beli dihur (mustela putorius furo)

Equus · 165145

maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #240 : 26 Avgust 2008, 17:57:23
Imajo jih v Merkuru Na Jami (za Bežigradom), tam kjer je bila prej Astra - na nasprotni strani od Plave lagune in notri v uni ulici, ki gre proti Parmovi. Sem jih gledala 14 dni nazaj, tako da jih sigurno imajo.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


PilotGirl

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #241 : 26 Avgust 2008, 18:25:15
O to pa vem kje je, ke sem hodila laboratorijske hale kupovat s pritiskači ;P
Super, hvala!

Opazila sem, da si dodala še en pdf? Poveš kaj več o tem.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #242 : 26 Avgust 2008, 18:35:04
Pozabi ... Narobe sem pritisnila (napacen forum), pa ga zdaj ne morem zbrisat ... :-[ :D

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


PilotGirl

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #243 : 26 Avgust 2008, 18:58:39
Ne sekiraj se ;) Poskusi na mail odgovoriti ;)


Binka

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #244 : 27 Avgust 2008, 14:39:35
No pa sem spet prehitevala...sem jo že kupila, saj je kar velika - 2 nadstropna, pa ima poličko in dve cevi (ki nista bili tam montirani in pol sem se sama, no z otrocmi pa z Ajšo in Binetom pod rokami, matrala jih "montirat" da lepo zgleda, pa da bo upal not prit...
Ja to glede posodic mate pa prav...dala sem mu napajalnik, pa posodo s hrano fejst pritrdila na kletko, vendar sem mu poskušala dat še eno plastično posodico z vodo na poličko v zgornje nadstropje...sej je bil fulll vesel, samo je potovala z enga konca na drugi in mokro je bilo vse - polička, njegov gobček, tace, trebuh, spodnji štuk, ploščice....  :P Tko da sem se odločila da mu raje dam eno viška (tako potovalno) od Ajše - kovinsko s plastičnim robom, ki je bistveno težja, pa vseeno se še malo šeta.

LP



PilotGirl

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #245 : 27 Avgust 2008, 17:01:48
Ja si predstavljam, kako je to in kako to leti okoli :)

Mene pa nekaj zanima, kako se kaj obnesejo lateksove igračke? Ostanejo dolgo cele oz. hitro grejo v franže?


Felis

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #246 : 28 Avgust 2008, 14:59:12
Moja Nike ima eno kokoš iz lateksa pa je še v prvotnem stanju. Je pa res, da se samo občasno igra z njo. Najraje ima krznene miške ali žogice (iz umetnega krznja) in jih uničuje kot po tekočem traku.  >:D



PilotGirl

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #247 : 28 Avgust 2008, 17:06:29
Ja pri meni Buda nima rad pliskote, ma raj latex reci, čisto kontra Gali k ma pa pliškote pa odejce rada.
Kok so si različn ti naši otročki  >:D


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #248 : 30 Avgust 2008, 00:41:09
Gumjaste in igrače iz lateksa za dihurje niso primerne. Jih zgrizejo in zal, v vecini primerov tudi pozrejo. V nasprotju s psi, kjer dosti takih tujkov pride ven po naravni poti, to pri dihurjih ne gre tako. V vecini primerov prid do blokad crevesja in potrebna je operacija. Moznost pogina je visoka.

Ce ze uporabljate igrace iz gume ali lateksa, naj to nikakor ne bodo tiste cisto mehke cvilece igracke, ampka take malo bolj konkretne. Vsaj dokler se ne prepricate, da vas dihur nima tendece po unicevanju teh zadev, mu jih ne puscajte v kletki in jih redno (vsak dan!) pregledujte. Vse nagrizene igrace naj takoj romajo v kos, ce opazite manjkajoc delcek (in ga ne najdete), pa dihurja nekaj dni opazujte. Ce opazite spremembo v iztrebkih (oblika, konsistenca), napenjanje pri iztrebljanju, kri ali ceo izostanek iztrebkov - veterinar, TAKOJ! Ne cez tri dni, ne cez dva dni, ampak takoj (najkasneje naslednji dan).

Pa se novicka - nov slovenski "dihur only forum" www.zverinice.com/forum.
lp, m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


PilotGirl

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #249 : 02 September 2008, 14:20:20
Maja zaupaj nam še nekaj. Kako preprečiti klestiti in jesti dekice? Lahko škoduje, če to poje?


ursika_ursi

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #250 : 03 September 2008, 13:45:39
Hej. Od včeraj naprej sem tudi jaz PONOSNA lastnica dihurčka in me zanima kako jo navadim, da lula in kaka v posodo s peskom? Stara je 8 tednov.. Zanima pa me tudi kako je s cepljenjem proti steklini in pasji kugi- koliko mora bit stara? Pa še glede popolne sterilizacije- pri kakšni starosti je to najbolje izvest?
Hvala :)

Who loves, LIVES!!!


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #251 : 03 September 2008, 15:34:49
opravljanje potrebe - imas tezave v kletki ali dugje po stanovanju?

cepljenje - pi 8ih tednih je dovolj stara in jo cimprej pelji k veterinarju, pred cepljenjem pa naj se pogleda kako je z usesnimi garjami. Po cepljenju tam ostanes vsaj pol ure, v kolikor je veterinar ze sam ne bo zadrzal. Vsekakor, priporocam VF - Ambulanto za ptice, kunce, glodavce in plazilce.

Kastracija - konec leta, oz. zacetek prihodnjega, ne prej, razen, ce se zacne gonit (izjeme vedno obstajajo).
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


PilotGirl

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #252 : 03 September 2008, 17:49:24
Hej. Od včeraj naprej sem tudi jaz PONOSNA lastnica dihurčka in me zanima kako jo navadim, da lula in kaka v posodo s peskom? Stara je 8 tednov.. Zanima pa me tudi kako je s cepljenjem proti steklini in pasji kugi- koliko mora bit stara? Pa še glede popolne sterilizacije- pri kakšni starosti je to najbolje izvest?
Hvala :)

Jaz ti resnično svetujem VF-Ambulanto za ptice, kunce, glodavce in plazilce, zelo so prijazni in vse razložijo. Tako, da so odprti za vsako vprašanje ali strah, ki ga imaš.
Sem zelo vesela, da obstajajo take klinike in seveda Maji, ki nam neizprosno pomaga pri resnih težavh ali začetniških problemih.


ursika_ursi

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #253 : 03 September 2008, 20:55:23
Težave pri opravljanju potrebe imam oz. jih ima tako v kletki kot v stanovanju, je pa res da je stara tam okrog 8 tednov...trenutno še tudi iščem primernejšo kletko, tu mislim predvsem večjo od te, ki jo ima zdaj :)
Glede cepljenja pa me zanima, če jo morem nujno dat cepit. Je res, da imamo doma še psa in muca, ampak sta oba redno cepljena in zdrava..
Kakšna je približno cena popolne sterilizacije oz kastracije in cepljenja? Za ušešne garje je tudi nujno, da jo dam pregledat?

Who loves, LIVES!!!


PilotGirl

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #254 : 03 September 2008, 22:23:08
Jaz bi ti obvezno svetovala cepiti proti kugi. Ker ni nujno, da bi štirinižci prinesli ampak lahko ti sama prineseš domov.
Cepljenje na FA v mestnem logu je okoli ca. 28€. Lahko pa pogledam na račun. S tem, da sem Galo dvakrat peljala na sepljenje in zraven so mi jo še obdržali, če bi pač kaj bilo narobe (nekateri dihurčki slabo prenašajo cepiva).
Tako, da je vsekakor ceneje, kot kjer drugje. Ker po okoli boš dala za vsako cepljenje toliko, opraviti pa moraš dva s presledkom cca 3 tedne. Potem pa na leto samo še hodiš cepit.

Ostalo je nisem cepila, niti se mi ne zdi smiselno.

Jo pa čim prej pelji, ker je velika verjetnost, da so garje v ušeskih. Da se to čim prej pozdravi in da daš kuro skoz. Da je potem mir.

Kastracija je cca za samčka 50€, samico pa 100€, če sem pravilno informirana. Veliko več bi ti znala Maja povedati, ker je doma na tem področju.


ursika_ursi

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #255 : 03 September 2008, 22:35:10
Tako, da je dobro da jo dam cepit proti kugi in da jo peljem na pregled zaradi ušesnih garij...sem mislila da cepljenje več stane ::) proti steklini torej ni nujno, proti kugi pa vsako leto enkrat, če sem prav razumela?

Who loves, LIVES!!!


PilotGirl

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #256 : 03 September 2008, 22:44:58
Ko jo boš šla prvič cepiti, moraš cepljenje ponoviti čez 3-4 tedne. Potem pa samo še vsako leto cepiš.


ursika_ursi

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #257 : 03 September 2008, 22:53:03
no, tega pa nisem vedela :) sem čist na frišno lastnica tamalega hudička- od včeraj ;D pa zato tako veliko sprašujem :-[

Who loves, LIVES!!!


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #258 : 04 September 2008, 00:35:20
Cepljenje proti pasji kugi ni zakonsko predpisano, ti ga pa toplo priporocam, saj je smrtnost ob okuzbi okrog 99,9%. Virus lahko ti (ali druga zival) prineses v stanovanje, ni nujno, da dihur hodi ven, da se okuzi. Mladice se cepi 2x v razmaku meseca dni, potem se priporoca, da se cepljenje ponovi cez leto dni, potem pa na dve do tri leta. V praksi to pomnei, da je dihur naceloma cepljen se 1x.
Ker nekateri dihurji slabo prenesejo cepivo in nanj lahko odreagirajo z anafilakticnim sokom, se priporoca, da se vsaj pol ure do eno uro ostane nekje blizu veterinarja. Na VF je praksa taka, da zival vsaj eno uro zadrzimo v hospitalu, navadno pa jo celo nekja dlje.
Ob cepljenju mor bti zival zdrava, kar pomeni tudi prosta vseh parazitov. Bolne zivali slabse reagirajo na cepivo in tudi samo cepljenje je, zaradi "zaposlenega" imunskega sistema, manj ucinkovito. Tako da, ze iz tega vidika je pregled na usesne garje nujen. JE pa obvezen (in zdravljenje, ce so prisotne), ker to zival neznansko moti (predstavljaj si, da ti po usesih lazijo eni majhni hroscki), srbi, pojavljajo se vnetja uses, lahko tudi izguba sluha ali druge komplikacije.
Cepljenja proti steklini, razen, ce hoja cez mejo (v tem primeru je namrec obvezno) ni nujna oz. s eji ne mores izognit. Pri tem cepljenju velja tako kot za pse in macke - cepi se 1x letno.
Cena kastracije je za samcke okrog 50 evrov, za samicke pa mislim, da je nekje med 70 in 100.
m.


-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


PilotGirl

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #259 : 04 September 2008, 00:56:25
Mogoče malo izven teme. Maja kaj je res, da se kastracija računa glede na težo? Namreč smo meli debato v Mr. Petu, ki poznam lastnika in veliko trgovcev not in smo imeli debato o tem. In sta me dva tam prepričevala, da cena kastracije oblikovana na težo? Meni se je zdelo to malo čudno  ??? Ker sta se mi tam skor skregala in sem pol iz firbca rekla, bom pa vprašala te. :-9 Ja se rada vse prepričam in zato potem veliko sprašujem. ;)


Binka

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #260 : 04 September 2008, 10:12:59
Ojla!

Ja vse gre na težo. Primer - Jaz sem se zanimala za sterilizacijo moje psičke Ajše (in sem jo tud v ponedeljek opravila) in mi je vet rekel da je do 10 kg (80 eur) nad pa, tehtajo... Mislim, da tudi zaradi narkoze, koliko je dajo... Tko da, verjetno vpliva tudi teža na to, štartajo z eno ceno in pol gre gor. Je pa res, da bi morali biti dihurčki v najnižji ceni - ta teža ima pomoje pomen pri psih (različne pasme in teža varira tukaj fullll).

LP



Binka

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #261 : 04 September 2008, 10:37:48
Glede tega vpr še nisem zasledila tuki gor, zato ...MAJA  ;D pliss...
Bom pa povprašala tudi veterinarja, k peljem drugi teden Ajši šive pobrat (po sterilizaciji) in cepit v 2 proti kugi Bineta..no pa vprašanje - A se dihurčkom da tudi kaj proti glistam in kako se znebiti bolh (včeraj sem zasledila 2 k sta mu šibale po hrbtu in je šel pol na kopanje- je dirkal po travi in ril pod našo hiško za orodje in jih pomoje tam staknu - ni ga maral in je bil pol tko simpatično jezen name, ma prava faca je), a ga lahko s kakim Frontlajnom (-na tem sem prebrala da je primeren za pse in muce od drugega dne starosti naprej!) ali s čim drugim za mačke primernim pošpricam, al je bulš da kupim kake ampulce? Tolko iz firbca... HVALA!!!

Samo še malo čveka - je tko žalosten k se Ajša z njim ne igra zdej in ne ve kako bi jo preljubčkal, ona pa hladnokrvna. Ko ji pa zleze pod trebuh pa še zarenči nanj, sej se mi prav smilita oba - eden ma fizično, drugi pa psihično bolečino.  :-\
Upam da bo kmalu spet v formi in bosta dirkala po travi.

Pozdrave tudi novi članici, jst sem že vn iz ta hudega :-)



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #262 : 04 September 2008, 11:37:48
Ne, pri tako malih zivalih se cene kastracije oz. posegov ne racunajo glede na tezo. Obstajajo neke pavsalne tarife za posamezen poseg oz. zahtevnost posega. Razlika pri porabe anestetika za 700 g ali kilo in pol tezkega dihurja pac ni velika ... Po tezi se racuna pri psih (in kaksnih drugih, vecjih zivalih), mislim, da so tam razredi po 10 kg. Pri tako majnhih zivalih n ceno vplliva vse kaj drugega kot teza. Ze zaradi same velikosti (oz majhnosti) in anatomskih specifik so posegi zahtevnejsi. Tako je npr. sterilizacija psice dokaj rutinski poseg, za kstracijo samicke dihurja pa si tega ne upam reci. Ceprav jih opravimo veliko, gre se vedno za zahteven operacijski poseg in lahko se zgodijo nepricakovan komplkacije. Konkretno ... ravno pri kastraciji moje zadnje dihurcice smo se namucili posteno, namesto pricakovnih pol ure smo za vse skupaj porabili skoraj dve uri. Od tega eno uro in pol za iskanje jajcnikov, ki pac niso bili v normalnem polozaju ...

Bolhe - Frontline je super, ce imas ampule, potem polovica male ampule za macke, spray je pa meni se bolj vsec. Ce ima bolhe se obvezno razglistenje z Zantel-om (dozira se 1 tableta na 10 kg zato moras prilagodit kolicino)
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Binka

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #263 : 04 September 2008, 11:53:12
Hvala Maja, sem vedla da boš pravi naslov. Včeraj sem ga okopala, danes pa dobi še Frontline (ker ga mam že doma) in skočim še po tbl proti glistam.
Ne bo vesel za špricanje, bo pa pomoje tbl kar z veseljem zmazal - sploh ni špurglav :-)

LP



Binka

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #264 : 04 September 2008, 12:03:04
Se bom pa namatrala z prilagajanjem količine  :P ... ima pomoje okrog kg
Aja pa še to - glede hranjenja - kolkokrat na dan naj mu dam (a zjutro okrog 7.30 preden grem v službo in pol okrog 17h ko pridem domov, pa še kak njegov posladek vmes je dovolj?, pol mu še kaj za zvečer dodam ker je tak "jedež" :-))?



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #265 : 04 September 2008, 12:59:08
a zjutro okrog 7.30 preden grem v službo in pol okrog 17h ko pridem domov, pa še kak njegov posladek vmes je dovolj?

Sem pripravljena odgovarjat tudi 100x na ista vprasanja, ce je treba, ampak oprosti, taka vprasanja mi pa dvignejo pokrov ... >:(
Dihurji morajo imeti hrano (in vodo) NA RAZPOLAGO VES CAS!!! Zaradi specifike prebavnega trakta je pasazni cas hrane namrec okrog 4 ure in ce dihur nima hrane na voljo, se lahko zgodi, da pade v hipoglikemicni sok. Pri normalnem zdravem dihurju, ce se to, da hrane zmanjka, zgodi enkrat, dvakrat, ni krize. Ce pa se to dogaja vsak dan, pa to zelo skodi njegovemu zdravju, se posebej pa je to nevarno za malo starejse dihurje z inzulinomom brez klinicnih znakov. To je osnova oskrbe dihurjev, to pise cisto povsod (verjamem, da je parkrat napisano tudi v tej temi) in to je enostavno TREBA vedeti. In to PREDEN dihurja pripeljes domov. In povsod tudi pise, da je bojazen, da bi se dihur ob stalno razpolozljivi hani prekomerno zredil, povsem odvec.
Prosim lepo, ce si vsaj se enkrat TEMELJITO preberes vse kar pise tukaj, na spletni strani Zverinice.com in se kaksen link, ki je tam naveden.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


ursika_ursi

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #266 : 04 September 2008, 23:32:16
evo, Bibo mojo ;D :o

Who loves, LIVES!!!


shawtyy*

  • *
    • Prispevkov: 593
    • Točke: 0
  • my sunshine :*
Odgovori #267 : 03 November 2008, 14:01:42
Tudi naši imajo dihurčka Maxa. Star je 5 mesecev in je doma dobra 2 tedna ;D Je zelooo razigran. najraje grize copate in seveda naše noge :o

Slikica (nekaj minut po prihodu domov - zato tak zaspan obrazek :))

Urska in Joy


My angel.. Ajka  2009-2014


Binka

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #268 : 09 Marec 2009, 13:43:19
Ja ful so cartkani ko iščejo pozornost za igro, vse jim pride prav :-). Naš se najbolje razume s psičko Ajšo.
Še link kjer dobite mojo "belino" s hčerko (je slikal sinek in manjka par stvari-glava recimo :-)).

http://www.ednevnik.si/uploads/l/lea199/118903.jpg


LP