DNA test za kolčno displazijo

martina.o · 5861

martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
: 08 April 2009, 11:21:48
Tole se mi pa zdi res revolucionarno odkritje

Odkrili so gen, ki povzroča kolčno displazijo in kmalu bo na voljo tudi DNA  test za široko uporabo.
Ne samo, da bo pregled / test veliko bolj ugoden za pse in test cenejši za vzreditelje / lastnike psov - mogoče bo testirati mladička zelo zgodaj in potencialne pse, ki bi lahko razvili displazijo bo mogoče takoj zdraviti.

Research indicates that, in addition to Labrador Retrievers, discoveries in
the diagnosis and treatment of hip dysplasia will assist other breeds
including Border Collies, Golden Retrievers, Great Danes, Rottweilers,German
Shepherds and Newfoundland dogs, and has the potential to offer insights
into similar diseases in other mammals.

Če koga bolj zanima je link tukaj
http://bakerinstitute.vet.cornell.edu/faculty/view.php?id=178

imam pa tudi obvestilo o tej temo, lahko na ZS.
LP

__._,_.___



I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1 : 08 April 2009, 11:28:10
Meni se zdi to neverjetno ker kolčna displazija ni 100% dedna..na njo vpliva ogromno faktorjev...naj bi bilo 40% dedno, 60% pa "pridobljeno"... GG


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0

alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #3 : 08 April 2009, 11:30:29
Še pred enim tednom bi dala roko v ogenj, da se to še ne bo tako hitro zgodilo  :D.

Res je revolucionarno odkritje  ;D



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 08 April 2009, 11:47:59
GG pes, ki nima dispozicije za HD si je ne more pridobiti na noben način. Ni tako preprosto - jo kar dobi, če malo preveč okoli tteka ali je predebel..kar so sicer faktorji tveganja.
Do sedaj je bilo mnenje , da je HD poligenetksa.

alenkab - ja in kar je najbolj super ( upam) boš preventivno lahko "zdravil" mladiča , ki pokaže možen razvoj HD.
In tudi fajn, da odpadejo subjektivne ocene

lp

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #5 : 08 April 2009, 12:13:25

imam pa tudi obvestilo o tej temo, lahko na ZS.

Zakaj pa ne kar v tej temi?  ???

Če bodo res odkrili ta gen, potem bo to res fantastično!! S tem bo rešenih kar nekaj težav pri precejšnem številu pasem.

GG: obstajajo pasme, kjer displazije ni in je pes ne more imeti. Ne glede na to, kaj se z njim počne. Kot recimo bolezni oči. Veliko pasem nima problemov z očmi, nekatere jo pač imajo.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6 : 08 April 2009, 13:00:53
Res je, za nastanek neke bolezni obstaja "pokvarjen" gen, pri nekaterih pasmah... kot na MDR-1... za kolke..se mi zdi to nevejetno... oziroma kateri gen bi vplival na napačni razvoj kolkov... zdi se mi da je kolčna displazija bolj pogosta pri nekaterih pasmah (n.p. NO) zaradi "napačne/ekstremne" vzreje! GG


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 08 April 2009, 14:18:11
gen je odkrit , tu ni več kaj dvomiti    beri link

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8 : 08 April 2009, 14:29:58
Jaz sem razumela da ga še iščejo... GG

Citiraj
We would like to identify the pertinent genes and ultimately the biochemical mechanisms responsible for development of hip dysplasia and osteoarthritis.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 08 April 2009, 14:38:14
Ja punce, a ne znate brati, ali pa jaz ne znam nič najti.
Gena, ki bi bil kriv za HD seveda niso odkrili, ker ga ne morejo.
Šele iščejo udeležene gene.  Zaenkrat je govora o več sto genih, lociranih vsaj na dveh kromosomih. Bo nekoč če bo. In ne bo tako preprosto, kot se nekateri veselijo.

http://bakerinstitute.vet.cornell.edu/contentimages/library/File/Canine_Hip_Dysplasia_brochure_11_05.pdf -stran 5 in 6


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #10 : 08 April 2009, 15:04:57
Lanabela... končno sva se "ujele"... sem se že bala da mi IQ res pada  :P GG


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #11 : 09 April 2009, 08:13:31
Ja punce, a ne znate brati, ali pa jaz ne znam nič najti.
Gena, ki bi bil kriv za HD seveda niso odkrili, ker ga ne morejo.
Šele iščejo udeležene gene.  Zaenkrat je govora o več sto genih, lociranih vsaj na dveh kromosomih. Bo nekoč če bo. In ne bo tako preprosto, kot se nekateri veselijo.

http://bakerinstitute.vet.cornell.edu/contentimages/library/File/Canine_Hip_Dysplasia_brochure_11_05.pdf -stran 5 in 6
še manj bo preprosto,ko bodo končno locirali teh 100 možih genov na dveh kromosomih in bo praksa pokazala, da obstajajo tudipsi s celim ali skoraj celim paketom genov brez kliničnih znakov displazije in taki s po enim genom in močno displazijo  :P.
Pa taki z močno displazijo, potrjeno z nekaj geni in bez artritisa do pozne starosti in taki brez genov za displazijo pa z artritisom od mladosti :D

Ker tukaj gre za pakete genos z različnih področij: od takih , ki urejajo presnovo, do takih za sestavo kosti in hrustanca pa takih za obliko kosti in površino kosti, pritrditev vezi, histrost rasti, način gibanja in itd  ;).

Takoda opazovanje in preverjanje dejanskega stanja ne bo nikoli odveč.
Mislim,da največ kar si lahko dolgoročno obetamo je izločanje nekaterih od najbolj rizičnih faktorjev, ki bodo morda za 10 % zmanjšali tveganje v populaciji

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #12 : 09 April 2009, 14:14:12
po moje so te raziskave bolj namenjene razumevanju mehanizmov, zaradi katerih do displazije pride ali pa ne pride. Da bi iz vsega skupaj nastal en preprost, zanesljiv test, ki ne bi označil za prizadete prav vse testirane pse, se mi ne zdi verjetno. je pa seveda treba delati si reklamo, da pritekajo potrebni cekinčki za raziskave.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #13 : 09 April 2009, 14:25:19
Lanabela! Jaz sem to "novico" razumela na isti način kot ti...ker če bi bilo res bi bilo "Too good to be true"!  :o GG