Predolga brejost?

TOBI · 8011

TOBI

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 0
: 02 April 2009, 14:27:37

Hej!

Mene pa nekaj zanima: ali je normalno, da psica nosi (oz. je breja) 69, 70 dni? Ali je pri tako dolgi brejosti bolje narediti carski rez ali se, odvisno od psičkinega obnašanja, lahko še kar čaka?

Hvala za odgovore!


Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #1 : 02 April 2009, 14:35:11
Oj

Kolikor jaz vem tako dolge brejosti niso dober znak. vsekakor je pri tako dolgi brejosti treba iti nujno k veterinarju da jo pregleda in on pove kaj se dogaja z mladiči in ali je potreben carski rez, umetni popadki... no saj, naj kakšen vzreditelj še pove...  ;D

LP



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #2 : 02 April 2009, 15:02:36
V povprečju naj bi brejost trajala 63 dni, sploh pri psicah manjših pasem se brejost lahko zavleče ali v primeru ko je mladičkov malo.
Ta rok pa naj bi veljal od dneva oploditve jajčeca. Lahko se to zgodi kmalu po paritvi, lahko pa tudi npr. 5 dni kasneje.

Tako da ni nujno, da ima psica predolgo brejost. Obisk veterinarja pa je vsekakor priporočljiv.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #3 : 02 April 2009, 18:03:38
Če govorim iz lastnih izkušen, se lahko takšno čakanje konča slabo. >:( Pri moji psici so šli delat carski rez pri 61 dnevu brejosti, na moje prigovarjanje in zahtevo. Psica je začela kotiti pri 59. dnevu, ni šlo, ker je bilo preveč mladičev (10)  in bili so zelo veliki. Maternica se je toliko raztegnila, da se ni mogla več krčit. Ker je bilo prepozno, so bili mladiči že prešibki in niso imeli moči sesati. Rešili smo jih z nekaj kaplicami glukoze, tako so lahko potem sesali sami. Poleg tega je Zaninovič ocenil, da če bi še malo čakali, bi lahko bilo usodno za psico.

Prav tako vem za primer psice, ki je bila parjena z našim samcem. Čakali so do 72. dne brejosti pod rednim nadzorom veterinarja.Psica je skotila vse mrtve mladiče, njo so komaj rešili, s tem, da so ji morali vse pobrati ven.

Nočem nobenega strašit, samo nasplošno se ne more govorit, da je s čakanjem čisto OK. Odvisno od vsakega primera posebej.


Simply Perfect

  • *
    • Prispevkov: 75
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 03 April 2009, 08:03:14
Tudi jaz poznam primer, ko je imela psica tako šibke popadke, da jih ni bilo mogoče zaznati in so po nasvetu veterinarja počakali še par dni.
Rezultat: 4 mrtvi mladiči, 2 sta uspela preživeti, samica pa je bila tudi v zelo slabem stanju in je zaradi tega sedaj "upokojena".

Je pa seveda potrebno gledati koliko časa naj bi trajala brejost pri posamezni pasmi in potem lahko ocenimo, ali gre za predolgo ali normalno dolgo brejost.


TOBI

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 03 April 2009, 09:32:24

Hvala vsem za odgovore! Sicer pa: o, groza  :-\, torej je res potrebno paziti, ker se lahko zelo slabo konča!
alenkab, malo si me potolažila, hvala, čeprav mislim, da bodo danes (70. dan) šli delat carski rez. Je pa bila psica vse dneve (od 67 dne naprej) pri veterinarju in ta je tudi delal UZ, na katerem so se videli utripajoči srčki mladičkov, tako da je skoz govoril, da dajmo še malo počakat... No, danes pa upam, da pridejo mali končno SREČNO na svet..., s carskim rezom ali brez!

Razlogi za tako dolgo brejost so torej, kolikor sem uspela razbrati iz vaših odgovorov, ali pozna oploditev, kjer ni posebnega razloga za skrb ali pa šibki (nevidni) popadki, kar pa lahko pomeni velike težave... :-\ :'( :-\. Je še kakšen razlog?



Simply Perfect

  • *
    • Prispevkov: 75
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 03 April 2009, 09:46:44
Za katero pasmo gre? Koliko je ponavadi dolga brejost pri tej pasmi?

Glede na našo (angleški buldog) se mi zdi, da je ponavadi 61, 62 dan kotitev (mladiči so od 59. dneva dalje dovolj razviti, da normalno preživijo). So pa pasme, pri katerih je 70-dnevna brejost čisto nekaj normalnega.


TOBI

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 03 April 2009, 09:58:45

Gre za novofundlandko. Jaz nisem vzrediteljica, ampak čakam na njenega mladička...in lahko verjamete, da sem v enem tednu že shujšala za par kil, ko psička tako odlaša! :D
Glede dolžine brejosti: psička je imela že 3x leglo in vsakokrat je skotila tam okrog 60 -63 dneva, tak da... :'( :'(... upam, da bo sedaj res vse v redu!)
Aja, SimplyP, imaš prav, verjetno bi bilo dobro, da se na njufi forumu pozanima, kako dolgo traja brejost pri njufkah...bom to storila, tukaj pa upam na čim več izkušenj različnih vzrediteljev...


Simply Perfect

  • *
    • Prispevkov: 75
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 03 April 2009, 10:04:43
Držimo pesti da bo vse v redu in da bo danes kotila brez narkoze in carskega reza.  :)


TOBI

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 03 April 2009, 10:47:14
No, pa se je končalo!
Ravnokar sem zvedela, da so naredili carski rez in da je samo ena psička! Saj ne vem, ali naj se smejem ali jočem  :o :'( ;D (Ni bilo drugih mladičkov, le 1 psička!)


Simply Perfect

  • *
    • Prispevkov: 75
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 03 April 2009, 10:55:25
Potem je bilo pa to to.  ;D
Popadki se ponavadi začno zato, ker je premalo prostora v maternici. Če je bila pa ena sama pikica, je imela še dovolj prostora in se ji zato ni nič kaj mudilo ven.
Samo, da sta obe z mamo zdravi.  :D


TOBI

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 03 April 2009, 11:18:44

Ja, kolikor sem uspela zvedeti od zadihane vzrediteljice je zaenkrat vse ok, v ponedeljek (najverjetneje) pa grem obe pogledat!  :o


Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #12 : 03 April 2009, 13:03:56
No, samo da se je vse dobro končalo!!! :D Čestitke!! ;D



Simply Perfect

  • *
    • Prispevkov: 75
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 03 April 2009, 14:21:37
Edina stvar, ki me tu malo bega je - kako da veterinar na ultrazvoku ni ugotovil, da gre le za 1 oz. zelo malo mladičev?
Nam vsakič povejo, da so videli npr. 3 in da je možnost, da bo kak več, ampak da 3 so pa zagotovo videli. Če je samo 1 je situacija še toliko bolj jasna.  :-\

Najvažneje sedaj je, da sta obe z mamo zdravi.  :)


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 05 April 2009, 21:35:25
Hja, pri 1 mladičku ni tako grozno, das se zavleče in skoraj normalno, da je bil potreben carski rez. Mene sicer tudi čudi, da veterinar tega ni ugotovil, to izkušen vzreditelj ugotovi že s tipanjem, tako da sem jaz nekje dva tedna pred predvideno kotitvijo že vedela da je samo eden in se pripravila na morebitne težave. Potem sem šla k veterinarju samo še potrdit in dejansko je bil zelo velik mladič in ni šlo drugače kot s carskim rezom.



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #15 : 05 April 2009, 22:01:16
Sem se še enkrat oddahnila, ko sem videla, da se je tudi pri vas dobro končalo. Pri nas je psica v petek kotila na 67 dan in čisto razumem, kako hudo je čakati  ;)



