nakup konja

*čivava_girl* · 34033

*čivava_girl*

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
: 25 Februar 2009, 23:45:45
živjo,
zanima me o nakupu konja, ker mi je oči rekel da mi mogoče kupi konja :o ko naredim izpit jahač 2(jahača 1 sem že naredila),sem seveda šla takoj raziskovat na tem forumu nisem zasledila te teme ,zato sem se odločila da jo kar sama ustvarim. konja bi imela za terensko jahanje, ne previsokega ,kastrata ali kobilo,dobro ujahanega in za začetnike se pravi ne temperamenten da se ga da kontrolirati. najljubši so mi haflingerji,a ne vem če je pravi? prosila bi za dodatne informacije o nakupu ,kaj je treba paziti ,o prehrani in opremi novega konja? upam da si boste lahko vzeli par minut in mi odgovorili na moja vprašanja že vnaprej se zahvaljujem.

moncy


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 26 Februar 2009, 13:58:53
Jaz ti najprej priporočam, da si prebereš malo TOLE stran/forum, prepričana sem, da boš našla odgovore na vsa vprašanja in še več ;)  Škoda tule pisat stvari, ki so napisane že 100x ;)



*čivava_girl*

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 26 Februar 2009, 19:08:21
sej sem že vpisana in prebrala sem večino tem o nakupu ion še te teme so razmetane po vsem forumu

moncy


Blue_Star

  • Gost
Odgovori #3 : 04 Februar 2011, 09:09:10
Živjo!
haflingerja NE priporočam ker znajo biti zelo temperamentni. vsekakor moraš konja (ko ga želiš kupiti) preizkusiti v terenu in maneži. ob nakupu preveri, če ima dovolj trde tetive, previri poškodbe kože, oči, nosa in poglej njegove zobe. s sabo lahko pokličeš tudi strokovnjaka ali pa kar veterinarja. priporočam da si ogledaš stran Društvo za pomoč konjem in tam najdeš Konji, ki čakajo na posvojitev. ti konji so bili zlorabljeni oz. bi bili že v "salamah". konje oddajajo s posebno pogodbo in z nižjo ceno  kot bi stali sicer. konji niso dobro ujahani (ali sploh niso) ampak s posvojitvijo lahko rešiš življenje.
sporoči mi če si pogledala.
aja in Walter (haflinger) je tudi v tem društvu, čaka na posvojitelja. je 5 let star kastrat in je dobro ujahan.



kitekat

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 18 Januar 2012, 16:55:03
Živjo,

a bi mi kdo vedel povedat, od kakšne telesne višine ( in teže) dalje bi bila kobilica zmožna nositi 160cm/60kg punco, če se za kobilo to še ne ve (npr kupiš mlado, neujahano)? Ponavadi se jahači oziroma novopečeni lastniki omejujejo z max višino, v bistvu bi se tudi jaz, ampak sem trenutno omejena z dimenzijami hleva (površina), potem bo pa prostor tudi za večjega, ali več konjev. Z islandci sem seznanjena, nizkimi hladnokrvnimi pasmami tudi, večja pasma ponija bi tudi obveljala, ampak resnici na ljubo to ne pomaga veliko, če si ogleduješ križance, s katerimi ni čisto nič narobe =)

hvala in LP
Katja 



manca5

  • Gost
Odgovori #5 : 18 Januar 2012, 21:04:04
Načeloma ni toliko odvisno od višine in teže kot pa od konjeve konstrukcije. Recimo šetlandski poniji nesejo ogromno za svojo velikost, arabci pa v primerjavi z njimi veliko manj.

60kg se mi sploh ne zdi veliko in po mojem mnenju ti ni treba skrbeti zaradi višine konja. Od 130 naprej, seveda pa odvisno od konja - čokati (po kostni konstrukciji in ne po maščobi :P) nesejo več kot ozki, atletski konji.

Bolj pomembna stvar je konjeva družba. Tvoj post zveni kot da bo konj še vsaj nekaj časa sam v hlevu. Konj nujno potrebuje sebi enako družbo! Premisli kako bi mu lahko to omogočila preden se spustiš v nakup. Če te ovira prostor bi mogoče bil mini poni za družbo. V skrajni sili je dobra tudi koza...

