Nov zakon glede prijave psa iz tujine v naš veterinarski register

Felina · 82213

Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Ker se trenutno ubadam z uvozom mladiča iz tujine, sem se srečala z novim zakonom okoli uvoza psa iz tujine in njegovo prijavo v slovenski veterinarski register, ki velja od marca letos in se mi zdi smiselno, da objavim na forumu za vse tiste,ki bodo to še počeli in še tega ne vedo, ker brez teh podatkov se lahko zgodi, da psa enostavno ne bo  mogoče prijaviti v Sloveniji in lahko rata cela komplikacija okoli tega (in se komplikacije tudi že dogajajo, zato me je moja veterinarka opozorila na ta nov člen).

Vzreditelj mladiča more poskrbeti, da ima pes evropski potni list, kjer ste vi navedeni kot lasnik (ker drugače se to smatra kot komercialni premik in veljajo  drugi zakoni), noter zapisana vsa opravljena ceplenja, mora biti mikročipiran in na predzadnji strani potrdilo veterinarja, da je kuža zdrav in sposoben za daljši prevoz. Psa, ki ga uvozite, je potrebno prijaviti pri naših veterinarjih najkasneje v 7 dneh.

Meni se zdi to kar prav, da se je malo poostril nadzor nad uvozom psov in da se bo vse skupaj premaknilo v pozitivno smer.

Lp,
Tina

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Kaj pa če ga uvoziš iz države kjer ne dobi Evropski potni list?

LP Ika


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Glede držav izven evropske unije pa je tako, da more bit pes star več kot 12 tednov za uvoz, cepljen proti steklini in imeti izpolnjen obrazec iz strani njihove veterinarske inšpekcije. Moja veterinarka ni vedela natančno kako to izgleda, ker še ni imela takšnega primera v tem kratkem času, zato mi je svetovala, da se pokliče na VURS glede takšnih primerov in sem spada tudi Hrvaška  :-X . To pa je že bolj zabaven del, morem rečt.  :-X

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Pinky

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Smo se pred kratkim z nečim podobnim srečali in je slovenski carinik hotel psa zadržati. Veterinarka pa je rekla da ni imel nobene pravice, ker so bile vse dokumentacije. Potni list, cepljenje, čipiranje, titri, rodovnik, potrdilo... Si je sam neke zakone izmišljeval, da se naj gre najprej v SLo po potni list in nazaj po psa. ::)

LP Ika


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Jaz sem uvozila že 5 psov in nikoli nisem imela nobenega problema! GG


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Ta zakon velja sedaj od marca 2009, kot sem napisla na začetku teme in če naletiš na veterinarja, ki je dosleden pri vpisu, lahko imaš probleme, zato se mi zdi, da je  prav da se ve, kako je sedaj z zakonskimi določili. Kako pa nekdo uspe pripeljati psa in ga registrirat v naš register, pa je potem njegov problem. Tisti, ki nimajo znanih veterinarjev ali veterinarjev, ki ne želijo prikrojiti pravila ali pa nimajo vez, se pa bodo mogoče morali držati pravil in temu je tudi namenjena ta tema.

Sedaj tudi kolegica kupuje psa iz Hrvaške in je enaka svarila slišala tudi od svojega veterinarja in kaj je najbolj pomebno...povsod,v knjižici,v pogodbi, export rodovniku...v glavnem povsod kar od papirologije pripada psu, more na njem biti navedeno vaše ime, ker drugače se vas lahko osumi komercialnih premikov in pride do še večjih problemov.

Lp
Tina

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Sedaj tudi kolegica kupuje psa iz Hrvaške in je enaka svarila slišala tudi od svojega veterinarja in kaj je najbolj pomebno...povsod,v knjižici,v pogodbi, export rodovniku...v glavnem povsod kar od papirologije pripada psu, more na njem biti navedeno vaše ime, ker drugače se vas lahko osumi komercialnih premikov in pride do še večjih problemov.

Vcasih se sprasujem, ce so res zakoni pisani tako ohlapno zato, da si jih lahko vsak po svoje tolmaci ali zato, ker ljudje ne znajo citat zakonov ???

Ni res, da mora biti v knjizici vpisano ime tistega, ki pse pelje cez mejo!!! To velja tudi za mladicke, ki so mlajsi od treh mesecev. Za komercialni premik zivali in ce prevoznik ni lastnik zivali, se steje edino v primeru, ce je v prevoznikovem vozilu vec kot pet (5) zivali oz. mladickov iste pasme.
Ce pa imas v avtomobilu psico, ki je mamica kompletnega legla neglede na stevilo mladickov, pa potrebujes samo veterinarjev "zegn" na papirju, da so zdravi in nisu bili v stiku ali na obmocju, ki je okuzeno z zivalmi, tako, da lahko potujejo na mami pasji potni list.
Po navadi pa komplicirajo obmejni organi iz drzave katere izstopas in ne drzave katere vstopas. Pod pogojem, da je manjsi mejni prehod kjer ni vedno na voljo veterinarskega inspektorja.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Ok, pa kolikokrat še naj napišem, ja v knjižici po novem more biti napisano tvoje ime in ne gre se za prestop meje (o prestopu meje nisem napisala niti besedice), ampak za registracijo v slovenski register psov, tukaj, pri nas v Sloveniji, v roku 7 dni, ko psa pripelješ!!!! Ker drugače ti lahko krepko komplicirajo. Na to so me opozorili 3 veterinarji, ki jih slučajno poznam in hvala bogu da so me in zato to tudi pišem na forum, da imajo nove direktive od marca 2009 in kaj morejo preverit, da lahko psa vpišejo v register.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Miša. podpišem se pod tvojim postom... vseh mojih 5 psov ni imelo moje ime na potnem listu (dva sta bila pripeljana s strani prijateljic), ampak imeli so potni list,  zadnja 2 čip, in potrdilo od veterinarja, da so zdravi in, da niso bili v stiku z bolnimi živlami (steklina) in to je to... ampak takšen postopek uvoza je že star več let ..tudi če ni bil vpisan v slo zakonodaji... GG    


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Felina ne razumem... na potni list lahko napišeš sam tvoje ime.... poleg tega sem cepila Moon 3 tedne nazaj ko sem jo uvozila iz Anglija in ni veterinar nič omenil... kakšen register psov??? ali je to slo rodovniška knjiga??? GG


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Ne, v veterinarski register, tisti kjer so zbrani vsi psi, ko jih pri nas cepijo proti steklini, ko pripeljše psa iz tujine, ga moreš v roku 7 dnih peljati k veterinarju, da ti ga vpiše in preveri vse to kar sem napisala.

Fora pa je bila v tem, da sem se slučajno z eno veterinarsko tehnico, ki je moja dobra prijateljica, pogovarjala o težavah, ki jih ima sedaj, ker folk tega ne ve in ne sme psov vpisovat (pri njih se tega očitno držijo še zaenkrat). Med njimi tudi ena kolegica, ki je sedaj pripeljala psa iz Italije in nima nič od nič in imajo celo štalo. Potem sem to preverila še pri eni moji bivši sošolki,moji veterinarki,   in mi je to potrdila, plus tega je sedaj moja kolegica, ki kupuje psa na hrvaškem to preverila pri svojem veterinarju, ki ji je tudi potrdil in ima tudi ona celo zmešnjavo, kako bo to izpeljala. Zato sem se odločila to napisat na forum, da se ve, kaj se lahko pričakuje in kaj narediti v izogib morebitnim komplikacijam.

Na potnem listu ti piše nekje, da ne smeš nič vpisovat sam, ampak to lahko naredi le veterinar, če nekje pogledaš drobni tisk (ampak se tega pač v večini ne držijo z mano vred, jaz sem tudi že sama vpisovala lastništvo).

Upam, da je sedaj bolj jasno vse skupaj.

Lp

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Glede držav izven evropske unije pa je tako, da more bit pes star več kot 12 tednov za uvoz, cepljen proti steklini in imeti izpolnjen obrazec iz strani njihove veterinarske inšpekcije. Moja veterinarka ni vedela natančno kako to izgleda, ker še ni imela takšnega primera v tem kratkem času, zato mi je svetovala, da se pokliče na VURS glede takšnih primerov in sem spada tudi Hrvaška  :-X . To pa je že bolj zabaven del, morem rečt.  :-X

Mislim, da je pri državah kjer je obvezna titracija (Srbija) ta starost 7 mesecev!

