kliker

ninci · 290005

rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #660 : 28 Avgust 2012, 18:06:04
Evo, ravno je pregnal velikega sivega medveda. :) Smo ga ravnokar opazovali.

V ZOOju je že bil in se je vedel še kar na IGNOR. Tu pa ga celo še spodbujamo tako da...

V bistvu ima IGNOR do živali na lokacijah, kjer mu je to prepovedano. Me ta nagon niti ne moti toliko :)

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #661 : 28 Avgust 2012, 18:32:36
Pasji nagoni se morajo obvladovat in ne zatirat. To ti je pa naj bo glavni moto dela/življenja s psom.

Pa veselo klikanje še naprej...............če pa bodo nagoni še zmeraj močnejši od klikanja oz. nagrade pa nazaj za "štiri stene". Samo pazite, da Vas čas ne povozi ;)



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #662 : 28 Avgust 2012, 18:44:44
Pa saj doma sploh nima lovskega nagona. Tu se tako obnaša, ker ga v to spodbujamo...

Bova doma se naklikala...

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Saga

  • *
    • Prispevkov: 288
    • Točke: 0
Odgovori #663 : 28 Avgust 2012, 18:55:27
Zakaj pa pri babici vzpodbujate?



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #664 : 28 Avgust 2012, 19:03:56
Ne vem, zdi se mi da je prav da ima kraj, kjer je svoboden. Tu itak ni avtov in nima nevarnosti.

Spodbujamo pa v smislu, da ko pride nazaj ga pač pobožamo...

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #665 : 28 Avgust 2012, 20:20:20
Glej. Sama boš zelo težko kaj koristnega naredila, ker ti niso jasne niti osnove. Nujno rabiš nekoga, da ti pokaže kako se dela in pogleda, kaj delaš narobe.
Drugače pa: ja na začetku se dela v okolju, kjer ni motenj. Da se pes lažje skoncentrira. Pa navaditi se mora na nov način dela - zlasti zatrti psi, pri katerih se je zatiralo samoiniciativnost in se je nagrajevalo pasivno izvajanje ukazov potrebujejo kar nekaj časa da se sprostijo in začnejo pri učenju aktivno sodelovati. Ko pes dobi veselje do dela in sodelovanja z vodnikom (ki je še pomembnejša od same hrane oziroma igre) so motnje čedalje manj pomembne. In če svoje nagone sprošča med koristnim delom, ne bo imel potrebe zdovoljevat jih na neprimeren način.


rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #666 : 28 Avgust 2012, 20:47:34
...Sam in ne sama bom težko kaj naredil in ne naredila.... :o

Seveda so mi jasne osnove in še kaj več.

Pa saj da psa naklikaš sploh še ni nobena filozofija.

KLIK - PAVZA - PRIBOLJŠEK
Pa paziš, da pes ne vidi priboljškov dokler ne klikneš.

Saj tu ni nekaj, da bi lahko počel narobe   ???

Razen to, kar sem pač že ugotovil, da imaš lahko preslabe priboljške ali pa da priboljška ne dobi ob pravem času in pa pes mora biti 100% skoncentriran.

Al kaj si mislila s tem, da mi niti osnove niso jasne? Za psa naklikat al si mislila kasnejšo vadbo s klikerjem?

Ker za tisto tapravo vadbo oz. trening me res še čaka ogromno videoposnetkov in literature....  :o :o

Je pa pes odkar sem prenehal s CM postal precej bolj odprt, vede se bolj prijetno/sproščeno...

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #667 : 28 Avgust 2012, 20:51:54
Lovski nagon se sicer da obvladati po kliker sistemu. Vendar moraš delat zelo sistematično, kar pomeni, da nekaj časa na sprehode hodiš tja kjer NI divjadi in postopno za kratek čas kjer divjad je in imaš delavne sprehode. Ogromno dela. Načeloma moraš naučiti nadomestno vedenje. Recimo vidi divjad in se obrne k tebi po rundo cufanja s pravim krznom ali čem podobnim ali pa mega dober priboljšek.

Vse je odvisno kakšnega psa želiš, kakšen imaš odnos, kak način ustreza tebe in psu...Pravzaprav je odvisno od tvojega življenjskega stila.

Moja  je razvila letos preganjanje veveric. Pa imam OGROMNO prilike potrjevati ignoriranje veveric. Nagradim točno tisti moment, ko počne karkoli drugega (tudi sproščeno šnofanje po tleh) in seveda kadar je pozorna name. Pa gre zelo hitro 50% obroka. Sedaj preganjanje veveric postopno izveneva.

Pravzaprav če pravilno delaš s klikerjem oz. kliker sistem. Je popolnoma vseeno če imaš sir, poli salamo, surovo ali pa brikete. Ker bo nagrada (hrana) pridobila na vrednosti. Je pa treba menjat priboljške, okuse...s tem se tudi prej napreduje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #668 : 29 Avgust 2012, 13:39:28
Kakšna pavza? Na začetku se trudiš, da je čas med klikom in nagrado čim krajši. samo toliko, da vzameš ze pripravljen priboljšek in ga daš psu. Ne da šele bezaš priboljšek iz žepa ali vrečke.
In ja, psa naklikat je zelo preprosto, pa kljub vsemu ljudem, ki se tega lotijo prvič povzroča veliko težav. Včasih nezavedno delajo napake, ki psom, zlasti tistim, ki so z njimi prej delali na druge načine, zelo otežujejo učenje. Ali molijo psu kliker pod nos, mahajo z njim okrog, mu kažejo hrano pred klikom, delajo nanavadne geste, se s psom pogovarjajo ali mu kaj ukazujejo, so živčni in se jezijo......Pravzaprav je nenavadno veliko ljudi, ki čez to prvo stopničko ne zmorejo. In potem govorijo, da psu ni do klikanja ali pa da je metoda zanič.
Dejstvo pa je, da se mora izuriti in  klikerja navaditi tudi vodnik, ne samo pes. Potem je vse zares preprosto. Lahko se dela tudi vaje "na suho" brez psa (recimo gledaš košarko, pa izmenično klikaš recimo vsak met na koš, podajo, dotik žoge ob tla....Precej poučne in zabavne so tudi igrice, ko mora en vodnik igra psa in ga mora drugi nekaj naučiti samo s pomočjo klikerja)
Tukaj so lepo prikazane tiste prve vaje, ki jih ponavadi učimo pse (potem, ko so že naklikani). Zelo simpatično, ker jih izvaja ovčka: http://www.youtube.com/watch?v=YKnSls3zz9A&feature=player_detailpage


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #669 : 29 Avgust 2012, 14:40:48
Mislim, da gre tu za Osnove...pa ne s klikerjom, ampak osnove, kot so to, da pes ne rabi svobode, ker ni prostoživeča živalska vrsta. Nikakršno preganjanje divjadi ali medveda ni ravno osnovno zaželjeno. Pa recimo osnove o obvladovanju pasjega nagona oz. še bolj natančno, kaj je nagon in kako ga pravilno usmerit. Preganjanje to pač ni. Recimo da imaš občutek da ima pa tvoj pes noro fejst razvit lovski nagon...pa pojdita v LKD. Tam nagone usmerjajta v lov (ja lov in preganjanje divjadi ni glih isto, no).

Se bom ponovila - Svoboda je stanje duha in ne fizična omejitev  ;) Ko bo pes obvladal svoje nagone in bo srečen s tabo (brez da medveda ganja)...no pol bo zares svoboden. To da je lahko tukaj lutalica in lahko pumpa svoj nagon...ni glih to to.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #670 : 29 Avgust 2012, 17:33:45
Jao, mislim da si narobe razumela. Ni to neko preganjanje divjadi čez vso vas in ves širni gozd. Samo da jo odganja od hiše, ko se npr. medved dovolj oddalji od hiše ga pusti namiru.

Tu imamo tudi mi ZELO veliko korist, saj smo na dvorišču varni. In ja, mislim, da sem se z lovskim nagonom narobe izrazil - nisem vedel, da se boste zapičili v to. Je bolj varovanje. Tu pes nima nobenega cilja divjad ali pa medveda ujeti, pač pa le odgnati od hiše.

Svobodo sem pa mislil pač, ne umsko temveč fizično. Da se zdivja po mili volji, da ni v pesjaku...

Kaj ko bi se vrnili na temo "kliker"?

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #671 : 29 Avgust 2012, 18:11:48
Kakšna pavza? Na začetku se trudiš, da je čas med klikom in nagrado čim krajši. samo toliko, da vzameš ze pripravljen priboljšek in ga daš psu. Ne da šele bezaš priboljšek iz žepa ali vrečke.
In ja, psa naklikat je zelo preprosto, pa kljub vsemu ljudem, ki se tega lotijo prvič povzroča veliko težav. Včasih nezavedno delajo napake, ki psom, zlasti tistim, ki so z njimi prej delali na druge načine, zelo otežujejo učenje. Ali molijo psu kliker pod nos, mahajo z njim okrog, mu kažejo hrano pred klikom, delajo nanavadne geste, se s psom pogovarjajo ali mu kaj ukazujejo, so živčni in se jezijo......Pravzaprav je nenavadno veliko ljudi, ki čez to prvo stopničko ne zmorejo. In potem govorijo, da psu ni do klikanja ali pa da je metoda zanič.
Dejstvo pa je, da se mora izuriti in  klikerja navaditi tudi vodnik, ne samo pes. Potem je vse zares preprosto. Lahko se dela tudi vaje "na suho" brez psa (recimo gledaš košarko, pa izmenično klikaš recimo vsak met na koš, podajo, dotik žoge ob tla....Precej poučne in zabavne so tudi igrice, ko mora en vodnik igra psa in ga mora drugi nekaj naučiti samo s pomočjo klikerja)
Tukaj so lepo prikazane tiste prve vaje, ki jih ponavadi učimo pse (potem, ko so že naklikani). Zelo simpatično, ker jih izvaja ovčka: http://www.youtube.com/watch?v=YKnSls3zz9A&feature=player_detailpage


Pavza je bila mišljena pač čas med klikom in da vzamem priboljšek. Mogoče sekunda ali dve.

Kasno mi je, da med klikom mirujem - da pes ne poveže moje kretnje z priboljškom.

Tudi to, da moram biti pri VSAKEM delu s psom MIREN in odločen mi je popolnoma jasno. (Še od CM :))

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #672 : 29 Avgust 2012, 19:50:25
no pa že ...recimo da se lajanje uči skupaj z ne-lajanjom...ti je lah čist fajn trik, ki nima dosti veze ne s čuvanjem ne z lovskim nagonom je pa oboje uporabno  ;)
Lahko recimo z naučenim trikom ''čuvaj ga'' nagrajuješ. Torej najprej naučiš psa obojega (''čuvaj ga-torej lajaj na bav bav'' in pa prekinitev tega vedenja) in potem lahko to izkoristiš kot del nagrade. Veš psu je nagrada marsikaj  ;) in samopotrditve, ki si jih sam ustvarja so lahko prednost, če jih izkoristiš lahko so pa velika slabost, če jih pustiš, da jih izvaja po svojem principu. Skozi učenje s klikerjom imej to v mislih da ni vse v priboljšku.  ;)

Če na kratko povzamem:
- če psu dovoliš lajanje na medveda, kot čuvajski funkciji s katero se samopotrjuje - ni ok
- če psa naučiš da je lajanje trik in da temu sledi tudi prekinitev te vaje/trika je to lahko povsem ok, ker boš imel kontrolo nad njegovim ''nagonom''. Kot nagrado pa lahko uporabiš njemu ljub trik ''drži medveda''. Vse to lahko počneš takrat ko pes razume da je to vaja in ne izpihavanje nagona na vseh ventilih.  8)

