Igralne urice?

čepica · 10707

čepica

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
: 31 Maj 2011, 23:11:38
Pred kratkim sem ob prebiranju tega foruma izvedel, da obstajajo igralne urice za pse.
Trenutno še malo iščem po internetu, da se informiram, kaj vse k igralnim uricam spada.
Vseeno bi vas pa vprašal za nasvet, v katerih šolah/društvih se to izvaja in če so za 1,5 letno psico sploh prava stvar?

Hvala ;)

mikro šetlandski blog, ki ga piševa s Happy.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 01 Junij 2011, 07:52:01
Pred kratkim sem ob prebiranju tega foruma izvedel, da obstajajo igralne urice za pse.
Trenutno še malo iščem po internetu, da se informiram, kaj vse k igralnim uricam spada.
Vseeno bi vas pa vprašal za nasvet, v katerih šolah/društvih se to izvaja in če so za 1,5 letno psico sploh prava stvar?

Hvala ;)

Igralne urice  so navadno namenjenje mladičem pred vstopom v malo šolo  ;)



Agava

  • *
    • Prispevkov: 190
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 01 Junij 2011, 08:17:13
Čao,
igralne urice so luštna stvar, vendar namenjena mladičkom od 3-5 mesecev (ob vpisu). Poudarek je na pravilni igri z drugimi kužki in socializaciji v okolju, delamo tudi osnovne vaje poslušnosti. Skratka, luštno je in v veliko pomoč nam, ki imamo soma tmaste male terierske riti.  ;D
V naši skupini sta sicer tudi dva kužka, ki sta mesec ali dva starejša "od sošolcev".



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 01 Junij 2011, 08:32:22
Ooo, jaz bi tudi to oz. sem upala, da bo v sklopu male šole. Na žalost ni. In mulc res nima občutka za lepo igro ::) :)


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 01 Junij 2011, 09:37:57
Malo igre in druženja med pasjimi vrstniki sicer ne škodi, ampak na temo igralnih uric so tudi drugačna mnenja in nekateri pravijo da je veliko bolje socializirati mladiča z odraslimi psi, ki znajo mladiču na pravilen način pokazati kaj se sme in kaj ne. Pretirana igra mladičev pa ni ravno najboljša za odnos vodnik-pes...




Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 01 Junij 2011, 10:10:09
To je res Tibiq, samo moraš poznati odrasle pse, ki to znajo in tudi lastniki morajo biti poučeni o pravem načinu...

V pasji šoli bi meni čisto ustrezalo, na koncu katere izmed ur (ne vsake), da se nekaj minut "poigrajo", spoznajo...pa da nam inštruktorica pove na kaj moramo biti pozorni, kaj smejo in ne smejo, kaj moramo preprečiti, kdaj nehati in podobne stvari. Ne v smislu, da bi imeli to po več ur.

Ker tu sem tudi sama malo bosa, pes je pa itak otročji in ga je povsod polno, na razne načine. Do manjših psov (večinoma odraslih) pa ima sploh poseben odnos...plenski ::) To bi jih davil in lovil in grizel in...seveda se to vedno prekine, ampak bi rada tudi kakšen nasvet ali usmeritev... ;)


Agava

  • *
    • Prispevkov: 190
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 01 Junij 2011, 11:31:44
V pasji šoli bi meni čisto ustrezalo, na koncu katere izmed ur (ne vsake), da se nekaj minut "poigrajo", spoznajo...pa da nam inštruktorica pove na kaj moramo biti pozorni, kaj smejo in ne smejo, kaj moramo preprečiti, kdaj nehati in podobne stvari. Ne v smislu, da bi imeli to po več ur.

