Birmanka

katya · 27950

katya

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 4
: 29 December 2005, 17:18:56
Birmanka je daljšega telesa kot tipične dolgodlake mačke, ima ožji obraz in zlatobarven trup s kontrastno masko, ušesi, glavo in repom. Prednje noge so na koncu bele, zadnje pa imajo spredaj belo rokavico, zadaj pa belo mašeto, ki se koničasto končuje na hrbtni strani noge.

ZNAČAJ: Birmanka je mila, zelo družabna mačka lepega vedenja. Veseli jo človeška družba in je prijazna do drugih živali. Naj omenim, da je vse odvisno od lastnika!!!

Poznamo dve varijanti Birmank: eno s povdarki tjulenje barve( rjavkasto- črna) in eno z modro-sivimi povdarki.

Zanimiva je tudi tale pripoved kako naj bi nastala ta pasma:

Legenda pravi, da so bile to prvotno bele in rumenooke mačke, ki so jih pred stoletji čuvali v birmanskih templjih v času neke vojne. Nekega dne pa so našli Velikega duhovnika umirajočega pred zlatim kipom boginjue s safirnimi očmi. Duhovnikova mačka je skočila na kip in ko se je dotaknila boginje je duša umirajočega prešla vanjo. Mačka se je čudežno spremenila iz bele v zlato in njene žolte oči v safirne. Noge, maska rep in ušesa so potemnili is samo konice sprednjih nog, ki so se dotikale gospodarja, so ostale bele. Čudež je opogumil ostale duhovnike, da so sovražnika odbili in od tega dne dalje so vse tempeljske mačke prevzele novo barvnost mačke Velikega duhovnika.

http://moj-album.com/slike/663228/OX4rpN_McC7d5_bC.jpg

http://moj-album.com/slike/663228/THrpEGPCeqVQganf.jpg

Slike sem si sposodila iz strani Mac Kahliil`s!!!  :)

slike spremenjene v link, ninci

+1

:)Tvoj ljubljenček je odsev tvoje osebnosti!!!


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #1 : 24 Junij 2006, 22:35:30
Sicer jaz nimam birmanke, vendar jo ima moja soseda in sem pred mesecem imela priložnost paziti nanjo za dva tedna.
Praline (tako je mački ime), je bila takrat stara 4 mesece. Igriva in gibčna...pa še Dora jo je prenašala. Spala je pa po celi hiši, najraje v umivalniku. ::)






Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


roknik

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 03 Julij 2006, 00:12:48
pozdravljeni

rada bi kaj konkretnega izvedela o birmankah-velikost, teža, obnašanje... sem že skoraj dve ure na netu pa ne najdem nobenih koristnih informacij (ali jih pa ne znam iskati). še nikoli nisem imela muce, imam pa 2 pobiča (6let in eno leto) ter 7 mesečno psičko manjše rasti



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #3 : 03 Julij 2006, 00:14:44



Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #4 : 05 Julij 2006, 21:38:34
Azu - manjši popravek.
Tale muca, ki si jo pazila in ki je na sliki, ni birmanka, temveč modroželvovinasta RAGDOLLKA  :) :)


Jeca

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 25 Oktober 2009, 12:36:24
Da malo osvežim temo  :)

STANDARD

Birmanska muca je poldolgodlaka poit muca z belimi oznakami na koncu tačk in s svilenim krznom. Ima močno skeletno konstrukcijo.

Telo: mišičasto, močno, dolgo telo z horizontalno hrbtno linijo, močen, mišičast vrat.
Napake: čokato-tršato telo, nežna skeletna konstrukcija.

Noge, tace:
sorazmerno kratke toda močne noge z okroglimi šapami.
Napake: dolge, vitke noge, ovalne šapice.

Glava: Glava ima obliko enakokrakega trikotnika s pobranimi vogali, mora biti malo daljša kot široka, idealno razmerje 5:4. Rahlo konveksno čelo se proti ušesom izravna, lica so okrogla, čeljust in brada sta izrazita. Ob pogledu od spredaj je srednje dolgi nos enakomerno širok. Iz profila se vidi "romanski" nos, to pomeni, da je nosno ogledalo rahlo postrani in na prehodu v dlako se prične rahel obok, ki kratko pod našiljeno očesno linijo preide v očitno vdrtino.
Napake: preozka, dolga glava, preširoka, vogalna glava, ravna nosna linija, nad ali pod ugiz.

Ušesa: ušesa so odprta ob osnovi, so malo višja kot široka, konci so posneti. Sredinski ušesni vogal leži v ravni liniji z namišljeno sredinsko očesno linijo.
Napake: previsoko ali prenizko nastavljena ušesa.

Oči: velike oči so skoraj okrogle in dobro odprte. Barva: bistre, enobarvne, globoko modre, bolj intenzivna je barva, boljše je.
Napake: pregloboke ali preplitve oči, škiljenje, druge barve kot modra.

