Šolanje odraslega psa

**Jackie** · 7434

**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
: 10 Januar 2006, 10:49:53
Mene zanima kako je če želiš s šolati odraslega psa , ki nima izkušenj s pasjo šolo rec. naša Kana zna osnovna povelja pa par trikov, ampak jaz bi želela , da bi ona to izvajala...hm... malce bolj zanesljivo.
Recimo jo pokličeš pa pride ko se ji"sprdne".
Na sedi 100% uboga, na prostor je pa navajena tako da čaka da se njenih pleč dotakneš- potem pa da prostor.
Saj je pridna , ampak ne vem - če razumete kaj bi rada .
Me znaima:
- v kateri pasji šoli in s kakšnim tečajem začeti
- ali sprejemajo odrasle pse v take šole ( sošolkin ZP je totalno nevzgojen , bi tudi šel v šolo)

Jaz sem razmišljala o tale... Agillity Ilirija ...
Se mi zdi v redu.
Pa potem bi šle s Kano še na agillity.
Smo že letos hotele it , pa smo se kasneje odločili , da gre najprej na poslušnost pa potem na agillity . ;D



Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #1 : 10 Januar 2006, 23:20:57
Pretiranih izkusenj z solanjem starejsega psa nimam. Je pa potrebno dosti vec truda in vztrajnosti kot pri mladicu.

Kar se tice solanja in v katero solo in to je pomoje najboljse da poklices tja osebno ter vprasas za vse informacije. Je se najbolj zanesljivo   ;)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 11 Januar 2006, 08:54:19
Kana... starejšega psa lahko šolaš po ISP-A ali ISP B-Bh. Po katerem programu točno... se boš mogla odločiti skupaj z inštruktorjem.Jaz bi najbrž delala kar diekt B-Bh, ker pri ISP-A ni nič takega, česar pri B-Bh-ju ne bi dodatno ponavljali.

Nelly, če je starega psa lahko zmotivirati šolanje ni noben problem. res je, da so psi najbolj dojemljivi v začetku svojega življenja ampak .. tudi kasneje ni nič slabše. Malo več časa morda za utrjevanje kakšne vaje, drugače pa samo šolanje odraslega psa vsaj zaradi starosti.. ne predstavlja problema.

Lp nina



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #3 : 11 Januar 2006, 09:02:30
Hvala za ogovor Nina  ;)



Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #4 : 11 Januar 2006, 11:21:07
ninci...saj to sem mislila. Da je potrebno vec motivacije, vec vztrajnosti ter mogoce ponoviti 2 vaji  vec, kot pa pri mladicu, ker so pac takrat bolj dojemljivi.


Xena

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 11 Januar 2006, 12:34:35
Kana,
v naši "Pasji šoli za azilaše, najdence in ostale mešančke" se ukvarjamo PRETEŽNO z odraslimi psi in je v glavnem tako, kot pravijo moje predhodnice - za kakšno vajo potrebuješ malo dlje časa (sploh, če je bila do sedaj naučena in utrjevana narobe ali površno ::)), pri drugih so težave zaradi kakih specifičnih izkušenj in včasih je odraslega psa, ki ne pozna nikakršne motivacije, težje zmotivirati.
Če ima vodnik pravilen pristop, dovolj potrpljenja in razumevanja, če svojega psa dobro pozna, ter če je med njima ustrezna relacija, potem ni nobenih zadržkov, da se zadeve ne bi lotili.

Pa še malo primerov iz prakse:
- odrasel azilaš Beno, ki je najprej hodil k meni, potem na agility, je letos spomladi opravil ist A in jeseni BBH, vodnica je res veliko naredila, saj je iz totalno nezainteresiranega in precej agresivnega pesjana naredila krasnega in umirjenega spremljevalca. Res pa je, da je celoten proces trajal skoraj 2 leti in pol.

- azilašica Tačka, je najprej hodila k meni, potem je opravila izpit BBH, zdaj pa se odlično znajde med reševalci.

- tudi sama imam 5 letno azilašico, s katero sem poleti naredila izpit BBH.

Torej, AKCIJA!! ;D

LP, kATARINA



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #6 : 11 Januar 2006, 12:49:48
Hvala, za vse odgovore, še sploh za tvojega - Xena.



evjana

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 21 Marec 2006, 10:58:02
Ima kdo izkusnje v agillitiju z parson russell terierji?
Sama menim, da bi bil dober (star1,9 mesecev), ampak je solanje in poslusnost zopet nekaj drugega.
Kaj menite?

Lep pozdravcek.
Evjana

Slikica se pride :)


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #8 : 21 Marec 2006, 12:53:12
Tudi jaz sem dobila prejšnjo psičko ko je imela sigurno leto in pol. Najprej sem se ukvarjala s socializacijo in ko sva se tudi med sabo dodobra spoznali sem jo začela tudi malo bolj resno učiti. Novih stvari se je učila celo življenje, šlo je počasi ampak zanesljivo. Nisem šla pa z njo v šolo, zdaj pa ko sem vidim, da bi z njo brez težav naredila B-BH.
Določeno stvar, ki ji ni šla ravno najboljše tudi po mesec dni. Eno po eno. Tudi zaradi tega ni šla v šolo ::)
Ampak če grem štet je bilo povelj ki jih je poznala in obvladala kakih 40.
Tako, da nikoli ni prepozno, če si pa s psom že prej kaj delala in ima neko motivacijo pa sploh. Kar pogumno! :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #9 : 29 Marec 2006, 09:27:43
Na KD Agility-Ilriija trenirata 2 parsona. Sta zelo živahna, polna energije in naravnost uživata v tem pasjem športu. Kot bi jima bil pisan na kožo.
Če se zanimaš za tečaje agilityja se oglasi enkrat na društvenem vadbišču v Kosezah v Ljubljani, več o nas pa si lahko prebereš na
www.geocities.com/agilityilirija ( tudi vse inštruktorje,...). Vsi tečaji agilityja so individualni.


Lep pozdrav, Ivana


Mushi

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
  • Trmasti paćek
Odgovori #10 : 26 April 2006, 13:58:33
Mene zanima če je kle bol k ne v okolici Celja kšna pasja šola? Zej k je pomlad, smo ga misli dat, sicr je pa moj zj 26 marca bil eno leto star. a ve kdo za kakšno šolo??   :)



*nastya_lony*

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 13
  • uživam pasje življenje...
Odgovori #11 : 02 Maj 2006, 14:20:02
Ena šola je v Lokrovcu(ne vem imena :-[ ). Druga šola je pa v Škofji vasi, malo naprej od konjeniškega kluba--KD Celeia.Tja hodiva tudi midva z Lonijem in je res krasna šola in ti priporočam,da pokličeš tja in se pozanimaš

http://www.skd-celeia.com/about.php






Mushi

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
  • Trmasti paćek
Odgovori #12 : 02 Maj 2006, 16:09:55
Ok, tnx. Bom poklicala in se pozanimala  ;)



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #13 : 02 Maj 2006, 19:33:52
Ja, Celeio bi tudi jaz priporočila. Se tja vozim iz Ljubljane na treninge (150 km vsakič), pa je vredno.


*nastya_lony*

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 13
  • uživam pasje življenje...
Odgovori #14 : 21 Maj 2006, 20:27:27
Mushi kako si se odločila glede šolanja tvojega kužka?
pač sem radovedna :-[



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 25 Julij 2011, 09:36:03
Bom še jaz povedala svojo izkušnjo s šolanjem odraslega psa... Mi smo Dixa kupili, ko sem bila stara 6 let, sestra ki si ga je še bolj želela pa 9. Logično da takrat nisem vedela ničesar o psih, okrog pa smo govorili, da je Dix polrodovniški ZP. Seveda tudi v šolo nismo šli, zdaj pa to močno obžalujemo. Ko je bil majhen se je klatil po vasi, včasih je prišel v hišo in šel na sprehod. Kasneje je dobil verigo (kar dolgo) in je šel enkrat na dan na sprehod, na katerem je bil spuščen in je večkrat pobegnil. Imel je pa hrano pedigree. Do mojega 10 leta, ko sem začela razmišljati o psu in sem se prijavila na ta forum je bilo tako. Potem sem začela navijati da psu naredimo pesjak, ga začnemo hraniti s kvalitetno hrano in ga peljemo v šolo. Sicer je Dix name večkrat zarenčal in si nisem upala veliko delati z njim. Zdaj, ko sem stara 12 let in sestra 15 obe malo več veva o tem. Dix ima zdaj kvalitetnejšo hrano, na sprehodih je večinoma na povodcu, gre ponavadi enkrat ali dvakrat na dan (ti sprehodi so zelo dolgi), kmalu pa bo dobil tudi pesjak



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 25 Julij 2011, 09:52:35
Bom še jaz povedala svojo izkušnjo s šolanjem odraslega psa... Mi smo Dixa kupili, ko sem bila stara 6 let, sestra ki si ga je še bolj želela pa 9. Logično da takrat nisem vedela ničesar o psih, okrog pa smo govorili, da je Dix polrodovniški ZP ker je bila njegova mama menda rrodovniška. Seveda tudi v šolo nismo šli, zdaj pa to močno obžalujemo. Ko je bil majhen se je klatil po vasi, včasih je prišel v hišo in šel na sprehod. Kasneje je dobil verigo (kar dolgo) in je šel enkrat na dan na sprehod, na katerem je bil spuščen in je večkrat pobegnil. Imel je pa hrano pedigree. Do mojega 10 leta, ko sem začela razmišljati o psu in sem se prijavila na ta forum je bilo tako. Potem sem začela navijati da psu naredimo pesjak, ga začnemo hraniti s kvalitetno hrano in ga peljemo v šolo. Sicer je Dix name večkrat zarenčal in si nisem upala veliko delati z njim. Zdaj, ko sem stara 12 let in sestra 15 obe malo več veva o tem. Dix ima zdaj kvalitetnejšo hrano, na sprehodih je večinoma na povodcu, gre ponavadi enkrat ali dvakrat na dan (ti sprehodi so zelo dolgi), kmalu pa bo dobil tudi pesjak. To je samo za neko predstavo da je bil ko je bil majhen zelo nevzojen.
Zdaj bo imel 6 let in jaz sem se lotila prevzgoje. Začela sva z osnovno poslušnostjo in nekaj trikci, odvajam ga skakanja po ljudeh (name že  kar nekaj časa ne skače) in vlečenja na povodcu. Najbolj se posvečam temu, da grem jaz prva skozi vrata, pozornosti, odpoklicu ob motnjah (zaenkrat pride če je po poti posuta hrana) in splošni vodljivosti. Ker jaz ne živim tam ne morem poskrbeti za več sprehodov, ker je to kmetija kjer je veliko dela in starejši ljudje, zato bi ga rada naučila, da je na sprehodu spuščen in da pride nazaj tudi ob motnjah. Zdaj zna iti po moji levi strani, lahko kaj povoha in me potem dohiti spuščen. A jaz bi rada da se resnično razgiba in teče tudi po travnikih kar pa s krakim povodcem ni mogoče. Zato bo za rojstni dan (1. september) sledni povodec. Rada bi odpravila tudi agresijo o samcev, veterinarja in tujcev, a to je zame malo prevelik problem. Rada bi šla v pasjo šolo, ampak v Postojni je menda slaba, tukaj tudi, najbližja je na Obali kar je pa malo predaleč. em da bi tukaj Dixa vse le poslabšalo ker sem videla prvi trening nekega kmečkega psa in se mi je KD zameril. Dix je zdaj veliko bolj poslušen, rada pa bi uvedla tudi kliker in upam da mi uspe prepričati. Mislim da je največji problem da ima sak pri njemu svoja pravila in se ne moremo poenotiti. Oče mu vse dovoli, sestrična ni skoraj nikoli pri njem, ko pa je pa ga spusti in ga ne gre iskat. Na niju tudi zarenči. Sestra ga ne vidi tako pogosto in ko ga se nekaj trudi z vzgojo ampak še vedno gre bolj slabo ker sta tako vesela eden drugega. In če bi se hoteli dogovoriti za enaka pravila bi mogla jaz na koncu pustiti psu da vleče, skače in se klati, tega pa nočem. Hočem povedati da se vse da če se hoče in da so psi zelo pametni. Problem je le, ko gremo vsi skupaj na sprehod pa ne ve koga bi ubogal.
Upam da se nisem preveč razpisala  :)