TOBI

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 08 April 2009, 10:05:43

Oh, jaz sem pa zelo žalostna... :'( :'( :'( :(. V bistvu se ni dobro končalo... :(. Pred dvema dnevoma sem šla pogledat mamico in mladičko (ko je bila tamala stara 3 dni), vse je bilo videti ok, vzrediteljica je bila vesela, da sva se končno videli v živo, vse mi je razkazala, mamica psička je čudovita (po zunanjosti in po karakterju), mladička je zadovoljno gundrala...Par ur po mojem obisku pa me vzrediteljica kliče, da nimajo več mladička! Da je umrla!!! :'( :(. Našli so jo mrtvo poleg mamice! Ko mi je to povedala, ji je šlo na jok, jaz pa sem mislila, da me bo kap! Kar naenkrat! Sploh nisem upala kaj dosti spraševati, tako mi je šlo na jok, zvedela sem le, da so že klicali veterinarja, ki je domneval, da je psica mladiča pohodila, ampak vzrediteljica trdi, da to zagotovo ni mogoče... Kaj več ne vem, mi je pa zelo hudo tudi za psico, kako bo to prenesla :'( :'( :'( Ali mislite, da je šlo za kako infekcijo? Sicer mladička sploh ni bila posebno velika za to pasmo (sploh pa ne glede na to, da je bila le ena), morda sploh še ni bila v redu razvita?!? Ampak po 70 dnevih brejosti to skoraj ni mogoče? Morda pa so predolgo čakali in je bila preveč oslabljena? Jooojjj, zdaj je kar je, želim vam vsem, ki boste imeli mladičke oz. čakate nanje, da boste imeli več sreče. Najbolj mi je hudo za psičko...
Glede UZ in da niso videli da je samo en mladič: baje so delali UZ stoje (psica je stala, ker je bila pretežka, da bi jo dvignili na mizo) in tako se ni dobro videlo, koliko je mladičev. Tako so meni rekli.

Ali ima kdo kako podobno izkušnjo (pogin mladičev), kaj predvidevate, da je lahko krivo?

Aja, alenkab, tebi pa iskrene čestitke, sem vesela, da imate male buhteljčke končno na svetu!  ;D :o Pazite nanje! Zdaj še bolj razumem, koliko vzreditelji "pretrpite", ko čakate in se sprašujete, če sploh bodo mladički, če bo vse ok, če bodo preživeli, če bodo našli dobre lastnike...


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #17 : 08 April 2009, 21:17:15
Tobi najprej moje sožalje.

Ja v prvem tednu pogine kar precejšen delež mladičkov (nekje sem zasledila, da v povprečju celo do 30%), vzroki so pa različni, od tega, da jih mamica poleži, da pride do kakšne infekcije, da se kakšen vitalni organ ni dobro razvil ...
Mi smo tako po tednu dni našli mrtvo največjo psičko. Smo tudi najprej pomislili, da jo je morda mamica poležala,čeprav se mi je to zdelo malo verjetno (čeprav je seveda možno), ker je res ful pazila nanje in se med ležanjem ni upala niti nogice premaknit na kakšnega mladička. Kaj je bil dejanski vzrok, ne vemo, pa tudi če bi ga vedeli, nam to mladičke ne bi moglo vrniti.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Simply Perfect

  • *
    • Prispevkov: 75
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 09 April 2009, 07:56:25
Žal tu o vzrokih lahko le ugibamo.   :'(
Najbolj točen odgovor bi dala obdukcija, rezultati so tudi dokaj hitro znani.

Če pa se že gremo ugibanja, pa JA, vzrokov je zares lahko več:
  • da je bila predolgo v maternici (šibki popadki) in je billa od tega oslabljena
  • da je prišlo do povečanja bakterijske flore - ki je za mladiče lahko usodna
  • da jo je mama poležala - ravno zato pri nas samica nikoli ne leži brez nadzora pri mladičih
  • da se ji kljub dolgotrajnem bivanju v maternici kak organ ni pravilno razvil (genetske napake) in je bila s tem onemogočena pravilna fiziologija
           ...

Smrtnost mladičev v prvih 14 dnevih življenja je na žalost zelo visoka. Tako pač narava opravi s tistimi, ki niso dovolj močni.
Žal mi je za mladička, še bolj pa za mamo, ki sedaj doživlje strašen stres.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #19 : 09 April 2009, 09:56:16
To se je zgodilo pri nas..ne glede, da ni bila predolga brejost..samo 59 dni...ampak Aisha ni imela dovolj močnih popadkov... prva se je skotila mrtva, pol je dobila zdravilo za pospeševanje popadkov, skotiv se je en samček živ in je izgledal kar v formi, 6 ur kasneje se je skotil že en fantek mrtev..pol pa carski rez in še ena punčka komaj živa... oba sta bila zelo slabotna..hranili smo jih na flaško ampak tudi sesati nista mogla/znala ... mladiča sta živela 24 ur in nas zapustila  :'( to je poseldica predolgega bivanja v maternici ! GG


TOBI

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 09 April 2009, 10:20:00
Ah, ja...

