Sterilizacija

katya · 110369

tjasa

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #60 : 16 Marec 2007, 15:55:21
Zdarvo!

povejte mi prosim kako dolo se mačka goni! naša se je začela v sredo in ker jo imam naročeno v ponedelejk, pri veterinarju za sterilizacijo, me zanima če jo bo do takrat že minilo!
zelo se dere in ne zna skoraj da več hodit! sm mislial da se ne bo gonila ker je ves čas v hiši a sem se zmotila!

povejte mi kako to prenašte ostali to gonitev mačk, ker je obupna!
že ob 4 zjutraj začne mjavkat in dret, da noben ne more spati!

hvala!

p.s.: a bo po sterilizaciji bolje al bo isto




zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #61 : 16 Marec 2007, 17:11:03
Živjo!

Do ponedeljka se gotovo še ne bo nehala gonit. Posvetujte se z veterinarjem glede tega, se mi zdi, da se gonečih mačk ne sterilizira. Imate muco v stanovanju? Če boste sterilizacijo preložili, pazite, da se ne bo sparila. V vsakem primeru pa lahko muco sterilizirate po gonitvi.

Ko bo muca sterilizirana se ne bo več gonila, kar pomeni, da tudi ne bo več tulila in bila vsa tečna  ;)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


tjasa

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 16 Marec 2007, 18:38:25
da muco imamo skoz v stanovanju! in kako dolgo traja gonitev? ker to je grozno kakor se obnaša.
nas je presenetila z gonitvijo. Saj  vetrinarka je vprašala če se že goni, govorila sm z njo včeraj, vendar se včerja še ni tako obnašala kot danes samo mjavkala je danes pa že hoditi skoraj da ne zna več!  :-\

lp



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #63 : 17 Marec 2007, 10:48:32
gonitev traja navadno 14 dni do 3 tedne. Ti svetujem, da sterilizacijo prestavite (tudi, ce bo veterinarka zanjo), saj je poseg pri zivali, ki je v ciklusu precej bolj tvegan zaradi mocne prekrvavitve vseh organov. Ko mine, bi jaz pocakala teden do 10 dni, - da se hormoni malo umirijo, potem pa bi jo peljala cimprej na sterilizacijo. Pri psicah se sicer po gonitvi caka malo dlje, pri mackah pa rajsi ne, saj nova gonitev lahko nastopi ze dosti kmalu (nimajo smao dveh ciklusov kot vecina psic).

Ko bo macka sterilizirana, seveda ne bo imela vec takih "izpadov" in tudi mackov (ce ste v hisi) ne bo vec okrog. Po posegu lahko traja nekaj casa, da se hormoni pomirijo.
lp, m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #64 : 17 Marec 2007, 11:00:59
Glede sterilizacije kdaj po gonitvi narediti to, je res treba počakati, da se tako mačji ali pasji hormoni umirijo, odvisno za koga se gre. Glede mačk ne vem koliko časa to traja, glede psov, pa so meni svetovali da okoli dva meseca. Res, je od vetijev vse odvisno. Nekje drugje na drugi veterini bi pri Aski ta poseg opravili že kar koj po gonitvijo, lahko pa tudi med gonitvijo. Samo nisem bila zato in sem rajši počakala in upoštevala vetije, ki mi to so svetovali (tega mnenja sem bila tudi sama), da mine vsaj dva meseca in potem je šla na sterilizacijo.

Lp


tjasa

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #65 : 17 Marec 2007, 12:01:02
sem klicala danes še enkrat veterinarko in sem ji povedala da se goni in je rekla da jo bo vseeno operirala.  ??? ??? ??? Zdaj sem pa res v dvomih kaj naj storim in kakšne so lahko posledice če se sterilizira med gonitvijo! sem mislila da pa lahko veterinarki vse zaupam, pa očitno ne!

lp



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #66 : 18 Marec 2007, 12:49:33
tjasa na katero veterino pa jo voziš, da so ti tako svetovali ??? ???


