Potek razstave

Neyka · 35849

scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #30 : 11 Marec 2006, 17:57:09
Tole vprašanje postavljam sem, čeprav ni čisto znotraj teme, ampak nisem vedela, kam bi ga "vtaknila"  ::)

Koliko na oceno vpliva zobni kamen? Astor ima na tistih zadnjih (največjih) zobeh malo zobnega kamna - ravno dovolj, da se ga opazi. Na drugih zobeh ga (še) nima. Odstraniti mu ne morem, za čiščenje pa je premalo zobnega kamna. Umivala sem mu že z vsem mogočim - pa ne gre dol - je pač nagnjen h temu in očitno se moram sprijazniti.  :'(


Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #31 : 14 Marec 2006, 14:31:24
Tole vprašanje postavljam sem, čeprav ni čisto znotraj teme, ampak nisem vedela, kam bi ga "vtaknila" ::)

Koliko na oceno vpliva zobni kamen? Astor ima na tistih zadnjih (največjih) zobeh malo zobnega kamna - ravno dovolj, da se ga opazi. Na drugih zobeh ga (še) nima. Odstraniti mu ne morem, za čiščenje pa je premalo zobnega kamna. Umivala sem mu že z vsem mogočim - pa ne gre dol - je pač nagnjen h temu in očitno se moram sprijazniti. :'(
ja eni so pac bolj nagnjeni k zobnemu kamnu , drugi manj... lahko sicer redno umivas, smao ce je pes nagnjen k zobnemu kamnu, mislim, da bi pomagalo samo vsakodnevno ciscenje :-\ .. ne vem, to naj pove kdo ko se na to bolj spozna :-\
 drugace pa mislim da to na oceno ne bi smelo vplivati.. ker sodniki ne pogledajo zobov zato, da vidijo ce so cisti, ampak zato, da vidijo ce ima pes pravilen ugriz in vse zobe..
tako da brez skrbi ;)
je pa res, da sem ze videla, da so enemu na ocensko listo napsiali, da ima pes prevec zobnega kamna ::) ..samo na oceno to ni vplivalo, je bilo samo omenjeno ::)


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #32 : 20 Januar 2010, 13:38:17
Evo še tole - ko smo meli debato o BOS.Letos sem to prvič doživela na specialki tudi v SLO.

Zbrali smo normalno klubskega prvaka in prvakinjo pa mladega klubskega prvaka in prvakinjo. Ti štirje so tekli za BOB in mislim da je bil samec (klubski prvak BOB). Za BOS sta potem tekli mladinska klubska prvakinja in klubska prvakinja.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #33 : 05 September 2010, 10:11:42
Eno čisto praktično vprašanje: Če dobiš oceno excellent 1 in si edini predstavnik določene pasme - a to pomeni, da avtomatsko dobiš CAC ali se lahko zgodi, da ga vseeno ne dobiš oz. ali je to od sodnika odločitev?



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #34 : 05 September 2010, 10:24:10
Ne, prav tako lahko ostaneš brez CAC in BOB

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #35 : 27 September 2010, 23:13:02
Oj!

Jz mam eno malce nenavadno prošnjo, pa se mi zdi, da bo tale tema morda primerna. Iščem namreč nek posnetek iz razstave, na katerem se vidi tudi vodjo kroga, ki pse spusti v ring.. Pač tako, da je vsaj malo vidno, kako je organizirano ocenjevanje.
Saj bi sama poiskala, pa mam trenutno grozljivo počasno povezavo, ki mi vzame 10 min za pogledat 1 min filmčka. :-\ Ni važna pasma, razstava, datum, država...

Los je car!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #36 : 12 Januar 2011, 14:07:49
hej

Ker ta vikend prvic delam na CACIBu in prvic pri pasmi, kjer gre vec barv za CACIB in BOB me zanima, ce si prav predstavljam..

Recimo za angleske koker spanjele:

Rdeci - prvo grejo vsi samci, vsi razredi, potem samice, vsi razredi, pa ker se zadnje case redno izbira samo enega mladica/najmlajsega/veterana in JBOB se izbere se to (najbolj logicno se mi zdi, da se to izbere na koncu ocenjevanja ene barve)
Crni - isto kot zgoraj
Ostale barve - isto

No in potem imamo izbor za CACIB: najprej samci, kjer pridejo v ring vsi samci, ki so dobili CAC pri vseh barvah (se pravi ce so vsi razredi polni je to 12 psov - 4 CACi x 3 - se pravi pri vseh treh barvah), isto za samice, pa se podeli se CACIB pri samicah.

