Hrana za vnetje prebavnega trakta

MajaO · 7890

MajaO

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 1
: 24 Marec 2009, 21:05:16
Pozdravljeni,

sicer sprašujem za svoje starše, ki imajo pudlico staro 9 let in je pred kratkim dobila vnetje prebavnega trakta. Bila je pri vet, dobila inekcijo in antibiotike, mene pa zanima ali je pomembno kakšno hrano je, da bi to v prihodnosti lahko preprečili oz. da ne bi ponovno imela kakšne težave. A ma kdo podobne izkušnje? Mogoče kdo čisto konkretno svetuje kakšno posebno hrano?

lp

Maja



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #1 : 25 Marec 2009, 11:36:54
Kaj je bil pa vzrok vnetja?

Lahko prebavljivo hrano, ki se ne zadržuje predolgo v črevesju. Pa mislim, da bi blagodejno delovali tudi probiotiki (za obnovitev črevesne flore).


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 25 Marec 2009, 11:52:48
Mi smo imeli te težave, zraven pa še krvavi ulkus. Par mesecev smo jo imeli na strogo kuhani hrani, riž+meso. Majhni obroki velikokrat na dan, želodec ne sme bit niti čisto poln niti prazen - zjutraj je najslabše, ker je predolgo prazen, zato zajtrk dovolj zgodaj zjutraj. Zraven je dobivala Ultop in antibiotike, dodajala sem pa tudi Ayurvedsko zadevo Dygiton od Himalaye. Pri nas je občutno najbolje prebavljala vlažno hrano, največ težav pa s suho. Potem, ko se je vnetje umirilo, smo začeli postopoma dodajat nove stvari v prehrano - eno novo stvar na teden, če se pojavijo težave pa ukinit in dat na črno listo. Težave je imela od novembra do konca januarja, zdaj še vedno pazimo, kaj je, ampak ima normalno blato in ne bruha, UZ pa je bil nazadnje na pregledu že skoraj normalen ;) Takrat sem naredila doktorat iz njenih težav, tako da če te karkoli zanima, kar vprašaj.



MajaO

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 25 Marec 2009, 12:03:13
No psička prav veliko ne poje, ker ima tam 5 kg. Torej vi ste bili bolj ali manj na kuhani hrani? Sicer je par dni res jedla samo riž in piščanca (kuhano), ampak vsak dan ji sigurno ne bodo kuhali, tako da bi vseeno rada našla neko alternativo. Mal sem pogledala na netu, pa sem zasledila AG sensitive (krompir in riba), mokre hrane pa nikoli nisem dajala psom, jih pa bom malo pregledala (Renske, Natura Diet).

lp

Maja



MajaO

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 25 Marec 2009, 12:05:38
Aja kaj pa je bil pri vas razlog za te težave?



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 25 Marec 2009, 13:42:21
Jaz ji zdaj dajem NatureDiet ribo, nekaj časa je bila pa izključno na kuhani hrani, ja (lahko se vsakič skuha za nekaj dni vnaprej in se zamrzne). Imam namen probat tudi Renske. Brikete bi pa sprva dajala izključno namočene, v želodcu se zelo napihnejo, pa še suhi so težje prebavljivi. Če jih psička v redu prebavlja, potem načeloma ni problema - moja pa je imela z briketi kar težave, zato smo šli na to dieto z počasnim vključevanjem novih stvari v prehrano, da bi ugotovili, od česa je prišlo do težav. Vsekakor pa je boljše izbirat kakšne lahko prebavljive formule (riba, piščanec ...).

Tudi če je psička majhna in ne poje veliko, je bolje, da ji hrano razdelite čez cel dan. Majhen pes ima pač tudi manjši želodec, ne ;) Hrana ublaži želodčno kislino, zato je "bolnikom" po jedi bolje (manj boli). Velik obrok pa je itak prevelika obremenitev za prebavni trakt, zato se temu raje izogibat.

Zakaj je do tega prišlo ne vemo. Razlogov je lahko več. Moje osebno mnenje je (pa tudi veterinarju se je zdelo najbolj verjetno), da so suhi briketi za njo premočna hrana in da se ji je zato stopnjevalo - torej da ima prirojeno občutljivo prebavo. Žal ni pokazala nobenih simptomov prej, ampak je začela direktno bruhat kri (pes, ki ima zelo visok bolečinski prag in ne jambra dokler ni RES nujno).



MajaO

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 1
Odgovori #6 : 25 Marec 2009, 15:11:28
No super hvala za nasvet, bom probala z Natura Diet in Renske in bomo za nekaj časa ukinili brikete. Pri nas ni bilo tako hudo, psička le ni bila tako živahna kot ponavadi (ker je zelo živahna po naravi) in so takoj posumili, da je nekaj narobe.