Primer: moja psica za nagrado dobi trik obrat okoli svoje osi...kaj ji naj, če se pa rada suče ::) in bolj kot je zadovoljna bolj fajno ''salto'' izvede. In če med treningom poleg ''piškotkov'' (onih od prej omenjenih) in igre dobi za nagrado trikec dela še bolj z veseljem, ker vidi da ji ''dam'' tisto kar je njej vredno na fullllll.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #673 : 29 Avgust 2012, 20:12:46
To je teritorialnost in ne lovski nagon. Če je potrebna, potem je ok - samo pazit je treba, da ne začne brez veze "pumpat" ob ograji oziroma meji. Kar pomeni, da moraš imeti nad njegovim vedenjem kontrolo - ko zahtevaš mir, se mora umiriti in ko ga pokličeš, mora priti. Čuvanje je nagonsko vedenje, ni ga potrebno učiti, je pa potrebno učiti ga obvladovati ta nagon. Pri čemer lahko uporabiš tudi kliker, ni pa nujno. Čuvanje ni trik in se ga ne uči kot trik. Lahko pa kakšen trik uporabiš pri kontroli tega vedenja. Pri nas smo recimo imeli zelo preprost trikec "tač", pri katerem se je psica morala dotakniti dlani s smrčkom. Trikec je imela silno rada, ker mu je vedno sledilo še nekaj zabavnih in dobro nagrajenih trikcev, pa kašno kratko in prijetno delo, recimo iskanje igrače, potem pa svoboda. Poanta je seveda v tem, da mora pes, ki se hoče dotakniti dlani, do te dlani priti, ne glede na to, kje se prej nahaja. Kot odpoklic, a za psa nekaj povsem drugega. Na ta način sem lahko dobila psico zelo živahno in samostojno pubertetnico, ki je navaden odpoklic občasno preslišala  v hipu iz katerekoli nepredvidljive situacije - miši, mačke, psi, zajci, konji, celo dreki in mrhovina. Ko je dozorela, ta bypass ni bil več potreben - razen včasih za veselje.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #674 : 30 Avgust 2012, 16:26:57
Ne seveda čuvanje samo po sebi ni trik ampak nagon. Ampak poznam zelo malo psov, ki čuvajo kot se čuva (mirno a odločno, ko je potreba in da se znajo tudi resetirat v normalno stanje) Večina SE pumpa pri ograji/meji, pri čemer jih lastniki še spodbujajo češ ''lej kak je fajni dober pes ko je tak čuvaj neustrašni''. Zakaj imam občutek da je tako? Ker večina takih psov ne zna mirno počakat na medveda/vlomilca... in ga pregnat/zadržat ampak hipno trzajo na vse in se niso sposobni tudi ob navadni mački čez sosedov plot koncentrirat na vodnika. Dober čuvaj za moje pojme je tudi tak pes, ki se zna ustavit, ko mu vodnik to poveljuje ne glede na to kolikšen dejavnik je na drugi strani. Ker bi psu bilo kristal jasno da ima vodnik situacijo pod kontrolo.

Zato pravim trik v stilu ''lajaj'' v kombinaciji ''mir''.  ;) evo ena naša buča je prej lajala za Đdabe non stop. V bistvu na veverce. Določen del naše familije je bil čist navdušen ''Lej kak naganja gobarje in s tem jo učimo, da bo tud vlomilca...'' Mmh pa ja de  ::) To njeno čuvanje (kvazi čuvanje za moje pojme) je šlo meni na živce pa smo jo naučil da laja na ukaz ''drži ga'' kjer koli, kdaj koli, na kogarkoli...ampak ker ima zraven še prekinitev njenega najljubšega ukaza je problem obvladljiv. Še vedno zarjove (ker klasičen hov to ni  ;)) ko se cigani šetajo po vasi. Ni nobenga več blizu  8) se pa ne pumpa več pri meji.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


cumulus

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #675 : 30 Avgust 2012, 17:56:28



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #676 : 30 Avgust 2012, 20:54:26
Ne seveda čuvanje samo po sebi ni trik ampak nagon. Ampak poznam zelo malo psov, ki čuvajo kot se čuva (mirno a odločno, ko je potreba in da se znajo tudi resetirat v normalno stanje) Večina SE pumpa pri ograji/meji, pri čemer jih lastniki še spodbujajo češ ''lej kak je fajni dober pes ko je tak čuvaj neustrašni''. Zakaj imam občutek da je tako? Ker večina takih psov ne zna mirno počakat na medveda/vlomilca... in ga pregnat/zadržat ampak hipno trzajo na vse in se niso sposobni tudi ob navadni mački čez sosedov plot koncentrirat na vodnika. Dober čuvaj za moje pojme je tudi tak pes, ki se zna ustavit, ko mu vodnik to poveljuje ne glede na to kolikšen dejavnik je na drugi strani. Ker bi psu bilo kristal jasno da ima vodnik situacijo pod kontrolo.

Pri nas doma prodajamo odličen jabolčni kis iz hrušk.............pa naprej ne pravt ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #677 : 30 Avgust 2012, 21:25:14
Tud iz hrušk se da naredit kis, samo jih je škoda.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #678 : 31 Avgust 2012, 16:17:14
Se da pri nas dobit v zameno za hruške in kis (bi rajši vsako posebej)-> kopune. Kikirikajo tako kot veliki petelini samo nimajo kaj pokazat  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #679 : 31 Avgust 2012, 16:37:44
Ko se ne bi enkrat že menila, bi ti človek mogoče še kaj verjel ;) ................tudi nekateri drugi niso daleč stran :o

