In smo spet pri nevarnih krvoločnih pasmah.

damayanti · 9948

damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 08 Maj 2009, 18:11:53
Tole sem danes poslušala na radiju. Mislim halo kakšne komentarjee eni pišejo >:(.
Taki ljudje(ki take pišejo) zagotovo nikoli niso imeli psa.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2 : 09 Maj 2009, 11:29:58
Vam povem iz druge roke. Pes ni rodovniški in je neprofesionalno od novinarjev, da kvarijo ime pasme.  >:( In dejstvo je, da ko posvojiš psa iz zavatišče-se prej temeljito pozanimaš o psu in se pripraviš na take in drugačne probleme in greš ČIMPREJ v eno dobro šolo. Kar tile zagotovo niso. Morda so pa nevede spodbujali agresivnost, strah, dominanco-karkoli.

Ker nimaš pojma kaj se je dogajalo  psom, česa je vajen in česa ni, kako reagira na določene situacije. Nekaj lahko preveriš pred posvojitvijo, ostalo spoznavaš sproti. Zato je pomembno, da je pred posvojitvijo temeljit razmislek in spoznavanje psa. Če gre za približek pasmi, pa poznavanje tudi tiste pasme. In se grem stavit, da so že prej meli kake probleme, ki pa jih niso pravilno reševali.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #3 : 09 Maj 2009, 11:33:50
No, od novinarjev kar se tega tiče profesionalnosti žal ni za pričakovati, saj od senzacij živijo.


Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #4 : 09 Maj 2009, 11:39:13
So pa mimo tudi kaki komentarji na strani psa oz. pasme, kot npr. tale:

Tudi meni tole ni jasno in izgleda za lase privlečeno.Sem siguren da so tile trije hoteli pokončati psa in jih je zato napadel ker se je branil kar je povsem normalno.1 leto star pes že ni bil zmešan.Policistom pa je verjetno tudi vse skupaj sumljivo in bodo zato poročali tožilcem zaradi grdega ravnanja z živaljo.Ubogi pes.Vse tri je treba ustrezno kaznovati.

V bistvu je nemogoče kakršnokoli mnenje glede psa podajat takole preko neta, je pa dejstvo da niso vsi mucice. Če prištejemo še delovno pasmo, nekontrolirano vzrejo oz. "vzrejo", slabe izkušnje..je hitro tak rezultat brez da bi ubogega psa nekdo maltretiral. Lahko pa je bilo seveda čisto drugače, saj pravim da je težko bit pameten.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #5 : 09 Maj 2009, 13:51:20
V tistem, kar sem prebrala po cajtengah ni prav nič takega, zaradi česar bi bilo treba pljuvati po novinarjih. Komentarji so pa na nivoju, ki je žal za naš prostor običajen.

Težko je reči, kaj se je dejansko zgodilo. Razen tega, da se je gospa s psom (s katerim prej ni bilo nobenih problemov, živel naj bi v hiši z ljudmi in sin naj bi celo precej odštel za šolanje) igrala na dvorišču in naj bi skočil vanjo, ko se je sklonila, da bi se sezula.

To, da pes skoči človeku v obraz, če se ta skloni nadenj, je nekaj zelo običajnega. Ni pa običajno, da potem ne odneha. ne ve se, kaj je pes doživljal pri prejšnjih lastnikih. Sama sem nekoč davno podedovala psa, ki je bil žrtev dolgotrajnega okrutnega ravnanja. Posledica, ki je ni bilo mogoče popraviti je bila, da je ob določenem gibu napadel. Pa ne tako, da bi malo uščipnil, ampak se mu je naredilo rdeče in bi žrtev tudi ubil, če bi ga nihče ne ustavil (in je par ljudi  hudo poškodoval). Razen teh izpadov, ki so se dogajali takole enkrat na par let pa je bil izredno prijazen in ubogljiv pes.

Enega samega psa v velikosti dobermana bi bilo seveda mogoče ustaviti tudi tako, da ga ne bi ravno do smrti potolkli, ne glede na to, kako podivjan je bil. Ampak verjetno noben od prisotnih ni imela ravno bogatih izkušenj s pasjimi napadi, preveč časa za premislek, kako in kaj pa v dani situaciji ni bilo. tako da lapanje o grdem ravnanju z živaljo (po znanih podatkih) ni na mestu. Itak bi šel na evtanazijo. Tisti moj pes je živel čisto drugačnih časih.

Je pa na mestu razmislek o tem, koliko delavci v zavetiščih sploh poznajo svoje pasje varovance in njihove posebnosti. V tujini so taki in podobni primeri nočna mora lastnikov zavetišč - ker poškodovani lahko iztožijo nemarno velike odškodnine. Nisem za to, da bi se vse pse, ki ne pridejo skozi teste evtanaziralo. Bi pa morali poskrbeti, da bi bili novi novi lastniki dorasli težavnemu psu. In seveda za težave lepo po pravici povedati pred posvojitvijo.


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #6 : 10 Maj 2009, 10:50:21
Citiraj
Pes, ki ga je pred štirimi meseci vzela iz zavetišča,...

... sin naj bi celo precej odštel za šolanje...

Zanimivo bi bilo vedeti, za kakšno šolanje je šlo ???
Glede na to, da je pes komaj eno leto star, od tega komaj štiri mesece pri njih,... se ve kako dolgo je bil v zavetišču in kje?


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 10 Maj 2009, 12:40:14
Bil je pa v zavetišču Razborca, tja pa je prišel preko DPMŽ Koroška-lahko da je bil pri komu tudi začasno.
Šolanje-je vprašanje pri kom. Ker na koroškem, bi zaupala prevzgojo zares problematičnega psa-nikomur. Bi se raje kam zapeljala oz. Škofje vasi. Tukaj pri nas je sistem-rukni cukni. Bojda je na Ravnah bolje-ne vem. Bom pa ob prvi priliki šla pogledat tečaje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 10 Maj 2009, 14:09:39
O šolanju v časopisu piše takole (citiram slovenske Novice):

Ni bil nevzgojen. Bil je šolan in tudi ubogal je. Kmalu zatem, ko sem ga pripeljal iz zavetišča, sem angažiral pasjega učitelja. Ta je prišel k nam domov in z njim delal na našem dvorišču.


Sem pa tudi jaz mnenja, da vprašanje kaj je res bilo in spet je padla slaba luč na pasmo in zdaj bo še več ljudi govorilo okoli kako so to nevarni psi  :-X

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 10 Maj 2009, 15:12:09
Močno dvomim, da je imelo šolanje, pa kakršnokoli že je bilo, kakšno zvezo z reakcijo psa.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10 : 11 Maj 2009, 08:32:25
Močno dvomim, da je imelo šolanje, pa kakršnokoli že je bilo, kakšno zvezo z reakcijo psa.

Jaz pa mislim,da je šolanje lahko imelo zvezo z reakcijo psa- in sicer da je bilo napačno.
Če je bil pes star zdaj eno leto imeli so ga 4 mesece- kaj imajo za šolat s privat inštruktorjem na domačem dvorišču 8 mesecev starega mladiča ? Za privat inštrukcije se odločajo ljudje z ekstremno problematičnimi psi ( kar ni pred nekje 18 mesecev starosti in ljudje ,ki imajo "posebna pričakovanja"  ::). Tudi hvaljnje, da je manj kot eno leto star doberman "ubogal" je sumljivo. Mladi dobermani namreč NE ubogajo. Vsaj ne zanesljivo - in če je "ubogal" je bilo to navidezno in izsiljeno z neprimernimi metodami.
Pes med 8 meseci in eneim letom je za malo šolo in klikanje s salamico, ne pa za privat inštruktorje,ki šolajo pa domačih dvoriščih. Sorry ampak res dvomim v to,da je bilo to šolanje starosti primerno. 
Poleg tega, nekdo ,ki vzame kao pasemskega psa iz zavetišča- očitno gleda tudi na denar. Se pravi da je najbrž najel cenejšega inštruktorja- zanimivo bi bilo slišati ali je imel licenco- zagotovo ne. In kakšne metode uporabljajo cenejši inštruktorji se ve. Kdor vloži veliko denarja v privatne inštrukcije že od 8 meseca starosti psa dalje skoraj ne verjamem, da ne bi kupil kvalitetnega rodovniškega mladiča.

Obenem dobermani so zelo pozno zreli. Enoleto star doberman zagotovo še ni dovolj domimnanten, da bi brezkompromisno napadel in da ne bi odnehal. Karkoli je slabega doživel pred 8 mesecem bi ga kvečemu zavrlo v razvoju dominance do ljudi. Se pravi,da če je kaj doživel zaradi česar bi se lahko na kak gib aktivno začel branit je bilo to pri sedanjih lastnikih ( in ni izključeno,da pri t.i. šolanju)
 

Vse kar pišem je seveda zgolj razmišljanje, bi pa bilo zanimivo dogodek malo bolje in globje analizirati- upam da s ebo komu poblaščenemu ljubilo.
Skoraj bi se strinjala z vsemi , ki mislijo, da tu nekaj smrdi (ampak ne nujno samo na zadnji dan).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #11 : 11 Maj 2009, 09:10:22
Jaz pa mislim,da je šolanje lahko imelo zvezo z reakcijo psa- in sicer da je bilo napačno.
Če je bil pes star zdaj eno leto imeli so ga 4 mesece- kaj imajo za šolat s privat inštruktorjem na domačem dvorišču 8 mesecev starega mladiča ? Za privat inštrukcije se odločajo ljudje z ekstremno problematičnimi psi ( kar ni pred nekje 18 mesecev starosti in ljudje ,ki imajo "posebna pričakovanja"  ::). Tudi hvaljnje, da je manj kot eno leto star doberman "ubogal" je sumljivo. Mladi dobermani namreč NE ubogajo. Vsaj ne zanesljivo - in če je "ubogal" je bilo to navidezno in izsiljeno z neprimernimi metodami.
Pes med 8 meseci in eneim letom je za malo šolo in klikanje s salamico, ne pa za privat inštruktorje,ki šolajo pa domačih dvoriščih. Sorry ampak res dvomim v to,da je bilo to šolanje starosti primerno. 

 



No podobno razmišljanje kot ti imam tudi jaz.
Čeprav jaz še celo v celoti dvomim, da je kakršno koli šolanje sploh obstajalo. Mogoče tam en ki je imel 5 minut časa na dan , da ga je učil "sedi lezi tačko daj" ::) kar zame  in moje pojme ni ravno šolanje :)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #12 : 11 Maj 2009, 10:59:20
Glede na to, da ga je mlad fant lahko pokončal z nožem se bojim da je bila šolanje bolj po principu rukn cunk. Ne vem no če sem sposobna večrat zabost. Ok razumem enkrat, (ne razumem v bistvu!) ampak večkrat??????
No škoda za ta dogodek, ker meče slabo luč na pasmo, zavetišča in šolanje!

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #13 : 11 Maj 2009, 13:00:36
Sicer dvomim, da se mi bo uspelo dokopati KDO je šolal psa in KAKO, ter realno sliko kaj se je s psom v 4 mesecih dogajalo in pred tem in če so tile že prej imeli psa, poznali dobermane... Probam lahko, ampak jaz sem daleč od "korita" DPMŽ. Smo posvojili psičko in par info vemo iz obiska, ko sta nas dve predstavnici obiskali, to je pa to.

Mislim, da sta na koroškem samo 2,ki delata s pozitivno motivacijo. Ostali pa dejansko psa prisilijo, da "uboga" z zategovanjem, tiščanjem dol, tudi bodečkami, batinami. Tako se tudi lotijo "odpravljat" agreivnost psa do drugih psov, četudi je agresivnost iz straha. Se bojim, da se je tukaj dogjalo prav to. S psom pravilno najbrž niso delali, če ne se to ne bi zgodilo. In takim, ki se jim to zgodi jaz ne zaupam več psa. Prvzaprav sem jaz obupala z iskanjem spodobnega KD ja na koroškem, ki dela kot je meni všeč in šla v Velenje v MŠ.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 11 Maj 2009, 13:24:22
Pozabljate, da gre za psa s predzgodovino. In se mi zdi bistveno bolj verjetno, da je šlo nekaj hudo narobe že pri prvih lastnikih, da je pes prišel že v zavetišče s "prtljago", pa tega nihče ni opazil (ali ni hotel opaziti). Zanimivo bi bilo vedeti, koliko lastnikov je že zamenjal pred tem zadnjim. Menda so si ga nekaj podajali tudi med zavetišči.

