Veterinarski recept

MIŠA · 6897

MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
: 28 Februar 2009, 10:28:45
Zanima me ali imamo koga tukaj na forumu, ki bi znal pojasniti kako je z izdajanjem zdravil na veterinarski recept? Predvsem me zanima za tiste recepte, ki jih placamo sami in to polno ceno. Kaksno dokumentacijo potrebujes za dvig zdravila in ali ima farmacevet v lekarni pravico zahtevati tvojo osebno zdravstveno izkaznico glede na to, da so zdravila  namenjena zivali in ne za humano uporabo?

In ce mogoce kdo ve, kateri zakon dovoljuje zbiranje osebnih podatkov v farmacevtske namene in ce je predpisano na kaksen nacin se le ti shranjujejo, kako dolgo in v kaksen namen? Kdo je napisal ta zakon, kje se ga da "snet" in kaj vse je doloceno v tem zakonu ne samo o "zbiranju" podatkov ampak tudi  za kaj se ti podatki lahko koristijo?

In za katera zdravila lahko lekarnar kupca "legitimira"?


Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Seerland

  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: 0
  • Noora je najbolj nora :-)

MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #2 : 28 Februar 2009, 11:01:00
Seerland,
hvala za pomoc! Ne samo jaz tudi drugi se bodo ob prebiranju nekaj naucili. Vendar se vedno nisem nikjer zasledila pojasnil na moja vprasanja: kdaj lahko farmacevt ( in zakaj, kateri zakon to predvideva) zahteva od kupca - samoplacnika z gotovino njegovo osebno zdravstveno izkaznico za nakup zdravil na veterinarski recept in za uporabo v veterinarske namene - v tem primeru zivali -psa?
Kaj je moja osebna zdravstvena izkaznica pomembna ali ima skupnega z zdravili za psa. Jaz bi lahko kupovala zdravila za koga drugega iz drugega mesta ali celo iz tujine. Na koncu koncev, saj nisem kupovala narkotikov samo malo mocnejse antibiotike katerih pac ni mogoce dobiti na vsakdanjih lekarniskih polickah in je potrebno predhodno narocilo. Pri predoziranju pa tudi ni kaksnega strasnega stranskega ucinka, ce nisi glih nosec oz. psicka breja.
In se vedno ne vem, za kaj lekarnarji uporabljajo te podatke, kako te osebne podatke shranijo, za kako dolgo in kako jih imajo zascitene?
Zakon predvideva samo ime, priimek, naslov in nic drugega. Kako je z mojo emso in davcno?
Predvsem mi ni jasno, da te podatke zahtevajo samo v drzavni lekarni, med tem, ko v privatnih lekarnah posvecajo vec pozornosti temu, da te  poducijo o pravilni uporabi prodanega zdravila. Se nikoli mi niso zahtevali zdravstvene ali davcne.
No, naj povem, da sem se v lekarni uprla dajanju mojih osebnih podatkov, da mi niso znali odgovoriti na moja vprasanja, da sem zdravila dobila kljub vsemu seveda po predhodnem placilu. Torej nimajo glih kaksne pravne podlage po zahtevku mojih "dodatnih" osebnih podatkov. Od tistih, ki jih pa dobijo, pa me res zanima, kaj s temi podatki pocnejo in komu za vraga jih prodajajo. Farmacevtskim druzbam ???

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #3 : 28 Februar 2009, 11:27:49
Mislim, da naj bi bili dolžni to pojasnit sami... Če ne znajo pa vsaj njihova farmacevtska inštitucija...  Katera je in kontakt se mi pa ne sanja. To moje je samo špekulacija...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 28 Februar 2009, 11:52:03
Zanima me ali imamo koga tukaj na forumu, ki bi znal pojasniti kako je z izdajanjem zdravil na veterinarski recept? Predvsem me zanima za tiste recepte, ki jih placamo sami in to polno ceno. Kaksno dokumentacijo potrebujes za dvig zdravila in ali ima farmacevet v lekarni pravico zahtevati tvojo osebno zdravstveno izkaznico glede na to, da so zdravila  namenjena zivali in ne za humano uporabo?

In ce mogoce kdo ve, kateri zakon dovoljuje zbiranje osebnih podatkov v farmacevtske namene in ce je predpisano na kaksen nacin se le ti shranjujejo, kako dolgo in v kaksen namen? Kdo je napisal ta zakon, kje se ga da "snet" in kaj vse je doloceno v tem zakonu ne samo o "zbiranju" podatkov ampak tudi  za kaj se ti podatki lahko koristijo?

In za katera zdravila lahko lekarnar kupca "legitimira"?

Za izdajo vet. recepta v lekarni potrebujemo ime in priimek lastnika živali, naslov in vrsto živali ter veterinarja, ki je recept izdal. Velikokrat je recept tako grdo napisan, da je praktično neberljiv in v tem primeru lahko za vnos določenih zgoraj navedenih podatkov uporabimo tudi zdr. kartico osebe ali osebni dokument, ki je po zdravilo pač prišla, ker je pač lažje kot če stranka zmomlja svoje ime in priimek nekam v brado....
Nujno se pa vsi podatki potrebujejo pri izdaji narkotičnih zdravil, ker je potrebno knjigo narkotikov voditi posebaj, kjer mora biti točno zabeleženo kdaj je kdo prevzel, katero zdravilo, za kakšen namen in kdo ga bo uporabljal.
Zdajle iz glave... mislim, da vet. hranimo 3 leta, humane recepte pa 5 let. Potem gredo v uničenje. V tem času se nikamor ne posredujejo, ampak jih je lekarna dolžna hraniti v svojem arhivu.
Tako, da brez bojazni podatkov se nikamor ne prodaja in ne posreduje najbrž je šlo samo za to, da bi olajšala samo izdajo zdravila z lažjim vnosom podatkov, ki so za izdajo pač potrebni. In ja potrebni so predvsem in tudi ko gre za samoplačniška zdravila, torej zdravila na bel recept, zdravila, ki jih ti posreduješ v tujino, veterinarska zdravila. Kljub temu, da zavarovalnica s tem nima nič moramo mi imeti evidenco kdaj je komu katero zdravilo bilo izdano. Zaradi evidence in pregleda receptov, zaradi tega če bi kdaj prišlo do kakšnih težav, da se ugotovi če ni bilo slučajno izdano napano zdravilo, zaradi... In tukaj nima veze privat ali javna, te podatke kdo je zdravilo kupil ( če je seveda predpisano kot izdaja na recept) morajo vzet tako v javni kot v privat lekarni, ker jih ob pregledu inšpekcije morajo imet. Zdravila ne morejo kar tako "prihajat in odhajat" iz lekarne ampak mora biti vse vodeno.









MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #5 : 28 Februar 2009, 12:11:45
Nina, hvala za odgovor! Povzela si samo tisto, kar se da prebrati v linku do zakona, ki ga je dala Seerland.

In ne, ne strinjam se s tem, da se moji podatki, ki niso specificno navedeni v zakonu o izdaji zdravil na recept, hranijo tam v nekem racunalniku, za katerega ne vem kaksno ima zascito, komu ali kateremu #$%&* bodo koristili davcna, emso... ??? In na osnovi katerega zakona.

Rabijo ime, priimek, naslov??? Ni problema! Ga crkujem! Za vse ostalo odgovarja veterinar ( zdravilo, doza) in lekarnar ( kaksno zdravilo je izdal in kako je kupca poducil o pravilni uporabi )

Se mi vse prevec zdi, da se danes cuti vsak, ki stoji na drugi "strani" bilokaterega pulta ( ne samo lekarniskega) vse prevec samopoklican za preverjanje in jemanje podatkov, ki ga nic ne brigajo.

V lekarni kjer sem kupovala zdravila mi je bilo pojasnjeno, da oni pac morajo ispolniti vsa polja v racunalniku, ker imajo taksen progarm  ??? ??? ??? WTF >:(
kako je to iz trte izvito kaze dejstvo, da podatkov nisem posredovala, polja v racunalniku so ostala prazna, zdravilo sem vseeno lahko placala in tudi racun mi je bil izdan.

Kje je sedaj tu logika???

Nina, lahko prosim prestavis tole temo, sem sele sedaj opazila, da je odprta v napacnem delu foruma.Hvala.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #6 : 28 Februar 2009, 12:17:48
Miša,veterinarski recepti se itak vsi plačajo.Ostalo so ti že drugi odgovorili.Je pa še ena stvar.Če je veterinar psu predpisal humano zdravilo,mora na receptu obvezno pisati "KASK".Le-to pomeni,da za zdravljenje določenih stvari pri nas ne obstaja preparat za veterinarsko uporabo in se v takih primerih uporablja humana zdravila.Na postajah moramo voditi tudi evidenco izdanih receptov in pa posebno evideno za zdravila s "posebnim namenom,kjer se tudi recepti izdajajo v trojniku.Vse kar piše na receptu je dovolj za vsakega lekarnarja.Meni še nikoli niso komplicirali z osebnim dokumentom,če sem šla iskat zdravilo na recept za psa.
LP Tjaša



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #7 : 28 Februar 2009, 12:25:37
Ne vem če kje piše, da te za te zadeve ne smejo vprašat. Ti pa si zavrnila in ker niso bovezne vseeno vse dobila...  Tvoja pravica.

