Zasuk želodca

ninci · 25574

ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
: 03 Januar 2006, 08:23:27
Tekst o zasuku želodca je pripravila Irenchy. Klik

Lp nina



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #1 : 03 Januar 2006, 08:38:39
Še nekaj splošno znanih podatkov o torziji želodca iz neke ameriške raziskave:

Največji procent nastanka torzije lahko pričakujemo ravno pri nemških dogah, 42,4 % Exclamation
Med ostale najbolj ogrožene pasme spadajo krvosledniki, irski volčji hrti, irski setri, akite, veliki kodri, bokserji in nemški ovčarji.
Na 1914 psih, pri katerih predhodno niso bili zabeleženi zasuki želodca, je bila narejena raziskava. Sodelovalo je 11 različnih velikih pasem.
Odkritih je nekaj fizičnih faktorjev za nastanek torzije.
Največji rizik za nastanek torzije, je pri psih, ki imajo globok in ozek prsni koš. Rizik se lahko izračuna, če dolžino prsnega koša delimo z njegovo širino. Izmera dolžine in širine prsnega koša kaže, koliko je prostora v trebušni votlini za zasuk želodca. Večji kot je rezultat, več je prostora za zasuk želodca in s tem večja rizičnost za nastanek torzije.
Dokazano je tudi, da so suhi psi bolj podvrženi torziji od tistih s prekomerno težo.
Rizik za nastanek torzije se povečuje s starostjo psa. Pri velikih pasmah za 20 % vsako leto po 5 letu starosti. Za zelo velike pasme se ta procent računa že od 3 leta dalje. Pri psih, katerih sorodniki so v prvi generaciji oboleli za torzijo, je povečana možnost za 63 %. Psi, ki zelo hitro goltajo hrano je možnost povečana za 15 %. To je lahko povezano z večjo količino pogoltnjenega zraka.
Zmotno je veljalo prepričanje, da pomaga preprečevati zasuk želodca povišana posoda za hrano in vodo. V resnici se je izkazalo, da to poveča nastanek torzije za 110 %.
Raziskave so pokazale, da plašljivi, nervozni in agresivni psi pogosteje obolevajo za nastankom torzije kot tisti, ki imajo vesel temperament.
Stres je eden od od pospeševalnih faktorjev za torzijo. Mnogi psi obolevajo neposredno po izstopu iz avtomobila po dolgi vožnji ali izhodu iz boksa.
Samčki imajo nekoliko večji procent obolevnosti za nastankom torzije kot samičke.
Za nastanek torzije zelo veliko pripomore briketirana hrana in hranjenje psa s samo enim obrokom dnevno. Briketi, ki imajo med prvimi štirimi glavnimi sestavinami maščobe, povečujejo faktor nastajanja torzije za 170 %. Tisti briketi, ki vsebujejo citronsko kislino in so bili pred zaužitjem namočeni, povečajo odstotek za celih 320 %
Ravno nasprotno, če suhe brikete pomešamo z mletim mesom ali kostno moko, zmanjšamo rizik za nastanek torzije za 53 %. Mešanje kuhane hrane in konzerv z briketi ravnotako zmanjšuje rizik za nastanek torzije.
V zadnjih tridesetih letih se je obolevnost za torzijo povečala za 1500 % , kar se ujema z porabo briketirane hrane. Najmanjšo porabo briketov imajo v Avstraliji in Novi Zelandiji, kjer imajo minimalen procent obolevnosti za torzijo.
Z raziskavami niso mogli dokazati povezanosti nastanka torzije z veliko ali prekomerno aktivnostjo psa pred ali po obroku, ker so psi obolevali preko noči, ko so imeli prazne, vendar s plinom izpolnjene želodce. Tudi ni dokazana povezanost torzije z ceplenjem, določenimi briketi, količino in časom hranjena ter količinom zaužite vode pred ali po obroku.

