Veliki Šnavcer [Riesenschnauzer,Giant Schnauzer]

ursa · 38437

TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #60 : 23 Februar 2013, 22:31:54
Ja, saj pravim, jaz v preteklosti VŠ nisem poznala, še danes pa na sprehodu slišim "to so pa uni, ta hudi", kar me res preseneča, glede na dejstvo, da sama danes ne poznam niti enega samega, res hudega VŠ. Ja, poznam VŠ, ki se bi borili na smrt, če bi bilo treba, ampak to ni to, kar si jaz predstavljam pod "hud pes". Hud pes je zame pes, ki ne tolerira veliko in zelo malo opozarja in predvsem zelo hitro in agresivno odreagira. To je zame hud pes. Čeprav sedaj sem malo zašla. Kar sem želela povedat je to, da ko takole poslušam, so 15 let nazaj VŠ le imeli v sebi več obrambnega nagona, tudi IPO se je dalo lažje narest, je pa spet res, da je morda veliko odvisno tudi od percepcije.. danes pač vsi npr.  primerjajo z malinoisi, pa danes so pričakovanja glede psa, primernega za sobivanje drugačna, posledično tudi vzgoja in sam odnos do psa.. sigurno vse te stvari vplivajo tudi na dojemanje in sama dejstva, glede VŠ v preteklosti in VŠ danes.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #61 : 24 Februar 2013, 10:55:17
Naš je bil v takratnih časih tak kot je današnji rus (že rahlo obdelan "hudosti"). Zunaj se je še nekako dalo, na dvorišče ni imel pa vstopa nihče razen ena moja kolegica, ki jo je po prvotni proceduri naskakovanja pustil pri miru. Do najožjih družinskih članov je bil prijazen in zelo dominanten, upošteval je le mene in očeta, mene še pod pogojem da sem jaz upoštevala njega - če sem mu recimo v boksu hotela sneti ovratnico, sem si prislužila opozorilni ugriz ipd. Me je res izšolal do potankosti in če ga ne bi ubogala bi najverjetneje bila pogrižena. Je pa zelo lepo sprejemal redne goste ob praznovanju rojstnih dni ali kaj podobnega, je bil zelo vesel obiska in se je čohal do onemoglosti, medtem ko si Buda samo misli "aha ok vi ste" in jim ne posveča veliko pozornosti.
Ampak kakorkoli, če se za nazaj spomnem je bil vseeno super pes in sploh ni izključeno, da ne bo en VŠ delil življenja z menoj.

Koliko je Heart velik? Kak je trend zdaj pri šnavcerjih, meni bi bilo idealno tam nekje 60cm ali manj in 35-40kg - a imam to bolj za samice predstavo?



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 24 Februar 2013, 18:20:27
Hehe Nika, si pa malo zgrešila. Heart jih ima cca. 70 cm, Jazz je med malo višjimi samicami, pa jih ima cca. 67. Pri VŠ sicer ni nekih omejitev za pse in psice je za oboje zgornja meja 71, vendar se tudi to ne gleda toliko, kot predvsem, da je pes skladen (kvadrat) - vsaj kolikor sem nazadnje to spremljala, priznam pa da že dolgo nisem in se je morda kaj spremenilo.

Glede teže pa.. huh.. to sem tudi jaz malo pozabila.. mislim da jih ima Heart cca. 45 kadar ga Karmen drži malo nazaj (bo še sama povedala). Jazz jih ima npr. 32-35, ima špehec, ampak je bolj lahke konstitucije tko da je zanimivo, da jih ima psička od kolegice, ki ima cca. 63 cm, tudi cca. 32-35 - ima pač močnejše kosti. Od kolega VŠ iz delovne linije je pa celo malo manjši od Jazz ali pa tam nekje, pa približno enaka teža kot Jazz. Ta je za razliko od naših pa res športni pes z IPO treningi..

Za delat definitivno priporočam nižjega psa .. poleg seveda vsega ostalega ;)



heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #63 : 24 Februar 2013, 22:39:41
Heart ima plečno višino 70 cm, ampak je veliko, veliko samcev večjih od njega, hehehe širokoplečih tako kot Heart je pa bolj redko.

Glede višine je tako kot je Tina omenila, vendar zaželjeno oz.idealno je pa samec plečna 70cm ali kakšen cm manj, dopustno pa je 74cm. Heart ima težo od 43 - 45kg oz., mu kontroliram. Heart ima precej globok prsni koš in je tudi precej širokopleč, mišičast, močna konstitucija telesa.