Sicer pa morajo vse dobljene osebne podatke vodit po zakonu o osebnih podatkih in jih MORAJO, če niso nujne na tvojo komando izbrisati! Sicer komot tožiš na njihov račun. To pa velja tako za javne pravne osebe kot "navadne" državljane.

So me pa pred kratkim klicali iz tistega Topshopa ali kaj so že in preverjali točnost svojih podatkov in vprašali še o zaposlitvi... Sem prav čudno pogleda in vprašala zakaj to rabijo in so odgovorili, da zaradi boljšega poznavanja strank in informacije, če jim lahko kaj ponudijo iz programa... Mogoče rabijo v lekarni tvoj emšo za izračun starosti ha ha ha  >:D malo heca...

Očitno če so polja, ljudje smatrajo, da morajo imeti vse podatke ali jim pridejo prav ali ne. In glede na to da smo v času, ko facebook baje prodaja podatke svojih "strank" najboljšemu ponudniku... Doba informacijske družbe...  :-X

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #8 : 28 Februar 2009, 12:32:06
Tjasa, hvala za odgovor! Tudi sama sem tega mnenja! V lekarnah je za izdajo dovolj tisto, kar je napisano na receptu. Tudi jaz sem imela recept pravilno in citljivo izpolnjen. Tudi tisti KASK je pisal tocno na tistem mestu, kjer je to predpisano!
Ja, res je zdravilo namenjenu predvsem humani uporabi. Zal za veterinarsko potrosnjo ni nadomestnega zdravila. Ze tako sva z vetom imela tezavo zaradi predisovanje doze glede na tezo psa.
Sedaj sem pogledala uporabo tega antibiotika malo podrobneje. Kot sem zapisala ze prej, ni nobena droga ali kaj podobnega zaradi cesar bi zdravilo lahko smatrali za narkotik. res pa je, da je v doloceni kombinaciji z drugimi zdravili smrtonosen.  Vendar sem zadevo preverila ze ob predpisu zdravila in ob narocilu vprasala farmacevtko, ce moram sedaj z antibiotiki, ki jih je psica jemala, prenehati. In je kot iz topa ustrelila, da ja.

Eh, saj sem mogoce res prevec ven padla zaradi taksnih "malenkosti" ampak sem pocasi ze sita, da za vsako malenkost od navadnih obcanov za navadne stvari zahtevajo en kup podatkov, med drugim predvsem tiste, ki spadajo med zaupne osebne podatke (emsa, davcna...)

Se malo pa bodo uporabili hitlerjanske nacisticne metode. Po vzoru Bruca Willisa nam bodo vtetovirali crtno kodo za desen uhelj  ;D

Andreja... :D, hvala za smeh! Se prileze  :-*

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #9 : 10 April 2009, 21:39:26
Pri izdaji zdravila se ne zahteva nobena davčna in noben EMŠO. Edino pri dvigu narkotikov se mora oseba identificirat z osebno izkaznico (tako je bilo par let nazaj, razen če se je zdaj kaj spremenilo). Poleg tega pa se ni treba znašat nad farmacevti, ki samo opravljajo svoje delo, ampak nad tistimi, ki predpišejo takšne ukrepe. Vem pa da so par let nazaj poostrili izdajo zdravil na veterinarski recept ravno zato, ker se je ta zdravila preveč nenadzorovano izdajalo.
Mimogrede po zakonu tudi veterinarji ne bi smeli prodajati zdravil (sploh ne humanih) v svojih ambulantah, pa jih. Se kdo pritožuje zaradi tega? Pa so še dražja kot če jih kupiš v lekarni. 

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #10 : 11 April 2009, 12:22:12
Meni še nikoli ni bilo treba pokazati osebne, tudi za narkotike ne - je pa vpisal moje podatke kot je treba. Res pa je, da se poznamo (tudi v banki recimo ti ni treba pokazati dokumenta,če te blagajničarka pozna in to označi).
Me pa bolj kot dajanja osebnih podatkov v lekarni jezi dajanje osebnih podatkov (matične številke občana) pri cepljenju psa proti steklini. Se mi zdi povsem nepotrebno, možnost zlorab pa bistveno večja kot v lekarni. Kjer imajo itak kar naprej opravka z občutljivimi osebnimi podatki in jih očitno znajo varovati (sicer bi že izbruhnile silne afere)