Cena mladičev...

GoldenGirl · 75160

Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #60 : 16 Februar 2009, 22:56:52
Tako kot rečeš, ni panike vprašat za ceno, to je normalno...vprašat samo to, pa tudi ni normalno.
Kot na tržnici...ej, bre imaš to in koliko košta'  ::)


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #61 : 17 Februar 2009, 07:49:41
Mene pa nekaj zanima..zakaj se pogojuje razstavljanje z vzrejo? Oz. zakaj vas je velika vecina misljenja, da si pes oz vzreditelj naredi ime na razstavah?
Kaj pa psi, ki so prvotni bili delovni? Je prav, da se njihove "uspehe" meri z razstavami, ali bi bilo bolj prav, da bi se jih merilo z delovnimi uspehi?



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #62 : 17 Februar 2009, 08:50:02
Dobro,meni je popolnoma jasno,da se mora nekdo,ki je vzreditelj pojavljati tudi na razstavah.Ni mi pa jasno,zakaj si ljudje ne bi kupili rodovniškega mladiča za na vrt? V našem leglu se od osmih mladičev razstavljajo samo trije.Od tega je bil eden prodan v Ameriko kot razstavni pes in bodoči plemenjak,druga dva sta v Sloveniji.Ker sem se še predobro zavedala tega,da če želim psa,ki ima razstavni potencial tudi v resnici videti na razstavah,sem ga obdržala doma.Prav tako njegovo sestrico.Vsi ostali so v ljubečih rokah,s tem,da sta ena samička in en samček že s/k.Hvala bogu.Rajši vidim to,kot da delajo kakršnekoli upse.Vsi ostali pa so ponos svojih lastnikov,ki so si kupili točno takšne pse,kot so si jih želeli.
LP Tjaša



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #63 : 17 Februar 2009, 09:02:28
Pardon,nisem dobro napisala.Njihovi novi lastniki so si kupili tipične predstavnike pasme,ki so si jo želeli.
LP Tjaša



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #64 : 17 Februar 2009, 09:05:56
To je bila osnovno tema Cena škotskih ovčarjev...to je moja pasma, zato bom glede škotov napisala.

Večina vzrediteljev vzreja rastavne škotske ovčarje (to, da človek enkrat, dvakrat gre na pašnjo še ne pomeni, da delaš s njim- ne moreš rečt, da imaš delovne ali?)
v slo ni vzreditelja, ki bi vzrejal delovne...
če bi vzrejali delovne, seveda bi merili s delovnimi uspehi...razstavne pa pač s razstavnimi

Škot že ogromno let ni delovna pasma! Mogoče ne pomeni, da posamezniki ne bi bili sposobni delat a enostavno ne delajo to kaj so prvotno delali.
Zakaj potem, če že vrsto let ne delajo, bi današnje morali merit v tem? Če človek želi je ok. A ponovno povdarjam nihče ne vzreja v slo delovne, to da če enkrat greš na pašnjo se kvečjemu uporablja za marketinške namene in zame je to samo bla bla. Enkrat ne gre posplošit na tvojo celo vzrejo in zato je samo farbanje oči. Veretno je veliko enako sposobnih psov doma na kavču, kot tistih par ki je šlo enkrat, dvakrat na pašnjo. V drugih državah v večjem številu gredo, venda kot rečem večinoma enkrat. Druga pesem bi bila, če bi nek vzreditelj redno hodil na to, redno delal. Potem bi bilo smiselno, tako pa je samo bla bla. Torej te pse tudi ne moreš merit po delovnih uspehih, ker jih nimajo! Torej po razstavnih, če te imajo.
Ne razumet, da bi naj bilo napačno da se gre na pašnjo. Jaz tudi nameravam it. Samo, če greš enkrat še nimaš niti blizu delovnih psov. Torej glede česa se potem najlažje objektivno merijo, če ne glede razstav (drugih faktorjev-pustim odprto)?



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #65 : 17 Februar 2009, 09:12:44
Ni mi pa jasno,zakaj si ljudje ne bi kupili rodovniškega mladiča za na vrt?
To meni tudi ni jasno. Ko sva si kupovala sama prvega škota, sva ga kupila za ljubčka (ki se je potem še celo lepo razvil, sva šla na sem mi zdi dve razstavi) in na kraj pameti nama ni prišlo da bi kupovala brez rodovnika. Saj kot je že zoe napisala (se mi zdi, da zoe)...


