Neješč mladič

bamci2 · 31216

bamci2

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
: 26 Januar 2009, 09:43:18
Pozdravljeni,

Pred enim tednom smo prišli do mešančka starega 8 tednov. Za prehrano smo mu kupili brikete. Prvi dan je pojedel vse kar je dobil. Od naslednjega dne dalje pa poje tako malo, da ni sploh vredno omembe. Po navodilih bi naj pojedel nekje 55g na dan, vendar on poje samo nekje 15g pa še to mu moraš vedno znova pomagati z roko. Zanima me ali naj kar pustim tako kot je in bo že jedel, ko bo lačen. Vodo pije redno in je tudi zelo živahen, tako, da sem bolezen izključil.

Lp




Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 26 Januar 2009, 09:52:17
Prvo poskrbi,da ne bo imel hrane stalno na voljo,temveč mu jo daš samo ob točno določenih urah.Potem ukini vse priboljške.Tiste mu raje daj takrat,ko poje svoj obrok za nagrado.
LP Tjaša



bamci2

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 26 Januar 2009, 09:57:52
Saj mu dam točno ob urah 3x dnevno. Že zjutraj pri prvem obroku samo nekaj voha. Vzame 2-3 brikete in gre. Priboljškov mu ne dajam nobenih.

Lp



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #3 : 26 Januar 2009, 13:40:29
bamci2, pozdravljena!

Glede na omembo starosti mladicka in cas kako dolgo ga imate, bi mu jaz osebno raje dala kaksno tableto ( ali eno in pol, odvisno od teze mladicka) dehinela, verpanila, pratela...za odpravljanje notranjih zajedalcev.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


bamci2

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 26 Januar 2009, 15:06:56
Drugi dan, ko smo ga dobili sem bil pri veterinarju za cepljenje. Dobila je neko tubo proti glistam, ki smo ji dozirali 3 dni. Za cepljenje pa moramo priti čez en teden, da se malo ustali. Tako so nam dejali. Tako bom jutri vprašal tudi za notranje zajedalce in bomo videli kako bo. Prejšni lastniki so jo hranili z paštetkami mi pa smo prešli po nasvetu stroke na brikete, ki jih predhodno namočimo v topli vodi. Za pomoč se vam zahvaljujem in se priporočam še naprej. Vi imate več izkušenj kot jaz in vsaki nasvet prav pride.



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #5 : 26 Januar 2009, 15:22:37
bamci2, saj ta tuba je ( vsaj predvidevam ) za odpravljanje notranjih zajedalcev. Ja, koliko pa je kuza velik in tezek sedaj,da ste dobili pasto za odpravljanje zajedalcev? Po mojih izkusnjah naj bi mladicki v tej starosti dobivali ze tablete in ne paste, ki je namenjena mladickom pot mesecem dni starosti.
Mogoce je imel mladicek prebavne tezave zaradi briketov, ker se jih je prenajedel in so se mu sedaj zamerili. Kolikor si napisal/a jih je prvic pojedel vse kolikor jih je dobil, kar tudi ni priporocljivo.
No, ce imate kmelu pregled pri vetu, pa mu omenite se tole tezavo z nejescnostjo. Lahko se namrec hitro zgodi, da mladicek pozre kaksno stvar, ki se mu zatakne v poziralniku, mu oblezi v zelodcu ali zapre debelo crevo in zaradi tega odklanja hrano.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


bamci2

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 26 Januar 2009, 20:02:29
Sedaj je star 9 tednov in tehta 1kg.



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #7 : 27 Januar 2009, 21:24:09
Joj, seveda, pri taki vrsti mladicka je potem nujna samo uporaba paste v tem obdobju. Se mi je kar zdelo, da govoriva od "podmerskem" mladicku  ;D
Kako ste kaj napredovali? Se vedno gladovno strajkate ali ste se ze pobotali z briketi?
Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


bamci2

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 28 Januar 2009, 12:09:58
Silim jo vedno znova, tako, da ji brikete nastavim poleg posode in grem z njimi vedno bliže. Na koncu že je iz posode, ampak dnevna količina je cca.20g. Morda včasih več.



chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 02 Februar 2009, 17:49:52
Ponudi ji kaj drugega.Npr poli salamo,skuto,sardele,dobro prekuhana plučka.........Potem pa boš videla.



WIPI

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
  • Whippet fan
Odgovori #10 : 09 April 2010, 08:08:06
Imam 9 tednov staro whippetko, ki že od začetka dobiva Pro plan lamb & rice brikete. Malo jih namočim z mlačno vodo in do par dni nazaj jih je počasi čez dan pojedla, vendar nikoli priporočene dnevne količine. Na žaklju piše 80-200 g, naša se je ustavila nekje pri cca. 50 g. Potem smo ji za nagrado pri navajanju na čistočo in čakanju v boxu nekajkrat dali priboljšek v obliki govejih palčk ali mehkih mešanih piškotkov. Ti so ji tako všeč, da dobesedno ponori, ko jih zavoha in stalno prosi zanje. In zdaj, ko je čas za obrok noče jesti svojih briketov. Samo povoha in gre stran. Apetit ji torej ne peša, ampak se bojim, da je ratala zbirčna zaradi priboljškov. Skrbi me, ker je še majhna in rabi hranila, ona pa noče jesti. Kaj naj naredim? Ji kaj vmešam v brikete? Pustim, da bo toliko lačna, da bo končno šla sama jest in potem tudi pojedla malo več kot sicer, saj je cca. 60 g na dan premalo?  ???



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #11 : 09 April 2010, 11:14:08
1. Hrane ji ne pustiš vec čas na razpolago, ampak daš, pustiš 15 minut in umakneš, če v tem času ne poje. In ponudiš šele, ko je čas za naslednji obrok.
2. Kupiš kvalitetnejše brikete, ki jih bo potrebovala manjšo količino.


WIPI

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
  • Whippet fan
Odgovori #12 : 09 April 2010, 18:42:40
To z umikanjem hrane zdaj prakticiram, priboljške sem čisto ukinila. Danes je celo parkrat pojedla nekaj briketov (enkrat z malo dodane sladke smetane).  :) Dajem pa ji skledico nekje 4x na dan.

Kateri briketi pa naj bi bili bolj primerni za našo šprinterko? Rejec jim je dajal Pro plan, s katerim zdaj nadaljujemo, saj je za to pasmo baje boljša jagnjetina kot npr. piščanec.

Kako pa je kaj z dodajannjem kvasa hrani? Sem slišala, da naj bi to pomagalo pri neješčnosti. Ima kdo s tem izkušnje?



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #13 : 09 April 2010, 20:51:23
Nekaterim psom še najbolj kvalitetni briketi niso všeč. Psička je še majhna in potrebuje dobro hrano, za zdrav razvoj. Poskušaj zamenjati brikete, očitno imajo zelo različne okuse. Nekateri psi imajo radi zelo majhne (zato vedno kradejo mucam).



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #14 : 09 April 2010, 21:04:27
Kvas vsebuje veliko B vitaminov, ki povečajo apetit. Lahko ga dodajaš, škodil ne bo in še predozirat ga ne moreš. Kupiš ga v kakšnih bio trgovinah ali lekarni.

Kaj pa če bi brikete nehala namakat, mogoče ji namočeni niso več všeč?



kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 10 April 2010, 01:11:08
Glede na napisano ne vidim težave v psički, neješčnost ampak preprosto izbirčnost - čakanje na hrano, ki ji bolj ustreza. Z menjavanjem, raznimi dodatki se lahko stvar samo poslabša. Hrana je vse kar dobi pes, ne samo tisto kar dobi kot obrok. Potrebe mladiča so individualna stvar in niso vsi mladiči narejeni po standardu za katerokoli hrano in priporočila proizvajalca. Vprašaj vzreditelja o količini hrane, ki jo je pojedla pri njih in predvsem spremljaj njen razvoj, njeno obnašanje, počutje...



WIPI

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
  • Whippet fan
Odgovori #16 : 10 April 2010, 11:05:10
No, naša zbirčnica je danes zjutraj pojedla celo porcijo svojih briketov s parimi kapljicami vode in žličko smetane.  :) Za kosilo ji bom vmešala še malo kvasa (upam, da je ta iz trgovine tudi ok).

Za pohvalo ob opravljanju potrebe zunaj in če pridno sama čaka v boxu pa dobi svoj briket in ga z veseljem pohrusta. Res ji očitno bolj paše bolj suha hrana in tile briketki so dovolj majhni, da ga z lahkoto poje. Ostale priboljške smo zaenkrat ukinili. V ponedeljek začneva s pasjimi uricami v KD in bova ravno tako vzeli s sabo briketke.

Če se ta hrana dolgoročno ne bo obnesla pa jo bomo zamenjali, čeprav ob poplavi vseh mogočih proizvajalcev in okusov res ne vem, katero bi izbrali. Mogoče AG, vendar je za mladičke s piščancem. Ali pa nam bo veterinar svetoval, ko gremo na naslednje cepljenje in bomo videli, kako princeska napreduje.

Drugače pa je neverjetno živahna in razigrana in se raje zdivja na travniku za blokom kot da bi šla na sprehod. Za daljše ture je itak še premajhna. Pa še zebe jo takoj, ko malo zapiha.  ;) Whippetki pač...



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 10 April 2010, 11:14:47
mislim da je bilo enkrat govora, da ta klasični kvas iz trgovine ni ok. v spominu imam, da se je priporočal suhi pivski kvas. Bom malo pobrskala, če bom našla temo o kvasu in prilepim link


WIPI

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
  • Whippet fan
Odgovori #18 : 10 April 2010, 11:38:03
Sem brala sestavine Pro plana in je kvas tudi že notri, verjetno pa ni narobe, če se ga še malo dodaja. Sigurno pa je bolje v prahu, da se raztopi, kot pa ta iz trgovine, ki se paca po ustih in se peni.

Količina beljakovin pa je tudi dovolj velika (30%). Sicer če berem pri hrani Orijen puppy s piščancem, jih je 40%, Acana puppy jih ima 33%... Kaj pa vem...


Evo, pripenjam še sestavo Pro plana lamb% rice, ki ga uporabljamo pa naj mi kdo, ki ima več izkušenj, poda mnenje:

SESTAVINE: jagnjetina (21 %), riž (17 %), koruzni gluten, dehidrirane perutninske
beljakovine, koruza, živalska maščoba (konzervirana z mešanico tokoferolov), izvleček,
očiščeni ogljikovi hidrati, pesna pulpa, sušeno jajce, kalcijev fosfat, ribje olje, kvas,
kalijev klorid, natrijev klorid, kalcijev karbonat, mlezivo, rudnine, L-lizin, DL-metionin.
Bakrov sulfat (baker = 12 mg/kg), natrijev selenit (selen: 0,15 mg/kg), betonit (5000
mg/kg). Antioksidant: s tokoferolom bogati izvlečki naravnega izvora.
VITAMINI: vitamin A: 21000 ME/kg, vitamin D3: 1600 ME/kg, vitamin E (alfa tokoferol): 280 mg/kg,
vitamin C (askorbinska kislina): 70 mg/kg.
SESTAVA: surowe beljakovine 30,0 %, surove maščobe 19,0 %, surov pepel 7,0 %, surove vlaknine 2,0 %, kalcij 1,3 %, fosfor
1,0 %, vlaga 8,0 %.
Navodilo za hranjenje: glejte tabelo. Hranjenje med odstavljanjem
in razvojem: pasji mladički dobijo prve 3 tedne svojega življenja vsa hranila, ki jih
potrebujejo, iz materinega mleka. V naslednjih treh do šestih tednih bi morali začeti
grizljati trdno hrano, zato jim ponudite namočen Pro Plan Puppy tri do štirikrat dnevno.
Ko so stari 3 mesece, začnite postopoma zmanjševati vlaženje.



