(izključno) pozitivna motivacija in IPO - realnost ali utopija

Princ · 58279

pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Glede jazbeca se strinjam.
Lovska kinologija (knjige) pravijo nekako tako (na kratko): Umor v čim krajšem času; prijeti za tilnik, stresti in konec.............in zopet ni vsak pes tega sposoben (kot ni vsak dober za IPO). Samo oblajanje in "grickanje" ni dovolj. Kako pa izgleda "športno" jamarjenje pa je stvar športnikov in športa.
Kako to doseči.....................la hko pristanemo tudi pri mučenju živali.



kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Bistveno več odgovorov je podanih. Bistevno je, da se razmišlja, razpravlja, ker lahko samo preko tega nekdo tudi najde odgovore.

Očitno od tukaj prisotnih nihče ne pozna uradne doktrine, programa za delo pastirskih psov?

Najprej je bilo govora, da je težava izključno samo pri vodniku (znanje, neznanje) sedaj se govori o pasmah. Je vaš način primeren za vse ali ne morete podati odgovora, ker se ne ukvarjate z določeno dejavnostjo.

Tudi tistih 10 ur.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Preprijem je dober znak , če plenilec preprime po slabšem prvem ugrizu na boljše mesto ali globje.
Hvala ti za tole, ker mi je (se mi zdi) odgovorilo na kar nekaj vprašanj, ki sem si jih zastavljala.

A bi povedala še, ali samo stiskanje, ne pregrizavanje, ampak večanje in manjšanje moči ugriza tudi ima kaj z "živci" ali je bolj podobno preprijemanju, oz. ima neko razlago v naravnem vedenju?

Vseeno je pa tako, da naj bi se v popolnih razmerah, psa pač naučilo vedno že v prvo dobro ugrizniti, ravno zato, da mu ni potrebno popravljati s preprijemanjem, saj tako tudi tvega da se mu plen izmuzne. In tako kot to deluje v naravi, enako deluje v sistemu pozitivne motivacije na obrambi; Če pes preprime, bo dober marker-trener, potegnil rokav psu iz gobca in pes bo "kaznovan", medtem ko bo ob dobrem ugrizu nagrajen s tem, da bo osvojil rokav.




TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Kodr, z vprašanji paše se nisem nikoli ukvarjala, kar sem ti že odgovorila, vseeno pa sem tri sporočila pred tvojim zadnjim, navedla eno možno varianto.

Tudi jaz še čakam tvoj odgovor na vprašanje kako ti učiš pse samostojne paše in kašna je vloga vodnika pri psu, ki naj bi bil samostojen.

Kaj je bilo pa mišljeno s "tudi tistih 10 ur"?



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Očitno od tukaj prisotnih nihče ne pozna uradne doktrine, programa za delo pastirskih psov?

Predlagam, da si odpreš temo delo pastriskih psov in se preseliš tja. Boš tam dobil sogovornike, ki imajo čerede živine v divjini, kjer jih ogrožajo divje zveri.
V tej temi se piše o IPO, obrambi, ugrizih ipd ( vsaj pretežno  ::).   

Prav tako predlagam, da če obvladaš šolanje za pastirske pse pač šolaš in oglašuješ in komentiraš to področje kinologije.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Hvala ti za tole, ker mi je (se mi zdi) odgovorilo na kar nekaj vprašanj, ki sem si jih zastavljala.
ampak ne računat na to,da bodo IPO sodniki to tako ocenili  :D Pomebno je da to ve marker in vsi , ki šolajo  ;).

A bi povedala še, ali samo stiskanje, ne pregrizavanje, ampak večanje in manjšanje moči ugriza tudi ima kaj z "živci" ali je bolj podobno preprijemanju, oz. ima neko razlago v naravnem vedenju?

Vseeno je pa tako, da naj bi se v popolnih razmerah, psa pač naučilo vedno že v prvo dobro ugrizniti, ravno zato, da mu ni potrebno popravljati s preprijemanjem, saj tako tudi tvega da se mu plen izmuzne. In tako kot to deluje v naravi, enako deluje v sistemu pozitivne motivacije na obrambi; Če pes preprime, bo dober marker-trener, potegnil rokav psu iz gobca in pes bo "kaznovan", medtem ko bo ob dobrem ugrizu nagrajen s tem, da bo osvojil rokav.


Ja popuščanje oz spreminjanje moči je u bistvu nemiren ugriz na prvi stopnji.

Da oz če  pes u prvo pride na optimalno mesto je zaslužen tudi marker. Velikokrat temu pač ni tako. Potem je odvisno  ali se ponudi možnost za popravek ali ne- ni vse od psa odvisno.
V naravi plenilec poskuša zagrabit če le gre, ker vsaka poškodba je njemu v prid in vsak ugriz tudi slab upočasni plen in mu oteži pobeg.
Bi rekla,da je v naravi redkokdaj prvi ugriz že optimelen.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Glede jazbeca se strinjam.
Lovska kinologija (knjige) pravijo nekako tako (na kratko): Umor v čim krajšem času; prijeti za tilnik, stresti in konec.............in zopet ni vsak pes tega sposoben (kot ni vsak dober za IPO). Samo oblajanje in "grickanje" ni dovolj. Kako pa izgleda "športno" jamarjenje pa je stvar športnikov in športa.
Kako to doseči.....................la hko pristanemo tudi pri mučenju živali.

