Sanžermenski ptičar

BonBlanche · 25690

BonBlanche

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
: 26 December 2008, 11:57:29
Splošen opis

Sanžermenski ptičar je srednje velika, sorazmeren in mišičasta pasma z vzvišeno osebnostjo. Pri delu so zelo marljivi in vsestransko uporabni lovski psi, strastni lovci s sposobnostjo sledenja in prinašanja. Sanžermenski ptičar je zelo inteligentna in hitro učljiva pasma z zmožnostjo pomnjenja naučenih lekcij. Prizadeven delavec je tudi odličen družinski pes ter izjemno nežen, občutljiv in neločljiv spremljevalec vodnika in njegove družine.

Zgodovina pasme:

    Korenine pasme

Korenine pasme sanžermenskega ptičarja sežejo v čas francoskega kralja Charlesa X. (1824 – 1830). Psi z oranžnim in belim kožuhom so obstajali že dolgo pred tem časom. Specifično pasmo je vzredil g. Girardin, ki je bil v času kraljevanja Charlesa X njegov glavni lovec. G. Girardin je v Francijo pripeljal angleškega poenterja, ki ga je nato križal z lokalnimi oranžnimi in belimi lovskimi psi – francoskimi ptičarji. Rezultat križanja je bil izboljšan nos ter izrazita eleganca drže in gibanja. Ko je Charles X zapustil prestol, so njegove pse izročili baronu Larninatu, ki je bil v tistem času glavni inšpektor za gozdove v okolici mesta Compiegne, severno od Pariza. Sanžermenski ptičarji so bili prva kraljeva pasma psov v Compiegnu. Prvotno so jih poimenovali kar Compiegne poenter, kmalu za tem pa so jih preselili v gozdne predele mesta Saint Germain en Laye, pri čemer so spremenili in potrdili tudi uradno ime pasme kot Sanžermenski ptičar (Saint Germain Pointer).

    Korenine kraljeve pasme

Pasma je hitro postala neizmerno popularna in uradna pasma kluba, ki je bil ustanovljen v Parizu leta 1913. Klub je promoviral izboljšave in nov način uporabe pasme znotraj Francije in v sosednjih državah. Pred izbruhom prve svetovne vojne je bila pasma razširjena po vsej Franciji. Na žalost je imela prva svetovna vojna skorajda uničujoč učinek na obstoj pasme, saj se je število psov dramatično zmanjšalo do take mere, da se pasma še danes ni povsem opomogla.
Okoli leta 1930 so vzreditelji poskusili oživiti delovanje kluba in ponovno razviti pasmo, kar pa je preprečila druga svetovna vojna. Po drugi svetovni vojni so pasmo vzdrževali lovci in sledniki, ki so uspeli ohraniti enkratne lastnosti pasme. V zadnjem času se opaža ponoven porast priljubljenosti pasme ter s tem upanje na boljše čase v prihajajočem obdobju. Francoski nacionalni klub sanžermenskih ptičarjev v zadnjem času posveča veliko pozornosti na izboljšavi poljskega dela.

    Moderni sanžermenski ptičar

Pravijo, da je Sanžermenski ptičar najbolj eleganten francoski poenter in zelo priljubljen med Francozi. Vseeno pa je pasma še vedno relativno redka in dokaj neprepoznavna izven meja Francije. Kljub temu, da je bila pasma že skoraj obsojena na izumrtje, pa so vzreditelji uspeli obdržati njihove voljo po trdnem delu, vsestranskosti pri lovu ter nežnosti in prizadevnosti pri spremljanju družinskih članov.

Standard:

Poreklo: Francija;
Datum objave prvotnega veljavnega standarda: 25.03.2003;
Uporabnost: vsestransko uporaben lovski pes;
F.C.I uvrstitev: Skupina 7 – Ptičarji; Podskupina 1.2 – Kontinentalni ptičarji z delovnim izpitom;
Plečna višina: Psi od 56 do 62 cm in toleranco +2 cm za izredne primerke; Psice od 54 do 59 cm in toleranco + 2 cm za izredne primerke;
Teža: Od 18 do 27 kg;
Koža: Mehka;
Dlaka: Kratka, ne preveč mehka;
Barva: Bela z oranžnimi (srnja barva) lisami; prehodi med barvami so dopustni a ne zaželeni. Ušesa so rjava (nekaj bele barve je dopustno, a ne zaželeno);
Življenjska doba: Povprečno od 12 do 14 let.

Značaj

Sanžermenski ptičar je nežen, učljiv, pokoren, ubogljiv, prilagodljiv, popustljiv in občutljiv pes. Je navdušen, marljiv, sodelujoč in ubogljiv delavec. Zahteva vztrajno ter nežno vadbo, nikakor pa se ne odziva na trdo in korektivno vzgojo. Zelo se naveže na vodnika, pri čemer mu pokaže veliko mero naklonjenosti, vdanosti in ljubezni ter se z veseljem vključi v družino. Zaradi nežnega značaja, socialnosti in mirnosti, je snažermenski ptičar odličen družinski pes, ki zahteva zgodnjo in zadostno socializacijo.

Prijateljstvo: Včasih zna biti zadržan do tujcev;
Otroci: Zelo nežen in prijazen z otroci;
Učljivost: Enostavno učljiv z metodami pozitivne motivacije;
Samostojnost: Srednja;
Oblastnost: Zelo malo verjetna;
Vedenje: Strpen do drugih domačih živali;
Bojevitost: Strpen do ostalih psov;
Glasnost: Občasno lajanje (opozarjanje);
Nega: Občasno krtačenje.

 
Dobro je vedeti

 + Čudovit hišni ljubljenec in spremljevalec;
 + Zelo spreten, prilagodljiv, delaven, prizadeven, mnogostranski in inteligenten pes;
 + Odlikuje se v lovu;
 + Potrebuje malo prostora zase;

 - Slabo prenaša hladna podnebja (potrebuje notranje ležišče);
 - Potrebuje zadostno in redno razgibavanje;
 - Ni primeren za bivanje v majhnih stanovanjih;
 - Najbolje se počuti na prostranih poljih;
 - Zahteva redno mentalno stimulacijo.

Sanžermenski ptičar je veličasten in vsestranski lovec, poenter in prinašalec. Njegovo telo je močno in mišičasto a še vedno elegantno v gibanju. Čeprav je strasten lovec, je bil vzgojen za delo na poljih in gozdovih. Je zelo dober in hiter tekač.

Literatura:

1. Eukanuba, Breedopedia: http://www.eukanuba.com/EukGlobal/GLOBAL/en/jsp/breed/dogBreeds/Saint%20Germain%20Pointing%20Dog%20(Braque%20Saint-Germain).jsp
2. FCI-Standard N° 115/ 05. 05. 2003 / GB
3. http://bonblanche.com/



Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #1 : 26 December 2008, 12:11:28
Ga imaš ti.....?  ???

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


BonBlanche

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 26 December 2008, 12:29:28
Ja, doma imamo psičko Leti in je stara 4 leta.



Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #3 : 26 December 2008, 12:34:36
Ima rodovnik?
Slike?
 :)

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #4 : 26 December 2008, 12:37:56
nely nika...

Imaš v prvem postu spodaj link od njihove strani, kjer so tudi vsi podatki... Malo si preberi kaj kdo napiše...



BonBlanche

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 26 December 2008, 12:42:21
Niky*Nika*Pika ni panike  ;D

Bom op prvi priložnosti prilepila še kaj njenih najnovejših slik, drugače si pa o naši Leti lahko prebereš tudi na http://bonblanche.com/



Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #6 : 26 December 2008, 12:51:35
nely nika...

Imaš v prvem postu spodaj link od njihove strani, kjer so tudi vsi podatki... Malo si preberi kaj kdo napiše...
Sem mislila, da je to samo o pasmi.

Sicer pa je lepa.  :)

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


BonBlanche

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 26 December 2008, 13:01:38
Hvala lepa za pohvale. Drugače pa je v opisu opisana pasma, naša Leti pa je čisto tipični predstavnik.



maya

  • *
    • Prispevkov: 1.632
    • Točke: 5
Odgovori #8 : 26 December 2008, 13:22:45
Zelo lepa psičko imate, taka simpatična je.  :-*
Drugače pa od moje mami stric ima že več let pse takšne pasme. Se pa jaz spomnim, ko sem bila stara kakšnih 9 let sem bila večkrat tam pa je bil Brin takrat star prbl. 10 let in sem bila ves čas pri njemu, so me komaj stran odpeljali. Je pa poginil pred dvema letoma. Zdaj pa ima psičko, je pa še nisem videla. Bom pa pogledala če imamo kje spravljene fotke od Brina.  ;)



CowTarina

  • *
    • Prispevkov: 401
    • Točke: 3
Odgovori #9 : 26 December 2008, 18:23:43
Ooooo, Leti in kompanija, pozdravljeni, končno ste se uspeli predstavit tudi tukaj.  :o

Naj še jaz povem, da je tale lepotička tudi mene čisto očarala.  :-*  Totalno nasprotje naše kratkodlake ptičarke. Nežna, vesela dušica, ki živi za svojo družinico. Nekonfliktna do ostalih psov, tudi do naše "zveri". Bom še jaz pobrskala za kako njeno slikco. BonBlanche, daj slikaj Letko še s tamalima človeškima žvercama, ker so tko fletni skupaj.

maya, če tvoj stric živi v Sloveniji ne verjamem, da ima takšnega psa, ker je tale Leti ena in edina sanžermenka pri nas do sedaj. Je pa res, da je en malček podobna mogoče istrskim goničem, ki jih je pri nas veliko več, so pa precej manjši in čisto drug tip lovskega psa.  ;)


maya

  • *
    • Prispevkov: 1.632
    • Točke: 5
Odgovori #10 : 26 December 2008, 18:43:08
maya, če tvoj stric živi v Sloveniji ne verjamem, da ima takšnega psa, ker je tale Leti ena in edina sanžermenka pri nas do sedaj. Je pa res, da je en malček podobna mogoče istrskim goničem, ki jih je pri nas veliko več, so pa precej manjši in čisto drug tip lovskega psa.  ;)
Ojoj, se opravičujem.  :-[
Se je ravno prejle pogovarjala z njim in ga je še to vprašala pa je rekel, da bi rad imel sanžermenskega ptičarja samo, da takrat potem ni dobila psica iz tujine mladičev pa da je potem dobil istrskega goniča. Sem si zgleda zapomnila samo sanžermenskega ptičarja. Se še enkrat opravičujem.  ;)



BonBlanche

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 26 December 2008, 22:01:54
Ja, bo kar držalo kar pravi CowTarina. Leti naj bi bila edina Sanžarmenka v Sloveniji.
Slikice s človeškima mladičkoma pa obljubim, da prilepim ob prvi priložnosti.

Jutri se odpravljamo na počitnice v Francijo, tako da vsem želim lepo praznovanje, v januarju se pa oglasim s svežimi fotkami.





Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #12 : 26 December 2008, 22:13:27
Jutri se odpravljamo na počitnice v Francijo, tako da vsem želim lepo praznovanje, v januarju se pa oglasim s svežimi fotkami.
Kako vam zavidam.  :-[

Sicer pa hvala enako in čudovito se imejte,pazite, da boš res imela slikice.  :P

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


CowTarina

  • *
    • Prispevkov: 401
    • Točke: 3
Odgovori #13 : 27 December 2008, 00:16:20
Ojoj, se opravičujem.  :-[
Se je ravno prejle pogovarjala z njim in ga je še to vprašala pa je rekel, da bi rad imel sanžermenskega ptičarja samo, da takrat potem ni dobila psica iz tujine mladičev pa da je potem dobil istrskega goniča. Sem si zgleda zapomnila samo sanžermenskega ptičarja. Se še enkrat opravičujem.  ;)

Sej ne bi vedela, če Leti res ne bi bila edina pri nas  ;). Sicer pa upam, da ji bo uspelo imeti kakega mladička, ker so res redka pasma in da ne bojo vsi romali nazaj v Francijo. Upam, da bo kakšen ostal tudi v Sloveniji.

BonBlanche, lepo potujte in praznujte novo leto po francosko.

Tukaj je pa nekaj slik tvoje lepotice:

      

      


efica

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
  • Kika's Point Weimaraners
Odgovori #14 : 27 December 2008, 00:29:41
Krasna je :)


BonBlanche

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 26 Januar 2009, 19:42:05
Evo nas spet doma. Smo se tale janura samo potepali naokrog.
Kot sem obljubila, imam nekaj fotografij naše Leti.



CowTarina

  • *
    • Prispevkov: 401
    • Točke: 3
Odgovori #16 : 26 Januar 2009, 21:20:10
Heeej, dopustniki, čist ste divji! Upam da ste se nasmučali. Pa čestitke za "nosečnico".
Upam,da se kmalu vidimo.

V arhivu sem našla še nekaj fotk iz tečajev:

      

      


BonBlanche

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 26 Januar 2009, 21:31:06
O hvala, hvala. Ja, sej ima naša "nosečnica" sedaj še večje privilegije in jo cartamo in cartamo   ;D

Evo fotke naših dveh ljubimcev in bodočih staršev...



CowTarina

  • *
    • Prispevkov: 401
    • Točke: 3
Odgovori #18 : 26 Januar 2009, 21:40:52
Ej kaj sta dobra. Tale dečko ima tak mal zasanjan pogled. 8) Ful sta lepa.  :-*

Vi pa kar crkljajte bodočo mamico, da bo potem lepo skrbela za naraščaj! Komaj čakam male knedlčke.


BonBlanche

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 26 Januar 2009, 21:51:10
 ;D Ma sej veš, da je Francoz...oni so pa itak znani kot strašni romantiki...
Bodte pridni pa se slišmo in vidmo.



efica

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
  • Kika's Point Weimaraners
Odgovori #20 : 27 Januar 2009, 00:12:35
Čestitke za "nosečnico" :)

Lp, Eva


BonBlanche

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 27 Januar 2009, 10:39:29
Eva, hvala za čestitke. Jih bom prenesla Leti  :)



BonBlanche

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 07 Februar 2009, 21:56:49
Takole pa uživata naša Leti in Maja  ;D



roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 07 Februar 2009, 23:18:38
Zlati punčki  :-*

To pozo pa tudi mi poznamo.



BonBlanche

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 08 Februar 2009, 11:57:05
 :)
Veš kako je šele pestro pri nas, ko se jima pridruži še bratec. Včasih jih smo opazujem in občudujem Leti, kako nežna je do njiju.



shawtyy*

  • *
    • Prispevkov: 593
    • Točke: 0
  • my sunshine :*
Odgovori #25 : 08 Februar 2009, 15:22:19
Čestitke tudi z naše strani :o Leti je zello lepa ::)

Urska in Joy


My angel.. Ajka  2009-2014


CowTarina

  • *
    • Prispevkov: 401
    • Točke: 3
Odgovori #26 : 08 Februar 2009, 22:07:45
Joj, kaj sta luštni! :-* Letka je res faca.  A se ji že kaj pozna buši?


BonBlanche

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 09 Februar 2009, 20:27:47
Ja, ja, Leti je že mal širša in to čez rebrca  ;D
Požrešna je pa tudi tako, da komaj sproti služimo za brikete  ;D
Se počasi kar približuje tale 7. marec, ko bo naša Leti postala mamica...



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 02 Marec 2009, 15:19:35
Tile psi so mi re full všeč(tako in tako mi je večina lovskih ::))...
Me pa zanima kako se obnesejo v Agillityu?
Pa kako jih je treba zaposliti(ne vem npr. lov,..)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #29 : 02 Marec 2009, 17:00:41
BonBlanche, koliko kil pa ima Leti v "normalnem" stanju ;D

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"