Nepravilen ugriz

Taj · 46897

Lichi

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #90 : 22 April 2010, 11:31:44
Hojla!
Sem prejle še enkrat preverila stanje in vsakokrat, ko vidim njene čeljustke me ornk zaskrbi. Mislim da sem realno premalo ocenila zamik ... kajti sigurno je okoli 5 mm.  :-\
So pa zobki še čisto majhni...nekateri so šele začeli kukati iz dlesni, tako da v primeru puljenja kaninusov mislim da ne bo prepozno.
Ali potem sploh obstaja možnost, da se čeljust zamakne oz zraste vsaj za kakšen milimeter več? Ker pravzaprav sploh ne vem v čem je štos puljenja zobkov z rastjo spodnje čeljusti...razen tega, da ji zobki ne bi rinili v nebo.

Botticelli: Kakšno hrano pa uživa kužica? Briketke ali bolj mehko hrano?

Drugače pa me glede estetskega vidika to sploh ne obremenjuje, kajti psička je ljubka pa čeprav s krajšo spodnjo čeljustjo. Kajti vsi ''posebneži'' s takimi ali drugačnimi značilnostmi so še bolj posebni na pozitiven način.  :)
Želela bi samo, da ima psička normalno pasje življenje in da bi lahko kdaj sčikala tudi kakšno kostko.  :)



BlackRosie

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #91 : 22 April 2010, 11:59:04
Veliko ste povedali o podgrizavosti, mene pa zanima, kakšne probleme lahko povzroča predgrizavost (se reče tako?), se pravi primer, ko je spodnja čeljust daljša od zgornje. naš pes je sicer mešanec z labradorcem in ima spodnjo čeljust daljšo od zgornje. Ker nismo nikoli opazili, da ga kaj boli ali da bi kaj težje jedel, temu nismo posvečali preveč pozornosti. Star je 17 mesecev.
Veterinar, ki je opravil kastracijo, je to opazil, me vprašal, če ima pes kaj problemov, in ker sem rekla, da se mi zdi da ne, o tem ni več govoril. In jaz na to nisem več mislila, dokler nisem naletela na tole temo.
 



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #92 : 22 April 2010, 12:15:15
Če pes normalno je, mu zobje ne motijo ko grize, potem ni panike.

Moja je vedno jedla mešano, zadnja leta pa imam vse svoje pse na surovi hrani bolj ali manj. No ker pa yorkica ne mara surovega mesa, ga za njo spečem. tako da sedaj je 90% na mesu + dodatni (vse kar je v normalni prehrani, od ajdove kaše do zelenjave in skute,...)

osebno sem anti briketi, tako da imam brikete bolj za skrajne primere, sicer hranim svežo hrano.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #93 : 22 April 2010, 13:11:51
Veliko ste povedali o podgrizavosti, mene pa zanima, kakšne probleme lahko povzroča predgrizavost (se reče tako?), se pravi primer, ko je spodnja čeljust daljša od zgornje. naš pes je sicer mešanec z labradorcem in ima spodnjo čeljust daljšo od zgornje. Ker nismo nikoli opazili, da ga kaj boli ali da bi kaj težje jedel, temu nismo posvečali preveč pozornosti. Star je 17 mesecev.
Veterinar, ki je opravil kastracijo, je to opazil, me vprašal, če ima pes kaj problemov, in ker sem rekla, da se mi zdi da ne, o tem ni več govoril. In jaz na to nisem več mislila, dokler nisem naletela na tole temo.
 

Pri moji pasmi (šicu) je predgrizavost zaželena - ugriz po standardu mora biti predgrizav ali vsaj kleščast. Če gre za lep, tesen predgrizav ugriz, pes nima nobenih težav. Tudi moja psica, ki ima nekoliko večji predugriz je popolnoma OK, še celo močnejši ugriz ima od moje druge psice s tesnim predugrizom.

Predgrizavost ni problematična, razen če je spodnja čeljust veliko daljša od zgornje (na primer do te mere, da jezik ves čas ven moli), vsekakor je veliko manj problematična od podgrizavosti, ki je nezaželena pri vseh pasmah.




Lichi

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #94 : 22 April 2010, 13:29:27
Hm, težko rečem ali jo kaj moti ta zamik ali ne, ker ko ji dam hrano, brikete dobesedno kar posesa vase. Torej grejo samo po grlu navzdol. ::) Jih nič ne zgrize...jedla bi pa tud kr naprej. Hehe se kr trese, ko vidi da bo dobila hrano.
Je to normalno, da briketki neprežvečeni priletijo direkt v želodček?
Opažam pa, da so jo najverjetneje začeli že srbeti zobki ... vse tlači v gobček. :) Pri veterinarju so rekli, da bi bilo fajn, da žveči gumijaste žvečke. Zdej pa ne vem...bi bil npr. mini kong primeren?



BlackRosie

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #95 : 22 April 2010, 14:32:31
Kalsang, hvala.
Kot sem rekla, do zdaj se nisem obremenjevala s tem, potem pa sem prebrala tole:

Veliko vecji problem bi bil, ce bi imela  spodnjo celjust predolgo, zgornjo pa prekratko. Takrat nastopi velik problem pri grizenju in prezvekovanje, tezje bi "mahinirala" z jezikom in verjetno bi imela tudi problem z dihanjem.

in sem si želela malo več info. Nero nima tesen predgrizav ugriz, spodnja čeljust je daljša za vsaj pol centimetra, ampak ker ne kaže nobenih problemov, se ne bom več sekirala. Domnevam tudi, da je rast zaključena in da se stanje ne bo slabšalo. Imam prav?



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #96 : 22 April 2010, 14:41:18
Lichi, pri deset tednov starem mladičku je še prezgodaj karkoli reči. Spodnja čeljust se res še dolgo razvija in zelo verjetno je, da se bo podaljšala, mogoče bo ugriz na koncu kleščast. Operacija ali celo lomljenje čeljusti pri tako mladem psu je zelo tvegana zadeva. Na vašem mestu bi počakala, spremljala, kako se čeljust razvija, kako rastejo zobki. Kot je rekel Kodr, velika možnost je, da bo na koncu to samo estetska napaka in da napačen ugriz psičke ne bo oviral.


BlackRosie, pri 17-mesečnem psu je razvoj zaključen in se ugriz ne bo več spreminjal.



kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #97 : 22 April 2010, 18:01:40
Predgrizavost je pri nekaterih pasmah psov zelo izrazita npr. bordojska doga tudi do 2cm.

Brez panike!


Lichi

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #98 : 28 April 2010, 11:08:45
Da se malo javim.
Z našo Lichi smo bili še enkrat pri veterinarju...šli smo nekako po drugo mnenje glede zobkov in podgrizavosti.
Moram povedat, da nas je sprejela zelo prijazna veterinarka, ki je po pregledu zobkov kar malo ostrmela. Rekla je, da je psička precej podgrizava in da bo najbolje, da jo pregleda še strokovnjak...dr. Pavlica. Prijela je Lichi in jo direkt odnesla k njemu. Nazaj je prišla precej bolj optimistična. Menda je rekel, da se pri mladiču njene starosti (11tednov) ne bi delalo še nobenih posegov, kajti spodnja čeljust raste še precej časa in možnost je, da naj bi dohitela zgornjo. Če ne dohitela pa vsaj zmanjšala zamik. Tako da sem v tej smeri zaenkrat kar malo pomirjena. Rekel je, naj se pri njem oglasiva čez 2 meseca potem pa bomo videli kaj in kako naprej.
Napotek je bil naj čimveč žveči.
Skratka, z delom osebja na veterinarski fakulteti sem zaenkrat izredno zadovoljna. Na drugi kliniki (je ne bom imenovala) bi Lichi pa že kar v štartu populili zobke.  ???
Po mojih izkušnjah, vključujoč tudi to, se drugo mnenje vsekakor splača.  :)

lp



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #99 : 28 April 2010, 11:28:54
Super, da ste šli po drugo mnenje. :)

Čeljust pa bo rasla še dlje od naslednjih dveh mesecev, tako da imate res še dovolj časa.



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #100 : 28 April 2010, 13:26:08
Malo se moram vmešat ne, temo sem prebrala površno, zato se že vnaprej opravičujem če sem kaj narobe razumeli.

Ampak moja prva rekacija je, kaj so slovenski veterinarji resnično prf/$njeni!!!! Mislim v tujini ne delajo okoli podgrizavosti nobene drame, sploh če govorimo o ljubljenčkih, za vzrejo je itak tabu. Ampak pri nas bi pa kr pulili in aparate dajali, pa ljudje, a ne vidite da vas samo ožemajo?!?!?! Podgrizavost povzroča težave zelo majhnemu številu psov, pri njih so večinoma problem caninusi, pa še to jih ponavadi ni treba pulit, temveč jih samo nekako obrusijo (ne spomnim se točno, sem brala 1x en članek) in psi živijo popolnoma normalno naprej.

Se pa seveda ne morem strinjat z odnosom, potekom nakupa, itd...tukaj pa vam dam prav pri vseh vaših kritikah. Samo ne ga srat z nekimi posegi no, pač pes bo ljubljenček, z njim se imejte fajn, ne pa tak komplicirat. Kot je napisal mislim da Apollo se stvar deduje, vendar recesivno, kar pomeni da se vsake toliko pač pojavi, treba je izključit dotičnega psa iz vzreje in po možnosti ne ponavljat kombinacije, ne pomeni pa to, da je treba nujno starše izključit v celoti.  Malo se skulirajte okrog primera, pa raje kakšno tujo literaturo preberite.



kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #101 : 28 April 2010, 16:36:30
Žal se tak pristop v veterini resnično dogaja vendar lahko povlečemo vzporednico s tujino. Tak način je v prvi vrsti domena tujine, ki pa se žal, prenos miselnosti o zaslužku, seli tudi k nam.

Ni vse dobro kar je naše in ni vse slabo kar je naše!

Sicer izven teme, vendar menim, da bi se morali bolj ceniti kot se in pozitivne stvari iskati tudi doma.