Bolj pomemben kot hlev je izpust in najboljša možnost je lauf štalca. Konji so veliko bolj zadovoljni zunaj in tudi usposobljeni za bivanje zunaj v vseh vremenskih razmerah. Morajo pa imeti zavetje - torej 3 stene in streho, da se skrijejo pred vetrom in soncem. Dež in sneg jih običajno ne moti preveč :P

No malo sem se razgovorila in 'kiksnila' temo, ampak ne bi rada da delaš napake kot sem jih jaz... Moja kobila je par mesecev trpela sama zaradi moje nevednosti in ni bilo lepo. Konj potrebuje družbo veliko bolj kot hlev. Največjo uslugo boš konjičem naredila če postaviš ograjo okrog tvojega hleva in jim dovoliš da sami izbirajo kdaj bodo zunaj in kdaj not.



kitekat

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 19 Januar 2012, 00:14:07
Kobilico bi postavila za silo v hlev, kjer imamo trenutno nastanjenih 5 koz v pričakovanju in cca 30 kuncev, pač dokler ni paše zunaj, pa tudi neka stalna zmerna temperatura je tam. Iz hlevskega okna lahko gledajo na dvorišče, pa vse do hiše. Do naslednje zime imam namen urediti listnico v hlev z izpustom na enega izmed pašnikov, pa bo tam prostora dovolj za njej enako družbo. Kar se teh kriterijev tiče, se mi zdi, da so kar izpolnjeni. Ob trenutni zasedenosti ne bomo nikoli porabili vse krme, smo pa sveže priseljeni (ponovni) kmetovalci in imam možnost izpolniti svojo otroško željo, pa smo ženske stopile skupaj in rekle zakaj pa ne =) ... Imam nagledano eno poni-mix babuško v tretjem letu starosti iz skrbnih rok, ki mi sicer ne deluje prav nič krhko (kaj pa vem, kot en mini posavc, ampak s ponijevsko glavo), ampak je odrasla oseba jasno še ni zajahala, je pa noro luštna, pridna, ravno prav razvajena in vajena vseh kozjih vragolij (ena 'njenih' kozic je sedaj pri nas). Pa še culo opreme zase in za jahača je pripravljena spakirat...



makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 19 Januar 2012, 09:44:33
Kobilico bi postavila za silo v hlev, kjer imamo trenutno nastanjenih 5 koz v pričakovanju in cca 30 kuncev, pač dokler ni paše zunaj, pa tudi neka stalna zmerna temperatura je tam. Iz hlevskega okna lahko gledajo na dvorišče, pa vse do hiše. Do naslednje zime imam namen urediti listnico v hlev z izpustom na enega izmed pašnikov, pa bo tam prostora dovolj za njej enako družbo. Kar se teh kriterijev tiče, se mi zdi, da so kar izpolnjeni. Ob trenutni zasedenosti ne bomo nikoli porabili vse krme, smo pa sveže priseljeni (ponovni) kmetovalci in imam možnost izpolniti svojo otroško željo, pa smo ženske stopile skupaj in rekle zakaj pa ne =) ... Imam nagledano eno poni-mix babuško v tretjem letu starosti iz skrbnih rok, ki mi sicer ne deluje prav nič krhko (kaj pa vem, kot en mini posavc, ampak s ponijevsko glavo), ampak je odrasla oseba jasno še ni zajahala, je pa noro luštna, pridna, ravno prav razvajena in vajena vseh kozjih vragolij (ena 'njenih' kozic je sedaj pri nas). Pa še culo opreme zase in za jahača je pripravljena spakirat...

ah ja ::)

Kot ti je odgovorila že predhodnica, ti tudi jaz odsvetujem nakup kobilce, dokler ne uredite primernih bivalnih pogojev in ji zagotovite družbe drugega konja (kozice so sicer fajn družba, niso pa tisto kar rabi konj za nek normalen psihološki in socialni rzavoj)

Konj vsekakor rabi, poleg ustrezne prehrane, družbo drugega konja in možnost dnevnega gibanja na svežem zraku!


Izpust je pogoj (must!!!), konja ne moreš imeti celo zimo zaprtega v hlevu, ki je po možnosti še pretopel!. Če drugega ne, to na dolgi rok slej ko prej privede tudi do raznih obolenj dihal (amonijak!) in vedenjskih težav. Žal.

