Srednjeazijski Ovčar [Sredneasiatskaďa Ovtcharka,Central Asia Shepherd Dog]

Miso · 65729

Miso

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 3
Pozdravljena Neža!

Ja to je bil Mac. Ponavadi tudi on naskoči ljudi, ki so mu simpatični. Ne glede na to ali jih vidi prvič, ali jih je videl večkrat. Zadeva zna biti malo nerodna, kajti z svojo višino in njegovimi kilogrami, moraš imeti kar nekaj moči da se zadržiš na nogah. Če mu ljudje niso simpatični se pusti pobožati, nato pa stopi korak ali dva stan od njih. Glede psa v Ljubljani. Poznam ga, videl sem ga v ZG. Je skoraj 10 cm nizji od našega Maca. St em avtomatsko deluje bolj čokato, čeprav to tudi v resnici je. Mac se še razvija. Mislim da nikdar ne bo tako čokat kot tale z Lj, kajti je tudi drugi tip. Glede glave pa takole. Mac ima večjo glavo, vendar ima drugi tip glave. Pri SAO-tij obstajajo trije tipi glave: konjski (Mac), medvedji (SAO iz LJ) ter tako imenovana "klinasta" glava. Tako da medvedji tip  glave izgleda najbolj široka. Najbolj zaželen pa je "konjski" tip glave.

DA odgovorim se Matrox.  Mac je zunaj ograje skoraj vedno na vrvici, razen ko sva na kakšnem pustem mestu. Vedno se vrne k meni. Včasih po prvem klicu, včasih rabi malo dlje. (hrenovka v žepu deluje) Večkrat greva v bližnji gozd, kjer dopoldan ni dosti ljudi in tam ga včasih spustim na veliki planoti, kjer lahko že od daleč vidim če kdo prihaja. Ni bojazni da bi koga napadel, vendar vem da ljudem ni vseeno če vidijo takšno mrcino brez povodca. Tudi meni ne bi bilo. Zato ga imamo raje večino na povodcu. Doma iamo veliko dvorišče z visoko ograjo kjer pa teka brez omejitev. Dnevno sva na sprehodu 3 x. Zjutraj pred službo cca. 15-20 min. Ob cca. 12 uri greva na daljši sprehod. (cca, 1 uro), zvečer pa cca 20-30 min. Na srečo, imam takšno službo da delam kratki čas, ter si to lahko privoščim. Drugače pa psa ne priporočam ljudem v bloku. Je enostavno prevelik.



Miso

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 3
Neža piše:
Citiraj
Pa še nekaj moram pripomniti: v Delovi prilogi Delo in dom je bil članek o ljubljanski razstavi. Tam je bilo med drugim navedeno tudi, da lahko srednjeazijski ovčarji pokončajo nasprotnika v dveh minutah. Res pa je, da je bilo dodano, da to ni pasma za začetnika in da potrebuje potrpežljivo roko in socializacijo, vendar me je ta stavek zbodel v oči, ker se bojim, da bi ga lahko napačno interpretirali.

Še ena smešna trditev.Ne vaša Neža.  Mogoče je res da lahko premagajo nasprotnika v treh minutah, vendar ga nikoli ne pokončajo(psa). Če se vrnemo na zgodovinska dejstva in se spomnimo da so psi živeli v kredelu okoli ovac, nam je jasno da so se nekako morali dogovoriti, kdo bo vodja krdela. To so enostavno naredili z pretepom. Vendar so v tej borbi iskazovali samo dominanco. Se pravi, da je močnejši pes samo podredil slabšega (beri:, podrl na tla), Ko je slabši spoznal, da je premagan je obmiroval. S tem je bilo zadeve konec. Za nekaj časa, seveda. Če bi zgornja navedba držala, bi Alfa samec sam branil ovce pred plenilci, saj bi vse ostale ubil.? Tega si enostavno niso mogli dovoliti. Ravno to je tudi razlog, da so te borbe, sicer ostre vendar ponavadi brez poškodb, saj bi tudi poškodovan pes ne bil za nobeno rabo. Če pa je zgornjim navedkom bil mišljen volk, pa je zadeva čisto druga. Pa še drugi del. Jaz sem začetnik, saj je Mac naš prvi pes, pa mu kljub temu po mojem mnjenju nič ne manjka. Tudi nekateri člani tega foruma, so ga imeli priliko spoznati, pa me zanima njihovo mnenje o tem.

