SPREMENJEN RO PRAVILNIK

saxana · 20459

sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #60 : 14 Maj 2009, 15:27:48
Teski, zakaj si diskvalificirana? A ni tako, da pač dobiš nulo za tole vajo in imaš pač manj točk?



Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #61 : 14 Maj 2009, 15:30:25
Če ne pošlješ si diskvalificiran.

Če pa pošljem, je punca sedaj naučena, da se potrudi in skoči, kar pa ji škodi.




n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 14 Maj 2009, 15:54:07
Kaj pa če bi jo naučila, da bi, namesto preskočila, enostavno samo s smrčkom podrla palico?


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #63 : 14 Maj 2009, 15:55:05
Če ne pošlješ si diskvalificiran.

Če pa pošljem, je punca sedaj naučena, da se potrudi in skoči, kar pa ji škodi.



V pravilniku nič ne piše o tem, da si disk. Piše, da če je vaja narobe izvedena je ocenjena z 0. Jo pač pošlješ narobe, torej mimo ovire in naj ne skoči.
Jaz nikjer v pravilniku ne zasledim, da si disk za to...

Kopirano iz pravilnika, spletna stran Rally-O:


Nezadovoljivo ocenjena vaja

Z oceno nezadovoljivo (0 točk) sodnik oceni vajo v naslednjih primerih:

   1. pri zamenjavi vaje
   2. kadar vodnik ali pes podreta ali prestopita stožec
   3. kadar pes z gobcem zgrabi rekvizite na progi
   4. odrivanje od ovire ali podrta prečka pri skakalni oviri.

Za 3 nezadovoljivo ocenjene vaje se udeleženec v končni razvrstitvi razporedi v kategorijo neuvrščenih tekmovalcev.

 

Diskvalifikacija

Diskvalifikacijo brez možnosti dokončanja vaj na progi povzroči:

   1. vodnikova grobost do psa v kakršni koli obliki (zateg vrvice, cukanje psa, udarec psa, grozilna telesna govorica vodnika, vpitje na psa in ostale psihične in fizične grobosti), ki je strogo prepovedana. Vodnik, ki ga sodnik diskvalificira zaradi grobosti do psa, mora progo zapustiti takoj,
   2. izguba nadzora nad psom (če pes uide s proge in se po treh vodnikovih klicih ne vrne k vodniku),
   3. vaba s hrano ali predmetom,
   4. opravljanje potrebe na tekmovalnem prostoru.

Diskvalifikacijske napake, kjer lahko vodnik do konca opravi naloge na progi, če to želi:

   1. prekoračitev časa,
   2. nepravilno zaporedje izvajanja vaj na progi,
   3. nenehno zategnjena vrvica (pri RO-I).


A je to mišljeno pod napačno zaporedje? Pol pač res greš mimo z njo, da je samo narobe izvedena...
 



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #64 : 14 Maj 2009, 16:14:54
Če greš mimo vaje, se upošteva kot, da delaš napačno zaporedje in si diskvalificiran. Bolj se splača naučit drugačno izvedbo vaje, da gre pod palico na primer... In rečeš: ups, zmotila se je ;) ...



Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #65 : 14 Maj 2009, 16:23:52
Saj v mislih imava "različice izvedbe preskoka".  :)

Bi bilo pa malo bolj enostavno, če pač ne bi bilo treba razmišljati o teh variantah, ampak bi se kot starejši pravijo "reklo bobu bob".  ;)

Mislim pa da je ta skupina izven konkurence pozitivno dejanje za tiste, ki imajo, kot je že Ana povedala, "svoje" razloge za ne-tekmovanje v ostalih skupinah.





sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #66 : 14 Maj 2009, 16:26:39
Saj v mislih imava "različice izvedbe preskoka".  :)

Bi bilo pa malo bolj enostavno, če pač ne bi bilo treba razmišljati o teh variantah, ampak bi se kot starejši pravijo "reklo bobu bob".  ;)

Mislim pa da je ta skupina izven konkurence pozitivno dejanje za tiste, ki imajo, kot je že Ana povedala, "svoje" razloge za ne-tekmovanje v ostalih skupinah.




Tudi meni se zdi ta skupina ok...Ker so vsebovane vse vaje lahko greš tja tudi vadit, saj se kot razumem, rezultat ne vpiše v knjižico? :)



saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #67 : 14 Maj 2009, 19:42:42
Citiraj
Tudi meni se zdi ta skupina ok...Ker so vsebovane vse vaje lahko greš tja tudi vadit, saj se kot razumem, rezultat ne vpiše v knjižico? :)

Res je, rezultat se ne vpiše v DK



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #68 : 14 Maj 2009, 20:31:16
No, jst po vsej verjetnosti pridem na tekmo v kategorijo izven konkurence :D (psihični kripel brez BBH izpita :P) Samo si moram še pogledat katere vaje so v RO1 in še malo povadit.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #69 : 14 Maj 2009, 21:58:33
Super Zoe!

Komaj čakam, da vidim Ginny pri delu.

LP, T



saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #70 : 15 Maj 2009, 07:45:41
Kaj pa je potem s starostno omejitvijo? Ali velja tudi za razred izven konkurence?

Ker če ne velja, bi se tud midve prišle mal "blamirat" in zabavat publiko  :D



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #71 : 15 Maj 2009, 09:18:42
Zakaj se pa v pravilnik preprosto ne doda znižanje ovire pod določenimi, natančno specificiranimi pogoji? Kolikor mi je znano, to v tujini obstaja.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #72 : 15 Maj 2009, 09:30:20
Ni mi jasno zakaj se razburjate ... s tem razredom so dobili možnost nekateri, ki prej zaradi "svojih" razlogov niso mogli ali želeli tekmovati... žal je pri nas tako, da je treba v vsaki dobri stvari najti nekaj slabega  :(
Saxsana, nič se ne razburjamo, samo filozofiramo o predvidevanjih, ali bo ponujena možnost v praksi lahko zaživela  ;).
Nič ni tragičnega ali slabega, če pravilnik omogoča kaj, kar se potem ne izkoristi. V celoti podpiram karkoli kar daje več možnosti  8).
Jaz sem samo naredila analizo, kaj je običajno razlog zaradi katerga si nekatri želijo neuradnih nastopov in sprašujem se, koliko kadidatov se bo videlo v tej možnsoti, ki s eponuja, ker od tega je odvisno,ali bo sploh kdaj izpolnjen pogoj najmanj 10 psov  :-\.
Lahko povem, da npr v agilityu, kjer je nad 15o tekmovalcev na vsaki tekmi je število kanidatov za veteranski razred relativno majhno.Še nikoli jih ni bilo 10, pač pa zgolj posamezni psi, nekateri višinski veteranski  razredi ostanejo kakšno tekmo čisto prazni. Vseeno je škoda,da tem , ki so ne bi dali možnosti  :)
Zato se sprašujem ali ni določilo 10 psov, da nekaj imaš pa vseeno nimaš in ali ne bi bilo bolj ekonomično, da se dopusti predtekmovalce v že postavljenem parkurju ( tistega posameznega ,ki bi pač bil, pa da se skoke da na 5 cm - kot da jih ni praktično ) ?

Glede buldoga in skokov pa mislim, da mu tisti posamezni skoki itak nikakor ne morejo škodit. Tolk občutljivi pa psi spet niso ( možno je pa tudi take pse mal bolj čudno zmerit  ;), da pridejo v small, stihim soglasjem komisije seveda) .
Lahko povem znantven podatek, da bo lastnike glede skokov sicer manj skrbelo za zdravje psa  ;). Prav zaradi špekuliranj o strašni obremenitvi nog pri skakanju je bila pred cca 30 leti  narejeno merjenje obremenitve sklepov na prvih nogah ob doskoku pri turnirskih konjih(preskakovanje ovir). Za primerjavo so merili obremenitve istih sklepov pri galoperjih. Rezultati so dokazali, da je obremenitev pri doskoku parkuraša enaka kot pri vsakem galopnem  koraku v polnem tempu galoperja! 
Je pa dejstvo, da najbrž  res ne preskoči višine brez dotika oz rušenja. Isti problem sem jaz imela s svojo staro psico, ko ni več zmogla skoka. Problem je , da izgubiš vse točke na vaji in jaz sem pač odločila, da ne bom več z njo tekmovala, ker opcije za dodatno znižanje ovir ni bilo.
Obenem še vedno mislim,da je odbitek točk za rušenje pretiran. (Ampak to je pač moje osebno mnenje in ne pričakujem,da bi ga sodniški zbor moral deliti z mano  :P. )


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #73 : 15 Maj 2009, 09:58:05
Pri skoku je sila pri doskoku povezana tudi z višino ovire, ki pa je tukaj čisto previsoka. 20 cm mi Kaya komot preskoči - brez problema. Tudi sila se mi dejansko že na oko res ne zdi bistveno večja od "galopskih skokov". Je pa dejstvo, da tako visok skok je pa res pretiran za tako anatomsko zgradbo kot je buldog (sami veste kak je odriv jack russla ali podobnih pasem, ki preskočijo ne vem kolikokratno svojo višino). Merjenje plečne višine takega psa ne da realnih podatkov, ker so tačke kratke, sam trup pa ogromen in moram reči, da mi je Puš celo dvakrat izmeril, ker je želel videti kaj in kako (tako, da res mu hvala za dobro voljo v tem primeru), vendar je v plečni višini res žal previsoka in se ne da izmeriti drugače.

S tem, da po nekaj skokih bi tudi buldog brez problemov tvegal težave. Buldogi so kot pasma namreč nagnjeni k displaziji komolčnega sklepa, k pretrganju križnih vezi in še in še. Tako, da tole je absolutno preveč za takega buldoga, kot je Kaya. vem, da obstajajo primerki, ki zmorejo kaj takega, vendar so že anatomsko malo bolj čvrsto zgrajeni in predvsem redki.

Pa saj ni panike. Sva včeraj že nepravilno naučili preskok...  ;D

In tekmovala bom po vsej verjetnosti kar v normalnih razredih. Že iz principa.  ;)
Saj mi ni za rezultate, samo sem mislila, da bi lahko uradno brez slepomišenja pač dobila nič točk za preskok, namesto, disk. in namesto raznih drugih variant izvedbe vaje. In, če bi potem bil problem, ker bi bile hitrejše zaradi neizvedbe ene vaje, je rešitev pribitek v času. Ampak odločitve so odločitve, meni se za zmago ne gre - če ne ne bi z buldogom prišla na nekaj takega. Sem pa prilagodljiva in Kaya tudi...  :D

Pa to je bila dobronamerna prošnja, ki bi lahko koristila tudi komu drugemu. Če pa res koristi le meni, potem pa si definitivno ni treba samo zaradi mene beliti glave nobenemu. Jaz se ne mislim obremenjevat s tem.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #74 : 15 Maj 2009, 10:26:57
Hitr si to naumila  ;).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #75 : 25 December 2009, 15:47:25
Jaz imam pa dve čisto teoretični vprašanji, pri katerih se da pravilnik interpretirat malo po svoje...
Ali nekdo, ki ne želi tekmovat lahko opravlja RO-III in IV izpit tudi brez bbh, ali ga mora nujno opravit ob RO-II? (Saj vem, da ni noben problem še tisto teorijo in urbani del narest, ampak me vseeno zanima.)
V pravilniku piše: "Da lahko pes, prestopi v višji razred, mora v vsakem posameznem razredu tekmovati vsaj dvakrat (poleg izpita)." Ali to pomeni le tekmovati ali tudi biti na tekmi uvrščen? Jaz sem vedno predvidevala, da mora biti uvrščen, ampak dejansko to v pravilniku ne piše.



saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #76 : 28 December 2009, 13:16:46
Ojla Roxy,

naj ti na hitro odgovorim:

Imaš prav, to res ne piše v pravilniku ... je bil pa popravek "napisanega" že potrjen na sestanku Komisije za RO in se bo dopisalo v naslednjo izdajo pravilnika (kjer se bodo popravile še vse ostale bolj slovnične napake, novih sprememb pravilnika (vaj in pravil) ne bo). Se pravi: Vsakdo (ne glede na to ali želi tekmovati ali opravljati le izpite) mora skupaj z RO-II opraviti tudi Bbh izpit (razen če ga ima že od prej) ... je pa zato omogočeno, da za ceno enega izpita in le z enim preizkusom opravi oba izpita (RO-II in Bbh).

Tudi tu imaš delno prav ... v prejšnjem pravilniku je bilo izrecno navedeno, da mora imeti vsaj 2x pozitivni tekmi (po prejšnjem pravilniku je za uspešen preizkus štel le rezultat, ki je bil 70% ali višji). Ker je z novim pravilnikom ocenjevanje drugače zastavljeno (ne glede na število točk (npr.: najnižje možno število točk v RO-I je 13 točk od 150 in si še vedno uvrščen)), ne moremo več napisati, da štejejo samo pozitivne tekme, ker negativnih dejansko ni več. Šteje se pravi vsaka uvrstitev, med uvrstitve pa ne sodijo diskvalifikacije. Bom pa še to na naslednjem sestanku omenila, da malo bolj povdarimo kaj je tuki mišljeno, ker je res malo dvoumno napisano.

Hvala za opozorilo :)
Ana