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #67 : 15 Januar 2008, 18:22:39
Ojla,

mene pa zanima, če imate izkušnje s sterilizacijo muck v kakšni od ambulant na dolenjskem. Sestričnina cimra bi rada peljala na sterilizacijo 3 mucke, pa ji ne znam povedati, katerim veterinarjem v okolici Novega mesta lahko zaupa ta poseg.

Hvala za odgovore.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #68 : 11 Marec 2008, 11:34:09
Imam dve vprašanji:
-kakšen poseg bi bil za mojo muco najprimernejši (odstranitev jajčnikov, tudi maternice, kaj drugega kar še lahko naredijo...)? Ob sterilizaciji bo stara slabih 6 mesecev, mladičev seveda ni imela.
-koliko časa po operaciji lahko je in kakšna hrana se priporoča (mokra, suha, posebna hrana za po sterilizaciji)?

Mačji žur! :)


Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #69 : 12 Marec 2008, 20:06:09
Muce se lahko sterilizira že pri 3, 4 mesecih. Ne poznamo tvoje muce (razen iz navihanega avatarja), tako da ne poznam najboljšega načina. Jaz bi to odločitev prepustila veterinarju ali pa ga vprašaj. Mislim, da se ven poberejo jajčniki - priznam, da ne vem, kako so to naredili pri moji, ampak je bil čist rutinski postopek. Muco po operaciji še nekaj ur obdržijo na kliniki, da vidijo, če je vse ok z njo in če ni kakih komplikacij.

Ko prideta domov, jo je najbolje še nekaj časa (par urc) obdržat v transporterju ali v čem jo boste pripeljali, da ne bi okol hodila pa se kam butnila al padla z višine. Ker bo še vseeno mal majava pa z velikimi zenicami. Našo smo pol na večer ven spustil oz. sem ji samo hrano postavila v kuhinji, pa je zaslišala posodico, pa je na glas zamijavkala in zdirkala proti njej, revoca še mal majava.  ;D

Takrat ji ponudiš tudi vodo. Hrano pa daš normalno manjšo količino, nekateri dajo tudi dietno (mislim, da je Hills i/d), ampak ponavadi to ni potrebno. Če je boljša briketirana ali mokra, ne vem, ampak pri prebavnih težavah pri mucah se briketirana odsvetuje, tako da ji ponudi malo vrečke ali pač drugo mehko hrano.

Moja je potem kmalu že norela naokrog čist skulirana in vesela. Nič več majava.

Mucki namažejo učke, ker imajo odprte oči med operacijo, zato bo malo mastna okoli. Ovratnika tudi ne dajo, razen, če je bolj divja oz. če boš opazila, da se ful liže po šivih, pojdi po "satelit". Da se ne bi prestrašila, TRDA bunka pod šivi je normalna reakcija. Pomeni, da se celi. Če  bo bula postala MEHKA, pa nazaj z njo k vetu, ker to pomeni, da se ji je zače gnoj nabirat; sam največkrat ni teh težav.

Čez kak teden pa šive ven pobrat.



Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #70 : 12 Marec 2008, 20:45:48
Fitzgerald, najlepša hvala za izčrpen odgovor  :)  Sej bom tudi veterinarja še vprašala, ampak vprašam tudi tu - več glav več ve  ;D

Mačji žur! :)


Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #71 : 12 Marec 2008, 21:06:40
Spomnila sem se, da sem pri Trstenjak-Zajcu videla video, kako poteka sterilizacija mačke (nič ni krvavo, ne zgleda grdo), pod videom imaš opis postopka. Se pravi, da se običajno odstranijo samo jajčniki, vse ostalo pa po dogovoru.

http://www.klinika-vtz.si/sl/Sterilizacija_macke_klinika/

Ne vem, kam boš dala sterilizirat navihanko, teli šivi pa dolžina se verjetno malenkostno razlikuje od veta do veta. Na 300 kosmatih npr. naredijo notranje šive (ki se razgradijo) pa 2-3 šivčke še zunaj za vsak slučaj (ki se jih po 1 tednu pobere).

ŠE TO: muci 12 ur pred operaciijo ne daj ne hrane ne vode. Mora bit tešča. Ker drugače rade bruhajo. Pri ljudeh je pa sploh tako, da če nisi tešč, te sploh ne smejo operirat.



Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #72 : 12 Marec 2008, 22:20:40
Hvala še enkrat, Fitzgerald. Jaz bom muco dala sterilizirati na veterino v Novi Gorici. Sem si že izbrala veterinarja, pred posegom pa se bom še malo pomenila z njim - ga vprašala, kaj bo naredil in zakaj je to dobro.

A tudi vode ji ne smem dat? Ja boščka...  ???

Mimogrede, a ve kdo kaj o zgodnji sterilizaciji/kastraciji? Kakšne so prednosti, kje pri nas to delajo...?

Mačji žur! :)


Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #73 : 12 Marec 2008, 22:37:11
Glede vode nisem ziher, ampak meni je rekla vet, naj ji ne dam, morda zato, ker že ima tako in tako preobčutljiv želodec pa bi bilo zanjo bolje, da je čist čist tešča.

Glede na to, da pri Trestenjak-Zajcu pa še kje drugod tudi pravijo, da je ok, če ima vodo na voljo, po moje ne bi smel biti problem.

Vedela sem nekaj prednosti glede zgodnje Kastracije (mi je vet razlagala), pa sem pozabila.  :-[ Delajo pa za ziher pri 300 kosmatih v LJ.

Vem samo to, da ni dobro predolgo čakat s sterilizacijo oz. kastracijo, ker se mačka lahko že prej začne gonit in markirat in v tem primeru moraš počakat, da jo mine.

Z veseljem pomagam, če le znam.  :)



Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #74 : 01 April 2008, 23:08:45
Spet jst. Muci je danes ratala bula. Mi je povedal fant (mene namreč ni doma), da je bula trda in velika kot oreh. A je to full prevelika bula? Je pa zdaj že 11 dni od sterilizacije. Maci je dobila dva šiva, enega si je že prvi dan sama pocukala ven, drugega sva šli včeraj k veterinarju odstranit. Je bila pa ves čas zelo igriva in divja, danes pa je že cel dan mirna.

Mačji žur! :)


Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #75 : 01 April 2008, 23:56:03
Ne vem, kako dolgo so še te bulice, ampak, če je trda, je ok. Počasi bi se že mogla spuščat. Dokler skače in je živahna, po moje ni sile.

Pa verjetno, če je bila Muci včeraj pri vetu, jo je zih pretipal in če bi bilo kaj čudnega, bi fantu povedal.



Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #76 : 02 April 2008, 10:25:27
Ma bula je ratala šele včeraj kar naenkrat. Ko smo bile pri vetu, je samo tisti šiv pobral ven, reku, da se je lepo zacelilo, pogledal je bolj na hitro (mja, so bolj taki veterinarji tle pri nas  ???). Je pa danes bula že manjša, Maca je spet aktivna, enkrat je sicer bruhala, ma verjetno nima veze s tem. Lahko da se je prenajedla, ker je res dosti pojedla, al pa kakšna dlakca...

Mačji žur! :)


Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #77 : 02 April 2008, 21:07:49
Uf, sem uprašala, kako je bilo z najino muco - menda je tud po kakem tednu, 10 dni imela bulico. Ne vem, opazujta jo. Lahko pa pokličeta 300 kosmatih, če kaka mačkarica (npr. Selanova) ni šla na tist seminar v London.



Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #78 : 02 April 2008, 21:13:29
Aha, hvala.

Mačji žur! :)


Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #79 : 04 April 2008, 13:10:57
Sva šli danes z Maco za vsak slučaj k veterinarju in pravi, da je ok  :)

Mačji žur! :)


nastja

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #80 : 22 April 2008, 09:44:54
ola,moja muca pa je stara 8 mesecev in ja pred enim tednom skotila.zanima me ce kdo ve ali jo lahko se kastriram in po kaksnem casu po kotitvi?
lp



Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #81 : 22 April 2008, 12:41:42
Muce se sterilizira, kastrira se mačkone  ;)

Počakaj še vsaj dva tedna, da bodo mladički jedli netekočo hrano. Vendar pa ne odlašaj predolgo, ker se lahko muca že kmalu po kotitvi spet brezna.

