beli dihur (mustela putorius furo)

Equus · 165144

maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #150 : 22 Februar 2008, 19:52:50
Nas novi clan, Tito:






m.


-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


nutella

  • *
    • Prispevkov: 860
    • Točke: 2
  • Fedra, Lili in Misti
Odgovori #151 : 22 Februar 2008, 19:58:46
Ooo, kakšen luštkan piko. Čestitke! :o :D :D


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #152 : 22 Februar 2008, 20:55:57
Ja pikec mali :o :-* Maja čestitkr za novega člana, vidim pa da je malček pogumen in tvojmu črnemu panterju že kaže kdo od njiju bo šef :D :-*


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #153 : 22 Februar 2008, 21:39:15
Ja, je pogumen. Ampak za to je kriv testosteron overload. Mali namrec sploh ni mali, ampak konkreten 9 mesecni samec, z vsem kar pritice zraven - velikimi jaj** (no, zdaj jih nima vec :D), smradom, markiranjem, veliiiko speha in tudi malce agresije. Ni za verjet, ampak v treh dneh se je stanje dejansko ze malo izboljsalo.
Ni bil ravno planiran, po pravici povedano, sem razmisljala o se enem mackonu, da bi MAkis imel druzbo, pa je cisto slucajno "uletel" v sceno ("second hand" dihur). Ga najprej niti nisem imela namena obdrzat, pa ... je potem tako naneslo  :-[ (kaj jaz morem, ce je pa ful lusten).

Ostali so ga presentljivo ok sprejeli, sem mislila, da bo Tidra naredila cel halo (navadno jo skoraj pobere od strahu, ko sreca kaksnega "nemojega" dihurja), pa sploh ne komplicira tako zelo. Malo sicer piska in cvili, ampak ni pa to neka huda paranoja. Z Gulotom sta si prvi dan sicer malo skocila v dlake, Taz je bila skoraj zrtev posilstva, zdaj so pa ok. So ze spali skupaj. MAkis pa malo cukasto gleda, ker mu mali takoj vrne milo za zajfo. Spela je pa itak navdusena.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #154 : 22 Februar 2008, 21:42:31
maja01, čestitke za novega čkana! :o

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #155 : 22 Februar 2008, 22:32:07
Eh Maja vam je bil že namenjen :D Ampak glede na slikice tvojih je Tito res en bajcek :D :-* ampak tudi en velik lušten lump :-* :D Ubogi Makis :-*


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #156 : 22 Februar 2008, 23:15:39
oo, iskrene čestitke za novega pelateža. :-* pogled pa ima sigurno takega, da se ni za upret, se že na fotkah vidi. ;]

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


iguano

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #157 : 28 Februar 2008, 14:59:26
živjo

maja res le lep in velik.A si ga vzela iz zavetišča ali od kakega lastnika?
tisto dihurko je tud prijateljica uredila,jo je peljala tu v lj. dali so ji hormone 2x in čez 5tednov jo pelje na ovarijohisterektomijo.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #158 : 01 Marec 2008, 12:53:06
Tita sem dobila od ene punce, ki je sumila, da ima alegijo nanj (ni bila zdravnisko potrjena).
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


iguano

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #159 : 01 Marec 2008, 21:16:42
alergijo!!!!!!!!!!!

nikoli se ne ve



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #160 : 01 Marec 2008, 22:13:25
Ja. Punci so se ze pred casom spustili neki srbeci fleki. Ker je imel dihur tudi nek sumljivo spremembo, se je vzelo vzorec za mikolosko preiskavo, lastnici na se je predlagalo, da gre do zdravnika na pregled (sum mikrosporije). Gojisce na mikri (dihur) je prerasla neka plesen in bi bilo treba vzorec ponoviti, pa se lastnica ni odlocila za ponovno preiskavo. Svoje spremembe je lokalno mazala s kortikosterodinim mazilom (dobila pri splosnem zdravniku) - odziv "tko-tko".
Predlagan je bil ponoven odvzem vzorca pri dihurju, test na alergijo (lastnica), kastracija dihurja. Za nic od tega se ni odlocila, prosila pa me je, ce ji ga pomagam oddati. Po nekaj razmisleka sem se odlocila, da ga vzamem k sebi, ga kastriram in ce bo treba ponovim test za mikrosporijo (fleka ze dolgo nima vec, pa tudi drugje ni nobenih sprememb) in ce se bo ujel z mojimi, da morda ostane, sicer bi ga vzela ena moja sosolka.