Nekaj glavnih dejavnikov za nastanek torzije:

- globok in ozek prsni koš
- suh pes
- sorodnik, ki je že imel torzijo
- briketirana hrana
- en obrok na dan
- stres, plašljivost, nervozen in agresiven temperament



30 % psov podleže torziji želodca ali so uspavani
40 % psov ima neko vrsto aritmijo srca v času torzije

Nastanek torzije pri psih ni genske narave in je psi ne dedujejo kot take ampak samo preddispozicijo za njen nastanek. Da bi to preprečili bi morali vzreditelji poostriti nadzor in selekcijo vzrejnih psov.
Mogoče je najboljši način selekcije psov za vzrejo, izbira psa na osnovi izmere dolžine in širine prsnega koša. Če bi vzreditelji pri izbiri potencijalnih vzrejnih psov selektirali tiste z velikim rizikom obolevanja od torzije želodca bi se prisotnost te bolezni s časom znatno zmanjšala.

Miša


+1

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 03 Januar 2006, 08:45:11
Teli podatki v % so pa prav osupljivi :o :o

Lp nina



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #3 : 03 Januar 2006, 08:49:05
Nina, res je. Na žalost so resnični. In če pomisliš, da so delali raziskavo na nekaj malega več kot 1000 psov, si lahko samo predstavljaš, kakšen bi bil resnični izsledek in visok procent, če bi raziskava zajela večje število psov. Tudi ugotovitve bi verjetno bile bolj precizne in seveda bolj šokantne.

Če nič drugega, tisti podatek o napovedovanju torzije z meritvami prsnega koša psa, bi moral poznati in znati vsak lastnik "kritične " pasme.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #4 : 03 Januar 2006, 11:48:41
Še nekaj nasvetov glede preprečitve zasuka:
pes naj je večkrat na dan in manjše obroke, naj ne divja in skače vsaj eno uro pred obrokom in vsaj dve uri po obroku in naj ne pije večje količine vode takoj po obroku.
Lp


kanmačka

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 07 Januar 2006, 21:41:50
ja mi mu damo zvečer jest ta prav obrok zato ker potem do zjutri ne hodi vn
čez dan seveda kakšno malenkost:)

http://kanmacka.moj-album.com
kdor ne mara zivali,ne mara samega sebe


Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
Odgovori #6 : 08 Januar 2006, 12:36:06
še en predlog iz moje strani! če se po operaciji zgodi ponoven zasuk želodca pri psu je to samo mučenje. te želodčne kite popustijo in se raztegnejo in ne držijo več tako močno želodca, da bi pes užival v svobodi. ravno obratno ker so kite popustile je možnost ponovnega zasuka ali smrti velika. oboje je obrabljeno (kite in želodec) tako, da je v takem primeru za v pasje dobro ravnati tako, da ga odpeljemo na evtanzijo. pes se bo mučil in imel lahko velike težave s prebavo. pogosto se to dogaja pri velikih psi (dogah, hrtih...). zato moramo vedno paziti da bo pasje hranjenje potekalo pravilno in da psa hranimo po več obrokih v majnši količini kot pa manjkrat po večji! za prehrano večjih psov lahko naredimo tudi to da postavimo skledo s hrano na višjo višino od tal ker bo pes lažje jedel in bo hrana lažje potekala po smeri prebavnega trakta.

P.S.:ne vem če sem to ravno prav napisala ampak po mojem spominu gre to nekako tako... :-[
Lp, Špela :-*


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #7 : 09 Januar 2006, 10:28:00
Škoda, da ste tako slabo prebrali kar sem zgoraj napisala.

bolha," Z raziskavami niso mogli dokazati povezanosti nastanka torzije z veliko ali prekomerno aktivnostjo psa pred ali po obroku, ker so psi obolevali preko noči, ko so imeli prazne, vendar s plinom izpolnjene želodce."

Equus, na žalost je tole napačen nasvet:

za prehrano večjih psov lahko naredimo tudi to da postavimo skledo s hrano na višjo višino od tal ker bo pes lažje jedel in bo hrana lažje potekala po smeri prebavnega trakta.


saj so z raziskavami ugotovili, da: "Zmotno je veljalo prepričanje, da pomaga preprečevati zasuk želodca povišana posoda za hrano in vodo. V resnici se je izkazalo, da to poveča nastanek torzije za 110 %. "

Miša


Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #8 : 09 Januar 2006, 10:48:55
Z raziskavami mogoče res niso dokazali, ampak praksa je pokazala, da je večina psov dobila zasuk želodca, ko so se preveč najedli ali spili veliko vode(kolikor sem se jaz pogovarjala z lastniki). Tako je bolje, da narediš vsaj to, da pes ne skače pred in po obroku kot pa nič.
Lp


valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #9 : 09 Januar 2006, 10:56:43
                   Ojla!