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #66 : 17 Februar 2009, 09:24:14
Hja potem moramo pa še gledat kakšni so ti razstavni uspehi s katerimi se nekateri tako kitijo. Ali kaj pomeni BOB psa, ki je bil edini predstavnik pasme na razstavi?  ;)
Gledat moramo celoto, torej da oče in mama ustrezata standardu, in da se pri vzreji v okviru standarda obdrži tudi nagone. Če je škotski ovčar ovčar bi moral vsaj nekaj pašnega nagona imet, in če je corso obrambni pes je logično, da bo ko kdo pride zalajal in če je labradorec prinašalec iz vode je logično da bo v vodo šel, brez da ga bo treba brcat v rit.
In vsi, ki vzrejajo/vzrejate ali nekoč morda še boste - treba je združit vse v enem, ne smemo it samo v eno skrajnost in parit dva super uspešna razstavna psa (in verjet da je to to), ker nam nikjer nihče ne garantira, da bosta dala razstavno uspešne potomce.
Tako se pa pri vse več pasmah deli na razstavne in delavne ( pred kratkim je bila zanimiva debata na to temo v labradorcih), kjer morajo biti prvi čim bolj všečni sodnikom - za vsako ceno, drugi pa imajo odlične nagone, a so čezdalje manj podobni razstavnim. In kdo je tisti, ki določa smernice kam gre standard? Ponavadi razstavni. Ker nekomu, ki s psom dela ponavadi dol visi kako pes izgleda, važno da dobro dela. Med tem ko razstavnim ponavadi dol visi če ima pes nagone in če lahko dela, važno da je lep >:D (če pač malo karikiramo).

In to, da je pes z dobrim rodovnikom samo za na razstave je totalna bedarija. Pes z rodovnikom je za vsakega, ki želi tipičnega predstavnika pasme (odvisno od tega kje ga bo kupil seveda), ki tako karakterno kot vizuelno ustreza nekim "predpisom" za določeno pasmo.

Kar se pa cene tiče je to kar je napisala Ovcka meni čisto sprejemljivo. Par besed, da je videla spletno stran, kaj je njej všeč oz. bi rada sploh imela in vprašanje o ceni.




polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #67 : 17 Februar 2009, 09:30:56
Da se še jaz vmšam v to temo...

Ne razumem in nikoli ne bom razumela razmišljanja nekaterih, da je pes z rodovnikom obvezno za na razstave in ne tudi za na kavč/vrt. To je čisti kontra temu kar na tem forumu povdarjamo pod temo rodovniški psi/mešanci (al kako je že).

Mi imamo že drugega rodovniškega psa (prej smo imeli mešance), pa prvi ni šel niti na eno razstavo, sedanji pa na eno (prvo in zadnjo). prejšnji in ta sta predvsem partnerja na sprehodih. Sedanji mi je tudi odpru vrata v svet kinologije in skupaj sva opravila B-bh. Recimo meni je dosti bolje delat na poligonu, kot pa se peštat na razstavah (ampak nimam nič proti razstavam). Želim pa imet tipičnega predstavnika pasme, in to zagotavlja samo rodovnik.

Nevem no pomoje tudi ni vsak pes za na razstave, oz sigurno ni. Tko da je po moje tisto razmišljanje/mnenje zgrešeno v nulo!

Lp,
Špela

:)


HoviNessa

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 248
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 17 Februar 2009, 10:04:46
Ja,Alma,dobro razmišljanje...z vzrejo sem se ubadala pred leti z pudljico, sedaj sem zopet na začetku poti z mojo hovawartko, zato moje skromno mnenje:
Odkar imamo našo Nesso pravzaprav še nisem strnila vseh stroškov, ki smo jih imeli, so pa narasli v tisoče eurov in sicer za:
- udeležbo na vseh razstavah v slo in na 1 v tujini od 6 meseca dalje
- opravljanje pregledov/ izpitov za vzrejno dovoljenje v Avstriji
- šolanje po  programu A, B-Bh in IPO
- slikanje kolkov v Avstriji
- ustanovitev psarne
in kot vsi ostali povprečni vzreditelji :
- vsa cepljenja
- hrana
- vzrejni pregled