Poleg tega nakup 3-letne neujahane kobilce ni najboljša izbira za začetnike v konjereji - pa če je 'žverca' še tako simpatična in prisrčna, ker se ti hitro zna povzpeti vrh glave (načeloma so konji precej bolj brihtni, kot jim ljudje priznavamo in nas kaj hitro prečitajo) - običajno se zadeva, ko lastnik konja ni več sposoben obvladovati, konča precej klavrno za konja.

Tako da jaz predlagam, da si doma morda še kaj preberete (recimo na spletni strani konji.com, kakšna knjiga s  področja oskrbe konj tudi ne škodi), se pozanimate pri kom, ki ima konje (pa ne pri prvem sosedu, ki ima doma v štali med kravami zaprto hladnkrvno kobilo namenjeno  štepanju žrebet za meso) in potem uredite primeren prostor (lauf štale so npr. super opcija za rekreativne oz. družinske konje) in se šele potem spustite v iskanje primernega družinskega konja (za začetek kakega starejšega in bolj izkušenega).

Z izpolnitvijo svojih otroških želja načeloma ni nič narobe ;D , vendar ne na škodo konja. Če drugega ne, je razvoj  na področju reje in razumevanja konj v zadnjih letih  precej napredoval in če je še kakih 15 let nazaj veljalo, da je dovolj štalca in pa mrva ter občasno obisk lokalnega kovača, se danes za konju prijazno oskrbo zahteva precej več.

lp




manca5

  • Gost
Odgovori #8 : 19 Januar 2012, 14:35:47
Kitekat, kobilico ne bo nič motil mraz veš. Konjem je veliko bolje zunaj kot pa v hlevu. In po mojem mnenju pa še mnenju veliko drugih je 6 ur na dan minimum, da je konj zunaj, v izpustu. Čim več tem boljše.

Ne znam si ravno predstavljati kako situacijo imaš, če bi se spustila v podrobnosti bi ti znali svetovat. Recimo kako velik je hlev - površina, kaj je okrog hleva (torej te omejuje dvorišče, cesta ali kaj drugega). Če imaš možnost okrog hleva postaviš ograjo (pa če je še tako majhen izpust, recimo 10x10 (spet večje kot je boljše je)), lahko imaš 2 ponija zunaj. V hlevu je voda, seno na suhem, zaradi temperatur ti res ni treba skrbet, veter je edina skrb in če je hlev vsaj 6x6 metrov je to dovolj za 2 ponija.

Makko je dobro povedal, najprej razmisli o stroških:
seno praviš da imaš. Super :) To je osnovna hrana konju in večina hobi konjičkov ne potrebuje nič več, morda vitaminsko/mineralno mešanico čez zimo,  to pa te ne pride več kot 20eurov na zimo.
Kovač: vsaka 2 meseca. Cene variirajo od kovača do kovača, ponavadi od 20-50 eurov + prevoz. Jaz imam pozimi kobilo boso, poni pa je tako in tako ves čas bos in me pride okoli 60 eurov na trim za oba. Poleti je podkovana in plačam od 80-100 eurov za oba.
Veterinar: nobenega konja ne kupuj brez veterinarskega pregleda. Ti obljubljam da te tistih nekaj eurov lahko reši pred veliko veliko stroški, trpljenja in skrbi.
Konje boš morala redno razglistevati, vsakič je treba dati drugo pasto - torej cca 30eurov na pol leta za enega konja. Če konj, ki ga kupuješ nekaj časa ni bil razgliščen boš morala na začetku dati 2x v razmiku 2 tedna.
Brušenje zob: cca 150 eurov, večina konj mora meti brušene 1x na leto, nekateri manj, drugi večkrat.
Cepljenje: 1x na leto se cepi za tetanus (za isto ceno lahko dobiš v paketu še za influenco) - cca 50 eurov na konja. Če ni bil redno cepljen, se cepljenje ponovi v enem mescu - torej 100 eurov na konja prvo leto.
Stelja načeloma ni problem, sploh če je konj veliko zunaj in ni draga.

Razmisli še o dodatnih stroških, ki vedno pridejo: veterinar. 200 eurov ko konj 2 tedna kašlja. 300 eurov minimum ko dlje časa šepa. Koliko so šele kolike in morebitne operacije zaradi njih, in pa vse sorte poškodb. Konji so pravi talenti v samopoškodovanju.

Najbolj pomembno: koliko ur jahanja imaš za sabo? Koliko treninga? Pa ne tistega od soseda ampak iz jahalne šole. Izpit jahač 1 je po mojem mnenju pogoj, da lahko uspešno jahaš dobro ujahanega konja.
Veliko jahačev ima radih svoje konje, ampak se zaradi neznanja sploh ne zaveda koliko bolečin jim povzroča. Neko osnovno znanje jahanja je pogoj za konjevo in tvoje zdravje.

Kam boš dala to ponico ujahat? Upam da veš, da konja nikoli ne bi smel ujahat neizkušen jahač. Za sabo imam več kot 10 let jahanja v jahalni šoli in doma na svojih konjih in to je ravno dovolj, da vem da nisem pripravljena ujahovati konj in da vem kaj vse bi konju lahko povzročila, če se ga ne lotim pravilno.
Torej par mesecev ki jih bi konj moral preživeti v trenerjevi štalci bi te stalo od 500 do 1000 eurov nekje (naj me kdo popravi prosim, nisem čisto 100%, ampak mislim da se cene vrtijo nekje tu).

Moje priporočilo je, da kupiš konja starega nad 10 let (ti so običajno že iz pubertete in jim neumnosti ne hodijo več po glavi), dobro ujahanega in primernega začetnikom, kastrata ali kobilo (izogibaj se žrebcem), brez kakršnih koli grdih navad (torej ne grize (niti poskuša ne!), ne brca, se ne vzpenja na zadnje, ne tolče s sprednjimi nogami in tako prosi za hrano, stoji popolnoma pri miru, ko je  to od njega pričakovano, ne vleče ljudi okrog, itd, itd).
V primeru da nimaš jahalnih izkušenj (sklepam po tvojih postih), se vpiši v jahalno šolo in dokler ne končaš urejanja hleva ne kupuj konja, ampak si pridobi znanje. Če se vseeno odločiš za svojega konja, lahko poiščeš licenciranega inštruktorja, ki pride na dom in ti pomaga.




amonra

  • *
    • Prispevkov: 278
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 19 Januar 2012, 15:04:57
No tudi jaz ti kot vsi ostali priporocam nakup starejsega in dobro ujahanega konja. Mlad konj in zacetnik sta vsekakor slaba kombinacija. Saj v kolikor nimas dovolj znanja in izkusenj bos si sama težko ujahala konja. Vsaka strokovna pomoč pa stane in lahko znese kar veliko denarja glede na ceno konja. Odprt hlev pa je vsekakor zakon sploh za konja, ki bi bil sam.  Na facebook-u lahko pogledaš kako to izgleda -pod Happy Farm v Pesniškem dvoru. Vse naše konjičke imamo non-stop na prostem, s tem da lahko hodijo v hlev katerega smo na vhodu zaščitili s posebnimi lamelami, ki delujejo kot vrata. Ampak kot smo ugotovili jih tudi dež in mraz ne odvrneta od tega, da ne stojijo zunaj in opazujejo okolico. V kolikor bo konj večino časa v hlevu bo verjetno razvil kakšne razvade in dolgočasja kot kopanje z nogo, grizenje, hodenje v krogu in vsekakor bo višek energije opazen ko boš želela z njim delat in ga učit, ko bo skušal se vzpenjat, bežat iz kao strahu in poskakovat. Vse to pa samo zaradi preveč energije in premalo gibanja ter dela. Tako da če si boš omislila konja potem naj bo hlev vsekakor z izpustom in ne boks, saj le tako bo konj imel možnost kvalitetnega življenja, plus tega bo navajen različnih zvokov, ljudi ,dogajanja in vsega kar se pri vas dogaja. Kako velik nadstrešek in izpust pa je odvisno od vaših zmožnosti. Nadstrešek mora bit seveda dovolj velik da lahko konj pod njim stoji v celoti izpust pa kolikor imate pač možnosti. Lahko je manjši ob nadstrešku in potem tudi večji s pašo na drugem koncu posestva.



kitekat

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 19 Januar 2012, 22:43:02
Me veseli, da ste se razpisali. Hvala za nasvet  :)



kitekat

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 20 Januar 2012, 18:24:19
Evo mene spet, moji radovednosti ni meja  :-[ Se mi zdi, da vprašanje še vedno sodi znotraj iste teme, če ne, me popravite...