     Se ena zelo rizicna skupina  so sigurno psice po kotitvi. Misice so po porodu zelo ohlapne in lahko hitro pride do zasuka, saj je v votlini "prevec" prostora. To je primer moje Lise. 
   Si pa pri teh stvareh lahko pomagamo z logiko. Logicno je, da pride do zasuka, ko je pes "lacen"- se pravi med obroki.  Takrat je prostor in se zelodec lahko obrne- ko pa je zelodec poln, pa nima kam. Zato je priporocljivo, da pes je vsaj dvakrat na dan.
  Kar je pa meni osebno popolnoma zgreseno, je pa to, da dvigovanje posode ni dobro. Ce logicno premislimo, vsak pes veliko lazje je , ce je posoda dvignjena, kot pa , da se mora sklanjati na tla. Takrat njegov zelodec nima normalne lege. Ko poje, se dvigne in zelodec se pomakne v normalno lego- to je pa ze priloznost za zasuk.
  Veliki povzrocitelj so pa sigurno briketi. Če vprašate svojega veterinarja, koliko zasukov letno je bilo vcasih, ko se nismo hranili z briketi in koliko jih je zdaj- dobite sokantno razliko.
    Sigurno je globok prsni kos predispozicija za zasuk. Med rizicne pasme spadajo tudi bokserji in dobermani.

   Cao-Slavi

+1



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #10 : 09 Januar 2006, 11:08:27
Imaš prav. Res je bolje kaj narediti v tej smeri, kot pa nič. A vseeno mora človek vedeti ali je to dobro ali ne, ker v nasprotnem primeru je lahko več škode. Zato pa bi te prosila, če mi daš link, kje so omenjene te ugotovitve. Zaradi tega, ker imam  pasme, ki so lahko kritično zaznamovane z zasukom, me ta mnenja zelo zanimajo. Predvsem, če so podkrepljene z dejstvi in ugotovitvami znanstvenikov. Tudi sama sem se pogovarjala z veliko lastniki, ki so doživeli torzijo pri svojem psu. Vendar te ugotovitve nimajo resne podlage in so kot takšne skoraj brezpredmetne, če jih znanstvena dognanj demantirajo.

Miša

Valvazor, sva pisali istočasno:

Poznam primer, ko je psica umrla pri kotitvi zaradi zasuka želodca.

Glede postavljanja hrane na višino pa sem jaz naredila poizkus s svojimi psmi. Ko sem imela še prejšnjo garnituro dog, Dugija in Alexsandra sem jima več dni za povrstjo postavljala dve enaki posodi z enako vsebino hrane, samo, da je bila ena na višini ena pa na tleh. Oba sta pojedla vso hrano iz posode na tleh. Tudi mastino je naredil enako.

Sedaj sem naredila isto. In Zoro in Zoya najraje jesta iz posode na tleh. Posod z vodo, ki je na višini se niti ne dotakneta.

Moj sklep: psi so si sami izbrali tisto varianto, ki jim najbolj odgovarja. Zakaj bi jih silila z dvignjenimi posodami, če raje jedo iz tal, pa še stroka je ugotovila, da je tako bolje.

Tistim, ki pa odgovarja druga varianta, pa jo naj kar uporabljajo in upajo, da ne bodo padli v tistih 110 %.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #11 : 09 Januar 2006, 14:15:21
Miša: zbrala sem nekaj linkov, ki predlagajo preventivo za zasuk želodca. Večino prispevkov so napisali veterinarji ali profesorji veterine, nekateri pa navajajo literaturo le teh. Vsepovsod piše, da si niso vsi enotni glede vzroka torzije(predvsem zato, ker se dogaja ob različnih priložnostih, tudi ko pes spi), vendar kot najbolj pogosto navajajo prav zaužitje velike količine hrane in za tem še pitje vode in pretirano gibanje. Velik poudarek dajejo tudi hitremu goltanju hrane, s čemer gre v želodec tudi več zraka. Sicer nisem zasledila kakršnekoli študije, ki bi to podkrepila, vendar tudi ni nobene študije, ki bi govorila o škodi, ki jo napravimo, če pes počiva pred in po obroku. Glede dvignjenih skled sta pa dva pola, eni za, eni proti, oboji pa trdijo, da s tem pes zaužije manj zraka pri jedi. Preden sem upoštevala ta navodila pri moji psici, se nam je dogajalo, da je psica bruhala, ko je prišla iz sprehoda vsa zadihana in je popila naenkrat veliko vode. Potem smo jo naučili "dost je blo", da je nehala piti in smo ji raje dali po večkrat za pit kot vse naenkrat.
Tu so linki:

http://www.thepetcenter.com/sur/bloat.html
http://www.canismajor.com/dog/bloat.html#Prevent
http://www.eclipse.net/%7Ebobaloo/bloat.htm
http://www.dogsites.com.au/internet_library/focus_on_nutrition.html
http://www.uspcak9.com/medical/bloat.shtml
http://www.eclipse.net/~bobaloo/bloat.htm
http://www.upei.ca/~cidd/Diseases/GI%20disorders/gastric%20dilatation-volvulus.htm
http://www.marvistavet.com/html/bloat.html
http://www.pets.ca/articles/article-bloat.htm

Tu pa je še raziskava, ki pa počivanja ne omenja, omenja pa faktorje, ki povečujejo možnost zasuka.
http://www.vet.purdue.edu/epi/apr96.htm

Lp


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #12 : 10 Januar 2006, 05:24:52
Ja res zanimiva dognanja in izsledki. A na žalost stara dognanja izpred 15, 20  eden celo 25 let.

Hej, pa kaj me briga, če se oklepate starih trditev, ki bolj škodujejo kot koristijo psu. Postavljajte posodo na višino, hranite pse z briketi ( saj jih občasno tudi jaz ) in počnite vse tisto, kar mislite, da je prav. Saj boste krajšali življensko dobo vašemu psu, ne meni.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #13 : 10 Januar 2006, 10:52:35
Točno tako Miša, ne vem zakaj imam občutek, da si vzela to osebno. Hranjenje samo z briketi ni staro prepričanje, ampak prej novo kakor zatrjujejo vsi, da pes z briketi vse dobi, da ni treba nič dodajati. Moja psica ima posode na tleh, tako da v tem ne vidim problema. Edino kar sem jaz navedla je, da naj je pes v manjših obrokih večkrat na dan in naj počiva pred in po obroku ter naj pazimo na količino vode popite po obroku. V tem jaz ne vidim nobene škode, ki naj bi jo naredila psu.

Pa brez zamere, lp.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 10 Januar 2006, 13:54:35
 zanimivo je, da so dvignjeno posodo zelo dolgo priporočali, zdaj pa je ne več.
Briketi sami po sebi so čisto v redu, pri naših psicah se je življenska doba dvignila za najmanj dve leti, odkar so hranjene večinoma z briketi, vendar se mi zdi logično, da za pse, pri katerih obstaja velika nevarnost za zasuk želodca niso najbolj primerni.
hitro goltanje hrane, ki je za pse nagnjene k zasuku želodca tudi zelo nevarno, je en iznajdljiv tip pri svojem psu preprečil tako, da mu je dal v posodo s hrano še polno neodprto konzervo (kasneje jo je zamenjal za bolj pripravno veliko kroglo iz težke gume), tako da je bil pes prisiljen odmikati kroglo in počasi pobirati hrano iz posode.


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #15 : 10 Januar 2006, 18:34:36
hitro goltanje hrane, ki je za pse nagnjene k zasuku želodca tudi zelo nevarno, je en iznajdljiv tip pri svojem psu preprečil tako, da mu je dal v posodo s hrano še polno neodprto konzervo (kasneje jo je zamenjal za bolj pripravno veliko kroglo iz težke gume), tako da je bil pes prisiljen odmikati kroglo in počasi pobirati hrano iz posode.

