nezaželjeno odpiranje vrat

rina · 6788

rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
: 01 November 2009, 16:50:59
Pri nas imamo problem, ker se je Valjar naučil odpirati vrata. Na začetku je sicer odpiral samo ena vrata, ampak je kar hitro odpiranje generaliziral na vsa vrata s kljuko (ne glede na to, v katero smer se odpirajo). Zadnje čase je torej ugotovil, da mu zjutraj ni treba čakat da kdorkoli ustane, ampak gre lahko enostavno sam ven, če na poti sreča kakšna zaprta vrata mu to pač ne predstavlja nobene ovire. Problem je v tem, da pozimi ni ravno prijetno in nikakor ne poceni imeti odprtih vhodnih vrat. Vhodna vrata imajo nek tak čuden sistem - od zunaj so vedno zaklenjena, od znotraj pa vedno odklenjena, torej ven gre lahko kadar koli, noter pa ne.

Verjamem, da še veliko drugih psov zna odpirati vrata, pa me zanima kako ste te težave rešili. Zaklepanje od znotraj ali zamenjava kljuke pri nas ne pride v poštev - doma pač nočejo cele hiše prilagoditi psu, naj se pes prilagodi. Lahko bi ponoči sicer spal zunaj (kdaj pa kdaj spita zunaj), ampak se kar pogosto dogaja da začneta z Witty sredi noči lajat če gre slučajno kdo mimo in potem ne nehata. Sosedje pa nad laježem niso navdušeni - celo podnevi jih moti ko psa lajata iz veselja ko pridem domov. Pa tudi jaz bi drugačno rečitev kot to, da bo zaradi odpiranja vrat obsojen na spanje zunaj.

Kakšen predlog, nasvet..?

lp

Los je car!


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1 : 01 November 2009, 18:03:52
Dodaten zapah na notranji strani vrat?



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #2 : 01 November 2009, 19:15:34
Pri nas je isti problem z Laylo... mogoče je to neka "hiba" žlahte..ona je tudi Born to Be  ;) :P..edina rešitev je zapah, ključ...vrvica...ona odpre vsaka vrata in jo nobene ne zadržijo  ;D pač mora se živeti s tem  ;D GG


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #3 : 01 November 2009, 19:47:08
Pri nas je Sambo zelo zgodaj osvojil odpiranje vrat in ta talent z veseljem kazal, ko sem še živelka pri starših, v 3nadstropni hiši, kjer si je brez težav utrl pot skozi 7 vrat od zunaj preko vseh štukov do moje sobe zgoraj. Tudi nas je pozimi večkrat pričakal zunaj, pri čemer je jasno vsa bajta bila odprta in se lepo hladila. Pri nas smo rešili stvar tako, da smo vhodna vrata zaklepali, vendar to pri vašem sistemu očitno ni mogoče. So kakšna vrata vmes med vhodnimi in prostorom, kjer spi Valjar (da bi zaklepala tista vmes čez noč, če že vhodnih ne moreš)?

Drugače pa je fant zdaj na vrata od spalnice namontiral 'protivlomno' zaporo za živali  >:D - na podboj in sama vrata je namontiral železen obroček, potem pa imava dva kavlja, ki ju po potrebi zatakneva na ti rinki, dolgi je 'mačkoprepusten' in samo pes ne more več kot surle vtakniti med vrata, pri kratkem pa še maček ne pride skozi. Podoben sistem torej kot ketnice na vratih, le da je mislim da dosti cenejši in lažji za 'sam svoj mojster' namontiranje. Rinkici sta komaj vidni, tako da ne bo staršev skrbelo zaradi estetike (sploh, če jih namestiš kje bolj spodaj, pod kljuko ali še nižje), daš pa tako kratek kavelj, da tudi če odpre vrata, bojo komajda priprta in se ne boste zbudili pri sobni temperaturi -10  ;).



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 01 November 2009, 19:50:15
Če nič od naštetega ne pride v oštev, ga daj čez noč spat v kovinski boks pa bo ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 01 November 2009, 20:27:05
Res ne razumem kakšen problem je vedno zaklepati vrata, to je nekaj osnovnega in samoumevnega. Mi vedno zaklepamo vrata, tudi če smo doma. Pes se je na dom že prilagodil, naučil se je odpirati vrata. Pomaga samo nadzor ali zaklepanje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #6 : 01 November 2009, 20:28:41
Res ne razumem kakšen problem je vedno zaklepati vrata, to je nekaj osnovnega in samoumevnega. Mi vedno zaklepamo vrata, tudi če smo doma. Pes se je na dom že prilagodil, naučil se je odpirati vrata. Pomaga samo nadzor ali zaklepanje.

A si prebrala sporočilo od rine mogoče? Vrata imajo pač tak sistem, da so od zunaj vedno zaklenjena, ko si pa ti na notranji strani pa odklenjena, ne rabiš ključa ;) Bolj jasno?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 01 November 2009, 20:33:43
Tako je tudi pri protivlomnih vratih pa se vseeno da še dodatno zakleniti (da se niti znotraj ne morejo kar odpreti) in tudi zapah imajo, katerega se lahko obrne samo noter, odzunaj pa ne. Sem predvidevala, da je tudi tukaj tako in da semo ne želijo dodatno obrniti ključa.

Taka vrata, kjer znotraj ne bo mogel zakleniti pa ne poznam. Se mi zdi, da tudi z vidika varnosti niso najboljša. :-\

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #8 : 01 November 2009, 21:11:51
Čara, saj se dajo vrata zakleniti tudi od znotraj. Za dopuste in daljše odsotnosti itd. Ampak namen teh vrat je, da ne rabiš ključa nosit s sabo, ampak prideš notri na kodo. Ven pa itak ni zaklenjeno. In če bi zaklepali s ključem, potem se zgubi bistvo teh vrat. Domači so pač mahnjeni na to, da je vse čimbolj avtomatično, jz pri temu nimam nič. No, saj ne vem a so to kakšna posebna protivlomna vrata, ali pač samo bolj "udobna" za uporabo, ker ne rabiš ključa.

Dodaten zapah in protivlomne naprave so sicer dobra ideja, ampak bi morale bit take, da se jih da odpret iz obeh strani. Tam okoli vrat pa ne moremo vrtat ker imajo notri ne vem kakšne sisteme in napeljave.. ::) Za čez noč bi verjetno bili zapah samo na notranji strani vseeno koristni, če bi zadnji, ki pride domov zapah zaprl, prvi, ki oddide od doma pa odprl in dal pse ven. No v praksi je to malo nepraktično, ker potem morajo vsi stanovalci točno vedet, kdo pride zadnji domov, da ga ne zaprejo ven. Pač malo bi se morali prilagajat, ampak kaj, ko ostali niso pripravljeni žrtvovati svojega udobja "pridem domov kadar pač pridem" zaradi psa.

Dodaten problem je, ker valjar ponavadi zelo glasno pove (cvileče laja in godrnja), kadar mu ni všeč, če je zaprt v kakšno manjšo stvar - zato boks odpade, pa tudi zaklepanje v mojo sobo (je ful lajal in cvilil in me budil prezgodaj zjutraj, preden je pogruntal da se mu bolj splača samostojno it ven). Mogoče bi se obnesla ena vrata pred vhodnimi - bomo probal.

Obneslo bi se tudi, če bi jz ustajala zgodaj in ga peljala ven, ampak nisem ravno jutranji človek in bi jz to drugače rešila, če se le da. :-[ Aja, drugače je zunaj ograjeno dvorišče in moji psi nimajo jutranjega sprehoda. :-[

Najbolje bi bilo, če bi lahko namesto kljuke namontiralu bunko, ampak baje se to pri naših vratih ne da, niti se ne da obnit kljuke, da bi bila pokonci. :-\

Hvala za vse odgovore in predloge :)


Los je car!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #9 : 01 November 2009, 21:20:16
Kaj pa če daš kren večji predmet pred vrata in psu onemogočiš dostop do kljuke? Al pa na kljuko navežeš en štrik, pa ga privežeš nekam drugam. Neestetsko, sam vsaj pes ne more notr, snet se da pa hitro.




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 01 November 2009, 21:37:53
V skrajni sili menjate vrata :-[ ali pa šok terapija za psa-med odpiranjem vrat mu nek curek vide prileti od nekod ali pa kaka vc rola v glavo-najbolje tako, da ne ve od kod. Pri nas je to ustavilo markiranje po hiši pri Karotu.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #11 : 01 November 2009, 21:51:19
Če vas moti samo to, da se vhodna vrata ne zaprejo nazaj, bi lahko na vrata dali kakšen sistem, da se sama nazaj zaprejo (tako kot imajo v blokih).  :-\ Če imate več vrat do vhodnih, lahko na kakšne od tistih namontirate bunko ali obrnete kljuko.  :-\


