"Avto"

Nika · 5854

Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
: 23 Avgust 2009, 14:10:24
Ob ukazu avto želim, da se mi psa spravita cca 2m stran od ceste in dasta prostor. Razmišljam kako začeti z učenjem, da bi lahko že doma delala začetne korake in psov ne bi izpostavljala avtomobilom.. Imate kakšne primerne ideje?



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #1 : 23 Avgust 2009, 14:23:10
Lahko delaš tako, da imaš na dvorišču 'cesto' in na obeh straneh postavljeno kakšno višjo podlago (recimo mizo). Ko rečeš 'avto' in pokažeš z roko naj psa skočita na to podlago, kjer jima poveljuješ prostor. Ko to že znata lahko odstraniš vidno povelje in uporabljaš samo še besedo, nato pa nižaš podlago (lahko imata na koncu odejo, predpražnik ali kaj podobnega) in na koncu preneseš še ven - kar lahko pomoje traja kar nekaj časa. Počasi se bosta tudi naučila, da se bosta ulegla sama brez dodatnega povelja
Ko zadevo preneseš ven z dvorišča, lahko ob cesti namestiš ta nizko podlago in jo v končni fazi odstraniš, nato pa še vadiš na različnih lokacijah.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2 : 23 Avgust 2009, 14:27:33
To bom pa tudi jaz probala!

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #3 : 23 Avgust 2009, 14:31:36
Jaz drugače nisem tega učila, sem pa videla, da to super deluje na zasneženih cestah. Recimo na poti na Vršič ali v Tamar lahko s poveljem hop in roko pošiljam Ginny na stran ceste, kjer je sneg višji. Nisem se pa nikoli  trudila s tem, da bi stvar izpopolnila do te mere, da bi šlo tudi na navadni cesti.

Če se ne motim ima Idefix Žimota naučenega nekaj podobnega?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 23 Avgust 2009, 14:56:00
Zoe, zakaj pa prvo nekaj višjega? Jaz bi kar preskočila ta korak nižanja in ju že na začetku direkt na deko pošiljala.. Drugače se mi zdi pa dobra ideja, ja  :-*



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #5 : 23 Avgust 2009, 15:01:06
Če bo šlo lahko kar na deko, ampak mogoče je za psa na začetku lažje iti na nekaj bolj opaznega.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #6 : 23 Avgust 2009, 15:05:20
Aja, še to... mogoče je res bolje začeti kar z nizko podlago, da ni potem treba delati prehoda iz višjega na nižje. Ampak, če ne bo šlo pa lahko začneš z višjim.

Pa vidno povelje z roko lahko tudi pustiš, če te ne moti. Kot vidim pri Ginny si hitreje zapomni vidno povelje kot pa besed.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #7 : 23 Avgust 2009, 15:49:47
Pa z ukazi me še bega.. od začetka bom morala uporabljati "na deko" ali kej podobnega, kdaj pa naj potem na "avto" prešaltam? Ker ko deke ne bo več, jima ne bo jasno kam naj gresta in bi bilo mogoče pametno, da še ob uporabi deke zamenjam "na deko" z "avto"?
Sem namreč navajena, da že ob učenju nečesa dodajam ukaz, in ne šele ko je trik že osvojen..



mika-nelly

  • Gost
Odgovori #8 : 23 Avgust 2009, 16:18:52
moja psica se vmika avtomobilom na ukaz "na rob"

učila sem jo pa tako, da sem se enostavno vsakič ko je šel avto mimo, ko smo hodile ob cesti, umaknila skupaj z njo na rob ceste oz. čim bolj stran od ceste in jo pohvalila skupaj z ukazom " na rob" seveda,  zdej to dela že sama, vsakič ko sliši avtomobil se umakne in jo jaz enostavno pohvalim- pridna, na rob



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #9 : 23 Avgust 2009, 16:30:55
Jaz sem imela do zdaj kar poleg.. sem poklicala psa, se mi je prilimal na nogo dokler ni avto odpeljal. Zdej mam pa dva psa in bi mi bilo tole bolj priročno.. Bi pa raje imela, da sta v prostoru, kot pa da stojita ob robu ceste.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 24 Avgust 2009, 11:06:44
Pa z ukazi me še bega.. od začetka bom morala uporabljati "na deko" ali kej podobnega, kdaj pa naj potem na "avto" prešaltam? Ker ko deke ne bo več, jima ne bo jasno kam naj gresta in bi bilo mogoče pametno, da še ob uporabi deke zamenjam "na deko" z "avto"?
Sem namreč navajena, da že ob učenju nečesa dodajam ukaz, in ne šele ko je trik že osvojen..