Zdaj pa vprašam: ali naj se mladiči takega kužka, ki si prizadeva po razstavah, 2x tedensko od malega hodi na šolanje, da zadosti vsem standardom, poleg tega pa izpolnjuje še vse pogoje za pričetek lastne kontrolirane vzreje ( torej šolanje, razstave in zdravniški pregledi) enači po ceni z nekom, ki pelje -sicer rodovniškega psa- le na vzrejni pregled, tam dobi še eventuelno oceno telesne zunanjosti v primeru,da se mu niti na eno razstavo ni dalo iti in...pari, po možnosti celo večkrat.
Meni se to ne zdi primerljivo....

»Imamo kaj praznovati: košček življenja, ki nam je preprosto podarjen: današnji dan. «

Web: http://hovawart-vombarogianland.si

Blog: http://hovawart-vombarogianland.blogspot.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #69 : 17 Februar 2009, 10:05:12
Polonči prav imaš
Citiraj
Nevem no pomoje tudi ni vsak pes za na razstave, oz sigurno ni
... je dokaj veliko psov, ki so razstavni potecial ampak niso/ne marajo razstav in meni se zdi trpinčenje tankšne pse siliti na razstave...

Na primer moja Layla... po standardu je primerna za razstave..ampak njej so razstave dolgčas in to tudi pokaže in en sodnik mi je napisal ..."She just cries to go home"... in bila je 2. ne glede, da je bila boljši predstavnik svoje pasme, kot 1. psica...ki se je bolje pokazala...


Torej izgled in rodovnik ni vse, je tudi temperament psa in zlasti znanje handlarja/lastnika, da pokaže vrline svojega psa, ker razstave so dejanski show in velikokrat zmagajo boljše razstavnljeni psi, ki so mogoče manj kvalitetni  ;)

Kar se tiče škotov in pašnje..  V Franciji so poleg karakternega testa uvedli test na ovac. To je CANT (test of Sheepdog Natural Aptitudes) francoskega Collie Kluba. To ne pomeni, da je delo z ovcami postal bistven pri vzreji. Tudi razvoj pasme naj ne bi temeljil na delo z ovcami. Namen teh testov je vnesti v vzrejo živali z uravnovešenim karakterjem. Sodobni škotski ovčar naj bi bil družaben pes, brez znakov nervoze. Dokazalo se je, da  imajo psi z močim nagonom na ovce tudi bolj stabilen karakter brez znakov plašnosti in nervoze.... to so ugotovili v Franciji in pašnji nagon, veselje do dela in temperament so dedni..torej  ;D
Debato glede cene mladičev sem pa začela, ker pomagam enemu znancu prodajati mladiče in sem dobila samo takšne maile...
Citiraj
kakšna je cena mladička-psičke. Na razstavi v Lj. sem slišal zelo visoke cene
od 550 € naprej.
4 ali je mogoče dobiti tudi psičko brez rodovnika za bistveno nižjo ceno?
Citiraj
Mene pa zanima cena mladiča in kraj od kod ste doma.
 
Citiraj
Zanima me če imate samčka trobarvnega in sicer starost in cena
Citiraj
Zanima me ali so vaši mladički še na razpolago in kolikšna je njihova cena?

In po odgovoru o ceni...ne duha ne sluha več!

Bila sem začudena, ker ko sem prodajala svoje leglo nisem imela teh težav. Mladiči so bili že vsi skoraj prodani pred kotitvijo. Pri 1 mesecu so prišli mladička pogledat, zaart in podpisati pogodbo.

Dva sta se premislila in izgubila aro. Tisti, ki so imeli pšičko tri dni in so imeli težave z domačim psom in so me prosili, da jo vzamem nazaj so bili celo presrečni, da nisem obdržala celotno kupnino...

Torej ne razumem, kaj se je spremenilo v 3 mesecih! GG


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #70 : 17 Februar 2009, 10:16:50
HoviNessa!

Kaj "naredi" ceno mladiča?
-starši;
-rodovniki staršev;
-uspehi staršev in cele linijie po obeh starših;
-zdravstveni pregledi staršev;
-zdravstveni pregledi mladičev;
-kvaliteta mladiča pri 8 tednih
-renome vzreditelja;-

in še kaj bi se dalo najti..

Še eno vprašanje..ali podpirate različne cene mladičev v istem leglu ? GG
 


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #71 : 17 Februar 2009, 10:18:52
Pri lovskih psih je to že nekoliko bolj komplicirano.Za primer lahko vzamem Basset Hounde,ki jih imamo doma.Ti psi morajo že za vzrejo najprej opraviti telesno oceno(ocena iz razstave ne velja),nato PNZ(preiskus naravnih zasnov) in nato še vzrejno dovoljenje.Večina lastnikov še tega ne opravi.Vsi ostali,ki pa hodimo tudi na razstave tukaj še nismo zaključili.Ker basseti spadajo med pasme,ki morajo opraviti delovni izpit nam sledi še ta.Se pravi najmanj tekma na državni ali mednarodni ravni.Torej za moje pojme mladič iz premišljeno izbrane kombinacije staršev,ki imajo poleg osnov narejen še delovni izpit in uspehe na razstavah ne more imeti iste cene kot mladič,katerega starši izpolnjujejo samo osnovo za vzrejo.
Pa še nekaj.Tudi na razstavah se ne dajejo samo odlične ocene,pa čeprav je pes lahko edini predstavnik svoje pasme.Moj pokojni samec je velikokrat bil na razstavi edini Basset Hound,pa smo domov nosili ocene od 3,do 4 ali pa celo odlično brez titule.Na koncu je imel zaključene tri šampionate,opravljen državni delovni izpit in izpit B-bh.Tako da na razstavah še danes,pa četudi je prijavljen samo moj pes nisem prepričana da bo vedno zmagal.
LP Tjaša



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #72 : 17 Februar 2009, 10:23:31
z vzrejo sem se ubadala pred leti z pudljico, sedaj sem zopet na začetku poti z mojo hovawartko, zato moje skromno mnenje:
Odkar imamo našo Nesso pravzaprav še nisem strnila vseh stroškov, ki smo jih imeli, so pa narasli v tisoče eurov in sicer za:
- udeležbo na vseh razstavah v slo in na 1 v tujini od 6 meseca dalje
- opravljanje pregledov/ izpitov za vzrejno dovoljenje v Avstriji
- šolanje po  programu A, B-Bh in IPO
- slikanje kolkov v Avstriji
- ustanovitev psarne

Jaz se z vzrejo ne ukvarjam, imam pa samo eno pripombo. In sicer glede tega poudarjanja, kaj vse vzreditelj vloži v leglo in tako upravičuje visoko ceno mladičev. Vse lepo in prav - jaz nikoli ne gledam na ceno, če mi je pes res všeč (po novo mladičko grem v to nedeljo pa še vedno ne vem cene, npr.). Ampak se mi pa zdi malo trapasto kot stroške legla navajati stvari kot je osnovno šolanje staršev. To z mladiči nima blazne veze, odgovoren skrbnik pa psa šola tudi če nima legla, tako da ne vem, zakaj bi morali mladiči pokriti stroške B-Bhja od staršev? Nekaj pa tudi vzreditelj vloži v svojega psa kot odgovoren skrbnik, ne? To res niso stroški legla. Ne rečem PNZ, ampak A in B-Bh izpita pa res nimata veze, no.



polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #73 : 17 Februar 2009, 10:31:52
To glede izpitov se pa strinjam!

Osnovne izpite je fajn imeti ne glede na to ali boš imel leglo ali ne...to res nima nobene veze...
to je samo v prid boljšega sobivanja lastnika in psa!

:)


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #74 : 17 Februar 2009, 10:32:51
Xsara,stroški B-bhja pri nas niso nikoli bili opravičilo za ceno mladiča.Hotela sem samo povedati,da je samec lovske pasme imel opravljen izpit B-bh,kar ga veliko psov nima.Pri Basset Houndu bi bilo mogoče bolj razumljivo če bi imel opravljen izpit VP1 ali VP2 ali celo krvno sled,ne pa B-bh.Vse to je bilo moje veselje,čeprav je že pri enem letu starosti imel opravljen izpit B po starem načinu šolanja.Tudi to,da sem z njim sodelovala na državni tekmi šolanih psov po C programu je bilo moja stvar.Mi je pa bila pomembna državna tekma,s katero je opravil delovni izpit.
LP Tjaša



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 17 Februar 2009, 10:37:42
Lojze, niti približno nisem imela v mislih vas (pisali sva istočasno, takoda sem tvoj post videla šele po tem, ko sem že napisala svoje)! V bistvu nisem mislila nikogar konkretno, sem pa v podobnih debatah o cenah mladičev že dostikrat zasledila, da je kdo pod stroški za leglo omenjal čisto vse, kar je s psom kdaj naredil (od male šole in osnovnih cepljenj dalje). Hotela sem samo na splošno rečt, da je treba ločevat, kaj je strošek legla in kaj je strošek tega, da imaš pač doma psa. Tudi osebno nimam nič proti, če vzreditelj zasluži s tem, da mi je prodal psa. Če mi je pes res všeč, mi je popolnoma vseeno.



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #76 : 17 Februar 2009, 10:57:54
Ali kaj pomeni BOB psa, ki je bil edini predstavnik pasme na razstavi?  ;)

OOOOOOOOOOOO, naj to pripišem Seni?  :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D Hmmm, ne vem če je to nevoščljivost na uspeh ali enostavno neinformiranost??
Neverjetno, upam iz vljudnosti da to drugo.
Edini predstavnik, da se ne bom ... v hlače!  potem teh 12X na stopničkah je nerazumljivo od kod je prišlo, zato ker smo tako zanič in edini predstavniki potem tudi kaj dobimo v grupi, junior bis, .... Razstava se ne konča pri BOB. Meni se očitno dogaja, ker smo potem očitno v GRUPI tudi vedno same (drugih pasem ni?) in vsi drugi, ki so zmagali BOB so tako zanič, itd. ni mi jasno kako nama je potem uspelo tudi velikokrat na stopničke. Verjetno s drugi, ki so zmagali BOB itak zanič in smo le tako midve lako kaki platz dobile. SEVEDA!
Da boš bolj informirana o tem kako zanič smo, si lahko pogledaš njene rezultate http://www.diamond-collies.com/stranice/Sena.htm
Neverjetno tiste, ki na riti sedijo in delajo na osnovi najmanjšega upora podpirate ali nič ne rečete...nekdo, ki se pa trudi in ima tudi nekaj očitno SRAMOTNIH ( ker smo itak same- kar tudi ni res!!) rezultatov pa zaj... Zares žalostno!

ninci...GG je odprla temo na ceno škotskih ovčarjev...ona je 1000000000% mislila na dolgodlake...vse kar je bilo napisano se je nanašalo na ceno, vzrejo, razstavne uspehe, ... dolgodlakih (sem povdarila, dapišem o tem) Ni legla kratkodlakega, da bi se lahko sploh o ceni, vzreji, itd. pogovarjali. Ti pa zanimivo, da začneš namigovat na Seno...koliko vem ona ni dolgodlaki ali pa še tega ne vem? Glede na to pa moram sklepat, da je mogoče vseeno ono prvo kaj sem napisala.
Ali sem kaj slabo razumela in imamo enga predstavnika dolgodlakih??

In ja, ponosna sem da imam tako psico (glede standarda, uspehov, karakterja, ...vsega),  nima človek vedno srečo tako imet in seveda sem na naše delo in vse uspehe ponosna. Nikoli ne veš, kdaj ti bo ponovno taka sreča potkala na vrata. Mogoče več nikoli, lahko si srečen če enkrat imaš takega psa. Zato me ni bilo sram pripet link do uspehov, ker niso NIČ SRAMOTNI...NASPROTNO, so zelo fantastični!

Lahko brišeš moj post...samo potem zbriši tudi svojega!


HoviNessa

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 248
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 17 Februar 2009, 11:02:04
Pri nekaterih pasmah je pač potrebno vložiti v kužka več, pri nekaterih pa skoraj nič. Dovolj je le to, da je na svetu in da ima vzrejno dovoljenje. Pa ne mislim pri tem, da bi morali v ceno mladička vključevati stroške šolanja, psarne ipd. Daleč od tega. Gre za to, da je razlika med vzrediteljem in VZREDITELJEM, torej takim, ki pari kar tako, na pamet, ker bi otroci radi imeli mladičke za crkljat (in da ne bi mislili, da je takih malo!!) ali ker bi pač enkrat imeli leglo in potem dali psičko sterilizirat (takih je še več) in poišče samčka po liniji najmanjšega odpora, pač takega, ki je pri roki (a v npr.Novo Gorico naj grem parit...ja saj to je pa daleč  ???) in takim, ki bo poznal celo vejo rodovnika levo in desno, se pozanimal, kakšni so bratje in sestre, kaj dajejo naprej, katere napake se prenašajo in še in še....pa saj vedo kaj govorim tisti, ki načrtujejo kvalitetno vzrejo...
Point tudi ni v tem, da iz kvalitetne vzreje perspektiven psiček ne bi smel biti doma, za na kavč. Včasih bi vzreditelj skoraj raje prodal kužka taki družini, ki bi ga imela samo za crkljat kot kakšnemu ambicioznemu razstavljalcu, ki bo reveža vlačil sem in tja, tudi če pri tem trpi....upam,da se razumemo :)


»Imamo kaj praznovati: košček življenja, ki nam je preprosto podarjen: današnji dan. «

Web: http://hovawart-vombarogianland.si

Blog: http://hovawart-vombarogianland.blogspot.com


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #78 : 17 Februar 2009, 11:26:06

Torej izgled in rodovnik ni vse, je tudi temperament psa in zlasti znanje handlarja/lastnika, da pokaže vrline svojega psa, ker razstave so dejanski show in velikokrat zmagajo boljše razstavnljeni psi, ki so mogoče manj kvalitetni  ;)

Kar se tiče škotov in pašnje..  V Franciji so poleg karakternega testa uvedli test na ovac. To je CANT (test of Sheepdog Natural Aptitudes) francoskega Collie Kluba. To ne pomeni, da je delo z ovcami postal bistven pri vzreji. Tudi razvoj pasme naj ne bi temeljil na delo z ovcami. Namen teh testov je vnesti v vzrejo živali z uravnovešenim karakterjem. Sodobni škotski ovčar naj bi bil družaben pes, brez znakov nervoze. Dokazalo se je, da  imajo psi z močim nagonom na ovce tudi bolj stabilen karakter brez znakov plašnosti in nervoze.... to so ugotovili v Franciji in pašnji nagon, veselje do dela in temperament so dedni..torej  ;D
 

Zame je prvo temperament. In pse kupujem glede na temperament . Pri pasmi prvo to iščem. Če mi je pa vizualno všeč pa še toliko bolje.

Kar se škotov tiče, sem ena tistih, ki jih je imela priložnost videt tudi na pašni pri Martini in na testu CANT.

In to kar si napisala zgoraj drži. Sem na testu CANT imela priložnost videt dva škota, ki sta komaj naredila test pašnih zasnov. In tako kot sta bila nezainteresirana pri pašni, sta bila tudi na testu socializacije. Žalost od žalosti. In naj sta bila še tako lepa in z ne vem kakšnimi razstavnimi nazivi, sta zame bila čisti škart, zamorjena, brez volje in veselja  do dela, prestrašena, ......In moram rečt, da srečujem veliko takih škotov in mi je grozno to videt. Kako so vzreditelji uničili to pasmo.

In škot ni več to, kar je bil in kar naj bi bil tudi po standardu. Vse preveč se gleda na izgled in vse premalo na karakter.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #79 : 17 Februar 2009, 11:36:09
Alma, če greš na test, to ne pomeni, da je tvoj pes delovi( ker če ne dela ne more bit delovni), ampak če ima še sploh pašni nagon. Ker brez tega to sploh ni več ovčar, ni tapravega temperamenta. Tako postaja s časoma pasma samo še senca sebe.

In ker so to res odgovorni vzreditelji in klubi že ugotovili, uvajajo vedno več raznih delovnih, lovskih, pašnih in ne vem kakšnih vseh testov in izpitov.



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #80 : 17 Februar 2009, 12:36:15
Alma, če greš na test, to ne pomeni, da je tvoj pes delovi( ker če ne dela ne more bit delovni), ampak če ima še sploh pašni nagon. Ker brez tega to sploh ni več ovčar, ni tapravega temperamenta. Tako postaja s časoma pasma samo še senca sebe.

In ker so to res odgovorni vzreditelji in klubi že ugotovili, uvajajo vedno več raznih delovnih, lovskih, pašnih in ne vem kakšnih vseh testov in izpitov.


nisi prebrala kaj sem napisala...šlo se je za to, da bi jih morali meriti s delovnimi uspehi...kako, če ne delajo? Enkrat, če greš tako kot pišeš se izve, če ima nagaon, kako izražen, ... ne moreš pa rečt, da je sedaj delovni in ne moreš jih meriti po delovnih uspehih.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #81 : 17 Februar 2009, 12:54:45
Sem tudi jaz napisala, da ni še deloven in drugo, do delovnih uspehov sploh ne moreš priti pri škotih, ker sploh ni trialov zanje. So lahko samo kakšne lokalne tekme.

Deloven je pes, ki vsak dan pase.

In koliko je vas slov. vzrediteljev, ki ste pripravljeni v tej smeri kaj naredit( it kdaj na kakšno pašno) in ne hodit samo po razstavah? Poskrbet, da se psu zbudi pašni nagon( seveda če ga še ima) in ga krepit? Bore malo oz. skoraj nič.


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #82 : 17 Februar 2009, 12:56:18

Deloven je pes, ki vsak dan pase.


A pod to šteje pasenje avtov, kolesarjev, drugih psov in igrač?  :D :D :P Da vidim kaj imam doma  :D



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #83 : 17 Februar 2009, 17:16:31
Cacy, ta prava se je oglasla, s pašnim izpitom. :D :D

Saj veš, da se najdejo tudi takšni "pašni" borderji, ki pa pri ovcah  odpovejo.


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #84 : 17 Februar 2009, 18:17:11
In koliko je vas slov. vzrediteljev, ki ste pripravljeni v tej smeri kaj naredit( it kdaj na kakšno pašno) in ne hodit samo po razstavah? Poskrbet, da se psu zbudi pašni nagon( seveda če ga še ima) in ga krepit? Bore malo oz. skoraj nič.

Vidiš, zato bi bilo boljše da bi vzreditelji škotov odgovarjali na to.

In ne, nisem pripravljena narediti 700 km. Absolutno predaleč se mi zdi, zato bom raje šla recimo na Madžarsko.
Tam obljubljajo, da bo tudi bližje k nam in imam možnost it s frendi. Potem se lahko tudi gre večkrat in ne samo enkrat pošnofat ovce.
Paja, ravno trenutno so borderji tako oh ni sploh...zadnje čase vidim kar precej psov s izredno slabimi živci, zelo boječe, itd. Ravno v Trenčinu je bilo kaj nekaj takih, ki so se zelooooo bali.


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #85 : 17 Februar 2009, 18:43:37
Meni se od vzreditelja ne zdi fer, da opravičuje neko ceno mladiča s tem, da je bil na xy razstavah in da ima ne vem kakšne rezultate. Pa kaj? Na več kot 75% razstavah sodijo sodniki, ki nimajo pojma, vsaj pri borderjih je tako, sem pa prepričan da je pri drugih pasmah zelo podobno. V stroške naj se štejejo delovni testi, pot za parit, skočnina, vse kar se da mladičem, zdravstveni testi (ampak ne če ima psica 4 legla, vsakič povdarjat te stroške, naj se delijo na 4), poleg bi lahko dodali še specialne razstave, ampak res prave specialke, s pravim specialistom.



chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #86 : 17 Februar 2009, 19:24:08
Ne spuščaj cene brez razloga.Meni se rodovniški psi zdijo tako ali tako premalo cenjeni.
To da je pogoj uspeh na razstavah, res da pritegne mnogo ljudi, vendar ni vedno pokazatelj dobrega legla.
Jaz sem postavila pri mojem leglu precej visoko ceno ,ker se mi je zdelo da glede na dober rodovnik,oceno legla,oceno posameznih mladičkov in moje pravice izbire komu bom oddala mladičke to lahko.Poplava "čistokrvnih,samo papirjev nimajo" je bila moja konkurenca.Gladko sem pometla z njo čeprav sprva ni tako kazalo in število mladičkov je bil tudi rekord za N.O. v Sloveniji.A sem vesela da sem vse mladičke oddala v dobre roke in lahko odklanjala nemalo žaljivih "kupcev" ki so me zmerjali kaj si mislim, da imam tako ceno.Takim sem povedala da je pač cena taka in da se zahvaljujem za njihovo povpraševanje.
Če bi imela še mladičke naprodaj, ko so odšli vsi namenjeni oddaji od hiše, bi jih prodala še najmanj 30ali več.Tako da ne popuščati postavite ceno ki je v vašem srcu in očeh poštena in vztrajajte na tem da gredo v dobre roke.
Pa še to so tudi ekstremi ki cenijo lepe pse.Mojega Arsa smo hoteli obdržat ko se je pojavil dober fant ,ki se je naravnost zaljubil vanj.Ker sem ga hotela odvrniti prav od tega mladička sem mu rekla da je cena dvojna.Kljub temu ga je hotel.Prodan je bil po prvotni ceni in v res dobre roke.Niti slučajno mi ni žal.
Večkrat mi ga pripelje pokazat in vem da sem ravnala prav.Tako da sama oceni svoje bogastvo in ravnaj s srcem.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #87 : 17 Februar 2009, 19:41:34
OOOOOOOOOOOO, naj to pripišem Seni?  :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D Hmmm, ne vem če je to nevoščljivost na uspeh ali enostavno neinformiranost??
Neverjetno, upam iz vljudnosti da to drugo.


 ??? ??? Ne vem zakaj si se sploh prepoznala ??? Nikjer ni letelo na nikogar direktno, sploh ne na nobenega sodelujočega v temi. Meni recimo več pomeni odlična ocena brez naziva v konkurenci kot BOB kjer je pes edini prijavljen. Kako je lahko best of breed če pa je edini, se ga tudi ne da primerjati z ostalimi a ne ;) In tudi mi imamo že tak BOB brez skrbi, pa mi pomeni veliko manj kot kakšna res realna ocena v konkurenci ;) Tako, da se nič razburjat. Jasno je, da pasme ki so v slo. manj zastopane imajo tudi manj konkurence in da mogoče tudi naslov dosežejo hitreje kot recimo pri prinašalcih, ali dogah, kjer jih je prijavljenih po cel kup v razredu. ;)



Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #88 : 17 Februar 2009, 23:31:52
Kar se tiče cene - jaz bi priporočila, da jo nekaj časa držiš, če pa še potem ne bo šlo, jo pa malce spusti.
Deliti na razstavno in pet kvaliteto - komot, samo pride do tega, da sta v leglu dejansko le en ali dva mladiča razstavne kvalitete ...
Sicer pa vsakega kupca cena vsekakor zanima ali pa vsaj okvirna cena. In ja, je tudi odvisna od samih staršev - meni je recimo bolj kot razstavni uspehi staršev, pomembna sama linija oz. predniki. Pomemben mi je tudi nagon, karakter ...
Mogoče bi me edino malo zanimali uspehi iz specialk, kjer vem, da je sodil nekdo, ki pasmo v piko pozna.
Sem pa videla ogromno lepih predstavnikov na razstavah, karakterje so imeli pa čisto netipične - in to velja za vse pasme, ne sam za mojo.


Rodovnik in vzreja; mam doma dobrega predstavnika pasme, je bil na večih razstavah - in ja, tudi sam je bil: kot edini predstavnik pasme in dobil tudi tako večkrat BOB. Jah, žal ni blo konkurence, ampak jaz pa tudi nisem držala pištole sodniku v hrbet, da mu je naziv dal! Tako, da če je pes sam, ne pomeni nujno, da bo dobil. Odvisno je od sodnika.
No, paril je enkrat in po vsej verjetnosti nikoli več. Zakaj? Zato, ker sem mnenja, da pasma ne bo nazadovala, če ga ne parim.  :)


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #89 : 18 Februar 2009, 12:02:35
Ja razumljivo, ker pasma v slo. ni široko zastopana. Hočem povedat, da če se gremo glede na to, na kaj se ceno oblikuje je ne moremo oblikovat na osnovi BOB-ov in CAC-ov ker to ni edino merilo. In če so dobri psi samo tisti, ki imajo BOB-e in ostale nazive bodo vse pasme šle po hitrem postopku k hudiču v rit. Treba je včasih gledat širše in kot je rekla minči iskat temperament, nagone, delavne zasnove, ki naj bi ga neka pasma imela. Ker razstavni uspehi niso vse.