Belgijski Ovčar [Chien de Berger Belge,Belgian Shepherd Dog]

ursa · 528346

Andie

  • *
    • Prispevkov: 80
    • Točke: 0
Odgovori #1500 : 17 Oktober 2014, 13:19:02
Poleti sem dva tedna potovala po Franciji in me je šokiralo koliko malinovcev sem videla, tudi izrazito veliko mladičev. Sem jih srečevala po mestu, z družinami - 'navadnimi ljudmi', se pravi ne s policaji, vojaki itd. Ne vem, ali je to tam zdaj moderno al kaj, upam da vejo kaj delajo  :-X

Ker pri nas jih vidiš zelooo redko, tko v vsakdanjem življenju. Res, v Franciji sem pa srečevala večinoma francoske buldoge in maline, pa sem itak vedno ful pozorna na pse. No, čudno se mi je zdelo pa tukaj omenim ko je že taka tema...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1501 : 17 Oktober 2014, 13:30:49
Roxy jaz izhajam iz predpostavke, da se z malino DELA. Vsak dan in to ne zgolj 15 minut. Jaz ne vem za nobenega lastnike maline, ki ne bi treniral ali IPO oz. klasično poslušnost, reševanje, agility, RO in ogromno vaj za samokontrolo, vsakodnevno usmirjeno delo in vsak lastnik maline mi je poudarjal, da rabijo temeljito zgodnjo socializacijo in delo na samokontroli, kontroli, usmirjanje nagonov. To pač ni pes, kjer bi naredil malo šolo ali osnovni tečaj, potem pa zaključil in s psom nič več delal. 

Postaja čedalje bolj moderno delo s psom oz. aktivno ukvarjanje in ne zgolj družinski pes, s katerim greš na aktivne sprehode. To je tisto in zato je verjetno tudi več teh psov za videt. Vsaj upam!
Vem za ene par mladih malin, ki so iskali nove domove, ker so si jih namislili napačni ljudje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1502 : 17 Oktober 2014, 13:39:25
Roxy jaz izhajam iz predpostavke, da se z malino DELA. Vsak dan in to ne zgolj 15 minut. Jaz ne vem za nobenega lastnike maline, ki ne bi treniral ali IPO oz. klasično poslušnost, reševanje, agility, RO in ogromno vaj za samokontrolo, vsakodnevno usmirjeno delo in vsak lastnik maline mi je poudarjal, da rabijo temeljito zgodnjo socializacijo in delo na samokontroli, kontroli, usmirjanje nagonov. To pač ni pes, kjer bi naredil malo šolo ali osnovni tečaj, potem pa zaključil in s psom nič več delal. 

Sam a ne velja to za vse 4, če želimo dobit ven normalnega belgijca? Js nobenga ne bi glih priporočala začetniku, ki planira samo aktivne sprehode in pasjo šolo. Maline so specifične in rabijo zgoraj našteto potencirano v primerjavi z ostalimi, sam vseeno to niso ravno lahke pasme, al se motim?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1503 : 17 Oktober 2014, 13:39:57
Če bi rad imel belgijca, pa ne misliš z njim intenzivno delat, potem bo vsekakor katera od dolgodlakih variant boljša. Samo paziti je treba, da ni epilepsije v sorodstvu. Maline so sicer krasni psi, videla sem tudi nekaj zelo prijaznih, odprtih psic (in nobenega takega samca), vendar so tudi te zahtevale poleg zelo izdatnega gibanja tudi redno zaposlitev, saj so sicer zelo hitro prešle iz znosno destruktivne na neznosno destruktivno stopnjo. Sicer tudi dolgodlaki potrebujejo gibanje in zaposlitev, a v za "navadnega" lastnika dosti bolj znosni meri.


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #1504 : 17 Oktober 2014, 15:15:11
Čara, žal so se zadnje čase začele v tečajih pojavljati maline, ki so jih lastniki vzeli kot družinske pse. Zato pišem o tem, ker očitno postajajo popularni.



mare42

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #1505 : 17 Oktober 2014, 20:35:22
Prov vesel sm da sm dobu take odgovore kot sem jih iskal. Najbol me je res zanimalo če  se ta pasma obnese kot aktiven družinski pes.

Zelo zanimiv se mi zdi tudi nemški ovčar delovne linije (kot je že zgoraj omenila Polona). Pozna kdo lasnosti te pasme??? (ker na netu ne najdem prav veliko). Pa zanima me še če slučajno veste za koga ki ima takega psa ali je vzreditelj (lahko iz Slovenije ali bivše Juge)?????

Čim več bi rad zvedu da se bom lažje in prav odloču (sej razumete). O malinojih sem si že ustvaril neko sliko, zanima me kako pa je z delovno linijo nemških ovčarjev?????

Najlepša hvala za vse odgovore;)
LP



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1506 : 17 Oktober 2014, 21:02:32
Anže Mihelič http://www.working-dog.eu/dogs-details/2457946/Jakko-von-der-Hagenm%C3%BChle In pa Leomegy sta iz SLO. Pravega delavca NO je precej težko dobit. Ni nemogoče, lahko pa se načakaš, če imaš v glavi točno določeno linijo, paritev etc.

Ampak čisto tako. Če želiš aktivnega družinskega psa potem bi mogoče pogledal za kraljevskim kodrom, airedale terierjem, maltežani so dost naviti in aktivni psi, pritlikavi pinč, mehkodlaki pšenični terier.

Maline in delovni nemci, nizozemci so res za tiste, ki bi aktivno nekaj trenirali in s psom vsak dan nekaj delali. Drugače zelo hitro postanejo živčni psihopati brez kontrole. In to ni užitek za lastnike, okolico, psa.

Poglej v temo o nemških ovčarjih.

Mislim, da je na forumu v temi o belgijskih ovčarjih ena z dvema sestrama tervueren in če se ne motim, so ravno to aktivni družinski člani, brez IPo treningov etc.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1507 : 17 Oktober 2014, 21:23:26
Čara, ma kako lahko priporočaš maltežana nekomu, ki išče psa v tipu nemca ali maline  :o  >:D ;) Malo za res, malo za hec  :P

Sicer poznam kar nekaj malin in vse so v delovnih rokah - reševalskih večinoma. Samo ena je trenutno le družinski pes, čeprav je prišla k hiši kot bodoči reševalni pes. Življenje se je pač drugače obrnilo. Je krasna družinska psica, ampak je treba vedet, da je bila izbrana kot zelo odprta mladička iz kombinacije staršev slabših nagonov, kot jih recimo iščejo IPO vodniki, vzeta iz legla prej (prišla k pasji sostanovalki), zelo dobro socializirana in vzgojena s strani izkušene vodnice.

Ne bom rekla, da se ne da, ampak se strinjam z ostalimi, ki menijo, da to ni le zelo aktiven pes in potrebuje več. Je veliko psov, ki so bolj primerni in bolje funkcionirajo kot "le" družinski psi.
Vem, da so nekateri psi od leomegy tudi samo družinski psi, ampak računaj na to, da bo vzreditelj povedal, katera kombinacija, če sploh, je za kaj takega primerna in tudi kateri mladič. Vsekakor se pa pogovori in spoznaj čim več lastnikov psov pasem, ki so ti padle v oči :)


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1508 : 17 Oktober 2014, 21:54:02
Čara, ma kako lahko priporočaš maltežana nekomu, ki išče psa v tipu nemca ali maline  :o  >:D ;) Malo za res, malo za hec  :P
Zakaj pa ne?! Če lahko kdo trdi, da sta volk pa pes precej podobna, sta si malti in malina še bolj  :P
Sama imam pudlo...aktivna da dol padeš čist. Ma vse pse do sedaj smo lahko ''uničili'', tamala se pa ne da.  :D Kratka dlaka - po želji. Učljiva, delovna, lih prav priljudna... Skratka vsestranska  ;) In prav zanimivo, da v pudlih vidim en kup podobnosti z NO. Mislim tko, življenske finte povezane s tesnim sobivanjem z lastnikom (tista navezanost, želja po sodelovanju, aktivnost z vodnikom...pa še kup jih je).  ;) Tko, da Pudl sigurno NI za vsakega. Še najmanj pa za ''neaktivne omike'' (le zakaj so znani da so histerični, ha...najbrž da zato, ker se jih jemlje prelahko, a ne) ;)

