kliker

ninci · 290112

Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #690 : 06 Januar 2013, 22:25:04
Ja sem oz.še zdaj delam z vabo, pa bi zelo rada delala tako, da mora pes razmišljati, da si sam "gor pride". Torej ko se jaz premikam po sobi, njega tudi ignoriram? Ker sledil mi definitivno bo. Klikati v pravem trenutku načeloma znam, sem tudi pogledala posnetke pa vse, ampak že od začetka klilam pač med samim dejanjem in potem priboljšek.
Ali lahko to njegovo inovativnost in iznajdljivost, da bi ponujal dejanja še kako okrepim? Ker bi res rada, da bi bil bolj dejaven, ne pa vedno samo čakal na moj ukaz oz. gib roke, ki mu pokaže kaj more naredit.



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #691 : 07 Januar 2013, 07:59:29
Mogoče tako, da ga mentalno bolj zaposliš, da razmišlja tudi ko te ni zraven. Tiste žoge, ki imajo luknje ter vanje daš brikete potem pa kuža kotali in pada ven hrana. Da dejansko dela za hrano ;) Ali pa še drugi načini mentalne zaposlitve....upisi u YT: "dog mental stimulation".

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #692 : 07 Januar 2013, 08:52:15
Mogoce lahko se probas, da ponavljas sedi + klik + priboljsek, res hitro par minut, da se ful vznemiri, pol pa se ustavis in zmrznes. Verjetno bi postal nestrpen in se premaknil, in karkoli naredi namesto tega, da strmi vate, kliknes in nagradis.

battito animale


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #693 : 07 Januar 2013, 09:19:35
Ali pa ideja kako začeti s klikerjem iz ene knjige z osnovami klikanja, pojma nimam katere.

Daj na tla prazno kartonasto škatlo in klikaj vsako interakcijo z njo, ko jo pogleda povoha, da taco gor, karkoli dela. :) Če nekaj novega daš na sredo sobe bo pa ja šel pogledat kaj to je, najverjetneje. :)
Če ne bo delovalo takoj vrži not priboljšek, da bo dal glavo not. ;D Pol bo pa že poštekal, da je nekaj s škatlo.
Ampak klikaj na začetku res vse, samo da ne gleda tebe, ampak kaže zanimanje za škatlo. Tako bi se pes naj naučil na eni stvari, da različna vedenja prinašajo nagrado.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #694 : 07 Januar 2013, 09:50:34
Pri psih, ki so navajeni samo na vabo- se najbolje obnese, da imaš kliker in priboljške ves čas pri sebi in tekom dneva klikaš različna vedenja. Zna biti, da bi pomagalo tudi frcanje nagrade v stran,ker ga s tem odlepiš od sebe ali pa igra kot nagrada, če je dovolj velika vrednost. Pa med igro, ko se zavrti hitro klikneš, ko plane na igračo, jo stresa, obrne glavo, se oblizne, pretegne, da eno taco v zrak (naredi korak), premakne ravnotežje, meče svojo igračo, po markiranju ko zakoplje z zadnjimi tacami.

No so pa menda redki psi, ki se jim resnično ne ljubi razmišljat in jim je shaping muka, luring pa veselje. Sama sicer takega ne poznam.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #695 : 07 Januar 2013, 11:53:26
Citiraj
No so pa menda redki psi, ki se jim resnično ne ljubi razmišljat in jim je shaping muka, luring pa veselje.
Niso redki ampak jih je celo zelo veliko. Pa niso taki sami od sebe, ampak so se tega navadili med šolanjem. (še bolj zatrti so tisti, ki so bili šolani po metodah, kjer se uporablja aversive, ker so se iz izkušenj naučili, da samoiniciativnost pomeni kazen). Dodaten problem je v tem, ker so se na tak nič za mislt sistem dela navadili tudi lastniki, pa nimajo potrpljenja da bi porabili nekaj treningov zato, da pes pogrunta, da mora priti iz točke A na očko B, če pa lahko to preprosto dosežejo v par sekundah, č psu pokažejo z roko ali ga vodijo s hrano.
Po mojih izkušnjah je takim psom/vodnikom lažje najprej delati s tarčo kot pa takoj iti na shaping.
Primer: najprej psa naučiš, da se s smrčkom dotakne dlani. Kar je izredno enostavno. Zatem to tarčo (dlan) zamenjaš z drugo (recimo pokrovček od skute). Tega najprej držiš v dlani, tako da je vaja povsem podobna dotiku dlani. Potem ga držiš s prsti, kasneje ga daš iz roke...in imaš podlago za kup zanimivih trikcev. Kamorkoli daš pokrovček, tja bo pes šel. Če ga daš na vrata, ga lahko naučiš da zapre vrata, če ga daš na štekar ugasne ali prižge luč, uporabno je tudi za vajo naprej. Ni težko niti za vodnika niti za psa. podobno lahko naučimo psa da se dotakne tarče z taco (na začetku imaš večjo tarčo, recimo predpražnik, če pes ne pokaže zanimanja se lahko giblješ po prostoru, pes ti sledi in ko slučajno pohodi predpražnik klikneš) Tudi iz te osnove lahko izvedeš kup trikcev in tudi čisto resnih vaj. Med tem časom sta se oba pes in vodnik že dobro navadila na kliker, pes se je tudi že sprostil, začel je malo mislit in približno ve, kaj se mu splača poskusit da bo dosegel klik....no takrat se pa splača prinesti notri škatlo.
Pa dejansko se je treba izogibati vodenju psa, nastavljanju hrane itd. ne zato, ker bi bilo s tem v osnovi kaj narobe ampak zato, ker smpo se namenili, da bomo psa (in sebe seveda tudi) pripravili do tega, da bo začel mislit.

Ob tem pa lahko vadiš tudi capturing - ko ujameš vedenje, ki te zanima. Ko je že bil omenjen poklon....jaz sem poklon najlažje dobila, če sem kliknila tik preden je pes skočil (na kavč recimo).


Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #696 : 07 Januar 2013, 15:11:22
Super, bom poskusla, bom klikara na sprehodu veliko, že imam pogosto igranej za nagrado, ker žoga je več kot priboljšek  ;D

tole s tarčo sva pa že začela delat, pa bom razvijala.

Hvala za nasvete, boma se vrgla na delo, pa bom se oglasla, če bova imela še kako težavico ;D



rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #697 : 12 Januar 2013, 21:09:55
Evo motivacija za tiste, ki se trudite s klikerjem.
http://www.youtube.com/watch?v=F1DORI9bDBU

 :P

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #698 : 13 Januar 2013, 18:56:39
In morda kot dodatek.
NE uporabljajte ukazov. Niti na začetku ne razmišljajte kako bo vaji ''ime''. Samo nekaj počet. Da se tudi vi naučite, da se najprej oblikuje vedenje šele potem se ga poimenuje.
V mojih začetkih klikanja sem konstantno psu ponavljala kaj želim od njega  ::) Preobrat sem dosegla s tem da sem se lotila nečesa kar ni imelo ''imena''. O tisti časi  :-[

Druga stvar za vklop razmišljanja pri psu pa je kako učiš vajo. Npr. da želiš brez vabe doseči da gre nekam (čez obroč, v škatlo) mu nastaviš predmet tako, da ga blokiraš s svojim telesom, steno, omaro...kakor koli važno je da pot oz. izvedbo narediš tako, da praktično ne more drugač. S tem mu zagotoviš 100% možnost uspeha.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=psftZGHWHvM#!

Če seveda še vedno pes ne gre v željeno smer (kar je redko) si v prvi vrsti pomagaš s prej naučeno tarčo. Tarča je zelo enostavno - vabljenje. Ampak pri tarči lahko pes zraven še razmišlja na kaj drugega kot na hrano v roki ;)

Ter seveda če ste v začetku klikanja - izbirajte si povsem osnovne vaje in preidite na trikce po tem ko se obvlada osnova.  ;) Vaja pozornosti, pa tarča v več oblikah, pa obrati (ki jih brez večje škode lahko z roko nakažeš)...in da kot vodnik dosežeš ''state of mind'', da se ne vabi s hrano, da se zram ne govori ukazov, ki jih še ne zna, da dosežeš timing klikanja...

Pa veselo klikanje  ;D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #699 : 14 Januar 2013, 04:02:18
Problem klasično šolanih psov je, da so statični in prilepljeni na vodnika. V tečajih redno uvajam uporabo klikerja, prav tako spodbujam tiste, ki imajo klasično šolane pse, da uvedejo v svoje delo klikanje in predvsem shaping.

Izkušnje so naslednje...
Nagrajevanje v poziciji (se pravi v vaji in na način, da se nagrado dostavi direktno v gobček) krepi statičnost in omejuje razmišljanje, zato naj bo prva poteza odlimavanje psa od vodnika in sprožanje psa v samostojno premikanje. Najbolje se obnese za začetek metanje priboljškov kar tako po prostoru in klikanje trenutka, ko pes priboljšek pobere. Potem sem prišla do zaključka, da je tagetiranje s tačkami za psa bolj dinamično in pripelje do hitrejšega razumevanja pomena samoiniciativnosti. Torej namesto, da se tarče dotika z gobčkom, se jo s tačkami, najbolje na način, da postaviš nekaj na tla, kar je zelo različno od osnovne talne površine in z metanjem hrane dosežeš, da gre pes čez to površino (najbolje na omejenem prostoru, recimo v hodniku, da gre zanesljivo čez površino) in klikneš v momentu, ko gre čez.

Pa če se le da, delaj s hrano, ker omogoča več ponovitev v krajšem času, poleg tega plen nagonsko močnejše pse še bolj zakrči.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #700 : 14 Januar 2013, 09:05:58
Problem klasično šolanih psov (seveda v najbolj pogosti oblike ne-tekmovalne šolanosti  ;)) je tudi v tem, da so na vodnika prilepljeni dokler so na radiusu dosega.  :P Ok v svetu ipota zna bit drugače, ker se pse šola konstantno z nekim ciljem. Vsakodnenvo uporabnim psom samo z zaključenim b-bhjem pa žal psi z največjim veseljem ''odlepnejo'' stran od vodnika, ker le ta ni za gledat  :P

Tudi če delaš tarčo na roko ali skutin pokrovček ni problema, ker itak nagrada pride iz nekje drugje in ne iz iste roke (razlika med nagrajevanjem in podkupovanjem oz. modeliranjem na hrano). Jaz vedno take pse naučim tarče tako, da sva skupaj na tleh (sedim pred psom npr.) pes je recimo da na moji levi pred mano, klikava dotik moje leve dlani (kasneje nrp skutinega pokrovčka), kliker je v desni in priboljške pa imam na svoji desni na polički ali mizici. Tako pes mora svoj nos obrnat kontra viru priboljška, da dobi klik. Poleg tega jaz avtomatsko pridobim sekundo časa za pot do nagrade.
Ključna razlika med klasiko in klikeraštvom.  ;) Pri klasiki, ki dela na priboljške se psa modelira...ampak še vedno je fokus psa na nagradi in ne izvedbi vaje. Pri klikeraštvu pa pes ve za kaj je nagrajen, ker med samo izvedbo ni fiksiran na vonj hrane. Tu pa odloča razlika tiste sekunde med potrditvijo in dostavljanjem sladkiša. Tako da tudi pravilno naučena tarča na dlan pri prej klasično učenem psu ne predstavlja nobene ovire (razen, če se v dlani ali pod pokrovčkom še vedno predolgo uporablja priboljšek).
Povsem enostavno se ta skutin pokrovček potem položi na tla in potrjuje psa za dotike. Takoj za tem se lahko s prav tem istim pokrovčkom psa uči tarče na brisačo/tepih/škatlo...
Seveda se pa lahko tudi takoj samostojno lotiš ''go to your mat''...ampak pri psu ki je bolano navezan na vohanje roke se razmišljanje prehitro ustavi.

Lahko se pa ubere pot klikanja tac tako, da psa naučiš stopit Na površino ki je rahlo višja (stopnica, škatla pred tabo, deščica...) se za delo tac v prvo velikokrat bolje obnese kot samo predpražnik recimo. Predpražnike psi dostikrat v življenju pohodijo pa se nič ne zgodi. Torej potrebuješ nekaj kar ni klasika bivanja  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #701 : 14 Januar 2013, 12:30:15
To, da klasično šolani psi ne gredo od lastnika je res (se zna nekaj podobnega zgoditi tudi s klikeraškimi, če ne paziš). Še bolj kot pri učenju trikcev se to pozna pri šolanju za reševane pse, kjer porabiš ogromno časa, da takega zavrtega psa sprostiš, da si upa stran od vodnika, da si upa navezati stik z neznano osebo, da si upa biti med iskanjem šef. Marsikateri žal nikoli ne zmore samostojno delat izven vplivnega območja vodnika.

Tudi pri dotiku tarče z nosom lahko spraviš psa stran od vodnika (ko recimo učiš psa da gre do stožca se bolj obnese dotik s smrčkom), so pa vaje s tacami res bolj dinamične.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #702 : 14 Januar 2013, 16:25:31
Da se razumemo, nalimanost na vodnika je super, dokler se le ta ne odloči, da bi rad klikal. Lunette, glede na sodobne zahteve pes itak nima kaj delat izven radia dosega vodnika. Ni pa kliker nobena magična palčka in nadomestilo za ne-vzgojo. In tudi ljudje, ki so za moje pojme vrhunski klikeraši, pa imajo popedenane pse, svojih psov ne vzgajajo s klikerjem, ampak tudi kdaj kakšnega začopatijo tako, kot je treba, da ne bi slučajno zavili v debato pro/contra klikanju ali klasičnemu šolanju. ;) To me vedno zmoti, ko se začne karkoli debatirati o klasičnem šolanju in klikanju, se ortodoksni klikeraši vedno počutite ogrožene. Meni je pa fino, da sem po duši klasik ampak tudi klikeraš, pa uporabim karkoli mi pade na pamet in kar se mi zdi v določenem primeru za lastnika in psa najenostavnejša in najrazumljivejša pot do cilja.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #703 : 14 Januar 2013, 22:59:14
Vsekakor ni to magična palčka, prav tako nima kliker kaj delat pod pojmom ne-vzgoja.
In seveda ni to debata kliker vs. klasika. Je pa bilo v debati kako delat s psom, ki zaradi klasike ne razmišlja. Torej kako mu vklopit sistem za delo brez modeliranja po klasiki. Načinov kako lahko modeliraš je pa več. Od tega, da vajo sedi delaš po sistemu potiskanja križa ob tla, do cukanja v zrak, do vabljenja pod nos s hrano ali pa tako, da vklopiš psu možgane.

O nalepljenosti na vodnika in radiusu ki sem ga jaz mislila pa ... pri večini klasike žal poznam učinek nalepljenosti zaradi radiusa kazni bolj kot pa zaradi radiusa nagrade-žal. K sreči so svetle izjeme. To da so po zakonu primorani biti blizu niti ne šteje. Se tale nalepljenost hitro pokaže tudi na ograjenih površinah. Dokler je hrana v igri ali pa doseg kazni se dela...dosti dlje pa ne. Seveda če govorimo o povprečnem lastniku ne-tekmovalno usmerjenega psa. Pri ''resnih'' tekmovalcih pa tudi že vemo, da kazen lahko prileti tudi preko ''satelita'' in jo konec koncev lahko psu predstaviš kot nagrajujočo. ;) Vse v vsem je mogoče.

Če pa ravno tema o klikanju...ja se da tudi s klasično učenim psom. Zna pa prvih nekaj seans trajati precej dolgo oz dosti dlje kot pri psu ki klasike ni občutil. Toliko, da tisti, ki bodo začeli klikat, da se ne ustrašijo oz obupajo ''mojmu pa ne gre''. Seveda gre. Ampak dolžina poti se ne meri enako hitro kot pri začetku z ''neobdelanim'' psom.

Kar se pa mene tiče sem pa bivši klasik, ki metode pozna od blizu in jih še od daleč več ne uporabljam. Imam še dosti novega za sprobat. Pa za enkrat daje rezultate hitreje kot tisto kar poznamo od prej. Če pa zato padem v skupino ortodoksnih klikerašev pa nebi vedla, glede na to da klikerjev sploh ne najdem že vsaj blizu leta ne. Nimam pojma kam sem jih založila med selitvijo. Pa kljub vsemu psi delajo. Vaje od blizu in vaje od daleč. ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #704 : 15 Januar 2013, 16:03:18
Ave, Lunetta!
........klasik, klikeras, pasji psiholog, instruktor.................me ne tvoji psi se vedno neizmerno zanimajo  8)

Mogoce kaksen seminar s tvoje strani v javnosti v prihodnje ??? :o

PS
Kaj pa v pasjereji vzrejate; rodovniki, studije, naloge, sledljivost, zdravje?
Cistokrvne ??? .......kaj ze ???  Mogoce pse ???



loncha

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #705 : 15 Januar 2013, 16:46:10
Pidog, pa a vidva z Lunette se res ne bi enkrat "zmenila" zasebno kaj in kako imata?? In ne, ona ni ne Klasik, ne pasji psiholog, skratka nič od naštetega..."home made šolanje"bi jaz temu rekla. Pa to še ne pomeni, da dela slabo in, da nič ne ve a ne? :) Vsakemu svoje. Brez zamere.   



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #706 : 15 Januar 2013, 17:06:21
da dela slabo in, da nič ne ve a ne? :)   

Baje ;D
Nobene zamere :-*



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #707 : 15 Januar 2013, 17:16:45
 :) ja pa kje sta bla tak dolgo  :-*
Home made al ne home made zan pa bit, da se tudi tisti, ki so ''uradno požegnani'' kaj naučijo. ;D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #708 : 15 Januar 2013, 18:14:51
A ni tako, da Pidog ceni samo home made?
Sicer pa:  večina uspešnih  klikerašev je na začetku dobro obvladala klasično šolanje. Skoraj vsi klasiki, ki so kdaj poskusili s klikanjem, so obdržali kliker vsaj kot označevalec vedenja. Tisti, ki so bili dovolj potrpežljivi in so se tudi nekoliko bolj poglobili v tehnike, niso šli več nazaj na klasiko. Je pa zelo dobro, sploh če delaš tudi z drugimi, če obvladaš več metod. Za popolne začetnike kliker metode niso lahke in nekaterim nikakor ne sedejo. Bolje da delajo recimo z vabo, kot da bi vztrajali pri metodi, ki je sicer boljša, a njim ne leži.

Tudi tisti, ki se grejo home made šolanje, se morajo nekje nekaj naučiti. Ali iz knjig, ali z opazovanjem drugih ali pa buh pomagaj iz TV oddaj. Učen ni noben na svet padu. So pa nekateri bolj nadarjeni in znajo tuje znanje nadgraditi s svojimi "izumi".


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #709 : 15 Januar 2013, 18:28:14
A ni tako, da Pidog ceni samo home made?

Če sklepaš po sebi in lunetti je odgovor vsekako DA!  ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #710 : 15 Januar 2013, 18:44:29
Jaz nisem home made. Lunette menda je. Torej ceniš vsaj eno od naju? Lepo od tebe.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #711 : 15 Januar 2013, 18:51:00
Lajk in pa skrajna zabava  :D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #712 : 15 Januar 2013, 21:19:48
oja a ja...med vsem kar sem (al pa nisem kvalifirirana :D) sem pravkar po kratkem sprehodu z mojo bando strigla mojo pudlo. Tako da med vsem sem še pasji frizer - dont forget ko se bo naslednjič naštevalo  :o :P

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


loncha

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #713 : 15 Januar 2013, 23:34:00
Čak mal ti Lunette  :P Tukaj izgleda kot, da se mal name spravljaš. Da ne bo pomote- zelooo dobra "home made" izvedba si!!   
Preverjeno :)



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #714 : 16 Januar 2013, 00:53:46
Lunette, poznam tudi zagrizene klikeraše, ki manjko v vzgoji rešujejo s "satelitom", ne znam pa psa vprašait, če se mu zdi to nagrajujoče   :o, bi pa dejala, da prej ne kot ja. 

Osebno me fascinira vse, od klasike, klikanja, do satelitske navigacije, kakovost inštruktorjev pa ocenjujem po njihovih rezultatih z lastnimi psi in rezultatih njihovih učencev. Tako, da je inštruktorjev, katere imam osebno za kakovostne, res malo.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #715 : 16 Januar 2013, 10:08:14
Loncha ne ne...tistim ki radi naštevajo (seštevajo, množijo)še pa još je namenjeno v dopolnitev seznama  ;)
Drugač pa hvala  :) lej domače je le domače  :D

Drugače pa ja...me zanima in fascinira use. Moja filozofija je taka, da je treba poznat vse plati, da se potem lažje odločiš za tisto ki ti leži.  ;) Na veliko škodo enega od psov je bilo to use tudi sprobano.  :( In ravno zarad tega se vedno znova z večjim veseljem vračam nazaj na pozitivo  :)

Res morda da nisem v ''inštruktorskih'' vodah, kar pa pomeni zgolj to da me poligon vaje ne zanimajo toliko kot me zanima sobivanje izven poligona. Poleg tega sem poligon prehodila po dolgem in po čez tolikokrat, da me tiste poti ne zanimajo več. Rada vidim več sveta. ;D
Na ta račun sem se ''vrgla'' v razumevanje pasje govorice, njihovo razmevanje, kako funkcionirajo in kako lahko z mojim znanjem pomagam tistim, ki poligona ne bodo videli. Ker so enostavno psi z ''izkušnjami''. Mi je mnogo večji izziv in veliko zadovoljstvo delat z odraslim zafuranim psom kot pa z mladičom, kjer lahko začneš s nule. In ogromen izziv ter še večje zadovoljstvo mi je ko takega psa pripravim, do tega, da se brez najmanjše sile sodeluje s človekom na kulturni ravni (po možnosti niti ne mojega). Ne zdj da želim zafurane pse...dejstvo je da so in da rabijo pomoč.
Evo koz da dobiš lep kos belega papirja pa na novo spišeš -mladiča. Ali pa da dobiš star, obdelan potrgan papri in ga lahko a)zmečkaš do konca in nosiš eno kepo v žepu (smrklji za gospodarjevimi nogami) ali B) ga restavriraš  ;)

Itak, da obstaja tisoš načinov in več...mene je pač prevzelo dejstvo, da se brez sile da delat z živalmi, ki so kot prvo krepko večje od mene (npr. konj). Potem je ta krepko večja žival še prestrašena, s slabim vzorcem, ne prenese kanček pritiska, ker se ti takoj zlomi ali s svojo maso on zlomi tebe. Potem psi, stari zafurani v smislu nevzgoje ali pa grdega dela z njimi - kako napredujejo s klikerjem (ali vsaj brez uporabe sile). Tega je toliko za naštevat  :)

Pa če dam na stran kdo od nas dela kako in kaj je po duši in kako se dajo metode kombinirat - Meni je pa od vsega najbolj carski tisti ''inštruktor'' (v navednicah za to ker me ne zanima a ima potrdilo od KZS al ga nima, večina tisti, ki kaj dam na njih ga nima-ker niso pod okriljem KZSja :D) ki se Prevzgoje uspešno loti brez Prisile. Da ima toliko pameti (ja..j..c za to ne rabiš  :P), znanja in idej, da težjega psa z znaki agresije popedena brez da ga rabi prizemljit ali osatelitit.

In pa da se vrnem skrajno na naslov teme - kliker. Kaj mi je najbolj fascinantno pri njemu? To da za samo šolanje/vzgojo/prevzgojo/zabavo... NE POTREBUJEŠ BESED  8)
Skrajna razlika npr. med klasičnim učenjem in klikerjem za vzgojo (pardon ker spet primerjam, ampak s primerjavo se najlažje raloži razliko ;)). Npr. lepega vedenja med srečevanjem ljudi pri klasiki poteka v stilu - prideš do statista ali znanca na sprehodu. Tik po novem letu, ko si je treba voščit. Psa moraš najprej potegnat nase, mu poveljevat npr. sedi, med tem pozdravljat znanca, se motat s povodcem, rokami, priboljški pod nosom, da držita vajo sedi...med vajinem pogovorom še psa popravlat nazaj na sedi (recimo da ga morajo eni še cukat umes). Ok zgodba na kliker - psa nagrajuješ brez da se rabiš z njemu še dodatno menit. Ker sori vaja ''sedi'' ne bo nikoli tako čudovito naučena, če jo enkrat izvajaš ohlapno in enkrat šolsko. Al je eno al je drugo. Ko delaš po klikerju - pa psa učiš šolske vaje takrat, ko se učita to. Ko pa se srečujete pa ga učiš, da se lepo vede tudi takrat, ko se z njemu NE pogovarjaš  ;) s tem mu vtisneš vzorec ''aha-ljudje-roke ven iz žepov-jaz kulturno čakam'' za to Ne rabiš ukaza/povelja/komande, zgolj psa ki razume nebesedna pravila.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #716 : 29 Januar 2013, 16:08:50
No, mi2 napredujeva, počasi  ::)
Zdaj pa me nekaj zanima, Nox postane mega naspidiran in razburjen, ko vidi, da bova delala (pač vidi hrano) in potem bi naredil vse, pa kar nekaj skače in se podi okol pa dela trikce, ki jih zna, torej sploh ni osredotočen, da bi maaalo vsaj poslušal ali kaj. Ali je bolje, da to malo ignoriram in počakam, da se malo umiri?
Zdaj je ta njegova vznemirjenost še malo nerodna, ker sem trenutno na mirovanju in imam nogo v longeti, hodim lahko samo z berglami, in on je seveda bil navdušen in mi je skočil direkt na obolelo koleno, kar seveda ni bilo ravno neboleče :-\ in zdaj sem nekako brez idej kaj delati. Rada bi, da bi nadaljevala malo , da noter tudi nekaj delava, saj ima zdaj občutno manj gibanja, ko ga jaz ne morem vozit na sprehod, pa mu je malo dolgčas.
 Zdaj sva na vaji, ko se z levo tačko dotakne pokrivčka in to že obvlada 8) zdaj se pripravljam, da dodam ime. Kdaj ga dodam, preden se dotakne, v trenutku, ko se dotakne? Zdaj bova šla na novo vajo, ko se pokrovčka (drugega seveda) dotakne z nosekom, tako da vsaj nekaj delava.



LacenS

  • Gost
Odgovori #717 : 29 Januar 2013, 18:24:49
mislim, da se ime začne vaji dajat postopoma. Prvo mora pes vajo obvladat...nato pa, ko naredi kar želiš-v tvojem primeru dotik pokrovčka rečeš ime vaje. In nekaj ponovitev tako...nato pa začneš "ime" pomikat "nazaj"...nato rečeš ime v trenutku, ko naredi kar želiš, končni rezultat pa je potem, da rečeš ime vaje in on to naredi :D.
Upam, da se še najde kdo, ki bo bolj razumljivo razložil :)



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #718 : 31 Januar 2013, 00:11:35
ko pes navdušeno ponuja neko željeno vedenje v končni izvedbi - začneš dodajat ukaz tik preden to naredi sam do sebe (se pravi ko je že skoraj na pokrovčku), in ja potem pomikaš ukaz vedno bolj "nazaj" :) plus, ko začneš dodajat povelje, ignoriraš vsa ponujanja tega vedenja brez da ti rečeš. Se pravi nagradiš izključno samo takrat ko ti rečeš/pokažeš. Tako se bo potem naučil, da določene stvari imajo svoje ime, in da se z njimi nič ne doseže če jih ponuja kar tako.

In še to, jaz ne bi čakala na umirjanje psa, ampak bi to energijo usmerila v bolj aktivne trikce, lahko tudi oddaljene od tebe, npr trikce s predmeti, kjer lahko tudi nagrado frcaš stran (škatlami, koši ipd), da preprečiš nezaželjena bližnja srečanja s kolenom :)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


masyka

  • *
    • Prispevkov: 104
    • Točke: 2
Odgovori #719 : 14 Februar 2013, 18:28:16
Še malo za vzpodbudo za vse, ki jih kliker (in target stick) še ni prepričal :).
Tole je Mili (Melange), potomka zavrženih staršev, ki jih je oskrbel in jim lepšo prihodnost zagotovil Kosovir. Stara je 4 mesece. In ja, v pasji temi sva zato, ker je Mili v resnici borderka – čistokrvna brez rodovnika :P.

http://youtu.be/kWhm-26QyKw

"Za vedno si odgovoren za tisto, kar si udomačil." (Mali princ)