Ker vem kako izgleda huda alergija (sem imela precej hujso obliko - sum je bil tudi na dihurje, pa je bil po testiranju izlocen), vem da je to zelo neprijetno in lahko razumem ljudi, ki se odlocijo, da zival zaradi tega oddajo. Jaz je sicer zaradi takega razloga ne bi. Obstaja kar nekaj terapij, ce je alergija diagnosticirana - od desenzibilizacije do alternativnih metod in ce ne drugega, vsaj poskusis (ko je alergija potrjena).

Sicer so dihurji med manj alergenimi zivalmi, ampak tako kot vse ostalo, so lahko sprozitelj alergij. Je pa treba vedeti, da nekastriranim zivalim v fazi gonitve hormoni delajo 100/h in koza takrat izloca svoje izlocke v bistveno vecji kolicini, kar je lahko drazljivo za clovesko kozo. Drugi pomemben faktor je markiranje in nacin markiranja - zival se pourinira in se potem z zadnjim delom "potegne" cez luzico, tako da kar nekaj urina ostane na dlaki - za urin pa vemo, da je precej agresivna in drazljiva substanca. In tudi, ce gre za sum na alergijo, zna kastracija bistveno pomagati k izboljsanju stanja ...

Bivsa lastnica nikakor ni slabo skrbela zanj, ves cas sva bili na vezi, potrudila se je pri resevanju problema z usesnimi garjami, jedel je super hrano, lepo je socializiran, redno cepljen ... Skratka, nimam pripomb. Ampak tako se je pac odlocila, jaz pa sem se ze naucila, da prepricanih nima smisla prepricevati. Z "malim" sem super zadovoljna, ful je prijazen, zivahen, z mojimi se super razume, s Spelo in MAkisom tudi. Prejsnji teden je bil kastriran, vonj je ze prakticno izginil, tako da ... Moja edina dilema je bila, da ce obdrzim njega, ne bom mogla vzeti kaksnega, ki ga res nihce ne bi hotel (kaksen hud grizli, kaksen starcek, ...) - pac, sto dihurjev ravno ne morem imet ... ;D. Ampak ok, se bom s tem ukvarjala, ko se bo taka situacija pojavila.
m.

p.s. se ena lustna slikca, ki je nastala prejsnji teden, pa je sem se nisem prilimala:
Tidra - The happy ferret

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #161 : 02 Marec 2008, 10:04:10
Maja01 tvoje zverinice so zelo zelo prisrčne! :-* :)  Čeprav malo pozno... Čestitke za novega člana! :o
Kakšna je povprečna življenska doba belih dihurjev?



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #162 : 02 Marec 2008, 13:04:48
Povprecna zivljenjskak doba je nekje med 6 in 8 let.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Tetanya

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #163 : 09 Marec 2008, 11:28:31
Pozdravljeni vsi skupaj!

Že kako leto se zanimam za nakup belega dihurja. Drugače delam kot študentka v Zooticu MB, kjer smo pred dvema dnevoma dobili dva dihurčka, stara cca. 4 mesece. Vendar ker je cena teh zverinic v trgovini ogromna, sama pa ravno nisem "puna keša" me zanima če kdo ve za prihajajoče leglo ali vsaj pozna kakšnega preverjenega rejca tu v Sloveniji? Pravtako me zanima koliko stane kastracija ( imela bi samca )?
Nisem škrta, da ne bo pomote, vendar tako kot sem že napisala še študiram in rada bi vsaj približno vedela koliko me bi novi član stal.
Za odgovore se najlepše zahvaljujem.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #164 : 09 Marec 2008, 20:59:33
Za leglo se obrni na iguano-ta. Upajmo, da je parjenje uspelo.

