Cesar Millan

Urška · 403439

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1500 : 18 September 2013, 11:56:36
Lanabela je tak (uspešen) odpoklic videla, ampak ni bila namerna situacija. Lanabela tudi predvideva, da se odpoklica v taki obliki kot je na posnetku ne trenira, vsaj ne pogosto.

Tisto vsaj 10 let se nanaša na treniranje obrambe v taki obliki, da se tečaj zključi na stopnji, ko zna pes ugriznit rokav, kontrole vodnika pa še ni. Tudi se je najkasneje takrat nehalo šolat športne pse na obrambni nagon, ko se je psa "stisnilo v kot" in se nanj pritiskalo toliko časa, da je napadel. Kar pa je znalo imeti zoprne posledice. pa bi rekla da je precej več kot 10 let.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1501 : 18 September 2013, 12:34:52
Seveda. Včasih se je vrhunske pse (za tisti čas) nehalo tam trenirat. Morda današnje vrhunske se trenira precej dlje (in drugače tudi). Samo kaj ko se večino ''nevrhunskih'' psov še vedno zaključi trenirat točno tam.
Ker zmanjka volje in doslednosti vodnika  ;) In to se potem mirno šeta naokoli (no ali pa se ne >:D). Just that.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1502 : 18 September 2013, 13:13:35
Ni res. resni so trenirali naprej in so imeli zelo solidno kontrolo nad psom. In nižji tečaj se danes ne konča na tisti stopnji kot pred leti (so malček drugačne zahteve na izpitu, lahko si greš pobrskat če hočeš). Tudi je res, da začnejo danes delat obrambo več ali manj samo tisti, ki imajo namen delat naprej (če kateri odpade pač odpade, a to ni množično), takrat pa so poskusili delat obrambo skoraj z vsakim, ki se je od daleč zdel zanimiv. In je bilo temu primerno tudi veliko "odpada"
Dejansko na terenu ne zaznam nobenega problema s psi, ki so delali obrambo, takrat pa sem jih.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1504 : 18 September 2013, 16:59:50
 :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Evriale

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #1505 : 18 September 2013, 17:08:19
Hahaha, odlično besedilo :D  Bi rekla, da kar dobro opiše situacijo  :P



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1506 : 19 September 2013, 09:39:32
Link je absolutno  :D :D :D :D

No pa saj pravim, da zaresni so šli vsaj toliko dlje, da so bili solidni (ali vsaj toliko pod komando in kontrolo da je bilo ok). Odpada ogromno. Samo kaj, ko je okoliški trend še vedno, da obrambno začno (in niti približno ne zaključujo tam ko bi mogli) kar lepo vsi ''potenciali''.
Res zna bit tole ne samo časovna razlika, ampak tudi lokacijska  ;) No problemov pa nekak kljub vsemu ni zaznat. Ker takšne pse srečujem samo na poti (v avtu) do poligona in pri mimohodih po ulici (psi v pesjakih).  >:D Mah pa saj ni za razpravljat. Nekateri so se znašli v uradnih programih  >:D Ali žal kar kje drugje.
Ok sej ne zdaj, da je tega, ko pleveli. Samo trdovratni so pa enako  8)
Se pa veselim, da je čedalje manj tega. In prav z veseljem spremljam delo šol, ki so že dojele, da ni fora v zavijanju v celofan. In dejansko spreminjajo pristope.  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #1507 : 19 September 2013, 10:37:40
Šolanje obrambe ni noben bau bau, se pa strinjam, da je v določenih primerih (pri določenem tipu psa ALI pri slabem delu markerja), lahko malo nevarno, če se takšno šolanje prehitro zaključi, ali če se začne, brez da bi imel vodnik vsaj najosnovnejši kontakt s psom. Takšnega odpoklica, kot je na linku od Lunette tudi jaz še nisem videla v športne namene (in trdim da je povsem nepotreben, h čemur se bom vrnila kasneje), ga je pa marker pogosto izvajal pri eni od mojih nekdanjih "sošolk", ki je na šolanje obrambe in poslušnosti hodila v prvi vrsti zato, da bi se naučila obvladovati psa.