Mačji žur! :)


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #82 : 22 April 2008, 15:35:24
To je samo nvavada... Kolikor so mene podučili je oboje kastracija. Pri sterilizaciji se samo preveže jajcevode in to ne prepreči gonitve, ampak samo nezaželjene mladilče.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Tinchka

  • *
    • Prispevkov: 179
    • Točke: 0
  • naša Maci =)
Odgovori #83 : 22 April 2008, 15:39:57
Ti, pa res... Gledam zdej in piše, da je kastracija odstranitev spolnih žlez. Torej imaš prav, ja  ;)

Mačji žur! :)


Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #84 : 24 April 2008, 00:19:42
Ni res. Pri sterilizaciji mačk je več načinov: lahko samo podvežejo cevovode, kar ni pirporočljivo, saj mačka kljub temu oddaja "vonjave", lahko se odstrani jajčnike (najbolj pogosto), tretja možnost pa so odstranitev jajčnikov skupaj z maternico. Slednje naredijo na izrecno željo lastnika oz. če obstaja kaka deformacija maternice ipd.

Morda je v svojem osnovnem pomenu kastracija res poimenovanje posega odstranitve spolnih žlez, ampak se med veteriranji in na splošno uveljavljata dva izraza: kastracija za samce in steril. za samičke oz. še bolj medicinski izrazi, pa se ju ne spomnim trenutno.

Najbolje je, da mačke ta čas, preden bo sterilizirana, sploh ne spuščate ven. Magari ji, če obstaja moćnost, naredite dodaten plac za wc v kaki kleti ali garaži, da bo imela mir. Če je bila navajena samo zunaj bit, ji v wc (plastično posodo) vsujte zemljo, da bo vedla, čemu služi.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #85 : 24 April 2008, 13:49:25
Pravi izraz je kastracija - ne glede na spol - kadar gre za taksno ali drugacno odstranitev sp. zlez (jajcniki, jajcniki+maternica, testisi). Ce se jajcevode oz. semenovode samo podveze ali prereze (poseg, ki se ga denas ne uporablja prav pogosto) pa je sterilizacija oz. vazektomija za samce.

Zal res vecina veterinarjev ta dva izraza uporablja napacno.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


_Dakota_

  • *
    • Prispevkov: 536
    • Točke: -1
  • - Če ne tvegaš,ni vredno živeti! -
Odgovori #86 : 24 April 2008, 20:59:17
zakaj žal?  ??? naj jih uporabljajo,tako jih vsaj vsi lastniki razumejo o čem govorijo (pa ti govori starejši ženski kaj je vazektomija ???). meni se ne zdi škodljivo,dokler svoje delo pravljajo korektno :)


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #87 : 30 April 2008, 12:19:03
zakaj žal?  ??? naj jih uporabljajo,tako jih vsaj vsi lastniki razumejo o čem govorijo (pa ti govori starejši ženski kaj je vazektomija ???). meni se ne zdi škodljivo,dokler svoje delo pravljajo korektno :)

Po mojem je maja01 z "žal" mislila na sterilizacijo / kastracijo  ;). Večina res misli, da se samičk ne more kastrirat.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #88 : 02 Maj 2008, 20:11:48
Žal zato, ker se mi zdi, da bi bilo fajn, ce bi vsaj veterinarji poznali strokovno (pravilno) terminologijo, ne pa, da te popravljajo, ko govoris o kastraciji samice. Govorila sem seveda o terminih kastracija in sterilizacija. Kar se tice vazektomije, mislim, da ce bi jo kaksna stara mama hotela naredit na svojem macku, bi imela dovolj dober razlog, da bi vedela kaj hoce. Rutinsko pa se tega posega itak ne izvaja in torej ni nobene potrebe, da ostalim starim mamam to veterinar pojasnjeval.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


pasjeljubka

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Odgovori #89 : 29 Avgust 2008, 13:26:05
moja mucka je stara 4 mesece in ima 1.6 kg  :) imam jo v hiši tako da sploh nima kje zbežati.. :D je bolje da počakam še nekaj časa ali naj jo kar pelem sterilizirati?