Kar se tice stroskov - najvecji financni zalogaj je seveda na zacetku, ko je potrebno poskrbeti za cepljenje in nabaviti vso ustrezno opremo. Cepljenje proti pasji kugi (ponovi se 2x v razmaku enega meseca) stane okrog 30 evrov, ce mislis hodit z njim cez mejo, mora biti cepljen se proti steklini in cipiran (kar pride se dodatnih 30+ evrov) - ce ga ne bos vozila cez mejo, je to nepotrebno oz. odsvetujem. Potem racunaj za primerno veliko kletko - sama ves priblizno kaksne so cene, ampak tam okrog 100 evrov zagotovo. Ce jo bos naredila doma, te bo prisla nekoliko ceneje. Za razna lezisca, igrace in posodice bos sigurno dala vsaj se 50 evrov. Kastracija pride na vrsto nekoliko kasneje, proti koncu leta (cim kasneje, tem boje), stane pa okorg 60 evrov. Mesecni stroski niso visoki, vreca kvalitetne hrane pride okorg 15 evrov, pesek pa tudi ni drag. Moj nasvet je se, da ga takoj zacni navajati tudi na meso (ce se ne bo).

Moras pa se zavedati, da ko do zdravstvenih tezav pride (in slej ko prej zal pride), stroski niso najnizji in posegi navadno ne najlazji. Pri starosti nad 5 let se dihur tretira kot star in takrat zdravstvene tezave (rakava obolenja zal med pogostejsimi zdr. tezavami) niso nobeno presenecenje. Vecino se jih da (sploh, ce so tezave diagnosticirane dovolj zgodaj) za vsaj nekaj casa resiti, ali vsaj ublaziti, tako da zival se naprej zivi dovolj kvalitetno zivljenje, samo kot lastnik se moras tega pac zavedat.

Pa se ena stvar, jaz ZELO priporocam, da dihur ni sam, ampak da ima druzbo vrstnika. Cloveska, macja ali pasja druzba ni primerljiva.
m.






-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


iguano

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #165 : 10 Marec 2008, 18:32:37
živjo
hvala maja za ta nasvet bodočim lastnikom,mi kar olajšuješ delo. Parjenje je uspelo,vsaj tako kaže,točno bomo vidli čez približno 2tedna na ultrazvoku,kako je stanje,da nebo nobenih komplikacij.
PROSIM DA SE POZANIMATE PRI VETERINARJIH V VAŠEM KRAJU,ČE SE SPOZNAJO NA DIHURJE,KER SE JIH VEČINA NE SPOZNA IN TO JE PROBLEM,KER ČE NASTOPI KAJ NUJNEGA OZ. OSNOVNE ZADEVE,KOT SO KASTRACIJA.... SE ŽE LAHKO POJAVIJO  PROBLEMI. IN TU JE SPET STROŠEK,ČE JIH BO TREBA V LJUBLJANO PELJAT K VETERINARJU.



Tetanya

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #166 : 10 Marec 2008, 20:51:32
Hvala lepa za informacije. Sem pa tebi, Iguanu,  danes že poslala mail za rezervacijo samčka. Sporoči prosim čez 2 tedna ali je parjenje uspelo oz. je vse ok. Držimo pesti!  :)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #167 : 13 Marec 2008, 22:21:14
Maja ;D A pri vas tudi kaj trenirate ;) Klik



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #168 : 15 Marec 2008, 15:31:50
Ful sta dobra.  ;D Ne, mi smo klikanje opustili, me pa ima, da tamalega naucim kaksen trikec.

Btw, naslednjo soboto bova s Titom menda na TV (ce ne pride do kaksnih nepricakovanih sprememb plana) v oddaji sobotno popoldne. Ce takrat ravno ne boste imeli za pocet kaj pametnejsega kot gledat tv.
m.

p.s. Nova kul hrana za dihurje je na trziscu eaglepack. Zaenkrat se ne morem nic povedat kako se obnese, ker smo ravno dobro dobili paket. Ampak glede na sestavine in izkusnje ameriskih kolegov, je ok. No, sporocim. (aja, se vedno seveda priporocam briketirano hrano kot dodatek mesni dieti)

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


neja87

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #169 : 15 Marec 2008, 16:12:22
Cao!
Sem novinka na tem področju in me zanima če mi lahko kdo posreduje podatke zavetišč za bele dihurje (Celovec)? kakšen pa je postopek posvojitve in koliko so približno dihurčki v takšnih zavetiščih stari? Kako pa dihurčka v primeru posvojitve prepelješ čez mejo ter v katerem obdobju bi ga skoraj zagotovo imela možnost posvojiti? Pa še en bolj butast problem-ali mi bojo znali ljudje v zavetišču pomagati, oz. ali me bojo sploh razumeli, glede na to, da je nemščina moja šibka točka?
Neja



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #170 : 15 Marec 2008, 16:22:50
Zivjo.
Poslji mail Tanji na [email protected], ti bo sama povedal vse okrog postopka in tega, ce ima kaksnega primernega dihurja glede n tvoje izkusnje in pogoje, ki mu jih lahko nudis. Na hitro - starost dihurjev je razlicna (pac odvisno od tega koga ima trenutno v sokrbi). Naceloma so vse zivali kastrirane, razen, ce gre za tako mlade, da se s kastracijo pocaka (se pa novi lastnik v pogodbi zato zaveze, da bo poskrbel zanjo), cepljene proti pasji kugi. Kako je s cepljenjem proti steklini, je odvisno od prejsnjega lastnika, po protokolu se jih sicer ne cepi in je tako to strosek (pa cipiranje in potni list - kar uradno potrebujes za prehod meje) za novega lastnika. Zivali so veterinarsko pregledane, naceloma zato zdrave (lahko pa je kaj narobe kar se se ne izrazi - tako kot je to vedno moznost) in socilaizirane. Naceloma dihurjev, ki grizejo ne oddaja, oz. jih le ljudem za katere ve, da bodo znali to resiti. Ob posvojitvi se placa nek pavsalen znesek in podpise pogodbo. Koliksen je strosek, ne vem tocno, ti bo pa Tanja sigurno to povedala. Pred posvojitvijo te bo sigurno temeljito izprasala in te povabila na obisk, da vidi kako ob dihrjih reagiras.

Kar se tice znanja/neznanja nemscine - lahko ji brez tezav pises v anglescini. ;)
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


neja87

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #171 : 15 Marec 2008, 16:35:08
Najlepša hvala za vse informacije...mi bojo prav prišle :)
LP Neja



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #172 : 15 Marec 2008, 16:37:36
Aja, v vsakem primeru ti pa prej priporocam, da si  jih kje ogledas v zivo, ce si jih se nisi, da si bos znala bolj tocno predstavljat kaksno zver si zelis  ;D

Pa sporoci kako sta se zmenili.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


neja87

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #173 : 15 Marec 2008, 17:20:05
Bom sporočila...drugače pa živalce poznam, sem z njimi imela že dosti stikov pri kolegu, ki ima enga, tako da glede stikov nimam problemov, se mi pa zdi da bi vseeno svojo zverinico rajši posvojila pa ji s tem na nek način rešila življenje kot pa kupila.



iguano

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #174 : 15 Marec 2008, 19:48:09
živjo maja
prebral sem da se pojavila nova hrana in me zanima kje jo prodajajo



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #175 : 15 Marec 2008, 22:53:58
klik
lp, m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #176 : 17 Marec 2008, 21:41:11
Na bolhi se prodaja 1 leto star albino samcek. :-\ Ce koga zanima. 
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


iguano

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #177 : 18 Marec 2008, 20:29:15
revček če mora od doma. Kako se lahko naveličaš take živali. Verjetno je čas za kastracijo,denarja pa ni.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #178 : 18 Marec 2008, 21:58:27
Mah ne. Folk se navelica/ugotovi, da zival ni vec tolko zanimiva/da se je treba ukvarjat z njo ... Ni prvi, ni zadnji in glede na stanje drugod, bo takih vedno vec. Ce bo slo vse po sreci, pa dobi en super dom.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Katja :)

  • *
    • Prispevkov: 175
    • Točke: 0
  • sladki mali navihančki :D
Odgovori #179 : 22 Marec 2008, 17:37:36
 ;D Maja-smo gledali oddajo in s Titom sta bila prav luštna  ;D