Na koncu pa se BOB, kjer pride notri JBOB, CACIB samec, CACIB samica, in najlepsi veteran..

To drzi ali se motim?  :) Pa ce mi napisete se kdaj se izbira med samcem/samico mladicem, najmlajsim, mladim, veteranom. Tako kot sem napisala ali kako drugace? Na koncu vseh barv recimo? Ceprav mi je takole bolj logicno.. :-[

Hvala in lp..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #37 : 12 Januar 2011, 15:18:54
Maja sem ti na email poslala. Pa imaš na enem slajdu napisano prav za kokre.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #38 : 12 Januar 2011, 15:57:10
Ovcka imaš prav. Vsi samčki s CACi vseh barv za CACIB in isto za samičke, za BOB pa JBOB, oba CACIBa in veteran. Vprašaj v pisarni ali izbirate VBOB ali gresta za BOB in v BIS oba veterana (ponavadi je odvisno od tega koliko je prijavljenih - isto velja za mladiče in najmlajše)

Za izbiranje "najboljših" pa imaš več možnosti. Sproti - torej najprej daš čez vse samce (in spotoma že narediš CACIB), nato pa pokličeš psico mladičko in ko jo sodnik oceni takoj še samca mladiča. Ali pa na koncu - torej daš čez vse pse in vse psice, potem pa kličeš po vrsti - naj mladič, najmlajši, mladi, CACIB samci, CACIB psice, naj veteran, BOB (ali pač vrstni red, ki ti odgovarja). Včasih ima sodnik svojo željo kako naj stvari potekajo, običajno vprašajo, kdaj je navada karkoli izbirat in izbereš sebi ljubšo varjanto ali pa se sama že na začetku odločiš kaj ti bolj paše in to objasniš sodniku.

Meni osebno je nadležno sproti zbirat mladiče, najmlajše, mlade in veterane in to najraje delam na koncu, za CACIB mi je pa praktično vseeno ali ga delam sproti ali na koncu. V primeru večbravnih pasem mi je pa absolutno boljše delati vse na koncu (za lažjo razvidnost si "zmagovalce" razredov nekako označujem v sodniškem poročilu - obkrožim, podčrtam ali pobarvam). Pa za R.CACIB ne pozabit R.CAC iz razreda, ki je dobil CACIB klicat (pri več barvnih pač paziš še to, da tapravo barvo pokličeš - torej črn vmesni CAC je CACIB in črn vmesni R.CAC kličeš za R.CACIB)

To je pa to  :)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #39 : 12 Januar 2011, 17:15:29
rapgirl hvala!  ;)

Neyka tudi tebi hvala :) No, samo da mi je jasno, da ne bom kaj zajeb**  :-[ Tisto glede RCACa za RCACIB pa vem ja.. Drugace si tudi jaz na porocilu ponavadi obkrozujem zmagovalce  :) Pa tudi meni se zdi boljse, da se vse izbira na koncu.. Da ne bomo se vmes s tem komplicirali.. Pa saj jih tudi ni tok veliko, da ne bojo predolgo cakali (18 vseh skupaj)..  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #40 : 12 Januar 2011, 21:48:54
hej
Rdeci - prvo grejo vsi samci, vsi razredi, potem samice, vsi razredi, pa ker se zadnje case redno izbira samo enega mladica/najmlajsega/veterana in JBOB se izbere se to (najbolj logicno se mi zdi, da se to izbere na koncu ocenjevanja ene barve)
Crni - isto kot zgoraj
Ostale barve - isto

Hej!

