Srednjeazijski Ovčar [Sredneasiatskaďa Ovtcharka,Central Asia Shepherd Dog]

Miso · 65724

ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #30 : 12 Februar 2006, 19:53:53
 ;D Prekrasen dojenček. Ampak če je že dojenček taka mrcina... kakšen bo šele čez pol leta ::) :o Je pa full lep.

Lp nina



S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #31 : 12 Februar 2006, 20:06:09
hehe lep ja  :D, pa ogromeen tut za svojo starost  :o, kolk pa zrastejo tile azijci ko odrastejo ?

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


Miso

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 3
Odgovori #32 : 12 Februar 2006, 20:12:58
Ja je že kar velik! ;D
Zraste pa nekje do 80 cm plečne višine!
(Oče je 80 cm)! :D



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #33 : 12 Februar 2006, 21:26:05
prekrasen je :-*...velikan mejhen :D :) :)

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #34 : 16 Februar 2006, 14:40:34
100  :-* zanjga  ;D ;D ;D ;D ;D  velikannn  :o  ;D

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


Miso

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 3
Odgovori #35 : 05 Marec 2006, 10:51:26
Nekaj novih slikic:




Star je 4 mesece!



Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #36 : 05 Marec 2006, 11:27:03
Miso, to pa je lepota na n-to potenco.  Preden si začel objavljat skikce sploh nisem vedela za pasmo, sedaj me je pa čisto prevzela. Drugače se mi pa zdi, da je Mac našel za njega popoln dom. Na vseh slikcah v galeriji izgleda tako zadovoljen...

Lp,
Tina


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #37 : 05 Marec 2006, 11:33:10
Madona je lep, čisto me prevzame vsakič ko nalimaš nove slike. Pa še fotke so tako dobre, ma malo tudi zaradi tega ker je lep pes gor seveda ;), da me kar ima... da bi začela pasmo bolj študirat ::)

Lp nina



Miso

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 3
Mac pri 6. mesecih!



Višina 70 cm
Teža: 41 kg!



newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Ogromen je!  :o
In lep! Full mi je všeč!  :)

Koliko, pa predvidevate, da bo njegova končna višina, približno?  Ker 70 cm je res ogromno in če računamo, koliko mesecec rasti ga še čaka...ujuj, to bo velikan!  :o

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Miso

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 3
Pozdravljena Newfka!

Mislimo, da bo Mac zrasel nekje do 80-85 cm. Lahko pa tudi več. čeprav mislim da je že to dovolj!
Prijatelj iz Beograda ima psa z plečno višino 83 cm, vendar je imel 70 cm plečne višine "šele" pri 7. mesecih.
 ;D



Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Mac me je čisto navdušil - full je lep - pravi lepotec! :o

Pridete v Ljubljano jutri?

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


matrox

  • *
    • Prispevkov: 196
    • Točke: 2
Miso kaj pa internetna stran :)
Kdaj jo lahko pričakujemo?

Bi lahko medtem kaj več tukaj napisal o tej pasmi. Koliko takšen pes poje, koliko rabi gibanja in nege, kako je s šolanjem ter zanima me kakšen je kaj njegov nagon v naravi?
Se ga lahko spušča na sprehodih ali jo rad šibne po svoje? ;D

Pa kakšne frišne slikice se tudi ne bi branili ;)

lp



Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Mene pa zanima koliko je zdaj star, koliko ima plečne in koliko kg?
Ga nameravate pariti?
Ga kaj šolate oziroma ga boste?
Ima ta pasma kakšne zdravstvene probleme(značilne za pasmo) ?
S čim ga hranite?
Je nega dlake zahtevna?

Dosti vprašanj, ampak me zanima ker mi je pasma dokaj neznana.

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


sparks

  • *
    • Prispevkov: 123
    • Točke: 1
Nekaj slik iz CACIB Ljubljana 2007

Akbaj di Tamerlano




Adzsar di Tamerlano



Ob priliki, prilepim slike še nekaterih drugih predstavnikov, ki so bili na razstavi.



Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Super slikce - tej psi so res full lepi !

Se še vedno kupira ušesa in repe ? al zdej ko je prepovedano ne več? ima mogoče kdo kako slikco nekupiranega?

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Super slikce - tej psi so res full lepi !

Se še vedno kupira ušesa in repe ? al zdej ko je prepovedano ne več? ima mogoče kdo kako slikco nekupiranega?

Kakor je meni znano je še vedno največ legel v Rusiji in okolici, tam kupiranje ni prepovedano, tako da je še vedno velika večina teh psov kupiranih.

Lp nina



sparks

  • *
    • Prispevkov: 123
    • Točke: 1
Na tem linku, je nekupirani SAO: http://www.karanuker.com/hirs2.html

Jep, še vedno je velika večina psov kupiranih. Nekateri imajo kupiran samo rep, ušes pa ne npr: http://www.volny.cz/exoriente/odchovy/foto_nurai_bek.htm



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
na tem linki pa je moje (kot ponavadi brez dlake na jeziku   ;)) mnenje o teh in podobnih psih, pa da ne pišem vse znova:

http://www.mojpes.com/forumbb/viewtopic.php?p=154368#154368

napisano zgolj zato, da vsak,ki se odloča za tega psa, sliši še drugo plat zgodbe, ne le to  kako so lepi , impresivni in srčkani  ::)


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sparks

  • *
    • Prispevkov: 123
    • Točke: 1
Srednjeazijci še zdaleč niso samo lepi in srčkani...Mislim, da je tukaj večina podala mnenje zgoj z estetskega vidika. Vsakdo, ki se bo zanimal zanjo, bo kaj kmalu ugotovil, da to ni tipičen hišni ljubljenček oz. veliki, krotki kuža. To je delovni pes.
Mogočen pes, rustičnega izvora, ki je do dandanes ohranil še veliko svojih lastnosti kot so; teriotrialnost, nestrpnost in ostrina do tujcev ter drugih živali, je samoiniciativen, samosvoj... V njegovih naravnih teritorijih jih uporabljajo kot čuvaje posesti, čuvaje živine in na turnirjih pasjih bojev.
Znotraj same pasme je veliko različnih tipov psov, prisotne so estetske razlike, kjer se psi lahko zelo razlikujejo po videzu in karakterne...odvisno od izvorne pokrajive in seveda same linije psov.
Potrebuje izkušenega voditelja. Svoji družini/lastniku je popolnoma predan, nežen z otroci (v njegovi družini), učljiv do določene mere...seveda je potrebna zelo zgodnja socializacija. Zelo agilen in hiter pes, ki pa ni pretirano aktiven, saj reagira, ko presodi, da je potrebno. Je bolj "easy going", ampak budno opazuje okolico. Kar se hrane tiče, pojejo kolikor je potrebno, več krat manj kot preveč. Za njihovo velikost, bi lahko rekli, da jedo malo. Pasma je znana kot ena izmed najbolj zdravih, čeprav se tudi pojavlja displazija kolkov in komolcev ter drugi zdravstveni problemi, ki so jih deležne velike pasme (načeloma pri novejših linijah CAO). Negovanje dlake je tudi dokaj nezahtevno.
Toliko o srednjeazijcih, na kratko, kolikor sem imela možnosti deliti info. z lastniki in se o pasmi poučiti iz raznih virov.

