Kako izbrati vzreditelja?

T.M.T · 22744

T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
: 17 December 2005, 18:04:54
Na forumu teče tema "Kako izbrati lastnika" mene pa zanima kako veš,da si našel pravega vzreditelja.Kako veš,da so lastniki dobri,imajo kvalitetne pse in ti bodo vedno znali pomagati?

Sedaj sem se vrgla na lov za slovenskimi psarnami AM.Itak takrat,ko bom se odločila za nakup ga bom šla obiskat in se osebno srečat z njim,ga kontaktirat prek e-mail...ampak vseno se pod lepim obrazom skriva slaba oseba,ki prehitro zopet pari psico...

Velikokrat sem slišala: Ni vse rodovnik,najti moraš dobrega vzreditelja

Ampak kaj vse je DOBER vzreditelj?In katere psarne so v sloveniji zares kvalitetne?

+1 točka

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #1 : 17 December 2005, 19:24:42
T.M.T o vzreditelju največ izveš ko ga obiščeš.
Vidiš njegove pse (in mladiče); kje so ti psi (v hiši, v mini boksih...), kako se obnašajo (se mogoče bojijo lastnika-so šolani s prisilo)...
Dober vzreditelj ti bo brez obotavljanja pokazal rodovnike, slike kolkov, komolcev in druge dokumente. Če ga bo skrbelo kam gredo mladiči, ti bo postavljal veliko vprašanj... Če pa mu bo važno samo to, da dobi denar in čao, vrjetno ne bo zgubljal časa s spraševanjem. Bo raje na veliko hvalih pse in povedal same dobre stvari. Dober in pošten vzreditelj ti bo povedal tudi za slabe stvari in zanke, na katere boš morala kot bodoči skrbnik psa paziti. Ampak to še ne pomeni da se dober vzreditelj ne bo pohvalil. Normalno da poveš za dosežke svojega psa.
Potem lahko vprašaš kdaj so imele njegove psice legla in če lahko vidiš kakšne pse iz njihove vzreje (na slikah). Pa si lahko ogledaš še te pse in izveš kako pogosto pari psico...Pa vprašaš če je kateri od njegovih samcov paril in katere psice...
Enostavno vprašaš kar te zanima. :) Če se izmika odgovorom potem po vsej vrjetnosti nekaj ni v redu...

lp in vso srečo pri izbiri vzreditelja
rina

+1

Los je car!


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #2 : 17 December 2005, 19:40:14
Tole se meni zdi neka lepa osnova po kateri lahko spoznaš dobrega lai slabega vzreditelja:

Kako dolgo že vzrejate to pasmo, katere druge ste vzrejali prej?
Leta izkušenj z eno oz. največ dvema pasmama so nedvomno priporočilo. Če ste naleteli na vzreditelja, ki je zamenjal že vse do sedaj modne pasme psov, ste našli zaslužkarja brez strokovnega znanja, torej se hitro obrnite.

Katere dedne okvare se pojavljajo pri pasmi?
Vsaka pasma ima svoje značilne dedne napake, zato vzrediteljeve nevednosti ali malomarnosti ne spreglejte, sicer boste ceno zanju plačali vi.

Kaj je naredil, da bi zmanjšal možnost dednih okvar pri svojih psih?
Preglejte dokumentacijo, veterinarski pregled, rentgenski izvid, mnenje sodnika na vzrejnem pregledu.

Kje sta pasja starša? Ju lahko vidim?
Mati mladičev, ki si jih ogledujete, mora biti vedno na vpogled, mirna, družabna in lepo vzgojena. Značaj mladièkov vam verjetno ne bo všeč, če so vzrediteljevi psi zaprti po pesjakih, plašni ali napadalni. Oče lahko živi daleč stran, vendar lahko vidite njegovo fotografijo in predvsem fotokopije dokumentov.