Rep: rep, če leži tik ob telesu, naj bi dosegel ramena, naj bi bil dobro poraščen z dlak: bolje košato kot "peresasto".
Napake: pregib (če hrbtenica vidno ali otipljivo ne leži v celi dolžini repa).

Dlaka (kožuh): poldolga do dolga s svileno strukturo. Zaradi zmerne podlanke ni niti poležena niti pokončna in se ne vozla. Muca naj bi imela skodrano dlako okrog vratu.
Napake: volnena dlaka.

Zančilnosti: rokavičke, škorenjci in ostroge morajo biti čisto beli.
Sprednje tace: obe "rokavički" morajo biti na obeh sprednjih tacah simetrični. Belo se zaključi z ravno linijo natančno na členku med prstnico in srednjo nožno kostjo.
Napake: belina na zadnji strani sprednjih tac, barvasti madeži na belini, nesimetrična belina.
Zadnje tace: beli "škorenjci" naj bi bili na sprednji strani zadnjih tac simetrični. Belina na sprednji strani zadnjih nog je najmanj do členka prstnice in sprednje nožne kosti. Na zadnji strani zadnjih tac je belina vidna v obliki klina na robu podplata, ki se konča tik pred nartnico. Ostroge naj bodo na obeh zadnjih tacah simetrične.
Napake: če se ostroge ne končujejo v konico, asimetrični beli deli, barvni madež na belini.

Points: maska, ušesa, noge in rep morajo biti enake barve in enake intenzivnosti barve brez madežev, označb in senčenja. Vsaka dlaka mora biti popolnoma obarvana v značilni barvi. Očesne in ustnične obrobe kot tudi nosno ogledalo morajo biti enakomerno in enobarvno se ujemati z point barvo. Na čelu je maska s progami, ki se podaljšujejo do ušesnih vogalov, z ušesi povezana.
Napake: popolnoma obarvana glava, svetlejši rob okoli oči (očala), svetla brada, svetla zgornja ustnica (brki), bele dlake v pointsih, neenakomerno obarvani pointsi.

Barva telesa: pri oceni telesne barve je muci, ki ima najmanj senčenja na hrbtu in bokih, dana prednost. Rahlo senčenje mora biti enakomerno in se ujemati z point barvo. Med barvo telesa in barvo point mora biti vidna razlika (kontrast).
Napake: manjkajoči kontrast med barvo telesa in point barvo, močno označeno telo (proge, madeži), bele ali temne lise na prsih ali trebuhu.

VELIČASTEN KARAKTER

Birmanska muca je zelo vdana, zvesta. S prijetnim tihim glasom govori svojemu človeku, na katerega je zelo osredotočena. V nasprotju s Siamsko muco, ki je tudi point muca, ni Birmanska muca niti neutrudni skupek energije niti glasni partner za komuniciranje - pogovor.
Toda tisti, ki nima veliko časa, naj se ne odloči za nabavo Birmanske muce, ker nujno potrebuje vaše nežnosti in prijatelja za igro. Dobro se razume z drugimi živalmi: vedno kaže spokojnost, je potrpežljiva in zaupljiva. Vsekakor pa so priljubljenost, sposobnost, pripravljenost in nagnjenja pri vsaki živali različni.
Birmanska muca ima posebno uravnotežen temperament. Zmeraj je prijazna in ljubezniva ne da bi bila nenavadno mirna ali celo flegmatična, kar se misli o nekaterih dolgodlakih mačkah. S svojim nepremagljivim šarmom je enostavno očarljiva - enostavno "tipično francoska".

BIRMANKE SO NA VOLJO V NASLEDNJIH BARVAH
SBI n    s tjulnastimi oznakami seal
SBI a    z modrimi oznakami blue
SBI b    s čokoladnimi oznakami chocolate
SBI c    z lila oznakami lilac
SBI d    z rdečimi oznakami red
SBI e    s krem oznakami cream
SBI f     s črno želvovinastimi oznakami seal-tortie
SBI g    z modro želvovinastimi oznakami blue-tortie
SBI h    s čokoladno želvovinastimi oznakami chocolate-tortie
SBI j            z lila želvovinastimi oznakami lilac-tortie
SBI n 21    s črno progastimi oznakami seal-tabby
SBI a 21    z modro progastimi oznakami blue-tabby
SBI b 21    s čokoladno progastimi oznakami chocolate-tabby
SBI c 21    z lila progastimi oznakami lilac-tabby
SBI d 21    z rdeče progastimi oznakami red-tabby
SBI e 21    s krem progastimi oznakami cream-tabby
SBI f 21    s črno želvovinasto progastimi oznakami seal-tortie-tabby
SBI g 21    z modro želvovinasto progastimi oznakami blue-tortie-tabby
SBI h 21    s čokoladno želvovinasto progastimi oznakami chocolate-tortie-tabby
SBI j 21    z lila želvovinasto progastimi oznakami lilac-tortie-tabby


Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0

dss

  • *
    • Prispevkov: 21
    • Točke: 0
  • Žuža
Odgovori #7 : 16 December 2009, 13:12:16
Kje pri nas se da dobiti tako muco?