Si zadel kar sem imela v mislih.... meni gre tudi logika nekako tako ,da naj bi tisti ugriz oz prijem bil šolan, v tej smeri hitro in učinkovito :).
Oziroma ali je ali pa ni... zdej ,če se ga da popravit da rata učinkovit je to ok.... če pa ne... zna biti pa tudi napaka v psu.
( točno to kar mi je deteljica povedala..oz potrdila)
Zato mi pa nekako ni šlo skupaj, ko so me hoteli prepričat ,da je zaželjeno stresanje oz trganje( pri jamarjih).
( pa sem že mislila, da je še kaj na tem ;D( celo življenje se učimo- a ne ;D).... v upanju da so deteljico o tem poučili jagri, glede na to da ima NLT-ja)

In ko že govorimo o IPO-  zadeva z markerjem... mi je isto/ nekje sorodno to, da je  konkreten oprijem... ne natrgavanje.
ravno tako npr. pri mojih pasmah... aport... konkreten oprijem... ajde preprijem že...samo tudi večina psov ( kar naj bi bilo tudi v pravilniku) to naredi tako, da plena ne izpusti.

Tudi iz unega posnetka je bilo nekako tako z unim pinčerjem :D
In tudi povezava mi deluje... pri obeh načinih... pač delo kot delo /lov...in delo kot delo/ šport... ali pa kar delo pri službenih( obramba/vojaki in policaji).

Toliko o tem... od vas ki vas upoštevam ( sem odgovore dobila).
Sedaj pa če bi kodr rad , da še njega upoštevam( oz. razumem) bi bila pa vesela še njegove razlage.( ko že ravno zagovarja individualno šolanje) :)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Si zadel kar sem imela v mislih.... meni gre tudi logika nekako tako ,da naj bi tisti ugriz oz prijem bil šolan, v tej smeri hitro in učinkovito :).
Zato mi pa nekako ni šlo skupaj, ko so me hoteli prepričat ,da je zaželjeno stresanje oz trganje( pri jamarjih).
( pa sem že mislila, da je še kaj na tem ;D( celo življenje se učimo- a ne ;D).... v upanju da so deteljico o tem poučili jagri, glede na to da ima NLT-ja)


Ne vem kakšni kekci so te to hoteli prepričat.
V časih in krajih, ko in kjer je bilo "športno" jamarjenje še dovoljeno- se pravi s kontaktom v umetnem rovu so uporabljali pravilnik ,ki čist razločno oceni ugrize glede na polnost, mirnost in mesto ugriza.
In ugriz za 4 (najvišja ocena) je popolnoma tak kot se ceni pri IPO- poln do meljakov , miren in stisk do konca- pozicija vrat.
primer:
http://www.youtube.com/watch?v=EMmIsDGGXV0&feature=related

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Deteljica, hvala, ampak itak dvomim da bova kdaj delali IPO pred kakšnim sodnikom.  ;D

Ma podobno debato smo imeli zadnjič tule http://www.kliker.si/?q=node/257#comments in z Jazz imava na tem področju še kar dosti problemov (po moji krivdi jasno); od tega, da če ležimo pred TV na kavču, ona drži svojega plišastega mucka in ga stiska (mogoče je pod stresom, ker nič ne počnemo, ona pa bi rada da se kaj počne  :-\), do tega, da ko mi nosi žogico, jo žveči, si jo meče v zrak (verjetno stres, ker se je med igro preveč razburila),... in tega, da pri igri s klobaso sicer lepo drži in vleče, le če narobe zagrabi in se ji zdi, da ji bo ušla, preprime (ampak to tako na hitro, da ji niti če pričakujem, ne bom izmaknila klobase), pa potem pregrizavanje lesenega prinosila (ki ga ne prenese in komaj čaka da se ga iznebi - na začetku mi ga je dobesedno metala k nogam - konflikt ko želi prinesti, da bo nagrajena, po drugi strani jo pa moti in posledično stres) in stiskanje igralne klobase, če kdaj z njo narediva vajo "aport" (sicer vem, da ni ravno pametno da sploh vadim aportiranje z igralno klobaso).

Pri tem zadnjem, stiskanje igralne klobase, sem sicer dosegla, da jo predno jo potrdim s klikom, par trenutkov zadrži brez stiskanja (celo ve da mora, ker prav z glavo še nazaj zamahne, da ji ja ne bi kaj vem.. klobasa lezla iz gobca ali kaj), ampak še vedno jo pa stiska med samim prinašanjem, vsedanjem pred mene, včasih ji med prinašanjem celo pade iz gobca (pa jo sama takoj pobere), včasih si jo pa vrže in je ne ujame in ji pade...  :-\

Skratka zastavljajo se mi vprašanja ali sem res tako obupen vodnik, da je moj ubogi pes ves čas pod stresom, ali je pes pač živčen ves čas, ker tak je (genetsko ali posledica napačne vzgoje od prej), ali pa kaj od tega počne preprosto ker ji tako paše in nima neke posebne veze s stresom. Npr. jaz tudi rada žvečim žvečilne, pa nima veze s tem ali sem pod stresom ali nisem.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #100 : 18 Marec 2010, 15:03:35
 :D :D :D, ti bom tako odgovorila kot si ti meni... ne rabiš biti vedeževalka  ;D ;) , da pogruntaš kakšni kekci ( s podobnimi klobuki in kremplji pri KZS >:D... staroste ;D)

A  mogoče veš kje bi se tak pravilnik še dal zbrskat :) ( imam občutek, da se nas bo kodr  naveličal, pa se bom morala potem s kekci zabavat >:D)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #101 : 18 Marec 2010, 15:11:50
A  mogoče veš kje bi se tak pravilnik še dal zbrskat :) ( imam občutek, da se nas bo kodr  naveličal, pa se bom morala potem s kekci zabavat >:D)


povezava do starega pravilnika (ne velja več zaradi zaščite živali, kar pa ne pomeni,da se je stališče glede ugriza spremenilo  ;)):
http://sr-rs.facebook.com/topic.php?uid=23011969981&topic=7705
-Oštrina:

Ispituje se nakon podizanja rešetke i davanja šanse od 10 sekundi, grabljivici da zauzme položaj u rovu koji joj odgovara.

Po isteku od 10 sekundi podiže se rešetka ispred psa a vreme za ispitivanje oštrine iznosi 2 minuta.

Vreme koje pas treba da drži divljač u zahvatu iznosi 10 sek.

-Ocenjivanje:
1.Jazavac

4+1 -Vrat, potiljak, srce i nosna pečurka
4,5 -Svi zahvati pogrešni od pravilnih
4 -Zub za zub, zahvati u predelu glave i plećka
3,5 -Leda i stomak do zadnjih nogu
3 -But i stalna borba
2,75 -Šape i rep
2,5 -Bez zahvata i lajanje sa udaljenosti od najmanje 1 metar.

2.Lisica

4+1 -Vrat odozdo za grlo i sa strane, i zahvat u predelu srca
4,5 -Svi zahvati za nijansu pogrešni od pravilnih
4 -Zub za zub, zahvati u predelu glave, obraz i pun zahvat za uvo,
3,5 -Plećka, grudi i stomak do zadnjih nogu,
3 -But, leda i stalna borba,
2,75 -Šape, rep i vrh uveta,
2,5 -Bez zahvata i lajanje sa udaljenosti do jedan metar.

Pas koji prilikom podizanja poklopca bude udaljen od divljači više od jednog metra, podleže diskvalifikaciji.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #102 : 18 Marec 2010, 15:18:20
hvala :)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #103 : 21 April 2010, 11:12:00
iskala sem nekaj drugega ob tem pa slučajno našla podatek, da bo od 25. aprila 2010 na oddajah 4 tačke tudi nekaj o šolanju psov:

http://reisenadler-aktualno.blogspot.com/2010/04/nova-oddaja-4-tacke-na-tv-slo-vse-ki.html

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #104 : 25 Oktober 2010, 10:00:13
kot replika na naslov teme: tale vodnica, tega psa zagotovo ni mogla trenirat(oz šolat) drugače kot izključno s pozitivno motivacijo  ;):

http://www.youtube.com/watch?v=RTZmIFdgU2M

http://www.youtube.com/watch?v=Sn3Vg...eature=related

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #105 : 25 Oktober 2010, 10:32:10
Pa kako suvereno tamala vse skupaj oddela!  8)



La.nula

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Aston
Odgovori #106 : 25 Oktober 2010, 10:40:33
Wow :o, stara je šele 7 let, pa obvlada  8)...

LP L


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #107 : 25 Oktober 2010, 22:18:29
Ijooo ko bi mene takrat s karotom pustili v šolo....
Superca! Aport je pa zanjo kar težek!

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #108 : 28 Oktober 2010, 14:00:44
kot replika na naslov teme: tale vodnica, tega psa zagotovo ni mogla trenirat(oz šolat) drugače kot izključno s pozitivno motivacijo  ;):

http://www.youtube.com/watch?v=RTZmIFdgU2M

http://www.youtube.com/watch?v=Sn3Vg...eature=related


Glede na to, da je tale psica leto dni starejša od vodnice, je ni šolala vodnica, ampak kdo drug, da ni bila šolana samo na pozitivo se lepo vidi med določenimi vajami, da je vedno v ozadju s korekcijo stal še kdo drug, pa se tudi vidi iz obnašanja psice. Tako da...


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #109 : 28 Oktober 2010, 14:39:09
Vsekakor jo je vodnica morala vodit= šolat torej  na treningih (da jo je izšolala od mladiča sama nisem predvidevala ) , ker v prvo na tekmi zagotovo nista delali  ;). In meni zgleda psica čist lepo usmerjena v vodnico, mi ni videti, da išče koga drugega za komande.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!