Vidim, da vas je že kar nekaj preživelo to strašno izkušnjo, ki na žalost sploh ni tako redka... :(
Očitno so vzroki različni, ampak saj sedaj je vseeno, je, kar je... Hvala vsem za odgovore, saj če bom kdaj sama vzrejala, mi bodo vaše predstavitve te problematike zagotovo pomagale!
Jaz že počasi prihajam k sebi, hudo pa mi je za vzreditelje in pa najbolj za psičko-ko pomislim nanjo, pa se mi kar solze vlijejo... :( :( :'( Sploh ne smem misliti preveč nanjo.
Bi mi lahko še malo napisali, kako so vaše psice prenesle takšno izgubo in kako ste jim pri tem pomagali?


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 09 April 2009, 12:50:23
To se je zgodilo pri nas..ne glede, da ni bila predolga brejost..samo 59 dni...ampak Aisha ni imela dovolj močnih popadkov... prva se je skotila mrtva, pol je dobila zdravilo za pospeševanje popadkov, skotiv se je en samček živ in je izgledal kar v formi, 6 ur kasneje se je skotil že en fantek mrtev..pol pa carski rez in še ena punčka komaj živa... oba sta bila zelo slabotna..hranili smo jih na flaško ampak tudi sesati nista mogla/znala ... mladiča sta živela 24 ur in nas zapustila  :'( to je poseldica predolgega bivanja v maternici ! GG

pozabila si samo še povedat, da ste od srede do sobote čakali preden je vet zares ukrepal... torej je ubožica Aisha tri dni trpela...če bi jih spravili pravočasno ven, bi mogoče kateri tudi preživel...pa če tudi ne, psica ne bi rabila toliko dni trpet...na to sem več kot jezna

če je potrebno pomagat, je pač potrebno pomagat...zato si tam in zato si tudi vzreditelj in ne...


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #22 : 09 April 2009, 13:20:16
Prvi popadki so se pričeli v sredo in sem bila cel dan in celo noč z njo..in stalno na vezi z veterinarjem..ker je to bil komaj 58 dan.. mi je rekel, da imamo čas... v četrtek isto nekaj malih popadkov..psica normalno jedla, se igrala... v petek ob 13. pa prvi mrtev mladič... prišel je veterinar, jo otipal, rekel, da ni več mladičev, ne glede ji dal zdravilo za popadke odšel..5 minut kasneje se je skotil 2 mladič, ki je živel 36 ur.... ponoči še 1 mrtev mladič, zjutraj ob 6 pa carski rez in ena živa punčka, ji je živela 18 ur... oba sta bila preslabotna in nista nikoli sesala...še sesalnega refleksa nista imela... vse skupaj je pa bilo na 61-62 dan..torej nič predolga brejost...

Alma, pozabila si napisati, da je tudi Unique, mama od Aishe imela carski rez..in meni je veterinar rekel, da je to dedeno (slabi popadki)... in, da se to prenaša iz roda v rod...


No in, da odgovorim Tobi!

Pri nas ni bilo tako hudo, ker je bila psica tako out od carsekga reza, da mladiče sploh ni registrirala, oziroma jih je popolnoma zavračala...poleg tega ker niso imeli sesalnega refleksa smo jih hranili s flaško...in niso bili veliko z njo  kar so odšli po 36 urah, mama ni z njimi razvila tistega posebnega odnosa in tako ji tudi ni bilo hudo...


In še to Alma... po enem tednu je bila poskočna in je norela z Frosty-jem kot, da ni bilo nič!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #23 : 09 April 2009, 14:09:40
Citiraj
Ja v prvem tednu pogine kar precejšen delež mladičkov (nekje sem zasledila, da v povprečju celo do 30%),
Če poteka vse kot je treba in so mladički in mama zdavi in vitalni, je pogin zelo majhen - pri nas ni poginil niti en živorojeni mladič (od več kot 100). En je bil evtanaziran, ker mu je psica pri porodu preveč poškodovala nogo. Nekaj je bilo mrtvorojenih - ali prvi ali pa zadnji , ki se je skotil z daljšim zamikom. Po vsej verjetnosti so se med porodom zadušili.

Mladiči v prvem tednu poginjajo zaradi prirojenih napak, okužb, poškodb pri porodu, še najpogosteje pa jih psica poleži.