+1



matrox

  • *
    • Prispevkov: 196
    • Točke: 2
Sparks fino si to napisala ;)
Me pa zanima če je to res
Citiraj
ni pretirano aktiven,
Jaz spremljam nekaj SAO-tov, ki so polni energije in ves čas v gibanju.
Upam da se bo Miso še kaj oglasil in nam povedal kakšen pa je po karakterju kaj Mac ;)



sparks

  • *
    • Prispevkov: 123
    • Točke: 1
Me pa zanima če je to resJaz spremljam nekaj SAO-tov, ki so polni energije in ves čas v gibanju.
"Ni pretirano aktiven", ni mišljeno, da je pes lenuh. Mogoče sem se nerodno izrazila, tej psi niso pretirano aktivni, ko NE delajo. Seveda je tak pes sposoben preteči kilometre in kilometre, ko dela. Ampak načeloma, so bolj umirjeni, ampak vedno na preži. Bolj premišljeni in taktično reagirajo, za razliko od bližnjega sorodnika Kavkaškega ovčarja. Tudi njihovi gibi, kako se premikajo, mene spominjajo na mačko, kajti hoja je precej počasna, ampak skladna. Včasih se zdi nezainetersiran za okolico, ampak je sposoben odreagirati bliskovito. "Znanec" mi je razlagal, da se njegov CAO parkira pred vhodna vrata na posesti in je sposoben tam ležati cel dan in noč ter budno opazovati okolico. To smatram, za ne pretirano aktivnega psa. Aktiven je, ko je potrebno. Sicer pa, so se pastirski psi morali naučiti šparati z energijo, zaradi razmer v katerih so živeli in živijo še dandanes (nekateri).

Iz kje pa sta SAO-ta, ki ju poznaš?

Lp, Saša



Miso

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 3
Pozdravljeni!

Kar nekaj časa nisem spremljal foruma. Gužva!

Tukaj je za začetek nekaj slikikic našega Azijata:







Miso

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 3
Pa gremo lepo po vrsti!

Mac je star 14 mesecev. (Na zgornjih slikah točno 1 leto)
Visok je 86 cm, i ima cca. 75 kg.

Poje cca. 500-700 g briketov dnevno, s tem da si ponavadi vzame en dan na teden "posta".
Glede bolezni naj bi bi spadal med zelo zdrave pasme. Obstajajo pa seveda tudi primeri z kolčno dispalzijo in ostalimi boleznimi tipčnimi za velike pasme. Vendar so prej izjeme kot pravilo.
Mislim da lahko to, da je zelo zdrava pasma, pripišemo temu da ni tako "populalaren". Prav tako je treba poznati zgodovino pasme, ter tako imenovano "naravno selekcijo". Treba je vedeti, da so ti psi v tropih spremljali ovce (v večini primerov), ter da so živeli v tropih. Samice je lahko paril samo "alfa" samec, ki je premagal vse osale pse. Prav tako se je moral izkazati pred plenilci (ponavadi volkovi). Tega nikakor ni zmogel bolan pes. (npr. z displazijo). Avtomatsko to pomeni da so se najboljši geni prenašali dalje. Bolani psi nikakor niso zmogli 30 km dnevno po širnih prostranstvih Turkmenije itd.. Vedeti moramo tudi da jih pastir ni hranil, če niso bili za nobeno rabo in niso opravljli funkcije( čuvanje črede pred plenilci).
Prav zato je smešna trditev, da SAO krene na človeka. Pastirji jih niso imeli na povodcih, in če bi takšen pes "štartal" na človeka so ga v istem hipu ustrelili. Enostavno si tega niso mogli privoščiti, saj so bili nomadi. V tem je tudi razlika med SAO in KO. KO si bili bolj teritorjalno usmerjeni. Treba je tudi vedeti da je ime SAO nastalo v prejšnem stoletju in ne odgovarja popolnoma pasmi. V Tukmeniji, od koder izhajajo neradi slišijo če njihove pse kličete SAO. Oginalno ime je Turmenijski Volkodav, kar pomeni "davilec volkov". Iz tega imena tudi vidimo namen tega psa. I tega izhaja tudi kupiranje uhjev in repa. Vemo, da so ušesa zelo nežen in zelo prekrvavljen del telesa. Če je torej volk zagrabil psa za uho, je ta četudi je preživel borbo in mogoče celo zmagal lahko izkrvavel zaradi ušesa. Kar se tiče repa je zgodba drugačna. Vsi vemo, da v Turkmenijskih stepah 100 let ni čas, ter 100 km ni razdalja. Temperature poleti so +40 C, pozimi pa -40 C. Ker je tako mrzlo, so se psi zvili v klopčič ter pred nos dali košati rep. Pri tem so izgubili dobršen del njuha. Dostikrat zaradi tega niso pravočasno zaznali  volkov. Pa je se vmešal pastir, ter jim odrazal rep.
Mislim, da sem z zgoraj naštetim odgovoril tudi na vprašanje glede njihove agilnosti in nege dlake. (Pastirji poleg vsega verjetno niso s seboj nosili krtačke, prav tako ovce na hranjenju niso čakale psov).

Zaenkrat toliko, nadaljujem kasneje!

+1



Miso

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 3
Citiraj
Srednjeazijci še zdaleč niso samo lepi in srčkani...Mislim, da je tukaj večina podala mnenje zgoj z estetskega vidika. Vsakdo, ki se bo zanimal zanjo, bo kaj kmalu ugotovil, da to ni tipičen hišni ljubljenček oz. veliki, krotki kuža. To je delovni pes.
Mogočen pes, rustičnega izvora, ki je do dandanes ohranil še veliko svojih lastnosti kot so; teriotrialnost, nestrpnost in ostrina do tujcev ter drugih živali, je samoiniciativen, samosvoj... V njegovih naravnih teritorijih jih uporabljajo kot čuvaje posesti, čuvaje živine in na turnirjih pasjih bojev.
Znotraj same pasme je veliko različnih tipov psov, prisotne so estetske razlike, kjer se psi lahko zelo razlikujejo po videzu in karakterne...odvisno od izvorne pokrajive in seveda same linije psov.
Potrebuje izkušenega voditelja. Svoji družini/lastniku je popolnoma predan, nežen z otroci (v njegovi družini), učljiv do določene mere...seveda je potrebna zelo zgodnja socializacija. Zelo agilen in hiter pes, ki pa ni pretirano aktiven, saj reagira, ko presodi, da je potrebno. Je bolj "easy going", ampak budno opazuje okolico. Kar se hrane tiče, pojejo kolikor je potrebno, več krat manj kot preveč. Za njihovo velikost, bi lahko rekli, da jedo malo. Pasma je znana kot ena izmed najbolj zdravih, čeprav se tudi pojavlja displazija kolkov in komolcev ter drugi zdravstveni problemi, ki so jih deležne velike pasme (načeloma pri novejših linijah CAO). Negovanje dlake je tudi dokaj nezahtevno.
Toliko o srednjeazijcih, na kratko, kolikor sem imela možnosti deliti info. z lastniki in se o pasmi poučiti iz raznih virov.

Strinjam se z Sparks.
Treba je vedeti, da pri psu takšne velikosti in takšne moči, previdnost ni nikoli odveč.
Naš Mac je na sprehodih zelo aktiven. Doma malo manj, dokler se okoli ograje ne sprehaja kakšen pes. Do drugih psov je čisto normalen. Če so psi prijazni do njega, je tudi  on do njih. Če so drugi psi popadljivi, se tudi on odzove na enak način. Nekaterih psov ter nekaterih ljudi pa enostavno ne mara.
Lahko vam opšem kako se obnaša na domačem dvorišču. Do tujcev je zadržan, vendar jih sprejme. Nekatere samo opazuje z razdalje, nekatere vzame za svoje (kar je malo nerodno, zaradi njegove velikosti) ter se z njimi zelo lepo igra. (dokler seveda gosti ne omagajo). Pred kakšnimi 10 dnevi je k nam na dvorišče prišel pes iz naše okolice, s katerim se lepo razumeta. Lepo sta se igrala, ko naenkrat naš gost obstoji pred Macovo veliko kostjo. Kost je ležala v travi od zjutraj, jaz pa sem pozabil na njo. Skratka, pes se ustavi pre kostjo, jo zgrabi ter začne glodati. Meni postane vroče, Mac pa se uleže zraven njega ter čaka da bo končal. Mislim, da tudi to nekaj pove o značaju pasme.



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
O kakšen lep pes! :o

Prvič vidim in slišim za to pasmo - res je lep! :)
Pa kako je bil luškan, ko je bil majhen - pravi cuker! :-*

Lp



matrox

  • *
    • Prispevkov: 196
    • Točke: 2
Miso mene pa zanima potem ali je Mac na sprehodih spuščen ali je na vrvici? In če je spuščen ali kaj uide?
In še to kakšno dozo gibanja rabi Mac na dan?





MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Mišo,

dobra predstavitev pasme. A ni že v standardu zapisano, da so to zelo aktivni psi ?

Ne vem zakaj sem jaz imela v spominu, da je ta pasma razširjena polekTurkmenije na prostorih Irana, Tadžikistana, Uzbekistana  ???

Interesantna mi je tudi zanimivost, da so v tej pasmi bolj cenjeni samčki, kot samičke, kar je ravno nasprotno od napoletancev, kjer so vzreditelji doma zadržali vse samičke, samčke pa prodajali. Verjetno zato, ker v vaši pasmi se smatra samo samec za delovnega, med tem, ko so samičke samo strošek zaradi skrbi za leglo, pa tudi nežnejše konstitucije so in kot take lažji plen za volkove, čeprav verjamem, da se tudi samičke znajo postaviti zase.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Miso

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 3
Pozdravljena Miša! Na vse si že sama odgovorila. Samci so bolj cenjeni, samičke so "nujno zlo", kot bi rekli. Brez zamere!
Res je da jih najdemo tudi tam kot si napisala. Prav tako jih v malce sprenjenih oblikah in drugimi imeni najdemo v Avganistanu,Kazaksanu  ter celo na SV Turcčije. Ker je področje "Srednje Azije" tako veliko, prihaja do večih "različic". Najbolj pa je cenjena Turkmenijska linija.



Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Kot sem že pisala nekje, mislim, da v temi o decembrski razstavi, sem tam spoznala prvega srednjeazijskega ovčarja. In to je bil ravno 'naš' Mac. Še enkrat moram poudariti, da me je navdušil s svojo mirnostjo in s stoičnim prenašanjem kravala okrog njega. Res izjemno. Opogumljena od te pozitivne izkušnje sem se na ljubljanski razstavi, kolikor mi je čas dopuščal, ozrla tudi za srednjeazijci. Nekaj sem jih našla, a so bili na žalost privezani na ograjo, vodnikov pa od nikoder, da bi jih pobarala, če je čohanje dovoljeno. Žal. A popoldne na specialki sem se 'pogovarjala' (beri mahala z rokami, risala, vpila ...) z eno Rusinjo s srednjeazijcem, ki je na specialki pobral BOB. Pes je bil prav posrečen: v treh potezah se mi je ta žival spravila v naročje in me pogledala ala: a zdaj moram pa še čakat na čohanje al kaj? Hehe.

Morda se motim, upam, da me bo Mišo popravil, ampak ta pes se mi je zdel nižji od Maca in veliko bolj nabit in močan - veliko bolj morda 'mastifski'. Vem, da je Mac še detece, da se bo še razvil, ampak vseeno. Ta 'ljubljanski' pesjan je imel tudi veliko močnejšo bučo.

Pa še nekaj moram pripomniti: v Delovi prilogi Delo in dom je bil članek o ljubljanski razstavi. Tam je bilo med drugim navedeno tudi, da lahko srednjeazijski ovčarji pokončajo nasprotnika v dveh minutah. Res pa je, da je bilo dodano, da to ni pasma za začetnika in da potrebuje potrpežljivo roko in socializacijo, vendar me je ta stavek zbodel v oči, ker se bojim, da bi ga lahko napačno interpretirali. Kaj menite vi?



Lp Neža

Los je car.