Nov zakon glede prijave psa iz tujine v naš veterinarski register

Felina · 82173

simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
No, če koga zanima: mi smo psičko uvozili iz Francije konec februarja. Pred odhodom sem klicala na VURS, kjer so mi rekli, da jo moram vpisat v 7 dneh in mi poslali neko izjavo, da mi RS dovoljuje pripeljati mladiča, ki še ni bil cepljen, ker še nima 3 mesecev. Mala je bila čipirana v Franciji, dobila je tudi francoski potni list, s tem da cepljenje proti kužnim je bilo pa vpisano v neki njihovi knjižici o cepljenju, ne v potnem listu. V potnem listu sem kot lastnik navedena jaz (izpolnil je veterinar od vzrediteljice). V roku 7 dni smo res šli do našega veterinarja, ki jo je vpisal v register. Težav ni bilo nobenih. Preverili so, če slovenski čitalec prebere čip (in ga prebere), izpolnili smo tistih par podatkov, vse skupaj je bilo urejeno v 5 minutah in to je to.



Evo to so te nove zahteve, ki so v tem dopolnilu zakona. Če je pes starejši od 3 mesece mora biti po zakonu cepljen prosti steklini in tega dokumenta ne potrebuje.

In ko bodo naši veterinarji postali vestni, ter bodo vsakega lastnika, ki pripelje psa k njemu in nima tega urejenega prijavili inšpekciji bomo imeli počasi stvari pod kontrolo.
 


http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Res sem vesela, da so se stvari razjasnile, kar sem hotela povedat, in da se je izkazalo, da pa je tema na mestu, ker pa mogoče vse skupaj ni tako enostavno kot mislijo nekateri.

Hvala simi, bom še tja poklicala za vsak slučaj in še preverila do potankosti, da resnično ne bi bilo kakšnih zapletov.  ;) 

Lp

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
No, da bo še to jasno...v 10. rubriki evropskega potnega lista mora biti veterinarjevo (od veterinarja tega legla) potrdilo, da žival ni bila v stiku s steklo živaljo in da je bila ves čas bivanja pri vzreditelju v domačem okolju. Če tega ni, po pravilih veterinar ne sme vpisati v register.

To so besede veterinarske inšpektorice, imena si nisem zapomnila, na telefonski 01/300 1332 (tako da se lahko preveri moja kompetenca v katero so nekateri dvomili) + vse ostalo kar pa sem že itak napisala o prijavi v 7 dneh, mikročipu, vpisu tebe kot lastnika na prvi strani.

Upam, da je sedaj vse jasno
Lp,
Tina

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
No, da ne boste prevec komplicirali. ;D
 Po novem bomo vsi lepo za veterinarje imeli mesancke in najdencke pa je stvar urejena! Kolikor je meni znano, pri vetu je popolnoma nepomembno iz kje je pes, kaj je pes in ce je sploh pes  :o
Kot bi rekla moja mama: 1+1 in je marmelada narejena! 8)

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
No, da ne boste prevec komplicirali. ;D
 Po novem bomo vsi lepo za veterinarje imeli mesancke in najdencke pa je stvar urejena! Kolikor je meni znano, pri vetu je popolnoma nepomembno iz kje je pes, kaj je pes in ce je sploh pes  :o
Kot bi rekla moja mama: 1+1 in je marmelada narejena! 8)

Missa

Samo tujega čipa ne smejo imeti :P

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Simi, ce se tega ne ves...obstajajo pri nas na obrobju Ljubljane tudi taksni, ki ti ga za malo malco odstranijo. :(
Pa ne samo to! Cip na psu je z lahkoto nevtralizirati, ce le ves kako in imas "napravico" za razmagnetenje!
Kaj pa mislis kako to delajo v bolj kinolosko razvitih drzavah? Da si ne bo kdo delal utvar, da jih na Svedskem, Danskem, Nizozemskem ni!