Točno to se počne pri pasjih uricah. Na začetku (dobivamo se enkrat tedensko, 10 vaj + skupni sprehodi) se kužki vedno igrajo med seboj, mi pa posegamo, ko je potrebno in pri tem nas inštruktorca popravlja v smislu kaj se sme in kaj ne. Po "ogrevanju" začnemo z odpoklicem iz igre itd....nikakor pri pasjih urican ne gre za nekontrolirano igro mladičev , ki traja po ne vem koliko časa.... Izkušnje s starejšimi psi pa pridobivajo na skupnih sprehodih po Tivoliju, Arboretumu, ZOOju..... Tam se učimo hoje v skupini, delamo razne vaje .... skratka, super. Dosti delamo tudi na odnosu med nami in kužkom, se pogovarjamo o raznih stvareh. Poleg tega inštruktorica popravlja naše vedenje nasploh in nas včasih tudi malo nakuri.... vse v dobrem smislu in v naše dobro. Morali bi videti, kako se je obnašanje in odnos nekaterih kužkov v tem času popravili. Ne verjameš, če ne vidiš. Pa so vsi mladički, stari okoli pol leta.

Ni mi žal, da jih obiskujeva (še malo, pa bo konec), ker vem, da takih izkušenj sama kužku ne bi mogla ponudit. In mi zato tudi ni žal denarja, čeprav ni ravno prav poceni. Moj kuža pri šestih mesecih nima nikakršnih težav z "navezovanjem stikov" in "vključitvijo v družbo" z drugimi psi in ga nepoznani psi v novem okolju ne ziritirajo. V tem času sva veliko naredila tudi na zadevah in napakah, ki jih je prinesel iz legla, pa jih sama najbrž ne bi znala odpravit. In komaj čakava na malo šolo! Več discipline, dela in vaj. Nič več tako "vrtčevsko" ...

Pa nikar me ne napadit, da delam reklamo al ne vem kaj, ker je ne. Samo toplo priporočam vsakemu, ki ima mladička in vzgoji psov ni ravno vešč. Tudi če si prej imel doma psa, še ne pomeni, da veš vse in vse prav delaš. Jaz sem ga imela 13  let, prav zaprav od nekdaj živim s psi, pa sem sedaj dobila povsem nov pogled na to, kljub temu, da sem bila v začetku skeptična, kaj mi lahko ene pasje urice sploh novega pokažejo....je že res tako, da se celo življenje učimo.  :P



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 01 Junij 2011, 11:37:48
Ampak vidva potem ne bosta šla v malo šolo, ta je do 6. meseca. Razen, če se razlikuje od šole do šole, toda pri nas je potem neke vrste pripravljalni tečaj - za tiste, ki niso obiskovali male šole oz. imajo šibko predznanje in niso primerni za nadaljevalne tečaje.

Jaz sicer glede Male šole same in inštruktorice sploh nimam pripomb. Mi je super vse in z veseljem hodiva, tudi naučila sva se oba že marsikaj. Prav tako nas popravlja, hvali, opominja, kar je super. Kdaj sploh ne veš, da kaj napačnega potrdiš ali delaš narobe.

Samo to z igro in odpoklicem iz igre mi manjka. Menda bo vsaj ta drugi del prišel na vrsto v kasnejših urah, ko bomo imeli že utrjeno pozornost, kar je v bistvu tudi smiselno.
No, bomo videli ;)


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 01 Junij 2011, 12:52:49
Innana - ko mladič postaja bolj odraslejši, se tudi druge stvari umirijo in niso več divji tako kot na začetku...moj je bil, ko je bil mladič obupen  :), sploh odpoklic, sedaj to počasi izginja in postaja bolj poslušen in ubogljiv...je pa res, da igro ima pa še kar takšno kakor na začetku, ampak mislim, da je to odvisno tudi kakšno igro imajo ostali psi, s katerimi se igra...itak imaš pa labo, tako da bo še nekaj časa trajalo da se bo vsaj malo umiril  ;)



Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 01 Junij 2011, 12:56:32
Ampak vidva potem ne bosta šla v malo šolo, ta je do 6. meseca. Razen, če se razlikuje od šole do šole, toda pri nas je potem neke vrste pripravljalni tečaj - za tiste, ki niso obiskovali male šole oz. imajo šibko predznanje in niso primerni za nadaljevalne tečaje.
Jaz sem v začetku septembra posvojila približno 2 leti staro psico, konec septembra sva že začeli obiskovati malo šolo (pač je imela mlajše sošolce ;)). Zdaj šolanje nadaljujeva - se pripravljamo na izpit A. Samo za informacijo, če to komu kaj pomeni...



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 01 Junij 2011, 13:15:31
Ja, Ursa_9, bo kar držalo. Odpoklic bo zahteval še kar nekaj dela, sploh, ko je v igri njegov nos ::) :D

Maja3000, očitno so potem res razlike med šolami in je pri nas pač ločeno :-[ :)
Ker menda so starejši psi že česa (napačnega) naučeni in je tudi dodaten poudarek na odpravljanju teh "težav".
Vsekakor je pa super, če se udeležimo katerega izmed tečajev, da se česa naučimo ;)


Agava

  • *
    • Prispevkov: 190
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 02 Junij 2011, 07:51:54
Ja, izgleda, da so res kar razlike med pasjimi šolami glede starostnih okvirjev, kdaj se kakšna stopnja začne oz. kaj je priporočljivo. Po moje je najbolj odvisno od tega, ali društvo ima pasje urice ali ne. Če nima, potem je starost ob vpisu kužka nižja. Se mi zdi, da pri nas je mala šola (oz. stopnja, ki je nekako na tem nivoju, ampak so poimenovanja tu drugačna), začne pri 9.mesecih. Nisem pa prepričana. Naš kuža bo septembra star toliko in takrat začnemo.

Se strinjam, vsak bi si moral vzeti čas in obiskovati kakšno šolo. Ampak ne vem, če bo to kdaj prišlo v zavest ljudi. To z obveznim šolanjem psov, da bi to uzakonili, pa tudi ne verjamem, da bi bilo fajn. Preprosto zaradi tega, ker bi na trgu nastala poplava razno raznih pasjih šol in definitivno bi bila kvaliteta na ta račun bistveno slabša. No, ampak to je že druga tema....



čepica

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 04 Junij 2011, 22:11:47
Hvala za odgovore, si zdej malo bolj predstavljam, kaj vse spada k igralnim uricam.
Bom še naprej brskal za različnimi variantami. Zadeva mi je namreč všeč zaradi dveh stvari: ker bi izvedel, kako pravilno poteka igra in ker bi psica imela več kontaktov s psi.

mikro šetlandski blog, ki ga piševa s Happy.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 10 Junij 2011, 10:43:00
Ok, ne spada čisto sem, ampak nisem pri volji za odpiranje nove teme >:D :)

Midva imava še 2 uri in potem je konec Male šole. In priznam, da mi bo prav manjkalo nekaj "akcije" do jeseni. Imate kakšen predlog za vmesni čas? Bi se kar vpisala še v kakšen tečaj, a ne vem kam in na kaj ??? :)
V nadaljevalnega še ne bo šlo, ker ima komaj 4 mesece oz. ob koncu tečaja bo 4,5. Pa še čez poletje je malo kriza s temi tečaji.
Saj sama delava, ampak ni isto. Tam imava potem še "domače naloge" in sva oba bolj resna 8)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #14 : 10 Junij 2011, 10:49:52
Ja KD Ilirija bo spet nekaj imela....Sicer pa sama naredi akcijo-zato so trikci, da lumpa zaposliš, da razvije motoriko, da se poglobi vajin odnos, pa ohranjaj vajino znanje do sedaj.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 10 Junij 2011, 10:56:10
Ja, sej to itak delava.
Samo meni je full luštno imeti eno obveznost in še vedno dobimo kakšno novo idejo, nalogo.
In res greva s takim veseljem 2x na teden v šolo, pes kar skače, ko vidi, da pripravljam opremo za seboj :D

Trenutno se učiva, da se "pospravi" v čim manjšo škatlo. Mu že uspe zlesti v škatlo za čevlje (ne veliko)...in še usede se noter - no, tako, da mu cela rit in rep ven gledata :o :D
Menda je to dobra vaja, da se začnejo zavedat zadnjih nog in koordinacije :)

Jeseni bova pa poskusila iti nekaj drugega, ne klasiko. In bi bilo dobro, da imava res utrjeno znanje.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #16 : 10 Junij 2011, 15:11:36
hahahaha jaz tako crkujem ob temle---sej dela enako, a ne
http://www.youtube.com/watch?v=SbNrYsQ5UZ0

Za koordinacijo je dobro tudi kroženje v levo desno, hoja nazaj, obrkožanje nzad, dvigovanje sprednjih in zadnjih tac na neko tarčo. Za razmišljanje zlaganje posodic, jaz sem pri Bini naredila napako št. 1...nisem je v štartu nagrajevala tudi z igro in zdaj ji je oznaka klikerja znak za hrano, igračo pa ne  :( Pa ngrajuj gledanje v učke, na sprehodu ga tu in tam (ko bo prost) nagradi za pozornost nate (kar mu je več-igra ali hrana).

Lej ka vse je Polona počela z wi http://www.youtube.com/user/Azoogle

No tu pa je gradnja igre (igra je nagrada)
http://www.krdelo.agility-slo.net/prihod-mladica


Če nočeš v klasiko pokliči že zdaj v KD kjer imajo temu prilagojeno tudi malo šolo (elementi ro, agi-v obliki igre in trikcev, tudi poslušnost).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 10 Junij 2011, 15:37:08
Hahahaha, ja to, ja :D Samo imava še manjšo škatlo, z višjimi robovi in res vse čez visi :o :D

Aha, da bi po kliku nagradila s cufo. Tudi to bi šlo. Mislim, saj se cufava, ampak za nagrado brez klikanja. Itak je zakon. Pa vedno pograbi mojo roko, verjetno misli, da je "vrat" te pošasti ::) in je treba ubit ::) Bo treba najdaljšo možno cufo kupit >:D :D

Na sprehodu mu ni nič bolj všeč od vohljanja :-X Še vedno iščem kaj takega ::)

Hvala za posnetke in predloge. Tole bo kar akcija, komaj čakam.

V šoli imamo precej raznolikih vaj, poudarek je na pozornosti na vodnika (moram ga zelo pohvalit, super pozornost ima), včeraj smo šli še v mesto...
Prejšnji teden pa so hodili po različnih podlagah, skozi tunelčke, veliko igračo: plišastega osla so spoznali, eni so ga nalajali, drugi bali, Wai pa je mahal z ritjo in repom, ko je šel lahko do njega in ga je potem še prelizal :D ;D


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #18 : 10 Junij 2011, 15:58:47
V ŠKD Bajka ravno začenjajo z eno skupino - poletno. Morda imajo še kaj frej in se vključiš čez poletje tja.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #19 : 10 Junij 2011, 16:34:15
Če ti ni predaleč imamo tudi v ŠKD Logatec organizirano poletno šolo: http://skd-logatec.net/ :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 10 Junij 2011, 16:56:42
Hvala  :)

Pa je sploh smiselno še eno rundo približno istih stvari? Dobro, saj enako ne more biti, pa tudi psi so potem drugi...

Hmm, Logatec mi je malce od rok, vsaj med tednom ;)

Lahko mi pa podate še kakšne ideje za "domače" treninge...za mladiča, seveda. Recimo, na kaj ste sami pozabili in bi zdaj zagotovo vadili ali navadili psa. Ker vem, da je en kup takih stvari, pa se pač trenutno ne spomnim. Edino, kar sem sama pogrešala pri prejšnjem psu.

Mislim, da se bova šla tudi z vlakom in avtobusom zapeljat. Bo še zame svojevrsten šok :D


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 13 Junij 2011, 08:30:51
Pa je sploh smiselno še eno rundo približno istih stvari?
Kaj si mislila s tem?

Midve s psico delava "iste" vaje poslušnosti že 3 leta in pol. Saj naučila se jih je že pred tremi leti, ampak utrdila in generalizirala pa šele kakšno leto nazaj.. sedaj pa utrjujeva in delava na finesah, razpoloženju med izvajanjem vaje,.....  ;) Teh vaj poslušnosti ni veliko (recimo da glede na to kaj posamezno utrjujeva in popravljava, tam nekje okrog 8), pa imava še ogromno dela in nikoli ni dolgčas.  ;)

To seveda ne pomeni, da poleg tega ne delava tudi drugih trikcev,... samo hotela sem povedat, da tudi en A ali BBH program lahko treniraš 5 let ali več, pa boš vedno lahko še kaj izboljšal... in vsekakor je smiselno, odvisno pač kaj želiš doseč  ;)



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 13 Junij 2011, 09:06:09
S tem sem mislila, če je smiselno še 1x iti v malo šolo. Zaporedoma. Ker v planu imam potem nadaljevalne tečaje jeseni ( v smislu dejanskega "napredovanja").
Strošek za šolo pa sam po sebi tudi ni majhen in se sprašujem, če ni "škoda" tega denarja za isto stvar, ki jo zdaj poznava in lahko sama delava ;)

Seveda bi doma še naprej delala te vaje in vadila, se učila novih stvari itd. Med seboj se to ne izključuje.
Le bolj dosledna sem, vidim, ko hodiva v šolo. Ker potem "morava" doma delat, drugače bi ostala zadaj... No, neko obveznost imava, če hodiva v šolo, bolj tako.

Pišuka, še vedno ne vem, če sem razumljivo tole napisala :-[ :D

Mala šola vseeno ni isto kot A, BBH... je pa bistvenega pomena za osnovo, predznanje, nek uvod. Tako nekako razmišljam.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #23 : 13 Junij 2011, 09:38:39
S tem sem mislila, če je smiselno še 1x iti v malo šolo. Zaporedoma. Ker v planu imam potem nadaljevalne tečaje jeseni ( v smislu dejanskega "napredovanja").
Strošek za šolo pa sam po sebi tudi ni majhen in se sprašujem, če ni "škoda" tega denarja za isto stvar, ki jo zdaj poznava in lahko sama delava ;)

Seveda bi doma še naprej delala te vaje in vadila, se učila novih stvari itd. Med seboj se to ne izključuje.
Le bolj dosledna sem, vidim, ko hodiva v šolo. Ker potem "morava" doma delat, drugače bi ostala zadaj... No, neko obveznost imava, če hodiva v šolo, bolj tako.

Pišuka, še vedno ne vem, če sem razumljivo tole napisala :-[ :D

Mala šola vseeno ni isto kot A, BBH... je pa bistvenega pomena za osnovo, predznanje, nek uvod. Tako nekako razmišljam.

Smiselno ja in ne :P Ti že res lahko vaje vadiš doma, ampak delo v skupini z drugimi psi in motnjami ali delo doma v domačem okolju je nekaj čisto drugega ;)



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 13 Junij 2011, 09:48:07
Ninci, imaš povsem prav. Eden izmed razlogov, da sploh razmišljam o tem :)
Sem šla gledat od Bajke stran...sliši se dobro 8)
Zdaj moram le še ugotoviti kdaj imajo ure, lokacija, če je še kakšno prosto mesto, cena...

Čez poletje ne gremo na noben "resen" dopust (samo vikendi) in bo čisto preveč časa, da ga ne bi pametno izkoristila.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #25 : 13 Junij 2011, 09:58:16
Ninci, imaš povsem prav. Eden izmed razlogov, da sploh razmišljam o tem :)
Sem šla gledat od Bajke stran...sliši se dobro 8)
Zdaj moram le še ugotoviti kdaj imajo ure, lokacija, če je še kakšno prosto mesto, cena...

Čez poletje ne gremo na noben "resen" dopust (samo vikendi) in bo čisto preveč časa, da ga ne bi pametno izkoristila.

Kontaktiraj simi ;) Niso daleč od tebe, če dobro spremljam od kje si. Oni so v Črnučah ;)



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 27 Junij 2011, 12:30:41
Midva greva pa v Bajko :P Predvidevam, da nama bo všeč, vsaj po vsem, kar sem izvedela... ;D
Hvala za predloge ;)


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #27 : 27 Junij 2011, 12:36:01
Midva greva pa v Bajko :P Predvidevam, da nama bo všeč, vsaj po vsem, kar sem izvedela... ;D
Hvala za predloge ;)

Nekateri naši mulci tudi tam začnejo z avgustom ;D Upam, da bosta zadovoljna ;)



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 27 Junij 2011, 12:43:42
Uuu, mogoče pa katerega še kdaj srečam :o Bom bolj pozorna. Midva začneva že ta teden (greva poskusno) in do konca avgusta.
komaj en teden je minil od zaključka male šole, pa mi/nama že kar manjka :o :D

Je pa Wai ravno včeraj malce zašepal na levo nogo in je trenutno bolj na mirovanju. Upam, da ni nič posebnega. Smo bili na morju in ima malo podrgnjene blazinice, pa še s psi se je podil nekaj časa - ni navajen ::)