Prepuščam temo nazaj interaktivnim expertom :o



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #680 : 31 Avgust 2012, 16:48:02
 :) sam da ti ni dolgčas.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #681 : 30 November 2012, 22:44:37
Nisem prepričana, če to spada v to temo, pa nisem želela nove odpirat. Zanima me samo ali mi lahko kdo predlaga kako fajn knjigo o klikanju  ;D Sva bolj začetnika, pa včasih nevem kako in kaj, pa ne bi rada za vsako figo na forum pisala, pa da dobim malo tudi nekih osnov, takih konkretnih za delo.
Hvala ;D



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #682 : 30 November 2012, 23:44:00
Nox sicer knjige ti ne morem predlagat, lahko si pa pogledas kanal uporabnice kikopup na youtubu. Ima ogromno videov, tudi ciste osnove kot tudi naprednejse trikce. Meni osebno so recimo videi boljsi kot pa branje literature (recimo pri klikanju je vazen tajming, zato je tudi lazje ce dejansko vidis kdaj kliknit, sploh ko se se ucis, kot pa da si o tem samo preberes  :P )

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #683 : 01 December 2012, 08:39:02
Click for Joy, Clicker training the perfect fondation, no pa tudi Teaching with reinforcement, ki v osnovi ni glede klikanja, je pa taka pasja biblija za nas lastnike, ki želimo čimbolj razumeti in usmirjati psa v želena vedenja.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #684 : 01 December 2012, 13:24:11
Hvala, bom posnetke gledala, ko bo čas, knjige pa naročila, ker vseeno mi je všeč branje, pa bi rada kaj tak prebrala, koristnega ;D



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #685 : 05 December 2012, 09:29:58
Tule imaš nekaj naslovov knjig http://www.kliker.si/?q=node/65
Drugače pa prej predlagano je super, če se le da pogledat  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #686 : 06 Januar 2013, 20:54:18
Sem prebrala eni 2 knjigi, si malo ogledala posnetke, prebrala kar nekaj zapisov na kliker.si.. Pa sem poskusila nekaj novega, pa ni blo uspeha  :-\ ... Sva se učila priklon (ki ga zdaj zna) in je trajalo dolgo, da se je naučil besedo (pač kaj pomeni), zdaj zna, ni pa nikoli sam od sebe ponujal tega obnašanja, nikoli, razen pač zdaj tudi, ko se malo zmede in ne ve točno kaj hočem od njega (ali sem nerazločna ali kaj podobnega) mi kdaj sam od sebe ponudi priklon. No zdaj se učiva prosi (že kar dolgo) in pozna gib roke, pač da je roka nad smrčkom, takoj ve kaj more narest, zdaj počasi uvajam besedo, pa me zanima kdaj morem rečt prosi, preden naredim gib z roko ali med tem? Sam od sebe mi tega nikoli ne ponuja, on samo gleda, je pozoren name kaj bom rekla oz naredla..

Probala sva tisto s škatlo, ko mu jo daš in potem klikaš vse, da bi pač se naučil, da more sam ponujat neke stvari in razvijat, pa ni šlo, on me je samo gledal, škatla ni bla zanimiva, sem jo malo migala, ga nagovarjala pa priboljške pod njo dala ali pa na njo, pa največ kar je prišel, je to da je dal tačko gor, to pa je tudi to..

Sem p'a brala v enem članku, da pač psi, ki niso že od malega ven naučeni na to, da morajo ponujat vedenja, da jih težko naučiš?
Drugače je zelo aktiven in živahen, pa rad dela, pa kar hitro določene stvari osvoji, pač tiste ki mu sedejo... Ampak včasi pač malo mi motivacije zmanjka, ko gledam kake posnetke kako je pri nekaterih preprosto pa hitro sami pogruntajo kaj in kako... Nox pa je vedno samo pozoren name, če želim kaj delat, recimo da bi se sukal v desno, da bi pol klikala vsak premik v desno, kak 1x kliknem je že konec, on je pol pozoren samo še name  ::)



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #687 : 06 Januar 2013, 21:08:43
Citiraj
Probala sva tisto s škatlo, ko mu jo daš in potem klikaš vse, da bi pač se naučil, da more sam ponujat neke stvari in razvijat, pa ni šlo, on me je samo gledal, škatla ni bla zanimiva, sem jo malo migala, ga nagovarjala pa priboljške pod njo dala ali pa na njo, pa največ kar je prišel, je to da je dal tačko gor, to pa je tudi to..