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Kot prvo naj ti pojasnim, da se zakon ni spremenil ampak samo dopolnil  ;) In se to ne za nas lastnike, uvoznike ali prevoznike, ampak samo za veterinarje!!! To je bistveno! Ce pa so tebe trije  :o, kar trije veti nasponali, pa nam ni treba naprej prodajat buck! Preberi si natancno kaj govori drugi clen, prvi odstavek:

2. Nekomercialni premiki hišnih živali (psov, mačk, belih dihurjev) iz tretjih držav

2.1. Splošno

Vnos hišnih živali na območje Skupnosti za nekomercialne premike je dovoljen preko vseh mejnih prehodov, kjer opravljajo kontrolo carinski organi. Carinski organi dovolijo vnos živali, če:
-    živali ni več kot pet;
-    živali spremlja lastnik ali druga oseba, ki jo je pooblastil lastnik živali;
-   so živali ustrezno označene in izpolnjujejo zdravstvene zahteve in zahteve glede cepljenja proti steklini (kar potrjuje potni list za nekomercialne premike hišnih živali oziroma zdravstveno spričevalo za nekomercialne premike hišnih živali);
-    so živali ustrezno označene (z mikročipom ali jasno čitljivim tetoviranim znamenjem).

Če navedeni pogoji niso izpolnjeni, carinski organi ne dovolijo vnosa živali in napotijo žival na mejni prehod, kjer lahko opravi kontrolo veterinarski inšpektor.


Kot drugo, tole spodaj ti citiram, da bos videla kaksen nesmisel si napisala:

Vzreditelj mladiča more poskrbeti, da ima pes evropski potni list, kjer ste vi navedeni kot lasnik

Kako naj bosanski, makedonski ali srbski vzreditelj pridobi evropski potni list? In kako naj ob cepljenu mladicka v naprej ve, kateri mladic bo sel v tujino, v tvojem primeru Slo? Vsak vzreditelj mora poskrbeti za cepljenje in pa veterinarsko knjizico se, ko je mladic v leglu. Nakdnadno se ob prodaji psa v tujino vpise v domaci potni list potrdilo veta, da je pes zdrav in ostali bla, bla, bla...Ko pride mladic v Slo k vetu, je lastnik dolzan spremeniti mladickovo lastnistvo na svoje ime. Samo to in nic drugega. Lahko uporabljas njegov izvorni potni list, ki pa se ga vsi evropljani izogibamo in je normalno, da zelimo evropsko modro knjizico. Kar pa je najbolj normalno, pa je to, da je mladicek vpisan na nase ime. Saj to je poanta novega dolocila za vete: da imajo tocen podatek kdo je lasnik psa, pa naj bo domac ali uvozen.

Ceprav mogoce nebi smela, ampak bom povedala primer brez imena in ce forumasica zeli naj se sama javi.
Ima psa iz tujine. Starejsega. Ker ji je bilo vsec zadrzati izvorno pasjo vet.knj. oz. pot. list ga je tudi zadrzala in vanj pod drugo rubriko vpisala sebe kot lastnico. Vse spila, dokler se v neki levi veterinarski ambulanti ne spomnijo, da se bodo drzali nekega novega dolocila, ki so ga sprejeli letos marca in ji, pazi sedaj: pet let staro knjizico odvzeli, zadrzali in celo preluknjali kar pomeni unicili. Uradni pasji dokument kjer so bili noter vsi podatki o dosedanjih rednih ceplenjih, pregledih in ostalih potrebnih potrdilih. V zameno je dobila novo slovensko modro knjizico, ki je bila popolnoma prazna.
No, ne rabim pisati, da so zadevo naredili protipravno in brez vsake osnove. Zakaj ze? Zato, ker ljudje ne znate brati zakonov!!!
In ne locujete komercialnega od nekomercialnega dolocila! In ne veste kaj je dolznost lastnika psa in kaj veterinarja! Veterinar ni uradna drzavna sluzba, ki skrbi za dokumente ampak zdravje zivali. To je tako, kot, da ti medicinska sestra unici zdravstveno kartico, katere si lastnik ti, oz. socialna, ki ti jo je izdala.