Ufff koliko "ukazov" imaš potem. Jaz vedno počakam, da nekaj do konca naučim, do željene točke, potem pa zvadim še na ime, kar pa je precej dolgotrajno, Bina rabi dosti časa, da si zapomni ime=to vedenje.
Mislim, da narediš manj zmede, če najprej naučiš in na koncu dodaš besedo. Lahko pa vmes "žlubodraš" in se pogovarjaš z njima.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #11 : 24 Avgust 2009, 11:13:24
Ne ne, imam samo en ukaz za vsako vedenje. Vem, da to ni "po pravilih" sam pri nas deluje bp.

Torej, zdej ko rečem "na deko", letita na deko in se pokneta v prostor. Kako je pa zdaj z odstranjevanjem? Ker če deke ni, pojma nimata kam morta it  :D



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 24 Avgust 2009, 12:59:33
probaj z zmanjševanjem dekce, če pa to ne bo šlo (zaradi prevelike deke) pa uporabi kaj drugaga, kar lahko ustrezno zmanjšaš :)

pa mislim, da ko bo zadeva priročno majhna, da se lahko lotih še generalizacije vsega skupaj, da bosta povezala vse skupaj tudi z različnimi prostori in najpomembneje, ukaz z avtomobili in podobnim.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #13 : 24 Avgust 2009, 16:18:01
Zakaj pa ne bi že od začetka uporabljala ukaz avto?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #14 : 24 Avgust 2009, 17:07:46
Jp, ga že  ;)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 25 Avgust 2009, 14:11:13
Jaz sem "avto" naučila podobno kot mika-nelly "na rob". Nika, verjetno bi enak učinek dosegla, če bi psa ob vsakem približevanju avtomobila, psa umikala stran od ceste in dajala v "prostor" - pomojem bi se ob doslednosti psa že avtomatsko začela umikat sama od sebe in kasneje tudi ulegat. Se pa zna tu pojaviti drug problem, na katerega ne smeš pozabiti. Namreč ob tej avtomatiki, če ne paziš, da nagrajuješ take umike samo ko dejansko daš signal "avto" in jih mogoče nagradiš tudi ko ne daš signala, ampak se psa avtomatsko odločita za to, kar se ti zna na začetku fino zdet, se ti zna zgoditi, da se ob prometnih cestah sploh ne boš več mogla sprehajat, ker se ti bosta psa kar naprej v "grmovje metala"  :D (ne hecam se.. meni je že to, da se je psica sama od sebe začela pomikat v šolski poleg položaj, šlo ob prometnicah na živce, ker je bilo včasih toliko prometa, da me je že resno skrbelo, da si bo vrat izpahnila, ona je pa to vedenje ponujala samostojno in se je že skoraj zabrisala razlika med fehtanjem in izvajanjem vedenja, ki sem ga želela jaz.. problem je bil pa v tem, da se mi je zdela njena samoiniciativnost tako simpatična, da sem jo nagrajevala tudi ko nisem dajala signalov,......).. tako da rajši ostani kar pri tem, da se pes samo pomakne čisto k tebi.. ne vem no.. pri nas je "avto" skoraj drug izraz za "poleg" in ker mi "poleg" izvaja manj natančno kot "avto", pravzaprav razmišljam da bi tudi pri vajah klasične poslušnosti "poleg" kar z "avto" zamenjala, ampak se zaenkrat bojim, da bom s tem zmanjšala pomen "avto" v situacijah, ko ga dejansko bolj nujno potrebujem  ;D



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #16 : 30 Avgust 2009, 15:23:06
Jaz nisem prav nič postopoma učila. Na poti, kjer je cesta in zraven travnih in ni tako prometna, sem vsakič ko je šel mimo avto psici dala na prostor. To sem počela predno je avto prišel do nas, striktno o vsakem srečanju z avtom. Sedaj to deluje tako, da mi gresta dol s ceste in v prostor, predno jaz avto sploh vidim ali slišim. Če ni travnika gresta sami v grmovje oziroma nekajm čim bolj stran od ceste. Predvsem Bajka, s katero sem to delala od majhnega je kar se tega tiče res fantastična. Problem je bil potem samo ob cesti ki je bolj prometna. Zato smo vajo predelali. Ko je spuščena se umika avtomobilom, ko je na povodcu ji tega ni potrebno.
Pes rabi ob istem dogodku isto povelje, le tako lahko poveže kaj hočemo, da ob tem dogodku naredi in lahko pričakujemo, da bo to začel početi tudi samostojno.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 07 Oktober 2009, 07:28:53
Jaz sem Starja učila ist, ker se večino sprehajava po gozdnih poteh oz. manj prometnih poteh in je tam vedno tudi spuščen. Ob ukazu "avto" je šel na prostor in počakal. Zadnje 14 dni pa me sploh dostikrat presliši >:(, ker so ga začele zanimati stvari okoli njega (star je 9 mesecev). Če že gre na prostor, potem ponavadi v trenutku ko je avto pri nama leti za njim. >:( >:( >:( >:(  Ne pomaga niti to, da mu cel čas ponavljam "prostor, prostor, prostor..."

Kako naj ga to odvadim? Odlaganje obvlada nekje 80%, vendar v tem primeru popoloma nič. :(



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 07 Oktober 2009, 10:19:08
Pes je še pubertetnik in dokler do konca ne odraste, ti zna še preizkušati živčke.

Vsekakor je moj prvi nasvet, da se nehaš zaxxavat in daš psa ob cesti na povodec, da ti ga ne bo zbil avto, potem bo pa jok. Ostalo, kako se lahko to nauči, je pa itak že napisano.



anouk

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 03 November 2009, 14:53:06
No, jst sem svojo učila podobno kot Tibiq in Nika-nelly.  Ko greva po cesti, greva po navadi kr poleg in ko gre avto proti nama ji rečem avto in jo z bokom porinem na skrajni rob ceste, tako da se v bistvu skupaj  pomakneva na rob ceste. Ko pa hodi pred mano- 2 ali 3m pred mano pa rečem samo avto in včasih se ustavi in me počaka in se skupaj pomakneva na rob, včasih se pa sama pomakne na rob ceste. v bistvu mi je bolj všeč, da se sama pomakne na rob, kot da me čaka. Tako, da ta ukaz moramo še mal predelat. Se mi pa zdi, da je najbolje da psu pokažeš kaj sploh je avto in zakaj se mu mora umaknit. To sem pa prakticirala doma, ker imamo majhen dovoz. Imela sem jo spuščeno, in ko je stala tik pred avtom, sem počasi peljala proti njej in sploh ni bila pozorna na avto in njegov zvok, tako da sem malo pohupala in ji je bilo takoj jasno, da naj bo pozorna na avto, nekajkrat sem pa samo prižgala avto in je zaznala zvok.Ko ji je biolo jasno, da je to avto, sem jo začela učiti naj se mu umakne. 



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #20 : 03 November 2009, 15:19:22
Naša kura pa počasi pridobiva znanje. Prav prijetno me je presenetla, da je kar sama zavila po pločniku in to ne da bi vohljala po njem. Pa tudi sicer vmes nagradim pozornost name in prekinitev vohlnja. Mogoče bo tudi generalizirala "sedi" predno se pločnik konča.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 03 November 2009, 15:42:32
Ti si želiš generalizacijo "sedi" na rob pločnika in ne na nek telesni ali glasovni znak?

Moram priznat in seveda opozorit, da meni to iz praktičnih razlogov ne bi bilo všeč.. npr. loviš zeleno na prehodu za pešce, pes se ti pa avtomatsko vsede na robu pločnika in čaka da mu daš dovoljenje da gre dalje.

Moja se sicer tudi včasih sama od sebe vsede, ampak samo če se tudi jaz ustavim in stojim, pred robom pločnika oz. ob prečkanjih ceste, pa ne na vseh, ampak na poti, kjer največ hodiva in že iz dosedanjih izkušenj predvideva da bom kaj želela od nje, pa malo upočasni ali se obrne nazaj in čaka navodila.. potem pa čisto odvisno.. ali ji rečem "šibaj" in stečeva čez, ali pa ji rečem "čakaj", da me počaka in potem "počasi", da gre ob meni čez cesto.

Še vedno je pa čisto navadna kura brez glave, ki mi zna, ko je nimam pod "poveljem" in je na bolj ohlapnem povodcu, kar lepo nepremišljeno stopit tudi s pločnika dol, sploh pri kakšnih obračanjih ali ko mi gre z ene strani na drugo in to tako, da gre dol samo z zadnjimi tacami,.. ali pa cela.. kakorkoli sploh ne pogledat a je avto ali ga ni.. tako da kar se tega tiče, moram še vedno pazit. Mislim, da imajo eni psi to pazljivost preprosto v sebi, medtem ko so drugi taki kot moja.