Že res, da so malinovci v pravih rokah ''stoj pa glej''. Pri vseh pasmah se držim pravila, da če si sposoben shendlat najbolj problematičen primerek - potlej je pasma zate. Nikol ne veš kdaj nabašeš na pribitek od pasme. Že res ogromno od vzreditelja, linije itd. a še precej več od novega vodnika. Za neizkušenega tak pes NI. Razen, če izjema potrjuje pravilo in se z glavo (predvsem pa pametjo) odloči za psa, ki ima v veliki meri več šans, da bo pribit kot obratno.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #1509 : 18 Oktober 2014, 09:43:06
Pudlji so bivsi lovski psi, prinasalci, ki so jih dali med druzne pse zaradi manjsih dveh razlicic. Ponekod srednji in veliki se vedno delajo kot prinasalci, skratka delovni psi.
Prinasalec mora imeti razvitih par nagonov malo bolj izrazito: krdelni nagon (zelja po sodelovanju z lastnikom in tudi zelja, da mu ustreze; in da prinese divjad svojemu cloveku... ob napacnem solanju, neustreznem "delu z nagoni" se naredi tudi da pojejo divjad, se znjo igrajo, jo trgajo... in niti pod razno ne prinesejo), od lovskega dela pa le prinasanje (z mehkim ugrizom) in "zanimanje za stvar, ki leti, bezi".
Ker ti psi ne bi smeli imeti problemov dati v usta divjad v taksen ali drugacnem stanju, imajo psi tega tipa kot spremljevalci lahko tudi kaksno moteco stvar: dajo vse v usta, brez da bi kaj prida pomislili, od iztrebkov vseh vrst (boljsi ko je drekozer, manj problemov bo z dajanjem divjadi v usta)... pa do vsega, do cesar lahko pridejo...
Sem imela posvojeno pudljico, staro, slepo, gluho in DREKOZERSKO na kubik.

Najboljsa izbira psa, ki bi bil druzni pes, je izbira psa iz nabora pasem druznih psov. Pa se to bolj tistih, ki so bili narejeni za druzbo cloveku ze na zacetku in ne tisti, ki so jih vrgli tja po sili razmer (pa se ti so boljsi od delovnih psov, ki niso zaposleni).

Solanje kar nekaj prinasalskih pasem ne gre po starih metodah, veliko lovskih pasem ne mara ponavljanja... dejansko so to zelo drugacni psi od ovcarskih psov. Skratka, pudlji res niso za vsakogar.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1510 : 18 Oktober 2014, 11:18:30
Nemškega ovčarja delovne linije se kar da dobiti, tudi pri nas. Če izbereš malce manj navito psico, se z njo tudi veliko lažje živi kot z malino. Je pa to delovni pes, kar pomeni, da ga je treba zaposliti. Ni dovolj, da narediš tečaj, potem pa ne delaš več. Bolj kot delovna linija nemškega ovčarja bi bil mogoče kot družinski pes primeren beli švicarski ovčar (niso tako zelo high - drive, torej nimajo tako izrazito močnih nagonov kot nemci delovne linije, moraš pa paziti, da ne jemlješ mladičev od nervoznih staršev). Tako švicarji kot dolgodlaki belgijski ovčarji so dobri družinski psi, če jim zagotovimo dovolj gibanja in zaposlitev. Ni nujno da se gremo kakšenposeben šport, se pa naredi kakšno poslušnost, mogoče sled...ob rednih sprehodih.


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #1511 : 18 Oktober 2014, 17:47:10
Lahko si pogledaš še lastnosti pasme nemški srednji pinč. Velikost sicer nikakor ni primerljiva z malino in nemcem, ampak je prav tako lahko zelo aktiven.  Ni pa problematičen, če ne dobi dovolj aktivnosti in dela. Se mi zdi zelo primerna pasma za prvega psa.


mare42

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #1512 : 19 Oktober 2014, 19:00:52
Majhne pasme pač ne iščem..... + pes bo zunaj v pesjaku ,zato mora met tud temu primerno dlako....
Zanimiva opcija se mi tud zdi nemški delovni ovčar al pa samo nemški ovčar. Oziroma če ma še kdo kak predlog kar z besedo na dan.
Aja pa če kdo slučajno ve za kakšnega vzreditelja za delovno linijo nemških ovčarjev.

