relacija pes-vodnik

zarja29 · 3670

zarja29

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
: 05 Julij 2009, 09:01:27
Pozdravljeni,

sem ponosna lastnica mladega zlatega prinašalca (3.5 mesece), ki mi zadnji teden povzorča nekaj
težav... skupaj s taščo ::). Zelo lepo se je že odzival name, me poslušal in tudi vsakokrat pogledal, ko sem ga med igro poklicala... sedaj pa konec. Čisto pa ponori od veselja, ko zasliši taščin glas, ker mu vedno kakšne pribojške izven reda prinese ... piškote, pudinge, pasje palčke, kosti in mu vse pusti (jaz pa ne) >:(. Če bi tašča prevzela poleg pozornosti nase tudi njegovo vzgojo ne bi bilo nobenega problema, tako pa je.  Psa poskušam nečesa naučiti, pa ne gre več (ko je še bil pozoren name sem ga z lahkoto naučila sedi, tačka, prostor)... Kako torej spet povečati pasjo pozornost name, ker se jaz nenazadnje ukvarjam z njim? Naj ga imam skozi pri sebi, v stanovanju, itd? Kakršnikoli nasvet bi bil zelo dobrodošel, za čas dokler ne greva v malo šolo.

Hvala.

Lp,

Zarja



kamy

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0

Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2 : 05 Julij 2009, 10:43:16
To ravno ne, imej pa toliko samozavesti, da se ji lahko postaviš po robu oz. sploh poveš, v čem je problem. Načeloma se tašča naj ne bi vmešavala v vzgojo tvojega psa (v prihodnosti tudi otroka, če ga še nimata) in mora vedeti kaj lahko počne in česa ne. Če ji torej poveš, da tvoj pes ne sme jesti kosti in jih tašča naslednjič spet prinese, jih zagrabi in vrži v smeti.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 05 Julij 2009, 11:16:39
Imej psa pod kontrolo, hkrati pa taščo-kar bo težje. Bodi zanimivejša za sa, skači, cvili, mahaj z igračo in on naj vedno zmaguje, tako bo dobil veselje za sodelovanje. Učenje pa naj poteka skozi igro, zanimivo in dinamično. Uporabljal dobre priboljške, ne vedno briketov.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #4 : 05 Julij 2009, 11:19:34
Se mi zdi, da je čisto logično, da je pes pri tisti osebi, ki zastonj deli hrano in hkrati nič ne teži. Mislim, da je najbolj pametno, da se pogovoriš s taščo in hkrati poskrbiš, da je pes čimmanj v stiku z njo.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


zarja29

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 05 Julij 2009, 20:34:12
Seveda tašča točno ve, da ne sme... sem že veliko krat rekla, kaj in kako  :-\.  Ampak njej se živalca smili, če je "lačna" in cvili...
Bom poskušala biti bolj zanimiva od njenih piškotov :D... al pa jih bom jaz prinesla ::).
Pa še eno vprašanje... če se pusti, da med igro pes vedno zmaga, ne bo potem postal preveč dominanten??? Danes se mi je recimo zgodilo, da se je pes ulegel pred mano na hrbet in zahteval čohanje ( beri zalajal in nalahko zarenčal)... me je kar zadelo  >:D... tako sem uvedla čohanje le kot nagrado, namesto kakšnega priboljška ;)... Ah, ti kužki, so pa od sile!!!!

Lp,

zarja



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6 : 06 Julij 2009, 12:45:58
Igra mu bo postala bolj zanimiva. Naj te ne skrbi to z dominanco. Igračo menjaš za hrano v začetku, in to parkrat povadiš potem ga pa lepo naučiš, da spusti-saj bo že sam od sebe spuščal ko bo videl hrano. Prej smo mi imeli zelo vokalnega psa, godrnjal, lajaj, pel, renčal med vlečenjem. Ampak to me ni motlo. Dokler je vse to v igri je OK. Malo časa je potrebno, da ugotoviš ali ti grozi al se igra...
Pa čimprej v igralne urice ;)

Je pes slučajno zunaj? Sam s taščo. Močno odsvetujem. 

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #7 : 06 Julij 2009, 12:59:35
Uh, očitno tašča ne spoštuje tvojih pravil oziroma zahtev...
Probaj ji razložit situacijo, ampak verjamem da je težko. Veliko ljudi ima nek sindrom podkupovanja živali, tako kot to počnejo z otroci. Ponavadi so babice take, da otroke razvajejo in jim dajejo sladkarije kljub prepovedi staršev, zato da jih imajo otroci potem raje. Če se to dogaja na obiskih pomoje ni tak problem, večji problem je, če vsi člani živijo skupaj, kjer potem taka dejanja zbijajo vodnikovo/starševo avtoriteto in vlogo. Sicer ponavadi ne primerjam otrok in psov, ampak se mi zdi, da je tukaj situacija precej podobna. Če bo otrok/pes naredil nekaj narobe ali česa ne bo naredil, bo potem pri drugi osebi dobil potrditev ali potuho, lastnik/starš pa izpade strog, nepravičen, nezabaven itd itd.

Kdo pa hrani psa in se sicer največ ukvarja z njim?
Najbolje je, da je to ena oseba (ti) in v takem primeru se mi zdi fajn, da se pred obrokom za par briketov ponovi kakšno vajo ali trik in šele potem psu da za jesti.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #8 : 06 Julij 2009, 13:40:43
Jaz sem uspela vecini ljudi okoli mene razlozit (z vztrajnim tezenjem ::)), da pes lahko dobi priboljsek, ce se prej vsaj usede, ce ze ne naredi kaksen trikec. Ne deluje vedno ::) ampak po prvem opozorilu ponavadi zacnejo upostevat ;)

Sicer pa pocakaj, da bo tvoj kuza v puberteti in se mu bo kar naenkrat gladko zvizgalo za tascine priboljske :D

battito animale


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #9 : 06 Julij 2009, 16:58:00
Psi slejkoprej odpikajo ljudi, ki jim s svojim vedenjem lezejo v rit, tako, da postavi psu jasna pravila, tašči tudi, pa ne pričakuj, da se jih bo vedno držala. Moj oče konstantno poidkupuje Paxa, pa v trenutku, ko pridem domov, zanj ne obstaja več.  ;)


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 07 Julij 2009, 15:08:16
Dejstvo je, da bo psu lahko vedno nekaj bolj zanimivo kot ti oz. to, da tisti moment, ko nekaj želiš, posluša tebe. Ni sploh nujno, da so to ljudje s hrano,.. Lahko bo to mačka, ki teče mimo, ali vozilo ali ognjemet,... Na tebi je, da psa desenzibiliziraš na te motnje in da je pozoren nate ko to želiš. Kako to narediti? Hehe.. tudi jaz se še s tem ukvarjam, je pa ogromno napisanega. Po drugi strani naj te potolažim. Ko pes odraste in če se dovolj in pravilno ukvarjaš z njim, mu, tako kot pravi Urška, te druge motnje ne bodo več pomenile več kot ti, oz. bo takih motenj vedno manj. ;)