Dajte, premislite malo kaj pisete, preden napisete neumnost v javnosti. In veterinarji vcasih naredijo vec skode kot koristi, ko nekega uporabnika obvestijo o zadevi, ki se ga sploh ne tice.

Zakon o prevozu, premiku, lastnistvu in uvozu zivali je popolnoma enak kot leza 2004, ko so ga sprejeli. Dopolnilo se je edino dolocilo, ki govori o vpisu lastnistva zivali v register. Pa se to, obstajata dva registra, ki ni nujno, da sta usklajena. V enem je vpisan dejanski lastnik, v drugem pa prejsnji. Zakaj? Zato, ker veterinarji in VURS nimajo usklajenih programov, ki bi avtomatsko bili povezani med seboj.
Toliko o tem z moje strani, ker imam glih nekaj slabih izkusenj zaradi pomanjklivo zapisanih, prebranih in napacno razlozenih javno podanih  informacijah!
Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Uf, ta je pa res huda  :-X

V takšne detajle več nisem šla...je pa čist možno, ker so baje totalno zaostrili nadzor nad uvozom psov. Je pa res fajn vedet, kaj vse zahtevajo, da nimaš potem problemo, tako da vse informacije so dobrodošle.


Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Felina ne razumem... na potni list lahko napišeš sam tvoje ime.... poleg tega sem cepila Moon 3 tedne nazaj ko sem jo uvozila iz Anglija in ni veterinar nič omenil... kakšen register psov??? ali je to slo rodovniška knjiga??? GG


Že ko so to imeli v pripravi sem rekla, da bo problem, ker se tega veti ne bodo držali.
Drugače pa so s tem kar so naredili čisto dobro misli, saj so s tem malo zafrknl komercialne uvoze psa. Kar se tiče posameznikov ni noben problem, ker mora biti samo v potnem listu vpis, da si ti lastnik in to je to, pa pes mora biti cepljen. Če hočeš mlajšega od 3 mesecev pripreljati se tudi da.
Pri državeh ki niso članice EU in niso na listi C(saj mislim, da je lista C - torej ne potrebujejo titracije) je zadeva podobna, le od Vursa rabiš papir, da boš psa imel ti in ne bo namenjen takojšnji preprodaji.

To da se vsi psi vpišejo v centralni register psov pa ni nekaj od včeraj, ampak od takrat, ko je bilo uvedeno obvezno čipiranje.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
kar nekaj sprejemajo, in kar naprej spreminjajo, pišejo pa tako nerazumljivo, da veterinarji sami ne vedo kako in kaj. In ja, pri REGISTRACIJI uvoženega psa se zna grdo zaplesti. Se je vredno zelo dobro pozanimati kako in kaj. Menda nastajajo problemi, če ima pes ob vpisu v register psov tuj čip, nima pa nekih veterinarskih papirjev - potni list s štempljem odzad naj bi ne zadoščal. Mislim da so hoteli imeti tisto potrdilo na dveh polah, ki ga napiše veterinar v mladičevi domovini. Potem so pa menda spet nekaj spreminjali. Med drugim je bilo rečeno, da bodo morali biti ob cepljenju proti steklini čipirani prav vsi psi, ki dozdaj še niso bili (tudi tastari), pa so sepo parih tednih  premislili.

In s tem niso prav nič zafrknili uvoznikov ampak lastnike, ki ali si sami pripeljejo psa ali pa kupijo uvoženega psa. Tisti, ki pse švercajo, jih bojo pa veselo še naprej - lepo nečipirane, jih dajo čipirat tukaj in NO PROBLEM.