Lanabela,

tole pa je dobra fora.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Person

  • *
    • Prispevkov: 556
    • Točke: 2
Odgovori #16 : 26 Marec 2007, 15:36:25
Še nekaj nasvetov glede preprečitve zasuka:
pes naj je večkrat na dan in manjše obroke, naj ne divja in skače vsaj eno uro pred obrokom in vsaj dve uri po obroku in naj ne pije večje količine vode takoj po obroku.
Hm, a mi lahko kdo razloži, zakaj naj bi bilo potrebno mirovanje tudi pred obrokom?

... Pluto, the golden retriever, itak ... :)


doggy

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 4
Odgovori #17 : 26 Marec 2007, 22:08:42
Zato, ker zadihan pes, ki mu takoj po intenzivnem gibanju daš vodo ali hrano poleg le-tega zaužije tudi ogromno količino zraka, ker pospešeno diha. S tem dobimo želodec, ki ne samo, da je poln vode ali hrane, dodatno ga raztegne še zrak. Ko se hrana izprazni iz želodca dobiš v bistvu zračno kroglo, ki lahko poškoduje želodčno steno, ker je le-ta preveč raztegnjena, prav tako tudi vse vezi, ki želodec "držijo" na mestu.

+1



danaja

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 2
  • moj mali princ
Odgovori #18 : 26 Marec 2007, 22:25:34
kaj pa, če ima pes navado,da pije med obrokom? Nikoli se ne naceja ali kaj podobnega,zelo rad pa malo poje, malo popije in spet je....

Pozabil sem veliko imen ljudi, ki so se dotaknili mojega življenja. In si zapomnil veliko imen psov - ker so se dotaknili moje duše.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #19 : 27 Marec 2007, 09:53:22
Še en članek na to temo http://www.animalhealthchannel.com/gdv/  ter moje vprašanje in odgovor dr. Zaninoviča na Delovi Veterinarski svetovalnici.


Zasuk želodca


Kristinca sprašuje:
Pozdravljeni. Zasledila sem, da pri nekaterih pasmah lahko pride do "zasuka želodca" oziroma angleško boat ali gastric dilatation volvulus . Mi lahko o tem napišete kaj več. Prebrala sem tudi, da se pri teh pasmah (Akita, Irski seter, Labradorcih,..) svetuje raje dva manjša obroka na dan, kot en večji. Poznam pa tudi nekaj lastnikov psov oziroma vzrediteljev, ki dajejo po en obrok dnevno. Kaj, glede na vaše znanje in izkušnje, svetujte vi? Hvala za odgovor. Lp, Kristina

Dilatacija in zasuk želodca je najpogostejše, visoko rizično stanje na veterinarskih urgencah. Hud in hiter potek bolezni in čakanje da se bo stanje samo po sebi izboljšalo je največkrat vzrok za pogin živali. Nastanek bolezni ni dokonca pojašnjen, dejstvo je, da praviloma zbolevajo velike pasme z globokim prsnim košem. Pes se, ponavadi par ur po obilnem obroku, začne nemirno prestavljati, poskuša bljuvati in ob tem spravi le nekaj spenjene sline iz sebe, trebuh se začne vidno napihovati, žival se uleže, umiri in v nekaj urah pogine.
Značilno je, da se zasuki pojavljajo v serijah, največkrat ob spremembah vremena dobimo na kliniki več primerov v istem večeru ali noči. Sprožilni dejavnik je verjetno stres, zaradi katerega želodčna zapiralka - kardija, ne dovoli podrigovanja in plin, ki se nabira v želodcu zaradi fermentacije hrane ali zaradi aerofagije - požiranja plina, napihne želodec. Ta se zaradi napihovanja začne sukati v smeri urinega kazalca in ob tem zasuče požiralnik in zapre tudi izhod iz želodca - pilorus. Uhajanje plina iz želodca je s tem onemogočeno in nadaljnje napihovanje želodca povzroči hude ovire v cirkulaciji krvi, vazomotorni kolaps in smrt.


