!Skrivna sporočila!

*nastja* · 5365

*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
: 29 December 2005, 10:38:57
Telsna temperatura psa, utrip ter pogostost vdihov in izdihov so pomembni kazalniki pasjega zdravstvenega stanja. Prav tako poleg njih obstajajo še tri znamenja, ki so pogosto spregledana. To so barva dlesni, čas, ki ga kri potrebuje, da se po pritisku na dlesni spet vrne vanje in prožnost kože na vratu. Če redno spremljate ta znamenja boste zagotovo hitro ugotovili, kdaj je z vašim psom kaj narobe.


PREVERJANJE DEHIDRACIJE
Pri zdravem psu se koža na vratu, ki jo dvignete in spustite, takoj vrne v normaleni položaj. Če želite preveriti izsušenost pri starem ali zelo debelem psu potipajte dlesni. Dehidrirani psi imajo suhe in lepljive dlesni.

Kaj pomeni, če se koža ne vrne takoj v prvotni položaj?

~ pes je morda dehidriran <= TAKOJ k veterinarju
~ pes je morda podhranjen <= DANES k veterinarju
~ pes je morda starejši <= pri naravni izgubi prožnosti zaradi starosti boste dehidracijo težje ugotovili
~ pes je morda zelo debel <= če je koža kompaktna, boste dehidracijo težje ugotovili


PREVERJANJE BARVE DLESNI IN USTNIC
Barva dlesni psa pomeni, koliko kisika je v krvnem obtoku. Dvignite ustnico in si oglejte barvo dlesni ali ustnic (ne upoštevajte črno pigmentiranih predelov).


Kakšne barve so dlesni in ustnice vašega psa? Kaj to pomeni?

~ rumene <= pes je morda okužen z zlatenico - k veterinarju v 24 h
~ modre <= pes je morda v šoku zaradi pomanjkanja kisika - TAKOJ K VETERINARJU
~ bele <= pes je v šoku, je slabokrven ali je izgubil veliko krv - TAKOJ K VETERINARJU
~ rožnate <= to je normalno
~ rdeče <= pes se je morda zastrupil z ogljikovim monoksidom ali krvavu v ustih - TAKOJ K VETERINARJU


ČAS, POTREBEN ZA PONOVNO PREKRVAVITEV KAPILAR
Če kri normalno kroži po žilah, ob rahlem pritisku s prsti na dlesni območje pod pritiskom pobledi. Kopritisk popusti, se območje takoj napolni s krvjo.


Koliko časa po pritisku ostanejo dlesni blede? Kaj to pomeni?

~ 4 sekunde <= pes je v globokem šoku - TAKOJ K VETERINARJU
~ 2 sekundi <= pes je v blagem šoku ali je izgubil veliko krvi - danes k veterinarju
~ 1-2 sekundi <= to je normalno
~ manj kot 1 sekunda <= pes ima morda velik krvni pritisk - k veterinarju v 24 h


PIGMENTIRANE ČRNE DLESNI:
Če imate psa s pigmentiranimi dlesnimi (na primer čovčov ali šarpej) preverite barvo sluznic na notranji strani spodnje veke, v vulvi (pri psici) ali na prepuciju (pri psu).

In da boste vedeli kaj je vulva!

http://sl.wikipedia.org/wiki/Vulva

Prepucij

Kožna guba ki pokriva želod penisa!


Vir: Kaj se dogaja z mojim PSOM? - Dr Bruce Fogle
      Družinski zdravnik - tu notr sm iskala tujke  :)



Lanyca

  • Gost
Odgovori #1 : 29 December 2005, 12:22:48
Telsna temperatura psa, utrip ter pogostost vdihov in izdihov so pomembni kazalniki pasjega zdravstvenega stanja. Prav tako poleg njih obstajajo še tri znamenja, ki so pogosto spregledana. To so barva dlesni, čas, ki ga kri potrebuje, da se po pritisku na dlesni spet vrne vanje in prožnost kože na vratu. Če redno spremljate ta znamenja boste zagotovo hitro ugotovili, kdaj je z vašim psom kaj narobe.