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
No, da ne boste prevec komplicirali. ;D
 Po novem bomo vsi lepo za veterinarje imeli mesancke in najdencke pa je stvar urejena! Kolikor je meni znano, pri vetu je popolnoma nepomembno iz kje je pes, kaj je pes in ce je sploh pes  :o

Missa

Zakaj pa to? Mislim, da če legalno kupiš psa in ti pes nekaj pomeni, se ti ni težko potrudit za nekaj več papirologije, če pa so zadaj mutna posla, ja potem pa bodo imeli mešančke, ampak v mešančkih ne vidim posla, ker v takšnih poslih je denar sveta vladar  ;)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Dajmo se malo ustavit, ker to ni tema kako nategnit zakone, ampak kaj potrebujemo za vpis psa v centralni register psov.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Simi, Felina! Dajte mi prosim pol razložiti zakaj, ko sem pred 3 tedni peljala Moon, ki veterinarju, da jo cepi proti paravirozi (ker v UK tega in tudi stekline ni in tudi ne cepijo mladiče/pse), bila je stara več kot 3 mesece, bila je iz UK, imela UK potni list, bila je čipirana, ker tam samo tako označijo rodovniške pse... jo ni veterinar opisal v register ali pa želel jo cepitit proti steklini ? GG 


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Simi, Felina! Dajte mi prosim pol razložiti zakaj, ko sem pred 3 tedni peljala Moon, ki veterinarju, da jo cepi proti paravirozi (ker v UK tega in tudi stekline ni in tudi ne cepijo mladiče/pse), bila je stara več kot 3 mesece, bila je iz UK, imela UK potni list, bila je čipirana, ker tam samo tako označijo rodovniške pse... jo ni veterinar opisal v register ali pa želel jo cepitit proti steklini ? GG 

Ko je pes cepljen proti steklini je vpisan v Centralni register, ne ko je cepljen proti parvi, ker je to cepljenje tvoja osebna stvar in ne stvar države.

Če jo je vpisal v register pa ne vem, ti si bila tam in ne jaz. Če ti jo je, je tvoj vet in ti v prekršku.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Ne psico ni vpisal in tudi cepit proti steklini jo ni želel! Zdi se mi, da je edina zakonska obvezost, da je pes 1x letno cepljen proti steklini, da je to vpisano v potnem listu in, da je to je to...nisem prepričana, da je vpis v register vitalen, oziroma nevpis kazvniv!

In še to ba bomo čisto realni..letno cepljenje proti steklini je samo taksa države na vsakega psa... ker dugače cepivo proti steklini "drži" 3 leta in se bi lahko pse cepilo samo na ta razmah... ampak bi država izgubila svoj vsakoletni davek  :P  GG


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Jaz bi dodala še nakaj o knjižicah...Jaz sem za svojo psičko pred kakim letom dobila tole novo modro knjižico, staro pa mi je veterinar vrnil in jo imam doma, ker so pač vsa stara cepljenja noter.

Za preostanek teme o vpisu v register:
Očitno je veliko odvisno od veterinarja in od tega, kako natančno se drži zakonov oz. sploh ve za njih... :D



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Ne psico ni vpisal in tudi cepit proti steklini jo ni želel! Zdi se mi, da je edina zakonska obvezost, da je pes 1x letno cepljen proti steklini, da je to vpisano v potnem listu in, da je to je to...nisem prepričana, da je vpis v register vitalen, oziroma nevpis kazvniv!


Cepljenje proti steklini imaš verjetno čez en mesec, in imaš pametnega veta, da ti ni oboje cepil na enkrat.
Ko bo cepljena proti steklini jo bo tudi vpisal v register in lahko boš takrat imela probleme ;)

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
To sem se tudi jaz spraševala, če bom mogla psa cepit proti steklini, glede na to, da moreš psa v 7 dneh od prihoda v Slovenijo (upam, da je kdo prebral tudi ta del) prijavit v register  ??? ali pač samo zahtevajo, da ga prijaviš, glede na to, da čip že ima, in je potem cepljenje naknadno ob določeni dopolnitvi starosti?


Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
No... jaz bi še dodala eno zanimovo zgodbo o cepljenu proti steklini... 2 x se mi je zgodilo, da je eden od moih psov šavsil eno osebo...ta oseba gre k zdraviku...od zdravnika dobim obvestilo, da moram pripeljati 3x psa na pregled če nima slučajo stekline...pregled je zanimiv.. od daleč..par metrev veterinar gleda psa v oči... če ima stekle... greš 3x, plačaš tam enih 50€ in je zadeva zaključena...

Pol se mi zgodi, da naša kobila šavsne eno osebo...oseba gre k zdravniku in dobimo obvestilo, da se more kobilo pregledati če je stekla  ::) :-\ ...TAKRAT MENI FILM POČI... kličem vse mogoče inštance..in na koncu pridem do antirabičnega inštituta..govorim z direktorico..ji razložim moje tri zgodbe o ugrizih...takoj je želela imena zdravnikov, ki so poslali obvestilo o ugrizu veterinarju.... EDINA prava pot... če žival ugrizne človeka mora zdravnik napotiti ugriznjenega na antirabični inštitut in ONI odločijo, ko "žrtev" ugriza razloži okolice ugriza, če ima žival potencilane znake stekline in poklice lastnika za pregled... Povzetek..2 X sem plačala preglede brez pravne podlage..in če bi imela čas in željo bi lahko zahtevala denar nazaj !  :D GG        


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Jaz nikoli ne cepim pse proti steklini pred 6-8 starosti, ker je cepivo tako strupeno, da zavira rast! Poleg tega ti lahko cepiš psa v keterikoli ambulatni in vsi pogledajo samo potni list... in ne če je pes vpisan... GG


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Jaz nikoli ne cepim pse proti steklini pred 6-8 starosti, ker je cepivo tako strupeno, da zavira rast! Poleg tega ti lahko cepiš psa v keterikoli ambulatni in vsi pogledajo samo potni list... in ne če je pes vpisan... GG

Malo se umiri in ne zavajaj ljudi!!!!

V katerikoli ambulanti ne moreš cepit, če smo že na tem. Recimo na kliniki za mesojede živali v Ljubljani, ki spada od okriljem faksa že ne.
Ko cepijo psa, morajo le to cepljenje vpisat v register in prosim, da nehaš govoriti neumnosti po forumih!

Tudi postopki pri ugrizu psa so zelo jasni in napisani. Čudi me, da nisi nobene mandatke dobila če vaše živali tako grizejo ljudi.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
ok...še dodatne informacije........od veterinarke: sedaj bila z njo na telefonu  ;)

Zakaj sedaj tako z vso to dokumentacijo...ko ti psa prijaviš (prvič cepiš proti steklini oz. uvožiš iz tujine in ga prijaviš, ampak ga še ne rabiš cepit proti steklini, ker čip že ima, moreš pa ga po zakonu do tretjega meseca  ;)) in če čitalec zazana tuji čip, se avtomatsko spiše prijava na VURS, h kateri mora veterinar priložit potrdila, da imaš ti te in te dokumente, ki jiih pač zahtevajo. Baje je sedaj to enako usklajeno po vsej evropski uniji. In ratuje cela štala s psmi recimo iz Hrvaške, ker more bit cepljen proti steklini, kar prinese, da lahko uvoziš le pse starejše od treh mesecev  ::)

No, in sedaj se moja vzrediteljica vozi že drugič v Celovec (ki ga ima 45 min vstran), da ji spet nekaj vpišejo, da ne bo štale.je pa moj fant zahteval od VURSA na mail vso dokumentacijo o novih direktivah in ko jih dobiva, bom pripopala na forum, če bom videla, da je kaj novega za dodat ali kaj bolj razumljivo napisanega.