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 10 April 2010, 16:01:23
tkole, pri zaščiti pred klopi in bolhami je bilo govora o kvasu...
http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=269.msg242762#msg242762

pa še en citat iz te teme:

Nikakor ne smeš dati živega kvasa - se pravi aktivnih kvasovk, ki so recimo v kocki kvasa, ki jo kupiš v štacuni in je za kvašen kruh ali pecivo. Ne vem točno pa kaj naj bi bilo strupeno oz nevarno za pse.

Suhi pivski kvas pa ima mrtve glive kvasovke in dobi pes in tudi človek veliko vitamina B iz tega. Zato je ful dobra zadeva.


_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #20 : 10 April 2010, 16:56:36
Pri meni je pomagal Liv.52 od Himalaye.



kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 10 April 2010, 23:01:05
Večini psov manjše količine kvasa, svežega v kocki, ne škodujejo. Npr. za lešnik na dan.


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 10 April 2010, 23:07:32
ta količina, za lešnik na dan, verjetno ne velja za vse pse... čivavi bi bilo to lahko že čisto preveč, pri nemški dogi pa nebi imelo nobenega učinka.
Zakaj sploh "tvegati" s svežim kvasom (v temi, na katero link sem dala v prejšnjem postu je bilo omenjeno, da svež kvas ni dober za jetra), če pa obstaja čisto ok "nadomestek"(cenovno ugoden in veliko bolj praktičen)?  ???


WIPI

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
  • Whippet fan
Odgovori #23 : 11 April 2010, 08:34:38
Kvas bom kupila, ampak tak kot ste rekli - suh pivski kvas pa bomo videli. Papca res precej kampanjsko, ampak ker ima dovolj energije, pomoje ne dobi premalo hranil. Upam vsaj.  :-\

Še nekaj me zanima: zadnje dni se stalno nekaj praska in grizlja, kot da bi imela razdraženo kožo. Je možna kakšna alergija na hrano ali šampon? Dlaka je sicer lepa, nežna in mehka. Bolh nima. Njen kakaec pa je tudi čvrst, torej driske ni.  ;)



resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 11 April 2010, 09:40:44
Tudi moja psica je "izbirčna", pa ima 12 let ... včasih, kadar grem na razstavo, prinesem domov kakšne vzorce, malo za "posladkat" - različne testerje ... in ji potem nastavim v razmaku par cm po en briketek, mešano ... ampak moja vedno najprej izbere AG briketek, pa kjerkoli je že skrit - to pomeni, da ji najbolj lepo diši, pa čeprav je to njena redna hrana že skoraj 4 leta ...  imajo tudi različne okuse, no, za tako mlade verjetno ne, ampak zgleda, da so okusni in ne smrdijo  ::), Kala že ve, jaz ji zaupam  :P



resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 11 April 2010, 09:50:34
aja še o kvasu - to sem pa jaz nekaj študirala pred leti, ko sem ga hotela uporabljat zase ... se več prav ne spomnim, samo ziher pa je, da tisti, ki se paca po ustih - to je pekovski kvas, ni ta prav, je celo mislim da škodljiv - pravi in zdrav je PIVSKI KVAS, ki pa je v prahu, vsaj zame, ogabnega ukusa, čisto po surovih jetrih se mi zdi - bljek, jaz sem ga zelo težko pila, sem ga potem kar po slamici in nič dihala vmes, da nisem bruhala, čez pa sem spila kozarec cedevite, da sem prišla k sebi  :D