Kristinca & Florinca


Person

  • *
    • Prispevkov: 556
    • Točke: 2
Odgovori #20 : 27 Marec 2007, 14:45:34
Zato, ker zadihan pes, ki mu takoj po intenzivnem gibanju daš vodo ali hrano poleg le-tega zaužije tudi ogromno količino zraka, ker pospešeno diha. S tem dobimo želodec, ki ne samo, da je poln vode ali hrane, dodatno ga raztegne še zrak.
Aha, s tem se strinjam ... torej isti efekt kot hitro goltanje hrane.
Citiraj
Ko se hrana izprazni iz želodca dobiš v bistvu zračno kroglo, ki lahko poškoduje želodčno steno, ker je le-ta preveč raztegnjena, prav tako tudi vse vezi, ki želodec "držijo" na mestu.
Torej se potem zrak sam s prebavo takoj ne izloči ... torej neki podobnega, kot če človek "poje" zraven hrane preveč zraka ... te tudi grozno boli trebuh.
OK, torej potem je potrebno samo paziti, da ne bo pes pred obrokom izvajal fizičnega napora (tekanje, skakanje, ...) ... potem en kratek sprehodek okrog hiše (malo počasne hoje, vohanje) ne bo nič škodil :)

Hvala

... Pluto, the golden retriever, itak ... :)


doggy

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 4
Odgovori #21 : 28 Marec 2007, 12:11:54
Ja, v bistvu podobno. Poznam celo primer nemške doge, ki je fasala zasuk želodca, ko so ji takoj po sprehodu dali piti vodo in je požlampala pol karnistra vode - čez 2 uri je bila na operacijski.



eva

  • *
    • Prispevkov: 1.325
    • Točke: 3
  • Živa in Dru
Odgovori #22 : 13 April 2008, 22:02:54
Mene pa zanima če je torzija možna pri mladiču.



irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #23 : 13 April 2008, 22:23:45
seveda. prav tako kot pri odraslem psu.

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #24 : 14 April 2008, 07:18:56
Seveda je torzija možna tudi pri mladičku.Vem za primer 6 mesecev stare psičke,ki je poginila zaradi torzije.No,tudi mi smo jo fasali,vendar uspešno preživeli.Basseti so namreč tudi pasma,ki ima predispozicijo za torzijo.Tudi naši psi imajo strogo mirovanje po obroku,vendar pa je pri samcu prišlo do torzije zaradi goltanja hrane,ker se je bal,da mu bo psica pojedla še njegovo.Vsekakor je boljše da pes je vsaj 2x dnevno,da nima namočenih briketov in da v primeru,da vseeno pride do torzije ob operaciji nzahtevate "gastropexio" ali prišitje želodca.Če se to ne naredi,je zelo velika verjetnost,da se vse skupaj ponovi.Ali pa še slabše,lahko pride celo do zasuka vranice.
LP Tjaša



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #25 : 14 April 2008, 11:22:06
Kako pa je s prišitjem želodca, da se ne more zasukati? A se to v Evropi sploh počne?

Ko je bilo še po televiziji šolanje vodnikov vojaških psov v Ameiki, so v eni oddaji povedali, da že nekaj let vse pse preden jih sprejmejo v službo operirajo. To so pa povedali, ko jim je en NO par tednov pred odhodom v penzijo, čez noč poginil zaradi torzije želodca.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #26 : 14 April 2008, 13:52:23
vsi veterinarji to počnejo, ker se želodec takoj potem spet zasuče, če ga ne prišijejo. mislim da nobenemu veterinarju ni v interesu uspešno opravit operacije, potem bi pa pes čez pol ure spet imel zasuk.
mojemu psu so ga prišili, čeprav ni imel zasuka. ampak ko so bili že ravno tam... :)

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #27 : 14 April 2008, 14:00:44
Aha! Zanimivo, ker o tem sploh še ni bilo govora. Samo, da se pol itak ponovno zasuče...

Super pol!

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #28 : 14 April 2008, 14:04:54
ne vem kakšno je stanje v ljubljani, ampak v mariboru praktično nimaš kam peljati psa z zasukom, ker je za operacijo potrebna inhalacijska narkoza. v mariboru imata to dve ambulanti, če pa takrat ko se pes odloči met torzijo dežura ena druga ambulanta...
sovražim misel na to, da bi kdo od mojih imel zasuk.

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #29 : 18 April 2008, 10:45:18
vsi veterinarji to počnejo, ker se želodec takoj potem spet zasuče, če ga ne prišijejo.
To pa ne bo čisto držalo. Poznam kar nekaj psov, ki so imeli zasuk (enkrat), pa jim potem niso prišili želodca. Lastniki pa tudi tega niso izrecno zahtevali.