Preležanine

nyssa · 36660

nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
: 27 December 2008, 22:15:44
Ines, ste dobili kremo za Claudijine preležanine? In kako hude so?



INES

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 944
    • Točke: 0
  • Tora
Odgovori #1 : 27 December 2008, 23:29:12
Ines, ste dobili kremo za Claudijine preležanine? In kako hude so?

Nyssa niso hude preležnine. Samo začele so se. Himalaje še nisem dobila, tako da mažem z ribjim mazilom ali nekaj podobnega.

..:::nemške doge By Dejan and Ines:::.


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #2 : 28 December 2008, 12:12:35
Preležanina je rana. Nastane, kadar pes ostaja dolgo v istem položaju, na vlažnem oz mokrem, tkivo se poškoduje. Če gre za prvo stopnjo preležanine, to pomeni, da se je rana samo začela in da tkivo še ni poškodovano globje. To lahko preverimo tako, da s prstom pritisnemo na poškodbo in ko prst umaknemo, koža ni bleda, ampak ostane rdeča.
Prva stvar pri odpravljanju preležanin je sprememba okolja, kjer pes leži. Naj leži na mehkem in suhem, poleg tega pa naj se dovolj giba in naj ne vztraja ure in ure v istem položaju.
Preležanine so resna stvar, ki se lahko razvije v infekcijo in povzroči hude probleme.



INES

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 944
    • Točke: 0
  • Tora
Odgovori #3 : 28 December 2008, 13:16:51
Kje pa si to dobila?

..:::nemške doge By Dejan and Ines:::.


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #4 : 28 December 2008, 13:19:56
Od prostovoljnega dela v domu ostarelih in lastnikov psov, ki so utrpeli preležanine.  ;)



INES

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 944
    • Točke: 0
  • Tora
Odgovori #5 : 28 December 2008, 13:25:38
Moram ti povedati, da razjede zaradi pritiska (tako se sedaj v zdravstvu reče preleženinam) oz. decubitus ni ista stvar kot pa preleženine pri dogah.

..:::nemške doge By Dejan and Ines:::.


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #6 : 28 December 2008, 13:27:46
Aja? Kako se pa razlikujejo?



INES

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 944
    • Točke: 0
  • Tora
Odgovori #7 : 28 December 2008, 13:37:25
Zelo zelo. Bom kasneje napisala. Rabim več časa.

..:::nemške doge By Dejan and Ines:::.


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #8 : 28 December 2008, 13:43:12
Ni panike, bom počakala :)
Ker me pa res zanima, kako zelo zelo se lahko preležanine razlikujejo...  ::)



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #9 : 28 December 2008, 16:38:15
Medtem, ko čakamo, sem se pogovorila z veterinarko...
Po njenem se preležanine pri psih in ljudeh NE razlikujejo. Nastanejo, ker pes leži daljše obdobje na vlažnem in trdem, če leži v urinu, se nastanek preležanin še pospeši. Pri živalih, ki so drugače zdrave, se pojav preležanin šteje za mučenje.

Brez zamere, ampak poglejmo kaj pravi Zakon o zaščiti živali:

Citiraj
4. člen

Mučenje živali je:
– vsako ravnanje ali opustitev ravnanja, storjeno naklepno, ki živali povzroči hujšo poškodbo ali dalj časa trajajoče ali ponavljajoče trpljenje, ali škodi njenemu zdravju;
– nepotrebna ali neprimerna usmrtitev živali.


Citiraj
1. Reja živali

7. člen

Skrbnik živali mora živali zagotoviti:
– bivališče, hrano, vodo in oskrbo na način, ki je glede na vrsto živali, pasmo, starost, stopnjo razvoja, prilagoditve in udomačitve primeren njenim fiziološkim in etološkim potrebam v skladu z ustaljenimi izkušnjami in znanstvenimi spoznanji;
– svobodo gibanja, primerno živali glede na njeno vrsto, pasmo, starost, stopnjo razvoja, prilagoditve in udomačitve, ki preprečuje nepotrebno trpljenje;
– dovolj prostora, če je privezana ali zaprta, glede na njene fiziološke in etološke potrebe v skladu z ustaljenimi izkušnjami in znanstvenimi spoznanji;
– svetlobo, toploto, vlažnost, kroženje zraka, zračenje, koncentracijo plinov, higieno in intenzivnost hrupa v prostoru, kjer je žival, ki ustreza njeni vrsti in stopnji razvoja, prilagoditvi in udomačitvi, fiziološkim in etološkim potrebam ter predpisanim higienskim pogojem;
– ločeno nastanitev nezdružljivih živali.
Skrbnik živali mora preprečevati napake v reji, ki povzročajo tehnopatije in motnje v obnašanju.
Če je opustitev iz prvega in drugega odstavka tega člena storjena naklepno in nastanejo posledice iz 4. člena tega zakona, se šteje, da gre za mučenje živali.

Citiraj
8. člen

Bolne, poškodovane in onemogle živali morajo biti takoj ustrezno oskrbljene.
Zagotovljena mora biti ustrezna ločena namestitev bolnih, poškodovanih ali onemoglih živali.
Vse rejne in hišne živali morajo biti vsaj enkrat dnevno pod rednim nadzorstvom oskrbovalcev.

Citiraj
18. člen

Skrbnik živali mora pravočasno zahtevati veterinarsko pomoč in oskrbo bolnih ali poškodovanih živali, veterinarsko pomoč pri porodih, kadar je potrebna, in ustrezno nego bolnih, poškodovanih in onemoglih živali.


Vir: http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200743&stevilka=2354



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #10 : 28 December 2008, 16:46:17
Meni so poznane preležanine pri ljudeh precej dobro, vem kak se jih oskrbuje in v kaj se lahko razvijejo. Ni mi pa jasno kako do tega pride pri psu? Ok pri ljudeh gre za starejše osebe - nepokretne, ki so v 90% še v plenicah in ni nikogar ki bi jih večkrat dnevno obračal, čistil, umival, mazal,  itd.
A je bila Claudia kaj poškodovana, da se ni mogla gibat? A to je nastalo zdaj ko imate mladičke al kako?  Sorry Ines me res zanima, pa za preležanine pri psu še nisem slišala :-[ Lahko tudi samo kakšen link na to temo...
Ali vidve mogoče govorita o otiščancih???





nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #11 : 28 December 2008, 17:07:19
Ne, jaz ne govorim o otiščancih - jih pa ljudje dostikrat zamenjujejo - to pa nikakor ni isto! Preležanina je namreč živa rana, otiščanec pa je sicer lahko tudi boleč, z poroženelo kožo, ampak ni nič hujšega. Tretja stvar pa so zaplate trde kože na npr. komolcih, t.i. poroženela koža ( kakor ljudem nastane na stopalih, tam kjer je največ pritiska). Ta poroženela koža je dosti pogost pojav pri psih, pa če ležijo precej ali ne. Pa tudi od dolžine dlake je odvisna in od mehkobe ležišča.
Se pravi, to so tri različne stvari.
Do preležanin pri psih pride tako kot pri ljudeh. Tudi invalidi, ki so na vozičkih dobijo preležanine, ker so cele dneve v vozičku ipd...
Da pri psu pride do preležanin je hudo, zelo hudo.
Ker kot vemo, pes verjetno res ne bo prostovoljno ležal na istem mestu cel dan, ampak to nakazuje na to, da ni imel druge šanse. Pojavi se dostikrat pri t.i. ''boks psih'', ki se jih jemlje ven samo za kake razstave ali pač nekaj nujno potrebnega, drugače pa ležijo tam, kamor jih dajo in ponavadi tudi tja iztrebljajo(vlaga in urin in...).

Da do tega pride, je potrebno kar nekaj časa - ne nastanejo v roku enega tedna, ampak po daljši izpostavljenosti takim pogojem.

Dobro, če je pes bolan in po hudi operaciji, je drugo, poznam dva taka primera, ko sta bila psa operirana na kolku in en na medenici in stegnenici in sta bila prisiljena strogo mirovat. Ker je bilo poletje in ker lastniki niso opazili, da sta si psa lizala rano, je prišlo do preležanine, ki se je pozdravila v prvem primeru v 4ih mesecih, v drugem pa po pol leta.

Če pa je pes zdrav, pomeni, da se je sposoben gibat in to da ima preležanine, da misliti, da ni imel možnosti razgibavanja in možnosti, da leži na suhem in mehkem.






ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #12 : 28 December 2008, 18:25:19
Ok torej govorita o klasičnih preležaninah, ki nastanejo tako kot pri ljudeh.  :-\ Priznam, da za pasje primere še nisem slišala :-[



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #13 : 28 December 2008, 18:37:14



Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #14 : 28 December 2008, 18:44:47
O ljubi jezus.  ???
Tole pa zelo grozno izgleda.... :-\

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


INES

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 944
    • Točke: 0
  • Tora
Odgovori #15 : 28 December 2008, 19:08:01
Ne tega pri nas (na srečo) ni.

..:::nemške doge By Dejan and Ines:::.


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #16 : 28 December 2008, 19:10:02
Kaj pa potem je?

Aja, pa še vedno me zanima kako zelo zelo se razlikujejo  ;)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #17 : 28 December 2008, 19:33:21
Za preležanine pri živalih, napr. zgodi se tudi pri konjih, ki nimajo dovolj nastila na trdi (betonski) podlagi, je zelo dobra krema Pana-Veyxal, ki se jo dobi pri veterinarjih. Z vztrajnim mazanjem vsaj dvakrat na dan, se preležanine preverjeno odpravi v pribl. 2-3 tednih.



INES

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 944
    • Točke: 0
  • Tora
Odgovori #18 : 28 December 2008, 19:39:02
Sploh še nisem videla kaj takega pri psu.

Pri nas se o preleženinah govori očitno o 'navadnih' otiščancih, ki so res poroženeli. In to že leta in leta. Do sedaj nismo iskali dlake v jajcu. Hvala Nyssa, ker si nas spet razsvetlila :)  :-*

Tole pa so res ekstremni primeri, ki jih jaz (sploh zadnje stopnje) še nisem videla u živo. Tako kot je Ninci napisala tudi jaz ne vem zanje in so bile do sedaj STROGO ločene.

Kje pa si dobila tele slike? Ali tudi osebno poznaš kakšnega psa s 4. stopnjo? To me pa res zanima. Pa še eno vprašanje imam. Ali lahko iz navadnega otiščanca pride do preleženine kot jo vidimo na zgornji sliki?

Karmen hvala. Gremo pa po Pana - Veyxal.

..:::nemške doge By Dejan and Ines:::.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #19 : 28 December 2008, 19:40:37
Tudi za otiščance je, če misliš tiste na komolcih.



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #20 : 28 December 2008, 19:42:38
Aja,sem mislila, da poznaš razliko med preležaninami in otiščanci, glede na to, da se očitno spoznaš:
Moram ti povedati, da razjede zaradi pritiska (tako se sedaj v zdravstvu reče preleženinam) oz. decubitus ni ista stvar kot pa preleženine pri dogah.
Zanimivo, ni kaj.

Ja, en pes je prišel do četrte stopnje in sem prijavila na Vurs ;) Kot naredim vedno, ko se pse zanemarja.





nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #21 : 28 December 2008, 19:44:36
In ja, iz otiščanca lahko pride do preležanine po nekaj, če pes leži na mokrem.
Pri slikah imaš napisan vir ;)



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #22 : 28 December 2008, 19:51:21
Pa še zanima me, če ste že ugotovili, kaj je bilo z Darminim repom, da ga je bilo potrebno odstranit in če se celi kot bi se moralo?



INES

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 944
    • Točke: 0
  • Tora
Odgovori #23 : 28 December 2008, 20:08:36
Citiraj
Tudi za otiščance je, če misliš tiste na komolcih.
Hvala Karmen.


..:::nemške doge By Dejan and Ines:::.


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #24 : 28 December 2008, 21:39:37
In ja, iz otiščanca lahko pride do preležanine po nekaj časa, če pes leži na mokrem.

Ena besedica mi je zmanjkala  :D

Ines, čakam na odgovore...



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #25 : 28 December 2008, 22:00:42
Am a ma ta tema še kakšen drug globji pomen, kot samo o preležaninah? :-\



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #26 : 28 December 2008, 22:04:45
Ja, v bistvu me zanima tole še:
Citiraj
Pa še zanima me, če ste že ugotovili, kaj je bilo z Darminim repom, da ga je bilo potrebno odstranit in če se celi kot bi se moralo?
Glede na to, da Ines ne odgovarja na ZS, pač sprašujem tukaj.



dejan žigon

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 29 December 2008, 11:31:01
Nyssa. Tokrat si šla pa res predaleč. Če smo ti po ZS naročili kremo za našo Claudijo, menda res ni treba, da to ve vsa Slovenija in da se iz tega naredi cela študija. Si pa res dobra prodajalka in ceniš zasebnost svojih strank. Ni kaj.

Če je tebi dolgčas nama k sreči ni. Doma imamo 8 odraslih nemških dog in 20 mladičkov, ki jih je treba nenehno dohranjevati. Poleg tega pa še majhno punčno, službo in fax. Tebi pa se zdi čudno, da Ines ne odgovarja na ZS ?!? Veš meni se zdi čudno, da lahko sploh kaj napiše, glede na obveznosti, ki jih imava. Pisati tebi pa je očitno res izguba časa saj si človek, ki iz muhe dela slona in velikokrat iščeš dlako v jajcu, težiš ljudem za brezveze. Jaz takšnim ljudem kot si ti pravim muhe. Če tudi dreka ni ga iščete in poizkušate ustvarit.

Kdaj pa si nas o Darmi spraševala na ZS?

Z našo Darmo je vse v najlepšem redu. Če želiš videti kako lepo se ji je rep zarasel pridi k nam saj veš kje smo doma, mar ne. Pokazal ti bom Claudio, Darmo in vse drugo kar te pač zanima. Za tele brezvezne debate po forumih si pa prosim poišči kakega drugega talenta saj midva za te otročarije res nimava časa.

Sva pa pripravila doma kar nekaj stvari za zavetiščne kužke. Če želiš lahko prideš po njih.

Pa brez zamere. Dejan.



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #28 : 29 December 2008, 11:53:39
Dejan,
nisem šla predaleč, brez skrbi, da ne. Ko bom šla predaleč, boste vedeli. ines ve, da ne delam več v trgovini, zaradi študijskih obveznosti. Tako, da ne mešaj trgovine tukaj zraven, velja? Ker nimam niti svojih strank, niti ne izdajam njihovega zaupanja. Prav tako je imela možnost odgovorit na zsje, glede na to, da sem jo še dvakrat vprašala, pa ni odgovorila, medtem, ko je pisala v temo o nemških dogah skoraj vsak dan. Oprosti, ampak meni se to zdi klasično ignoriranje.
Glede na vse obveznosti, ki jih ima, čudno, da si potem najde čas pisat v temo, na zsje pa ni časa odgovorit?  ???
Ampak ok, pač je že tako, zato sem vprašala na javnem delu, kot storim vsakokrat, ko ne dobim po drugi poti odgovorov.
Če se vama zdi, da delam slona iz muhe in da ustvarjam drek, bi vama svetovala, da raje poglejta, kaj sta naredila, da je to tega prišlo. Ker me kolikortoliko poznata in vesta, kako delujem in kaj počnem.
Ines sem že v živo spraševala od Darmi, tudi povedala sem ji svojo izkušnjo z vnetjem rane in sepso...pa niti takrat ni znala povedat, kaj se je Darmi pravzaprav zgodilo. Zato se mi zdijo moja vprašanja precej na mestu.

Veseli me, da je z Darmo vse v redu, še vedno pa ne vemo, zakaj je do tega prišlo...če že govorita o tem, potem povejta tudi vzroke. Kot vzreditelja bi konec koncev morala spremljati svoje pse do te mere, da vesta, zakaj pride do poškodbe pri določenem psu. Naj bi bili psi pod nadzorom. Ampak ok, v to se sedaj ne bom spuščala.
Moj namen je odgovorit na tvoj post, brez kakršnekoli debate ali česa podobnega. Kot tudi prvotni namen mojega vprašanja ni bil debata, ampak konkretni odgovori na konkretna vprašanja.

Za moj dolgčas naj te ne skrbi, verjamem pa, da tudi vama ni nič dolgčas, pravzaprav verjamem, da vama celo zmankuje časa ;)
Da vama ne bom več jemala dragocenega časa za ''debate'' po forumih, se lahko komot oglasim enkrat kmalu pri vama. Takoj, ko bom našla nekaj časa. Če ne prej, kmalu po desetem, ko pridem z Obale.







nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #29 : 29 December 2008, 11:58:14
Aja, in še to. Ne vem, kako se vama zdi, ampak meni se zdijo preležanine huda zadeva. In kot vzreditelja bi morala vedet, kaj je preležanina in kaj je otiščanec in zakaj do tega pride. Sploh pa bi morala vedet, kaj ima vajin pes.


Sem pa dobila vtis, da Ines točno ve, kaj to je, posebej, ker je napisala, da pozna razliko med temi, ki jih dobi človek in temi, ki jih dobi pes.


Pa brez zamere.
None taken  :)