, če je primeren čas za nakup. Ti pa vsekakor priporočam, da potem kupiš psičko, ker mislim, da bo tako vaše skupno življenje lažje.


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 24 Februar 2007, 21:34:38
Hay,
naš pes je kastriran in ne vem kako se psi na to obnašajo. Mislim ne vem a ga imajo za samca ali ne. Sicer pa dobim novo sobo in psička seveda tam bila in probem je da so tam vrata steklena in se bojim, da bi jih Zoro razbil, če bi psička naredila kaj narobe. No seveda pa si ga bom 1x res kupila pa verjetno ne samo enega, ker razmišljam, da ko bom živela v svoji hiši vzrejala chow-chowe in airedalce. Še prej pa boš še veliko preštudirala o teh dveh pasmah.
lp,
Anja


NikitaMena

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 04 Oktober 2007, 21:26:55

ZNAČAJ:Podoben je levu,zato se nekaterim na prvi pogled zdi napadalen,vendar se zelo redko spopade z drugim psom,edino če je izzvan v boj.Je značajen,umirjen in dostojanstven,po naravi zadržan in svojeglav.Navezan na gospodarja in družino.
NEGA:Kožuh potrebuje posebno-primerno nego.
ŽIVLJENSKO OKOLJE:Miren,tih in izredni čist čovčov je primeren za mestno življenje v stanovanju.
VZREDITELJI V SLO:ga.Gordana Zupanc



No mi imamo doma že tadrugega ChowChowa, pa ni pretirano miren. Mogoče potem na stara leta (Dixi je dočakal spoštljivih 14 let).

Me pa zanima nekaj glede laježa. Prejšnji je lajal zelo malo (samo na strica ali pa če je v sanjah podil mačka ;)), zdajšnja psička pa laja na vsakogar ki pride mimo (poštar, maček, stric, ptiček, jaz, listje... :-\). Ali imate drugi lastniki Chowov enake "probleme" (OK, sej je vredu če pes vsaj malo laja, sam problem jo je utišat  >:( -> bogi sosedje :-[)

Hvala

Papa,
Nika


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #13 : 08 Oktober 2007, 10:08:43
Pretirano lajanje je za chowa netipično. Jaz bi vsekakor poskusila ugotoviti zakaj psička laja.

Je že možno, da kakšen pes laja malo več kot drugi, bi pa vseeno stavila, da zajec tiči v drugem grmu. Je vaša psička vedno zunaj, tudi ponoči? Je rodovniška? Laja že dosti od malega ali je problem nastla šele kasneje?


NikitaMena

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 08 Oktober 2007, 19:28:16
Psička je stara 1 leto in laja ze odkar smo jo dobili. Laja pa kadar je vesela, kadar kaj hoče, kadar ji nagaja sosedov muc...uglavnem kot "normalen" pes, samo problem jo je ustavit ker se noče pomirit.
 Ubistvu je kjer hoče. Notri ali zunaj. Ponoči je pa (razen 1x) zmeraj notri.

Papa,
Nika


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #15 : 09 Oktober 2007, 13:10:42
Poskusi jo kadar začne lajati z nečim zamotiti. Če ima rada kakšno igračo ji jo takrat ponudi, lahko jo probaš poklicati in ko se odzove (dovolj je že da te pogleda) jo nagradi z kakšnim briketom, da bo malo pozabila na lajanje in jo takrat pohvali. Lahko poskusiš tudi z kreganjem ( z kreganjem bo verjetno pomagalo samo če ima tebe za alfo) in ko preneha jo nagradiš. Vsekakor težave ne boš odpravila čez noč, ampak vztrajaj. Predvsem ugotovi kar pri tvoji psici bolj zaleže. Jaz sem imela sicer vedno samce, pa je pri enem metoda z kreganjem kar dobro pomagala, drugi pa je bil zelo občutljiv, zato se je pri njemu vedno obnesla bolj prva metoda. Pri kreganju predvsem pazi, da ne bi pretiravala ali celo poskušala z grobostjo, ker se lahko obrne v obratno smer.   


lol

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 12 Oktober 2007, 10:09:44
Živjo.Sem nova na tem forumu in imam kar nekaj vprašanj?Mene pa zanima cena psičkov Chow Chow(kar se tiče literaturemsem že skoraj vse prebrala) in ali se najde kje kdo,da bi teega psička/psičo tudi podaril?Hvala.