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 09 April 2009, 14:39:28
O tvojih ekstra spsobnih veterinarjev ne rabimo izgubljat besed. Če te vet 3 dni odlaši in reče, da je kao vse ok...drugi zapusti prag in se skoti
mladič on pa izjavi da tud ni več mladičev...naredil je ULTRAZVOK!...mislim jaz ne vem drugače komentirat kot zaj...in mučenje.

Pivi mrtev mladič, če se prav spomnim je bil že v sredo...v sredo, ko si se vozila domov s službe in si mi jezno javila, da so tvoji domači not v staovanju
tračkali ona pa sama skotila prvega...

Da se ponovim...psica, ki je sposobna skotit enga mladiča (Aisha ne samo enga) je sposobna tudi ostale...torej tukaj ne gre za nobeno
dednost oz genetski prenost...točno sama veš, da je imela zablokiran kanal in 2 posteljici brez mladičev...
zanimivo, da je Aurorora sposobna...razen tega je ona pri petih letih imela prvič mladiče...seveda, da se lahko pojavijo komplikacije
Unique je imela tri ure popadke in ker sem bila v paniki sem jo mogoče celo prehitro peljala na carski...tisti čas jaz nisem bila sposobna trezno precenit, pomagat...tam pa že od strahu verjetno ni bi bila sposobna skotit, se je prestrašila in po vsem čakanju v ambulanti je bil skrajni čas za carski...vendar se mi zdi to vseeno boljše, kot pa da se doma muči...

Zadnjič te opozorim, da mojo pokojno psico ne blati in takih izjav, da mi itak nič ne delamo in da si moja frendica p...doma čoha tudi ne želim več slišat...
je bila precej šokirana, ko sem ji to povedala...nasploh ker ona s tabo ni imela nobenega kontakta in ti je s nasveti (ki sem jih večkrat prenesla) želela samo dobro...čim bolj smo ti hoteli dobro, si bolj trmasto dejala da je s njo vse ok...

naredila si osnovno napako...v času ko si pričakovala kotitev nisi imela urejene zadeve s vet in celo odsotna si bila...nobenga poštenega na dosego, ki bi psici prikrajšal tri dni trpljenja...
še jaz sem klicala svojega vet v Budimpešto, ki je zdavnaj pred njimi povedal da tu nekaj ni ok in da jo daj resnično pogledat...pa tudi zdrav razum ti mora povedat, da to ni normalno ...
najbolj krivo mi je to, da očitno še sedaj ne prepoznaš da je psica trpela, navajaš da se je igrala, jedla...se tebi zdi normalno imet tri dni popadke (pa če tudi neke blage)...če je bilo s njo vse super, zakaj je potem nažalost bil konec tak?

Veš boli me in ne morem pozabit, ker od tebe nisem pričakovala tega...zares ne...bolj sem ti hotela pomagat, bolj nisi hotela razumet...
naj bom sentimentalna oz za ene celo smešna, Aisha je vseeno nekako tudi moja psička...se je pri meni skotila, sem se 2 tedna borila da je preživela, je po značaju krasna in si tega vsega ni zaslužila...

sedaj pa grem ven barvat...da ne bom več živčna...



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #25 : 09 April 2009, 16:18:43
Alma! Zdi se mi popolnoma brez veze debatirati s teboj o stvareh ki sploh niso tvoja stvar, oziroma ker nisi bila zraven sploh ne veš kako so potekale. Poleg tega imaš pa bolj slab spomin... GG


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 09 April 2009, 16:51:19
Je moja stvar tudi...ona se skotila pri meni, torej je...za mene ona ni predmet, ki ga prodaš in se s tem zgodba konča...
seveda vem kako je vse potekalo, saj si me na dan tudi 10 krat klicala in poročala
zate mogoče so predmet, ker potem ne bi ne enkrat izjavila, da le zakaj bi naj obdržala psa ko več ne moreš imeti s njim mladiče oz ko ga
ne moreš več uporabit...da je boljše potem dat nekumo psa samo za ljubčka...torej tvoje psice pri recimo osmih letih, ko več
ne smejo imeti rodovniških mladičev čaka nov dom? po vzoru "velikih" vzrediteljev, saj kot rečeš oni vsi tako delajo

zasmetile sve temo...z moje strani je konec, obljubim  ;)