Predgrizavost pri Tibetanskem španjelu

Shiwa · 4191

Shiwa

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
: 04 Januar 2009, 17:10:45
Zanima me, kakšna je dovoljena mera predgriza pri Tibetanskem španjelu, če je le ta sploh omejena, kar še nisem uspela zaslediti v nobeni literaturi.
Imam namreč psičko te pasme, staro 5 mesecev in ima kar močen predgriz in sicer je spodnja čeljust pomaknjena navznoter kar za kakšnih 5 mm. Kadar ima zaprt gobček, ji spodnji zobki dostikrat kar štrlijo ven. Zanima me tudi, ali do tega prihaja tudi v dobi razvoja in se potem čeljust še preoblikuje v normalno stanje, ali pa v večji meri ostane čeljust takšna, kakor se je do sedaj že razvila.

Prosim vse lastnike, ki imate Tibetanske španjelčke, da mi pomagate pri tem vprašanju.
Hvala in lep pozdravček!



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1 : 04 Januar 2009, 17:52:45
Z vsemi temi vprašanji se obrni na vzreditelja tvoje psičke.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 04 Januar 2009, 19:04:50
Zakaj pa ji ne bi svetoval kdo na forumu? Glede na to, da je odprla temo tukaj verjetno pričakuje odgovor forumašev in ne vzreditelja ::)

Shiwa, sama ti žal ne znam odgovoriti na vprašanja, mogoče ti bo znal pa kdo drug :)

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #3 : 04 Januar 2009, 21:56:05
Zato, ker je to naloga vzreditelja. Forum nikakor ni najboljša opcija za takšna vprašanja.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 04 Januar 2009, 22:08:08
Zato, ker je to naloga vzreditelja. Forum nikakor ni najboljša opcija za takšna vprašanja.

Je opcija glede tega, kaj dopušča standard. Ali standard pri TT-jih dovoljuje predgrizavost ali ne?




kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #5 : 04 Januar 2009, 22:19:53
Govora je tibetanskih španjelih in ne TT-jih (tibetanskih terierjih).

Da, standad predgrizavost pri TŠ dopušča oziroma jo predpisuje, točno je tudi napisano, do kakšne mere je dovoljena:

Jaws/Teeth : Slightly undershot.  Teeth evenly placed and the lower jaw wide between the canine teeth.  Full dentition desirable.  Teeth and tongue not showing when mouth closed.


http://www.fci.be/nomenclatures_detail.asp?lang=en&file=group9#section5



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #6 : 04 Januar 2009, 22:23:24
Ups moja napaka :-[ No torej je to razjasnjeno vse ostalo pa je potem domena vzreditelja, kupca in veterinarja v kolikor je stanje predgrizavosti tako, da psa ovira.




Lobsang

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
  • Moji mali tibetančki
Odgovori #7 : 05 Januar 2009, 11:18:44
TŠ naj bi imel predvgriz - zaželjen rahel predvgriz.... (ki jih pa ne vidimo več tako pogosto). Pojavljajo se tudi klešče (ki se tudi tolerirajo)

Sicer pa ne razumem najbolje.... a govorimo o predvgrizavosti, saj je Shiwa zapisala da je spodnja čeljust pomaknjena navznoter in ne zgornja....



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #8 : 05 Januar 2009, 11:48:11
Tudi jaz mislim, da je govora o podgrizavosti (krajša spodnja čeljust), ne predgrizavosti glede na to kaj piše. Shiwa pri psih je tako, da spodnja čeljust začne zadnja rasti in tudi zadnja neha (pri cca 10 mesecih). Zato se takšna napaka (podugriz) lahko popravi (predugriz pa se ponavadi še poslabša). Ali se bo povsem popravilo ali ne, je odvisno od stopnje podugriza. Če se pes grize z grabilci v nebo, če ostali zobje prihajajo zaradi napake v napačno okluzijo, etc. je potrebna korekcija pri veterinarju, drugače počakaj in spremljaj razvoj...


Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si