NikitaMena

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 12 Oktober 2007, 10:13:55
Chow Chowa ti bo težko kdo podaril. Mi smo za našo dali (ker je brez rodovnika) 200€. Z rodovnikom pa je okoli 1300€ (smo se pozanimali).

Papa,
Nika


ninika

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 20 Oktober 2010, 10:29:51
Ojla

Tudi jaz sem ponosna lastnica že druge čov-čovke  :) In obožujem to pasmo... Res so samosvoji, ampak tudi samomoji  :)

Sem pa kupila mladičko pri g. Danku iz Radizela  (http://www.psarnakingsjoy.blogspot.com/).
Predstavil mi je tudi gospo Gordano, ki ima tudi zelo lepe čove.




Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 20 Oktober 2010, 11:09:18
ninika: Fotk se ne bi prav nič branili, na plan z njimi  :o In še informacij o življenju z njo, kako ji je ime itd.
Sama sem do sedaj videla le enega Chow chowa, ki so ga imeli na Rodici (Domžale). Ne vem ali je bil rodovniški ali ne, ni bil pa tak, da bi ga šel človek božat - grdo gledal 8) Vedno je ležal na enem mestu pred hišo in ni šel nikamor. Na daleč je bil pa lep medo ;)


ninika

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 20 Oktober 2010, 11:43:57
Ok... fotke prihajajo... Nekaj od moje psičke in nekaj iz psarne  ;) Ker sem kar veliko tam poslikala :)

Drugače pa sem spoznala veliko čov-čovov. Tudi na razstavah in so bili čisto prijazni. In to res.. ker jaz jih kar požulim  :D In moja hčerka tudi  :-\ čeprav takrat sem bolj previdna.

Je pa tako... moja čovka je bila ZELO plašna  :( Madoniš... izbrala sem si najlepšo v leglu, ampak tudi najbolj plašno. Verjetno bi to morala opaziti že, ko sem jo izbrala, ampak je bila tako zlata  :-[ Nisem se ji mogla upreti.

No, tudi ko je zrasla, tudi ko je imela že 13 let, je bila še vedno plašna. Ljudem, ki jih je poznala, je pustila vse, zaupala je brezpogojno. Ampak tujci  ??? to pa je bila druga zgodba. Pobožalo so jo lahko samo, če sem bila jaz zraven, ali moja mama. Pa ni bilo tako, da bi koga ugriznila... daleč od tega. Samo umaknila se je in potem jo je vsak tudi pustil na miru. Bila je zelo lepa, ampak za razstave ravno zaradi plašnosti ne bi bila. Sicer je pa nisem niti peljala.

Zdaj sem pri rejcih opazovala samčka in samičko, ki jih imajo... Oba se pustita pobožat in sta zelo prijazna. Najlepše pa je, ko pogledat pri ograji in vidiš kako samec leži kot lev  ::) pravi kralj  :D




ninika

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 20 Oktober 2010, 12:04:33
Pa še mogoče nekaj odgovorov za nazaj...

Glede bolezni... kolčna displazija je zelo pogosta. Najbolje se je pozanimati pri vzreditelju kakšni so kolki staršev mladičkov. V tujini slikanje kolkov sicer ni obvezno, medtem ko je v SLO za pridobitev vzrejnega dovoljenja obvezno. Tako ti lahko vsak rejec pove kakšne kolke imajo njegovi psi.

Kožne bolezni... te so odvisne predvsem od prehrane. Premastna hrana bo povzročila težave s kožo. Mogoče je za chowe najprimernejša samo hrana za pse... torej nič z mize  :-\ Čeprav tako radi hodijo okoli miz in prosjačijo... in ko te pogledajo s temi očkami  :-[

Nakup nerodovniškega psa... thja... kolikor vem, pri rejcih nerodovniškega ne dobiš. Rejci v SLO imajo vsi pse, ki so uspešni na razstavah, tako da imajo tudi zelo dobro poreklo. Verjetno pa kdo, ki ni rejec in ima chowko z mladički prodaja nerodovniške pse... ne vem. Kot je že nekdo napisal prej, je pri nerodovniških chowih več možnosti kolčne displazije, kožnih bolezni...