+1



Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Mišo,

kakor sem imela jaz priliko spoznati Maca, se mi zdi, da sta na izjemno dobri poti, saj je pesjan, svoji mogočnosti navkljub, pravi bikec Ferdinand. Kar tako naprej  ;D

Pa še citat iz Dela in dom (sreda, 17. 1. 2007, leto 15, št. 3, avtorica prispevka Barbara Hočevar) za lažje nadaljevanje debate:

Podobnih mer kakor Iglesias je srednjeazijski ovčar Acbai (slika 2), ki pa ni nič kaj prijazno gledal v svet. Njega in še tri vrstnike so vodniki privezali na ograjo razstavišča, da bi se čim bolj izognili srečanju z drugimi psi, nam je razložil Armando Masari iz italijanskega Terana in namignil, da bi bil njegov štirinožec zmožen vsakega izzivalca pokončati v dveh minutah. 'To so izredno močni psi z odločnim značajem. Nikakor jih ne bi priporočil neizkušenim lastnikom, predvsem je zanje nujna dobra socializacija. Do lastnikov so silno ljubeči, do tujcev pa neizprosni. Niso razširjeni, ker so bile ruske meje še nedavno zaprte in jih je bilo težko izvoziti,' je povedal Masari. Rep in ušesa jim kupirajo, kar je v Italiji še dovoljeno - menda imajo že mladiči v leglu tako močno zobovje, da se med igro poškodujejo do krvi, svoje čase pa so srednjeazijski ovčarji branili imetje svojih ljudi pred medvedi in drugimi zvermi.

Kaj pravite? Lp Neža

Los je car.


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Aaaa zdaj pa vem koga sem videla za ograjo privezanega  :-\ Se mi pa niso zdeli prav nič napadalni - bolj obupani ko so zavijali ::) Sem se mirno sprehajala mimo sicer s psičko ne s psom ampak vseeno.

Drugače pa zanimiv pes. Mišo v Celje pridete? Bi prišla malo pogledat.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Sliši se malo dosti bedasto. Že mladički se pokoljejo ali kaj!?  ::)
Mene bi bilo sram napisat. Vprašanje kaj je povedal Italjan s svojo angleščino.  :P

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Mene bi bilo sram napisat. Vprašanje kaj je povedal Italjan s svojo angleščino:P
Jao...kako sem se pa temu nasmejala.  ;D :D :o ;D ::)

Tudi jaz ne bi pisala takšnih - nepreverjenih informacij v časopis, ki ga bere pol države.  :-\ Malce resnosti in odgovornosti pa bi šlo pričakovati od delovih novinarjev....  :-\


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Sliši se malo dosti bedasto. Že mladički se pokoljejo ali kaj!?  ::)
Mene bi bilo sram napisat. Vprašanje kaj je povedal Italjan s svojo angleščino.  :P

Kaj pa je to kaj takega? Škoda, da ne poznate določenih pasem od blizu. Žal je velikokrat tako, da so se tudi mladički med seboj sposobni "poklati" že zaradi tega, ker še nimajo izostrenega čuta za toleranco oz. izoblikovanega praga vzdržljivosti pa gredo velikokrat do konca. To je značilno za kar veliko pasem. Med njih sodijo tudi mastini.

Jaz sem v svojem leglu izkusila, da so se začeli že pri 4 tednih rangirat in če nebi imela vedno budnih oči nad njimi bi se to stopnjevalo. Tako pa sem že od samega začetka jim dala vedeti, da sem jaz tista, ki bom v legu delala red in vsak njihov poizkus pretepanja že v kali zatrla.

Ugotovila sem tudi, da prihaja do pretepov samo takrat, ko so bili mladički lačni.

Iz tega lahko klepamo, da so se mladički za hrano pripravljeni stepsti že veliko prej, kot pri 4 tednih in da je agresivnost pogojena z lakoto mladička ali psa.

Zato se mi zdi kar pravilno, da se o takih stvareh piše in govori, da bi vzreditelji vedeli koliko so sami pripomogli k agresivnosti kakšnega mladička pa ni važno za katero pasmo gre. Na žalost je v članku povdarjen srednjeazijski ovčar, lahko pa bi bil mastino, ovčar ali čivava.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Uau... Tega pa res še nisem slišala.
Ti verjamem.

Takih izkušenj pa res še nisem mela. A to je domena molosov ali kako?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Pozabla...

Ma ja ni tak hud pretep, da je zaradi tega treba kupirat? A se res do krvi? Da je tako hudi, če se ne poseže v mes.
Rangirajo se vsi mladiči. To pa vem ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Pozabla...

Ma ja ni tak hud pretep, da je zaradi tega treba kupirat? A se res do krvi? Da je tako hudi, če se ne poseže v mes.
Rangirajo se vsi mladiči. To pa vem ;)

Da bi bilo treba mladiče kupirati zaradi pretepov se mi zdi smešno- med drugim so uheci še čist majhni.
Pri meni je mama psica ukrepala za vsak premočan boj. Se pravi ,da poleg dovolj hrane vpliva veliko tudi vzgoja matere.
Jaz sem imela zraven tudi očeta, ki je vršil svojo vlogo- animiral in vzgajal (animiral bolj kot mama, posegal pa ni v pretepe) .
Imam vtis ,da bi bilo za mnoge pse bolje, če bi bili v popolni družini. Ker to niso in ker pri mnogih psica ne vrši več svoje naloge takoko treba, mora vzreditelj zamašiti "luknje" v vzgoji.
Najbolj svetska neumnost moderne zakonodaje v tej smeri pa je zavlačevanje oddaje mladičev tja do 9 tedna.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sparks

  • *
    • Prispevkov: 123
    • Točke: 1
Kot je bilo že rečeno, srednjeazijce so uporabljali (in še dandanes) za čuvanje čred, kjer je velikorat prišlo do napadov volkov in so psi morali obvarovati čredo. Spopad z volkom ni mačji kašelj, zatorej so bile rane lahko velikorat usodne in ker vemo, da so ušesa zelo občutljiva, bi pes v takem primeru lahko izkrvavel. Tam pa ni bilo veterinarjev v pripravljenosti, da bi psu pomagali, saj so psi tudi po tedne lahko bili sami in se pač prehranjevali z čemerkoli so našli; kadavri ali pa so lovili kakšne manjše glodalce...skratka, kupirali so jim ušesa, da v boju ne bi podlegli zaradi hudih krvavitev.
Pa tudi v organiziranih pasjih bojih, je veliko psov kupiranih ravno iz tega razloga, seveda ne samo SAO-ji, ampak razni bulli itd.
Kot vem (info od ene vzrediteljice) se v Rusiji psi, ki niso kupirani, niti ne smejo razstavljati na razstavah, ker jih diskvalificirajo.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Je odvisno tudi od pasme - že recimo med bolj blagimi kot so goldenčki in samojedi je velika razlika - goldenčki so se kar precej pretepali med rangiranjem in psica jih je stalno dajala narazen in kar strogo kaznovala neposlušne. Samojedi so se rangirali na bolj mile načine, včasih so se malo zlasali, grizli se pa niso in tudi psica je bila do njih veliko bolj mila. Na svoje oči sem pa videla bulterierčke, ki so se med seboj tako obdelovali, da jih je veterinar komaj sproti šival.
Se mi pa zdi trditev, da so ušesa trgali mladičem zaradi medsebojnih pretepov smešna - prej zato, ker so ušesa pri pretepih odraslih psov hudo izpostavljena. Pes, ki uspe drugega dobro prijeti za uho in ga po možnosti še malo zaviti, ponavadi po kratkem postopku spravi nasprotnika na tla in zmaga. Zaradi natrganih ušes mladiči (in odrasli) ne izkrvavijo, saj tudi po "kupiranju" (beri trganju ušes) niso - vsaj vsi ne. Tudi to, da psi niso pravočasno zavohali volka, če so se pokrili z repom je smešno.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
No sej to, da so kupirali ker so mladiči bolj "razigrani" je moja pogruntavščina. Malo slabo posplošeno in povezano recimo. Ampak iz tistega članka se je dalo tudi to potegent ven očitno.  :-[  :P

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Miso

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 3
Citiraj
Tudi to, da psi niso pravočasno zavohali volka, če so se pokrili z repom je smešno.