Prav zanimivo je, kako se podcenjuje inteligenco psa, ko pride do obrambe. Moji dve psici s popolnoma različnim značajem in preteklostjo (ena je izredno rahlih živcev, z "kriminalno preteklostjo" - preden sem jo dobila (že odraslo) je imela težave z agresijo do ljudi in do psov, druga je bistveno bolj stabilna in z mano že od dveh mesecev dalje), še nikoli nista prepoznali vsakodnevne življenjske situacije kot situacije z treningov obrambe.  Pa živimo povsem normalno življenje, pri katerem srečujemo ljudi v najrazličnejših pajacih, pijance, otroke,... Zato ne potrebujem odpoklica od bežečega markerja, ker bežečega otroka ne bosta prepoznali kot markerja in sta v normalnih okoliščinah v povsem drugem psihičnem stanju kot na obrambi. Sama pač živim aktivno življenje, ki ni v celoti prilagojeno IPO športu in zato od svojih psov pričakujem, da se v praku in na agility tekmi vedejo povsem normalno. Ne vidim pa nobenega problema s tem, da nekateri pač živijo drugače. Jim pač ni pomembno, da je pes prijazen vedno in povsod, psa sprehajajo na za to primernih mestih, ali primerno zaščitenega in pod kontrolo. Pa kaj potem?

Zdi se mi, kot da ima premalo sodelujočih v tej debati zares pravo predstavo o tem, kaj se na obrambi sploh dogaja in kakšni psi jo lahko/ne morejo delati. Zame osebno je prava obramba mešanica dobrega plenskega nagona in agresije (kar se politično korektno zapakira kot borbenost...). Ja agresije. Ta beseda zame ni noben bau bau. Agresijo v določeni meri ima v sebi prav vsak pes in tudi vsak od nas, ker omogoča preživetje. Prenizka raven agresivnosti (ali še hočete borbenosti ali še po domače "premalo jajc") je razlog, da veliko psov predčasno konča šolanje obrambe, ker njihov plenski nagon ne zdrži psihičnih pritiskov markerja. Tisti res agresivni, so pa okolici nevarni tudi (jaz bi rekla da še bolj) brez šolanja obrambe.

Pes, ki ima v sebi veliko agresije, lahko s treningi obrambe OGROMNO pridobi. Lunette, saj sama praviš, da se trudiš svoji BC-podobni psici omogočit uporabo nagonov in pomaga pri kmečkih opravilih. Ravno toliko zadovoljstva moja malinojka doživi po eni rundi borbe z markerjem. Uporaba nagona psa zadovolji, pes spozna svoje notranje vzgibe, se jih nauči kontrolirati, hkrati pa se vodnik nauči kontrolirati psa V NAGONU. Včasih se ta kontrola tudi prenese iz enega področja na drugega. Moja prva psica je postala odpoklicljiva od divjadi takrat, ko se je naučila ubogat na obrambi, kjer za razliko od srn, marker sodeluje z vodnikom. 




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1508 : 19 September 2013, 12:01:07
Dobro napisano Polona. Sama vseeno raje uporabim izraz borbenost, ker je agresija prvič preširok pojem in drugič se izraz večinoma uporablja napačno. Dodala bi še, da je šolanje športne obrambe bolj zahtevno od drugih disciplin predvsem zato, ker rabiš poleg primernega psa in dovolj resnega, sposobnega vodnika nujno tudi dobrega markerja. Samo če se vse troje poklopi, dobiš rezultat, kakršnega si opisala.
Če se spomnim nekaj fenomenalnih felerjev (iz že kar krepko oddaljene preteklosti) lahko razumem tudi Lunette. V primeru, ko so zdražili novofundlandca do te mere, da je začel gristi, so odpovedali vsi trije členi, posledica pa je bil pes, ki je življenje preživel v pesjaku, posode pa so v pesjak potiskali z vilami.


Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #1509 : 19 September 2013, 12:05:23
V primeru, ko so zdražili novofundlandca do te mere, da je začel gristi, so odpovedali vsi trije členi, posledica pa je bil pes, ki je življenje preživel v pesjaku, posode pa so v pesjak potiskali z vilami.

Idealen čuvaj za določene predele Dolenjske


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1510 : 19 September 2013, 12:46:44
Polona, odličen post. In se strinjam. Mah spet CM tema posmetena  :D Polona, ampak tvoji psi so pa narejeni nekako ravno kontra CM tehnikam.  ;) Respect.

In ja tele fenomenalni felerji meni ne gredo v račun. No za tega njufkota ne vem konkretno, poznam pa par drugih bolj ''tipičnih'' no, rotov itd. Žal sproducirani pred kratkim. Še živeči, mladi psi.  ::) Ni ravno 10 let nazaj, a tehnike so pa tam nekje še enkrat toliko bolj nazaj.

IPO je šport in to povsem soliden. Samo ni pa to vse tja za tlačit. (spomnimo se sosednje teme  >:D)
Pa res sem vesela, da se čedalje več društev spravlja v red in pač z resno dobro mero znanja markira, trenira in vodi takšno disciplino. A kaj ko svet ni rožnat  ;)


Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1511 : 19 September 2013, 13:00:27
Citiraj
Idealen čuvaj za določene predele Dolenjske
Ne, ker ga tudi na ketno ni bilo mogoče obesiti in ker bi pogrizel vse kar leze in gre, vključno s svojimi oskrbniki, ko pa bi mu nekdo zagrozil, bi se zavlekel v kotlo kolikor mogoče globoko.


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #1512 : 19 September 2013, 13:06:02
Ja, saj. Edini problematičen vidik obrambe jaz vidim takrat, ko se psa ki nima dovolj prej omenjenega, prisili v ugriz, s tem da se ga dobesedno muči in mu onemogoča pobeg do te mere, da je edino kar mu preostane ugriz. Na srečo tega dan danes res ni veliko videti, sploh pri "eksotičnih" pasmah. Na mojo žalost je to videti edino tam, kjer obstaja velika ambicija po razstavnih/vzrejnih uspehih s psom delovne pasme, ki nima nagonov kakaršne bi moral imeti in se je potrebno posluževat vseh mogočih trikov, da se spaca tiste delovne izpite. Z vidika že živečih psov sem vesela, da se takšni večinoma raje poslužujejo fiktivnih izpitov nekje daleč na balkanu (včasih pa še ven iz slo ni treba),... z vidika vzreje pa... BOG SE USMILI.  >:( Ampak zdaj smo pa res že svetlobna leta daleč od CM.



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #1513 : 19 September 2013, 17:46:27
Ne, ker ga tudi na ketno ni bilo mogoče obesiti in ker bi pogrizel vse kar leze in gre, vključno s svojimi oskrbniki, ko pa bi mu nekdo zagrozil, bi se zavlekel v kotlo kolikor mogoče globoko.

Povsem zadostujejo tri dejstva: renčeč velik črn pes.
Če ne renči, sta v večini dovolj tudi postavki; velik in črn.

Ampak teh, ki so mu z vilami porivali hrnao, menda ni pogrizel?


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1514 : 19 September 2013, 20:20:22
Ne, ker so bile vmes vile. Preden so bile vmes vile jih pa je.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1515 : 20 September 2013, 09:32:37
Na mojo žalost je to videti edino tam, kjer obstaja velika ambicija po razstavnih/vzrejnih uspehih s psom delovne pasme, ki nima nagonov kakaršne bi moral imeti in se je potrebno posluževat vseh mogočih trikov, da se spaca tiste delovne izpite....(včasih pa še ven iz slo ni treba)
Fiju fiju fiju fiju (sam žvižgam si in si mislim svoje...se da tole še bolj na malo napisat? - O točno takileh govorim.) ::)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #1516 : 20 September 2013, 14:52:15
Če dobro pobrskate po forumu se kar nekaj takšnih tudi tu najde ...... samo na drugih področjih ;) . Šampjoni s šampionati  ::)

PS
Interaktivni trenerji pa tudi niso svetlobna leta za podobnim sindromom ;) ;)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #1517 : 27 September 2013, 11:16:13
http://www.theguardian.com/science/2011/jul/17/dog-training-john-bradshaw-animal-behaviour

Sama bi k temu dodala še, da celo volk, ki bi se znašel v neki "človeški" družini, ne bi smel več biti obravnavan po pravilih obnašanja v volčjem tropu, ker enostavno ni primerjave, saj že pričakovanja niso enaka, pa tudi to, da tudi med volkovi niso vsi taki, ki se rinejo da bi postali vodje.



Evriale

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #1518 : 27 September 2013, 11:48:38
http://www.theguardian.com/science/2011/jul/17/dog-training-john-bradshaw-animal-behaviour

Sama bi k temu dodala še, da celo volk, ki bi se znašel v neki "človeški" družini, ne bi smel več biti obravnavan po pravilih obnašanja v volčjem tropu, ker enostavno ni primerjave, saj že pričakovanja niso enaka, pa tudi to, da tudi med volkovi niso vsi taki, ki se rinejo da bi postali vodje.

Zelo dober članek :)  In je res kot piše - tudi CM se počasi začenja zavedati, da ni vse v negativni motivaciji in vključuje tudi priboljške. Sem pa v eni izmed oddaj, kjer išče pravo družino za psa opazila, da je pohvalil eno ki je psa brcnila (tista njegova značilna brca v trebuh, ki jo promovira kot "nežen dotik, da psu preusmerimo pozornost"), pes pa je po tistem šepal. Nisem 100% da je zaradi tega šepal, a po moje je.



MajaO

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 1
Odgovori #1519 : 27 September 2013, 15:28:26
Hm mene včasih malce zmoti, da se pogovarjate o IPO tko malo na splošno. Veliko tekmovalcev prav nič ne moti, če delamo v motečih okoljih, pa seveda tudi na naših treningih prihaja do kakšnega prileta psov itd in ni noben konec sveta zaradi tega...Na KD Ljubljana treniramo istočasno z agilitaši, brez kakršnihkoli problemov. Rada imam vse pasje športe in vsak se odloči, za tistega ki je najbolj primeren zanj in njegovega psa. Tudi sama izhajam iz agilitaških vrst, pa mogoče bom še kdaj poskusila agility, vendar ko delam IPO je to nekaj, kar delam z vsem srcem in strastjo. Obramba je vsekakor najslajši del našega čudovitega športa. Psi so bili narejeni za določen namen in borba markerja in psa je eden najbolj prvobitnih veščin, v kateri naši psi uživajo in uporabljajo vse svoje prirojene nagone. Seveda pa niso vsi psi primerni za vaje obrambe...IPO je eden izmed najstarejših kinoloških športov, ki ga je potrebno ohranjati in spoštovati, ker vsaj poskuša ohraniti delovne pse v svoji provobitni naravi.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1520 : 27 September 2013, 15:32:43
Vesela za take članke  :)
Ma 15000let nazaj se psi sigurno niso ušlepali k ognju zraven ludekov zato, da bi jim dominirali ampak zato, da so lažje z uslugami prišli do okusne hrane. Ne razumem zakaj bi moglo danes bit drugače  ;) Pes je kumot lahko z nami zato, da si ''zasluži'' ugodnosti. Še manj pa ima opraviti vleka na povodcu in še mnogo nesporazumov opraviti z dominanco. Ima pa precej s tem, da so to naša človeška pravila in nimajo niti pikice veze s prvobitnim življenjem psov. Torej zakaj bi že pes s tem dominiral človeka, če pa mu človek samo ni pokazal kaj bi pa sploh rad od njega.  ::)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1521 : 27 September 2013, 15:43:54
MajaO...zato pa eni celo dosegate rezultate  :) No potem so pa še tu tisti drugi, ki jih ne, čeravno so zelo ''dejavni'' v taisti disciplini. Mimogrede - čestitke.  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #1522 : 30 September 2013, 14:14:27
Tole sem slučajno danes videla... tip je baje profesionalni sprehajalec psov karkoli naj bi to bilo.

http://www.youtube.com/watch?v=GXC0FDPO8Wk

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Evriale

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #1523 : 30 September 2013, 17:11:57
Tipičen Cesarjev "učenec"... In ubogi rjavi pes, katerega vsega prestrašenega celo krdelo preganja...  :(



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1524 : 30 September 2013, 19:03:14
Jao. Ej pa ko bi kaj od psov mel za pokazat. Vsi do amena nesčesani, ofucani po vratu. Hranjenje bi pa tud lah bolj kulturno izvedel, če se že gre Đeka. Moji sedijo do konca deljenja posod in začno šele na znak ''lahko''  8) Aja na bok se pa moji sami dajejo...vedno ko se pridejo cartat na postlo. Se kr sami vržejo na bok, pa bušija čohat ali vsaj nastavljat  :P

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #1525 : 24 Julij 2014, 09:42:35
Cesar Millan se je očitno malo precenil. V bližini svojega doma je brez povodcev sprehajal skupino psov, med njimi je bila Nemška doga, ki je pri njemu na prevzgoji. Na sprehodu je šel mimo sosed s svojim psom, ki je dogi pred gobec potisnil svojo roko (da bi ga lahko povohala) in jo prestrašil - doga je napadla.

Nimam pojma kako si je sploh upal peljati psa s takšnimi težavami v javnost brez povodca, nagobčnika itd.

http://www.designntrend.com/articles/17078/20140723/dog-whisperer-cesar-millan-sees-great-dane-client-attack-neighbor.htm

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.