Katere so dobre in slabe lastnosti staršev in kakšne naslove imata? Lahko poveste kaj o njunih rodovnikih?
Vzreditelj naj ve, kakšni so vrhunski predstavniki pasme. Z nenehnim iskanjem najboljše vzrejne kombinacije izboljšuje pasmo in zagotavlja vrhunsko kakovost legel. Naslovi prvakov v rodovnikih obeh staršev so potrdilo, da se je vzreditelj potrudil vzrediti dobre pse. Nekaj šampionov dva ali tri kolena nazaj pa ne pomeni ničesar, še najmanj, če so le na eni strani od staršev. Dober vzreditelj vam bo znal opisati odlike in hibe vseh svojih psov: oblika glave, oči, zobovje, hrbtna linija, okotenost, gibanje, nastavitev in nošnja repa, obarvanost in nenazadnje znaèaj!

Kje so psički zrasli?
Potrebujete mladička, ki ve, kako ropota pralni stroj in mlinček za kavo, ki se je že vozil v avtomobilu, ki pozna pod nogami občutek preproge (in je ne zamenja s travo), parketa, ploščic... Najboljši odgovor je torej »pod našimi nogami«, bojte pa se tistih, ki vzrejajo v pesjaku, v skednju, v garaži...

Kako ste kužke navajali na družbo?
Vzreditelj mora poskrbeti, da kužki spoznajo ljudi obeh spolov, po sili razmer si »izposodi« tudi otroke. Mladič mora srečati, še preden gre od doma, druge zdrave in dobro socializirane! živali in biti seznanjen (na njemu primeren način) z mnogimi življenjskimi situacijami.

Kako ste ocenili kužke?
Vzreditelj naj bi najbolje poznal značaj svojih mladièev in znal razlikovati med razstavnim psom in le domaèim ljubljenčkom. Te razlike naj kupcu tudi opiše. Psičkov značaj mora ustrezati značaju in razmeram pri kupcu: psiček neprimernega značaja je enaka napaka kot izbira neprimerne pasme ali spola.

Kaj pa garancija?
Nakup brez pogodbe je zgrešen nakup, kljub temu pa velja opozorilo: pogodba je obveza tako za vzreditelja kot za kupca, končni cilj pa je zaščita najbolj ranljivega elementa - mladička.

Kdaj lahko vzamem kužka domov?
Če so mladiči na razpolago pri šestih tednih, je to prvi znak slabega vzreditelja. V naslednjem mesecu se morajo od bratov in sester ter od matere še veliko naučiti, predvsem pa jih je treba navajati na družbo človeka. V tem času so zaželjeni pogosti obiski novega lastnika. To je čas za medsebojno spoznavanje in za odgovore na mnoga vprašanja.


(Podlaga za besedilo je knjiga »Psi za telebane« Gine Spadafori, Založba Pasadena

kopirano iz foruma Pasji svet

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #3 : 17 December 2005, 19:40:49
Tako je, se podpišem pod rinin post.
Poleg tega pa mislim, da je dobro biti pozoren tudi na to, kaj o določenem vzreditelju menijo tisti, ki so pri njem kupili mladička ali pa parili z njegovimi psi. Namreč nemalokrat se dogaja, da je na prvi pogled pri vzreditelju vse super, ko pa malo povrpašaš njegove stranke, če se lahko tako izrazim, pa se najde vse polno nepravilnosti.
Mislim, da bi moralo biti dobremu vzreditelju v interesu predvsem kvaliteta njegovega dela, torej prizadevanje za pasemske mladičke, ki bodo kar najbolj ustrezali standardu, nikakor pa mu ne sme iti za denar. Sem tudi mnenja, da je prav, da vzreditelj spremlja svoje mladiče in njihove potomce, da mu ni vseeno, kaj se z njimi dogaja, kdo jih imamo, kako z njimi ravnajo itd. in da jim v primeru, da lastnik(i) neprimerno ravna(jo) z njim(i) poišče ustreznejšega lastnika.
Kot je že rina napisala, dober vzreditelj, ki ničesar ne skriva bo tudi brez ugovarjanja pokazal mamo mladičkov, če ima trenutno leglo, ne bo skrival mame in ostalih mladičev, razen seveda v primeru, ko so mladički že v novih domovih.
Nikakor in pod nobenim pogojem pa naj nebi prodajal nerodovniških mladičkov, sploh pa ne trdil česa takega kot 'je bil 7. v leglu pa ni dobil rodovnika' ali pa 'se nam ni ljubilo na vzrejni pregled' ipd.
In naj ti ne bo žal časa pri iskanju dobrega vzreditelja, poslanih e-mailov in preklepetanih ur-vse se na koncu izplača z zdravim, pasemsko značilnim mladičkom, če se pravilno odločiš  :)

+1 točka


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4 : 17 December 2005, 20:24:09
Se strinjam s predhodnimi sporočili, dodala bi pa še to, da ti je dober vzreditelj pripravljen stati ob strani tudi potem, ko mladička odpelješ v svoj dom. S tem mislim, da je pripravljen odgovarjati na tvoja vprašanja, svetovati glede šolanja, cepljenj, da tudi njega zanima kako se mladič razvija in podobno.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #5 : 18 December 2005, 09:15:57
Pa mi lahko kdo približno pove nekaj psarn,ki so v Sloveniji zares dobre?Pa še nekaj me zanima...ali kdo kaj več ve o psarni HOPI POINT'S?

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #6 : 21 December 2005, 17:15:22
Kaksne psarne pa te zanimajo, za katere pasme?

Jaz osebno ne poznam Hopi Point in tudi na AM se ne spoznam, ampak po ogledu strani se mi zdi ful uredu.

Eno od priporocil je tudi to, da so mladicki tudi v tujini, posebej pri popularnih pasmah - po mojem je to znak, da je psarna res kvalitetna, ker najbrz je v drugih drzavah, posebej v Skandinaviji, veliko dobrih vzrediteljev AM in ce so se odlocili za Hopi Point... poleg tega vzreja ze od leta 1995.

Za kaj vec bos pa morala vzrediteljici pisati ali jo kako drugace kontaktirati ;)

battito animale


Lola

  • Gost
Odgovori #7 : 21 December 2005, 18:23:59
Rina je zelo lepo napisala v postu.
Jah vsak vzreditelj ni dober vzreditelj. Vemo da so v vzreji tako lepi kot tudi malo manj lepi trenutki s katerimi se pač moramo nekako spopasti. Mislim da je vsak pravi vzreditelj pripravljen narediti kompromis največkrat v slabo sebe, in ne stopa v razne prepire z novim lastnikom nenazadnje je lastnik njegovega psa. Kot je Liza napisala, vzreditelj naj bi spremljal pot svojega psa in tudi usmerjal lastnika. Vzreditelj je prvi tukaj ki ti bo pomagal ko ti bo zagustilo ko bodo problemi, tudi če psa ne boš mogel dati nekam ko boš šel na počitnice bo zanj še vedno lahko poskrbel vzreditelj. V glavem pravi vzreditelj te vedno seznani s pasmo, te na njo pripravi, da polno gradiva, te seznani s starši, boleznimi, možnostmi za bolezni in nazadnje stoji za tabo v vsakem pogledu.
Najpomembnejše za mene osebno je iskrenost med vzrediteljem in novim lastnikom. Mislim da vzreditelj ne bi smel imeti skrivnosti pred kupcem, tisti ki prikriva je enostavno zaslužkar ki bi se psov čim prej rad znebil ne glede v kakšnem stanju so.
Menim da je dobro vprašati za več mnenj o psu in vzreditelju, tako da se ne zaletiš. Sicer pa boste tako ali tako dobili nek občutek pri vsakem vzreditelju. Mogoče vam bom kasneje lahko kaj več povedala ko bom imela izkušnje, mogoče se bo moj pogled na pravega vzreditelja kaj spremenil z leti zaenkrat pa mislim da je to to :)

Lp, Ana

+1



GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #8 : 11 Januar 2006, 14:16:35
Hojla!

No, pa da še jaz napišem, kako sva z možem izbrala vzrediteljico najinega bodočega kužka... :D :-*
Najprej sva skoraj eno leto potrebovala, da sva izbrala pasmo, ki najbolje ustreza najinimu karakterju, potrebam in željam, nato sva začela hoditi na razstave, kjer sva si v prvi vrsti ogledovala pse (barva, telesne razlike,...), ko sva (približno  ;D) izbrala barvo, sva začela gledati samo te pse in spet izločala tiste, ki nama nekako niso ležali. Po cca. 2 letih ogledovanja, prebiranja raznorazne literature, debat na forumih, itd., sta ostala v ožjem izboru 2 vzreditelja - Italijan in Slovenka. Tehtnica pa se je močno nagnila v prid domače vzrediteljice lani marca na Cacib Zagreb, ko je s seboj pripeljala na razstavo psa, pri katerem sva se z možem samo pogledala in rekla:"Takega psa hočeva iimeti!" :-* :-*
Ko sva prvič prišla na obisk, naju je peljala k psom in naju "spoznala" z vsakim. V nadaljnem pogovoru je bila zelo odkrita, povedala nama je svoje zahteve, na vsa najina vprašanja je imela odgovore, ki so naju prepričali o pravilnosti izbire.

Lp,
B.

+1



Lola

  • Gost
Odgovori #9 : 11 Januar 2006, 15:12:00
Zelo dober pristop k nakupu psa! Jaz bi si želela tudi takega bodočega lastnika, ne pa da kupuje iz danes na jutri in nima pojma  ne o pasmi ne o boleznih značile za pasmo, pravzaprav nekateri ne vedo niti kako naj bi zgledal mladič zato jih pa lahko ''vzreditelj'' obrača kakor veter zapiha.



Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #10 : 28 Marec 2006, 14:18:52
Etola, še moj odgovor na to temo :)
Nisem vseh vaših odgovorov prebrala, zato ne bom od nikogar kopirala, da ne bo pomote  :) Bom napisala svoje mnenje.

Mislim, da je taprav vzreditelj tisti, ki ti najprej opiše mogoče malo podrobneje pasmo, ki si jo izbiraš. Postaviš mu kakšno vprašanje, on pa na to z veseljem odgovori :)
Pa seveda ti opiše še življenje s svojim psom, pove pa ti SLABE in DOBRE strani pasme. Npr. bolezni itd. Vprašaš ga še kaj o starših, pa ti dovoli pogledati obadva oz samo mamo ter pa mogoče, če že v živo ne gre, še po slikici očeta.
Nato bi tudi on zastavljal kakšna vprašanja tebi- npr. koliko izskušenj imaš z psi, kje namerava imeti psa, kako ga hraniti (npr. z briketami).
Ko bi prišli mladički, bi bil vzreditelj vesel obiska, da malo pobližje spoznaš mladičke ter se lažje odločiš za enega. Vzreditelj ti pove kaj več o komu (npr. Ja, tale je zmeraj prvi pri hrani, vedno spi..ipd.) pa ti mogoče svetuje, a se za enega pa vendar moraš odločiti sam, ne vzreditelj.
Če je imel vzreditelj poprej še kakšno leglo ga vprašaš o življenju njegovih prejšnih psov.
Ko se odločiš za enega mladička, pa ti svetuje še kaj- npr. kdaj šola, če si še neizkušenj. Vpraša te, če lahko mu pošiljaš kakšne novičke o mladičku, kakšne slikice ter seveda, za kaj ga nameravaš imeti, ali lahko kdaj pride (vzreditelj) na obisk...

No, to je moje mnenje... Sicer je pa dobrih vzrediteljev kar nekaj, in sem prepričana, da so odlični, čeprav niso mogoče takšni, kot moj iz opisa...  :P

Lp,

Suns.

+1


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 23 Oktober 2013, 10:31:36
Kakšno je vaše mnenje o vzrediteljih ki zahtevajo kastracijo / sterilizacijo mladičev? Jaz vem da bom zelo težko našla dobrega vzreditelja, ki bi mi dejansko prodal mladiča že zaradi tega ker je pasma redka in nepriznana povpraševanje pa dokaj veliko. Zaradi tega sem že zdaj kontaktirala par vzrediteljev ampak me tole z sterilizacijo (pogodba: obvezna sterilizacija do 6 meseca starosti) res moti, ker nočem težav, ki jih taki posegi potegnejo s seboj.


Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #12 : 23 Oktober 2013, 10:57:55
Hvala lepa in adijo  :) Sicer je ok, da jih skrbi kaj se bo z mladičem dogajalo, vendar bi lahko imel malo pojma tudi o samih posegih in posledicah. Js take pogodbe ne podpišem.

Se pa mogoče da take na dolgi rok tudi omehčat, če jim razložiš zaradi česar ne želiš s/k, poveš malo o svojem težavnem hudiču  >:D in kako je kljub temu pod 100% kontrolo, v končni fazi se pa lahko pogovarjate tudi o solastništvu oz. nakupu psa za morebiten razplod. Pa priloži še tale link http://www.naiaonline.org/pdfs/LongTermHealthEffectsOfSpayNeuterInDogs.pdf in se jim bo mogoče kaj razjasnilo.



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 23 Oktober 2013, 13:35:42
Hvala.  :) Sem ji poslala ta link in tudi povedala da kastracija na mojega hudiča  ;D ni imela nobenih pozitivnih učinkov samo par stranskih učinkov.

Ona drugače prodaja pse, ki so "Pet quality" v solastništvu ima do zdaj mislim da samo 1 psico, sicer piše da je mogoče da se status psa spremeni če se izkaže da je dejansko primeren za razplod.

Nisem pa prepričana koliko so v resnici iskreni do mene. Vprašala sem jih po slabostih pasme, pa poleg zdravstvenih problemov in težav zaradi same velikosti niso nič kaj drugega povedali.

 Tudi ko sem šla čez izjave lastnikov teh psov ni bilo zaznati nekih večjih problemov oz. edini ki sem ga do zdaj zasledila je bil ta da psi ne marajo odsotnosti lastnikov in znajo cvilit če se le ti preveč oddaljijo od njih. 



Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #14 : 23 Oktober 2013, 14:14:52
Praviš, da pasma še ni priznana, a je že vsaj v čakalnici in bo recimo čez par let že "uradna"? Tu bi šlo skoz, da bi rada psa razstavljala kar se z rezanim ne da.

Vsaka pasma ima slabosti in nekaj je lahko hkrati prednost in slabost (recimo fejst zvest in skoz za petami zna pomenit, da cvili v odsotnosti lastnika). Naj ti naštejejo še najboljše lastnosti. Lahko pa tudi sklepaš na podlagi FCI skupine v katero bo(?) uvrščen. In mogoče se malo bolj povezat s katerim izmed lastnikov in po mejlu mal predebatirate, kaj te skrbi.



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 23 Oktober 2013, 16:47:04
Mislim da so vsi med sabo dogovorjeni.  ::) Glede na to da sem dobila po večini enake odgovore. Ampak ok so vsaj nekako razumljivi. Očitno se pa kastracija samcev ne forsira tako kot se sterilizacija samic.

"The reason I want my pups to be spayed/neutered is being I do not want any unhealth tested, pet quality females producing puppies.  It is easier said than done to keep an intact female away from a male...some males can be extremely aggressive about breeding and as I have no idea what dogs live in a buyer's neighbourhood I'm not comfortable relying on a fence to keep them protected.  That's not to say you couldn't... of course it is possible...it just means I cannot know a person's intent when they buy a pup and trust me there are many people who would be quite eager to breed a litter so their children can "have the experience" and I am not interested in that happening to one of my pups.  One of my awesome buyers had an accidental litter last year when their daughter accidentally let their female outside thinking they were doing them a favour (she was in standing heat) and they ended up with a litter....mistakes happen quite easily.
I do not actually push to have males neutered but definitely want pet females done.  I'm sure there's other breeders you could find who wouldn't mind a female kept intact.  Intact females definitely don't have the nice coat their spayed counterparts get and intact females tend to shed heavier with heat cycles as well."

Mislim da bo še kar trajalo preden bodo psi dejansko sprejeti v FCI (sploh zaradi same razdelitve med vzreditelji). Drugače bodo pa brez dvoma v 1. skupini.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 23 Oktober 2013, 17:13:54
Mislim da so vsi med sabo dogovorjeni.  ::) Glede na to da sem dobila po večini enake odgovore. Ampak ok so vsaj nekako razumljivi. Očitno se pa kastracija samcev ne forsira tako kot se sterilizacija samic.

"The reason I want my pups to be spayed/neutered is being I do not want any unhealth tested, pet quality females producing puppies.  It is easier said than done to keep an intact female away from a male...some males can be extremely aggressive about breeding and as I have no idea what dogs live in a buyer's neighbourhood I'm not comfortable relying on a fence to keep them protected.  That's not to say you couldn't... of course it is possible...it just means I cannot know a person's intent when they buy a pup and trust me there are many people who would be quite eager to breed a litter so their children can "have the experience" and I am not interested in that happening to one of my pups.  One of my awesome buyers had an accidental litter last year when their daughter accidentally let their female outside thinking they were doing them a favour (she was in standing heat) and they ended up with a litter....mistakes happen quite easily.
I do not actually push to have males neutered but definitely want pet females done.  I'm sure there's other breeders you could find who wouldn't mind a female kept intact.  Intact females definitely don't have the nice coat their spayed counterparts get and intact females tend to shed heavier with heat cycles as well."


Meni se pa tole zdi popolnoma razumljivo. V cem je sploh problem? Ce ne zelis sterilizirati pa vzemi razstavno kvaliteto :)



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 23 Oktober 2013, 17:29:28
Cena razstavne kvalitete je zelo visoka (nad 3000 eur).  Glede na to da ne potrebujem vizualno popolnega psa ne vidim logike v nakupu takšnega psa ali pa psice.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #18 : 23 Oktober 2013, 18:08:47
Meni se pa tole zdi popolnoma razumljivo.

Ni. Če vzreditelj ne zaupa, da lahko kupec primerno poskrbi za psa mu ga ne proda. To je kot da bi dal v pogodbo člen, da mora bit obvezno povsod na povodcu zaradi morebitnega skoka pod avto.

Pol more bit tud pet kvaliteta precej zasoljena? Vzami tudi v obzir, da niti najboljši vzreditelj ne more pri 8 tednih določit v kakšnega psa bo mladič zrastel (zato ti tudi piše, da se lahko "status" psa spremeni) in po mojem mnenju se mladiči naj ne bi delili glede na kvaliteto, razen v primeru očitnih izključitvenih napak. Sem pa prepričana, da najdeš v prvi FCI psa primerljivo in občutno cenejšo pasmo.




BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 23 Oktober 2013, 18:22:39
Dejansko je cena pet psa, še kar normalna. Razstavna kvaliteta je pa res ubitačna in precej višja tudi od tiste za pse namenjene za vzrejo (1400) 

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #20 : 23 Oktober 2013, 19:55:58
Tko da pet = recimo 800 €, vzrejno primeren = 1400 €, razstavna kvaliteta = 3000€? Majstri..



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #21 : 23 Oktober 2013, 20:03:30
Mene bi v bistvu oboje odvrnilo od vzreditelja - in obvezna sterilizacija in take razlike v cenah... kaj se zgodi, ce ti proda razstavnega psa pa se izkaze, da to ni? Ti vrne denar? Al pa ce ti proda pet psa pa je super za razstave? Moras doplacat? Ne vem no...

battito animale


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #22 : 23 Oktober 2013, 20:07:28
Če kupim mladiča ki ni za vzrejo, podpišem v pogodbi, da ne bom vzrejala. Ne podpišem pa nikoli in pod nobenim pogojem obvezne sterilizacije in to pred 6 mesecem. Prav tako ne bi niti kupila, niti vzela zastonj, celo ga ne bi vzela, če bi mi plačali, mladiča, za katerega bi morala v naprej podpisati, da ga ne bom nikoli spustila s povodca.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 23 Oktober 2013, 21:29:22
Ena mi je razložila, da vse mladiče iz legla prodaja s isto ceno (torej najnižjo ki je pet quality). Je pa tako da se potencialnim vzrediteljem, da drugačna pogodba in sicer psa/psico se pri dveh letih starosti testira za vse potencialne bolezni, ustrezat mora standardom....

In če se ugotovi da je pes/psica primerna za vzrejo, se vzreditelju za mladiča doplača.


Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 23 Oktober 2013, 22:35:00
Cena razstavne kvalitete je zelo visoka (nad 3000 eur).  Glede na to da ne potrebujem vizualno popolnega psa ne vidim logike v nakupu takšnega psa ali pa psice.

  :o
Ja, to razumem. Obicajno razlike v cenah niso tako ogromne. Za katero pasmo pa se gre, ko so take cene, ce ni skrivnost seveda?

 
Ni. Če vzreditelj ne zaupa, da lahko kupec primerno poskrbi za psa mu ga ne proda. To je kot da bi dal v pogodbo člen, da mora bit obvezno povsod na povodcu zaradi morebitnega skoka pod avto.

Glede na napisano, ima ocitno vzreditelj/ica ocitno slabe izkusnje... Kar se mene tice, ima vso pravico v pogodbo dati tak clen, konec koncev se gre za mladice iz njihove vzreje. Ce nekomu taki pogoji ne ustrezajo, pac psa tam ne vzames. :)
Pri nas to ni pogosto, mislim pa da vsaj americani to redno prakticirajo, vsaj v moji pasmi. :)



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 23 Oktober 2013, 23:09:50
Slabe izkušnje z parimi lastniki ne bi smele biti razlog zakaj zahtevajo da se vse mladiče pohabi. Zakaj bi moj pes moral biti deležen slabšega življenja kot pa tisti ki bo šel k potencialnemu vzreditelju?

Pa nekateri ki sem jih kontaktirala imajo čisto porazne odgovore na moje vprašanje: nekastrirani psi so agresivni itd. če že daješ takšne bedaste zahteve v pogodbe jih vsaj podpri z dejanskimi raziskavami in ne miti. Če bi tole o kastraciji bilo res bi moj moral biti angelček.


Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #26 : 24 Oktober 2013, 03:59:21
To nima nobene zveze z zaupanjem v novega lastnika ali slabe izkušnje, ampak za preprečevanje konkurence in možnega zmanjšanja lastnega zaslužka. načeloma z nakupom pasemskega psa kupiš tudi pravico do vzreje, če pes zadosto vzrejnim standardom. Če je pes že vnaprej označen za neprimenega za vzrejo, sme biti cena kvečjemu enaka ceni nerodovniškega  psa podobnega pasmi.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 24 Oktober 2013, 08:46:36
To nima nobene zveze z zaupanjem v novega lastnika ali slabe izkušnje, ampak za preprečevanje konkurence in možnega zmanjšanja lastnega zaslužka. načeloma z nakupom pasemskega psa kupiš tudi pravico do vzreje, če pes zadosto vzrejnim standardom. Če je pes že vnaprej označen za neprimenega za vzrejo, sme biti cena kvečjemu enaka ceni nerodovniškega  psa podobnega pasmi.
[/b]

No s temle se pa ne strinjam - če se kupuje psa za neko delo, in ima n.pr. overshot to delo prav lahko opravlja in ima rodovnik in imajo njegovi starši vse potrebne teste ( DNA, kinične preglede), ki zagotavljajo zdravje. Ni pa za vzrejo in niti slučajno ni izenačen z nekim podobnim pasmi osebkom. In cena se malenkost zniža, če je napaka vidna ob prodaji.
Vsi psi itak ne grejo v vzrejo, tudi tisti ne, ki nimajo napak, a ne?

In pogodbe o nakupih se ne morejo reševati po forumih - če komu kaj ne ustreza - take it or leave it.  Ali se pogovori z ljudmi, ki imajo s tem izkušnje.Tudi ni povsod vzrejnih pregledov.. zato zaščita lastnih mladičev in linije, ne gre za neki zaslužek ali kaj vem kakšne teorije zarote. Nekateri vlgajo ogromo znanja in energije v vzrejo in jim pač ni vseeno, da bi nekdo paril sem in tja njihove potomce. Jza to popolnoma razumem.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #28 : 24 Oktober 2013, 08:50:53
Nekateri vlgajo ogromo znanja in energije v vzrejo in jim pač ni vseeno, da bi nekdo paril sem in tja njihove potomce.

In lahko da v pogodbo člen o prepovedi vzrejanja namesto obvezne sterilizacije pri 6 mescih.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 24 Oktober 2013, 09:40:05
In če se ugotovi da je pes/psica primerna za vzrejo, se vzreditelju za mladiča doplača.
A oni to resno  :o :o Za psa, ki niti še ni registrirana pasma  :o
Eh, ja. Mal objektivnosti jim manjka.
Sploh pa ne razumem tok ''srčnih'' vzrediteljev, da si ne vzamejo časa in pač 2x na leto spremljajo gonjo svojih mladink  :P Če komu pač ne ustreza S/K, ga maš pač en mal pod kontrolo, a ne.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.