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #12 : 02 November 2009, 07:56:37
Nima pes kaj protestirat,če ga zapreš v kletko al pa en prostor. Ali pa lajat u tri krasne, če spi zunaj.
Tu imajo tvoji povsem prav. Ne more se svet vrtet okoli psov- kar pomeni, da si tudi le ti ne smejo in ne morejo privoščit kar se jim zazdi  ::).
Teoretično se da tudi pse naučit, da se ne smejo dotikat vrat- ampak ker to že počne z uspehom prešolanje ne bo nikoli 100 % zanesljivo, predvsem ker kaže,da vam "špartanska vzgoja" ne gre ravno od rok  ;). Da se pa ga s čist preprostimi vajami naučit ,da se vede kot pes- kar pomeni, da zna spat v enem prostoru ali pa v kletki  :). Pa seveda, ko si nabaviš psa to pomeni, da bo zjutraj treba najbrž mal prej vstat- in ker imate vrt in se zjutraj itak ne sprehajaš, bi mogoče z nekaj truda le lahko zmogla pravočasno privlečt se vsaj pot do vhodnih vrat  :P ?
Mehanski načini za preprečevanje odpiranja pa mislim,da so bili že vsi predstavljeni in ni vrag da se ne bi kateri obnesel vsaj za kakšna vrata če že za vhodna ne.  :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #13 : 02 November 2009, 14:21:05
Jaz sicer nimam nobenega pametnega nasveta, ampak sem se pa nasmejala  :o. Imate protivlomni sistem vrhunske tehnologije, z napeljavo, kodami in ne vem, še kaj vse, kar se niti v filmih ne vidi, če pa bi od zunaj nekdo zadišal s hrenovko, bi mu Valjar z veseljem odprl vrata  ;D.
Sicer pa je naš Magi tudi imel obdobje odpiranja vrat, vendar ga je minilo. Pri nas imamo skoraj vsa notranja drsna, zunanjih pa ne odpira več. Nekoč se je zgodilo, da se mu je tačka zataknila v rustično kovano kljuko in je bilo kar hudo. To se je zgodilo, ko smo se odpeljali in sem ga slišala kako tuli, skočila iz avta, ampak si je medtem tačko že sam osvobodil, na srečo  :-\.



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #14 : 02 November 2009, 15:34:45
No sej tako hudo tudi ni, da bi kar naprej cvilil in se pritoževal. Nekaj prepovedi, ki veljajo mora vseeno upoštevat. S cviljenjem smo pač zaj.. ko je bil mladič, zaradi premalo doslednostii. Ko je začel cvilt sm misnla, da bo delovalo po principu ignoriraj in bo ugotovil, da se ne splača cvilt, ampak je prišlo do "Joj kok cvili, dej pejt ga no iskat, da bo nehu"... No sej zdej vem, da taka ignoranca pri odpravi neželenih vedenj ni ravno učinkovita. No, mogoče bi bila če bi res 100% dosledno ignorirali vsakršno javnkanje, ampak se mi zdi, da v praksi to zahteva veliko živcev in je zelo težko, če ne živiš sam nekje na samem. :P Me pa še vedno zanima kakšen drug učinkovit način za zmanjšanje javkanja (popolne odprave niti ne pričakujem, javk tja ali sem je zame sprejemljiv).

Ne more se svet vrtet okoli psov- kar pomeni, da si tudi le ti ne smejo in ne morejo privoščit kar se jim zazdi  ::).
Hehe, no sej se tut jz s tem strinjam in zato naj se pes ne zmišljuje kdaj bi ustal in šel ven, ampak naj se navadi počakat, da se jz ustanem :P Sej nekaj časa sem ga zjutraj vozila ven, ampak me je začel čedalje bolj zgodaj zbujat in je prišlo že do točke prezgodaj. Zdej pa niti ne zbuja več, ampak samo gre. (Al se pa jz ne zbudim. :-[)

Haha, Karmen, pa res. Na to sploh nisem pomislila. Valjar bi ti že odprl vrata in s tem spustu Witty, ki pa te ne bi bila vesela, niti s hrenovko. :P No itak kadar ni nikogar doma, sta psa itak vedno zunaj. Kadar je pa kdo doma, je pa Witty v veži, Valjar je pa nekje v naši bližini. Tako kar sredi dneva ne odpira vrat (razen če sliši sosedov traktor - ga je sosed nekaj časa malo zajebaval in dodajal gas, da je ja še bolj ropotalo in zdej je ful alergičen na take ropotajoče zvoke ala traktor, motorka itd). Pač samo zjutraj je problem, ker se on zbudi, ko še vsi ostali spimo. Predvsem med vikendi, med tednom je pa vredu, če ga da prvi, ki gre od hiše ven (če pozabi, gre pa sam).

5rca, zanimiva ideja.. Pa še verjetno bi bila fotru všeč, ker se tiče takih avtomatskih zadev :P

Zdej ste mi pa posredovali res toliko idej, da bo nekaj že učinkovito. Danes sta sicer spala zunaj, ponoči ju pa ni blo slišat. :)

lp

Los je car!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #15 : 03 November 2009, 08:17:30
še ena ideja- če praviš, da pes tečnari, če ga zapreš v kletko, ga lahko namesto tega privežeš ob svojo posteljo ( daš njegovo ležišče ob posteljo in psa privežeš na nogo postelje, lahko gre dober m naokoli ne more pa kar odit). Jaz to prakticiram  z mladiči.

Z aodvajanje odpiranja dolgoročno
Obenem lahko poskusite - pa čist na pamet svetujem, ne vem če bo učinkovalo- izhodna vrata pošricat s tistim sprejem,ki ga prodajajo v nekaterh pet shopih in naj bi odganjal pse in mačke ( mišljeno je da ne markirajo po fasadi ). Na kljuko obesite nekaj kaj se bo snelo , padlo dol in zaropotalo, če bo pes poskusil odprt vrata (npr navezane konzerve prazne ali pa kaj takega)- če se ne bo ustrašil pač takoj ko zaslišiš rožljanje priletiš tja in ga na+dereš,da je to fuj delat. Ampak moraš potem vztrajat,da se nikoli ne sme dotikat vrat! Tudi če ste zraven. Za začetek to pomeni,da morajo bit čist odprta ko gre pes  ven ( začne se tole vlamljanje če so vrata kdaj delo odprta in jih pes odpira do konca za izhod. Za mladiče morajo bit vrat avedno čist odprta al pa čist zaprta. Odpiramo jih samo mi, tako do navade vlamljanja ne pride).
Za odvajanje odpiranja dobro služi tudi "kolonijski sistem"  ;). Nad vrata daš kantico z vodo- ko se odprejo pade voda na osebo(psa). Ampak za ta sistem moraš obvestit ostal ečlane družine, pa upat,da ne bodo pozabili  :D
Dotikanja kljuke lahko odvadiš tudi takole- vzameš risalne žebljičke in jih napikaš v široki selotejp- taga prilepiš na kljuko- ko bo pes postavil gor taco, ga bo bodlo. Lahko s tako fakirsko nalepko opremiš tudi rob,ki ga mora pes prijet ,da odpre vrata  8). Ampak tole deluje za pse ,ki še niso izvežbani vlomilci, ne pa nujno za prave šolane vlomilce - ti znajo tudi kaj potrpet za uspeh  ::), lahko paseveda poskusite- škoti so bolj nežne duše., mogoče mu bo šlo do srca.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #16 : 03 November 2009, 11:50:49
Pri nas pa velja zelo preprosto pravilo: kljuk se ne sme pipat in konec. Odpiranje vrat sodi med tiste dve ali tri stvari, ki so strogo prepovedane (druga je pretepanje). Vse psice znajo odpirat vsa notranja vrata (vhodnih ne morejo) a tega ne počnejo. In če se je dalo naučiti moje, ki sicer izvajajo vse mogoče lumparije in se znotraj hiše silno nevzgojeno vedejo, kradejo hrano in se valjajo po vsem pohištvu, potem se da navaditi vsakega.


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #17 : 03 November 2009, 21:38:31
Za odvajanje odpiranja dobro služi tudi "kolonijski sistem"  ;). Nad vrata daš kantico z vodo- ko se odprejo pade voda na osebo(psa). Ampak za ta sistem moraš obvestit ostal ečlane družine, pa upat,da ne bodo pozabili  :D
Haha, to je pa že skoraj tako kot v kakšnih ameriških komedijah :P :P

Dotikanja kljuke lahko odvadiš tudi takole- vzameš risalne žebljičke in jih napikaš v široki selotejp- taga prilepiš na kljuko- ko bo pes postavil gor taco, ga bo bodlo. Lahko s tako fakirsko nalepko opremiš tudi rob,ki ga mora pes prijet ,da odpre vrata  8). Ampak tole deluje za pse ,ki še niso izvežbani vlomilci, ne pa nujno za prave šolane vlomilce - ti znajo tudi kaj potrpet za uspeh  ::), lahko paseveda poskusite- škoti so bolj nežne duše., mogoče mu bo šlo do srca.
V to smer sem že razmišljala, ja, ampak sem naumila samo kakšne res špičaste žeblje, pa sem potem ugotovila, da nočem kakšnih vnetij popraskanih blazinic itd. Risalni žebljički pa najbrž ne bi bli tako grobi.
Kakšna taka boleča ali zelo neprijetna stvar, ki bi se mi "slučajno" zgodila bi morda celo delovala.

Lanabela, ampak ti si jih vertjetno začela to učit že od malega? Jz nisem nikakor pričakovala takega problema, tko da mi ni nikol kapnilo, da bi se mogoče uvedlo kakšno pravilo o uporabi vrat. No, kako si jih pa naučila? Enostavno pač kreganje, če je katera probala skočit na kljuko? Pri Valju ne vem kako bi to izpeljala. Saj v moji prisotnosti nikoli ne odpre vrat, ker to mu je že jasno, da ne sme (no pa tudi res redko ima sploh željo odpret, pa se zato, ker sem pač zraven premisli). Ampak ne vem, kako bi mu dopovedala da ne sme odpirat niti takrat, ko ni nikogar v bližini.
Niti ne vem kako Valjar (oz. psi na splošno) delujejo ko ni nikogar zraven - a v smislu "haha, sej vem da ne smem, ampak je itak ni, tko da ne vidi" al "sej je ni zraven, torej si lahko odprem vrata" ??? A pač ne uboga, al ne razume, da ne sme tut če je sam.

Zaenkrat bomo mu preprečili odpiranje na en mehanski način, dokler se jz ne odločim kako bom poskusila mu dopovedat, da se to ne sme.

Los je car!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #18 : 04 November 2009, 10:50:57
Za nastavljene nesreče je bistveno,da se psu zgodijo ko je sam, ne da si v bližini  8). In da se potem vsi delate čist butaste, ne komentirate ne nesreče ne psa  ;).
Temu strokovno rečejo "ekološko čista kazen" ,ker pes svojo nesrečo pripiše izključno svojemu vedenju in stvari na katero se nanaša. Ne poveže je z vodnikom ali vzgojo, zato ne vpliva na odnos z vodnikom ali plašnost na splošno (zaradi česar je izkušnja brez probmlema negativna tudi če sicer delamo le s pozitnim šolanjem ) Če je to prva izkušnja, zadeve ne proba več. Če pa je bil prej uspešen ( brez nesreče) pa pri večini traja več poskusov pri čimer je bistveno,da v času odvajanja nikoli ni uspešen. V nasprotnem primeru se lahko psihično močan pes utrdi in ga neprijetnosti sploh ne motijo več (mal potrpim, ampak se splača - sistem  :P). Najbolje je,če se mu ne dogodi vedno ista smola, pač pa da so neprijetnosti različne.

Da kdo uspe z vzgojo pri psu odpravit razvado do te mere,da je pes popolnom azanesljiv tudi kadar je sam , je verjetnost blizu nule.
Pomaga pa k hitrejšemu dojemanju "ekološke kazni" in zmanjšanju rizika razvoja odposrnosti na neg. dražljaje , če pes vsaj v naši prisotnosti razume, kej je tisto, česar ne sme.

Da se v glavnem tudi tako razvado ozdravit, samo če se ti ljubi s tem dovolj dolgo in inovativno ukvarjat. Zase vem,da sem prelena- jaz bi psa privezala na svojo posteljo in problem bi bil v sek, rešen  :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #19 : 04 November 2009, 12:15:56
ja v bistvu so kljuke res prepovedane od prvega dne. Ko enkrat postane razvada, je veliko težje odvaditi. Pravzaprav za takrat, ko si zraven še gre, takrat, ko te ni, pa ga prej ali slej premaga. Kazni, ki padejo izpod milega neba so krasne - samo imam občutek, da pri nas bi bili vsi ostali bolj popikani in politi od psic. Pa še vraževerne kuzle imam - načeloma ne povežejo pravega vzroka in posledice (psica, ki jo je užgal električni pastir, ko je hotela povohati kravo, se potem ni bala krave ali ograje ampak metuljev, ker je ravno takrat en slučajno tam bil).


MANDY

  • Gost
Odgovori #20 : 04 November 2009, 14:51:37
Na žalost nisem utegnila vse prebrat. napisala bom našo rešitev, ker imamo isti problem. Če nočem, da mi pes odpre vrata samo postavim zraven vrat stol, po moznosti visoko naslonjalo, ker se ne more zagnat in tace dat na kljuko. Kar nekaj časa sem prakticirala to, zdaj pa mi ni treba več.
LP