V potnem listu ne smeš nič spreminjati na straneh, kjer so podatki o cepljenju, lastništvo pa vpišeš sam (no vsaj do nedavbnega si ga, glede na hitrost s katero se praktično dnevno spreminjajo predpisi)


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Miša ne vem če je čisto tako, da ti vet ne sme vzeti knjižice in ti dati novo, ker od letošnjega leta stare ne veljajo več.
Pooblasitla ki jih imajo niso tako majhna - kar je konec koncev čisto prav, samo izvajat naj začnejo na terenu vse kar so napisali, pa bomo rešli kar dost primerov švercanja takšnih in drugačni psov.
Predvsem mi je pa všeč, da so začeli zadeve dajati inšpektorjem in da le ti celo delajo.

Žal mi je le, ker se po forumih piše, da je to bedarija in lari fari. Potem pa tako to tudi jemljejo ljudje in imajo potem probleme, ko psa pripeljejo da veta. Danes bo imela ena moja tečajnica obisk inšpektorce ravno na to temo.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
MIŠA...sem potem napisala tudi za države izven unije (moj drugi post natančneje)  ;), ko sem jo naknadno po tem vprašala, po vprašanju Pinky. Sama sem se na začetku zanimala samo za EU in za EU velja moj prvi post.

Kaj je komercialni premik in kaj ne, boš verjetno ti vedela boljše od mene, ker mene to ne zanima in sem samo povedala, kaj so mi podali kot razlog veterinarji, kar pa ne spremeni dejstva o vpisu podatkov v register psov, ki jih pripelješ in kupiš v tujini, z uporabo besede komercijalni premik gor ali dol. Lahko je ne bi uporabila in vso to vsajanje bi bilo popolnoma nepotrebno.

Ne vidim pa nobene povezave s tem tvojim primerom in potrebnimi podatki za vpis v naš veterinarski register.

Če vse to ni potrebno, tudi prav in so me vsi vlekli za nos, bo pa ta tema komu v razmislek o tem, kaj potrebuješ, ko psa pripelješ ali pa ne potrebuješ in bo kdo dvignil telefon in predtem preveril, da ne bo potem jokcanja in vsajanja po forumih.  ;)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Punce,bo ta povezava pomagala,da boste videle kaj je potrebno imeti

http://www.vurs.gov.si/si/javne_objave/potovanja_s_hisnimi_zivalmi/

nato greste na odstavek:
Obvezno navodilo za izvajanje 14.člena Uredbe 998-2003

LP Tjaša



Bonella - Bony

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
  • Pes je človekov najboljši prijatelj!
Osebno sem pred slabim mesecom dobila psičko iz Češke oz. Slovaške. Ter sem od gospe dobila le potni list in psičko...po pošti pa še rodovnik. Ko sem odšla k vet-u mi je rekel da bi mogla imet neko zdravniško spričevalo ko sem ga pripeljala v Slo. vendar je reku da stane 80 eur in zato da mi raje naredi nov slovenski potni list ker bom imela manj komplikacij kot pa z češkim potnim listom...in nato je le izdelal nov potni list in mi rekel naj si sama vpišem potrebne podatke notr. Mal čudno...sam ok!

A je možno da me kdo (kaka inšpekcija) dobi in bom js pol kaj plačevala ker je vet tko naredu??

 ???

Urška & Bony


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Lojze, hvala ti...sploh ta stran mi je veliko povedala in razložila in upam, da bo sedaj malo bolj jasno, ko je črno na modrem  ;)

http://www.vurs.gov.si/fileadmin/vurs.gov.si/pageuploads/PDF/Spletne_app/zlozenka_psi.pdf

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Osebno sem pred slabim mesecom dobila psičko iz Češke oz. Slovaške. Ter sem od gospe dobila le potni list in psičko...po pošti pa še rodovnik. Ko sem odšla k vet-u mi je rekel da bi mogla imet neko zdravniško spričevalo ko sem ga pripeljala v Slo. vendar je reku da stane 80 eur in zato da mi raje naredi nov slovenski potni list ker bom imela manj komplikacij kot pa z češkim potnim listom...in nato je le izdelal nov potni list in mi rekel naj si sama vpišem potrebne podatke notr. Mal čudno...sam ok!

A je možno da me kdo (kaka inšpekcija) dobi in bom js pol kaj plačevala ker je vet tko naredu??

 ???

Kolikor je meni znano, velja sedaj potni list psa kot uraden dokument, kot naš potni list, kot njegova osebna izkaznica in je potrebno vsako spreminjanje (beri izguba, uničenje itd.) uradno nekam prijavt (pojma še nimam kam) in se ti uradno zavede, da je uničen in se ti izda nov dokument. Tudi ob smrti psa, se more odjavit psa itd...nisem še šla v detajle tega, ker mi še ni bilo potrebno, mogoče pa kdo kaj več ve o tem?  :-\ Pa kaj ni EU potni list povsod identičen?  ???

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Ne, v veterinarski register, tisti kjer so zbrani vsi psi, ko jih pri nas cepijo proti steklini,

No, ker tega  registra ni (oz je tako slab , da je kot da ga ni: kdor dvomi, lahko malo pogleda po zavetiščnih temah)  8) , so dvomljive tudi vse iz tega izhajajoče zakonske zahteve  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
No, potem pa vsem "uvoznikom" droben nasvet: ko greste po mladicka ali pa posljite vzreditelju po posti ze v naprej slovensko evropsko knjizico in ga poprosite, da mladicka ne cipira. Saj za mladicke ni obvezno cipiranje ampak samo ena od oznacb. Vse ostalo uredite doma pri svojem vetu in zadeva resena.
Zadeva preprosta kot pasulj!

Miša ne vem če je čisto tako, da ti vet ne sme vzeti knjižice in ti dati novo, ker od letošnjega leta stare ne veljajo več.

Bila je popolnoma veljavna,  evropska modra knjizica, pisana v angleskem jeziku iz Irske! To je uraden dokument, ki ga je lastnik ali vzreditelj placal in kot tak je on lastnik! In nihce nima pravice unicevati lastniske imovine brez sodnega naloga. Sploh pa ne brez vednosti lastnika. Sem se pozanimala pri pristojnih organih, ker me je prizadeta kolegica zaprosila za pomoc, tako, da govorim iz prve roke. ;)

Me pa zanima, kaksen pasji potni list imas, kjer je noter zapisano tole:

Na potnem listu ti piše nekje, da ne smeš nič vpisovat sam, ampak to lahko naredi le veterinar, če nekje pogledaš drobni tisk (ampak se tega pač v večini ne držijo z mano vred, jaz sem tudi že sama vpisovala lastništvo).

Namrec, jaz sem sedaj kuknila v vse meni trenutno dosegljive nase potne liste in niti v enem nisem zasledila drobnega tiska. Na drugi strani celo pise, da so podatki dani in zapisani na izjavo lastnika!

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Kolikor je meni znano, velja sedaj potni list psa kot uraden dokument, kot naš potni list, kot njegova osebna izkaznica in je potrebno vsako spreminjanje (beri izguba, uničenje itd.) uradno nekam prijavt (pojma še nimam kam) in se ti uradno zavede, da je uničen in se ti izda nov dokument. Tudi ob smrti psa, se more odjavit psa itd...nisem še šla v detajle tega, ker mi še ni bilo potrebno, mogoče pa kdo kaj več ve o tem?  :-\ Pa kaj ni EU potni list povsod identičen?  ???


Joj, Felina, a to so ti res natvezili, ali si sproti zmisljujes? Sem te imela za bolj kompetentno sogovornico!
Do sedaj sem jaz osebno ob izgubi, zamenjavi ali kar tako ob nakupu modre evropske pasje knjizice enostavno sla do veterinarja in kupila novo. Brez obrazlozitve, da sem staro izgubila ali zakaj jo sploh potrebujem.  Tale stran zakona o pasjih evropskih potnih oz. zdravstvenih knjizicah je zakonsko popolnoma nedefinirana. Izgubila se je pac ena knjizica in s preprostim nakupom in placilom le te jo nadomestis z drugo.

Felina, kot uraden pasji dokument oz. pasja osebna izkaznica se tretira njegov rodovnik in ne veterinarska knjizica, ki je nek nadomestek cloveskemu potnemu listu!

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4


Felina, kot uraden pasji dokument oz. pasja osebna izkaznica se tretira njegov rodovnik in ne veterinarska knjizica, ki je nek nadomestek cloveskemu potnemu listu!

