višavski terier me je ugriznil in renči name

puzika · 15550

puzika

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
na vas se obračam z sledečim vprašanjem...imava dve leti in pol staro višavsko terierko. za naju je to prvi pes ( mi smo sicer imeli doma psa, ko sem bila mala, ampak sem bila premala, da bi pomagala pri vzgoji). Psičko sva zelo razvajala in zadnje pol leta je postla zelo dominantna. Na splošno je zelo ubogljiva, ampak samo takrat ko ona hoče zadnje čase, kadar pa ni po njeno, pa naj gre za to, da ji rečem naj gre dol iz kavča, ali naj nekaj neha, pa je začela renčati name. Na začetku je renčala malo in niti ne tolk agresivno, sedaj pa je to prerastlo v to, da karkoli ji rečem, ko njej ne odgovarja prav agresivno renči vame in mi pokaže zobe. Priznam da v tistem trenutku nisem več prepričana, da me ni sposobna ugriznit, in pred 14 dnevi, ko je spet renačala na televizijo ( ker niti pod razno ne smemo gledati programov, da bi se pojavila kakšna žival, pes znori v tv), sem jo spet kazensko poslala iz dnevne sobe, kot običajno, je psica prav grdo renčala vame, tako da sme šla do za njo do hodnika ( kjer ima svojo posteljico), in ko sem ji s prstom pokzala naj se uleže na svojo posteljico me je psica napadla in me ugriznila, stisnila roko. bila sme tako presenečena, da nisem vedela kako naj odreagiram, samo obrnila sem se, in ko sem to storila je še enkrat skočila vame in me hotela ugriznit, takrat sem jo udarila po gobcu, psica pa se je samo ulegla in me gledala. cel večer je bila žalostna, užaljena. pustila sem jo cca. pol ure da se je pomirila, potem ap sem jo poklicala k sebi in jo tudi pocartljala, saj mi je bilo zelo hudo, ko sem jo gledala tako. Vse je bilo potem ok nekaj dni, zdej se je pa spet začelo in to počne za vsako malenkost. To počne samo meni, mojemu partnerju tega ne upa, ko ji on nekaj reče, se nikoli ne postavi nazaj. On pravi, da sem bila preveč popustljiva do nje, vse sem ji pustila in zdej pes uveljavlja svojo voljo nad mano. Kar je res, psa sem si zelo dolgo želela, in sedaj vidim, da sem ji že od začetka kot mladičku pustila, da je prostopila meje. Situacija je prišla tako daleč, da ji sploh ne upam več kaj rečt, karkoli, saj se mi takoj postavi kontra renči in nakazuje da me bo ugriznila. :'( Po drugi strani pa me ima psica zelo rada, če me kak dan ni , je žalostna, ne je..

Vem, da sem sama naredila ogromno napako, da sem ji dovolila tako daleč, verjetno me boste določeni obsojali, vendar prosim za kak nasvet, kako se spopasti s situacijo in vzpostaviti normalen odnos, govorijo mi, da ji je to treba fizično pokazat, ne vem, sama nisem za pretepanje psa in že to ko sem jo po gobcu udarila, ko me je napadla, je bilo zame preveč.  :-\ Naj povem, da sem stara 28 let, s fantom načrtujeva družino in ne znam si predstavljat kako bomo shajali, ko bomo imeli še dojenčka pri hiši.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #1 : 27 Julij 2011, 13:25:35
Pojdi s psico v pasjo solo, kjer bosta obe delali, se skupaj ucili in "rasli" oz. razvili pravi odnos. Tam bi morali tudi pomagati pri omenjenih tezavah.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #2 : 27 Julij 2011, 13:45:06
ena za CM  :D  ;)
1)Pes je pes - ni užaljen, v človeškem smislu.
2)Ne opravičuje se psu , ker se mu nimaš za kaj in naj se ne smili, ker se ti nima za kaj smilit.
3)Ignoriraj renčanje in naredi kar si si zamuislila (če te je strah ugriza nadeni rokavice, oz ne segaj z roko po psu če imaš kakšen zadržek,  ne smeš kazat nesigurnosti).
4) če teži še naprej jo odstani.
5) Bodi vodja  :D vzpostavi nek jasen pregleden in dosleden red na vseh področjih, ki zadevajo psa in se ga drži

Trening doslednosti in postvljanja meja ti bo koristil tudi za vzgojo otroka  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


puzika

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 27 Julij 2011, 14:15:27
sej bi šle v pasjo šolo, pa nimamo nekih šol iz kraja kjer sem, mamo sicer eno, ki pa jo večina itak odsvetuje, tako, da nama preostane samo učenje doma ..

deteljica... sej ko teži in ne neha jo odstranim iz prostora, sam problem je ker še vedno renči, in nehala bo samo ko se bo njej tk spomnilo, poskušam biti dosledna pri tem, in zdej se nama dogaja, da jo lahko odstranim iz dnevne sobe na vsake pol ure, jo pustim tam cca 20 minut da se ohladi, ko jo pokličem, da lahko pride nazaj oz. gre iz prostora na katerega sem jo posadila, je kakšnih par minut vredu, pol pa opet jovo na novo  :-\ in bolj sem dosledna, bolj se mi nazaj postavlja...



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 27 Julij 2011, 14:27:35
najpreprosteje je uvesti tistih 10 pravil za gospodovalne pse (ki se začnejo z...nič ni zastonj...) in se jih dosledno držati. Na začetku se izogibaš konfliktnim situacijam. Renčanje in ostale izpade pa je zaenkrat najbolje popolnoma odignorirati v smislu, da narediš kar si se namenila, ne glede na to, koliko se pes repenči. Psa zaposliš, dobro je vse od poslušnosti do trikcev.Tovrstno delo ti pomaga okrepiti avtoriteto, poleg tega pa se naučita sodelovati med seboj, krepi se medsebojna navezanost. Ko imaš enkrat narejen odnos in imaš avtoriteto, pa problemi, kot je ta, da se pes ne umakne s kavča ipd izginehio sami od sebe. če psu kdaj ko si zasluži kakšno pripelješ sicer ni nobene škode, vendar znaš staknit ugriz.


Agava

  • *
    • Prispevkov: 190
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 27 Julij 2011, 14:45:19
Ja, vtejle naši višavčki išavčki..... če jim preveč popuščaš, ni od tega nič dobrega. Se je potrebno vsake toliko časa malo skregat, ni druge. Ko sem jaz prvič našega "okol ušes", mi je šlo na jok..... no, ne se zdej vsut name, kot da pretepam psa. Ker ga ne, pikec mali spi pri meni vpostelji in je kot moj otročiček, ampak vsega mu pač ne morem dovoliti in ko vsake kvatre misli, da je sedaj on šef in se obnaša kot da je samo on na svetu in bi se mu vsi morali klanjat, no takrat mu je pač potrebno malo "razložit"..... Ampak poglej - a ona tebe lahko ugrizne, ti pa jo potem pocrkljaš in pohvališ in povabiš nazaj na kavč? No, to pač ne gre, kot si ugotovila sama.

Jaz bi ti tudi svetovala kakšen obisk kakšnega inštruktorja, saj ni to cel tečaj pasje šole. Obisk ali dva, da ti pokaže in razloži (tebi, ne psu, ker v tem je težava), pa veliiiiko dela doma in bosta kmalu na pravi poti. Če te zanima, koga bi ti v tem primeru priporočila, ti lahko javim na ZS. Ne bom tukaj, ker vem, kakšen je ponavadi odziv. Vsak ima pač svoje.....



puzika

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 27 Julij 2011, 14:49:15
agava bi prosila za kontakt na ZS :) hvala ti



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 27 Julij 2011, 14:51:09
Puzika, če me spomin ne vara si ti iz kroške regije, ne vem točno kateri kraj. Ampak spodobna šola je ŠKD Celeia (škofja vas, bližina Celja)-verjetno bi res potrebovala individualne ure na začetku, potem je KD Maribor-odvisno kaj ti je pač bližje. Vsest se v avto in eno uro peljat do KDja, je pač edina varjanta. To delam tudi jaz.
Lahko pa se odločiš tudi za Alfakan, ki pridejo na dom in se oba s fantom dosledno držita pravil oz. držati se jih mora čisto vsak, ki živi s psom ali ga ima kdaj v varstvu.

Pa ne vem, če se ti postavlja zaradi doslednosti-pomojem zato, ker je ne zaposliš, je ne nagradiš ko nekaj dobro naredi (šteje vsak korak na poti k želenemu). Dober pasji šef, psa vsak dan konkretno razmiga, zaposli in mu za opravljeno delo pove kako super ga je naredil in zmatran, zadovoljen pes-načeloma ne dela problemov, ker nima razloga, še manj pa časa.

Lanabela in deteljica sta ti pa ostalo že napisali.

Poleg trikcev in vsega ostalega jaz toplo priporočam vaje za samokontrolo, ker to je osnova vsakega dela s psom in tudi normalnega sožitja (s hrano, igračo, boksom-kupi žičnato kletko ali plastični transportni boks).
Vaje za samokontrolo so lepo zbrane in opisane tukaj.
http://kliker.si/?q=node/290

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #8 : 27 Julij 2011, 14:51:42
Problem takih lastnikov je, da ko psu eno pripeljejo tega ne storijo iz srca, ne storijo dovolj močno in ne znajo stopnjevati sile, če bi bilo potrebno oz najslabše- silo pojenjujejo na odpor ali se celo ustrašijo -bodisi zase ali da so pregrobi. Tako se zadeva navadno konča tako, da psa le še ojačajo v njegovem dominantnem vedenju in ga naučijo fizičnega kontriranja.
Mogoče bi svetovala nekaj obiskov kakšnega instruktorja na domu, da jim pokaže kako ravnat in pogleda situiacijo v živo. Opisi problemov so namreč skoraj vedno netočni in zavajajoči.
Sicer pa samo dejstvo, da pes renči ni nujno taka drama. Treba tud znat slišat kako renči. Predvsem terierji so zelo zgovorni. Ampak v tem primeru je prišlo od renčanja do ukrepanja - s strani psa mislim, kar pa je vsekakor nedopustno.
Mnogom nežnim dušam se obnese npr izšolati psa povelja ( npr dol , vem, v boks, spat, prostor itd) na pozitivo, redno vadit in potem uporabit povelje pravočano preden pride do konflikta s psom in sploh se ne spuščat z njim v fizičen kontakt. Pa nabavit veliko kletko v katero psa umakneš, ko imaš delo (ali pa ko bo otrok kadar ne bo možnosti nadzora).
Vsekakor je bistveno, da vzpostavijo red in omejitve pred prihodom otroka, da ne bi pes povezal slabšanja statusa z dojenčkom. Takrat je pametno v povazvi z dojenčkom oz otrokom psu predstaviti kakšne bonitete in čim manj oz nič novih omejitev.
Pa še ena stara znanost (, ki jo CM dargo prodaja   :D,  hehe tolk je napisanega o njemu  vsepovsod ,da se mi ves čas kaže pred očmi , ampak vidte- u bistvu ni tolk slab ma dost dobrih idej in na dom pride :P)- zmatran pes je priden pes. Če še ni dost priden- ga še dodatno zmatraš, dovoljena so vsa sredstva od rolerjev, kolesa ,plavanja, maratona  :) ;D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


vesna-skway

  • *
    • Prispevkov: 175
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 27 Julij 2011, 15:15:13
poleg ostalih stvari, ki so že napisane .. bi jo jaz nekaj časa hranila iz roke ... pa naj si prisluži hrano .. trikci itd. .. malo dela, malo nagrade :-)

pa zraven dela bi ji tudi doma jaz postavila kakšno omejitev - da v katero sobo recimo ne sme ... pri svojem sem to počela od mladička naprej ... in je super ker ne jemlje za samoumevno, da mu je vse na voljo, rad prej pogleda ("vpraša"), če sme kam ... npr po stopnicah itd.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #10 : 27 Julij 2011, 16:02:21
Poleg vsega naštetega so koristna naslednja pravila:

1. psica naj nima dostopa do kavča, postelje itd.
2. skozi vrata greš vedno ti prva, potem ona
3. če imate stopnice, ji ne dovoli, da steče po njih pred tabo in te potem z višjega položaja čaka
4. ko jo hraniš, naj najprej sede in naj sedi, dokler skleda ni na tleh in ji ne rečeš, da lahko začne jest (če se premakne ali če gre k posodi prej kot si ji dovolila, posodo preprosto spet dvigneš, če vstane, medtem ko posodo spuščaš, posodo spet dvigneš)
5. če psica leži v stanovanju na tleh med vrati, na ozkem hodniku, na kakršnem koli prehodu, da ti zapira pot, ne stopaj čeznjo in se ji ne umikaj, temveč jo prisili, da se ona umakne tebi.
6. vse privilegije, vso hrano, vse priboljške naj si najprej zasluži - ukaži ji nekaj preprostega (sedi, prostor ...) karkoli, da si bo zadevo zaslužila

Če renči nate, se ji NE umikaj, temveč zadevo mirno izpelji do konca. Pomaga tudi tvoja telesna drža - ne skup lezt, bodi zravnana, malo se "napihni". In bodi odločna, ne cincaj, tudi govori z odločnim glasom.

Predvsem pa bodi dosledna, drži se reda in ji ne popuščaj niti za milimeter.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 27 Julij 2011, 16:34:55
Hvala kalsang, mogoče pa bomo uspeli sklamfat vseh 10 pravil...6 jih je že, če se spomnim so še: 7. igro vedno začne in konča lastnik in ne pes, 8. lastnik vstopa v vse prostore, tudi v pasjo uto ali boks, pes nima dostopa do prav vseh prostorov, 9. psa božaš in čohaš takrat ko ti hočeš in ne takrat, ko to zahteva pes ..... manjka še 10.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #12 : 27 Julij 2011, 16:38:31
Zakaj se ne da svetovati preko neta?  ???

.... Na splošno je zelo ubogljiva, ampak samo takrat ko ona hoče zadnje čase, kadar pa ni po njeno, pa naj gre za to, da ji rečem naj gre dol iz kavča, ali naj nekaj neha, pa je začela renčati name. Na začetku je renčala malo in niti ne tolk agresivno, sedaj pa je to prerastlo v to, da karkoli ji rečem, ko njej ne odgovarja prav agresivno renči vame in mi pokaže zobe. Priznam da v tistem trenutku nisem več prepričana, da me ni sposobna ugriznit, in pred 14 dnevi, ko je spet renačala na televizijo ( ker niti pod razno ne smemo gledati programov, da bi se pojavila kakšna žival, pes znori v tv), sem jo spet kazensko poslala iz dnevne sobe, kot običajno, je psica prav grdo renčala vame, tako da sme šla do za njo do hodnika ( kjer ima svojo posteljico), in ko sem ji s prstom pokzala naj se uleže na svojo posteljico me je psica napadla in me ugriznila, stisnila roko. bila sme tako presenečena, da nisem vedela kako naj odreagiram, samo obrnila sem se, in ko sem to storila je še enkrat skočila vame in me hotela ugriznit, takrat sem jo udarila po gobcu, psica pa se je samo ulegla in me gledala. cel večer je bila žalostna, užaljena. pustila sem jo cca. pol ure da se je pomirila, potem ap sem jo poklicala k sebi in jo tudi pocartljala, saj mi je bilo zelo hudo, ko sem jo gledala tako. Vse je bilo potem ok nekaj dni, zdej se je pa spet začelo in to počne za vsako malenkost[/b]. To počne samo meni, mojemu partnerju tega ne upa, ko ji on nekaj reče, se nikoli ne postavi nazaj. On pravi, da sem bila preveč popustljiva do nje, vse sm ji pustila in zdej pes uveljavlja svojo voljo nad mano. Kar je res, psa sem si zelo dolgo želela, in sedaj vidim, da sem ji že od začetka kot mladičku pustila, da je prostopila meje. Situacija je prišla tako daleč, da ji sploh ne upam več kaj rečt, karkoli, saj se mi takoj postavi kontra renči in nakazuje da me bo ugriznila. :'( Po drugi strani pa me ima psica zelo rada, če me kak dan ni , je žalostna, ne je..


In nasveti, ki jih je prestrašena lastnica dobila?


3)Ignoriraj renčanje in naredi kar si si zamuislila (če te je strah ugriza nadeni rokavice, oz ne segaj z roko po psu če imaš kakšen zadržek,  ne smeš kazat nesigurnosti).
4) če teži še naprej jo odstani.
5) Bodi vodja  :D vzpostavi nek jasen pregleden in dosleden red na vseh področjih, ki zadevajo psa in se ga drži

Trening doslednosti in postvljanja meja ti bo koristil tudi za vzgojo otroka  ;)

najpreprosteje je uvesti tistih 10 pravil za gospodovalne pse (ki se začnejo z...nič ni zastonj...) in se jih dosledno držati. Na začetku se izogibaš konfliktnim situacijam. Renčanje in ostale izpade pa je zaenkrat najbolje popolnoma odignorirati v smislu, da narediš kar si se namenila, ne glede na to, koliko se pes repenči. Psa zaposliš, dobro je vse od poslušnosti do trikcev.Tovrstno delo ti pomaga okrepiti avtoriteto, poleg tega pa se naučita sodelovati med seboj, krepi se medsebojna navezanost. Ko imaš enkrat narejen odnos in imaš avtoriteto, pa problemi, kot je ta, da se pes ne umakne s kavča ipd izginehio sami od sebe. če psu kdaj ko si zasluži kakšno pripelješ sicer ni nobene škode, vendar znaš staknit ugriz.



Pa ne vem, če se ti postavlja zaradi doslednosti-pomojem zato, ker je ne zaposliš, je ne nagradiš ko nekaj dobro naredi (šteje vsak korak na poti k želenemu). Dober pasji šef, psa vsak dan konkretno razmiga, zaposli in mu za opravljeno delo pove kako super ga je naredil in zmatran, zadovoljen pes-načeloma ne dela problemov, ker nima razloga, še manj pa časa.

Lanabela in deteljica sta ti pa ostalo že napisali.

Poleg trikcev in vsega ostalega jaz toplo priporočam vaje za samokontrolo, ker to je osnova vsakega dela s psom in tudi normalnega sožitja (s hrano, igračo, boksom-kupi žičnato kletko ali plastični transportni boks).
Vaje za samokontrolo so lepo zbrane in opisane tukaj.
http://kliker.si/?q=node/290


poleg ostalih stvari, ki so že napisane .. bi jo jaz nekaj časa hranila iz roke ... pa naj si prisluži hrano .. trikci itd. .. malo dela, malo nagrade :-)

pa zraven dela bi ji tudi doma jaz postavila kakšno omejitev - da v katero sobo recimo ne sme ...

Poleg vsega naštetega so koristna naslednja pravila:

1. psica naj nima dostopa do kavča, postelje itd.
2. skozi vrata greš vedno ti prva, potem ona
3. če imate stopnice, ji ne dovoli, da steče po njih pred tabo in te potem z višjega položaja čaka
4. ko jo hraniš, naj najprej sede in naj sedi, dokler skleda ni na tleh in ji ne rečeš, da lahko začne jest (če se premakne ali če gre k posodi prej kot si ji dovolila, posodo preprosto spet dvigneš, če vstane, medtem ko posodo spuščaš, posodo spet dvigneš)
5. če psica leži v stanovanju na tleh med vrati, na ozkem hodniku, na kakršnem koli prehodu, da ti zapira pot, ne stopaj čeznjo in se ji ne umikaj, temveč jo prisili, da se ona umakne tebi.
6. vse privilegije, vso hrano, vse priboljške naj si najprej zasluži - ukaži ji nekaj preprostega (sedi, prostor ...) karkoli, da si bo zadevo zaslužila

Če renči nate, se ji NE umikaj, temveč zadevo mirno izpelji do konca. Pomaga tudi tvoja telesna drža - ne skup lezt, bodi zravnana, malo se "napihni". In bodi odločna, ne cincaj, tudi govori z odločnim glasom.

Predvsem pa bodi dosledna, drži se reda in ji ne popuščaj niti za milimeter.


Super nasveti, ki načeloma celo dosežejo cilj. Samo ta punca ima v osnovi eni problem:


 sej ko teži in ne neha jo odstranim iz prostora, sam problem je ker še vedno renči, in nehala bo samo ko se bo njej tk spomnilo, poskušam biti dosledna pri tem, in zdej se nama dogaja, da jo lahko odstranim iz dnevne sobe na vsake pol ure, jo pustim tam cca 20 minut da se ohladi, ko jo pokličem, da lahko pride nazaj oz. gre iz prostora na katerega sem jo posadila, je kakšnih par minut vredu, pol pa opet jovo na novo  :-\ in bolj sem dosledna, bolj se mi nazaj postavlja...

Dokler tega ne reši, ne more postaviti mej. Kdo od vas pozna njo in psa? Kdo od vas je videl kako se pes in ona obnaša? Nihče, dejstvo.

Kdo od vas bo še pisal, ko bo jutri napisala, da jo je želela ustaviit in jo je celo po riti. Ampak ni odnehala, ampak je bila še bolj odločna in je na koncu pristala na urgenci, kjer so ji šivali roko?
Nihče ne bo potem pisal, ja a veš, morala bi paziti, nisi imela dovolj debelih rokavic - daj si gor smučarske.... Le Lanabela bo lahko napisala - a sem ti rekla.

Svetovanje kaj narediti je v teoriji zelo izi. V praksi pa malo težje, sploh če ne vidiš lastnika in psa.

Upam, da sem koga odvrnila od naslednjega svetovanja.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 27 Julij 2011, 16:48:47
Taktika okol rit u varžet je ponavadi dovolj varna in ne more narediti dodatne škode.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #14 : 27 Julij 2011, 17:17:10
Taktika okol rit u varžet je ponavadi dovolj varna in ne more narediti dodatne škode.

Kako pa bo postavila meje, če psica svoje nasprotovanje samo stopnjuje?
Najprej je potrebno lastniku dvignit samozavest, ker doker on ni pripravljen, pa ne samo v mislih, ampak tudi v dejanjih so vsaki poskusi zaman in celo potencialno nevarni ;)

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #15 : 27 Julij 2011, 17:51:14
Ja, Simi le povabi jo k sebi v šolo, če smo že mi nesposobni in idiotski in nevedni. Ne vem zakaj je nisi. Me pa preseneča, da ne veš kako postaviti meje, pri taktiki okoli rit u varžet...Da ne veš kako pride do tega.

Dobila je nasvete, ki delujejo (od mene je dobila kvečjemu kontakte in pa osnovo, ki jo še inštruktorji prevečkrat pozabljajo-vaje za samokontrolo), večino takih varnih, ki ne ustvarjajo konflikta. Za prevzgojo itd-smo ji pa dali tudi direktne naslove kam naj se obrne, ker to pa res ne moreš vršiti preko neta.

Ali zdaj še teh ne bi smeli podajat? Niti kontaktov usposobljenih oseb za delo na domu ali na poligonu s psi? Ta forum je namenjen debati, izmenjavi idej, kontaktov...
Oh ja, jaz lahko posodim knjigo Težave s psom.  ::) Pri Karotu se je kar obnesla.  ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #16 : 27 Julij 2011, 18:05:10
Najprej začne s tistim, kar ni konfliktno in se konfliktnim situacijam izogiba ali jih pusti pri miru - če pes renči, kadar ga meče s kavča, ga pač pusti na kavču ali pa ga v sobo, kjer je sporni kavč niti ne spušča. Če so sporne kosti, mu jih ne daje, če pa jo že ima, mu jo pusti ect. Začne z majhnimi stvarmi, ki niso sporne, recimo s tem, da takrat, ko ni psa pospravi vse igrače in si mora pes igro zaslužiti z nečim kar že zna (lahko sedi, lahko samo nekaj trenutkov mirovanja, karkoli. Enako velja za posodo s hrano itd. take majhne zmagice dvigujejo samozavest vodniku, kar seveda takoj opazi tudi pes. naslednji koraki so potem veliko lažji.
Zdej...iz napisanega je res težko soditi kako zelo nesposoben in nesamozavesten je vodnik,  vedno je veliko bolje, če poišče strokovno pomoč. kar je bilo, če se ne morim eno parkrat tudi omenjeno. Če vodnica ni popolnoma nesposobna, bi zgoraj omenjen način moral delovati.


Monika65

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 27 Julij 2011, 18:50:32
Kako pa bo postavila meje, če psica svoje nasprotovanje samo stopnjuje?
Najprej je potrebno lastniku dvignit samozavest, ker doker on ni pripravljen, pa ne samo v mislih, ampak tudi v dejanjih so vsaki poskusi zaman in celo potencialno nevarni ;)

Točno! In ti že veš, zakaj tako mislim.

Ja, ona bi jo zagotovo vzela v šolo, samo se mi zdi, da je nekje lastnica višavčka napisala, da išče nekaj blizu... Simi pa ni blizu Koroške, če prav vem.  :)



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #18 : 27 Julij 2011, 22:00:22
Ja, Simi le povabi jo k sebi v šolo, če smo že mi nesposobni in idiotski in nevedni. Ne vem zakaj je nisi. Me pa preseneča, da ne veš kako postaviti meje, pri taktiki okoli rit u varžet...Da ne veš kako pride do tega.

Dobila je nasvete, ki delujejo (od mene je dobila kvečjemu kontakte in pa osnovo, ki jo še inštruktorji prevečkrat pozabljajo-vaje za samokontrolo), večino takih varnih, ki ne ustvarjajo konflikta. Za prevzgojo itd-smo ji pa dali tudi direktne naslove kam naj se obrne, ker to pa res ne moreš vršiti preko neta.

Ali zdaj še teh ne bi smeli podajat? Niti kontaktov usposobljenih oseb za delo na domu ali na poligonu s psi? Ta forum je namenjen debati, izmenjavi idej, kontaktov...
Oh ja, jaz lahko posodim knjigo Težave s psom.  ::) Pri Karotu se je kar obnesla.  ::)


No vidiš Čara. S tem svojim zapisom si dokazala, da nisi dorasla forumom in da prebereš tisto kar ti želiš in interpretiraš tako kot ti želiš. Kje ti vidiš bele miške v obliki, da jo želim povabiti k sebi? Kje ti vidiš kakršen koli namig, da se je ne bi smelo napotiti k ljudem, ki vedo kaj delo?

Če nisi dojela poante mojih citiranj, preberi še enkrat, ali pa nič brat, ker kot kaže itak bereš sleektivno. Poglej si kaj sem uporabila pri tvojem citatu. Je notri to, da si jim svetovala tole:
Puzika, če me spomin ne vara si ti iz kroške regije, ne vem točno kateri kraj. Ampak spodobna šola je ŠKD Celeia (škofja vas, bližina Celja)-verjetno bi res potrebovala individualne ure na začetku, potem je KD Maribor-odvisno kaj ti je pač bližje. Vsest se v avto in eno uro peljat do KDja, je pač edina varjanta. To delam tudi jaz.
Lahko pa se odločiš tudi za Alfakan, ki pridejo na dom in se oba s fantom dosledno držita pravil oz. držati se jih mora čisto vsak, ki živi s psom ali ga ima kdaj v varstvu.


NI! Ker, ker sem citirala vaše nasvete, ki bi ji lahko škodovali in sem tudi napisala zakaj.

V bistvu mi je čisto jasno zakaj imate tukaj stalno neke probleme s psi - tu mislim na te, ki imajo ogromno postov. Saj še sebe ne znate kontrolirat, kako boste šele svoje pse.

Pa ne trudi se Čara pisati odgovora, ker sem končala tole brezplodno debato s teboj.

Svojo namero - opozorilo o svetovanju preko foruma brez, da človeka in psa poznaš, sem dosegla. Vse ostalo so pa vaši osebni problemi, za katere pa nisem usosobljena in vam ne morem pomagat.
Lahko pa vam seveda predlagam določene institucije oz, točno določene ljudi. :o

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


nata

  • Gost
Odgovori #19 : 28 Julij 2011, 08:09:27
....

S tem svojim zapisom si dokazala, da nisi dorasla forumom in da prebereš tisto kar ti želiš in interpretiraš tako kot ti želiš.


....



V bistvu mi je čisto jasno zakaj imate tukaj stalno neke probleme s psi - tu mislim na te, ki imajo ogromno postov. Saj še sebe ne znate kontrolirat, kako boste šele svoje pse.



križana gora ....

dvomim, da ti veš kaj pomeni forum ... IZMENJAVA MNENJ .....

verjemi, da prekleto dobro kontroliram svoje pse, ker sama tako hočem ... tudi jaz se ne strinjam s puziko in kaj ... naj skočim do neba oz. pišem takle brezvezen post kot ti???

samo še nekaj potem sem pa zaključila s teboj .... veš ... ko sem šla pogledat na tvojo internetno stran .... osnovna stvar ti manjka .... predstavitev ... ja napisala si kako nisi bila zadovoljna z delom v določenem društvu in si odprla svojega ... ampak, če jaz ne vem kam oz h komu grem ... ni šans, da pripeljem psa kar nekam ... pa nas ni malo takih, ki želimo vedeti kdo se bo ukvarjal z nami in našimi psi .... navodila, ki jih daješ na strani pa so totalno zgrešena tako za razstavljanje kot za kozmetiko (ostalega nisem niti gledala, ker je škoda mojega časa)
toliko o tvojem znanju ....

zdaj pa napad, saj vidim, da drugega ne znaš  :(



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #20 : 28 Julij 2011, 09:22:34

zdaj pa napad, saj vidim, da drugega ne znaš  :(


Predam se brez boja, ker moj življenjski cilj ni tekmovanje ali dokazovanje. ;) Dejanja so tista, ne besede.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 28 Julij 2011, 09:37:40
Kako že gre tisto, da se dva inštruktorja strinjata edino o tem, da tretji nima pojma kaj dela?  ;)

Se sicer strinjam, da je po netu strašno težko dajat nasvete, ni pa nobenih garancij, da bodo tisti, dani v živo, bolj uspešni samo zato, ker so dani v živo. Je zagotovo lažje, če te kdo opazuje in ti pove kaj delaš "narobe" in zakaj, ampak če ne znaš drugače (ali tega stvari iz kakšnega drugega razloga ne počneš drugače) tudi to ne bo pomagalo.
So pa tudi taki, ki znajo prebrano koristno uporabit. Splošna navodila tako in tako niso nobena znanost in so že več ali manj vsa nekje zapisana. Vseeno je, ali se jih prebere v knjigi, kje drugje na netu, vidi po TV ali pa se jih napiše tukaj. Če so napisana tukaj od njih ne more bit nobene večje škode kot če so zapisana v knjigi, le da jih je tukaj dejansko spremljal še nasvet z napotitvijo v šolo.
Obiski pasjih šol so koristni iz veliko razlogov in zagotovo ne samo iz tega, da lastnik ne bi imel pojma kaj počne. Je pa pač na lastniku, da se za obisk odloči. K odgovornemu lastništvu mislim da paše tudi zavedanje, da neprijetnost, ki ji lastnik ni kos, lahko preraste v resno težavo, in da če ne prej, je strokovno pomoč "v živo" treba poiskat vsaj takrat. Za posledice take in drugačne neprimerne vzgoje je pa tako in tako odgovoren lastnik sam.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #22 : 28 Julij 2011, 11:11:33
Na forumu se izmenjujejo mnenja. Nič več in nič manj. Kaj bo kdo iz napisanega potegnil je pa njegova stvar. Lastnica se je oglasila s problemom, v odgovorih ji je bilo ponujenih več možnosti od katerih nobena ni bila a priori napačna. Takole na pamet, je bilo našteto naslednje:
-direktna konfrontacija s psom, ki bi lahko prinesla takojšnji  rezultat (z dodanim opozorilom, kaj se pri tem lahko zgodi. Sama bi tak pristop sicer močno odsvetovala, a glede na to, da zverina ne more imeti več kot 10 kil....)
-pot okrog riti v varžet, ki sicer traja dlje časa, a ni nevarna (bolj natančne opise je moč najti v strokovni literaturi)
-dodano je bilo, da je treba psa zlavfat in zaposlit
- dodano je bilo, da bi bile koristne vaje za samokontrolo.
- večkrat je bila tudi omenjena psaja šola oziroma pomoč strokovnjaka

Vse zgoraj našteto je v redu in deluje. Ne vemo pa, ali si bo lastnica z napisanim sposobna pomagati ali ne. Sodeč po tistem, kar je napisala, bi rekla da ja. Veliko lastnikov, ki jim psi zrastejo čez glavo, si zna sama pomagati, potem ko dobijo osnovne napotke - saj ne gre za visoko znanost ampak za zelo preprosta pravila. Mogoče manjka še kakšen konkreten naslov, če bi iskala primerno literaturo. Nekateri si pač ne znajo sami pomagati - ne da bi v živo poznal lastnika in psa, tega ne moremo vedeti.


Sammy123

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 12 Avgust 2011, 17:58:30
Puzika, ali je tvoja kuzika sterilizirana? Omenjas namrec, da se to dogaja zadje 3 tedne?


Nauci se zivali vzgajati z umom in ne s silo, kaznovanjem ter bolecino!