Mislim, da imaš nekaj narobe - to glede izbiranje enega mladiča, najmlajšega, veterana in JBOB - če prav vem, se jih izbira tako kot BOB. Torej če se barve združujejo za CACIB (in s tem tudi za BOB), potem tudi najlepšega mladiča izbereš med vsemi mladiči vseh barv in spolov, ki so zp1. In isto za veterane in najmlajše, in tudi za junior BOB.
Po tvojem načinu maš lahko v BISu max 3 am. kokre v baby, 3 v puppy, 3 v JBIS... in enega v grupi 8, po mojem pa v vsakem razredu samo po enega.
Tko da če mam jz take pasme, potem mi je najbolj enostavno da grem čez vse pse vseh barv, potem pa začneš s baby, puppy, veteran, junior, CACIB psi, CACIB psice, BOB.

Jz mislm da je tko, bomo pa za zihr še vprašal, jz mam tut oba dneva pasme, ki se združujejo. ;)

Los je car!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #41 : 12 Januar 2011, 23:49:14
Hm.. Na to pa niti pomislila nisem..  :-[ Ker pac odvisno kako jemljes te barve, ali vsako kot posamezno pasmo, ali zdruzene.. Pri CACih so loceni, pri CACIBih zdruzeni, tako da vprasanje ja..  :-\

Naj kdo potrdi, ce je tako prav, kot je rina napisala?

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #42 : 13 Januar 2011, 12:28:22
Uf to sem spregledala. Izbira se samo enega naj mladiča, najmlajšega, mladega, veterana izmed vseh barve. Rina ima prav.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #43 : 13 Januar 2011, 16:00:27
No super, hvala obema!  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Zoya83

  • *
    • Prispevkov: 37
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 06 Marec 2011, 11:33:43
Eno čisto praktično vprašanje: Če dobiš oceno excellent 1 in si edini predstavnik določene pasme - a to pomeni, da avtomatsko dobiš CAC ali se lahko zgodi, da ga vseeno ne dobiš oz. ali je to od sodnika odločitev?

Glede tega so sodniki, pri katerih sem delala vedno spraševali okoli,..
Na letošnji razstavi v Ljubljani pa sem končno dobila odgovor, ki se mi zdi še najlbolj verjeten.

Če sodnik podeli oceno excellent in naziva noče podeliti, ostane samo pri excellent
Če pa pse še razvrsti in je tako prvouvrščeni ocenjen z excellent 1, potem sodnik MORA podeliti tudi naziv, torej excellent 1, CAC (+ CACIB,..ipd)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #45 : 06 Marec 2011, 13:38:45
V pravilih, napisanih v vsakem razstavnem katalogu piše, da sodniku nazivov ni treba podeliti. Ne piše nič o razvrščanju. Tako lahko razvrsti pse v razredu (če jih je več), jih oceni z odlično 1, 2 itd. in se odloči, da naziva ne bo podelil.

Prav tako glede CACIB - sodniku ga ni treba podeliti, če meni, da si ga psi ne zaslužijo, pa čeprav jim je podelil CAC-e.

Podelitev nazivov je prepuščena presoji sodnika glede na kvaliteto psov v ringu.

Večinoma pa se sodniki takšnim zagatam izognejo tako, da psom, ki si po njihovem mnenju ne zaslužijo naziva preprosto podelijo manj kot odlično oceno.



Zoya83

  • *
    • Prispevkov: 37
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 06 Marec 2011, 17:25:41
Ja tako sem si razlagala tudi jaz.

Ampak tista moja verzija je bila posredovana od osebe na zelo visokem položaju
pa sedaj spet vidim da ne vem komu verjeti
 ??? ??? ??? ???



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #47 : 06 Marec 2011, 19:07:39
Veljajo napisana in objavljena pravila. Ostalo so lahko osebne interpretacije ali mnenja. ;)

Poleg tega, po pravilih, mora sodnik razvrstiti pse v istem razredu. Ne more potalati samo odličnih in prav dobrih, ne da bi jih razvrstil 1., 2., 3. itd. Ne razvršča se samo psov, ki dobijo manj kot prav dobro oceno.




Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #48 : 06 Marec 2011, 19:58:43
Ha ha, a potem ni samo g. Plestenjak, ki ne ve osnovnih pravil razstavljanja (komu gre CAC, CACIB, RCACIB...)?? No, lepo.



nata

  • Gost
Odgovori #49 : 07 Marec 2011, 19:15:45
Obstaja Pravilnik o razstavljanju

Citiram del:

31. clen

Psi, prijavljeni v razredu mladicev in v razredu najmlajših, se opisujejo z:
• zelo perspektiven,
• perspektiven,
• neperspektiven.
V vseh drugih razredih se pse ocenjuje z ocenami, ki so navedene v Pravilniku o strokovnem delu.

32. clen
 

Na državnih in mednarodnih razstavah lahko dobijo psi poleg ocen tudi kandidature, katere se podeli loceno po spolu le odlicno ocenjenim, ne glede na število prijavljenih v konkurenci. Za njih razstavljavec prejme poseben karton.
Kandidature so naslednje: CACIB, rezervni CACIB, CAC SLO in rezervni CAC SLO.
Pri podelitvi kandidatur CACIB in R. CACIB je treba upoštevati mednarodni pravilnik; pri podelitvi CAC SLO in R. CAC SLO pa dolocila tega pravilnika.
Kadar se v enem razredu ne podeli CAC SLO, se ne sme podeliti niti R. CAC SLO. Psi, ki so že “Prvaki Slovenije v lepoti (Ch. SLO)”, lahko sodelujejo za CAC SLO; v primeru podelitve ta kandidatura pripade drugouvršcenemu, ki je prejel R. CAC SLO.
Na vseh kartonih mora biti napisan naziv prireditve, kandidatura oziroma naziv ter prostor za kataloško številko, datum in podpis sodnika. Obliko za vse navedene kartone predpišeta enotno za vse državne in mednarodne prireditve Komisija za prireditve in Strokovni svet KZS. Poseben karton prejme tudi prejemnik naziva “Prvak razreda mladih” in “Prvak pasme B.O.B.”

33. clen
 

Postopek podelitve nazivov in kandidatur na državnih razstavah je naslednji:
PRVAK RAZREDA MLADIH
Ta naziv lahko podeli sodnik najlepšemu, z oceno Odlicno I. ocenjenemu psu in psici v tem razredu.
CAC SLO
To kandidaturo lahko podeli sodnik v razredih odrašcajoših, odprtem razredu, razredu delovnih in prvakov psu in psici, ki sta v teh razredih dobila oceno Odlicno I (pri pasmi, kjer se podeljuje vec kandidatur CAC, je treba pri podelitvi upoštevati merila FCI).
R. CAC SLO
To kandidaturo lahko podeli sodnik drugouvršcenemu psu in psici v razredih odrašcajocih, odprtem razredu, razredu delovnih in prvakov; to pomeni, da sta dobila oceno Odlicno II.
PRVAK RAZREDA VETERANOV
Ta naziv lahko podeli sodnik najlepšemu odlicno ocenjenemu psu in psici, ki sta v tem razredu dobila oceno Odlicno I.
V primeru zadostnega števila odlicno ocenjenih psov mora sodnik razvrstiti pse in psice na prvih štirih mestih (Odlicno I do Odlicno IV). Sodnik razvršca le odlicno ocenjene pse in psice.

34. clen
 

PRVAK PASME
Za ta naziv tekmujejo psi in psice, ki so prejeli: naziv “Prvak razreda mladih” in vsi, ki so prejeli CAC SLO ter naziv “Prvak razreda veteranov”.




kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #50 : 07 Marec 2011, 21:33:30
Hvala, Nata. ;)

Torej, kot sem že rekla, sodnik "lahko" podeli naziv, ni pa nujno, da ga. ;)



nata

  • Gost
Odgovori #51 : 08 Marec 2011, 06:54:50
prosim  ;D

vedno je "lahko" ni pa nujno  :) pri nas (ma itak smo ena čudna pasma ... mi in pudlji  ;) ) gredo po barvah za CACIB in zgodilo se je, da je sodnik podelil CAC-e po razredih in v kombinaciji za CACIB (črna, bela, rjava) ni podelil CACIB-a, ker bi bil potem pes tudi BOB, ker ni bilo psice z odlično oceno oz. z titulo CAC.

oz. drugi primer. sodnik je podelil PRM (da je psička zaključila šampionat), pa ni želel podeliti JBOB in BOB (psička je bila edina v tej barvni kombinaciji ki gre skupaj), ker ni žlel, da psička pride v BIS.

svašta doživiš na razstavah  :D :D :D