Hvala
LP ;)



mare42

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #1513 : 19 Oktober 2014, 19:06:50
Pa se to vsekakor nemislim it s psom samo v šolo in ITAK da se imam z njem namen ukvarjat....(prej je blo neki omenjen na to temo)   Ampak na tekmovanja pa vsaj za enkrat nimam namena hodit .



La.nula

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Aston
Odgovori #1514 : 19 Oktober 2014, 19:26:48
Glede na to kakšne pasme ste v prejšnjih postih omenjali, bi mogoče lahko bil tudi hovawart opcija. Pravijo jim "nemški biser" - prihaja iz Nemčije in na srečo ni doživel takega razcveta in popularnosti v vzreji kot nemški ovčar. Po naravi so čuvaji, se pa da z njimi delat vse kar delajo maline, nemški ovčarji, rottiji...
Več o hovawartih na klubski strani: http://www.hovawart-klub.si/ kjer najdete tudi kontakte vzrediteljev.

Tole je moj hovawart :)



Toliko od mene.


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #1515 : 19 Oktober 2014, 19:29:43
V temi od nemških ovčarjev je omenjenih kar nekaj psarn tako delavnih kot razstavnih. A beli švicarski ovčar pa ne pride v poštev? Sorodniki imajo dve. Z eno so se včasih ukvarjali z reševanjem, sedaj sta pa obe zgolj družinski psici. Skrbijo pa, da imata dovolj fizične in psihične zaposlitve.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1516 : 19 Oktober 2014, 19:36:35
Js bi po zavetiščih mal pogledala, se velikokrat najdejo zelo solidni "nemci", ki niso tako prepolni nagonov kot ta delovni in niti ne z ritjo na tleh kot razstavne linije. Recimo v Horjulu so imeli Bora http://www.zavetisce-horjul.net/zivali/pes/bor.php Že samo Zonzani ima trenutno tri ala nemce.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1517 : 19 Oktober 2014, 19:37:55
Že v tej temi imaš omenjena dva vzreditelje delavcev.

Drugače pa glede boksa. Mladička boš v začetku moral imeti v hiši, ponoči v spaanici ob sebi (lahko tudi kaka višja kartonasta škatla ali pa kak sobni boks.
Iz preprostega razloga- ni navajen samote in tudi ne sobne čistoče. In da obojno naučiš, mora biti mladič v štartu s človekom in se na samoto zelo postopno navajati.

Zelo priporočljivo je, da tudi sicer, v odrasli dobi nima povsem ukinjenega dostopa v hišo. (bolezni, poškodbe) Kjer ti poznavanje hišnih pravil, čistoče, pridejo še kako prav.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #1518 : 20 Oktober 2014, 14:09:02
Pa airedalski terier?  :)



mare42

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #1519 : 20 Oktober 2014, 19:33:26
airedale10 hvala za predlog, samo se mi ne dopade.
LP;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1520 : 21 Oktober 2014, 06:34:58
Karakterno ali vizuelno? PSa izbiraj glede na karakter, ker s tem živiš in on s tabo. Čeprav jaz airedala za v boks ne bi dala, to so družinski psi za aktivne familije s smislom za humor.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #1521 : 21 Oktober 2014, 09:43:43
mare42 mogoče še en dobro nameren nasvet. Razmisli, če je belgijec res tisto pravo, saj so punce res lepo opisale življenje z njim. Imate/boste imeli mogoče otroke pri hiši? Psu boste dovoliili vstop v hišo?Tudi sama bi priporočala izbor druge pasme...mislim, da bi bilo skoraj karkoli drugega primernejša izbira. Potem nam pa le javi, kako si se odločil ;-).



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #1522 : 21 Oktober 2014, 17:06:57
Karakterno ali vizuelno? PSa izbiraj glede na karakter, ker s tem živiš in on s tabo. Čeprav jaz airedala za v boks ne bi dala, to so družinski psi za aktivne familije s smislom za humor.
Ja to je res, sem tudi jaz imela pomisleke, ampak mi je več vzrediteljev reklo da če ima pes res dovolj gibanja, zaposlitve in druženja z lastnikom se da ga imeti tudi v pesjaku (čeprav jaz osebno pesjaka itak ne podpiram in vem da ko se meni pridružia airedalec bo absolutno noter).  :)



Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #1523 : 21 Oktober 2014, 17:47:09
pa si vzami borderskega ovčarja, tudi z njim je treba delat  ;D



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #1524 : 21 Oktober 2014, 18:01:31
pa si vzami borderskega ovčarja, tudi z njim je treba delat  ;D
Borderji pa mislim da res niso za v pesjak, vsaj kolikor jih jaz poznam :)



mare42

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #1525 : 21 Oktober 2014, 20:19:36
Takole Airedalski terier se mi nedopade predvsem vizuelno. Zej če kdo trdi da je izbral psa samo zaradi "karakterja"  mu js ne verjamem sigurn je to tud ZELO pomembno,ampak pomoje vsak na konc pogleda kako pes zgleda vizuelno (100 ljudi 100 različnih okusov) .... tako pač je  + to pasmo sem v življenju videl samo 1-krat tako ,da nevem kakšnega značaja so..... + moj pes bo 100 % v pesjaku (pa ne mislim da kdaj nebo v hiši, ampak večino časa bo v pesjaku)

Glede malinoja sem se pa že nekako odločil, da ga pač nebom vzel. Nekateri vzreditelji oz. tisti ki imajo malinoje so mi ga  svetovali , spet drugi ne (več je bilo tistih ki so mi ga odsvetovali), prav tako pa sem na forumu tudi dobil občutek, da mogoče to trenutno še ni pes zame.... Malino je bil moja prva izbira zato ker je športen tip psa in ker je precej zdrava pasma.

Druga opcija(trenutno edina) , ki se mi tud zelo dopade je delovni nem. ovčar ali pa samo nem. ovčar. Me pa ful skrbi ker s komer koli govorim pravijo da je ful zdravstvenih težav. Zato pa če kdo ve za kakšnega dobrega vzreditelja naj sporoči.
Prav tako bi bil vesel še kakšnega predloga.

Hvala
Lep pozdrav;)  :P





tanali

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #1526 : 21 Oktober 2014, 20:59:55
Meni ljube psarne delavnih nemcev: Češka: Aritar Bastet, ze Stříbrného kamene, z Lomeckeho polesi... Nemčija: von der Hagenmuhle, Nizozemska: vom Heiligental.... Kar se Slovenije tiče maš pa že napisano. Če je to res pes, ki si ga želiš, boš dobil na working-dog.eu največ informacij. Ti svetujem, da se tam povežeš z vzreditelji, lastniki in se z njimi pogovoriš o svojih željah, pričakovanjih. Mislim, da se pri delavnih linijah nemcev, dobrih vzrediteljev, ni treba bati za zdravje.

Še ena opcija (mirnejša varianta) bi bila Shiloh Shepherd (http://www.totemshilohs.com/) Če te ne moti, da pasma ni priznana in da se boš po vsej verjetnosti moral zapeljat do Nizozemske...

Lp



Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #1527 : 22 Oktober 2014, 03:24:59
Tole je morda zanimivo Klik



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1528 : 22 Oktober 2014, 14:38:54
Če si želiš nemškega ovčarja delovne linije, potem si pač kupi nemškega ovčarja delovne linije. Izberi si ne preveč navito psico (vzreditelj bo znal pomagati pri izbiri). Zdravstvene težave sicer imajo, vendar jih imajo tudi izpeljanke iz nemškega ovčarja. Malo pogledaš kako se držijo psi iz psarne, ki te zanima, kakšno starost dosegajo, kakšne težave imajo...V dobi interneta teh podatkov res ni tako zelo težko poiskati. 


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1529 : 23 Oktober 2014, 09:40:57
Beauceron bi mogoče prišel v poštev? Je zahtevna pasma s svojimi specifikami. Ampak z manjšo potrebo po delu kot so maline in delovni NOji, ki tudi niso ravno nezahtevni psi ;)

http://pasme-psov.si/pasme/pregled_pasme/9/beauceron

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P