Missa
Miša, bojim se da ima Felina prav. Ker rodovnike imajo samo kao rodovniški psi. Vurs-u je pa čisto vseeno ali je tvoj pes rodovniški ali mešanec. Zato je njegov uradni dokument potni list in na osnovi potnega lista izkazuješ svoje lastništvo nad psom.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Ja, piše pa tudi, da je pred vsakim vpisom potrebno preverit oznako živali in verjetno se to nanaša na veterinarje, ki lahko to preverijo in lahko spreminjajo vpis (ker jaz sama mikročipa doma ne morem preverit). In logično, da se to vpisuje po tvoji izjavi, po čigavi pa? Saj kako je tvojemu psu ime, ne more povedat veterinar brez tvoje izjave  ;)  

Sploh pa, če je to uraden dokument istovetnosti psa, nimaš kaj da pišeš noter in konec. In tudi, ko sem spreminljala lastništvo psa, nisem smela kar sama črtat prejšnjega lastnika in vpisat sebe,  ampak sem mogla na veterino prinest podpisano izjavo prejšnjega lstnika, da ga daje meni, preverili so čip in smo vpisali novega lastnika -  mene (no, to sem potem sama v njegovi poslovalnici, da je lahko sprejel novega pacienta).

Če veterinar ravna s tem kot z osebnim dokumentom, ne bo dovolil kar neko čačkanje po njem brez vsega nadzora, potem pa ni čudno, da lahko glih vsak dela kaj hoče z lastništvom psov.

MIŠA...pa to so sedaj uvedli, no.....rodovnik lahko imajo samo rodovniški psi, a zato mešanci ne smejo imeti svojega dokumenta? Isto ne moremo mešati osebne izkaznice in rojstnega lista...to ni eno in isto in se ti v drugi državi predstavljaš s pasušem, osebno izkaznico itd. Mogoče pa vseeno ni tako narobe, da se malo pozanimamo o novih ukrepih, a ne? in mogoče ni potrebno iti na osebne vložke o kompetentnosti sogovornika  ;)

Povedla sem,kar je meni povedala veterinarska tehnica, ki se vsakodnevno ukvarja z vpisom različnih psov v slovenski register in  imam njeno izjavo kot čist verodostojno glede na to, da je v takšni službi.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Ja, simi, imas prav!
A Felina je napisala, da je veterinarska pasja knjizica za psa nekaj takega kot osebna izkaznica za ljudi. Kar pa ne drzi. Rodovnik je uradna pasja osebna izkaznica. Mesancki pac osebne izkaznice nimajo. Imajo pa veterinarsko modro knjizico o cepljenju, ki je pa nadomestek potnega pasjega lista. Iz njega pa ni razvidno kdo so starsi, tetoviranje, lastnistvo, vzreditelj...saj se razumeva , a ne?

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
A zaj pa je to čist nekaj drugega ali kaj, ker je to simi rekla? Zaj pa mi res ni nič več jasno  ::)

Hvala simi za razumevanje, kar sem hotela napisati in, da se nisi obesila na posamezno besedo, ki sem jo mogoče uporabila na napačnem mestu ob poskušanju razložitve.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Ja, simi, imas prav!
A Felina je napisala, da je veterinarska pasja knjizica za psa nekaj takega kot osebna izkaznica za ljudi. Kar pa ne drzi. Rodovnik je uradna pasja osebna izkaznica. Mesancki pac osebne izkaznice nimajo. Imajo pa veterinarsko modro knjizico o cepljenju, ki je pa nadomestek potnega pasjega lista. Iz njega pa ni razvidno kdo so starsi, tetoviranje, lastnistvo, vzreditelj...saj se razumeva , a ne?

Missa


midve se že razumeva, samo drugi se bojim da ne.

Za državo (vete, policaje, sodišče,.....) je uraden pasji dokument potni list. Z njim lahko izakžemo lastništvo in konec koncev tudi obstoj živali.

Za kzs je dokument, ki izkazuje izvor psa rodovnik. Tudi če imaš v rodovniku napisan, da si ti lastnik ti to za državo nič ne pomeni, če tako ne piše tudi v potnem listu.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji