športi v španiji

Equus · 5602

Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
: 04 Januar 2006, 18:31:35
v šoli smo dobili nek projekt o neki evropski vasi pa sem jaz dobila nalogo da poiščem kaj o športih v španiji! vem da so zelo razširjene bikoborbe ampak podrobno o njih ne piše nič kjer sem jaz brskala. a ve kdo povedati kaj več o tem? vem da je tudi jahanje še kar popularno ampak nič ne najdem o tem! :-\
tako da bom zelo hvaležna vsakemu če bo kaj našel!
P.S.:to imam do jutri za naredit dobila sem pa danes.našla sem samo ligo prvakov=) ;D


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1 : 04 Januar 2006, 19:14:24
Je ples sport? :P
http://www.red2000.com/spain/flamenco/index.html

Bikoborbe
http://www.red2000.com/spain/toros/index.html

Tukaj, ce gres na special interest -> active holidays imas nekaj sportov
http://www.okspain.org/

Pa se o sportu
http://www.spain.info/TourSpain/Deportes/?Language=en

Se en link:
http://www.spain-info.com/Culture/Sports-spain.html

Ce ni dovolj, pa isci turizem v Spaniji, ti zna se kaj vrzt ven.

Eviva Espana!  ;D

battito animale



Lisa

  • Špela
  • *
    • Prispevkov: 683
    • Točke: 3
Odgovori #3 : 09 Januar 2008, 21:46:09
No, tako temo imam jaz tudi sedaj v šoli, o nogometu imam že vsega preveč, me pa zanima, če ima kdo kakšen link ali kaj podobnega o španski košarki, rokometu...  :)

Hvala!

papa


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #4 : 10 Januar 2008, 10:17:25
Mogoče bi bikoborbe raje uvrstili pod gospodarstvo- klavnice in predelava mesa, ne pod šport  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #5 : 10 Januar 2008, 19:38:10
No se kar pozna, da imam letos španščino, sem se že kar nekaj naučila. Torej.
Večina španskega športa je 'vzetega' kot neka tradicija. So:

- Corrida de Toros - bikoborbe

- la fiesta de San Fermin (najbolj razširjeno v Pamploni) - imajo nekaj deset bikov, in se potem nekaj 'junakov' preganja po ulici pred njimi

- flamenco -> več tu http://en.wikipedia.org/wiki/Flamenco

- Potem pa je še en šport, za katerega nevem točno kako se imenuje, vem pa kako poteka. Tekmovalci stojijo na hlodu in ga sekajo. Ko ga presekajo se spravijo na naslednjega in tako naprej. Zmaga tisti, ki konča prej

No to je vse kar vem. Upam, da sem vsaj malo pomagala.



Lisa

  • Špela
  • *
    • Prispevkov: 683
    • Točke: 3
Odgovori #6 : 10 Januar 2008, 22:31:21
Ubistu mi je vse take zelo znane športe pobrala sošolke in jih uvrstila v kulturo  :o. Torej flamenco pa bikoborbe.  :( :-\
Tako da se jaz sedaj 'matram' z neko košarko pa takimi zadevami...


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #7 : 11 Januar 2008, 06:18:26
Ja, v Španiji je tako. Šport je hkrati tradicija in tudi lahko spada pod kulturo. Lahko se zmenita za skupen velik plakat. Šport in kultura. Kjer naredita vsaka svoj del. V sredini pa data te športe, ki so tradicionalni in bi jih ona dala k kulturi, ti pa k športu (če se to gre za plakat). Drugače pa ne vem. Lahko ti prav tako narediš o flamencu, bikoborbah, tistih hlodih, nogometu, pa la fiesta de San Fermin (ko tečejo pred biki) in poveš, da je to tradicionalen šport in ga bi zato nekateri celo uvrstili pod kulturo.

Kaj pa vem. Nekaj takega. :P



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #8 : 11 Januar 2008, 08:08:51
Lahko ti prav tako narediš o flamencu, bikoborbah, tistih hlodih, nogometu, pa la fiesta de San Fermin (ko tečejo pred biki) in poveš, da je to tradicionalen šport in ga bi zato nekateri celo uvrstili pod kulturo.

Kaj pa vem. Nekaj takega. :P[/size]

Mislim,da bi lahko celo nalogo posvetil referati,da tole ni nikakršna kultura, ampak nekultura.Ohranjanje in poveličevanje takih "kultur" in "športov" z izgovorom tradicije (pri nas npr polharjenje tako propagirajo) , je isto, kot če bi v kultro in tradicijo uvrstili sežiganje čarovnic  >:(.
Kdorkoli torej piše o tem aspektu Španije, kot ene od "razvitih" držav EU  ::) ne sme in ne more mimo problematike s stališča kulture srca in sodobnih standardov odnosa do živali.
Lahko npr zataviš tudi vprašanje "ali je Španija res kulturna" kje so meje športa in etike? poleg omenjenih tem pobereš še njihove dirke hrtov in obešanje odsluženih na drevesa, pa še imajo "grehov" take sorte vse polno.
Drugače pa je nogomet v španjiji bolj priljubljen kot košarka  ;) .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lisa

  • Špela
  • *
    • Prispevkov: 683
    • Točke: 3
Odgovori #9 : 11 Januar 2008, 15:30:22
O nogometu bi lahko pisala ure in ure, saj tudi zelooo podrobno spremljam in navijam.  ;D Zatakne se pri drugih ekipnih športih...mah nekaj malega sem 'nakladala' in mislim da bo, sem pa pisala malo kar iz glave, malo pa z interenta..  :) Aja, pa še malo o Rafaelu Nadalu, Danielu Pedrosi pa te fore...  ::)

Aja, Nasta ne gre za plakat, ampak za predstavitev v powerpointu... Ima pa vsak svojo temo, samo 1 tema mora biti skupna, pri naši skupini je Španija...  :) Potem pa ima eden kultura, drugi Španijo na splošno jaz pa šport, ker vseeno vem o tem največ..


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #10 : 12 Januar 2008, 14:10:01
Deteljica, zgleda kot da se jeziš na mene ... zato ne zapravljaj časa za to. Španci to pač jemljejo kot tradicijo. In seveda nisem jaz kriva, da se učim špansko in sem to povedala tako, kot bi zvenelo iz ust španca. Verjetno bi tudi on dal bikoborbe in pa tek pred biki med kulturo, ker je to pač tradicionalno.

Res pa je, da se meni to ne zdi humano. Saj v velikih primerih, gre kdo rakom žvižgat. Bik ali pa človek.



polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #11 : 12 Januar 2008, 16:12:13
Glede bikoborb...moj nono je enkrat bil v Španiji in je šel gledat to sranje...sam se njemu ni niti približno sanjalo kako to izgleda...in ko se je začelo tisto ta kruto je mogu it ven, ker mu je bilo slabo, glede na to, kaj delajo z bogo živalijo! :'( :( :-\

:)