Sem p'a brala v enem članku, da pač psi, ki niso že od malega ven naučeni na to, da morajo ponujat vedenja, da jih težko naučiš?
Drugače je zelo aktiven in živahen, pa rad dela, pa kar hitro določene stvari osvoji, pač tiste ki mu sedejo... Ampak včasi pač malo mi motivacije zmanjka, ko gledam kake posnetke kako je pri nekaterih preprosto pa hitro sami pogruntajo kaj in kako... Nox pa je vedno samo pozoren name, če želim kaj delat, recimo da bi se sukal v desno, da bi pol klikala vsak premik v desno, kak 1x kliknem je že konec, on je pol pozoren samo še name  ::)
Ja tudi pri Dinotu je bilo na začetku ko sva začela (ampak jaz sem prej še brez klikerja nekaj 'ponesrečeno' poskušala :-\) tako, da me je samo gledal in kazal samo tisti trik, ki sva ga prej delala. Do zdaj ko sva začela s klikerjem pa se je že toliko 'sprakticiral' da mi ponudi veliko vedenj (ampak še vedno bolj malo tistega, kar se še nisva učila :-\). Poskusi najprej klikniti res za čisto vse - ko malo premakne tačko, se ozre (tudi če ne namerno), poskoči, zalaja ipd. Vsaj jaz sem prvič ko sva to delala od začetka klikala tudi take, da ni takoj obupal. :-[

Drugače pa pri nama kliker super funkcionira, mi je žal, da ga nisem uporabljala še prej (čeprav po drugi strani pa bolje tako, ker če ne bi naredila res ogromno napak verjetno). Edino jaz imam še malo probleme, kdaj klikniti - kadar hočem, da pes naredi še kaj več za klik (npr. da namesto da samo dvigne taco da jo tudi malo zadrži) potem to 'pozabim' in kliknem že takoj, čisto samodejno pritisnem v trenutku, ko dvigne taco ::) :-X - potem pa moram tako paziti, da kliknem sekundico pozneje. :D



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #688 : 06 Januar 2013, 21:14:49
Midva sva pa "glej me" se naučila narobe in ima v glavi, da glej me pomeni usedi se in me glej. Se pravi, da med gibanjem tega ni sposoben.

Zdej pa kako naj se to začneva učit na novo - spremenila bova povelje. Kako naj ga učim, da bo pogruntal da "look" - novo povelje pomeni samo to da me gleda in brez drugih omejitev?

Bo ok, če ga nagrajujem SAMO ko povelje ponuja sam, brez da jaz delam čudne zvoke in me sosedje gledajo, kot da se mi je zmešalo? Kdaj potem dodati povelje? Koliko časa naj mi sam ponuja vedenje preden dodava ukaz?

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #689 : 06 Januar 2013, 21:35:42
Verjetno si prej delala z vabo (torej si psa z hrano zvabila v ustrezen položaj) pa se je pes naučil biti pasiven in čaka, da mu boš pokazala kaj od njega hočeš. Taki psi rabijo precej časa, da ugotovijo, da lahko s svojim vedenjem povzročijo klik - torej da lahko igro vodijo oni in ne lastnik. Poleg tega pa se je s takim nič za mislt sistemom razvadil tudi vodnik.  Kot je že bilo napisano, klikaš vsak, tudi najmanjši približek (recimo da pogleda škatlo, potem da malce premakne glavo v tisti meri, zatem da se začne obračati proti škatli...) si pa na začetku lahko pomagaš. Ne tako, da psu kažeš škatlo, mu daješ not hrano ali kaj podobnega, saj s tem potrjuješ pasjo pasivnost, ampak se lahko recimo giblješ po prostoru tako, da bo pes če ti bo sledil prišel v bližino škatle (ampak se za škatlo ne zmeniš) pa takrat klikaš. pomembno je, da klikaš pravi trenutek (torej takrat, ko se še giblje in ne takrat, ko se ustavi).
Pri takih vajah je začetek zelo težak, porabiš zelo veliko časa za majhen napredek (predvsem zato, ker se učiš tudi sama, pa ne klikaš v pravih trenutkih, ne znaš si še pripraviti vaje tako, da bo psu olajšano delo....Ko se enkrat odpre, pa gre čedalje lažje in hitreje. Povelje daš šele takrat, ko je vja izdelana do konca in utrjena. Tudi gob je povelje.

Rooxye: izredno enostavno. Klikneš vselej ko te pes za hip pogleda, ne glede v kakšnem položaju je.