dihurji mladički

UFFO · 6285

UFFO

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
: 20 Februar 2009, 13:36:34
Živjo!

Doma smo pred dobrim mesecem dobili novega družinskega člana :D
Ja dobili smo dihurčico po imenu UFFO. Ta zadeva z njenim imenom je zgodba zase :)

V glavnem, stara je slabih 6 mesecev. Bliža se čas, ko bi jo morali odpeljati na operacijo. Imam pa seveda celo kopico vprašanj glede tega.
- ali je dobro, da ima samička pred operacijo vsaj enkrat mladičke? (baje, da je pri mucah tako; da je boljše, da je vsaj enkrat breja preden se jo da sterilizirat)
- kako poteka proces osemenitve?
- kako izbarti primernega samčka?
- ali so potrebne kakšne posebne priprave?
- kako ravnati z brejo hihurčico?
- kako ravnati pri skotitvi?
- in seveda kako ravnati z mladički?
- ali je potrebno imeti kakšna posebna dovoljenja, papirje za osemenitev in kasneje za mladičke?
......

Če se še kdo kaj spomne lahko napiše še kakšno pomembno in potrebno informacijo, po kateri sem pozabila vprašat. Kakšne osebne izkušnje... Karkoli :D
S tem se namreč srečujem prvič in bi mi nasveti prišli zeloo prav :D

lp



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 20 Februar 2009, 21:27:37
Tudi pri mačkah je larifari s tem, da je fajn da ima 1x mladičke...Sicer pa bo vedela kaj pametnega povedat, ima doma dihurjo bando.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 20 Februar 2009, 21:29:45
Tudi pri mačkah je larifari s tem, da je fajn da ima 1x mladičke...Sicer pa bo vedela kaj pametnega povedat, ima doma dihurjo bando.

Manjka najbrž Maja01 ;) . Oz. obišči stran http://www.zverinice.com/dihurcki/index.htm



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 20 Februar 2009, 21:35:43
hjooo tale kvazi miška na leptopu mi redno vse pobrka >:( saj ko bo desna roka funkcionalna bo bolje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


UFFO

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 22 Februar 2009, 18:37:03
no ja, za muce to res nism vedla.
se morm kr na majo obrnt ja... :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #5 : 22 Februar 2009, 18:50:37
Drugega ne vem, ampak da mora katerakoli žival imet vsaj enkrat mladiče je totalno za lase privlečeno in primerljivo s tisto bučo, da dobermanom raste kost v možganih ha ha ha  :o :P

Tako, da nič bat, da je to boljše.  8)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #6 : 22 Februar 2009, 20:22:03
Zivjo.

V glavnem, stara je slabih 6 mesecev. Bliža se čas, ko bi jo morali odpeljati na operacijo. Imam pa seveda celo kopico vprašanj glede tega.
- ali je dobro, da ima samička pred operacijo vsaj enkrat mladičke? (baje, da je pri mucah tako; da je boljše, da je vsaj enkrat breja preden se jo da sterilizirat)
Nikakor. ne velja ne za dihurke, ne za macke in ne za psice.

Citiraj
- kako poteka proces osemenitve?
Precej brutalno ...
Samca in samico je priporocljivo praiti vsaj dvakrat (dva dni). Paritev izgleda prece grdo, samec samico skoraj dobesedno posili. Ves cas paritve jo grize za vrat, samica vresci ...

Citiraj
- kako izbarti primernega samčka?
Glede na situacijo pri nas - tezko. Se posebej glede na to, da je vajina mala "trgovinska", tako kot tudi vecina samckov. Kar pomeni, da ti dihurji izhajajo iz zivalskih farm in da njihovo genetsko ozadje ni ravno zavidanja vredno (mnozicna reja, visoka stopnja inbreedinga, ...). Ce razmisljata o vzreji, potem bi vama jaz osebno priporocala, da izbereta zival od vzreditelja, ki redno spremlja zdravje svojih linij. Vekakor se je pametno pozanimati o zdravju prednikov in ostalih (morebitnih legel). Predvsem glede morebitnih tezav s srcem, limfoma, pojavnosti drugih neoplazij, katarakte, ... Pri iskanju samca bi se jaz tudi izogibala vseh specialnih obarvanosti, s silverji (se posebno silver mitti) na celu. Jaz bi poskusala dobit tudi samca, ki ni ravno oce 1/4 slovenskim dihurjem ... Pa ce se samica pari prvic, je morda bolje, da samec ni zacetnik.

Citiraj
- ali so potrebne kakšne posebne priprave?
Vedeti moras kdaj se samicka zacne gonit in imeti pripravljenega gonecega se samca.

Citiraj
- kako ravnati z brejo hihurčico?
Prilagoditi prehrano, predvsem v drugi polovici brejosti, takrat tudi paziti, da ne skace prevec (skoki z visine), jaz je takrat tudi ne bi vec spuscala skupaj s psom/macki, ... Poskrbeti za prostor za kotitev. Po zelji enkrat vmes UZ za potrditev brejosti.

Citiraj
- kako ravnati pri skotitvi?
- in seveda kako ravnati z mladički?
Tole dvoje pa je malo bolj obsezna tema. Predvsem se je potrebno zavedati, da gre lahko kaj narobe, tako s samicko kot z maldici. Ce bi jaz imela brejo samico, bi zelela imeti na "stand by" veteriarja, ki o dihurjih nekaj ve.

Citiraj
- ali je potrebno imeti kakšna posebna dovoljenja, papirje za osemenitev in kasneje za mladičke?
Zal ne.