katja1234

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 07 Maj 2011, 14:02:15
Zdravo...jaz imam vprašanje glede chow chow-a in bi bila res vesela vsakršne informacije ali pomoči. Imam chow chowa starega 6 let..z njim nismo hodili v pasjo šolo, saj ni bilo nobenih težav dokler ni odrastel. Zadnje dve leti je pes vedno bolj agresiven in ne najdemo rzloga za njegovo vedenje. Vem, da je to značilno za te pasme, ampak vseeno ne želim, da mi ata psa uspava. Pes je napadel že 4 sorodnike in je nezaupljiv do tujih ljudi. Ne mara dotikov tujih ljudi in napade samo določene. Nazadnje je napadel bratranca. Pes ponavadi renči na tuje ljudi,tudi, če mu človek počasi pomoli roko, da bi jo pes povohal..najprej opozori z renčanjem, nato pa napade. Pri zadnjem napado je bila situacija grozna,saj je pes skočil v bratranca, ga vgriznil v roko, mama pa je hotela vse skupaj preprečiti in psa potegnila vstran. Ko je to storila jo je pes vgriznil v roko in jo nekaj časa držal, dokler ga nisem brcnila, saj je maa kričala, nato pa ga je bratranec zbincal ven..medtem pa je pogrizel še njegovo nogo..pes je res napadalen in vsi se ga že bojimo. Najhuje je to,da se ga bojimo domači in da je tudi do nas napadalen in sicer v doloočenih situacijah...ko ni po njegovo nas ugrizne..meni se zadnjič niti ni pustil več česati in če nam pobegne iz hiše, ga težko spravimo nazaj, saj zna odreagirati agresivno, tudi če se mu počasi približaš in ga želiš mirno spraviti nazaj v hišo. Čisto smo že obupani, ker se pes zadnje čase obnaša, kot da je nor oz. zmešan, pomislili smo že tudi na to, da ima kakšen tumor v glasi..v kartoteki ima že oznako zelo nevaren pes in bo ob naslednjem ugrizu uspavan..žal mi je,da ga nismo peljali v pasjo šolo in se bolje pozanimali o lastnostih te pasme..niti sanjalo se nam ni,da je lahko tak luškani pes popadljiv in nevaren..psa imam najrajši na svetu in se že 4 dni jočem, ker vem, da bo ob naslednji situaciji, kot je bil njegov napad v torek na bratranca; uspavan..lepo prosim, če mi lahko kdo kako pomaga ali svetuje..res bom vesela vsakršne informacije. Hvala!



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #23 : 07 Maj 2011, 14:22:10
Pes ponavadi renči na tuje ljudi,tudi, če mu človek počasi pomoli roko, da bi jo pes povohal..

Moj tud. Če ga pa kdo direkt poboža pa ni panike, glavn da mu roke pod nos ne tišijo..

Zdej če je že res zaveden kot nevaren pes, mate itak odločbo da morate na prevzgojo? Edina šola, ki se s tem ubada je KD Bajka, na forumu jo lahko kontaktiraš pod nickom "simi" pa se lepo zmenite in porihtajte psa.



katja1234

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 07 Maj 2011, 14:40:22
Res?? To pa nisem vedela..ampak veterinar ni omenjal nobene prevzgojitve..samo o uspavanju so govorili. Hvala za informacijo, res!



martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #25 : 10 Maj 2011, 08:33:33
Imaš velik problem! Chow chow je prekrasna pasma za individualiste. Ponavadi ne marajo tujcev in so do njih zelo nezaupljivi, seveda še to ne pomeni, da to opravičuje napadalnost. Sama ti svetujem, da imaš vedno pod nadzorom, navadila bi ga tudi na nagobčnik, ob obiskih psa umaknila na miren prostor, ljudjem, ki bi ga hoteli božati pa razložila, da ga naj pustijo pri miru.

Napadalnost je posledica nepravilne vzreje, saj se v preteklosti večkrat ni izločalo napadalnih psov.
Prevzgoja chowa vsekakor ne bo enostavno stvar, potrebujete strokovnjaka, pravtako bo morala pri tem sodelovati cela družina. Žal mislim, da so vaše možnosti zelo majhne in jaz bi delal predvsem na preprečevanju situacij v katerih bi pes lahko napadel, pa nagobčnik si čimprej nabavi!