Aja, pa še izvedela sem, da se lahko zgodi, da ti zatežijo tudi pri odraslih psih s tujim čipom, ki so že tukaj prijavljeni, ampak čudežno izginejo iz registra, tako kot od forumašice irzi (bila je namreč prenova centralnega registra in se je tudi kaj izgubilo iz sistema)...svašta res.  ::)

Mene vedno preverijo, če sem vpisana v register, od lani morem še povedat mojo matično številko in imeti osebi dokument zraven ob cepljenju proti steklini :-[

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
To sem se tudi jaz spraševala, če bom mogla psa cepit proti steklini, glede na to, da moreš psa v 7 dneh od prihoda v Slovenijo (upam, da je kdo prebral tudi ta del) prijavit v register  ??? ali pač samo zahtevajo, da ga prijaviš, glede na to, da čip že ima, in je potem cepljenje naknadno ob določeni dopolnitvi starosti?



Cepiš psa normalno pri treh mesecih, ne pa takrat, ko prideš vpisat v register. Mi smo jo pri vpisu za lastno evidenco stehtali, veterinar je poslušal srčka, pogledal učke in ušeska, pretipal bušija ... Pač, nek splošni pregledek - na mojo željo. Zmenili smo se, kdaj pridemo cepit kužne (drugič) in steklino, in to je to. Teoretično bi verjetno lahko vpisali psa v register tudi pri cepljenju, da ne hodiš 2x - po drugi strani pa čisto fino, da veš, da se čip pri nas da prebrat in da je v registru zraven tvoja telefonska. Jaz sem tudi itak hotela, da jo pregleda tudi moj veterinar, ki mu zaupam. Aja, pa dal mi je še tabletko za razglistit, da jo damo pred cepljenjem.



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Evo, sem med maili poiskala še uradni odgovor z VURS-a, ki so mi ga poslali pred uvozom:

Spoštovani,

Po elektronski pošti smo prejeli vaše vprašanje v zvezi z nekomercialnim premikom pasjega mladička iz Francije v Republiko Slovenijo.

Osnovne zahteve za nekomercialni premik psa mlajšega od 3 mesecev, v spremstvu lastnika:

- pes mora biti obvezno označen z mikročipom,
- spremljati ga mora evropski potni list za hišne živali v katerem mora biti vpisana številka mikročipa.
- v potnem listu mora biti v oddelku X (rubrika drugo-others) navedena  izjava veterinarja, da so živali bivale v kraju rojstva in niso bile v stiku z divjimi živalmi s katerimi bi se lahko prenesla steklina.

Poleg tega mora pes imeti ob nekomercialnem premiku s seboj izjavo, da republika Slovenija dovoljuje vstop mladiča mlajšega od 3 mesecev, necepljenega proti steklini na slovensko ozemlje. Izjavo vam bomo izdali na Veterinarski upravi RS. Prosim vas, da nam po elektronski pošti posredujete vaš naslov.

Po prispetju psa v Slovenijo ga morate v roku 7 dni vpisati v register psov Slovenije in po dopolnjenih 3 mesecih cepiti proti steklini.

V kolikor imate še kakšno vprašanje nas pokličite ali kontaktirajte po elektronski pošti.

Lep pozdrav.



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Simi
Citiraj
Tudi postopki pri ugrizu psa so zelo jasni in napisani. Čudi me, da nisi nobene mandatke dobila če vaše živali tako grizejo ljudi.

Izglede da NISO jasni, ker če ne ne bi delal vsak zdravnik po svoje  ;D ...Tri praske v 15 letih se mi ne zdi tako hudo.. da bi bila že za v zapor.... poleg tega če se ukvarjaš z žvalmi (psi, konji) lahko rečem, da sem bila ze upraskana neštetokrat... ampak jaz osebno ne naredim nobene panike...  ;D.. lahko se gre oseba cepiti proti tetanusu in to je to..ampak steklina  ::)

Edina stvar, ki jo zahteva moj veterinar je samo mojo EMŠO... da če je kaj narobe, da te najdejo... GG  


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Pravzaprav je žalostno, da se debata vrti okrog tega kako zaobiti zakon. Navsezadnje papirologija okrog uvoženih in v tujini čipiraih psov sploh ni tako grozna - problem je samo v tem, da novopečeni lastniki o tem niso nič vedeli, pa so se pojavili problemi, ko so cepit (= registrirat) psa brez ustreznih papirjev.