Recimo, da imaš konja in temu iščeš družbo (kobila-kobila ali kobila-kastrat). Tudi to je treba premlet. Me zanima, kako ste se lotili združevanja drugega konja s prvim? Jasno, ob predpostavki, da imaš vse potrebno že pripravljeno in prvega konja naštudiranega. Verjetno poskušaš domov pripeljat podoben karakter in starost kot je prvi. Kje ju je najbolje seznaniti, na prostem ali v hlevu? Dve osebi, oba konja na povodec in zmanjševat razdaljo? A prirediš hlev s pregrado do vihra in uvedeš odprti boks (U obliko prostora) ali pustiš osnovno obliko nedotaknjeno? Hmm, so konji zaščitniški do svojega domovanja ali kmalu sprejmejo cimra? Meni bi se recimo zdelo smiselno pregradit pašo na dva dela, vsakemu svoj prostor, ampak potem si omejen z vremenom, ker samo za tisti kratek čas delat nadstrešek se mi ne zdi logično oziroma je najmanj zamudno, dobra paša se uniči, potem pa še podiranje strehe... Dvojnih vrat iz hleva ne bi postavljala. Ali pač, pogosto je svetovano vhod in izhod, ampak verjetno je tu govora o čredi cca 5 konj...

 :) Katja



kitekat

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 20 Januar 2012, 18:38:05
V mojem primeru je/bi bil/bo ta hlev (na oko 5x5m) direktno povezan s pašo in ločen od glavnega, kjer je kozja čreda. Bi pa pregradila tako, da je najmanj toliko samega izpusta na peščenih tleh, kolikor je hleva oziroma zavetja, paša pa 'zaprta', ker čredo ob lepih dnevih tudi sprehodim. Ampak to je nekaj ur, če je le dovolj lepo vreme, po mojem to ne bi jemal kot pomanjkanje. 

Še nekaj - bi se simpatija prvega konja do koz znala preslikat na drugega ali postaneta povsem samostojna čreda in potrebujeta svoj pašnik?

Katja



kitekat

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 21 Januar 2012, 20:44:56
Danes sem si vzela čas in premerila zadevo. Hlev 4x5m in izpust 5x6m in naprej pašnik. Seveda ne mislim gradit zapora. Ko pasemo drugi pašnik, se izpust v tem delu podaljša za kakih 20m. Pa glede sprehajanja črede - to mislim zgolj pozimi, jasno. To pomeni, da imam en pašnik skozi zimo še vedno funkcionalen ampak skoraj vedno prazen. 

Če se odločim za mladega konja, pa bližnja kobilarna nudi tudi ujahovanje, pa jim povsem zaupam in verjamem, da bi tudi to odlično opravili. Pri meni jim je uspelo hehe :-[ Glede združevanja dveh konjev me pa res zanima, kako ste se lotili drugi.

A je osliček enakovredna družba? Globoko razmišljanje...  :)



manca5

  • Gost
Odgovori #14 : 22 Januar 2012, 17:27:41
Mi smo naša dva najprej pustili da sta se spoznala iz sosednjih boksov, potem smo jih pa spustili na pašnik. Smo ga razdelili na dva dela, ampak nista delala nobenih problemov tako da sem že isti večer dovolila, da sta bila skupaj. Običajno se hitro zmenijo kdo je glavni in potem ni nobenih problemov. Pomembno je edino da sta oba razkovana - če pride do brc.
Kakšen ugriz je običajen, pa da se alfa konj zapodi za drugim, kakšna nakazana brca. Problem je edino če imaš tako 'srečo' da si naletela na 2 konja, ki želita biti glavna. Ta dva se znata pričkat in pretepat, ampak pri takih konjih tudi uvajalni čas ne bo pomagal. Se bosta pa tudi ta dva sčasoma zmenila in bo en popustil.
Pa fino je seveda, če je konj navajen družbe in s tem hierarhije.
Načeloma zna bit kobila-kobila odnos bolj problem, ker v divjini običajno čredo vodi alfa kobila in ne žrebec (v 98%). Če je ena od kobil navajena bit v podrejenem odnosu pri prejšnjem lastniku, pa mislim da ti ni treba skrbeti. Pozanimaj se ko boš kupovala, kateri izmed konj je tam glavni. Isto velja če se odločiš za kastrata, čeprav je res redko, da bi ti bili glavni.
Ni ti treba imeti nobenega konja naštudiranega, najbolj super je če oba pripelješ domov isti dan.
Po mojem mnenju je bolje, da sta različnega karakterja - če sta istega bi torej oba hotela bit glavna...

Jaz bi ju na tvojem mestu pripeljala domov isti dan, v čim manjšem časovni razliki. Izpust razdeliš na dva dela z električnim trakom (tistim širokim, ne rabiš elektrike noter, samo da je vizualna ovira). Potem daš pa konja vsakega v svoj izpust. Ko bosta mirna (ponavadi so malo pod stresom zaradi potovanja, novega okolja) pa trak odstraniš in se umakneš da se sama zmenita. Mogoče ti niti ni treba razdeliti izpusta... Jaz sem mnenja da se konji zmenijo sami, in uvajalni čas ne vpliva na to.

Glede koz ne vem, pomojem jih bota ignorirala... Pasejo se lahko skupaj.
Super da imaš kobilarno z možnostjo ujahavanja blizu :D
Osliček je tudi dobra družba :)

Že izbiraš konjiče? Kako slikco prilepi ali pa link do oglasa ;) Lahko ti pomagamo iskat, moj najljubši hobi (poleg mojih dveh konjev) je stikanje za konji, ki se prodajajo in sem kr nesrečna ker si sama ne morem vmislit še enega konja :P



makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 23 Januar 2012, 08:46:31
No, pri nas imamo v hlevu 5 konj, od tega 3 kobile in dva kastrata (oz. trenutno čez zimo 'samo' štiri, ker je ena  do pomladi nastanjena drugje) - zimski izpust (pašniki so čez zimo zaprti, ker bi jih konji drugače preveč razrili) imamo pregrajen na tri dele - od tega sta skupaj v enem izpustu kastrat in kobila, ki sta bila kupljena od istega lastnika in navajena biti drug z drugim in z njima tudi med skupnim hranjenjem ni problemov. Potem imamo precej dominantnega kastrata, ki je obvezno ločen od drugih (je pa njegov del izpusta na sredini, tako da lahko nadzira dogajanje pri svojih konjskih sosedih;D), ker čisto preveč rad terorizira druge konje (ugrizi in brce niso izključeni) - občasno ga sicer spustimo skupaj s prvim katstratom, ampak le pod budnim nadzorom oz. poleti se mu obeta paša skupaj s kobilama (pašniki so vseeno nekoliko večji, da se ima drugi konj možnost umaknit), no potem sta pa tu še dve kobilci, ki sta skupaj v lauf štali. Ti dve se sicer razumeta, se pa vseeno dogaja, da tista bolj dominantna  preganja drugo izpod nadstreška (sploh kadar se ji zazdi, da kup sena ne bo dovolj velik za obe ::).

Pri vas se mi zdi, da bo glavni problem precej majhen izpust, ker se v tako majhnem prostoru podrejeni konj nima kam umakniti, kadar 'šef' zahteva prostor zase. Kombinacija kobila-kobila ali kastrat-kobila niti ne igra neke vloge, bolj je pomembno, kakšen značaj imata oba konja - nekega pravila tu ni, niti ne moreš v naprej presodit, kako se bosta  konja med seboj razumela (tudi konj, ki je v neki čredi precej nizko na hierarhični lestvici, se lahko novi čredi začne obnašati bolj dominantno) - tako da za začetek, jima je vsekakor treba dati čas, da se navadita drug na drugega (obvezno ločena s pastirjem ali ograjo, tako da se lahko vohata in dotikata preko ograje), potem pa po občutku in za začetek na dovolj velikem pašniku in pod nadzorom.

PS
Če bo čas, poslikam, kako to izgleda pri nas.



amonra

  • *
    • Prispevkov: 278
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 23 Januar 2012, 14:47:48
No pri nas v društvu imamo 5 konjev. Od tega dva kastrata, eno žrebico in dve kobili. Prvi je bil kastrat in mini koze za družbo. Nato sta prišla kobila in kastrat, ki sta v bistvu mama in sin. Nato sta se pa pridružili še poni kobila in žrebica. Spoznavanje vseh glede na prihod je potekalo kar v pašniku ki je ogromen. Najprej so se oba kastrata in prva najstarejsa kobila oddelili s pastirjem od novinca in tako nekaj ur spoznavali. Ker konji niso neke nasilne živali in ker se morajo tudi med seboj pomeniti oziroma vzpostaviti hirearhijo in ker smo vedeli da ta prva kobila je vodja smo najprej k vsakemu novincu spustli po nekaj urah oba kastrata, ki sta novinca malo preganjala in to je bilo to. Kot tazadnjo smo vedno potem dodali vodilno kobilo, ki je takoj z nekaj brcami hotela pokazat da je ona šefica. Seveda ni bil noben konj kovan. Potem to rangiranje v čredi in dokazovanje še traja kakšen teden dokler se končno niso uskladili. Žrebico je vzel pod svoje okrilje kastrat ki je hkrati lastnik črede in zanjo skrbi tako da ima zaščito, kadar vodilna kobila skuša dokazovati svojo moč. Tako da v kolikor je izpust dovolj velik ni težav glede spoznavanja. Da se le ima konj kam umaknit da ga šefica ne dobi v kot. Naši konj so vsi v prostem hlevu, kjer je zascita v dveh prostorih tako da se tudi notri lahko umaknejo. Sicer pa itak ne hodijo veliko v hlev razen kadar mocno dežuje ali je ponoči res mraz. Glede oslička ali koz pa je načeloma tako, da v kolikor se navadi nanj ga bo konj sprejel. Enako kakor drugega konja. Saj onadva ne vesta da je en konj in en osel ;D Sem imela kobilo, ki je bila sama in ni hotela koze ter jo je zmerom terorizirala in grozila, tako da je raje bila sama in se druzila pri sosedih s kravami, kozo pa sem morala podarit, če nisem hotela imet lepega dne palačinke v hlevu. Vse je odvisno od konja in njegovega karakterja. Sedaj pa je eden teh kastratov pravi lump ki preganja in pohodi kokoši. Prav namerno stopi na ubogo kokoš da jo splošči in mu je to vir zabave :( Tako da ni pavila. Preizkusit in videt.



Princes11a

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 13 Maj 2012, 11:50:36
Pozdravljeni,

Tudi mi smo kupili dve kobilici in sicer ponija ter islandca. Poni je bil vajen družbe in je bila kar nesrečna pri selitvi, zato smo se odločili še za enega/eno (že prej smo razmišljali o dveh konjih). Ponika je bila pri nas slab teden preden je prišla družba. Druga islandka je bila pri prejšnjem lastniku brez družbe. Ponika ji je takoj pokazala, da je glavna (rahle brce, grizenje). Islandka se je v večini umaknila. Zanima me, če se bo tako vedenje še nadaljevalo, ali se tako vedenje preneha, ko se vzpostavi hierarhija?

LP,

Tanja



amonra

  • *
    • Prispevkov: 278
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 13 Maj 2012, 18:35:16
To bo prenehalo po nekem casu. Vcasih lahko traja tud malo dlje vendar slej ko prej se zmenijo. Tudi mi smo v hlev dobili se dva kastrata in so se rangirali skoraj dva meseca. Sedaj je ze koliko toliko mir vendar se sedaj vsake toliko malo pogrizejo. Sicer pa je pomembno samo da imata dovolj velik prostor da se lahko submisivna kobilca pred dominantno umakne oziroma ji zbezi.



Princes11a

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 14 Maj 2012, 23:15:19
Hvala za odgovor, me je bilo že strah, da jih bomo morali imeti stalno pod nadzorom. Sicer pa se je situacija že malo umirila, se je islandka kar strinjala, da ne bo glavna :). Vem, da imajo živali svoj način razmišljanja, ampak nerada vidim, da se tako "pretepajo" :)
A ima mogoče kdo nasvet kako sedlo kupit za islandko. MMora bit res posebej za islandske konje (čeprav vprašanje, koliko jo bomo sploh jahali) ?



amonra

  • *
    • Prispevkov: 278
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 15 Maj 2012, 21:19:05
Naceloma je lahko vsako dobro terensko sedlo vendar vsekakor se dogovorit za probo in dobra je kombinacija s prsnim pasom in podrepnikom v kolikor je viher res nizek ali neizrazit



manca5

  • Gost
Odgovori #21 : 26 Maj 2012, 16:48:45
Vedenje se zna ponavljati, včasih so zoprne ko se gonijo. Se pa vsekakor obnašanje umiri, ker se ena podredi in ne nasprotuje grožnjam, dominantna pa bo vseeno od časa do časa preverila, če je še glavna.