Obvesti tudi vzreditelja, mogoče ima tudi on kakšne izkušnje z takšnim obnašanjem.


Katjuška

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 14 Maj 2011, 14:26:43
Zadnje dve leti je pes vedno bolj agresiven in ne najdemo rzloga za njegovo vedenje. Vem, da je to značilno za te pasme, ampak vseeno ne želim, da mi ata psa uspava.

To ni res. Chowi niso agresivna pasma ... kot je martinca napisala so to samosvoji psi. Vse težave z njimi pridejo iz nepoznavanja karakterja pasme in pomanjkanja socializacije. Glavna stvar, ki manjka pri tem, da nisi šla z njim v šolo je to, da pes očitno ni socializiran. To je stvar, ki je pomembna pri vseh pasmah, pri chowih pa še toliko bolj.
Čudno mi je pa, da se je obrnil tudi proti svoji družini, ker so to izjemno zvesti in vdani psi ... tujce ponavadi napadejo, če čutijo, da je lastnik ogrožen.

Svetujem, da vzameš kakšno knjigo o chowih v roke (poleg pomoči strokovnjaka seveda!)
ti psi so veliko več kot samo puhasti medvedki  ;)





martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #27 : 17 Maj 2011, 12:11:05
Katjuška, to da se je pes obrnil proti svoji družini me ne preseneča. Chowi si tudi v družini izberejo enga človeka, kateremu so predani. V dani situaciji je pes lahko reagiral tudi v afektu in ob tem poškodoval družinskega člana ali pa mu je za tega človeka vseeno, ker pač to "njegov človek".

Žal jih vedno več ljudi zamenjuje za puhaste medvedke in vedno več je nepremišljene vzreje. Chow chow je star pasma, njegov karakter se skozi stoletja ni dosti spreminjal, ker ni bilo v vzrejo vključenih drugih pasem. Ta pes je bil včasih delovni pes, pomagal je svojemu lastniku pri lovu, pri raznih opravilih (vleka) in bil predvsem čuvaj. Vdani so bili enemu človeku in to človeku s katerim so delali. Pri nepravilni socializaciji imajoše danes probleme pri stikih s tujci in tujimi živalmi. Psi imajo tudi zelo nizki prag tolerance. To bi se morali zavedati vsi, ki si ga nabavijo. Seveda obstajajo razlike med psmi in vestni vzreditelji to zelo upoštevaju pri paritvenih kombinacijah, v zadnjem času skoraj več ne srečujem agresivnih chowov, ki so bili še zelo pogosti pred 20 leti, ko smo takrat nabavili prvega.

Prevzgoja odraslega chowa je pomoje znanstvena fantastika, ni pa nemogoča.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #28 : 17 Maj 2011, 12:21:05
Ej Martica- tebi pa nebi Cowa pripisala  :o, mi nekako ne pašeš zraven  ;).
Glede napdalnega psa- predvsem se morate naučt živeti z njim in njegovo nepredvidljivostjo. Zakaj mu sploh tlačite roke, če tega ne mara, zakaj ga spuščate k bratrancu ?
Vsekakor si privoščite investirat v nekaj svetovanja. Mogoče bo tole najboljše, pridejo na dom in vam dajo nasvete kako živet v svojem okolju s svojim psom:
http://alfakan.si/index.php?option=com_content&view=article&id=8&Itemid=2

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #29 : 17 Maj 2011, 14:24:07
Ej Martica- tebi pa nebi Cowa pripisala  :o, mi nekako ne pašeš zraven  ;).


Pa se motiš. Sem imela kar 3, enega celo z starim izpitom B, vodiljivost in odlaganje brez vrvice, aportiranja in sledenja, da bi lahko C naredila pa ga nisem mogla naučiti :-[. Klasiki so se križali, ko sem prišla na eno ali dve tekmi. Moram nekje delovno knjižico poiskat, sva na izpitu res lepe točke imela.

Drugače sem pa doma kar nekaj pasem skozi dala, da sem se našla pri terierjih...lhasa apso, NO, ....
Pa jacke je moj mož izbral in sem se jaz potem strinjala, nekak tako: če bomo imeli psa bomo imeli jack russla, ni pa vedel, da bom v roku enega mesca našla leglo :o