Borderski terier( border terier)

elencica · 14270

elencica

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 0
  • i love animals
: 01 Februar 2009, 13:23:57
BORDERSKI TERIER

Dežela izvora: Velika Britanija

Čas izvora: 18.stoletje

Prvotna uporaba: lovec na podgane, izganjalec lisic iz rovov

Današnja uporaba: družabnik, lovski pes

Življenska doba: 13-14 let

Teža: 5-7kg

Plečna višina: 25-28 cm

Tip: lupoidni

Velikost: majhna






elencica

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 0
  • i love animals
Odgovori #1 : 01 Februar 2009, 13:30:37
Borderski terier je lahko sive, pšenično rumene, rumenorjave, rdeče, modre in rumenorjave barve.

Borderski terier ima običajno rad otroke, lahko živi v mestu, ima rad hladno podnebje, primeren je za bivanje na prostem,
z drugimi psi se razume in je dober čuvaj.

Zgodovina pasme: Natančen izvor pasme ni znan. Znano je le, da je ta pasma v današnji obliki obstajala že ob koncu 18. stoletja
na mejnem območju Borders med Anglijo in Škotsko.




elencica

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 0
  • i love animals
Odgovori #2 : 01 Februar 2009, 13:33:37
To pa so sijejne slikce iz  interneta:



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #3 : 01 Februar 2009, 13:39:29
Bolj podroben opis te pasme najdete tukaj:
http://www.skt.si/slo/pasme/border.htm

lp


teycha

  • *
    • Prispevkov: 446
    • Točke: 0
  • Dalton
Odgovori #4 : 12 Februar 2009, 20:05:57
Sem kar nekaj časa nazaj spoznala eno predstavnico te pasme. Super simpatična psička, feder, igriva, ubogljiva in za trikce, pogumna in res tudi na videz luštna. Je pa živela v hiši skupaj z rottweilerjem in 3 mački.

Ve kdo - je sploh kakšen predstavnik te pasme v Sloveniji?



Ydr

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 23 April 2009, 14:49:48
Pozdravljeni

V komentarju pri članku o Border terierju je postavljeno vprašanje, če v Sloveniji sploh obstaja kakšen pes te vrste.

Najprej sporočam, da žal pri nas ne več, ker nas je kakšen mesec dni nazaj zapustila psička, stara dobrih trinajst let!  Nekje okoli Kranja pa je bila še ena psička, imena lastnika ne bi navajal. Psičko so kupili v Avstriji, blizu Leobna in je zdaj že tudi kakšnih deset let od tega.

Težko je na kratko podati izkušnje, trinajst let je dolga doba. Zelo prijazna in strpna do ljudi, otrok. Prijazna in strpna do ostalih vrst domačih živali(starejše psičke yorky,muce,kokoši,vrana), ki jih je spoznala, ko je bila še mlada. Ostale živali pa so ostale, vedno preganjane.
 Svoje muce je spoznala na daleč (svoje je lahko dobesedno, ker je zaradi najdenih malih muc dobila mleko in jih hranila, pred tem še ni bila breja...) in hitela na pomoč kadarkoli. Mladičkov svoje pasme ni imela nikoli, edini mladiček je psička mešanka stara sedem let, ki je ostala naša.

Živela je v glavnem na prostem, le pozimi je bila v hiši v enem od neogrevanih prostorov (verjetno bi zmogla tudi zimo in mraz), neredko pa se je zleknila tudi poleg peči. To velja za prve dve tretini njenega življenja, potem pa so se "obiski" v ogrevanih prostorih raztegnili.

Nega je preprosta, spomladi in enkrat v jesenskem času (ne prepozno), trimanje dlake (puljenje) je nekoliko neprijetno (naj ne bi delal gospodar), vendar se je naša psička kar hvaležno nastavila, ko je prišel čas. Kopanje skoraj nepotrebno, saj je izkoristila vsako priložnost, da je zaplavala in se pozneje osušila na polju ali kakšnem pesku. V primeru, da smo to poskusili sprati je ponovila svojo proceduro in si nadela "svoj" vonj.

Zdravje nekaj let brez problemov do časa, ko  smo "posvojili" psičko najdenko majhne spasme (Brabantski griffon) in bili smo priča nekajkratnim "ravsom" za alfa pozicijo pri hiši.. V tistem času je bila stara štiri leta in doživela "epileptični" napad. Vzačetku je bilo to enkrat do dvakrat letno, pozneje pa tri, štiri krat letno, kar je bilo dovolj. da smo opazili, da se to dogaja nekako zaradi stresa, ker se ni smela postaviti za svojo pozicijo... . (poskusili smo zaščititi "posvojenko", ker Border terier ima v primerjavi s svojo velikostjo in težo, zelo veliko vgrizno - borbeno kapaciteto in skoraj, da ne ve kaj je bolečina..)  Potem, ko smo ločili njune bivalne prostore so "napadi" izginili. Ne živimo ravno v graščini in zgodilo se je tudi neljubo srečanje in "napad" se je ponovil enkrat samkrat in dovolj, da je domneva o stresu(zdravniki nam tega niso potrdili) obveljala.
Zadnja tri leta so se pojavljala vnetja in izcedek, kot bi bila "vroča", zdravniki so to zdravili manj uspešno.... in žal zelo drago.
Na splošno pa je to zelo robustna, trpežna rasa in naša psička je bila zelo lep in dober predstavnik svoje rase.