Citiraj
Če se še kdo kaj spomne lahko napiše še kakšno pomembno in potrebno informacijo, po kateri sem pozabila vprašat. Kakšne osebne izkušnje... Karkoli :D
S tem se namreč srečujem prvič in bi mi nasveti prišli zeloo prav :D
Mogoce bi bilo najbolje, da se obrnes na Benjamina (iguano_ben) na forumu o dihurjih ...
m.


-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


UFFO

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 25 Februar 2009, 12:58:13
hvala za odgovore :)



UFFO

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 04 Marec 2009, 14:17:42
Še nekaj me zanima, preden se dokončno odločim kako pa kaj z mojo malo dihurčico  :)

- kdaj je najbolj primeren čas sterilizacije oz. kastracije samice?
- kako veš kdaj se goni samica in kdaj samec?
- kje dobit literaturo o tem?
- kakšne spremembe (duševno, psihično in fizično) doživi samica po operaciji in po tem ko ima mladiče?
- koliko časa morajo mladički ostati pri mami? (je res da 6-8 tednov?)
- kakšna je nega, prehrana za brejo samico?
- kako je treba samici urediti prostor za mladičke?

res ful hvala za vse  ;D



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #9 : 10 Marec 2009, 20:49:50
- kdaj je najbolj primeren čas sterilizacije oz. kastracije samice?
Odvisno od tega kdaj je bila kotena. Praviloma se samicke, ki so kotene kasneje v koledarskem letu (jesenska legla), prej zacnejo gonit kot tiste iz zgonjesih legel - tako glede na starost, kot tudi glede na del leta. Da bi se preprecilo gonitev (in posledicno aplikacije hormonskih preparatov, da se samica neha gonit), se priporoca kastracijo samic nekje med zacetkom februarja in koncem marca.

Citiraj
- kako veš kdaj se goni samica in kdaj samec?
Pri smaici je nemogoce zgresiti, saj ji vulva otece na nekakratno obicajno velikost. Samci pa - ko se mu spustijo testisi, zacnejo markirati, dobijo izredno intenziven vonj, postanejo agresivni ... Vecina samcev (z izjemo nekaterih lanskih in letosnjih mladicev) se ze goni, nekje od konca decembra naprej.

Citiraj
- kje dobit literaturo o tem?
Na internetu (prej preveri kredibilnost spletne strani) ali v tujih knjigarnah (amazon, ...)

Citiraj
- kakšne spremembe (duševno, psihično in fizično) doživi samica po operaciji in po tem ko ima mladiče?
Po kastraciji nobenih. Po mladicih - ne vem, jih se nisem imela. Definitivno pa so spremebe v obnasanju (lahko tudi z agresijo do lastnika) med gonitvenim ciklusom, brejostjo in kmalu po kotitvi.

Citiraj
- koliko časa morajo mladički ostati pri mami? (je res da 6-8 tednov?)
8 tednov. Pri treh do 4ih tednih namrec dihurcki sele zacno odpirati oci in usesa, pri sestih se jih zacne odstavljati ... Res je, da se v vecini trgovin (in pri vecini rejcev) oddajajo/prodajajo mlajsi, kar pa seveda se zdalec ni ok (konec koncev, tudi kar nekaj psov in mack se oddaja bistveno premladih). Socializacija v leglu je zelo pomembna, jasno, spredpostavko, da so tako samica, kot tudi mladici primerno socializirani in navajeni na ljudi. V kolikor je samica divja (s tem mislim ima stika z ljudmi le toliko, da ji odvrzejo hrano), je potrebno se veliko bolj delati na socializaciji mladicev.

Citiraj
- kakšna je nega, prehrana za brejo samico?
Prilagoditi je potrebno kolicino proteinov in mascob - hrana mora biti se bolj energetsko bogata. V drugi fazi brejosti tako npr. zacnes pri komercialnih hranah (ki morajo biti, jasno, itak kvalitetne) dodajati hrano za mladice.
Kar se nege tice, pred brejostjo naj ima opravljena vsa potrebna cepljenja, odpravljene vse parazite (zun. + notranje). Jaz bi tudi pocasi omejevala aktivnost (v smislu npr. igranja z drugimi zivalmi, skokov, ...) in izhode ven.

Citiraj
- kako je treba samici urediti prostor za mladičke?
Dokler so mladici majhni naj bodo v kletki (samico spuscas ven - ce zeli), v kateri nj bo urejen nek del, ki sluzi kot kotilnica. Obicajno se uporablja t.i. nest box (lesen zaboj z izhodom malo vise - da mladici ne "spolzijo" iz legla). Kot posteljnino se priporoca bombazne cunje (majice), take, ki nimajo kaksnih nitk, niso strgane - da s emladici ne zataknejo in poskodujejo. Prvih par dni (no, zavisi tudi od samice in njenega vedenja) jih je priporocljivo pustiti pri miru.

Toliko na hitro.
m.


-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


UFFO

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 16 Marec 2009, 13:57:18
UUF! Hvala!
Sva se s fantom odločila, da jo dava kastrirat. Se mi zdi, da bo tako boljše zanjo... in za nas  ;)
Če me pa kdaj prime imeti mladiče,  se bom pa definitivno pripravila kar se da dobro. Se mi zdi, da trenutno za kaj takega ni pravi čas. Imeti mladiče pri prvem dihurju se mi ne zdi pametno. Na splošno premalo vemo o njih. Res fuuul hvala za te informacije.
Še dobro, da obstajajo taki, ki imajo izkušnje in jih delijo z ostalimi :D

Uživejte!!



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #11 : 19 Marec 2009, 11:05:42
Imeti mladiče pri prvem dihurju se mi ne zdi pametno.

Se ne bi mogla bolj strinjati.  :)

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --