Pasji vidni sistem

lemmy · 3426

lemmy

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 1
: 15 December 2005, 12:26:23
Pozdravljeni,

pred casom smo imeli v konzorciju, v katerem se ukvarjamo s kognitivnimi racunalniskimi sistemi, burno debato o tem, kako razvit je vid ob rojstvu pri razlicnih vrstah zivali. Najbolj "zanimiva" je bila trditev, da ima teliček ob rojstvu izjemno sposoben vidni sistem, saj brez težav ugotovi, kam se mora "priklopiti", da dobi hrano  ;D. Nihče se ni obremenjeval, da, npr., psi sploh ne spregledajo, pa to vseeno znajo...

Ker se poklicno ukvarjam z računalniškim vidom in imam doma dva pekineza, me zanima, kako je z vidom pri psih. Predvidevam, da vid ni njihov primarni zaznavni sistem, tako kot pri nas. Kako je s fovialnim in perifernim vidom?

Za konstruktivno debato se že vnaprej zahvaljujem.

lp,
Gregor

+1 točka


*matei*

  • pejnourt
  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: -35
  • Porihtanc
Odgovori #1 : 15 December 2005, 21:46:02
http://www.vetinfo.com/dogsee.html

Preberi si, meni se neda da bi pisal obnovo.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 15 December 2005, 22:34:24
Lemmy, lahko razložiš razliko med fovialnim in perifernim vidom? Periferni je obrobni torej gre ubistvu za zorni kot, v stopinjah?
Kaj pa fovilani? Je to fokusiran vid naravnost z ocenitvijo globine oddaljenosti itd.?

Ena primerjava se mi je zdela nekoč dobra in sicer pasji voh lahko enačimo z človeškim vidom, in človeški voh z pasjim vidom.

Lp nina




lemmy

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 16 December 2005, 06:54:39
Zivjo,

Lemmy, lahko razložiš razliko med fovialnim in perifernim vidom? Periferni je obrobni torej gre ubistvu za zorni kot, v stopinjah?

Da, s perifernim vidom sem imel v mislih obrobni vid. Pri cloveku je zorni kot fovialnega vida razmeroma majhen, kar je povsem razumljivo, saj z njegovo pomocjo razpoznavamo podrobnosti predmetov. Periferni vid je veliko sirsi in pokriva preostali del celotnega zornega kota nasega pogleda. Ima veliko manjso resolucijo, saj je namenjen iskanju "zanimivih" podrocij, na katere bi se splacalo skoncentrirati s fovialnim... To torej pomeni, da periferni na nek nacin usmerja fovialni vid.

Verjetno se taka delitev pojavlja pri vseh zivalih, saj je to prvovrsten nacin matere narave za zmanjsevanje kompleksnosti. Tezko si je predstavljati, da bi cloveski mozgani zmogli obdelovati celotno sliko v tako visoki resoluciji! Ali pac? ;)

Ena primerjava se mi je zdela nekoč dobra in sicer pasji voh lahko enačimo z človeškim vidom, in človeški voh z pasjim vidom.

Tako sem tudi jaz mislil!  Hvala.

lp,
Gregor


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 16 December 2005, 16:23:27
Lemmy morda ti bo zanimiv Tale članek. Med drugim razloži tudi zakaj psi ne vidijo televizije. In zakaj pes bolje vidi v temi kot človek.

Lp nina



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #5 : 16 December 2005, 16:32:45
Pa še nekaj o fokusiranju:  pes razloči predmet na 6-ih metrih tako dobro kot ga človek na 27-ih.  ::) Mislim, da to o pasjem vidu pove ogromno.

Ker pa je večna debata tudi ali psi vidijo v barvah in da enkrat za vselej rešimo ta problem Tale stran prikazuje spekter barv, ki jih oz. kot jih vidijo psi. Za primerjavo je zraven spekter brav, ki jih ločimo ljudje ::).

Škoda, ker se voha ne da prikazati tako spektralno, bog ve kakšen bi bil v tem primeru rezultat ::) :).

Lp nina



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #6 : 16 December 2005, 18:31:22
Uuuuuu tole je super napisano in prikazano  ;D ! Sem se veliko naučil  ;) !




lp Jure