Moja odločitev za to raso je nastala takole!  S svojo življensko sopotnico sem "posvojil" tudi Yorkshire terierko (genialno), ki me je še enkrat prepričala, da je tudi majhen pes lahko "pravi" pes. Razmišljal pa sem, da bi kakšen bodoči pes moral biti vsaj toliko pes, da ga ne bi bilo potrebno paziti pred stopali v pešconi in tudi ne pred srečanjem s kakšnim večjim, nervoznim psom. Moj adut, Jack Russel terier je zbledel v trenutku, mojega prvega srečanja z Border terierjem. Moja služba v tujini - recepcija hotela, pride gost z nevpadljivim, na videz zelo navadnim psom, ki je prišel sam k moji nogi... .  Živi spominek, ki sem ga prinesel k nam ob vrnitvi se je iskazal kot zelo poseben - posebna psička. 

Če se vam poda priložnost, da bi pridobili  v svoj dom in družino,  Border terierja, ne razmišjajte preveč, ker bo sicer vesel kdo drug!

Pri nas doma se je z leti situacija spremenila - nismo več hiša na koncu ceste, imamo še dve psičke, ki tako kot Borderka nikoli niso nosili ovratnice, tudi ograje nimamo.. .

Se opravičujem, če sem vse skupaj preveč nategnil




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6 : 24 April 2009, 07:53:58
Poznala sem kar precej predstavnikov te pasme po kinološki liniji  :). V Sloveniji je je najmanj še ena pisička, ki je do nedavnega živela v Ljubljani, zdaj pa nekje v bližini. Stara tudi tam nad 10 let , tudi uvožena iz Avstrije. Zagotovo ni ista, ker ta je živela s pudlom ne z Yorkijem  ;). Njena edina zdravstvena težava je bila vnetje maternice v mladosti, zaradi česar je bila sterilizirana. Kupljena je bila namensko za agility in bila je talentirana. V tistem obdobju so imeli avstrijci precej psov te  pasme v agilityu, zato se je lastnica odločila za to pasmo, žal pa je kmalu potem prenehala s športno kinologojo. Psička je živahna, stabilna  in se rada druži z vsemi živalmi. Pasemsko tipično naj ne bi bilo problemov s socializacijo. Je pa bilo na sceni v preteklosti nekaj čeških samcev, ki so bili vedno pripravljeni za pretep z drugimi samci vseh velikosti(predvidevam,da so bili istih linij)
Da bi kdo to pasmo dejansko še uporabljal za lov nimam informacij. Večinoma so v rokah športnih družin. S poudarkom na športnih- kot vsi tererji zahtevajo precejšnjo mero akcije in so zelo inovativni pri demoliranju, če jih ne zaposlimo. Zagotovo bi se poleg agilitya, obnesli tudi za RO, klasičniobedience, dog dancing  in freesby  8)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


jona kotnik

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 09 Julij 2009, 12:24:52
kok so tele terijerčki lušni :o



kokica52

  • *
    • Prispevkov: 113
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 06 Julij 2013, 12:48:03
HALO HALO! A STE SE LJUBITELJI BORDIJEV POGREZNILI V ZEMLJO >:(! ZBUDITE Se! Ta tema je že 3 leta "mrtva" zato jo sedajle obujam!
 tudi sama sem velika ljbiteljica bordijev!


neja



kokica52

  • *
    • Prispevkov: 113
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 06 Julij 2013, 12:49:18
SE OPRAVIČUJEM, TU ŽE 4 IN NE 3 LETA NI ŽIVE DUŠE...




**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #10 : 16 Marec 2014, 11:49:30
Moj border pri štirih mesecih in pol  :)




airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 16 Marec 2014, 12:15:59
Waw, krasen je!  :-* Ta pasma mi je res super!
S kje pa je? Bosta kaj po razstavah, tekmah?  :)



kokica52

  • *
    • Prispevkov: 113
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 27 Januar 2015, 19:27:07
Jackie, ta tvoj kuži je zelo lep!!!! Kako mu je pa ime???
Lp Neja :-*



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #13 : 10 Februar 2015, 16:31:04
Živjo,
se opravičujem za zelo pozen odgovor, nisem spremljala teme.
Mojemu borderju je klicno ime Zum, sicer pa je iz prvega slovenskega legla, skotenega 28.10.2014. Njegovo rodovniško ime je Ares de la Grande Armee in je iz obetavne kombinacije nizozemske matere Pitlochry's Mathilde in francoskega očeta Glen Mara à Valse Deux Temps.
Zdaj je star že dobro leto. Zaenkrat se nisva udeležila še nobene razstave, je pa zelo živahen in vsestranski kuža z veliko željo do dela. V katero smer naju bo odneslo bova še videla, trenutno še vedno prakticirava vsega po malo. Spomladi naju čaka B-Bh, od blizu pa si bova zagotovo pogledala tudi frizbi in morda agility.
Pa ker je bilo v prejšnjih postih nekaj debate- borderji so še vedno aktivno uporabljajo kot lovski psi  :)

8 mesecev (foto:Tina Božič)


1 leto




barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #15 : 10 Februar 2015, 17:17:03
2013, ja  ;D Hvala  :)