Jeca

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 16 December 2009, 14:42:59
Kje pri nas se da dobiti tako muco?

V Sloveniji je gospa Ina Jensac, okolica MB.
http://www.mac-kahlils.si/

 :)

 Sem pod pasme mack dala oglas, ker trenutno prodaja lepo muco. :)


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #9 : 16 December 2009, 15:28:00
V Sloveniji je gospa Ina Jensac, okolica MB.
http://www.mac-kahlils.si/

 :)

 Sem pod pasme mack dala oglas, ker trenutno prodaja lepo muco. :)

Poleg gospe Ine, imamo od letošnjega leta še nova vzrejališča registrirana v ZFDS/FIFe in člani so pripeljali nekaj res lepih novih SBI.
Širca Ljubomira   SI*CatLubi's  040 304 598
Meglič Suzana   [email protected]
Mikuž Čarman Mia            031 688 997   [email protected]  [email protected]

Weber Nataša      04 51 21 620      040 715 685   [email protected]





Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 16 December 2009, 16:29:25
dss ali se odločaš za to pasmo?

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


Jeca

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 17 December 2009, 14:30:57
Poleg gospe Ine, imamo od letošnjega leta še nova vzrejališča registrirana v ZFDS/FIFe in člani so pripeljali nekaj res lepih novih SBI.
Širca Ljubomira   SI*CatLubi's  040 304 598
Meglič Suzana   [email protected]
Mikuž Čarman Mia            031 688 997   [email protected]  [email protected]

Weber Nataša      04 51 21 620      040 715 685   [email protected]






Aja hvala.. nisem vedela, ker so na novo.. od telih samo poznam od gospe Ine. Lepo bi bilo, ce bi tudi oni imeli spletne strani :) :)


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #12 : 20 December 2009, 14:05:08

Aja hvala.. nisem vedela, ker so na novo.. od telih samo poznam od gospe Ine. Lepo bi bilo, ce bi tudi oni imeli spletne strani :) :)

Ja, so res še precej "sveži".

Spletna stran gospe Meglič http://freeweb.siol.net/gmeglic1/sites/young.htm


dss

  • *
    • Prispevkov: 21
    • Točke: 0
  • Žuža
Odgovori #13 : 14 Maj 2010, 08:55:10
dss ali se odločaš za to pasmo?

Sem šele zdaj videla tole sporočilo... :-[

Ja, tudi meni sta srebrna britanka in birmanka najlepši mačji pasmi. Že nekaj časa tudi razmišljam, da bi nabavila ali eno ali drugo (najraje kar obe  ::)). Je pa res tudi to, da imamo doma eno leto staro labradorko, ki je "navdušena" :o nad mačkami, ki jih vidi pri sosedovih ali na sprehodu. Malo se bojim, kako bi doma sprejela eno tako mačje bitje. Sva z možem že nekaj mesecev premlevala, kako bi to uredila, no, pa sva se zaenkrat odločila, da posvojiva eno mešanko od znanke, da vidimo, kako bo. Če ne bo šlo, jo bo rade volje vzela nazaj.
Me pa zanima, kdaj je najbolje, da pride mačka v hišo, kjer biva pes. Ravno tako pri 12 tednih starosti, ali je bolje prej, ali kako drugače???? Z mačkami sicer imam izkušnje, s kombinacijo pes-mačka pa ne...  :-\

Za nameček je pa se naša labradorka ravno goni in ne vem, kako je kaj dobro v tem času dobiti k hiši mačjega mladička (zaradi možnosti navidezne brejosti psice, namreč)...






Jeca

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 25 Maj 2010, 22:31:18
Po mojem, bi labradorka lepo sprejela mačjega mladiča. Ker so mačke dosti teritorialne in precej samosvoje, je bolje najprej pes, potem mačka. V tem primeru se maček navadi psa. Poskusiti ni greh ;)


nadi

  • *
    • Prispevkov: 26
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 07 December 2010, 11:32:43
Iščem Božička, ki bi mi prinesel kot  darilo  mlado birmansko muco, ali muceka. Lahko tudi za birmansko Novo leto.  :)



Jeca

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 25 December 2010, 01:15:43
Moja božička in jaz želiva vsem pesjanarjem in mačkonarjem vesele praznike :-*

še slikca:



 ;D


Jeca

  • *
    • Prispevkov: 83
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 06 Januar 2011, 13:07:20
Malo, da osvežim temo: Eroica a.k.a. al capone:



nadi

  • *
    • Prispevkov: 26
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 20 Februar 2013, 19:06:08
V Sloveniji trenutno noben ne vzreja ?