Glede sedel sem pa jaz za treeless sedla, ker je s tem bolj težko kiksnat in kupit tako ki ne paše na konja. Če jahaš hude treninge, ure in ure potem je najbrž že bolje imet sedlo z ogrodjem, če pa je to urca ali dve terenskega jahanja je pa ceneje in bolj konju prijazno treeless sedlo.



SunflowerFoxx

  • Gost
Odgovori #22 : 10 Junij 2012, 15:38:04
Haflingerji temperamenti?!
Od kdaj  :P



SunflowerFoxx

  • Gost
Odgovori #23 : 10 Junij 2012, 15:40:13
No, jaz imam precej mlado kobilco in ko se goni zna bit mičkenu sitna ampak hitr mine...
Sm pa jahala že kobile k ko so se gonile so ritale in ble uporabne sam še za rodeo :)



ELČ

  • Gost
Odgovori #24 : 17 Avgust 2012, 12:12:36
Haflingerji temperamenti?!
Od kdaj  :P
Kaj ti sploh bereš? Gre se o sedlu za islandko, ne pa o haflingerjih  ???
Jooooooooj



niniel

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 23 Avgust 2012, 17:41:31
Živjo!
haflingerja NE priporočam ker znajo biti zelo temperamentni.

Mislim, da je tole brala. :)



ELČ

  • Gost
Odgovori #26 : 15 September 2012, 22:31:04
Aha
ampak ker je to že daleč nazaj naj citira ::)



SunflowerFoxx

  • Gost
Odgovori #27 : 22 September 2012, 18:32:51
sori :P ne znam
in poglej datume tkrat ni bilo dalč nazaj :)



ELČ

  • Gost
Odgovori #28 : 05 November 2012, 15:40:57
4. februar 2011? To je daleč. ::)
Citiraš pa tko: klikneš "odgovori" in greš spodaj po strani in potem klikneš "vstavi navedek" ob sporočilu ki ga hočeš citirat in potem boš znala naprej :P
Še link od enga full cute konja (ki bi ga takoj kupla če bi ga lahk ;))
http://www.equigaia.si//Konji-naprodaj/konj/nizozemski-toplokrvni-kwpn/1351938959qj5GyY/



Naaty225

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 06 Oktober 2015, 20:44:53
pri nas imamo 2 konja in oba sta zelo temperamentno. en je moj en pa od moje načakinje. Ko sem se jaz odločila za nakup konja sem iskala konja z temperamentom (ujahala se že kar nekaj konjev in imam rada temperamentne konje), in sem že takrat bratu povedala da bo problem saj nečakinja nebo mogla iti na konja (stara je 6 let in je komaj začela obiskovati jahalno šolo 10h) in brat mi je rekel da bo pač dobila svojega konja če bo to potrebno. Tako sem si nekaj dni zatem domov pripeljala 5 leta starega Arabca ki je imel precej tragično preteklost in je bil na začetku ujahovanja (navajen samo na lonžiranje z hlevsko ali parelli uzdo), in seveda nečakinja ni razumela da je ta konj lahko nevaren z nepravilnim pristopom in tako je naslednji dan dobila svojega konja (ponija). Ker pa se moj brat sploh ne spozna na konje in na njeno znaje jahanja ji je kupil 8 let starega Šetlandskega ponija. Od začetka je bilo vse vredu dokler sem jo na poniju lonžirala in ga je sama vodila v koraku je bil še priden. Kasneje pa je začel koristiti njeno neznanje ko mene ni bolo zraven in ji nisem povedala kaj naj na konju naredi da jo bo ubogal, saj sem imela veliko dela z Asso (mojo Arabko) in v šoli. tako je sdaj pa letu in pol Assa veliko bol umirjena in pridna kot Max. Mečakinja ga je teko sprovucirala da se mu ne sme nihče niti približati. In kot sem omenila ima veloko izkušenj z ujahovanjem in umirjanjem konj in sedaj brat pričakuje da bom jim umirila Max-a ampak sem nekoliko preteška zanj saj je precej majhne rasti in nikoli ni rabol nositi več kot 30-35kg in sploh nimam izkušenj z poniji. Zelo prav bi mi prišel kakšen predlog ali ideja, ker mi jih je že zmanjkalo. :-\

LP Naaty