Alba ima sicer plečno 67cm (plečna se meri na vihru), ampak ker ima  strmo padajočo hrbtno linij, je v bistvu, če jo pogledaš kot celoto nižja od Jazz.
Alba je tudi precej širokopleča (Heartova hči  ;D), vendar je njena konstitucija lahka. Je izredno gibka, hitra in skače z mesta  ;D skoraj 1,5 metra v višino. Ima zelo močen odriv. Tega se zaveda in rada jezi Heart-a, ko ga izziva in beži pred njim ter je on ne more ujeti.

Ju je prav zanimivo opazovati, ko se igrata:

Heart je močen, širok in gre kot krogla  ;D - ruši. Hitrost pridobiva na ravnem terenu in ne mara dirkati ovinkov, ker je manj okreten kot Alba. On ima rad odprt teren, da se vidi.

Alba je zelo okretna, lahka in zelo hitra,  ;D tudi v ovinkih. Rada ima, če dirka po podrastju, po visoki travi, med vrstami koruze.

Šviga Heart-u pred nosom in naenkrat jo pobriše npr. v koruzo, kjer je on niti slučajno ne more dobiti. On ne gre za njo, temveč jo čaka zunaj na odprtem. Posluša od kje bo pridirkala. Včasih se pravilno postavi in jo čaka, ampak Albi je prebrisana. Ko pridirka ven in če ga zagleda, se obrne in takoj nazaj noter. Če ji ne uspe, zdirka na prosto. Če jo on tam slučajno dobi, jo zarolčka in potem se Albi razjezi. Skoči v njega in Heart se gentlemansko umakne in Albi zmaga. ;D

Oba sta bolj odprtega tipa. Kdorkoli pride k nam in če smo mi zraven jih takoj sprejmeta. Albi je sploh cartljivka in se zna full prikupiti. Sploh na Tino je nora.
Mislim, da gre tu taka relacija.
Heart in Jazz se zelo razumeta in se razveselita, ko se vidita. Albi tako od malega sledi Heart-u, on ji je vzor. Tina je Jazzina lastnica in  ;D - vsi se imajo radi.
Heart je do tujih bolj odmaknjen, jih ne šmirgla. On ni pes, ki bo hodil k ljudem in se jim prilizoval. Če bo pa kdo pristopil k njemu, bo odprt in če mu bo posebej všeč, se bo vsedel, dvignil sprednje tace in mu jih položil na roke, češ počohi me po prsih, všeč si mi.

Drugačna je situacija zunaj - do tujcev. Oba sta odmaknjena, ljudi pustita pri miru, sedita in jih opazujeta, ampak nimata rada, da bi k njima pristopali,....Če smo zraven, bosta prenašala, da jih ogovarjajo, prilizovala se ne bosta, razen če bomo srečali znance, ki jih poznata. Teh se bosta razveselila.

Še nekaj je.
Oba smo razstavljali in pasje razstave so v bistvu najboljša prilika, da se presodi, koliko je pes stabilen.
Tam je v ringu z drugimi psi, ki so odmaknjeni od njega 1m, tečemo drug za drugim in psa, ki ni stabilen, sodnik izloči.
V tisti gužvi, ko greš z psom, kjer je polno ljudi, psov (samcev, samic) in gre tvoj pes lepo s teboj brez problemov.
Jaz sem bila zmeraj ponosna na naša 2, kako sta bila sproščena v ringu, z dvignjenim repom, fokusirana na mene.

Se spomnim, ko smo bili v Salzburgu. Med samci je Heart najbolje stal. Odločalo se je za Cacib, sodnik je hodil med nami, pristopil je k Heart-u, se ga dotaknil po glavi, Heart ga ni niti pogledal, ker je bil fokusiran na moj kazalec in je stal kot kip.
(Dokler sem imela kazalec gor, je stal pri miru, ko je šel kazalec dol, je bilo prosto).
Oba sem zmeraj vodila, da sta bila fokusirana na moj kazalec. Kamor je šel kazalec, sta šla ona dva (obrat, stoj,...). Začela sem tako, da sem imela v roki košček sirčka z dvignjenim kazalcem. Ko je šel kazalec dol, sta dobila sirček.