GG: najprej prosim nehaj prodajat buče in strašiti ljudi z nevarnostjo cepljenja proti steklini. Tista o zaviranju rasti je nekaj izpred 30 let, ko so cepili z negravžnim Zemunskim zvarkom, ki je dejansko določen % psov poslal v večna lovišča. CEPIVO PROTI STEKLINI NE ZAVIRA RASTI!!! Kolikokrat je to še treba napisati?

Čas bi že bil da register  začne delovati tako kot je treba, pogoj pa je, da se kršitelje tako na strani lastnikov psov kot na strani malomarnih veterinarjev, ki se jim ne da vpisovati podatkov v register, sankcionira.

Pa še to GG: Ugriz lahko prijavi inšpektorju kdorkoli: antirabična, zdravnik ali pa poškodovani sam. Opazovanje (oz tisti trije pregledi v 10 dneh) se mora opraviti pri vsakem (prijavljenem) ugrizu. In po novem bo(oz naj bi bil)  vsak tak pes zapisan v register nevarnih psov, kar bo potegnilo za seboj malo bolj resne posledice za lastnika, kot je plačilo tistih treh pregledov (pri katerih, če je pes cepljen in tudi sicer ni sumljiv, res skorajda zadošča, da veterinar od daleč vidi da je pes še živ) in morebitne mandatne kazni (menda nekje okrog 400 - 800€) tako da ne jamraj in bodi vesela, da si jo tako poceni odnesla.

Časi, ko so cucki nekaznovano šnekali mimoidoče in mimovozeče, se očitno počasi poslavljajo.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Hvala Xsara!

Isto sva dobila sedaj tudi midva po mailu in po telefonu mi je še rekla, da v izogib težavam, naj v potnem listu še piše najino ime, da se pač to tretira kot biti v spremstvu lastnika, če sva midva zraven ;)

Tisto potrdilo Slovenije, da dovoljuje uvoz mladiča pa dobiš takoj, samo podatke o psu in svoje podatke moreš poslat in in ti posredujejo še v istem dnevu. Kako pa je bilo pri vas? ste to res dobili takoj?

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Pravzaprav je žalostno, da se debata vrti okrog tega kako zaobiti zakon. Navsezadnje papirologija okrog uvoženih in v tujini čipiraih psov sploh ni tako grozna

Ja, jaz tudi mislim tako (ampak mislim, da je teh bolj v manjšini)  ;)

- problem je samo v tem, da novopečeni lastniki o tem niso nič vedeli, pa so se pojavili problemi, ko so cepit (= registrirat) psa brez ustreznih papirjev.

 zato sem odprla to temo, ker dobro da sem zasledila ta problem, ker drugače bi tudi sama šla po psa enostavno po starih uredbah in mogoče imela krepke probleme

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Jaz nikoli ne cepim pse proti steklini pred 6-8 starosti, ker je cepivo tako strupeno, da zavira rast!

Jaz sem psico pasme BC cepila pri slabih 5 mesecih in je danes vseeno visoka 53 cm.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Jaz sem pa Laki cepila pri treh, pa je višja od vseh psic, ki so bile cepljene kasneje.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Jaz sem psico pasme BC cepila pri slabih 5 mesecih in je danes vseeno visoka 53 cm.

Jaz sem pa Laki cepila pri treh, pa je višja od vseh psic, ki so bile cepljene kasneje.

 :D :D Mogoče pa to novo cepivo sedaj deluje obratno in psi prekomerno zrastejo >:D ;)



varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
uuu, potem pa jaz sploh ne bom cepila, na koncu bo še koker španjel ratala.  :o   ;D ;D ;D ;D


irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
pa res, a zato moja govedarka postaja krava :o
strupeno cepivo, to bo to ja :P

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Moj je tudi čez mejo standarda zrasel, pa je bil pri 4 mesecih cepljen. Kolk bi bil šele velik, če ga ne bi tako zgodaj cepila :o >:D

Ali ima pa Ninci prav in bomo morali zdaj rodovniške cepit po zključku rasti, da nam ne bodo preveliki zrasli :o >:D

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…