Nevarni psi

simi · 25354

TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 30 Junij 2011, 13:58:44
In dajmo si nekaj že razjasnit. To ni preventiva. Preventiva bi bila, da bi prišel nekdo po prvem ugrizu, ko je dobil odločbo o nevarnem psu.
Ja ni nujno.. Lahko da je pes pokazal agresivno vedenje, ki vodi proti ugrizu, ali pa tako, ko bi 100% prišlo do ugriza, če ne bi bil npr. fizično onemogočen (ga je lastnik uspel zadržat na povodcu ali je imel nagobčnik,..).. in tu se preventiva oz. kurativa še izvajata mimo zakona in nihče ne rabi imet nobenega potrdila.

Zato tukaj ni govora o pač šolanju psa in prevzgoji, ki jo dela vsak, ki ima 5 minut časa. Tukaj govorimo o z zakonom predpisani prevzgoji, ki je ne more početi vsak. Prvi pogoj je, da dela svoje delo legalno.
Saj tema tudi ni primerna za siceršnje slabšalno komentiranje znanja drugih, sploh tistih, ki se niso na razpis niti prijavili  ;)



jurij

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 30 Junij 2011, 14:03:30
Ma sej nevem, ko tole berem, kdo je bolj potreben prevzgoje...vi ki ste eni brezvezni forumaši in se "drkate" za vsak post in kdo kaj reče kdo je bolj pameten, milsim bolano, into eni in isti, ali psi , ki konec koncev sploh niso nič krivi da so agresivni oziroma napačno socializirani!
Če bi  na VURSU dali kaj na te prvzgoje, in konec koncev vzgoje, bi bilo pametno dodati še kakšen člen o OBVEZNEM šolanju psov (mala šola) in potem do teh anomalij sploh nebi prihajalo!
Se strinjam da je imel tu nekdo korist!!Tako pač to v tej naši skorupirani državici to funkcionira!
 ...brez zamere, ravno zaradi takih se mi je tale forum skoraj že čist zasral!!!
Je pa zvami zelo težko izpeljat eno konstruktivno debato, neda bi vedno nekdo izstopal in pametoval!



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #32 : 30 Junij 2011, 15:10:51
Preventiva je daaaalec pred prvim ugrizom (ko problema se ni). Potem je ze kurativa...


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #33 : 30 Junij 2011, 15:27:43
... Vendar pa zakonsko  psa ni obvezno šolati. In dokler bo tako... bo pač tako.
Preventiva iz mojega vidika bi bila v glavi posameznika- lastnika psa- in to takoj ko bi videl ,da se njegov pes  neprimerno agresivno obnaša... še predno bi  potalal ugriz.
takrat bi ga moral  že vzgajat ...in ne šele po tem ko dobi odločbo.

 p.s sicer pa to je bil tudi "slogan "... v prvem postu  a ne "Ne čakajte, da pridete k nam po uradni dolžnosti. Naredite nekaj zase in za svojega psa - PRIDITE  PRAVOČASNO  IN PROSTOVOLJNO."

Zakonsko ga je potrebno prešolat, ko ugrizne drugič. In takrat mora biti ta šola uradna in človek oz. organizacija, ki to počne ne sme delat na črno.

Slogan, da naj pridejo raje prostovoljno je pa tisti ja, ki lahko prepriči, da morajo priti po uradni poti. Samo razlika med prvim in drugime je ta, da je uradna pot obvezna, prostovoljna pa ne.
Tisto kar je obvezno pa mora biti določeno, torej ga ne morejo delati na črno. Ker ti ta obvezno, zakonsko predpisano šolanje tudi nekaj velja.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #34 : 30 Junij 2011, 15:38:10
Citiraj
... Vendar pa zakonsko  psa ni obvezno šolati. In dokler bo tako... bo pač tako

to pak ni stvar debate, ampak predpostavka da je v tem trenutku zgolj eno društvo, ki je uradno sposobno izvajati ta program ; sedaj imaš zgolj dve možnosti tudi če upoštevaš razloge ki jih je TbiQ navedla
ŠKD Bajka ima ljudi ki imajo nadnaravne sposobnosti da se ob vsej tej kvazi birokraciji znajdejo, pokažejo interes v nekaj čemur dejansko kinološka društva služijo (oz, naj bi, ) in sposobnost ali pa ostala društva za ta progam niso v tem trenutku dovolj primerna

Kdor ima vsaj malo izkušenj z javnimi naročili in razpisi ve, da so to zgolj opravičila, 3/4 državnih razpisov se ne pride ker folk enostavno zamudi rok ali pa je vse skupaj za eno žalost predstavljeno; 

 in dokler rezultati ne kažejo drugače so tudi edini ki so za to sposobni. Žal misel, da obstajajo stokovnjaki tam nekje za zeleno dolino praktični rabi le malo pomaga, tako da je očitek oz pomislek ki ga je simi postavili vsekakor legitimen

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #35 : 30 Junij 2011, 15:47:29
Ne vem zakaj bi bilo to, da je samo eno društvo za izvajanje uradnega programa, žalostno. Saj ni toliko kandidatov. Sicer bi bilo za tiste iz drugih koncev Sleovenije bolj komot, če bi imeli kje kaj bližjega - ampak če so toliko zamočili, da morajo v uradni prevzgojni program, naj se pa malo potrudijo. Če že ravno hočejo obdržati psa. Za vse ostale, ki znajo mislit 5 minut naprej, pa obstaja čisto dovolj programov za problematične pse po društvih in pri privatnikih - tudi takih, ki ne delajo na črno.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #36 : 30 Junij 2011, 15:53:11
 

Ni opravičila da je samo ENO društvo od 64, ta program pridobilo

Davor se strinjam. Predvsem pa je tu še eno pomembno dejstvo in sicer. Še vedno (in vseskozi so se) se lahko prijavijo in če ustrezajo razpisnim pogojem pridobijo odobren program. In ne da se lahko prijavijo samo društva. Lahko se prijavi tudi posameznik, ki pa je fizična oseba! Mogoče pa ne kandidirajo tudi zato, ker ni take koristi, kot nekateri mislijo, da je ;)


Torej nobenih super poznanih ljudi, nobenih nadnaravnih sposobnosti.
Na papir sem napisala to kar sem počela in počnem še vedno s problematičnimi psi. Kot kaže, da to počnem dovolj dobro. Ker so mi odobrili program in ker sta dva, ki sta se programa udeležila, program tudi uspešno zaključila.

In dajmo probat eno temo pustiti temu kot je namenjena. Prevzgoji nevarnih psov - torej zakonsko določenemu šolanju psa, ki ima status navarnega psa in ki je ugriznil drugič. Zakon pravi tako:
V skladu z določili 26c. člena Zakona o zaščiti živali – UPB (Ur.l. RS 43/2007) je potrebno šolanje psa, ki je z ugrizom povzročil poškodbo, pa ne gre za posebno hudo poškodbo, ali za psa, ki živi ali bo živel v istem okolju kot lastnik, katerega pes je bil usmrčen zaradi povzročitve smrti ali posebno hude telesne poškodbe, opraviti po programu, ki ga potrdi upravni organ, pristojen za veterinarstvo.

Vse ostale debate o tem, kako bi moralo biti obvezno šolanje psov, kako bi to lahko to počeli tudi tisti, ki delajo na črno in vse kar se tu piše, pa naj se preseli kam drugam.
Ljudje, ki bi mogoče to prebrali zato, ker ne vedo da to obstaja, ker jih zanima kako to poteka,...pA se po tretjem postu obrnejo in si mislijo:

Je pa zvami zelo težko izpeljat eno konstruktivno debato, neda bi vedno nekdo izstopal in pametoval!



Bravo Lanabela.
Ne vem zakaj bi bilo to, da je samo eno društvo za izvajanje uradnega programa, žalostno. Saj ni toliko kandidatov. Sicer bi bilo za tiste iz drugih koncev Sleovenije bolj komot, če bi imeli kje kaj bližjega - ampak če so toliko zamočili, da morajo v uradni prevzgojni program, naj se pa malo potrudijo. Če že ravno hočejo obdržati psa. Za vse ostale, ki znajo mislit 5 minut naprej, pa obstaja čisto dovolj programov za problematične pse po društvih in pri privatnikih - tudi takih, ki ne delajo na črno.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 30 Junij 2011, 16:01:05
In dajmo probat eno temo pustiti temu kot je namenjena. Prevzgoji nevarnih psov - torej zakonsko določenemu šolanju psa, ki ima status navarnega psa in ki je ugriznil drugič. Zakon pravi tako: Vse ostale debate o tem, kako bi moralo biti obvezno šolanje psov, kako bi to lahko to počeli tudi tisti, ki delajo na črno in vse kar se tu piše, pa naj se preseli kam drugam.
Jaz bi že v osnovi temo pustila nedotaknjeno, če me ne bi tako močno zmotilo omalovaževanje (kar se ni zgodilo prvič) ljudi, ki si tega ne zaslužijo.

Ljudje, ki bi mogoče to prebrali zato, ker ne vedo da to obstaja, ker jih zanima kako to poteka,...pA se po tretjem postu obrnejo in si mislijo:
Takim ljudem, je dovolj, da preberejo začetek in napisano na povezavah, navedenih na začetku, da se odločijo, tko da ne skrbi glede tega.  ;)



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #38 : 30 Junij 2011, 16:56:54
Zakonsko ga je potrebno prešolat, ko ugrizne drugič. In takrat mora biti ta šola uradna in človek oz. organizacija, ki to počne ne sme delat na črno.

Slogan, da naj pridejo raje prostovoljno je pa tisti ja, ki lahko prepriči, da morajo priti po uradni poti. Samo razlika med prvim in drugime je ta, da je uradna pot obvezna, prostovoljna pa ne.
Tisto kar je obvezno pa mora biti določeno, torej ga ne morejo delati na črno. Ker ti ta obvezno, zakonsko predpisano šolanje tudi nekaj velja.

Absolutno se strinjam :)
Tudi pozdravljam , da se je na tem področju dejansko nekdo našel, se registriral uradno po zakonih.
Ker čisto iskreno že to je en velik korak. Pa ne na področju samih društev ali šol, temveč na področju zakonodaje iz strani države.
In ja se strinjam tudi z Jurijem ,ko je rekel, da dejansko bi morala država- zakonodaja narediti nekaj v tej smeri in tudi na nek način uvest uradno šolanje.
Vedno se vzgaja na preventivi.
Prevzgoja ali korekcija je pa potem ko je že enkrat "toča padla"

Se pa sovpada z teorijo zarad katere je bil davor na tem forumu že ne vem kolikokrat napaden... v temah na sitnih otročajih ki rinejo v psa in jih pes vzgoji ( in se strinjam z njegovo trditvijo), da pes v nobene primeru ne sme ne poščipat ne nikakor vzgajat sitnih otročajev.....  pa se je debatiralo  v extreme in 300 različnih variant -pa se v vsaki drugače poizkusilo to opravičiti.  ... tud za moje pojme iz tega vidika ni opravičila)
 V nobenem primeru ne... ne samo zarad tega ker lahko iz ene pokakcane banalnosti dobiš etiketo nevaren pes.. to jo že tako ali tako lahko še prehitro.

Jaz sem v prvi vrsti ZA, da se za vse lastnike uvede obvezno šolanje kdor pač hoče psa imet.
Pa ni sedaj  to uno v "fijakarskem" pogledu, da nekdo ni sposoben sam psa vzgojit..  daleč od tega.
Kar  zase vem , da neglede katerega psa bom imela v življenju vsak bo šel v malo šolo( za moje poglede ravno tako pomembna iz strani socializacije)
 kot bo šel v osnovno... tud bolj kot ne iz strani socializacije...pa tudi če bo pred tem že vse znal kar se bomo tam učili.
tak je pač moj pogled na tole cuckarijo in njihovo vzgojo. :)

Sigurno pa ,da podpiram uradno registrirano šolo, kot tam ene "poljske" privat" kr ene"  inštruktorje .( Sej sem gorenjka .. ampak tolk pa tud ne ;D )

mogoče zgolj  moje mnenje, ampak (vsaj jaz)  če nekaj plačam ( kakršnokoli  izobraževanje) hočem imet iz tega tudi  uspeh in poštempljano in na papirju, da se je to naredilo.

Te pa po eni strani tud razumem kaj si hotela povedat Simi ...( pa mislim , da nima nobene veze s forumskimi pametovanji.. a ne ;) )
En Kup ja enih samooklicanih strokovnjakov se pojavlja... ko je pa treba nekaj pokazat v rezultatih  ali pa naredit ... potem pa ostane  bora peščica.. ali pa samo eden- kot je sedaj v tem primeru.

No sedaj bom pa samo še čakala kdaj bo slovenski dog visperer na televiziji, kar sem danes izvedela ,... da ga baje tudi imamo ;D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #39 : 30 Junij 2011, 17:20:31
Sama osebno sem proti obveznem šolanju. Zakaj? Tekmovalci recimo psa že od vsega začetka usmerjajo in šolajo za končni cilj - tekmovanja.
Šolanje takšnega psa je od vsega začetka - že od izbire vzreditelja in mladička, podrejen končnemu cilju. Šolanje takšnega psa nima veze z "ljudsko poslušnostjo", ki bi morala biti glavna v pasjih šolah.
Proti sem zato, ker se v glavnini šol ne ukvarjajo z "ljudsko poslušnostjo" ampak se držijo programov, ki so nekako neživljenjski in v realnem življenju težko izvedljivi.
Že kar nekaj let imam pse in nikoli jih nisem vodila na sprehodu na poleg tako, da bi me gledali v oči in ne kam hodijo. Torej zakaj bi jih to učila. Morajo pa iti na svojo stran, morajo iti počasi, morajo se umakniti avtom,...učila jih bom to, kar rabim za življenje.

Glavnina pasjih šol socializacijo jemlje kot pač grejo se kužki igrat, ne vedo pa čisto točno kaj naj pri tem počnejo vodniki. "Ljudska poslušnost" je pa ta, da te pes uboga, ko se igra s psi. Saj vemo kako zgleda življenje 90% psov. Lastniki se med seboj spoznajo in se začnejo družit. Kaj kamlau v okolici najdejo realtivno varen plac, kjer se vsi dobijo in spustijo pse. Ko je čas, da gredo domov, uspešno ali neuspešno pokličejo svoje pse in gredo. Ponavadi je tako....daj ti pokliči svojega, ker bo potem prišel tudi moj.

Ne moremo vseh psov šolati po istem sistemu. Ne moremo vseh psov učiti določene stvari, ki jih pač po programu moraš.

Zato in še zaradi drugih razlogov sem proti obveznemu šolanju. Ker programi niso narejeni za ljudsko poslušnost, ampak temeljijo na tem, da bodo šli psi na koncu na izpite.

Predvsem pa sem proti obvezni mali šoli zato, ker v malih šolah večinoma uči kader, ki ima najmanj znanja in izkušenj tako s psi, kot z ljudmi.

Če pa v mladosti psu ne dopoveš kaj sme in kaj ne sme, se pa prav hitro zgodi, da mora v šolo po odločbi in ne več prostovoljno ;)


http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #40 : 30 Junij 2011, 17:30:40
Te pa po eni strani tud razumem kaj si hotela povedat Simi ...( pa mislim , da nima nobene veze s forumskimi pametovanji.. a ne ;) )
En Kup ja enih samooklicanih strokovnjakov se pojavlja... ko je pa treba nekaj pokazat v rezultatih  ali pa naredit ... potem pa ostane  bora peščica.. ali pa samo eden- kot je sedaj v tem primeru.



Taki samooklicani strokovnjaki naredijo ogromno škode. Ne samo psu, predvsem človeku, ki je izgubil ogormno denarja in predvsem zaupanje v vse skupaj. Izgubi zaupanje v psa, v sebe, v vse.
Nemalokrat se ukvarjam z moralnim problemom zaračunat človeku, ki pride k meni in je nekje drugje za prazen nič pustil ogromno denarja. S tem, da ne govorim kakšne so cene individualnih ur teh "strokovnjakov".

Za forumska pametnovanja mi je že zdavnaj zmanjkalo časa ;). Mislim pa da bi vsak branil svoje ime, sploh če za njim stojijo rezultati.
Tko, sedaj pa dovolj za danes, ura je čas, da grem deliti znanje v realnost - na poligon in ne na net :P.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #41 : 30 Junij 2011, 17:33:50
Vse kar si opisala v prvem postu v naši šoli ni bilo. Pa čeprav je bila pocenska lovska  ;D
 
Dobr je  ;D  torej bom tudi v bodoče v tapocenski šoli ostala

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #42 : 30 Junij 2011, 17:38:45
Vse kar si opisala v prvem postu v naši šoli ni bilo. Pa čeprav je bila pocenska lovska  ;D
 
Dobr je  ;D  torej bom tudi v bodoče v tapocenski šoli ostala
Kar se pogovarjam z lovci in kar potnam spe iz "lovske šole" so lovske šole veliko bolj uporabne kot pa "navadne šole".  ;) Tako da ja, ostani na tapoceni lovski šoli, kjer je vse bolj "po kmečko".

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #43 : 30 Junij 2011, 17:54:01
Najprej je treba ločiti tulele vzgojo in šolanje. Vzgoja je tista, ki je tu najpomembnejša. Mene čisto in popolnoma nič ne moti, če moj pes ne zna hoditi 30 korakov poleg in me gledati ko boga ali če so njegovi obrati nikakvi. Pomembno mi je, da grem z njim lahko kadarkoli kamorkoli, ne da bi me bilo strah, da bo koga pojedel, podrl, poslinil ... In me tudi ne moti, če nikoli ne naredi BBh-ja ali kakršnega koli drugega od izpitov. Sploh ne. Pomembno mi je, da je socializiran in miroljuben do živali in njihovih dvonogih spremljevalcev. Zavedam se, da je moj pes ogromen in kot tak motnja v okolju. Zato poskušam biti čim manj vpadljiva, kakor sem pač s setrom lahko. Skratka poskušam ne najedati ljudem, ki ne marajo psov in izzivati njihovega besa. Ravno tako se izogibam konfliktov s potencialno nevarnimi psi in njihovimi vodniki. Preskusila sem nekaj šol, med njimi tudi jagrsko, pa psom prijazno, pa psom niti ne tako prijazno (kakor slišim). Ampak filozofija, da bo pes delal tisto, kar jaz želim, ko jaz želim, mi je bila najbližja. Saj od njega ne zahtevam nič nemogočega, česar že tako ne bi delal. Tako se mi zdi, da sploh ni pomembno v kateri KD Fifi hodi vodnik s psom, ampak kakšna je njegova osnovna kultura. Če bi se vsaj večina ljudi tega zavedala, prevzgoje sploh ne bi potrebovali. Zato se mi zdi, da razprave s pritlehnimi namigovanji  ne vodijo nikamor. Štejejo namreč samo dejanja in izključno samo to. Prepričana sem, da lahko vsakdo počne v življenju, kar želi, dokler pri tem kakorkoli ne ovira drugih. Dejanja in odnos do dela in ljudi pa potem odločajo o tem, ali bo pri svojem poslu uspešen in v življenju srečen.


Los je car.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #44 : 30 Junij 2011, 20:28:13
Ja viš, jaz pa rabim tak poleg da me gleda gor, pa lepe obrate in hitro vsedanje. In bi mi bilo brezveze mladiča  kvarit v "ljudski šoli", kjer bi lahko delal tako malo po domače.
Pa počasi mi že najeda to, da se za vsak drek delajo predpisi, da se predpisujejo stvari, ki jih v praksi ni mogoče dobro izvajati, da se brezveze prepoveduje vse mogoče in nemogoče....
Male šole so zelo različne, različni so programi, različne so metode. Lahko izbiraš kar ti leži. In na splošno so čedalje boljše, tega, da dajo za malo šolo najbolj neizkušene inštruktorje je vse manj. Se pa res najdejo take, da te glava boli.
In čeprav so male šole zelo koristne za preventivo nikakor ne zadostujejo - ker se glavni problemi pojavijo med odraščanjem.

Ko pes dvakrat ugirzne (če res ugrizne, ne da gre za kakšno bredastočo, pri nas itak vse mečemo v isti koš) je treba pravzaprav prevzgojiti lastnika tako, da bo znal tega psa voditi tako, da ne bo ogrožal drugih, ker za samega psa je več ali manj že zamujeno.
Pa da mi ne bo spet kdo kaj v usta polagal: tudi "bedastoče" niso sprejemljive, samo "pocajtati" se jih da veliko lažje kot resne primere.

In ja, se strinjam da taki in drugačni šušmarji lahko naredijo zelo veliko in težko popravljivo škodo.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #45 : 01 Julij 2011, 08:35:03
Sama osebno sem proti obveznem šolanju. Zakaj? Tekmovalci recimo psa že od vsega začetka usmerjajo in šolajo za končni cilj - tekmovanja.
Šolanje takšnega psa je od vsega začetka - že od izbire vzreditelja in mladička, podrejen končnemu cilju. Šolanje takšnega psa nima veze z "ljudsko poslušnostjo", ki bi morala biti glavna v pasjih šolah.
Proti sem zato, ker se v glavnini šol ne ukvarjajo z "ljudsko poslušnostjo" ampak se držijo programov, ki so nekako neživljenjski in v realnem življenju težko izvedljivi.
Že kar nekaj let imam pse in nikoli jih nisem vodila na sprehodu na poleg tako, da bi me gledali v oči in ne kam hodijo. Torej zakaj bi jih to učila. Morajo pa iti na svojo stran, morajo iti počasi, morajo se umakniti avtom,...učila jih bom to, kar rabim za življenje.

Glavnina pasjih šol socializacijo jemlje kot pač grejo se kužki igrat, ne vedo pa čisto točno kaj naj pri tem počnejo vodniki. "Ljudska poslušnost" je pa ta, da te pes uboga, ko se igra s psi. Saj vemo kako zgleda življenje 90% psov. Lastniki se med seboj spoznajo in se začnejo družit. Kaj kamlau v okolici najdejo realtivno varen plac, kjer se vsi dobijo in spustijo pse. Ko je čas, da gredo domov, uspešno ali neuspešno pokličejo svoje pse in gredo. Ponavadi je tako....daj ti pokliči svojega, ker bo potem prišel tudi moj.

Ne moremo vseh psov šolati po istem sistemu. Ne moremo vseh psov učiti določene stvari, ki jih pač po programu moraš.

Zato in še zaradi drugih razlogov sem proti obveznemu šolanju. Ker programi niso narejeni za ljudsko poslušnost, ampak temeljijo na tem, da bodo šli psi na koncu na izpite.

Predvsem pa sem proti obvezni mali šoli zato, ker v malih šolah večinoma uči kader, ki ima najmanj znanja in izkušenj tako s psi, kot z ljudmi.

Če pa v mladosti psu ne dopoveš kaj sme in kaj ne sme, se pa prav hitro zgodi, da mora v šolo po odločbi in ne več prostovoljno ;)



Se z napisanim globoko strinjam. Sam nisem "športnik" in spadam v tisto veliko skupino lastnikov psov, ki potrebuje "ljudsko šolo" oz šolo za družnega psa. Ni pa to recimo glavni razlog zakaj nisem uradno šolal psa recimo v mali šoli; četudi ne učijo "ljudske poslušnosti" (ne vse šole) sem mnenja, da nekomu, ki nima nekih izkušenj, znanja s psi ne morejo ravno škoditi, predvsem iz vidika razumevanja psa. Kdaj se tudi neupravičen graja inštruktorje; ljudje mislijo, da bo pes po mali šoli stvari kar obvladal, kar se ve , da ni res.........................n a poslušnost, itd., moramo psa navajati vsak dan, celo življenje (če je potrebno) in pri tem uporabljati ogromno potrpljenja in doslednosti. Nič ne gre čez noč, čez 14dni male šole ;) . Lovci imajo rek: 3 leta šolamo, 3 leta delamo, 3 leta+ smo v penziji (če si jo zasluži :) )
Če se vrnem na "ljudsko šolanje"; kje se bom naučil, da ko zagledam vozilo mora biti odpoklic 100%, ko skače po dvorišču je vstop na cesto strogo prepovedan, da agresivnosti, strahu, do drugih psov ni, itd,........................nekatere stvari pač niso naklikani trikci, poligon, ampak življensko pomembne. Je pa res, da je od posameznika odvisno za kaj psa uporablja oz. kakšen bo njegov življenski slog.

Ne vem za katerega inštruktorja so napisali, da je šele ob prebiranju "človeške" vzgoje, spregledal. Če tudi je svetovno priznan mi ne bo nikoli veliko pomenil ;)

PS
Je pa "šolanje" odvisno tudi od pasme in karakterja................... .in nekatere pasme so zame že po "defoltu" zarukane oz. so za kar pač so ;)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #46 : 01 Julij 2011, 08:43:23
Ni spregledal.  ::)
Ampak nadgradil svoje znanje. Ogromna razlika.  8)

Sicer pa opažam, da se večina zadev, ki se jih napiše, razume narobe oz. iz najlabšega zornega kota. ???
Vse pohvale tistim, ki imajo še toliko volje za razlaganje svojih misli na 100 in en način... :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #47 : 01 Julij 2011, 10:01:45
Lovci s svojimi psi očitno slabo delajo, saj pri nas velja 3 leta šolanja, potem 7 - 8 let dela in potem 3 leta in še kaj zraven v pokoju.

Ej pipipi............... ni butastih in zarukanih pasem, so pa takšni lastniki.
BTW, za eno od mojih pasem je še ne dolgo tega veljalo, da se jo sploh ne da šolati, za drugo mojo pasmo pa je priznan strokovnjak pred leti izjavil, da je vprežna živina, ki se jo lahko uči samo s kladvom po glavi. Tega, da se prvih ne da šolati še nisem uspela opaziti, predstavnik druge pa je v poslušnosti nasmodil vse službene pasme. Pojavljajo se lepo izšolani hrti, ki naj bi se jih tudi ne dalo šolati.....tako da.......
....in BTW2: z naklikanimi trikci je mogoče naučiti vse sorte, celotno resno poslušnost in celo zanesljiv odpoklic v kočljivih situacijah..........če komu to leži seveda. Če mu ne leži, ga lahko uči tudi z dušljivko in dolgim povodcem. Če komu paše računat z rehenšibarjem, ker mu kalkulator ne sede......zakaj pa ne?


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #48 : 01 Julij 2011, 10:51:45
Cetudi pes perfektno dela na poligonu (pozornost v nulo), tega na sprehodu ne bo delala (to sta dve loceni zadevi)... pri prvi je to dejansko delo, pri drugi pa pasji prosti cas oz. prebiranje casopisa... na sprehodu so seveda tudi pravila, a jih je manj in so tudi bolj "u izi" (in dejasnko je mozno oboje imeti v enem psu; je pa res, da vecina rabi le ta drugo zadevo). Prav tako je dobro, da lastnik psa ve, za kaj bo imel psa... tako se tudi lazje izbere sola, ki psa ne bo "pokvarila".

Prav tako pri dolocenih tekmah, pasjih aktivnostih ni pozornosti na vodnika kot jo pozna vecina ljudi. Pes te sicer mora spremljati (biti ob tvoji levi nogi, ne zaostajati, ne prehitevati), a mora spremljati tudi okolico, kjer bo moral oddelati svoje (po poku sledi npr. dummy, ki ga pes s popolno pozornostjo na vodnika itak ne vidi in bi tako bil vsak mark blind?!). Pa tudi ti psi so na sprehodih cisto normalni psi (ce take naredimo).

Eni zelimo od psa se kaj vec. Prav tako sem mnenja, da je tudi psu super, da se mu v zivljenju dejansko nekaj "dogaja", da nekaj "dela" (pa karkoli ze, pa cetudi ni najboljsi...).

Sem pa sama na izpitu videla delo psa v lovskih rokah in v nelovskih... je gospod povedal, kako se je delalo v njihovi lovski soli... rezultat je bil seveda temu primeren tj. slab (tako tudi vse lovske sole niso OK - isto velja za "civilne" sole).


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #49 : 01 Julij 2011, 11:48:41
A zaključimo še tu debato o šolah in metodah?
Tu je debata o nevarnih psih, torej tistih, ki imajo izdano odločbo s strani VURS-a.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 01 Julij 2011, 11:55:52
Mene pa nekaj drugega zanima.
Katere pasme pa si imela do sedaj na prevzgoji? Tako obvezni kot samoiniciativni. Kakšne stereotipno "nevarne" ali povsem običajne, "družinske"? Me zanima kakšni se bolj pojavljajo. Pa jih dosti pride iz preventive?


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #51 : 01 Julij 2011, 12:01:30
A zaključimo še tu debato o šolah in metodah?
Tu je debata o nevarnih psih, torej tistih, ki imajo izdano odločbo s strani VURS-a.

se strinjam :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #52 : 01 Julij 2011, 12:12:55
Tudi mene bi zanimalo, kaj je recimo tisti glavni problem-i psa oz. njegove vzgoje, da postane, je "nevaren".

PS.
Andreja, res nisem mislil obračat...............ampak, starš, ki se vzgoje otrok uči iz knjig..........hm, imam o njih res bolj slabo mnenje.
Mogoče pa ga "klikanje" j*** :-[

Se strinjam glede butastih lastnikov...................n ekatere najprej izda pasma ;)

Poznam psa, ki je šolan ("poligonsko") in tudi nevaren (zaenkrat ne še po "papirjih".............upam, da tudi ne bo)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #53 : 01 Julij 2011, 12:25:05
Joj. Pa saj psa lahko naučiš tudi, da hodi poleg ritensko, pa to ne pomeni, da ne bo znal več normalno hoditi naprej.

In sploh ne vem v čem je problem: v "prostem času" pes lahko počne vse, kar je v mejah dovoljenega (te meje postavi lastnik, procesu rečemo vzgoja,  in veljajo tudi kadar pes ni po komando - kar naj bi bila tudi poglavitna tema v malih šolah). Ko dela "uradno"poslušnost, bo med hojo pozoren na vodnika in isusek, saj ni tako butast, da takrat, ko bo delal kaj drugega pa ne bo pozoren na okolico. Pes se lahko nauči delat ene in iste (ali  zelo podobne) vaje na več različnih načinov. So psi, ki brez napak ločijo različne načine  izdelave enakih vaj. Enake ovire brez težav izdelajo na različne načine glede na to, ali tečejo agility, delajo RO ali reševanje.  Ugotovijo iz konteksta, brez različnih povelij, menjav ovratnic in podobnih bergel. No problem - saj to zmorejo celo predstavniki pasem, ki so pipipi butaste. Enako lahko pes loči navadno hojo ob vodniku od vlečenja (zaželjenega) in klasičnega poleg s pozornostjo....nimajo problema s hojo po levi (ko hodimo peš), po desni (ko gremo s kolesom) ali po obeh straneh(RO).

Ena stvar pa je: če učimo šlampasto, ker smo ljudska šola in ne rabimo biti natančni, bomo za to, da bomo šlamparijo popravili morali začeti še enkrat od začetka, ponavadi zamenjati vsa povelja.... in porabili trikrat več časa kot bi ga sicer. Nič katastrofalnega pravzaprav. Če pa zamočimo pri zgodnji socializaciji in vzgoji je škodo včasih nemogoče popraviti. Pogosto je možno takega psa zelo lepo izšolati, a ko ni pod komando, se še vedno ne zna obnašati kot je treba.

Citiraj
A zaključimo še tu debato o šolah in metodah?
Tu je debata o nevarnih psih, torej tistih, ki imajo izdano odločbo s strani VURS-a.

Ok, se strinjam, tole sem imela ravno že napisano in bom vseeno oddala.



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #54 : 01 Julij 2011, 12:32:41
Mene pa nekaj drugega zanima.
Katere pasme pa si imela do sedaj na prevzgoji? Tako obvezni kot samoiniciativni. Kakšne stereotipno "nevarne" ali povsem običajne, "družinske"? Me zanima kakšni se bolj pojavljajo. Pa jih dosti pride iz preventive?
Do sedaj sta bila na uradni prevzgoji dva psa. Stafordka in bokserka.

Zakaj pride do ugrizov - zaradi nedosledne vzgoje in (ne)šolanja. Samoinciativno pridejo tako maltežani( tudi malo čivavico sem že imela) kot veliki psi, torej ne morem reci, da je en tip psov bolj nevaren kot drug.
Če en mali pes pogrize vso družine, če se ne pusti česat, če napada mimoidoče, je veliko bolj nevaren kot en velik pes, ki je v glavah ljudi "nevaren"

RAzlika med samoinciativim prihodom v "prevzgojo" je ta, da če pes nima še odločbe, se dela na tem, da se ga umesti nazaj v okolj in da je lahko med psi in ljudmi. Torej da "postane nazaj normalen družinski kuža".
Ko pa pride pes z odločbo na prevzgojo je pa že v štartu vse drugače. Tak pes ne sme biti nikoli in nikjer brez povodca in nagobčnika Torej se moram posvetiti vodenju psa in drugačnim problemom, ker pes bo vedno moral imeti na sebi nagobčnik in biti pripet na povodcec.
Ko sem se tema dvema hodila v Tivoli sem se samo smejala, kako panično so ljudje klicali svoje pse in kako so panično iskali povodce na katere so jih pripenjali. Ko grem s 30 -imi psi v Tivoli tega ne počne nihče. Zakaj? Ker nimajo gor nagobčnijov - povodce pa.


http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 01 Julij 2011, 12:35:10
Kaj pa so ponavadi razlogi, da pes postane nevaren? Kje ga lastniki polomimo?



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #56 : 01 Julij 2011, 12:43:01
Govorimo o uradno nevarnih psih ali tisih, ki jih lastniki označijo za nevarne.
V prvem primeru vemo kaj je definicija.

V drugem je pa definicija ljudi tista ki označuje, da je njhov pes nevaren. Dovolj je ta, da se ne pusti česat v tej sitauciji je nevaren. Pes se zaganja v ljudi, pse...pa še ni ugriznil ker so ga vedno zadržali - nevaren je zaradi tega ker se zaganja.
Pes napada druge pse - nevaren je....
Upam da razumete kaj vam govorim.
V prvem primeru je jasno kaj je definicija nevarnega psa.

V druge primeru je pa subjektivna ocena lastnika oz. tistih, ki se ukvarjajo in živijo s psi, da je nevaren. Jaz jim pravim problematičen, v nekaterih primerih pa nevaren.

In ja, tako za ene kot za druge je kriv lastnik in nepravilna vzgoja. Kje ga polomimo lastniki? Predvsem pri tem, da ne postavimo jasnih mej in se teh mej ne držimo.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #57 : 01 Julij 2011, 12:49:08
Kaj se zgodi v primeru, da prevzgoja ni uspešna? Lahko zaradi nesodelovanja lastnika ali pa res povsem uničenega psa. Ga uspavajo?

Vem za kar nekaj malih psov, ki bi si zaslužili "priponko" nevaren, a jih zaradi majhnosti nihče ni prijavil :-X Popadljivi pa bolj kot katerikoli veliki :-X


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #58 : 01 Julij 2011, 12:55:36
Kaj se zgodi v primeru, da prevzgoja ni uspešna? Lahko zaradi nesodelovanja lastnika ali pa res povsem uničenega psa. Ga uspavajo?

Vem za kar nekaj malih psov, ki bi si zaslužili "priponko" nevaren, a jih zaradi majhnosti nihče ni prijavil :-X Popadljivi pa bolj kot katerikoli veliki :-X

V primeru neuspešne prevzgoje se uradni veterinar, ki vodi postopek odloči kako naprej. Če je vodnik tisti, ki se ne speremeni je zopet nekaj durgega kot če se psa ne da spravit v neke varne okvire. Spet odvisno od primera do primera.

Glede prijave malih psov se pa čisto strinjam...ah saj je majhen. Največji problem zakaj postanejo taki..ker se jim lastniki in okolica na začetku smejijo, ko se začen šopiriti. Ko pa preraste meje šopirjenja je pa problem.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #59 : 01 Julij 2011, 13:01:20
Do sedaj sta bila na uradni prevzgoji dva psa. Stafordka in bokserka.
Za staffordko v članku piše, da se je prvi prijavljen ugriz zgodil, ko je bila (privezana) napadena s strani druge (spuščene) psice in se je branila. Pa še to, da je staffordko lastnik druge psice, ki je prva napadla, tako zbrcal, da je bruhala kri. A to čist resno? Torej mojo (privezano) psico lahko napade (spuščena) psica, moja se brani, lastnik druge psice mi jo skoraj fenta, na koncu pa oznako dobi moja psica? Odlično, v kakšnem svetu mi to živimo. Za bruhat.