Vam, ki živite v urbanem okolju, že mogoče. Pastirjem, čigar obstoj in preživetje pa je bilo odvisno od psov, ter seveda drobnice pa verjetno ne!



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Samojedi so se tudi pokrivali s (še bolj kosmatim) repom, pa zaradi tega severni jeleni, ki so jih pazili niso bili čisto nič ogroženi.
Je moral biti kakšen drug vzrok, po moje enak kot za ušesa. No tist psii, ki so se preselili v "civilizacijo" in jim ni treba več daviti volkov ali boh ne daj drugih psov so s porezanimi ušesi in repi povsem skaženi brez vsake potrebe.
Sicer so mi pa po karakterju zelo všeč, v bistvu najbolj od vseh pastirskih psov.


sparks

  • *
    • Prispevkov: 123
    • Točke: 1
Ja, res se, tistim v civilizaciji se ni več potrebno boriti z volkovi in podobnim. Je pa res, da je ta pasma zelo stara in kupiranje je zanje "naravno". V matični deželi to vseskozi počnejo. V bistvu daje psu čisto drugačen videz. Link, kjer si lahko ogledate nekaj nekupiranih SAOjev: http://forum.stredoasiat.info/viewtopic.php?t=344&sid=9d5570469fe1536bf6819276166512d8
Karakter ostane isti, ušesa in rep ali brez, je pa res, da se videz pri tej pasmi zelo poklopi z karakterjem.
No, meni so kupirani bolj všeč estetsko...ampak, če bi imela leglo oz. na izbiro usodo mladičevega repa in ušes, ga ne bi kupirala.



sparks

  • *
    • Prispevkov: 123
    • Točke: 1
CACIB Portorož (27.05.07)
Iz Italijanske psarne Karanuker, dve samici:

Alfa


Dahana (nekupirana ušesa)



sparks

  • *
    • Prispevkov: 123
    • Točke: 1
Nekaj srednjeazijcev iz Euro dog show-a:







 ::)



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Nekaj slik  cudovitega predstavnika te pasme:







Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Atara

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Pozdravljeni,
vidim,da je malo zatišja okrog SAO pa me zanima koliko se jih trenutno nahaja v Sloveniji?
Predstavljam vam Ataro staro 3 mesece iz vrhunskega legla.Visoka je 56 cm in tehta 27 kilogramov.

Nekdo je napisal,da je prebral v prilogi Del-a,da pokončajo nasprotnika v 2 minutah..wtf?!  >:(
 SAO je pasma,ki nikoli ne pokonča nasprotnika(izjeme so volkovi)..gre za psa,ki se zaveda svoje moči in se temu primerno tudi obnaša.SAO je najstarejša pasma in ga enostavno lahko tretirate kot lev-a v svetu živali (govorim o pasemskih psih)

SAO potrebuje odločnega vodnika hkrati pa je prava igrača za otroke,ker je več kot odlično.

Prosim za kak odgovor
lp



DOB

  • *
    • Prispevkov: 376
    • Točke: 0
Srednjeazijski ovčar ni najstarejša pasma psa :).
V Sloveniji jih je več kot bi pričakoval.. V živo sem spoznala štiri predstavnike, pa ne na razstavi. Dva od teh sta zelo zelo "huda". En samec iz Ljubljane sploh ne vem če je še živ ali so ga morali uspavat (zaradi dveh prijavljenih in parih neprijavljenih ugrizov ljudi in mnogih napadov na pse). Ta je tudi družinske člane grizel.
Ena psica je bila pa privezana na konjeniški tekmi, je bilo kar neprijetno mimo hodit tok se je razburjala :-[. Dva pa na isti tekmi spuščena in skulirana, en mladič je bil največja faca, ogromen igriv medo.



Atara

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
No naj te malo popravim ali pa izrazim samo svoje mnenje.

Sao-najstarejša pasma kar je potrdila tudi Natalija Kolenc-Sekcija za ruske pasme!!