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #26 : 11 April 2010, 10:57:21
wipi, zgleda da res gre za alergijo na hrano - tu so prvo problemi s prebavili, ki preidejo v kožne probleme. Najbolje bi se obnesla izločevalna dieta (in alergološki test), kjer preizkušate različne vire beljakovin in ogljikovih hidratov. Pa nič drugega zraven. Če se ti ne da tega počet, začneš futrat Healthy paws in vsi problemi čudežno izginejo. :P Pes postane ješč, ker je hrana ful ful dobra, ne praska se več, ker je hipoalergena, drekci so pa pri naših taki kot morajo biti. Pri neješčih psih pomaga tud hranjenje s klikerjem (preberi primerne teme) - jaz sem psički pbadva obroka klikala ene 14 dni, pa je res pomagalo. Če se ji zdaj kdaj ustavi, jo dam za ena dva dni na kliker dieto, pa je spet en mesec ok  :)




Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 11 April 2010, 17:23:54
Še nekaj me zanima: zadnje dni se stalno nekaj praska in grizlja, kot da bi imela razdraženo kožo. Je možna kakšna alergija na hrano ali šampon? Dlaka je sicer lepa, nežna in mehka. Bolh nima. Njen kakaec pa je tudi čvrst, torej driske ni.  ;)

Popolnoma enako je bilo pri moji borderki. Ni hotela nič jest, je briketov pojedla bistveno manj kot je bilo priporočeno. Sem tudi takrat mislila, da gre za izbirčnost. In prav tako se je ves čas nekaj praskala in grizljala, čeprav je imela lepo dlako... Potem sem poslušala svoj instinkt in ji kupila hipoalergeno hrano (Healthy Paws) in vse težave so čez noč izginile. Postala je ful ješča (sem lahko začela tudi nagrajevat z briketi) in praskanje je minilo... Pomoje, da alergiki prov vedo, da jim določena hrana ne odgovarja  :)
Kar pa se šampona tiče in nasplošno kopanja... Pomoje, da čim manj, tem bolje :) Torej res samo, če je nuja, ker kopanje izsuši kožo...



WIPI

  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 0
  • Whippet fan
Odgovori #28 : 11 April 2010, 19:14:56
Bom poskusila dobit nekaj testerčkov (jih s spletne trgovine pasji.net tudi pošljejo?) pa bomo videli, če ji kaj od tega ustreza. Meša se mi že od študiranja, kako naj ji serviram hrano, da bo le nekaj pojedla. Ji je pa všeč, če v igračko kong nafilam briketke in jih potem ona sama dobi ven s kotalenjem po tleh. Tiste pa vse poje.  :)

Skopali pa smo jo samo enkrat, ker se je pokakala box in s tačkami raznesla drekec povsod, kjer je bilo mogoče.  :D



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 11 April 2010, 23:20:08
Mislim, da jih pošljejo :) Sej, če je alergija lahko to hitro ugotovite, tako da ji kakšen teden kuhate riž, piščanca pa kakšen korenček zraven (to je tak precej uravnotežen obrok). Če praskanje mine imate skoraj da zanesljivo diagnozo. Samo ta čas, ne sme dobivat čisno nobenih drugih beljakovin! To poudarjam, ker mojim doma je bilo blazno težko razložit, da ne sme dobit niti lončka od jogurta za polizat ::)

Je pa vse kar napišete, točno tako kot je bilo v mojem primeru. Vse kar smo spravili vanjo je bilo samo preko igre; od skrivanj hrane v konge, plastenke, votle žoge, do metanja briketov na vse strani... :) Odkar je začela jest HP pa vse OK; in to dobesedno čez noč:-)

Mogoče še kot opomba... meni je vet hotel naredit alergijske teste, zato je prej mogla jest eno beljakovino s katero ni prišla predhodno v stik... in je dobila lososove brikete od Hill's-a (tudi za v šolo smo ji kuhali lososa) pa se je samo še bolj praskala... in tako samo čisto po naključju ugotovili še alergijo na lososa.
Ker so te testi precej dragi smo se odločili za bolj primitiven pristop ;D, a zelo učinkovit. Najprej je 2 tedna jedla samo hipoalergene brikete in za priboljške samo piščančje meso. Praskanje je minilo. Potem smo ji pa dali recimo govedino in se je spet praskala... To je kot neka izločevalna dieta:) Na zelo preprost način se torej ugotovi kaj povzroči reakcijo...