PREVERJANJE DEHIDRACIJE
Pri zdravem psu se koža na vratu, ki jo dvignete in spustite, takoj vrne v normaleni položaj. Če želite preveriti izsušenost pri starem ali zelo debelem psu potipajte dlesni. Dehidrirani psi imajo suhe in lepljive dlesni.

Kaj pomeni, če se koža ne vrne takoj v prvotni položaj?

~ pes je morda dehidriran <= TAKOJ k veterinarju
~ pes je morda podhranjen <= DANES k veterinarju
~ pes je morda starejši <= pri naravni izgubi prožnosti zaradi starosti boste dehidracijo težje ugotovili
~ pes je morda zelo debel <= če je koža kompaktna, boste dehidracijo težje ugotovili


PREVERJANJE BARVE DLESNI IN USTNIC
Barva dlesni psa pomeni, koliko kisika je v krvnem obtoku. Dvignite ustnico in si oglejte barvo dlesni ali ustnic (ne upoštevajte črno pigmentiranih predelov).


Kakšne barve so dlesni in ustnice vašega psa? Kaj to pomeni?

~ rumene <= pes je morda okužen z zlatenico - k veterinarju v 24 h
~ modre <= pes je morda v šoku zaradi pomanjkanja kisika - TAKOJ K VETERINARJU
~ bele <= pes je v šoku, je slabokrven ali je izgubil veliko krv - TAKOJ K VETERINARJU
~ rožnate <= to je normalno
~ rdeče <= pes se je morda zastrupil z ogljikovim monoksidom ali krvavu v ustih - TAKOJ K VETERINARJU


ČAS, POTREBEN ZA PONOVNO PREKRVAVITEV KAPILAR
Če kri normalno kroži po žilah, ob rahlem pritisku s prsti na dlesni območje pod pritiskom pobledi. Kopritisk popusti, se območje takoj napolni s krvjo.


Koliko časa po pritisku ostanejo dlesni blede? Kaj to pomeni?

~ 4 sekunde <= pes je v globokem šoku - TAKOJ K VETERINARJU
~ 2 sekundi <= pes je v blagem šoku ali je izgubil veliko krvi - danes k veterinarju
~ 1-2 sekundi <= to je normalno
~ manj kot 1 sekunda <= pes ima morda velik krvni pritisk - k veterinarju v 24 h


PIGMENTIRANE ČRNE DLESNI:
Če imate psa s pigmentiranimi dlesnimi (na primer čovčov ali šarpej) preverite barvo sluznic na notranji strani spodnje veke, v vulvi (pri psici) ali na prepuciju (pri psu).

In da boste vedeli kaj je vulva!

http://sl.wikipedia.org/wiki/Vulva

Prepucij

Kožna guba ki pokriva želod penisa!


Vir: Kaj se dogaja z mojim PSOM? - Dr Bruce Fogle
      Družinski zdravnik - tu notr sm iskala tujke  :)



Jaz imam tudi to knjigo pa sem to hotela napisati samo se mi ni dalo.
Meni je to v redu, da v knjigi piše če moreš takoj k veterinarju ali jutri,...
Jaz sem tisto o umetnem dihanju tudi notr našla in sem se že vse na pamet naučila. ;D


Lp



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2 : 29 December 2005, 14:42:32
Samo drobno opozorilo - knjige so kopirajtane, če nimaš dovoljenja avtorja ne smeš objavljati - tudi na forumu ne. Samo toliko, da ne bi bilo potem kakšnega problema


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #3 : 31 December 2005, 12:24:10
tudi v primeru, ko napišeš vir?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 31 December 2005, 15:41:43
Mislim, da načeloma za vsako malenkost rabiš dovoljenje avtorja. Vendar pa verjetno ne bo nobeden težil, če navedeš citat in vir.
Če pa zadevo napišeš v malce spremenjeni obliki ("obnovo") in navedeš vir pa sploh ni problema.


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #5 : 31 Julij 2006, 13:08:10
Lanabela: to je obnova .. vir pa je tudi napisan (samo za info)