Sedaj pa že dolgovezim  ;D. Lp




jan.podgo

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
  • Rum
Odgovori #64 : 21 Julij 2013, 19:16:08
Zanima me, če kdo pozna leglo velikega šnavcerja, starih mladičkov največ okoli 3 mesece, prosim vas za odgovore in se Vam že v naprej zahvaljujem.

Jan


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #65 : 21 Julij 2013, 20:27:45
Poglej v nemčiji ali avstriji


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #66 : 21 Julij 2013, 22:26:30
Tole leglo je luštno in iz Slovenije. Vzrediteljica je super. Ne vem ali so že vsi mladiči oddani ali ne. Je pa odvisno kaj iščete. Ni ravno "delovna" linija, čeprav ima oče narejen IPO.

http://www.working-dog.eu/breed/HR-Dorn-19809

Mladiči poleženi 6.4.2013
Kontakt Eva Jakop Dorn 051 312 183

Je pa VŠ pes, v katerega je treba na začetku kar nekaj časa in živcev vložiti. Ni za vsakega in predno se odločite lepo prosim da se dobro pozanimate o psihičnih lastnostih pasme, ker tem psom je potem, ko lastniki ugotovijo da ne zmorejo takega psa, res težko najti drug dom.

Če je to to kar želite in Eva nima več mladičkov, potem se lahko obrnete name na privat, pa se bom malo pozanimala kdo ima še legla. Kot je napisal Weaver, jih je po Nemčiji cel kup, Avstrija tudi, pa Češka, Rusija, Španija in Italija.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #67 : 24 Julij 2013, 20:43:03
Odgovor za Weaver; Na brzino pa kot sem že večkrat pisala VŠ (v osnovi) najprej premisli, opozori, grize če res ni drugega izhoda. Otroke in nasploh šibkejše obožujejo in so zelo zaščitniški do njih. So pa tako razlike med linijami (delovni imajo že odzivnost, ki bolj pritiče kakšnim malinoijem) kot tudi samci in samicami, pa kot vedno poudarjam, vsak pes je osebnost zase (zelo zelo dobro poznam 4, pa so si zelo različni ravno v reakcijah in dojemanju ljudi in drugih psov npr. - nič neobvladljivega ali nevarnega, samo različni pač). Ne glede na določene pozitivne lastnosti, so za človeka brez potrpljenja in vztrajnosti lahko kar prevelik zalogaj, ker podredijo se nikoli, tudi če izgleda da so se, trmasti so ko osli in pametni kot hudič - moraš kar gruntat, da nagruntaš kako ga pripravit do sodelovanja, pa da bo zraven užival, če to na začetku ni bil njegov namen. In izredno občutljivi na razpoloženje vodnika.



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #68 : 24 Julij 2013, 21:58:31
jaz sem čital, da je VŠ najmanj brihten od šnavcerjev? Obstaja kakšna izrazito manj trmasta linija? :)

neke malinois variante mi pa nekako niso pri srcu, bolj kavč stil...saj tudi tak ima verjetno več energije in vzdržljivosti od mene, dalj kot na šmarno ne hodim zadnje čase pa tudi več kot kakšnih 5,6 kilometrov ne zmorem preteči :) So minili časi... :D


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 25 Julij 2013, 08:35:59
Da ne brskam cele teme in standarda. A je VŠ samo striktno črn ali je opcija, da sem videla VŠ v poper-sol barvi? Ma sem ga gledala zadnjič na cesti pa kalkuliram a prav vidim, al je srednji krepko prerasel  ;D

Ps:  ::) pardon našla odgovor- So.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #70 : 25 Julij 2013, 09:22:44
ja ena madžarska psarna ima poper in sol, baje imajo manj zdravstvenih problemov


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #71 : 25 Julij 2013, 13:03:09
Weaver, glede brihtnosti v "višinskih" različicah šnavcerjev ti ne bi znala povedat, ker se v srednje in male nisem nikoli poglabljala. Kar ti lahko povem je da so mi ljudje, ki so že imeli vse tri variante, rekli da so tamali pač najbolj energetični in neproblematični, veliki načeloma so neproblematični ampak je treba znat z njimi, srednji naj bi bili pa najtežji od vseh treh.