Razlog,da je pes(katerega si omenila) grizel tudi družinske člane je jasen.NE KUPUJTE PASME,KI JI NISTE KOS..edini razlog in nič drugega.Če Maltežani grizejo člane družine prav gotovo ni kriva sama pasma..popravi me.če se motim :)

Kar se tiče približevanja psom,ki so privezani je več kot jasno-(dont even think about it :P) SAO je z leti izgubil svojo funkcijo in sicer z razstavami.Pes(SAO) je delovna pasma in opravlja določeno funkicijo-striktno čuvaj.Z razstavami pa so jim še to vzeli.Ko vidite SAO na razstavi s spodvihanim repom,ki ga skriva ob vsakem laježu drugega psa potem to ni SAO temveč razstavna različica te pasme.

Kar se tiče psa,ki je bil privezan pa je tudi jasno(in njegova reakcija je hvale vredna)...ko so mu označili mesto"prostor" je enostavno to vzel kot del svojega teritorija in ga brani..in prav je tako! Prav ta pes(ki ga sicer ne poznam) je pravi odraz pasme.

Stinjam se,da je odraz odličnega gospodarja spuščen pes.To pomeni,da je pod kontrolo in se tudi kontrolirano giba"predvidevam,da pes ni bil dlje kot 20 m od lastnika,če pa že je bila razdalja tolikšna,da ga je še vedno videl in slišal"

Če kdo ve še kaj več..se toplo priporočam :o



DOB

  • *
    • Prispevkov: 376
    • Točke: 0
Misliš najstarejša pasma med ovčarji? Ker med vsemi pasmami definitivno ni. Pa je vseeno če je to kdorkoli "potrdil", imaš genetske raziskave, pa slike npr Greyhoundov stare 3000 let itd.
Ja, trije so bili od istega gospoda, ki tudi vzreja-psica privezana, za ograjo, sama, druga dva sta se pa okoli podila. Psica je bila privezana z razlogom, zdi se mi da ne more bit spuščena, razloga ne vem, moja psica ji iz 10m ful ni dišala, pa sva šli samo mimo, tako da je mogoče to razlog. Tamal je pa ful dober vtis naredil, najbolj fascinantno mi je kako imajo pri par mesecih že kar 50cm pa 30kg.
Te iz Lj so pa psa tudi pripeljali iz nekega gorovja kjer psi dejansko še vedno pasejo in čuvajo ovce. Tako da je že po tem to drug pes kot tile vrhunski razstavni itd. Pa še glavnega samca v leglu je vzel. Ne ravno optimalna odločitev, sploh za urbano življenje.



Atara

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Se strinjam..samci so dominanca in pol..tako,da je treba biti dosleden..

Maso pa nabijajo do 6 meseca in rastejo kot gobe po dežju..naša je v enem mesecu pridobila 10 kg in 8 cm...57 cm-27 kg :-[

lp




vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
A noben nima te pasme ali kaj? :'( Meni je ena izmed ljubših.








Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Pasma je imenitna, ni pa ravno za vsakega, tako da ni nobene škode, če jih ni veliko. Posebej me veseli, da se je te izjemne pse v večini držav prenehalo pohabljati. Pred leti je imel moj znanec parček teh ovčarjev pripeljanih direktno iz Rusije. Mislil je, da bolahko imel kakšno leglo, a sta imela neke deformacije na stegnenicah, tako da z vzrejo ni bilo nič. Sicer pa sta bila res občudovanja vredna psa.


vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Posebej me veseli, da se je te izjemne pse v večini držav prenehalo pohabljati.

Sam, a ne gre trend v smer, da SAO-ti postajajo vse bolj glomazni, z glavami od mastifov? Čeprav ti verjetno misliš na ušesa in rep, ki so zaščitni znak te pasme.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Mislim na ušesa in rep, pri tej pasmi je kupiranje samo zgodovinskega pomena, vsaj tam, kjer se za boj z volkovi in pasje boje ne uporablja več. Pri nekaterih pasmah je kupiranje vsaj estetsko opravičljivo, pri teh pa še to ne.


vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Dej napiš pri katerih pasmah ti je kupiranje sprejemljivo zaradi estetike. Me zlo zanima tvoj odgovor.