Če je bil šolan ne ravno najbolj primeren način, se je to samo še naložilo na kup. Načeloma pa reakcija, da pes nekomu skoči v nos ni posledica takega ali drugačnega šolanja. Glede na to, da tako lahko reagirajo čisto nič šolani psi, ki se jim ni prav nikoli nič hudega zgodilo enako kot tudi vrhunsko šolani (pa ne ravno vrhunsko vzgojeni) psi najrazličnejših pasem in nepasem, bi prej rekla, da je to neka dokaj normalna prirojena reskcija, ki se jo da pri mladiču lepo odvaditi, če se kdo seveda pobriga za to.

Nenavadno je to, da pes po prvem ugrizu ni odnehal. Zakaj pa je nemogoče reči. Lahko da je tak že po naravi, lahko je posledica ravnanja prejšnjih ali sedanjih lastnikov, Navsezadnje bi bilo lahko tudi posledica šolanja, ampak potem bi moralo biti to res hudo čudno šolanje. Od navadnega rukn cukn že ni (navsezadnje so bili na ta način šolani v preteklosti prav vsi psi, sedaj pa vsaj tričetrt, pa se res redko komu tako odpuli).

Seveda pa ima vse naše pisanje smisel samo ob predpostavki, da je bil napad vsaj približno tak, kot je pisali v cajtengah.

To, da je psa zabodel je res čudno. jaz ga verjetno ne bi mogla, bi ga pa zlahka večkrat počila s kakšnim krepelcem in ni nujno, da bi bil končni izid kaj drugačen.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #15 : 11 Maj 2009, 13:51:19
Dejansko debatiramo na podlagi podatkov iz časopisov, ki so največkrat napačen opis dogodka.
Mene vseeno ne bo noben prepričal,da je komaj leto dni star doberman brezkompromisno napadel in padel v morilski bes , ki ga je bilo mogoče prekiniti samo z ubojem. Nikakor. Ja če bi bil pes star dve ali tri leta , ne rečem,ampak 12 mesecev....ne me basat.
Kdo ve zakaj je pes napadel- oz ugriznil. Očitno je to nekaj sprožilo, napačno razumevanje geste človeka, napačna igra , slabo poznavanje pasje mimike, mogoče se začelo iz plena ali pa se je med igro pes čutil ogrožen in potem razumel poskus odhoda kot beg - vse skupaj združeno z napačnimi prijemi med kao šolanjem, al pa v "prejšnjem življenju", ki so psu povzrčili strah pred človekom in napačno razumevanje kakšnih gest.
Vsekakor je po moje nadaljvanju prvega ugriza iz bilo kakšnega razloga v napad botrovala popolnoma napačna in panična reakcija napadenega in vseh prosotnih, ki je en ugriz nadgradila s celotno zgodbo.

V skupnem- psi, ki so dovolj veliki in močni, da jih vodnik ne more v vsakem primeru tudi fizično obvladati ne sodijo v roke vsakega. Dokler je kinološka kultura mizerna in si obenem psa nabvi vsak, ki ima pet minut časa , bomo pač občasno brali take zgodbe po rumenem tisku. Navsezadnje so bili glavni krivci ljudje samo pogrizeni- jih bodo že zakrpali in upam,da se bodo še kaj nučili pred naslednjim posedovanjem psa, nasrkal je pa itak kot vedno pes.
Tako kot v potrošniški družbi vsake tolk kakšna nelicencirana luč uvožena iz Kitajske strese nepoučenega kupca tud vsake tolk kakšen pes ugrizne- pač davek na družbeni sistem. Samo ker večini ni tolk zanimivo brat kako je "g. Marijo oparil parni čistilnik", ker ga je uporabljal v neskladju z navodili, beremo kinološko obravane nesreče, tud če so stokrat redkejše.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #16 : 11 Maj 2009, 14:33:43
Tisti moj podedovani kao NO je bil star največ 8 mesecev, ko ga je ded dobil. Prvi poskus napada je bil kmalu po tistem, ko ga je dobil, vendar se ni zgodilo nič, ker je bil privezan. Deda je bil pameten dedc, za tisti čas še sploh, hitro je ugotovil v čem je problem,  je pač vsem prepovedal problematično obračanje v bližini psa in je bilo OK. Dokler ni prilezla zraven sosedova punca in se nepravilno obrnila. Drugega nič. Če se ne bi prav takrat vrnila teta in psa parkrat počila s kolom, bi punca šla v mrtvašnico in ne v bolnico.

Očitno za napade iz panike starost ni tako pomembna kot za kakšno dominanco ali teritorialnost.

Če ni bilo prič, potem lahko lastniki naštikajo ravno tako zgodbico kot jim zapaše. Ni pa sploh nujno, da bi kaj dosti doštrikali.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #17 : 11 Maj 2009, 14:49:00
lanabella - v tistih časih so bili psi še psi, zdaj so pa cucki  :D
No, če imaš tako izkušnjo ti verjamem - mogoče recimo, da je primeru panike to reakcija,ko se psu od groze sfuzla... ampak ali ne bi vseeno potem kar se da naglo odpovedal nadaljnjemu napadu in se raje umaknil?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #18 : 11 Maj 2009, 15:44:51
Ne vem. Naš se je vedno umikal, če si šel proti njemu. Ko pa je enkrat napadel, ni bilo več umika. Sam od sebe ni odnehal ne glede na to, ali se je žrtev branila ali pa je obležala....Je pa res, da je bil vsaj za dva dobermana težak, pa ga je lahko ukrotila ena sama stara tetica. In to tako, da niti polomljen ni bil. Samo ti ljudje so vse življenje živeli s psi in se niso usrali, če so se psi stepli med seboj ali pa če so začopatili kakšnega vsiljivca na dvorišču.
 
Dvomim, da je bil doberman tak kaliber. Verjetno bi se  umiril že, če bi vsi prisotni ohranili mirno kri. Pokasirali bi sicer nekaj ugrizov, ampak se zgodi, ne, če vzameš pridnega cucka, dobiš pa zahtevnega psa. Se mi zdi, da so bili ljudje ob napadu vsaj tako panični kot pes. 


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #19 : 23 Maj 2009, 21:29:13
Nekaj več sem zvedela.

Psu se te 4 mesece ni prav nič lepo godilo. So sosedi vedeli povedat, da so uporabljali teletakt ovratnico in vsakič ko pes ni ubogal je dobil šus. Tudi brce itd niso bile nič tuje. Upam, da mi uspe zvedet kateri je bil ta velecenjeni inštruktor, ki vse to odobraval in svetoval.  >:(In za kaj pri vragu niso prijavili tega kretena DPMŽ in bi še pravi čas vzeli psa.

In potem se ljudje zgražajo nad psom in da so psi iz zavetišč oh in sploh grozni!

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #20 : 24 Maj 2009, 11:09:31
Jaz sicer vem, kdo je psa šolal, ampak je to tukaj nerelavantno in itak se imen ne odkriva javno.

Je pa vse skupaj obžalovanja vredno.

Dejstvo je, da je reakcijo povzročilo več dejavnikov, ki so se v danem trenutku pač poklopili- zgodovina psa, šolanje, določen gib gospe, ki je potem samo še sprožil vse skupaj.

Obsojat pasmo je neumno, obsojat lastnike še bolj!

Psa, ki bi resno napadel člana moje družine ali pa mojega psa, bi tudi sam ubil brez slabe vesti. Pa imam pse načeloma veliko rajši kot ljudi.



Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #21 : 24 Maj 2009, 12:20:29

Psa, ki bi resno napadel člana moje družine ali pa mojega psa, bi tudi sam ubil brez slabe vesti. Pa imam pse načeloma veliko rajši kot ljudi.


Mene je moj pes že ugriznil, ko se je znašel sosedov pes med mojini mogami. Če pa bi mene ali koga iz moje okolice (razen senega soseda) ugriznil namenoma in en bi spustil na povelje, bi brezkompromisno končal to življenje.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


**Abby**

  • *
    • Prispevkov: 137
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 24 Maj 2009, 20:48:06
Za napad psa je kriv lastnik! Pes je žival, ki je bila vzgojena iz volka. Volk je divja žival, vendar v naravi živi v tropu. V njem je en alfa samec. Ta je vodja tropa in ostali se mu morajo podrediti. Ko je človek prednika psa udomačil je moral storiti enako kot vodja tropa. Si psa podrediti. Psa je potrebno zdominirati. Zdominiran pes ne bo napadal svojega ''vodje''. To pa seveda zahteva veliko pravilnega ukvarjanja s psom, vztrajno šolanje. Med šolanjem moraš psu dati vedeti, da se tebi NE sme upreti in če je pes šolan na pravilen način, z dovolj trdno voljo voditelja, potem pes NI agresiven in NI napadalen. Če pa psu, ki ima dominanten karakter popuščaš, če ga ne znaš podrediti, potem je velika verjetnost, da bo pes postal agresiven, da bo napadal. Zakaj ne lastnika? Če do lasnika ne čuti podrejenega položaja, potem ga bo napadel. Ni res, da pes ne grize domačih, ker se jih pač navadi, ampak ker ima v družini določen položaj, ki ga sprejme. In ta položaj mu je potrebno privzgojiti! Dalje...vzgoja psa mora biti prava! Vsako nasilje bo rodilo nasilje. Če je pes vzgajan na način kazni, namestno nagrad, potem bo boječ, boječ pes pa svojega lasnitka ne spoštuje, temveč se ga boji!!! Da pustimo ob strani dejstvo, kako ogabno je mučnje živali. ...
Nekje sem prebrala, da je pes imel najetega učitelja??? Joooj kakšna napaka je to??? Svojega psa mora učiti lastnik!!!! Sicer si lastnik nad njim pač ne bo pridobil avtoritete...poleg tega...pes je bil mlad. Mladega psa se da prevzgojiti, ne glede na izkušnje...je pa žalostno, da si ljudje z bore malo izkušenj vzamejo tako velikega psa, tako dominantne pasme...
Žalostno, da je zaradi tega, ker si ljudje privlečejo domov vse živo, pa enkrat pač neprimernega psa za svoje sposobnosti potem umre žival, ki bi v drugih rokah, ob primerni vzogji še vedno lahko postala krasna žival.
In še enkrat; psu je potrebno dati vedeti, kdo je ''the boss!'' Ne z brcami, ne z elekrtošoki, ne s tepežem, ampak z veliko veliko, veliko vstrajnosti, dela, pohval za vsako poozitivno vedenje itd. In seveda mora LATNIK šolati svojega psa...
Meni se zdi grozljivo, da se potem reče, da ''ne obtoževat lastnikov!''



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #23 : 24 Maj 2009, 21:10:31
Za napad psa je kriv lastnik! Pes je žival, ki je bila vzgojena iz volka. Volk je divja žival, vendar v naravi živi v tropu. V njem je en alfa samec. Ta je vodja tropa in ostali se mu morajo podrediti. Ko je človek prednika psa udomačil je moral storiti enako kot vodja tropa. Si psa podrediti. Psa je potrebno zdominirati. Zdominiran pes ne bo napadal svojega ''vodje''. To pa seveda zahteva veliko pravilnega ukvarjanja s psom, vztrajno šolanje. Med šolanjem moraš psu dati vedeti, da se tebi NE sme upreti in če je pes šolan na pravilen način, z dovolj trdno voljo voditelja, potem pes NI agresiven in NI napadalen. Če pa psu, ki ima dominanten karakter popuščaš, če ga ne znaš podrediti, potem je velika verjetnost, da bo pes postal agresiven, da bo napadal. Zakaj ne lastnika? Če do lasnika ne čuti podrejenega položaja, potem ga bo napadel. Ni res, da pes ne grize domačih, ker se jih pač navadi, ampak ker ima v družini določen položaj, ki ga sprejme. In ta položaj mu je potrebno privzgojiti! Dalje...vzgoja psa mora biti prava! Vsako nasilje bo rodilo nasilje. Če je pes vzgajan na način kazni, namestno nagrad, potem bo boječ, boječ pes pa svojega lasnitka ne spoštuje, temveč se ga boji!!! Da pustimo ob strani dejstvo, kako ogabno je mučnje živali. ...
Nekje sem prebrala, da je pes imel najetega učitelja??? Joooj kakšna napaka je to??? Svojega psa mora učiti lastnik!!!! Sicer si lastnik nad njim pač ne bo pridobil avtoritete...poleg tega...pes je bil mlad. Mladega psa se da prevzgojiti, ne glede na izkušnje...je pa žalostno, da si ljudje z bore malo izkušenj vzamejo tako velikega psa, tako dominantne pasme...
Žalostno, da je zaradi tega, ker si ljudje privlečejo domov vse živo, pa enkrat pač neprimernega psa za svoje sposobnosti potem umre žival, ki bi v drugih rokah, ob primerni vzogji še vedno lahko postala krasna žival.
In še enkrat; psu je potrebno dati vedeti, kdo je ''the boss!'' Ne z brcami, ne z elekrtošoki, ne s tepežem, ampak z veliko veliko, veliko vstrajnosti, dela, pohval za vsako poozitivno vedenje itd. In seveda mora LATNIK šolati svojega psa...
Meni se zdi grozljivo, da se potem reče, da ''ne obtoževat lastnikov!''


VAU, si pa napiflana s teorijo!   :o

Upam, da je zadaj tudi praksa, ki lahko vse to podpre.

Ni vse tako črno/belo!






Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


**Abby**

  • *
    • Prispevkov: 137
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 24 Maj 2009, 21:31:15
Je zadaj tudi nekaj prsakse...živim s psi od rojstva... tako da nekaj malega že vem...glede na to, da sem enega tudi vzgajala (oz. sodelovala pri šolanju) nekaj malega vem tudi o tem, kako psa prepričati, da bo naredil karkoli že pač zahtevaš od njega. In ne, ni črnobelo...seveda je pes lahko dominantnejši. In iz takega psa ob nepravem ravnanju z njim resnično lahko postane pošast. Žal. Ampak ni kriva žival, to še vedno trdim. Mislim, da bi si morali ljudje domov pripeljati psa, ki ga bodo sposobni obvladati. Saj ni nujno, da je ravno minimalena psička, take res nedominatna in sladka...ampak vseeno; dominantnega samca velike pasme je težko vzogiti. Ni nujno, da takšen pes postane napadalen...lahko si samo enostavno preveč dovoli, je neposlušen, nevzgojen, se ne zna obnašati, kadar imaš oste ipd. In spet...Ni kriv pes. Zato pa mislim, da je zelo pomembno, da razmišliš o tem, kakšnega psa, zakaj, kako boš zanj lahko skrbel, kakšne izkušnje si že imel... ker če izbereš primerno pasmo, lahko imaš najboljšega prijatelja za 15 let...lahko pa uničiš eno bitje...
Torej...praksa je, nič bati, nisem samo prebrala par knjig. ;)



mika-nelly

  • Gost
Odgovori #25 : 24 Maj 2009, 21:39:55
**Abby** s tabo se strinjam v vsem, res v vsem...nimam kaj dodat...



**Abby**

  • *
    • Prispevkov: 137
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 25 Maj 2009, 08:40:55
Žalostno je samo to, da dokler se tega ne bodo zavedali vsi lastniki psov bo situacija nespremenjena... :S Ravno včeraj sem se pogovarjala z nekom, ki me je želel prepričati, da jaz mučim svojega psa, ker biva z menoj v hiši. Baje bi pes potreboval svobodo. (Beri: bival zunaj brez nadzora.) To, da je moj kuža vseeno vsak dan vsaj 4 ure zunaj in da se z njim ukvarjamo ni bila nobena olajševalna okoliščina...žalostno je, da taki ljudje potem pripeljejo k sebi žival. :(



kiwwwy

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 04 Junij 2009, 14:17:10
Psi niso napadalni, če jih noben ne izziva. Večinoma so za to krivi gospodarji sami.
Res je, da se lahko zgodi, da se kakšnemu psu utrga, ampak to se dogaja pri vseh pasmah, tudi pri drugih živalih in pri ljudeh.
Pri pasmah kop so pitt bull t., staffordshire t. in podobne, se to bolj opazi, ker so psi večji in imajo močen ugriz.
Saj se lahko tudi čivavi utrga, pa ne bo tega noben omenjal, ker enostavno ne more naredit take škode.



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #28 : 04 Junij 2009, 18:54:31
Meni se zdi najbolj pomembno da lastnik prilagodi svoj odnos glede na posameznega psa. Predvsem na njegov karakter. Teorija je sicer v redu, ampak je potrebno v prvi vrsti psa dobro poznati.



**Abby**

  • *
    • Prispevkov: 137
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 04 Junij 2009, 19:16:43
**Jackie** agree, ampak tu se potem pomešata teorija in praksa. ;)