Kar se tiče linij, ki bi bile manj trmaste - posebnih razlik kar se trme tiče, nisem zasledila - moja je mogoče še dodaten extrem, ker jo pač razvajam - ali pa tudi ne - ampak to ni od linije odvisno - kolegica ima psa iz iste linije, pa ni taka trma.  :)

Kar se tiče linij - moja je "kavč" pes (čeprav ima oče IPO3 in mama IPO1) in dejansko je kavč pes. Mislim saj delam z njo, v zadnjem času agility (ker se je po par letih odločila da se obrambe ona ne gre, ker ji je čist brezveze da jo nekdo skuša psihično ustrahovat in mu je pač obrnila hrbet - tako rešuje konflikte), ampak se ne bo pretegnila (je kot mačka - sem in tja poskoči, načeloma pa varčuje z energijo) in se tudi nikoli ne bo pregrela in komot kakšen dan tudi prespi, če je že treba. Tudi od kolegice, ki sicer ko se dela pokaže veliko energije, je še vedno v primerjavi s kakšno drugo pasmo, zelo umirjena. Je tudi res, da je imela moja hormonske težave, ki so zelo vplivale na njeno energijo in razpoloženje. Bomo videli kako bo sedaj, ko smo jo sterilizirali. Kolegov je pa "delovna" linija in kot sem rekla - bolj liči na malinoija po energiji.

Lunette, pri velikih obstajata črna barva in pa poper-sol. So pa slednji zelo redki, čeprav se v zadnjem času spet malo bolj pojavljajo. Jaz vem za eno slovaško psarno. Pri poper-sol je velik problem pravilna obarvanost (ki je sicer v veliki meri pogojena tudi s pravilnim načinom trimanja) - seveda če koga zanima zaradi razstavljanja.

Glede zdravstvenih problemov ne vem če jih imajo poper-sol manj, saj je pri teh problem že zaradi ožjega genskega bazena.

Načeloma VŠ niso prav nagnjeni k nekim zdravstvenim problemom. Displazija sem in tja, vendar se na to kar pazi pri vzreji in jo je le redko zaslediti. Bolj so nagnjeni k zasuku želodca (zaradi oblike telesa pač), pa (nisem sicer zasledila nekih statistik) so nagnjeni k rakavim obolenjem in v zadnjem času je pogosta tudi epilepsija. Navaja se še težave z očmi, pa pomanjkanje mislim da vitamina B in s tem povezane bolezni, ampak jaz še nisem slišala za nobenega, ki bi imel težave.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #72 : 25 Julij 2013, 13:14:57
glede trme - mogoče pa tudi pri moji nima veze z razvajenostjo - kot mi je večkrat omenila druga kolegica, ki ima VŠ že kakšnih 30 let, se ji trma moje psice zdi prav poseben primer, neodvisno od mojih dejanj.



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50

Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #74 : 25 Julij 2013, 13:45:25
madžarski poper in sol...

http://silver-senator.hu/

aja, aktera koelgica ima pa 30 let a una heart alba al kaj?


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 25 Julij 2013, 15:57:10
"Noncancerous skin tumors are also common" Tole tudi zelo drži, samo nisem omenjala, ker v bistvu ni problematično.

Tile http://silver-senator.hu/ mi zelo na hitro izgledajo super. Barva in struktura dlake, kolikor je mogoče videt iz fotke, pa konstitucije telesa se mi zdijo odlične. Tudi ocene kolkov in oči izgledajo ok. Že to da dajo testirat oči nekaj pove o skrbi vzrediteljev, ker povsod ni zahtevano (pri nas npr. ni potrebno za pridobitev vzrejnega).

Vedno je treba, če se le da, ob odgovornem nakupu, seveda malo raziskat še kakšne potomce so dajale določene kombinacije, pa morda malo preverit karakterno stabilnost - danes v dobi interneta to ni težko (imam na FB toliko VŠ prijateljev, da bi tudi o tej psarni sigurno nabrala nekaj informacij s strani lastnikov mladičev - pa malo je treba vzet v zakup in kaj prebrat tudi med vrsticami odgovorov).

Joj, kolegici sem pa obe malo postarala  :-[ Je manj kot 30 let, vsekakor pa imata obe že dolgo šnavcerje. Ja, ena je heart alba, druga pa je imela psarno black-demon (iz Polhovega Gradca) in ima šnavcerje že od 16. leta (hehe.. no, pa ji je kljub izkušnjam tale zadnja, ki jo ima sedaj, naredila nekaj sivih las, ker je karakterno drugačna od tistih ki jih je imela prej - sedaj nima težav, želim pa poudarit to, da je vsak pes res osebnost zase).